BOKKENRIJDERS Groote Houtstraat Ho. 44. BUITENLAND. lu Bon SHIarché „B oyons. estanten. J. HUIZING. Ivnpopf American Shoe'f Teief. ito. SS Hest a nfen. B.V. HET HAARLEiSGHE ASSURANTIE- EN CÜMMNIOÖR Haarlem-Brussel» Wegens tien feestdag van O.L. VB. HEMELVAART, zal de „Nieuwe Haar- temsche Courant" morgen schijnen. HIET ver* OVERZICHT. FEUILLETON IN "ET LAND VAN VALKENBERG. NIEUWE HAARLE/ASCHE COURANT .?"D AGENDA. 15 Augustus. Groote Kerk 2—8 uur Orgelbe speling door den heer L. Robert. (Zie pro gramma ouder Stadsnieuws). AGENDA. 16 Augustus. Sociëteit Vereeniging 8 uur Feestcon- eert ter gelegenheid Tan het 40-jarig Pries terfeest van Z. D. Mgr. A. J. Gallier. Teyler's Museum Tentoonstelling van moderne aquarellen. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79). Geopend eiken dag van 10—5 uur, tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en R. K. feestdagen. NOG EEN WOORD OVER HET XXIIIe EUCHARISTISCH CONGRES TE WEENEN 1912. Een herinneringsmedaljo van het Congres, in verschillend© materialen en grootten, werd uit Weenen aan het Comité toe gezonden. Het is op vereerend en geëerbiedigd verzoek van Zijne Eminentie "Kardinaal van Rossum, diat getracht zal worden voor deze medailles ook in ons land koopers te vinden, omdat de zuivere winsten voor goede doeleinden zullen worden besteed. Daar het oomité zich uit de verschillende diocesen heeft gevormd en het voortdurend voe ling houden der leden onderling daardoor zeer omslachtig is, staat heel zijne werkzaamheid in liet teeken van toegeeflijkheid en goede trouw. Voorzitter en secretaris houden zioh intusschen aanbevolen voor welgemeende wenken en goe den raad. Vele deelnemers zijn mannen, wier naam een goeden klank heeft in ons land en wier woord, in Weenen gesproken, weerklank vinden zal in onze harten. Mogen allen samenwerken, naar de mate van hun kracht, opdat Nederland niet onbeantwoord late het machtig woord des Pau sen om alles te herstellen in Christus en daar toe deelneme aan het grootscli en heerlijk stre ven, dat heel de wereld met geestdrift moet vervullen, om de H. Eucharistie meer en meer te doen kennen en aanbidden als 't allerheiligst middelpunt van het Verloste Menschdom. E. A. VAN HINSBERGH. Langzaam maar geleidelijk worden de banden gelegd, die de HolLandsche vertegenwoordigers op het Weener congres zullen vereenigen. Het zeilen banden zijn, die niemands gang of bewe ging ook maar ik 't minst komen bemoeilijken. Als vrijheidlievend© Nederlanders en trouwe zonen der H. Roomscke Kerk, zullen wij, met onzen Aartsbisschop aan het hoofd, samen staan voor den Nederlandschen Roomschen vertegen woordiger des Pausen en samen nederknielen om het Allerheiligste Sacrament. De liefde voor den Christus Eucharisticus en Zijne zichtbaren Plaatsbekleeder vereenigt ons van zelf, altijd »u overal. Maar zullen wij er in slagen op waardige wijze onze vrome laudgenooten te vertegen woordigen? Wat het aantal betreft, diat valt niet tegen. Behalve het dertigtal deelnemers aan den tocht, die onder leiding van pater Hyacinth Hermans wordt ondernomen, sloten zich tot heden vijf en veertig congresgangers aan. Het ie zeker, dat enkelen hunne namen nog niet opgaven; niet onwaarschijnlijk dat anderen nog zullen beslui ten tot- de reis. Het is nog tijd, indien zij zich onverwijld zullen aanmelden bij den secretaris van het comité, pater Noyen, rector van het missiehuis St. Wiilibrord te Uden (N.-B.), Deze zal zich dan gaarne heiasten met liet overmaken aer gelden voor kaarten, insignes enz.; niet ech ter met het zenden der bedragen voor logies en reisbiljetten. Wel zal Zijn ZeerEerw. bereid ge- ronden worden den aanvragers toe te sturen «•n program van een inechrijvingsbiljet voor een extra-trein, die van ICoulen uit, den 8 Sept. ®aar Weenen vertrekt en den 19en Sept. weer te Keulen aankomt. Als onkosten zijn aangegeven 180 M. Iste klasse en 140 M. tweede klasse; de congreekaarten, het logies en de maaltijden in Weenen. zijn daarin echter niet begrepen. Van onkosten gesproken, mag een woord van lof niet worden onthouden aan den edelen ge ver, wiens naam zeker menigeen inviel bij het lozen van het postscriptum, aan een vorig schrijven, in de bladen van 31 Juli jl. toege- Kttego. De alombekende, hier niet genoemde weldoener ,zond j 10(1.ter tegemoetkoming in de onkosten, die voor Pater Noyen o n ver te ijdelij'k Als nog enkelen, 't zij dian in ovaroens temming met kapitaalkracht, dat mooie voorbeeld volgen, zal er haast aan ge dacht kunnen worden, behalve een voorloopig voorzitter en een secretaris, ook een penning meester in het oomité aan te wijzen. Hoe dat zij, groot© onkosten zal bet comité zioh in geen geval kunnen veroorloven, 't Is Aaarqm dat de sprekers, die wellicht in lof of vergadering der Hollandsehe afdeeling te Wee nen zullen optreden, zich moeten tevreden stel len met een dankbaar gehoor. Als zij, die daar toe bereid gevxmden worden, zich willen aan melden. b(j 'ten Voorzatter van het oomité (Se minarie .Driebergen) en tevens het onderwerp bmimer keuze aangevend, dan kan er eenheid komen en een programma worden vastgesteld, waarvan de uitvoering nog wel niet verzekerd, maar de opzet door de voorzichtigheid toch beslist geboden is. Nog' altijd kamen weinig nadere bijzonder heden in omtrent DE AARDBEVING OP DEN BALKAN die vooral de streken rond de zee van Marmora getroffen heeft. Alle telegraaf-verbindingen zijin daar ook ver nield en voorloopig moet men zich tevreden stellen met de berichten van de kapiteinsi, die met hunne schepen in Coins taintin opel Linneiilo'Open, en meestendeels ook een groot aantal gewenden aan boorjd hebben. De zee lui vertollen, dat zij verschrikkelijke oogen- hlikken hebben doorgemaakt; de schepen werden tijdens de bewegingen zon geweldig geslingerd, dat men elk oogenblik vreesde .te vergaan. Langs de oever® van ide zee Van Marmora en de Diarda,nellen kregen de be angste zeelui een schrikkelijk tooneel te aan schouwen. Daar zag men jheele steden en dorpen in puin liggen of in vlammen staan. Vele schepen gingen hulp brengen, en wisten tal va,n gewonden op te nemen. Onder de inwoners heersehte een geweldige paniek en slechts weinigen dachten er aan hun bloed verwanten van onder de puinan to balen. Hier en daar zag ,men de ongelukkigen in de ronkende puinen zoeken..... maar zij von den meestal niets dan lijken. Het aantal dooden wordt op 1200 geschat en de materieels schalde zal minstens 3 mil- lioen gulden beloopen. Volgens lamiLre berichten zoiudeh in de getroffen plaatsen reedsi 1800 lijken gevon den zijn, en het aialntaj gewonden 3000 be dragen. In het geheel zoolden 10.000 hulzen verwoest zijn. De hospitalen van Gonstanti- nopel, vooral de Grieksche, zijn overvol met gewonden, en steeds k onrein meer gekwetsten in do hoofdstad aan. De Turksche regeering komt flink te hulp en ook van particuliere zijde, vooral door de Grieken, worden groote sommen geschonken v|oor de getroffenen. De steden Myriofito, Harkeni, Ganos en Hora zijn bijna geheel Van den aardbodem: verdwenen. He regeering lieeft de door de gezanten der mogendheden aangeboden hulp afgewe zen met de verklaring da,t Zij! voldioeddje maatregelen zou nemen om de door de ramp getroffenen te helpen. Volgens een reizi ger die Van Miriofito komt, is liet aantal dooden in da,t district niet beneden de 3000. Een afdeeling genie is uit Roldosto naiar Miriofito vertrokken om de onder het puin liggen don te bevrijden. Sinds vier dagen ver keert de bevolking' in een bekLaigen'swiaiardi- gen toestand, idaiar er gebrek is aain alles. Getuigen van de öiarldbbving beweren dat er tusschen Ghanos en Chora een' berg in gestort is. Men zegt. dat er rcok waargeno men is en dat er zich een krater gevormd heeft op den Tekfur-berg. D" uitbarsting is gehoord een uur vóór de beving. Te Myrio fito liggen vel© lijken in ontbinding nog on der het puin. Er zijn 50,000 mensoben"zon der dak, Noodlottig einde van een priester. Door een ongelukkig toeval is te Plagnes, een dorpje bij Saint-Gervais-les-Bains, een priester aan zijn eind gekomen. De geeste lijke hield nl. in zijn tuin een aantal bijen korven. Toen hij aan een dier korven bezig was, zonder echter, zooals gebruikelijk is, een masker voor zijn gezicht te nemen, vloog een bij in zijn mond, en stak bem achter in de keel. Dadelijk daarop deed zich een ontste king voor, waardoor dit lichaamsdeel hevig begon op te zwellen. Na 25 minuten van al lerpijnlijkst lijden, dat ten slotte met verstik king eindigde, gaf de ongelukkige priester den geest. Nieuwe Missiebisschop. In den dom van Metz werd Zondag een nieu we Missiebisschop in de congregatie der Witte Paters gewijd, nl. pater Heinrich Leonard. Con secrator was de algemeen© overste der Witte Paters, de bekend© Fransche bisschop Livinbac. De mijnramp bij Bochum, De regeeriiing heeft buitengewone maatrege len getroffen om de onverwijld© uitbetaling van de renten aan de achtergebleven betrekkin gen van de slachtoffers der ramp te Bochum te verzekeren. Nog vóór de 'begrafenis zouden de weduwen eu weezen mededieeling ontvangen v'an de rente, waarop zij krachtens de Ongeval lenwet recht hebben.), en van dit bedrag zal hun onmiddellijk de eerste termijn uitbetaald wor den. Van de slachtoffers waren, voorzoovex men tot nu beeft kunnen uitmaken, 74 ge trouwd en 36 ongetrouwd. De getrouwden heb ben 74 weduwen en 214 kinderen achtergela ten. De geheele som van de jaarlijksche renten beloopt 04,081 mk., waarvan aan weduwen- renten 18,859 en aan kinderrenten 44,581 mk. Aan uitkeeringen voor eenmaal aal 11,838 mk. betaald worden. Het geld, dat die keizer geschonken heeft, is gisterenmiddag verdeeld. Elk gezin ontving tusschen de 100 en 150 mark. De begrafenis der slachtoffers. Nu beeft zioh het graf over de slachtoffers der mijnramp van Lotharingen gesloten. "Van d© huizen en van de sehachttorens woei de zwarte rouwvaan. Een enorme menschen- massa kwam uit alle deelen van het wijde Ruhr- kolendistrict, naar schatting 100,000 menschen. Om 4 uur gisterenmiddag begon die droeve plechtigheid. Vooraan gingen de deputaties dor werkliedenvoreenigingen met hun vaandels. Daarachter de wagens, getrokken door zwarte mijnpaarden, waarop die kisten met die slacht offers stonden, bedekt met bloemen en kran sen. Twintig van zulke wagens, waarachter tel kens honderden liepen, bewogen zich naar liet kerkhof van Gerthe. In den stoet werden opgemerkt de opperpre sidenit prims von Riatibor en Corvey, vertegen woordigers des keizer3j benevens talrijke andere autoriteiten. Zestig katholieke priesters, met den bisschop van Paderborn, Mgr. Karl Joseph Schubt© aan het hoofd-, volgden in den stoet. Op het kerkhof zegende de bisschop de lijken, waarna hij een diep ontroerende lijkrede hield. Namens do protestanten sprak do heer Zöll- ner. De schemering brak reeds aan, toen de laatste belangstellenden den doodemakker verlieten. Op het kerkhof te Gerthe werden 99 dooden bijge zet. De overigen werden eergisteren en giste ren op het kerkhof te Heme en Gastrop be graven. Tijdens de begrafenis sloegen enkele schur ken hun slag. Op enkele plaatsen werd inge broken. Meer dan een mooi gebaar. Do jonge groothertogin van Luxemburg heeft de anti-katholieke schoolwet geeteekend. Zij heeft moeten zwichten voor den dwang der constitutioneele noodzakelijkheid. Met dit al blijft haar aanvankelijke weigering een mooi gebaar, schrijft het Hgzn. Meer dan een gebaar. Een opwekking 'aan haar voor de overgroice meerderheid katholieke volk om zich te ont worstelen aan de heerschappij eenor liberale en vrijmetselaars-meerderheid in het Parlement, om weer zich zelf te zijn. De Luxemburgisch'e katholieken zijn ingedom meld, zooals ook do Belgische katholieken een tijd van indommeling gekend hebben. Moge de liberale dwang wot hen wakker schudden, zooals van Humibeeök's schoolwet de Belgische katholieken en Ka/ppeyne's scherpe resolutie de christelijke partijen in ons land tot een krachtig verweer ontvlamde. Te gemakkelijker moet het den Luxemburg- schen katholieken vallen, het liberale dwangjuk' af te schudden, nu ze gezien hebben dat hun jonge vorstin aan hun zijde staat en in gedach ten den glijden dag begroet-, waarop het haar vergund zal zijn een streep te halen door het product van liberalistische wetgeving. Groote brand te Parijs. Geheel het Zuidelijk stadsdeel van Parijs werd Maandagavond met dikke rookwolken bedekt. Er was nl. een groote brand uitge broken in de houtstapelplaats der firma La- tapie. Het geheele loodsencomplex, dat zich tusschen de rue Antoine Cbantin, de rue des Plantes en de avenue de Gkatillon uitstrekte, stond in vlammen. De Duitsclie Katholiekendag. De vertegenwoordigers der vele studenten- corporaties, aangesloten bij het Cartell Ver band van de Katholieke Studentenvereni gingen, hielden een tocht door de stad, nadat zij des morgens een Pontifikalamt in de Mün- ster baden bijgewoond, om nu een liulde te brengen aan het Kaiser Wilhelm-standbeeld, dat op de Theater-platz voor het theater is opgericht, de keizer boog op, te paard. Het was een prachtige stoet. Voorop trok ken een aantal herauten met klaterende ba zuinen, een regiments-muziekkorps, en daar achter de stoet van vertegenwoordigers in uniformen van alle denkbare frissche kleu ren en combinaties. Maandagmorgen had in de groote badhuis zaal de tweede gesloten vergadering plaats, enkel toegankelijk voor de deelnemers van den Katholiekendag, waarin de moties, door de vier verschillende secties voorbereid over allerlei van bet Katholieke Duitsohland be handeld werden. 200 moties over de Romein- sche kwestie, bet missiewerk, de Jezuieten- kwestie, de jongelingsvereenigingen, bet deel nemen der Katholieken aan 't oeeonomische Iven, de vereenigingen van arbeidsters, der katholieke Vrouwenbond, de opvoedings kwestie enz. Nog werd in den loop van den morgen een belangrijke vergadering gehouden, die uitging van de organisatie van de Duitsehe Katholie ken tot verdediging van de Christelijke school en de Christelijke opvoeding. Des avonds werd de eerste openbare ver gadering gehouden en geopend door Dr. Schmidt. Hij huldigde eerst uitvoerig de na gedachtenis van kardinaal Fisober, om ver volgens te herinneren boe deze Katholieken dag een hulde wezen wil aan Windthorst, wiens beeld in enkele trekken werd getee kend. Daarop legde de voorzitter namens den Ka tholiekendag een schitterende geloofsbelijde nis af. Men had gepoogd, zide hij, een onder scheid te maken tusschen Deutsche Katho lieken en Komische Katholieken. Tegen zulk een onderscheid maken kwam hij beslist op. De Duitsehe Katholieken waren goede en trouwe Duitschers en daar waren zij trotsch op, maar zij waren niet minder goede Katho lieken. Zij wilden leven en sterven als Ka tholieken, altijd trouw aan de leiding van hun bisschoppen. Als tweede redenaar trad op Mgr. Von Kep- pler, bisschop van Rottenbrug, die een diep zinnige rede hield over het Pausdom, de stem van het gezag. Mgi;. Gudelka, bisschop van Milwaukee, bracht de groeten van de Katholieken in Amerika, waarna als derde redenaar optrad Geheimrat Porsch, vice-president van het Pruisisch Huis van af gevaar di gen, die een breed levensbeeld schetste van Windthorst. Van den Pans was een antwoord-telegram gekomen, voor het hem gezonden telegram. Be Conscieuce-feesten to Antwterpen. De Conscience-feesten zijn Zondag te Antwer pen gevierd en prachtig geslaagd nl werkte ook het weer niet mee. Een ontzaglijke menigte be woog zich reeds vroeg langs de straten en ave nue's. Treinen en booten voerden dóizenden en duizenden vreemdelingen aan. Niet minder dari 650 maatschappijen en vereenigingen waren uit alle deelen van Vlaanderenland samengestroomd'. Nog nooit heeft Antwerpen zoo'n menigte gezien! De feesten begonnen 's morgens met een uit voering in de concertzaal der Zoologie, waar geen [plaats meer te krijgen was. De burge meester, andere putorileiten en voorname Vla mingen uit Brussel, Gent en andere steden wa ren tegenwoordig. Verschillend© solisten zongen Viaamsche liederen ter eere van Conscience. Er werd stormachtig geapplaudisseerd. De rede van den bekenden Genlschen letterkundige René de Clercq verwierf een storm van toejuichingen. In de Harmonie sprak Pol de Mont. Nooit' scheen deze gelukkiger dan gisteren toen hij (sprak (over de prachtige vruchten van Con science's werkden opbloei van het Viaamsche ras, zijn genie, zijn letterkunde, zijn kunst. Pol de Mont spoorde de Vlamingen aan, één te blijven in hun strijd voorde Iloogeschool. Directie E. BRANTJES. Dameteaat kl. Tel, &SS- Alleen-verkoopers voor Nederland en Kolo niën der Firma W. E. Huyghep Co. Londen. Om half 3 's namiddags zou de groote op tocht uittrekken. Het werd ongeveer 4 uur eej de stoet zich in beweging kon slellen. Men weel, dat de optocht de voornaamste werken van Con science voorstelt Alle wagens, zonder uitzondering, waren piach* tig en van een bijzondere artistieke Uitvoering. De kroon spanden: de groep van den burgerkrijg deze groep bestaat uil 11 praalwagens, 4 ka nonnen, 89 ruiters, 128 paarden, lo3 zangers, 54 muzikanten, totaal meer dan 5C0 personen I en de Hulde aan Conscience, door den Ru- benskring die vooral zeer werd toegejuicht Terzelfder tijd als deze praatstoel, trok door, de stad de optocht der 600 k 650 Vlaamschq maatschappijen met hare banieren en opschrif ten. Omtrent 7 uur was de stoet op de Grand Place, waar verschillende Viaamsche liederen werden gezongen en verschillende sprekers het woord voerden tot deze ontzaglijke menschen- menigle onder wie een ongekende geestdrift hjeerschle. Zaterdagavond is in het gebouw der geleerde genootschappen een Conscience-tenloonstelling gep opend. Gisteren ontdekte men ,dat hot daar ten toongestelde gouden horloge van Conscience ge stolen Was! Het programma der feesten ter gelegenheid van hel koninklijk bezoek aan Antwerpen, be vat (o.m. het volgende: Woensdag 14 Augustus blijde intrede van HH. MM. koning Albert en koningin Elisabeth; 10 uur ontvangst aan het OosistatTon; 10.30 oi.1l- vangst van de overlieden in het koninklijk pa* leis; te 3.30 bezoek ten sladhuize en teekenen van het Gulden Boek; te 3.45 défilé op de Meir der schooldeputaties en der stedelijke vereeni- g; m; te 4.45 in de feestzaal (Meir), huldebe toon der 10 stadswijken; te 6.30 feestmaal in de groot e feesthal der Kon. Maatschappij van Dierkunde. Algemeene verlichting der stad ter gelegenheid der blijde inkomst van onze vorsten. Te 8 uur rijtoer door de stad voor het bezichtigen der verlichting. Conscience-verlooning. Te 8 uur in den Kon. Ned. Schouwburg, opvoering van „Baas Gansen- donck", te geven door F. Jas, van den Branden en „De Loteling", door Aug. Bonet. Het publiek beeft toegang tegen halven prijs. Donderdag 15 Augustus: 10 uur bezoek der majesteiten aan de O L.. Vr. kerk; 10.45 uur ontvangst op de beurs; 11.25 uur onthulling van het standbeeld Lambermont door Z. M. kon in* Alherl; 2 uur uitgang van den Conscience-stoeÈ langs de volgende straten: Egmont- en Zuider- ■lei. Wegwijzer: Kloosterstraat, Korte straat, I.:-- pald de Waalstraat, de Horneslraat, Vliers! i. St. Andriasplaats, Pomp-, Fmncken- en Natio nal est raten, Groenplaats (Zuidkant), Schoen markt, iMeirbrug, Meir, Jazusstraat, SL Jacobs, markt, Genieeuteplaals, Gemeente-, Carnot-, Dam brugge-, Diepe-, Lage Beeldekens-, Leveling, Kerk en Carnol,stralen, Statieplein, de Keyserlei. Ilalf zes vertrek der majesteiten. Zondag 18 Augustus i 10 uur plechtige Mis Jn do kathedraal en om 11 uur uitjaang van de beroemde O. L. Vr.-proeessie; 2 uur laatste rondgang van den C.onscience-sloet Toestanden in Mexico. Er zijn Maandag 35 soldaten en 20 passagiert van een spoortrein gedood bij een overval dooi Zapalisten bij Cuantla in de provincie Morelos, Er is bij'na niemand ontkomen. Volgens een telegram uit de stad Mexico heb' ben de Zapalisten zich van Ixtapa meester ge maakt, het geheele garnizoen en honderden be woners gedood. De Zapalisten (rekken naar Fto luca pp. Koude in Duitschland. In heel het Westen van Duilsci'iland is fiat, voor den tijd van hel jaar, ongemeen koud. "Voor ispimmige slreken is de koude noodlottig. Uit! het Zwarte Woud wordt sneeuw gemeld, in de plaatsen aan den Rijn die aan do ui Hoopers van dat. gebergte liggen, is de tempera'uur tot bij hol vriespunt gedaald. Op sommige plaatsen staat het vreemdelingenverkeer stil. Boom- én wijn gaarden hebben Man kou en vocht zwaar te lijden. Moelai Hafid. Volgens het verdrag met Sullan Moelai Hafid, moet Frankrijk hem een jaarlijiksch ondeilhoud verschaffen. Het zal 375.000 fres. bedragen. Bo vendien zal hij nog 400.000 fres. in eens krij- door ECREVISSE. 20.) Welaan, roer het blad i) 6ftTlcl jnistereu met al oase ooren, ter dee^ Klaart had in «ijt: brein een ontwerp jyerÜDt- hij kende Steven, en voorzag dat deze ffi hem, mg of laat, «cankkeiijk zou wreken en bif was oogenbUkkeiijk boskat, alle wraak- mjdviaien te voorkomen. Hei verblijf der kinderen van Hein Ruïjtor openharenden hoofdman doen overslaan tot "wraakmiddelen «n dan zoowel de kinderen .van Hein Hnyler ale Steven zelvon doen om- 99 (1) Blad om ie xeggon tong. Over 't ineen is de Limburger taal schilderachtig; Be8't men in sommige stroken: een struik-j haas voor douaau, een zakken taster voor gen- darme; een piinenterger voor organist, enz.' komen; ziedaar zijn ontwerp. Dit noemde hij, de ruwe en sterke Klaas, twee vliegen in eenen slag slaan!.... Hij nam dan eenen on derworpen toon aan en antwoordde: Kapitein, gij zult aanstonds zelf oordee- Ien, of ik de drie weken slapende heb door gebracht, dan wel of ik iets najaagde, dat de moeite waard is om te vangen. Luister liever: De aandacht van alle bokkenrijders werd op gewekt door deze woorden. Klaas begon zijne mededeéling in volgender voege: Over ongeveer twee en twintig jaren, stonden de Bokkenrijders onder eenen hoofd man, met name Hein Ruyter. De meesten onder u herinneren zich ongetwijfeld nog, hoe lafhartig deze kerel zijn woord verbrak. Hoe de verrader het land van Valkenberg verliet en zich te Lutterath ging vestigen, met vrouw en kind, onder naam van Joos Hendriks. Wanneer mijn vader, de man ruste m vrede, den meineedige ontdekte, dan wreek ten zich de Bokkenrijders op den lafaard: zij verbrandden Hein Ruyter's woon tot den K,on'| toe. Is het niet waar vrienden? v_r ,at is waar, mauwde Steven, doch gij p-pi.pti 5r i3 fe voegen, dat de verrader en vprhrnvfa l1 sgezil1 t» gelijk met de woning i„( e?; wa«t noch mar. noch muis werd gei et da t is geen nieuws meer. is cut geen nieuws meer, hernam Klaas, de mauwende stem v«u Steven nabootsende, ik de "vi ij he id hebben, u ander nieuw» te vertellen... Crij zeg-t, kapitein, dat Hein RuV- ter, zijne vrouw en heide kinderen met de wo ning verbrandden: ik, daarentegen, zeg u, dat geen van alle vier in den brand omkwam. Is dat klaar en duidelijk? En indien ik bewijzen vroeg van hetgeen gij vooruitzet, bejegende de kapitein met ernst, ja bewijzen, in-plaats van woorden! Weet wel, dat mijn vader, zaliger gedachtenis, dezen tocht bestuurde tegen Hein Ruyter, en alle redding onmogelijk te maken. Op zijn sterfbed bevestigde bij nog wat ik daar zeg de Hein Ruyter, zette Klaas bij met nadruk, stierf, over ruim vijf jaren zachtjes in zijn bed! Zijne echtgenoote overleefde hem vier jaren. En wat hunne beide kinderen betreft, over tien dagen zag ik hen beiden te Geleen in den besten gezondheidstoestand. Ten be wijze zal ik er bijvoegen dat Herman, de zoon van Hein Ruyter, bij toeval mededong naar liet Korstbroodje en zelfs dat hij, als geboren Lutterathenaar, de overwinning aan Lutte rath bezorgde. Hier verhaalde Klaas wat hij ten huize van den Scholtis gehoord en gezien had, en voegde er dan bij: Gij hoort, dat ik wel onderricht ben; nochtans mag ik er bijvoegen, dat ik, na moei lijke opsporingen het verblijf van Ruyter's kinderen ontdekt heb..., Wijs mij hun verblijf aan, viel Steven in de rede, met eene opbruischende gramschap, en is de oude lafaard ontsnapt, daarvoor zul len zijne kinderen des te harder boeten; want ik belast mij, de Bokkenrijders te wreken. Niet voorbarig, kapitein, hervatte Roo- dolfs schalksche zoon met klem, en op elk woord drukkende. Ik geloof aan uwen goeden wil; doch ik wantrouw uwe krachten, uwe volharding. Ik, Klaas van Si Jans Geleen, heb de dochter van Hein Ruyter met mijne twee oogen gezien en ik wil niet langer voor den zoon mijns vadrs doorgaan, indien ooit een bevalliger meisje den Valkenburger bo dem betrad. Ik houd u voor eenen getrouwen en standvastigen Bokkenrijdershoofdman; desniettemin geloof ik, dat g\j uw opperbevel zoudet afwerpen en soms allèn in den brand laten, indien gij ooit ondr de bekoorlijke maeht vielt van het zoo schoone meisje.... Dit gedacht beige u niet, kapitein!.... Ik heb er gens In een ouden bijbel gelezen van een sterk man, Samson gnaamd, welke voor de voeten van Dalilah kroop. Ik zou u niet gaarne dit voorbeeld zien navolgen; diens volgens voor aleer ik u het verblijf der kinderen van Hein Ruyter openbare, moet gij mij beloven niet onder derzelver oogen te verschijnen. Gij zijt ons te noodig en te dierbaar dan dat ik u aan liet gevaar van te bezwijken wilde noch moge blootstellen, en werpt gü ooit de oogen op Martlia Ruyter, dan zijt ge voor de Bokken rijders verloren. Daarenboven heb ik den zoon te Geleen bezig gezien: hij stak mij tlsof ik een kurkenhouten man ware gewet net het korsbroodje boven het hoofd. Gij !H ijpt lichtelijk, dat het niet raadzaam zoude zijn, onder de handen van zulken Herkules 14. vallen. Klaas zweeg en wilde zien, wat uitwerksel zijn woor op den kapitein en de overige Bok kenrijders hadden teweeg gebracht. De Bokkenrijders durfden schier niet ade men; want zij hadden bemerkt dat Steven, eenen oogenblik, den voorvinger tusschen dfi kin en de onderlip gelegd en den halsdoek met eene krampachtige beweging verscheurd had. Deze opwelling van gramschap duurdai slechts eenen oogwenk; want Steven toomde! olezelve dermate in, dat hij de kalmte zelvei scheen, toen hij in volgender voege sprak: Makkers, ik wil alles gelooven, wal klaas aangaande Hein Ruyter en zijne fami- lie geopenbaard heeft; omdat ik durf ver trouwen, olat hij zich overtuigd heeft van dé gegrondheid zijner openharingen. Tot daar ié alles in regel; doeh Klaas heeft zich daareu-j boven veronderstellingen en gissingen very oorloofd, die onrechtvaardig en ongegrond zijn. Onrechtvaardig: want by legt mij aan-; tijgingen van lafheid ten laste, en gij weet ailen, dat ik nooit lafhartig gweest was. On gegrond: want ik neem hier op mij <b plech tige verbintenis van op eene schitterende wijze de Bokkenrijders te wreken. Lui sterf wel naar mijne woorden, zette de hoofdman bij, de stem verheffende en de rechter \a mi boven de tofel uitstrekkende, ik verpand hier

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 5