r W E E H O IJ S E H'S Schoollaarzan sijn de sterkste, Barteljorisstraat 2?. Tel. 1770, BINNENLAND. Leger en Vloot. Sport en Wedstrijden. Letteren en Kunst, VROOLliK ALLERLEI, üflarictnleuws. üeeiifsigafkeiia TREKHONDEN VOOR MITRAILLEURS! Rij ministerieel© biesjehikkinigi is bepaald, idat bij het regiment grenadiers en jagers een; pnotef zal worden genomen met trekhonden voor het vervoer van mitrailleurs. Da kapi tein jhr. G, A. J. Meijer, van genoomd regi ment, wordt belast met het nemen y;a,n de proef, terwijl hem, inaiay het Vad. v rnoemt, xs opgeidra,gen 8 geschikte honden met tuigen aan te .schaffen, .waarvan 4 in België en 4 in Nederland. zijn yooir een groat gedeelte daar het water hier aangevoerd. Maar al zijn zie afkomstig yan dezelfde gesteenten', er bestaat toch een groot verschil tusschen |de grondsoorten, wel ke men onderscheidt in klei en zand. Van onds zijn we gewoon de kleistreken te be schouwen als vette, vruchtbare oorden, waar men haast zonder bemesting boeren kan, terwijl de zandgrond als hoogst mestgierig bekend staat, als een grond, waaraan rnenl slechts door kracht van mest öen mager en oogst kan ontwringen. Ha landbouwers u,Lt de klei zijn dan ook langzamerhand met eenige minachting gaan neerzien op de zand boeren en hiervoor vonden zij ©enigszins aanleiding. Terwijl in hun rijke landouwen tarwe, boonen, mangels en suikerbieten welig groeiden en een praohtigsn oogst opleverden, moesten ide zandboeren met schrale rogga en wat boekweit tevreden zijn. Geslachten p.a geslachten hebben de gronden bemest en bewerkt zonder zich ooit a.f te vragen, waar in dat enorme Verschil tusschen klei en zand Wel schuilen mag. Sedert de scheikunde zich met den landbouw heeft "bemoeid, is er veel aan het. licht gekomen, dat tot dan n,og in het duister lag. Sedert men heeft aange toond, welke stoffen voor den groei der planten noodig zijn, is men tot het inzicht gekomen, dat suikerbieten, mangelwortele, en aardappelen, die op het zand minder gcei gedijen, veel kali noodig hebben. En klei bevat dat kali in vrij goeld opneembaren! vorm in de uiterst fijn verdeelde yerwee- r ings p r od uk te nDoor die fiine verdeeling is de grond eir meer yoohthoudeud en wordt Üe kruimelstruetuur er sterker bevorderd dan pp het zand met zijn grootere, grovere kor rels. Het zand daarentegen is meer doorla tend. Als men daar de water capaciteit van jlen bodem maar zoo groot maken kan, dat de gewassen den heelen zomer door niet te lijden hebben van gebrek aan vocht dan zal saen er heel aardig kunnen hoeren, meenen velen. En door proeven is bewezen, idat de zandgronden in produkt-iviteit niet zoovar bij de klei achter sta,ab als men eertijds wel meende. De watereapaciteit kan men vol doende verhoogen door humus en kalk in den bodem te brengen wat heel gemakkelijk gaat floor groenbemesting, kalk en schuimaarde en mergel. Dit is heel wat gocdkcoper dan stalmest. De p'antvoedingsstoifen kali, phos phor en stikstof kan men dan in den grond brengen met kunstmest. In de laatste jaren ziet men dan ook op 't zand puike mangel- wortels, suikerbieten en aardappelen Verbou wen, zoeda.t men op het oog nauwelijks meer onderscheid kan maken tusschen klei en zand ïls men tenminste enkel afgaat op de te Veld staande gewassen. De zandboer weet eenmaal uit ondervinding, dat zijn grond Veel mest vraagt, hij ervaart tevens, dat een ruime bemesting zich bijzonder goed betaald maakt, hij brengt een voorraad plan- ienvoedsel in den bodem, dat niet ieder jaar wordt verbruikt, zijn grond gaat derhalve in vruchtbaarheid sterk vooruit.. De kleiboe ren daarentegen vertrouwen wel eens te veel op den natuurlijken rijkdom hunner gronden, zij onttrekken met de intensieve cultuur der hakvruchten zeer veel kali aan den grond en verarmen hun landerijen. Ook daardoor wordt het verschil tusschen klei en zand tuinder groot. Ook bij hen wordt een kali en phosphorbemesting rendabele zocals uit Ml van proefnemingen is gebleken. De Belgische Boeriunenbond. Te lieverlee bij Leuven is de eerste alge- meene vergadering gehouden van den Boeriu nenbond, de stichting welke de groote katho lieke Boerenbond naast zich in het leven heeft geroepen. Sinds wij hier in 't land het boerinnenpon- sionaat hebben, door de volijverige pogingen van Lierop's pastoor tot stand gebracht, be hoeven we, zegt de „Meijr. Ct.", eigenlijk niet meer uit te weiden noch over het doel, noch over het groote nut van dergelijke stichtingen. Maar er zijn er nog altijd die ze met 'n ongeloo- vig wantrouwend schouderophalen, bezien en 't is tegenover dezulken, dat wel eens gewezen mag worden op den 3nellen groei dier instellin gen in België. Slechts dertien maanden geleden gesticht (5 Juli 1911), is de Boeriunenbond, moge hij de laatst opgerichte afdeeling zijn van den Boeren bond, niettemin een der bloeiendste. 48 Boerin- nenkringen v-ereenigen thans reeds 4092 huis moeders en 1307 jonge dochters. Tal van krin gen bestonden reeds sedert eenige jaren, andere zijn door den bond in het leven geroepen. Te Heverlee, waar een ontelbare menigte boe rinnen bijeen waren, gaf de HoogEenv. kanun nik Luvtgaerens rekening en verantwoording van de werking van den Bond. Een zuster sprak ar over „de moeders"; professor Frateur over de kalveren-fokkerij, en gezamenlijk bracht men een bezoek aan de schoone en flinke huishoud en landbouwstichtingen tea plaatse. DE VERBODEN KIEZERSOPTOCHT. Zaterdagmorgen heeft het bestuur van de S. D. A. P. vergaderd ter bepaling van de te volgen gedragslijn, na de weigering van den Haagsehen burgemeester, om toestemming te verleenen tot het houden van een kiesrechtop tocht op den dag van de opening der Staten- Generaal. Onder het opschrift „Ronde Dinsdag, Een aanslag op om recht", werd besloten het vol gende manifest te verspreiden: De burgemeester van Den Haag heeft 0113 de vergunning voor den optocht op den Itooden Dinsdag geweigerd. Geen redenen yan openbare orde of alge meen belang hebben hem daartoe geleid. Want verleden jaar is ten duidelijkste geble ken, dat door onzen optocht de openbare orde niet werd verstoord; in de meest volmaakte orde hebben wij, met eerbiediging van de meest be perkende bepalingen, onzen optocht, gehouden en heeft het Haagsche publiek hem zien voorbij trekken. En de roden, door den burgemeester opgege ven, flat liij niet elk jaar zulk eeu betooging wenisolit, berust op louter willekeur, heeft met het algemeen belang niets te maken. Wij hebben dan ook in zijne weigering te zien een terugkomen op zijne meer loyale hou ding van verleden jaar tot liet standpunt, toen door Minister Heemskerk ingenomen bij zijn weigering, om de deputatie ter aanbieding van liet volkspetitionnement te ontvangen. Het blijkt, dat an de hoogere kringen is besloten, ons te verhinderen den Dinsdlag van de opening der Kamers voor onze politieke rechten te d.e- monstreeren. Tegen dezen aanslag op ons recht protestee ren wij uit naam der gansche arbeidersklasse van ons land (sicl Red. N. H. Ct.) Het kies recht is voor liet grootste deel aan haar ont houden; om liet te verkrijgen heeft zij jaren lang en vreedzaam en ordelijk gedemonstreerd. Niettegenstaande die groeiende beweging ten slotte met een adres aan de Regeering van 320,000 mannen en vrouwen is bekrachtigd, was de Grondwetscommissie nog te weinig over tuigd van den ernst der zaak, om zelfs tot een besluit in zake het kiesrecht t-e komen. Op deze wijze nog eenige alinea's voortgaan de, geeft het manifest liet volgende voornemen te kennen van liet Bestuur. Kunnen wij, zonder in openlijk verzet te ko men met de overheid en hare geweldmiddelen, thans geen optocht houden, men kan ons niet. verhinderen, op» andere wettige wijze te demon- streeren. De publieke straat is, ook zonder wei gering, nu eenmaal vrij, ook voor ons, óók op den Dinsdag der ÏCamaropening en van die vrijheid zullen wij dan ook gebruik maken en wel, nadat de koninklijke optocht is geëin digd. In drommen van duizenden wachten wij u, vau uw teeken als kiesreehtbetooger voorzien, te 12 uur op het meetingste-rrein. De meeting wordt om half twee gesloten. Tegen half drie I hopen wij u, met ons, aanwezig te zien, zoo mogelijk op, anders rondom het Binnenhof, om daar tegen het uur, dat de Tweede Kamer hare werkzaamheden begint, te betoogen voor het al gemeen kiesrecht, voor mannen en vrouwen, bij de Grondwet gewaarborgd zonder eenige ver zwakking of vervalsehing. GEMEENTEBEGROOTING VAN ROTTERDAM. Verschenen is in druk de ontwerp-gemeenne- begrooting, dienst 1913, in gewone inkomsten en uitgaven, sluitende op een bedrag van 19,390,256 of 1.179,000 liooger dan verleden jaar. Het overschot van den dienst 1911, de eerste post van ontvang, is uitgetrokken op 1,090,890, tegen 810,063 verleden jaar. Voorts zijn, wat de inkomsten betreft, h-ooger geraamd die uit bezittingen 41,000, gevolg van nieuwe verbeteringen van handekterrei- nen; die uit heffingen uit bedrijf en nijverheid 275,000; die uit plaatselijke belastingen 209,000; die uit rijksuitkeer in gen 74,000; die van ontvangsten van verschillenden aard 334,000. REGISTRATIERECHTEN BIJ VERKOOP. Naar verluidt hebben de notarissen vanwege het departement va.n Financiën een cilculadre een schaduw van zijnen zoon, onder het op zicht tier boosheid, worden aangezien. Deze bezit meer hoogmoedigheid en gewetenlooze wraakzucht in zijnen piukvinger, dan gene in geheel zijn lijf!Van zulken kerel moogt gij wel het grootste kwaad, docli niet het minste goed verwachten. De liefkoozingeu van zulk monster zijn gelijk aan den beet sener slang: zij zijn doodelijk!.... Herman, beducht zijnde voor het gevaar, niet dat hem, maar dat Martha bedreigde, vroeg aan den priester wat er gedaan moest worden. Laten wij eerst de zaak in geheel haren »mvang beschouwen. Ik hen nog mijne be lofte niet nagekomen van te bewijzen wat ik vooruitzette. Luister kinderen: toen ik u gisteren den naam van Steven Doodrijk boorde uitspreken, rees al aanstonds bij mij het vermoeden op), dat deze kerel deel uit maakte van de Bokkenrijdersbenfle. ik spoed de mij snel naar huis, ten einde een bundel papieren te raadplegen, welke in mijn bezit is. Ik ontdekte weldra den naam van Ste ven s vader met de volgende aanteekeniug: Deze kerel werd hoofdman in 1722. Hij heeft een zoon die thans (1732) twintig jaar oud is; nog zoo jong, en reeds losbol, ontuchtig eu godloochenaar. Wat hoofdman zal de vader aap fle bende overleveren, als hij sterft'? Hij s aal op het punt van geneesheer en heel meester te worden, diensvolgeps zal Hij wel- dia al de hoedanigheden bezitten, die voor fun aanstaande vak vereischt worden.... Al deze samenloopende omstandigheden J'eden mij sidderen; doch ik miste nog altoos ontvangen, waarhij medegedeeld wordt, dat voortaan bij verkoop van bouwterrein, indien reeds gebouwen op het erf staan, registratie recht moet worden betaald van het bouwterrein en de gebouwen. Het verdient derhalve aanbeveling, bij ver koop Van bouwterrein dadelijk de koopacte te laten passeeren. DE MIDDENSTANDSENQUêTE. De Staatscommissie voor de Middenstandsen- quête (ingesteld bij K. B. van 15 September 1908), is in den laatsten tijd een belangrijk eind gevorderd met haar werkzaamheden. Gelijk vroeger reeds medegedeeld is, werd eer3t vanwege de Commissie in een groot aan tal gemeenten een schriftelijke enquête gehou den. Door daartoe aangestelde enquêteurs werd aan de hand van door de vakgenooten ingevulde vragenlijsten en van persoonlijk onderzoek een beschrijving opgesteld van den toestand van de ter plaatse bestaande middenstandsbedrijven. Vele verslagen kwamen op deze wijze gereed'. Dit zeer uitgebreide materiaal werd vervol gens door de Commissie verwerkt. De gegevens, omtrent de verschiilemde bedrijven verkregen; moesten verzameld, gecontroleerd en soms be langrijk aangevuld, daar bij de schriftelijke en quête niet ieder bedrijf geheel tot zijn recht gekomen is. Hiertoe werden van ieder vak voor- loopige resumties opgemaakt, waarin de aard van het bedrijf en de toestand der ondernemers behandeld werden. Op vergaderingen van de Commissie werden deze resumties voor bet mee- rendeel reeds behandeld en besproken met be stuurders van patroonsvereeniglngen en andere vakkundigen, teneinde nadere inlichtingen en zoo noodig een vingerwijzing voor een aanvul lend onderzoek te verkrijgen. Het ligt in liet voornemen der Commissie om na omwerking doze resumties als vertrouwelijk stuk aan verschillende patroonsvereenigingen en vakkundigen te zenden, om schriftelijk ad vies daaromtrent te verkrijgen. Op dezelfde wijze worden ook eenige belang rijke onderwerpen als het kredietwezen, de vak opleiding en-z., behandeld. Met het eindverslag is tevens reeds een aan vang gemaakt, zoodat het eind van de werk zaamheden der Commissie binnen niet langen tijd te verwachten is. Een fantastisch verhaal. Sedert enkele dagen hadden de verteeringen, die een jong- menseh maakte te Rotterdam, de aandacht van de recherche getrokken. Men wist van hem, dat hij op een avond in een danshuis op den Schiedamschendijk aldaar ondermeer u8 flesschen champagne had doen uitsehen- ken; verder dat hij zich veel in auto's liet rijden. Het jonginensch werd daarom uitgenoodigd eens mee te gaan naar het hoofdbureau van politie op het Haagscheveer. Daar noemde hij zich A. S., uit Venlo, en deelde mede 22 jaar oud en lcellner van beroep te zijn; maar at vragende lcwam men ten laatste te weten, dat hij eigenlijk A. M. A. O. heette en een kellner uit Den Bosch was. En toen daarop de signalementsregisters werden opgeslagen bleek, dat de commissaris van politie te 's Hertogenbosch in het Algemeen Politie blad zijn aanhouding verzocht, als verdacht van diefstal van geld, door middel van in klimming. Nadat het jongmenscli bekend had werke lijk de gezochte te zijn en nadat men, op zijn bloote borst verborgen, een bedrag van ruim 120 aan Hollandseh geld en ook eenig Bel gisch geld gevonden had, terwijl uit -/ijn kof fertje, dat bij een juffrouw op de Diergaarde kade stond, verschillende luxe-artikelen, en ook een paar gouden voorwerpen te voor schijn kwamen, deelde hij mede, te Antwer pen geweest te zijn. Tijdens de Consciencefeesten was hij daar kellner in bet Hotel Imperial geweest. Na een paar dagen in dat hotel werkzaam te zijn geweest, had hij onder het bed van een dei- dienstboden een aan deze dienstbode toebe- hoorend geldkistje ontdekt. Dit geldkistje had hij zich toegeëigend en daarop het hotel verlaten. Op straat had hij een auto aange roepen, waarin reeds twee mannen zaten. De chauffeur had er in toegestemd hem over de grenzen te brengen. In de auto werd 't kistje van de dienstbode opengebroken. Het bleek 10,000 francs aan bankpapier te bevatteu, alsmede eenige gouden lijfsieraden, waaron der een mooi horloge met ketting. Ondertus- sehen ging het in volle vaart naar de Hol- landsche grenzen. Doch nabij Turnhout ge komen, stopte de chauffeur plotseling. Te vo ren had hij blijkbaar overleg gepleegd met zijn twee inzittende landgenooten. Eensklaps werd de vluchtende Hollander beetgepakt en buiten dê auto in bet vrije veld gezet. Men gaf iiem 750 van het van de dienstbode ge stolen geld, wierp hem zijn koffertje achter na en ging er met groote snelheid van door, de rest van het gestolen© behoudende. De kellner was daarop alleen verder gereisd en te Rotterdam gekomen. Hier heeft hij in een paar dagen zooveel verteerd, dat hij zijn aan houding nog slechts 140 in zijn bezit was. De "chauffeur en diens beide vrienden zijn hem onbekend. Zaterdagmiddag is do aangehoudene naar Den Bosch overgebracht en ter beschikking van de politie aldaar gesteld. De 80,000ste. Zaterdagavond kwam de 80,000ste bezoeker op de tentoonstelling voor Sport en Kunst te Nijmegen. Deze, mejuf frouw S. uit Arnhem, werd feestelijk rond geleid over de terreinen van de tentoonstel ling en Oud-Heidelberg en ontving als sou venir aan deze gebeurtenis een fraai ge schenk van het tentoonstellings-comité. HERHALINGSOEFEN INGEN, Door den Minister vlan Oorlog is bepaald, dat 'de miliciens der lichting 1907 en 1908 hij de onbereden korpsen, die in het jalar 1911 vergunning hebben gekregen hunne her halingsoefeningen in het jaar 1912 te vol brengen, niet 42, 'dolöli slechts 26 dagen, in werkelijken dienst zu,il n wonden gehou den, een en ander in verbajnd met het feit, dat verleiden jaar voioir die lichtingen de her halingsoefening ten gevolge 'van de spanning tusschen Du.itsichla.nd eu Engeland is ver lengd. de noodige verzekering die ik wilde hebben, vooral eer een vast besluit, te nemen. Deze zekerheid liet zich, helaas, niet lang wachten. Ik zat nog bezig met bij lamplicht mijne papieren te doorzoeken, toen op mijne voor deur werd geklopt. Mijn dienstmeid opende. Een vermomde persoon trad in mijne kamer, wierp een snellen oogopslag op mij, sloot de deur achter zioli en ging tegenover mij plaats nemen aan de tafel. Gij kunt lichtelijk den keu hoe verbaasd ik zat te kijken. Mijne ver bazing hield al aanstonds op, toen de geheim zinnige bezoeker tot mij zegde: Eerwaarde man, gij zijt zeker verwon derd over de zonderlinge wijze, waarop ik mij hier vertoon. Ik zou uwe rust geëerbie digd hebben, indien ik niet een werk van liefdadigheid moest verrichten. Met zulke zending, indien ik mij niet bedrieg, is men hij u, eerwaarde, altoos welkom. Vooral moet zulks het geval zijn, als men komt om uwe parochianen te bewaren voor ongelukken. Ga maar rechtstreeks naar het doel. be merkte ik; is dusdanig de oorzaak uwer komst, wees dan hartelijk welkom en zeg uiij, wat er op handen is. Gjj zult er zelf over oordeelen, hernam de vermomde, gelief mij te laten voortgaan opdat ik den draad mijner openbaringen niet verlieze! Ik knikte ten toeken van toestemming, waarna hij vervolgde: In uwa parochie wonen twee brave kin deren; ik Vreet wel dat hunne ware namen zijn Herman en Martha Ru ij ter, en dat zij dezen fami/iienaaiu bobben verwisseld tegen .VAN ELDERS. FAILLISSEMENTEN. 19 Aug1. J. E. Brons, koopman fe Hoopre veen 21 Aug. I van Tijm, winkelier in mai- nufacturen, te Dordrecht; Tb. A. A. IJs- selflijk, commission nair in' gralnan te Rot terdam, Zwalaridecrormstraiat; M. yan Ze-seen, koopman en winkelier t? Kinderdijk. 21 Aug. C. va,u Welsienis, toierbollelaar, te Rot terdam. 22 Aug. J. Veniema, kapper, ie Sneak1, Nalatenschap van II. Tegelbekkers, in le ven kleermaker te Roermond. 23 Aug. J. C. J. Wiiod'onhoff, timmerman en aannemer Ie 's Gravenhage, Fahroaheitstraat 88. Naamlooze Venoolschap Fabriek van ver- idiuurzaacqde levensmiddelen, voorheen J. H. Nieuweinhuis Jr. en Co., te Amsterdam, Prins Hendrikkade Ï46. Geëindigd door het verbindend worden dar eenb ge uikleelingslijsl het faillissement van A. Ot- lens, (kruidenier te Foxham, j Opgeheven hel faillissement van F. Simmers, ie Rotterdam en E. Henrmler, koopman, te Venlo, wegens gebrek aan actief, j Opgeheven het faillissement vlam P. J. J. i iWIers, koopman, te Roermond, VeeJajdingi- straat 'no. 2. De Amstelwedstrijd. De zwemvereeniging „De Jonge Kampioen" te Amsterdam beeft het Zaterdag met haar grooten zwemwedstrijd in den Amstel over 4500 M. niet bijster met het weer getroffen. Het was hondenweer. Van de 17 ingeschreven deelnemers maakten zich 12 gereed om te water te gaan. Aan het „Kalfje" was zeer veel belangstel ling. Om 3.18 viel het schot, als sein van die start. Tegen kwart voor vijf kwam Ooms, die in het laatste gedeelte van het traject Minnes had in gehaald, met een voorsprong van 90 M. no. 1 iaan, levendig toegejuicht door het zeer talrijke publiek, dat, niettegenstaande den regen, de Amsteloevers vulde. Om 5 uur waren de volgende deelnemers bin nengekomen: No. 1. Ooms, 1 uur, 26 min. 513/5 sec.; noj|2 Minnes, 1 u. 29 min. 23 3/5 sec.; no. 3. Meyer, 1 u. 42 min. 13 4/5 sec.; no. 4 Knip, i 1 u. 46 min. 17 sec.; no. 5. Rijpstein, 1 uur 49 min. 10 1/5 sec. NATIONALE [WEDSTRIJD; VOOR POLITIE HONDEN De wedstrijden flie 23, 24 en 25 Aug. ia Nijmegen wonden gehoiudein, vingen des mor gens om 8 uur u.nn, met een eoht honden weer. De officieel© opening hard plaats flea nuflj flags om 1 uur floor den voorzitter der vier eeniging, dein' gep. majoor der genie J. O. GijisLeïritü Hoflenpij.l van Hoflenpijl, die eet wöoirjfl van welkom riolitto tot fle I-eden yak heit eeite-Comité, het hoofdbestuur, fle rvgo? lingscomnrissie, de jury en belangstellenden In 't bijzonder w|a|s spreker erkentelijk aan den vertegenwoo-rjdiger v;a|n Z..Ex. den Mi nister yan Justitie, nrr. J. Gelinde van Blom; 'sminister blijvende belangstelling weird op hoogen prijs gesteld. Om 3 iujur bracht Z. K. H. Prins Hendrik een bezoek aan de ten to-ons leb in». LOUIS BOUWMEESTER. Einde September galak Bouwmeester naai Amerika. Met ©en gezelschapje yan omtrent zes per? son en, -onlder wie zich Meina- Ir wen bevindt zal hij in fle voornaamste stcflen in het Ver eenigd Koninkrijk en de Vereenigde Stutei nnrno drama's spelenfle eerste voorstelling heeft te Londen in het Coliseum plaats.. Met' een impbessario zijn overeenkomsten getrof fen' voor een rondreis, die wellicht ©enige ja, ren duren zal, EEN NIEUW! CHRIST.-HISTORISCH [WEEKBLAD. In een Zwolle gek ud-u verg da ring yak onderscheiden© afgevaardigd n en belang stellenden uit liet lro ;M-ki"sdi-t:io Ommetf en Omstreken is definitief besloten ces Chrjstelqk-Historisch weekblad uit te g :v ij voor Twente. Deze. courant za't den haam dragen van „D,e Overijsselaar". Medewerker^ zijn de hoeren flr. J. Th. de Vissiar, mr, Hl, Vea'kouteren, O. G. van As, Wi- A. G. J, Gilles, dr. Wi- Lodder, B. Van der Kolk, e,a'. Het eerste nummer zal verschijnen op 27 Sept. of 4 October, („MuasboJe), SLUW. Luitenant Sabelkwast wil van xsainan een papi'd kioojpen. Luitenant: „Is het heest mak of heeft het kuren Nat Kan: „Hel dier Ls zoo mak ais een lam, als n maar rechts op- en links afstijgt. Na ver loop van eenige dagen ontmoet de luitenant, die reeds bij den eersien ril zandruiter werd', 'den paardenkoopman Nathan. Luitenant: F--.-rol, je hebt mij bedrogen; op dal beest kan men niet rijden; reeds in fle eerste vijf minuien ben ik van den zadel gevlogen, Nalhan: Onmogelijk; als ik" u iooh heb gezegd rechts op en links ai' (e stijgen; Smaar u. is zeken' blijven zillen en. dat kan. de knol Inlet verdragen WINDSTILTE. Heer (lot de dienstbode): Hoor eens, Elsje, zoo'n ruslige woning heb ik nog nimmer gehad, Ik geloof, dal uwe moes lor es en haar echte»©, noot als engelen mei elkander omgaan, wanf zoolang ik (hier woon, helb ik hunne slem nog niet gehoord. Dienstbode: Wacht maar, mijnheer, ze zijn nu reeds veertien dagen boos op elkaar, maar straks als zij weer goed worden, dian komt dM beer los ZEKERHEID VERLANGD. Landman: „Dus gij denkt werkelijk, dal il; gelijk .zal krijgen?" Advocaal: „Ongel wij fold, handel slechts zoo als ik 't u heb gezegd. Landman: Wat ben ik voor dien raad schuldig? Advocaat: Vijf gulden. Landman: Hier hebt ge er tien, maar zeg |mij nu ook eerlijk, of ik uwen raad werkelijik kad volgen. ALKMAAR, 23 Aug. Kleine fabriekskaas f33; Ikleine boerenkaas f 33, commissie f 33, mid delbare f 33. Aangevoerd 382 stapels wagend© 205.417 K.G. Handel go-ed. ALKMAAR, 24 Aug. Aangevoerd 8 paarden f 75325, 107 koeien en Ossen f 130—400, 29 nuchtere kalveren f 1025, 124 magere schapen f 11—20, 49 magere varkens f 19—32, 200 big- gem f 816, 4 bokken en geilen f 2—6, boleir, per half Nod. pond ho-ogste prijs f 0.70, mid'- dielprijs f O.G5, ladgsle prijs f 0.60, aangevoerd 6-054 (kop, ikipeieren f 4.50—5.50, een anderen; maar tegren wat naam, dat weet ik niet en dit doet ook weinig ter zake. Over ongeveer twintig jaar haalde de vader dezer kinderen de wraakzucht der Bokkenrijders over zich ende zijnen. Te Lutterath ontsnapte de man met zijne huisgenoot eu aan de vlam- - men. Hij en zijne gade stierven te Geulle op I hun bed. De wraak, welke do ouders ont- vluchtten, dreigt thans op 6e kinderen te val- len. Steven Doodrijk, de hoofdman der Bok- kenrijders, heeft heel plechtig beloofd hen in handen der bende te leveren en om liet leven te brengen, o-p de wijze welke zijne makkers zullen stemmen. Deze overlevering moet plaats grijpen op den zesden Mei aanstaande. Is deze dag voorbij, zonder dat bij zijn woord heeft gehóuden, zoo zal Steven geheel zijnen invloed op de bende verliezen, en dan is er .hoop op redding. Thans zouden de kinderen dienen te vluchten; maar wie weet of zij hunnen toestand niet zullen verergeren, daar Steven al hunne voetstappen zal doen bespie den eu lien zal doen ontdekken. Hier, in het midden hunner vrienden, mogen zij op hulp en bijstand rekenen, die hun elders zou ont breken. Steven is vindingrijk in middelen en in liet geheel niet kiesch om ze in het werk te leggen, als hij bet op iemand gemunt beeft. Beter ware liet voor de kinderen met leeuw en tijger in aanraking te kornon, dan met den hoofdman.... Deze weet dat zij te Geullo verblijven. Geef evenwel den moed niet geheel verloren, want zoo Steven de kin dereu in zijne macht wt/rt te brengen, dan zullen deze op den beslissend en oogenblik leen -onver-hoopten bescherm-»»- oiulec de bende ontmoeten, die voor hunne redding zijn leven zal wagen. Herman, de zoon, moet Hercules- krachten bezitten; zeg hem dat hij er gebruik van make, op het oogenblik dat een Bokken rijder uitroept: wraak en verlossing!want dan zal het heeten overwinnen of sterven!.... De broeder mistrouwe al degenen, die hem met honingzoete woorden ten geveinsde vreugde bejegenen; immers, met beiden weet Steven zoowel zijn handel te drijven, dat gij hem voor een heilige zoudt verslijten!.... Maar hoe verklaart gij dan, onderbrak ik den bezoeker, dat Steven kapitein zou we zen over de Bokkenrijders, terwijl hij zelf door hen bestolen werd! Dat komt u wonderbaar voor, hernam hij, doch mij nietIk zegde u reeds dat de kerel vindingrijk is in middelen, en wat hij bedoelt laat hij niemand gissen; nochtans dit weet ik stellig, dat hij den strooptocht be- %roIen had aan zijne bende!.... Weet gij waar om"?Omdat hij het noodig achtte, als een slachtoffer der Bokkenrijders te worden aangezien eu de meedoogendheid der men- schen op te wekken!.... Omdat hij zekere ge ruchten, die op zijne rekening onder het volk worden verspreid, wilde logenstraffen! Wee evenwel degenen, op wien hij het thans gemunt heeft!.... Want deze zal de gepleegde diefstal duur bekoopen, en ik houd mij over tuigd, dat op dezen stond, geheel zijn wraak zucht tegen de kinderen van Hein Euijter gericht is! Maar, viel ik hem andermaal in de rede, Herman, de zoon van Hein Euijter heeft, «ver »»-'»n v-fiac dagen, dien k-"*»! "an «en© on- mijdelijke dood verlost; zou Steven dit werk van liefdadigheid niet in overweging nemen? In overweging nemen, herhaalde de man met bitterheid, ja, om het huis der kinderen te bespieden; om hun vertrouwen in te boe zemen, om hunne vriendschap indien liet hem mogelijk is, te hebben! Maar wee! drie maal wee over hen, als zij hem hot minste vertrouwen schenken!Hij is ju staat om liet zijnen redder als een© misdaad aan te rekenen, dat hij door den jongeman gored is I geworden! Op mijne vraag hoe en waaraan ik weten kon dat hij waarheid sprak, antwoordde mij de zonderlinge bezoeker in volgemler voege: Ik lreb u reeds verklaard, oerwaarde heer, dat ik enkelijk gekomen ben om lief dadig werk te verrichten; thans voeg ilc er nog bij, dat ik noch van u, noch van de kin deren van Euijter eenig loon verwacht. Ik stel mij bloot aan de wraak van Steven; maar ik veracht den kerel te zeer om hem te vreezeu Ik verschijn vermomd voor u, en deze omstandigheid moet u verdacht voorkomen, doch weet, dat ik met ontbloot aangezicht voor u staan zou, indien ik voor mij alleen moest duchten; de minste onvoorzichtigheid zou aan de uiterste vervolgingen personen blootstellen, welke mij dierbaar zijn, en dat wil ik vermijden.... Ik begrijp evenwel en eerbiedig uw wantrouwen; ik had er mij zelfs aan verwacht; daarom oolc is hét, flat ik mij met ontegensprekelijke bewijzen heb gewa pend- j 1 f vnrvnliwlA

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 6