Versta dit wel! BUITENLAND. BINNENLAND news UIT OEN OMTREK. g—P—B—i Ingezonden mededeeling. OVERZICHT. INTERNATIONALE CONFERENTIE VOLKS- EN SCHOOLBADEN. De voorzitter deelt mede, dat bij op 8 Aug. 1.1. ontslag heeft ingediend als burge meester, ingaande 1 November a.s., dat ZEd. Achtbare moeilijk tot dien stap is kunnen komen, doch gezondheidsredenen hem hier toe hebben genoodzaakt. Hij hoopt dat zijn' opvolger steeds zoo aangenaam zal samen werken met den Raad, als Z.E.A. dit gedaan heeft. Alsof alle moeilijkheden, waarmede Turkij'e thans te kampen heeft nog niet voldoende wa ren, begint ook KRETA zich nu weer te weien. Kaar verluidt verwekt de toestand op dit woe lige eiland weer ongerustheid. Bij de Engelsche regeering is bericht ingeko men, dat Kreta en Griekenland een expeditie hebben op touw gezet, om een landing op Samos uit te voeren en een beweging ten gunste van annexatie door Griekenland te doen ontstaan. Twee oorlogsschepen, een Engelsch en een Fransch, hebben bevel ontvangen naar Samos te gaan om zoo noodig met geweld die landing te beletten. Be regeering te Londen heeft aan de kabinet ten te Parijs en St. Petersburg gevraagd zich bij haar aan te sluiten om druk te oefenen op de Helleensche regeering. Reuters agentschap te Londen verneemt ook, dat :n Engelsch en !n Fransch oorlogsschip naar de wateren van Samos zijn gezonden met op dracht om handelend op te treden indien er werkelijk een vrijbuitersonderneming op touw is gezet om de inlijving van Samos bij Grieken land te verkrijgen. Er is reeds een internationale scheepsmacht in de Kretenzer wateren aanwezig. Volgens de Neue Freie Presse hebben alle mogendheden verklaard de uitnoodiging van Oostenrijk, tot het houden van besprekingen over den toestand in DEK BALKAN aan te nemen. Minister Berehtold zal nu binnenkort mede- deelen, op welke wijze, volgens zijn meening, de actie dient te worden voortgezet en wat Europa, in onderlinge overeenstemming, zou kunnen doen tot blijvende verbetering van den toestand in Turkije. Intusschen moet de Turksche Grootvizier aan een Fransch journalist o. m. hebben verklaard dat de Porte elkvoorstel, dat ook slechts schijnbaar de zelfstandigheid en onafhankelijk heid in het 'allerminst verkort, zal beschouwen alsof het er niet is. Voorts zijn de berichten over de broeiing en opstand in Albanië, Montenegro, Bulgarije enz. zóó tegenstrijdig en over het algemeen zoo onbelangrijk dat wij er voor heden maar liever het zwijgen toe doen, totdat er wat meer licht in deze duistere zaken komt. Ten slotte willen wij hier nog even een prachtig, Russisch staaltje vjan wetgeving ver melden. De Russische regeering heeft een wet op de spionnage ingevoerd, die thans door den diri- geerenden Senaat is afgekondigd. En na de ervaringen, die Rusland, vooral in Oost-Azië, met spionnage heeft opgedaan, is het niet te verbazen, dat de straffen daartegen bedreigd, zeer verhoogd zijn. Koe ernstig de bepalingen van die wet zijn, blijkt uit enkele voorbeelden. De generale staf kaarten, die sedert jaren in den handel zijn, worden nu geheim verklaard; zij zijn het eenige vertrouwbare oriënteeringsmiddel voor toeris ten, bij het maten van uitstapjes; maar wie er voor 50 kopeken een koopt of verkoopt, maakt zich schuldig aan landverraad of spionnage, want de bedoeling tot spionneeren behoeft niet te blijken in deze wet. De wet bepaalt verder dat mededeelingen .over legerzaken, ook wanneer ze niet geheim zijn, als verraad worden gestraft. Het oprichten van organisaties tot verkrijiging van mededee lingen over legerzaken wordt gestraft, alsof de spionnage reeds is voltooid. Worden geheime zaken of stukken medegedeeld, dan is dit „zware spionnage" die met 15 jaar dwangarbeid -wordt gestraft. Voor het verkoopen of aanbie den van technische uitvindingen op legergebied aan bet buitenland, wordt 8 jaar tuchthuisstraf bedTeigd. In bet grensgebied mogen geen postduiven worden gehouden, en nergens mogen draadlooze stations voor telegrafie worden aangelegd, wan neer de radius van het seinvermogen tot in het buitenland loopt. En ten slotte: strafbaar is degene, die binnen een omtrek van 25 werst van vestingen of ves tingwerken vliegt in een ballon of vliegtoestel. ,Het bewijs, dat de vlieger spion was of de be doeling heeft om te spionneeren is onnoodig de vraag of in den ballon of in het vliegtoestel fotografische toestellen aanwezig waren of fotografische opnemingen zijn gedaan, even min. Ipso jure wordt de overtreder dezer zeer ernstige wetsbepalingen gestraft. En het blijkt, dat de straffen lang niet malsch zijn, in deze nieuwe spionn age wet tegen de overtreders be dreigd. Gedenkteeken onthuld. De ministers Poincarê en Lebrun hebbe» Zondag de onthulling bijgewoond van eerl standbeeld te Longwey, de vesting aan de Bel gische grens, welke, sinds zij door Vauban werd gebouwd, drie belegeringen heeft doorstaan. De eerste maal, in 1792, werd het beleg ge slagen door 60,000 Pruisen, die spoedig er in slaagden de versterking binnen te dringen; in 1815 moest de bezetting wederom c,apituleeren voor de Pruisen; in 1870 doorstond de sterkte een langdurig bombardement. Ter herinnering aan deze belegeringen en ter huldiging van de in den strijd gevallen bur gers werd het standbeeld opgericht, voorstel lende een vrouwenfiguur met zwaard en vlag, met het onderschriftPro Patria. Ongeluk. j Gisteren zijn tusschen Dingwall en Strathpeffer ;in Schotland een moeder en kind gedood door .een electrisch'en kabel, die door den storm ge broken .was.. Eerst kwam het kind er mee in aan- jraiing en vielde moeder vloog te hulp en werd Jhet fweede slachtoffer. Een andere vrouw, die ■toesnelde, kreeg een schok, die haar niet dooddei, pi aar toch' bewusteloos sloeg. Geen vandalisme. Het' gerucht liep gisteren te Parijs, dat in |het Louvre weer een daad van vandalisme zou •gepleegd zijn. Een schilderij in de portretten- ■aaal, voorstellende mevrouw Haudebourt-Les- cot, door haar zelf geschilderd, zou hl. doof ïïar- barenhand beschadigd zijn. Uit een onderzoek is echter gebleken, dat hier "van een moedwillige beschadiging geen sprake kan zijn. Alleen is tengevolge van den zeer slechten staat, waarin het schilderij ver keerde, een stukje verf afgebladderd. Een familie-drama. Een bloedige ontdekking deed gisterenmorgen de politie in een huis te Baltensea in Engeland. Een vrouw, met tal van wonden aan haar hals, die ze zich zelf had toegebracht, Lag zieltogend te bed en haar' vier kinderen, twee jongens van 9 en 4 jaar en twee meisjes van 2 jaar en 6 maanden lagen eveneens met wonden overdekt in bed of in een waschhok. Ook bleek de vrouw nog vergift genomen le hebben. Een der jongens had bloedend een buurvrouw kunnen waarschu wen ,dat moeder haar noodig had, en zoo was men tot de ontdekking van het drama gekomen. Dc man der vrouw, die op zijn werk was, verklaarde, niet te kunnen begrijpen, wat zijn vrouw tot de wanhoopsdaad gedreven had. Hij .was 's morgens heel vroeg ruslig naar zijn 'werk gegaan en had gewoon afscheid genomen. Er was niets voorgevallen, dat zulk een daad kon rechtvaardigen. De vrou,w was nog niet instaati eenige .verklaring te geven. Be nieuwe Priesteraanslag. Omtrent den laaghartigen aanval op den pas toor van Pongy-sur-Aubee, den zeer eer waaiden heer Pledil, waarvan wij in ons vorig nummer melding maakten, vallen nog de volgende bijzon derheden mede te deelen. De schaapherder, die de mishandle!ing pleegde, deed toen hij den pastoor zag naderen, het voor komen, alsof hij niets kwaads tegen hem in liet (schild voerde. Argeloos kwam de geestelijke dan ook dich terbij. Doch nauwelijks had hij den herder ge passeerd of deze sprong onverhoeds op hem toe, zoodiat hij zich niet in het minst kon verde digen. Met den steel van een zweep, die de aanvaller in de hand had, hradnt deze zijn slachtoffer zulke geweldige slagen toe, op gezicht en hoofd, dat de toestand' van den priester hoogst zorgwekkend is. Zijn neus werd letterlijk geheel en al door den onmensch verbrijzeld. Verder bekwam de geestelijke nog andere ernstige ver wondingen aan het gezicht. Toen men den schul dige voor het onderzoek ging halen, gedroeg hij zich als een echte. woesteling. Een gendarm, die hem wilde aanhouden, bracht hij zulk een slag met den steel van zijn zweep op het hoofd, toe <lat de stok in stukken sprong. Er on.tsiy>nd daarop een worsteling tusschen de twee mannen, die tenslotte in het voordeel van den gendarm eindigde. De geweldenaar werd overmeesterd en geboeid weggevoerd. Moulai Hafid. Het vertoef van den gewezen sultan van Ma rokko, Moclai Hafid, te Viehy heeft maar heel kort geduurd. Maandag is hij te Versailles aan gekomen. Zooveel haast had Hafid blijkbaar om Parijs te gaan zien, dat hij er"zijn kuur te Vichy voor in den steek gelaten heeft. De sultan is tof; de Europeesche kleeding overgegaan en den tocht van Vichy naar Versailles heeft hij per auto. gedaan, een splmlernieuwen wagen, dien hij en kele dagen te voren gekocht had. De ex-sultan, blijkt aan Zijn nieuwe schoeisel nog te moeien wennen. To Nevers hoeft hij gisteren zijn auto tocht afgebroken om ei' een paar muilen te kno pen de Euxopeesche schoenen deden zijn voe ten zeer. Een nieuw Motu Proprio. In een nieuw motu proprio dat 25 dezer verschenen is, wordt het Pauselijk besluit be kend gemaakt, volgens hetwelk in de consis torie-congregatie een afzonderlijke afdeeling zal worden opgericht met de opdracht bijzon dere maatregelen te nemen voor het zielen heil van de landverhuizers, alsmede de noo- dige voorzorgen te treffen voor missionaris sen. De Duitsche Keizer. De berichten uit Kassei omtrent den ge- zon dheidstoestand van den Duitschen keizer luiden uiterst geruststellend. De pijnen zijn verminderd en de lijfartsen hebben den Imo gen lijder verlof gegeven gedurende eenigen tijd het bed te verlaten. Nu de toestand zoo belangrijk verbeterd is, heeft de keizerin, die sedert Vrijdag j.l. niet van het ziekbed van den keizer geweken was, Maandag eindelijk eens weder een wandeling ondernomen. De brand te Konstantinopel. Uit nadere berichten blijkt, dat de brand in do industriewijk te Konstantinopel van voel gri ter omvang is geweest dan aanvankelijk •rerd gemeld. In vier uren zijn nl. niet min der dan 200 huizen en winkels, waaronder zeven huurkazernes en een warenhuis met .110 kamers, henevens een moskee, in de aseh gehgc D brand was ontstaan, doordat een leer ling ir. een magazijn, waar het rooken was veruoden, een sigaret had aangestoken en deze toen hij door zijn chef werd verrast, on gemerkt on een hoop houtspanen had gewor pen. De Italiaansch-Tnrksclie oorlog. Zes Italiaansehe oorlogsschepen zijn te Jaffa aangekomen; drie zetten de Teis in Noordeliike richting voort; de drie anderen zijn voor anker gekomen en hebben een vrachtboot doorzocht om te zien of er con trabande aan boord was. H. M. DE KONINGIN NAAR LEEUWARDEN. TT. M. de Koningin en Prins Hendrik met ge volg vertrokken hedenochtend te 10.24 van het station Het Loo via den locaalspoorweg over Hattem naar Leeuwarden en keeren heden avond te 6.44 op Het Loo terug. HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin-Moeder zal a.s. Vrijdag van Soestdijk naar Het Loo vertrekken en den 2en Sept te Soestdijk terugkeeren. De Hertogin van Albany wordt 2 Septem ber 's avonds op het paleis te Soestdijk ver wacht. DROGISTEN. In de algemeene vergadering der Vereeni- ging van Drogisten, Apothekersadsitenten, te Dordrecht gehouden, werd besloten der Regee ring aan te bieden een adres, waarin verzocht wordt het wettelijk regelen van het drogisten- bedrijf, met het oog op het groot volk «gevaar door het toenemend aantal „beunhaas-drogis ten". Er werd. vastgesteld dat het onvereenig- baar is, tevens lid te zijn van den Drogisteru- bond'. VERGADERING LEERAREN M. O. Gisteren werd de ze ven-en-veertigste alge meene vergadering van de Vereenigang van Leeraren bij het Middelbaar Onderwijs te Bredia gehouden. Het eere-comité bestond uit die bee- ren mr. E. P. van Lanschot, burgemeester, en A. J. A. Verschmage en II. J. A. Feber, leden der commissie van toezicht op het M. O. Gisteren is te Scheveningen geopend de in ternationale conferentie voor volks- en school- baden met een rede van dr. W. P. Ruysch, die wees op het groote sociale belang bij het vraag stuk, diat deze conferentie behandelt, betrok ken. De Minister van Buitenlandsehe Zaken be groette daarna het congres namens de Neder- landsche Regeering. Vervolgens bracht mej. Douwes Dekker een rapport uit namens het uitvoerend comité. De congressisten bezochten daarna de aan de conferentie verhonden tentoonstelling. Des avonds werden de Congressisten in het Kurhpus te Scheveningen door het Haagsche Gemeentebestuur ontvangen. Wethouder Jan een, als waarnemend burgemeester, nam de honneurs waar. Vele autoriteiten waren aan wezig. VER. TOT BEHOUD VAN NATUUR MONUMENTEN IN NEDERLAND. H. M. de Koningin-Moeder heeft zich bereid verklaard als beschermvrouwe op te treden van de Vereeniging tot behoud van Natuurmonu menten in Nederland. Naar men weet was eene dergelijke bereidverklaring reeds vroeger ont vangen van H. M. de Koningin, terwijl Z. K. II. die Prins der Nederlanden beschermheer der vereeniging is. EEN AANBESTEDINGSKWESTIE. Bij de door B. en W. van Alkmaar gehou den openbare aanbesteding van grond-, straat- en rioleeringswerken enz. voor het terrein bij en om de nieuwe Ambachtsschool aldaar, bleek het dat geen enkel inschrij vingsbiljet was ingekomen. Daarentegen be vatte de bus een aan B. en W. gericht adres van R. S. Schram te Beverwijk en 26 andere aannemers en gegadigden naar het bedoelde werk, bondénde de verklaring, dat het hun onmogelijk is naar dit werk in te schrijven op grond van het bepaalde in paragraaf 30 van het bestek, luidende: „De bepaling van art. 1638 e en d van het Burg. Wetboek mag voor de werklieden in dienst bij den aanne mer of onderaannemers van de hij dit bestek bedoelde werken en daartoe gebezigd, niet worden uitgeschakeld. De aannemer kan dit risico overdragen aan een soliede verzeke ringmaatschappij, ten genoegen van de di rectie". B. en W. stellen nu voor, het raadsbesluit van 28 Juni 1911, houdende dat voortaan in bestekken van gemeentewerken, overeenkom- stig de duidelijke "bedreeling der wet, als re- gel de artikelen 1638 c en d zullen worden geacht te zijn opgenomen, indien die bestek ken niet uitdrukkelijk anders is bepaald in te trekken. Zij verklaren zich bereid een on derzoek in te stellen naar de maatregelen, die er toe kunnen leiden, dat een bevredigen de oplossing voor werkgevers en werkne mers worde verkregen. Zenuwzwakte is de kwaal van de twintig ste eeuw. Door zenuwzwakte, overspanning en uitputting, leiden honderden en duizenden een verdrietig en ongelukkig leven. Wanneer gij lijdt aan zenuwzwakte en gij wilt er stellig en spoedig van verlost w:ezen proheer dan de SANGUINOSE; eiken dag twee eetlepels Sanguinose zullen U zéér spoe dig beginnen te helpen, en wanneer gij vol houdt dan wordt Uw lijden geheel overwon nen. Neemt er de proef van! SANGUINOSE is voorhanden hij alle eer ste apothekers en drogisten. SANGUINOSE kost 1.50 de flacon van 300 gram; 6 fl. 8.—; 12 fl. 15.— WACHT U VOOR NAMAAK. VAN DAM Co., Den Haag. de Riemerstraat 2c/4. Te Haarlem bij J. J. Göppinger, Gr. Hout straat, en K. van Eden, Spaarne. Be Oranjebloem. Te Hoorn en elders is <le toeslemming tot verkoop van de z.g. Oran- jebloem op 31 Augustus, waarvan de opbrengst (uilsluitend zou strekken ten behoeve van de Chris l elijke mililaire tehuizen, geweigerd. Vischverkoop door de gemeente. Er is reeds meermalen op gewezen, dat aankoop van visch, een zoo begeerlijk voedingsmiddel, door de ge meenten in het groot en voor lagen prijs, er Ijoo zou leiden, dat ook minderbedeelden goedkoop zich daarvan zouden kunnen voorzien. Thans verneemt men, dat dc Raad der gemeen te Winschoten heeft beslot on, bij wijze van proef, lol den aankoop en verkoop voor rekening der gemeente van versche zeevisch over te gaan. Twee Hollanders in Duitscliland gevan gen. Men schrijft aan Het Volk: Op 29 Juli jl. werden te Duisburg-Ruhrort twee perso nen gearresteerd, die als stokers voeren op de sleepboot ,Dieu Donné IV". De aanleiding tot deze arrestatie was, dat bedoelde stokers, P. van Felsen en Joh. Klop, hun vuist heb ben or. gestoken tegen een onderkruiper, die zich aan boord bevond van de sleepboot Carl Schrt- VIII, terwijl deze booten zich op de rivier bevonden en minstens 100 a 120 meter van elkander verwijderd waren. Van hand tas te Hik beid kan dan ook geen sprake zijn". Het Volk, er op wijzende, dat deze zaak eerst 17 September zal behandeld worden en dat deze menschen, zelfs al worden zij vrij gesproken. tot zoolang van hun vrijheid zul len zijn beroofd, stelt de vraag of de Regee- ring daar niets aan kan doen. De glasblazersstaking. Aan de glasfa briek te Vlaardingen is het aantal werkwilli gen zoo groot,'dat "Dinsdag ook de groote oven is aangestoken. Storm. Het stoomschip Batavier III, dat gisterochtend te Rotterdam moest aankomen, is pas gisterenmiddag ruim 5 uur aan de Boompjes voor den wal gekomen. De passa giers, ten getale van 104, hebben een angsti- gen nacht doorgebracht. Van de 36 paarden, die te Londen aan boord gekomen waren, leefden er bij aankomst te Rotterdam nog 4. De doode en levende paarden zijn naar het abattoir overgebracht. Gisterochtend is aan het Hoogzand on der de gemeente Numansdorp tegen den zee dijk aangedreven het schip van den heer C. de Jong van Lage Zwaluwe. Men vermoedt, dat de beide opvarenden, schipper en knecht, verdronken zijn.. De storm van gisternacht. Behalve de reeds vermelde verwoestingen vernemen wij over dien kolossalen storm van gisterennacht ■nog het volgende: Uit den Haag Het gemeentelijk telefoonnet heeft van den storm ernstig geleden. Het aantal storingen dat aanzienlijk is, was gisterochtend nog niet nauwkeurig vast te stellen. Geleidelijk komen de opgaven van storingen binnen. Het telegraph iselio verkeer tusschen den Haag, de andere groote steden en de provincie is zeer beperkt. Vooral tusschen den Haag en Ledden, ter hoogte van Zoetermeer is het telegraafnet bijna geheel vernield, zoodat het telegraafkantoor alhier, voor het verkeer met Amsterdam, slechts over twee draden te be schikken had. Het interloeaal tdepho on verkeer ondervindt zeer belangrijke vertraging. Wat bet Haagsche tramnet aangaat, de schade beperkt zich ofschoon zij aanzienlijk is tot de gedeelten van het net diat door het Bosch, langs den Scheveningsehen weg en langs wegen en kaden met hoog geboomte is aange legd. Het badbedrijf te Scheveningen is stop gezet. Het rijkstoezicht over het Bosch schatte het cijfer der ditmaal gevallen hoornen op pl.m. 500. Het klokkenspel van den Domtoren te Utrecht is gisterochtend vroeg, even na 5 uur, blijven stilstaan. Dus op het moment, dat de storm boven de stad op z'n hevigst was. Te de Bilt bij Utrecht was het telefoonver keer vanochtend gestremd; doordat zware hoo rnen in den afgeloopen nacht tegen de draden waren gevallen. De boomen lagen in zóó groo- ten getale over den weg, dat de nachtposttram, die ongeveer vijf uur in den morgen te Utrecht arriveert, niet heeft kunnen loopen. Als merkwaardigheid moge nog vermeld wor den, dat in de Bilt de laagste barometerstand van geheel Europa is geregistreerd. Te Utrecht en omgeving zijn de verwoestin gen aanzienlijk. Wie vanmorgen vroeg, zoo schrijft de „Utr. Ct.", er op uitgetrokken is, heeft kunnen zien, hoe de koeien zich te goed hebben gedaan. Iedere peer of appel, die naar beneden kwam, was hun een welkome buit. Zij deden zich te goed tot ze niet meer konden. En toen stonden ze paf, tot berstens toe vol, happend naar lucht. Al te copieus gedineerd, en <3iat, zoo in. <1© -vroegte Men schrijft aan de „Utr. Ct." uit Hars kamp De troepen, hier gekampeerd, hebben als het ware een nachtelijken overval te duchten ge had. Tenten zijn tegen den grond geslagen. Een tiental slechts bleef er staande, 't Werd een algemeen sauve qui peut. Verschillende offi cieren vluchtten, die slechts den tijd vonden een broek en overjas haastig aan te schieten. Al het andere bleef achter in den modder. Ondergoederen, schoenen, manchetten, man- chetknoopen, w. o. voorwerpen van waarde. Alles moest men achterlaten, doordat de tenten als parapluies dichtklapten. Te begrijpen is, dat velen zich hoogst verontwaardigd toonen, •dat niet eeixler hevel is gegeven, 't kamp te verlaten. Uit Tiel wordt gemeld Op de Waal tusschen Tiel en Gorinehem zijn vijf schepen gezonken. Geen persoonlijke onge lukken. Men schat het afgewaaide fruit op drie vierden vian het gewas. Ook te Katwijk aan' Zee is heel wat schade aangericht. Op het strand zijn (alle badstoelen in zee terecht gekomen. Badkoetsen zijn van hun plaats gerukt en vernield. Maar weinige vian deze wagentjes zijn gespaard. Van de rij ververschingstentjes is er bijna geen blijven staan. Bij 't aanbreken van den dag vond men deelen en balken ervan op 500 M. afstand. Het wa® een ware ruine. Van onze visachers kun nen we nog geen berichten hebben, wel is ieder te Katwijk erg verlangend iets van de vloot te vernemen. De storm heeft te Geldermalsen enorme scha de aan het fruitgewas veroorzaakt. Zware tak ken zijn van de hoornen gescheurd; in vele boomgaarden zijn zelfs verscheidene boomen tegen de vlakte geslagen, terwijl de grond als bezaaid is met appels en peren. Men schat, dat ruim 75 pCt. is afgewaaid! De storm van Maandagnacht heeft te Maas tricht velen benauwde uren bezorgd; tal van scboorsteenen en dakpannen zijn afgewaaid, en in sommige lanen liggen karrevraehten takken van boomen. In en om het stadspark vooral heeft de storm groote verwoestingen aange richt. De grond is voornamelijk in de z.g. kas tanjeboomenlaan bezaaid met takken, waaron der van respectabele dikten. In het park zijn het vooral de wilgen die het hebben moeten ontgelden. Te Dordrecht werd een werkman op de Wol- wevershaven door een neervallenden tak getrof fen. Verder heeft d'e storm op de tentoonstel ling nogal huisgehouden, een paar kiosken werden vernield, het plantsoen geducht bescha digd, de Boerendoncsksclie molen aan het malen gebracht, waardoor gevaar voor kortsluiting in de electrische geleiding ontstond. Te Loosduinen heeft de storm duizenden broeiramen stuk geslagen en dus voor even veel guldens schade aangericht. Dan zijn meeet alle natuurtomaten, snij- en pronkboonen ver nield. De appels en peren zijn ongeveer alle afgeschud en liggen bij hoopen onder de boo men en.... in de v|aarten daarnaast, wiaar ze door de 'jeugd worden opgevisobt. De storm in het Haagsche Bosch. De cor respondent vian het „Hbld." schrijft over die ver woestingen door den laateten storm in het TTaagsèho Bosch aangericht, het volgende: Het is niet zoo massaal als verleden jaar,' maar het is toch nog erg genoeg in 't Haagschei Bosch. Wij spraken toen van een slagveld, met het oog op de lange gelederen, en de groote groepen waarin de boomen geveld lagen. Dit maal doet de uitwerking van den storm in one' Bosch meer denken aan 't effect van een feilen' aanv'al in een guerilla, waarin de slachtoffers meer verspreid vallen. Ze liggen er toch zeker w-eer bij honderden en trouwens hier en daar ook bij bundels. Het ergst is 't aan den Koekamp bij de boschwiachterswoningvervolgens achter het Malieveld, juist achter het verleden jaar neer- gevaagde groote stuk, en verderop langs de hoofdwegen in de lengte-richting, het Kerkpad en den Leidsehenweg. Opmerkelijk is het, dat alle boomen geveld liggen in dezelfde lichting als verleden jaar. Blijkelijk is de aanval eerst gelukt toen de storm uit het zuidwesten noordelijk opliep en het arme Haagsche Besch opnieuw kon aan grepen aan zijn meest opene zijde. Het Staats- hosehbeheer, het Roode Kruis in deze oorlogen, dat de overblijfselen van 30 September nog niet geheel had weggewerkt, kan nu weer beginnen. Als 't nu maar iets meer wil letten op het be lang van spoedig bereid- en begaanbare wegen en zdch niet al te zeer wil verdiepen in het keurig opstapelen van het hout. Ook op andere plaatsen, vooral langs den Ouden Scheveningsehen Weg en op het Plein is er weer droevig gedund en het trom- en telefoonverkeer zijn niet zoo erg als verleden jaar, maar toch in belangrijke mate, gestoord. Zoo is het effect in den Haag van deze op perste kar&kteruiting des onvolprezen zomers van liet jaar 1912. Be storm. Bij den slorm van gisternach! is te de Bildt onder meer een windsnelheid van '2!) meier per seconde geregistreerd, nagenoeg oo- veel als bij den bekenden storm op 30 Novem ber 1911. De barometer daalde van 1 uur lot half vijf ruim 10 millimeter, toen de wind met orkaankracht van Zuid naar Noordwest ver school, en de barometer een Iaagsten stand van 729.5 m.m. bereikle, ruim 10 m m. lager dan lot dusverre in Augustus is voorgekomen. Ongeveer te half acht werd de luchtdruk van 1 uur weer geregistreerd. Van half twaalf tot half vijf viel een neerslag van 29 m.m. Hel geheele verloop van den storm deed meer aan een tropischen oycloon denken dan aan een storm op onz» 'breedte. HAARLEMMERLIEDE C.A. Gemeenteraad. Hieronder volgt het volle» dig verslag van de gisteren gehouden raads zitting, waarvan wij gisteren het bijzonderste mededeelden. Dinsdagmorgen 10 uur ver gaderde de Raad dezer gemeente onder pre sidium van Jhr. Mr. E. H. E. Teding van Berkhout, burgemeester. Afwezig was de beer M. W. v. d. Vlngt. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing goedgekeurd. Aan do orde is: Ingekomen stukken en' m ededeelin gen De heer Faas zegt dat het heengaan van den burgemeester hem ten zeerste spijt en hij hoopt dat Z.E.A. de gezondheid zal terug vinden. De voorzitter dankt den heer Faas voor zijne vriendelijke woorden. Verder is ingekomen een afwijzende be schikking van Ged. Staten op het beroep van mej. S. C. Goes geb Diepen te Castrieum, bet: effende de onbewoonbaarverklaring van haar perceel aan den Noorderweg in den Houtrakpolder, alhier. Ho gemeenterekening dienst 1911 wordt vastgesteld met ontvangsten 33,820.14 en uitgaven 32,724.9434 en een batig saldo van 1095.1934. De heer Baren dregt brengt namens de Commissie van Onderzoek rapport uit, welke adviseert de rekening vast te stellen zooals zij is aangeboden. Daarna worden de reke ningen van liet algemeen burgerlijk armbe stuur dienst 1911 met ontvangsten ƒ12,114.7434 en uitgaven 11,271.9134, batig saldo 842.83 en het legaat-Broekliuijzen dienst 1911 met ontvangsten 416.51, uitgaven 361.94, batig saldo 54.57 aangeboden en goedgekeurd. Alsnn is aan de orde een adres van de Hoofden der O. L. scholen en onderwijzers (essen) alhier, om verhooging van jaarwed dei,'. De heer Barendregt wenscht dat bur gemeester en wethouders zullen informeeren hce de jaarwedden geregeld zijn te Haar-: lemmermeer, Schoten, Heemstede en Spaarn- dam, alvorens te beslissen, om dan in de vol ger de vergadering hieromtrent, na uitge-, bracht rapport, een besluit te nemen. Diti wordt met algemeene stemmen goedgevon-: den. Ingekomen is een adres van de Wed. J. Jagtman te Haarlemmermeer, inzake verhu ring van land aldaar en een adres van H. J. C. Lammerts te Haarlemmermeer tot onder-', handsche huur van landerijen dezer gemeen-; te te Haarlemmermeer tegen 100 per H.A.,; welke landerijen op het oogenblik in huur zijn hij de Wed. J. Jagtman voornoemd. De Wed. Jagtman wenscht het land liever niet weder in te huren, doch vraagt, het met; Kersttijd a.s. aan Lammert# te mogen ver-, huren voor 100 per H.A., die haar vergoe ding voor gehouwen zal geven. Dit wordt aangenomen en met algemeene stemmen wordt besloten het land onder», handseh te verhuren aan H. J. C. Lammert» te Haarlemmermeer voor den tijd van vijl jaren tegen 100 per H.A., zullende voor» waarden contract met Lammerts in de a.s, vergadering worden voorgelezen. Mej. F. M. Riechelmann, onderwijzeres aan de O. L. school te Houtrijk en Polanen, vraagt als zoodanig eervol ontslag met ingang va» 1 November a.s. of zoo mogelijk nog vroeger. Dit wordt haar met ingang van 1 November a.s. verleend. J. M. Bulters te Zuid-Schalkwijk: vraagt da pontveer aldaar weder onderhands te ukk gen pachten. Burgemeester en wethouders stellen voor

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 2