BUITENLAND. BINNENLAND. NIEUWS BIT OEN OMTREK. OVERZICHT. Inderdaad beginnen de berichten over den aanstaanden vrede tussehen ITALIë en TUR KIJE nu vasteren vorm aan te nemen. Een hooggeplaatst Oostenrijker, die het weten kam, beweerde zelfs dat de vrede binnen enkele dagen gesloten zal zijn. Intusschen weet de correspon dent te Rome van de Temps iets te melden over de voorwaarden, die Italië voor het sluiten van den vrede stellen z>ou. Over de algeheele souvereiniteit van Italië over Libië zou geen gedachten wisseling toegela ten worden. Indien de Turksche regeerimg deze eerste voorwaarde niet aannam zou elke verdere bespreking nutteloos zijn. Wat het kalifaat be treft, biedt Italië een herhaling aan van de be palingen van het Oostenrijksch-Turksche ver drag ten opzichte van Bosnië en Herzegowina, met dit voorbehoud, dat de Mohemedaansche geestelijkheid zich niet met politiek zal bezig houden en dat de bevolking van Libië vrij zal zijn den kalif van Konstantinopel of een ander als hoofd inzake den godsdienst te erkennen. Deze laatste bepaling is gemaakt uit genegen heid voor een sekte der Senoessi, die zich tijdens den oorlog strikt onzijdig heeft gehouden. Italië zou verder geneigd zijn de eilanden aan Turkije terug te geven. Maar daar het een eereverplich ting tegenover de bevolkingen der eilanden op zich genomen heeft, vraagt het bijzondere waar borgen voor hun vrijheid en rechten, welke waarborgen ook door de mogendheden erkend moeten worden. Italië wil als groote christelijke mogendheid de christelijke eiland-bevolking niet aan de wraaknemingen der Turken overgeven. De Italiaamsche admiraliteit zou gaarne zien dat Italië Stampalia behield als kolenstation in de Oostelijke Middellandsche Zee en in scheep- vaartkringen wordt die wensch gedeeld. Maar hieromtrent is nog niets besloten. Natuurlijk zouden de Itaiiaansche troepen de eilanden niet ontruimen vóót dat Turkije de verplichtingen neergelegd in het vredestractaat, nagekomen was, in de eerste plaats die om zijn troepen en zijn officieren uit Libië terug te trekken. Een andere moeilijkheid levert Sidi Idriss op, wiens verzet tegen Turkije in Jemen Italië krachtig gesteund heeft. Italië kan dus niet Sidi Idriss aan zijn lot overlaten en toelaten dat Turkije de noodige troepen zendt om hem te overwinnen. Italië blijft voorts geneigd Turkije voor het der ven van de inkomsten uit Libië op ruime wijze schadeloos te stellen. Intusschen blijven Turk sche bladen den vrede voor onmogelijk houden. Turkije zal bij den vrede dus heel wat veer en moeten laten. Het is wel een moeilijke tijd voor het rijk van Saladijn en Mohammed. Van alle kanten wordt het lastig gevallen. Toch zijn er lichtstralen voor de bedreigde regeering. Zoo is opmerkelijk de stemming van de Turksche troepen, die tegen Montenegro worden uitge- «o-nden. Nu gaat het niet tegen geloofsgenooten, maar het is de vijand die van buiten het land bedreigt, en dat is voldoende om de volle geest drift in vlam te zetten. Intusschen zal het wel niet tot een oorlog met Montenegro komen, ofschoon de Montenegrij- aen zich weren. Zij deden een aanval op Mokra en Kovkich. In Servië neemt de geestdrift voor den oorlog met Turkije voortdurend toe. Er hebbeu betoogingen plaats gehad ten gun- ite van de oorlogsverklaring aan Turkije. Een groote volksmenigte trok door de straten, hield stil voor het koninklijk paleis, het ministerie van buitenlandsohe zaken en de offieierssocië- teit, en riep onophoudelijk„Verklaart den bar baren den oorlog!" „Leve het leger!" „Wij wil len den oorlog!" Volgens de laatste berichten, van de Ser vische grens ontvangen, heerscht in Oud-Servië volslagen oproer. Uit Beyroet werd aan den „Berliner Lokal Anzeiger" geseind: In de Libanon-stad Ain So- far kwam het tot bloedige ongeregeldheden. Honderden Drusen, die uit hun bergdorpen ge komen waren, vielen de christelijke militairen aan, die ondersteund werden door de christelijke bevolking. Aan beide zijden vielen vele dooden en gewonden. Het grootste hotel in Ain Sofar, bezocht door Europeanen en Egyptenaren, werd door de Drusen beschoten. Alle vreemdelingen zijn gevlucht. Het oude Muselmansche Rijk wordt van alle kanten bedreigd. Mgr. De Mariz. t De aartsbisschop van Braganza, Mgr. Giu seppe Alves de Mariz, is na een kortstondige ongesteldheid overleden. Mgr. de Mariz werd den 5en Februari 1844 in Goïmhra geboren en in 1885 tot aartsbisschop van Braganza be noemd. Moelai Hafid. De ex-sultan van Marokko maakt in Frank rijk goeden sier. Dinsdag heeft Moelai Hafid met zijn nieuwe auto vanuit Versailles een tocht door Parijs gemaakt en daarna in het Bois de Boulogne thee gedronken. De Euro- peesche kleedij vooral zijn schoenen schijnt hem niet te bevallen en hij heeft maar weer zijn oude Marokkaansehe plunje aan getrokken. Volgens sommige bladen zou de ex-sultan reeds met een leege beurs zitten. De 400,000 francs, die bem door de Franscbe regeering voor een kuur in Vichy waren geschonken, zouden door Moelai Hafid's aankoopen en niet minder door zijn vrijgevigheid, al tot enkele centimes geslonken zijn. Gisteren merkte bij, dat zijn beurs leeg was, zegt een blad, en nu heeft hij zich in zijn botel-kamer opgesloten! De uitvaart van generaal Booth. Gisteravond is te Londen in Olympia de rouw dienst gehouden voor generaal William Booth. De kolossale zaal was stampvol; er waren naar schatting 25000 personen bijeen. De stoet met de kist, waarin het stoffelijk overschot van den generaal lag, kwam onder de tonen van de marsch uit „Saul" te ongeveer half acht de hall binnen en bewoog zich plecht statig naar het podium. Daarop begon de dienst-, die geleid weid door Bramwell Booth. Tot dezen behoorden o.a. vertegenwoordigers van den koning en van koningin Alexandra, verscheiden lords en een groot aantal burge meesters van Londensche boroughs. Bezoek van den Czaar? Nazr de correspondent van de „Patrio" te St. Petersburg uit gezaghebbende bron ver neemt, is er aan bet Russische hof sprake van een bezoek van den Czaar aan Frank rijk en Engeland. De reis zon in de lente van 1913 plaats hebben en de grootvorst-troonop- voigrr zou zijn vader vergezellen, als zijn gezindheid het toeliet. De reis zou over zee gemaakt worden. De Scheidingswet. De Osservatore Romano publiceert een no ta, waarin de Poitugeesche priesters, die de pensioenen, hun krachtens de scheidingswet toegekend, hebben aangenomen, ernstig op het verkeerde hunner handelwijze worden gewezen. „De positie der priesters", zoo luidt het in die nota, „die het staatspensioen hebben aan vaard, schijnt voortaan onhoudbaar, en er gerniswekkend. althans uit kerkelijk oog punt beschouwd. Niet om hun eerbiediging van de lepubbi einsche instellingen, maar daarom, wijl deze aanneming van het staats pensioen volgens de verklaringen, in Mei 1.1 door leden der regeering aan het parlement gedaan en volgens, het decreet van 28 Juli een vernederende onderwerping inhoudt van de bedienaren van den eeredienst aan de lee- ken-autariteiten, die de Kerk vervolgen; een impliciete erkenning van de hoogst onrecht vaardige scheidingswet, die plechtig door den H. Stoel is veroordeeld". Spionnage. Tc Montbéliard hij Belfort is gisteren een zekere Emile Schobgen gearresteerd, die ka pitein van bet Duitsche leger wezen moet. Sebobgen kwam den len Mei van Mülbau- sen in Frankrijk aan en nam daar dienst in een weverij. Hij leefde zeer armoedig en maakte zelf zijn maaltijden gereed. Den 3en Augustus verliet hij zijn kosthuis en ging naar een restaurateur. Hier nu werd bij gisteren onder beschuldiging van spion nage aangehouden. De autoriteiten bewaren over deze arrestatie het meest stipte stil zwijgen. Instorting'. Te Innsbruck beeft deze week een ernstig ongeval plaats gehad. Een kalkoven n.l. waarbij een viertal arbeiders aan bet werk waren, stortte in. Drie arbeiders werden on der de puinen bedolven. Twee waren op slag dood, de andere kon zwaar gewond onder de puinen uitgehaald worden. De vierde werk man, die aan het ongeluk ontsnapte, stierf van schrik. Succes voor Taft. Pierpont Morgan, de bekende millionair, heeft onder de Taftianen groote vx-eugde ge- wekt. Hij heeft nl. de verrassende verkla ring afgelegd, dat hij besloten is Taft te steu nen als eandidaat voor bot presidentschap der republiek. Begrijpelijkerwijze wordt door Tuft's partijgangers aan deze verklaring heel veel gewicht gehecht, daar Morgan gewoon lijk den toon aangeeft voor de Amerikaan- sehe geldmannen. Pierpont Morgan verklaart dat Wilson, de democratische eandidaat, geen duidelijk af gebakende politiek er op na houdt, daar hij evenals Roosevelt, feitelijk geen partij heeft. Iïet nieuwe politie-schandaal. De geheimzinnige moord van een jonge dame iu een hotel te New-York, die de poli tie, naar we reeds meldden, bad trachten te verdonkeremanen, is nog niet opgehelderd. De New-Yorksche bladen geven een nauw keurig signalement van den moordenaar, die vermoedelijk een vreemdeling is. Op dc vermoorde werd een dagboek bevon den, waarvan de kranten, belust op sensatie heelo brokstukken publieeeren. Allerlei uitin gen van zwaarmoedigheid en wanhoop ko men erin voor, die in het Fransch zijn neer geschreven, en die doen vermoeden, dat de vermoorde een ongelukkig leven leidde. Soeiale Week. Maandagmorgen is te Leuven in het St. Pieterscollege, '1 bisschoppelijk gymnasium, de vijfde sociale week geopend. Een vijfhon derd-tal deelnemers waren voor de „week" ingeschreven en de epeningsvergadering had dan ook onder bnitengèwone belangstelling plaats. De bekende pater Rutten, de organi sator van de sociale weken in België, opende, waarna het woord gevoerd werd door den minister van landbouw en openbare werken Vandevyvere. De storm in Engeland. Uit gisternamiddag ontvangen berichten uit Londen blijkt, dat de toestand, te Norwich nog steeds van ernstigen aard is. Ook wordt gemeld, dat Yarmouth en Lowes toft, waar een groot aantal pleiaierreizigers vertoeven, feitelijk van het spoorwegverkeer afgesneden zijn. Het water te Norwich daalt snel zoo wordt gemeld. Het bureau van een plaatselijk nieuws blad is ingestort, gelukkig zonder dat daarbij iemand gewond werd. Een kind is hedennacht, terwijl men bezig was de slachtoffers van de overstrooming te redden, verdronken. Ook is het lijk van een man uit de rivier op gehaald. Goed afgeloopen. De trein, waarin prins Heinrich van Pruisen, die op weg is naar Japan tea- bijwoning van de begrafenis van den Mikado, zich bevond, is ach ter Irkoehsk tussehen de halten Gabion en Ma con ontspoord. Niemand kreeg eenig letsel. De Panamakanaalwet. In de gisteren door den Britsehen zaakgelas tigde ingediende nota wordt verklaard, dat Groot-Brittanmië, bijaldien geen overeenstem ming mocht worden verkregen omtrent de ka- naalwet, een beroep zal doen op het Haagsche Hof van Arbitrage. Van een scheepsramp. Op 23 Mei 1911 leed bij Punta Mala het Fngeibche stoomschip „Taboya" schipbreuk. Het schip had 100 passagiers aan boord, van wie slechts 40 werden gered. De regeering van Panama deed een onderzoek instellen, wat tot resultaat had, dat de gezagvoerder en eerste stuurman van het schip van alle schuld werden gezuiverd. Hiertegen echter werd verzet aangeteekend en beide zeelieden werden nu in Panama vastgehouden, tot een nader onderzoek en rechtsbehandeling zou den zijn afgeloopen. Thans eerst is de zaak opnieuw behandeld en de jury is tot <b» over tuiging gekomen, dat de beide officieren voor bet ongeluk aansprakelijk zijn. Beide werden tot twaalf jaar gevangenisstraf en hoe ge boeten veroordeeld. De Imperial Mer chant Service Guild heeft nu de tusschen- kGinst van de Engelsche regeering verzocht, om vernietiging van dit zware vonnis te ver krijgen. Regen en overstrooming. Het schijnt dat Engeland nog erger door de regens wordt geteisterd dan ons land. Het was daar Maandag de meest natte dag in de laatste negen jaren waargenomen. Onaf gebroken gutste de regen in stroonnen neder en de riviertjes, die alreeds door de hevige regens der laatste weken geheel doorweekte bodem, konden het water niet meer opnemen. 'L.y. werden van verschillende plaatsen over- stioomingen gemeld. Enkele steden en dor pen zijn zelfs vrijwel van bet verkeer met de tuiten wereld afgesloten. De wegen staan on der water, ook verschillende spoorlijnen en bruggen zijn weggeslagen. Ook uit België en Duitschland komen troos- tolooze berichten over het weer. KONINKLIJK BEZOEK FRIESCHE LANDBOUWTENTOONSTELLING. Per extra-trein arriveerden gistermiddag te Leeuwarden te 1 uur H. M. Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik met gevolg, op het per ron opgewacht door den Commissaris der Koningin, den burgemeester, het lid der Eer ste Kamer R. Bloembergen, benevens eenige andere autoriteiten. Een dochtertje van den wethouder Oosterhoff bood H. M. een rui ker aan. Hare Majesteit, die er zeer wel varend uitzag, droeg een lichte japon met lichtblauwen mantel en witten hoed met pleureuses; de Prins was in gekleede jas Het Koninklijk Echtpaar begaf zich van bet station per rijtuig direct naar de Vee markt, alwaar een tentoonstelling eener keurcollectie Friesch vee en paarden werd gehouden. Zij werden aldaar ontvangen dooi den Voorzitter en Vice-Voorzitter der Frie- sche Maatschappij van Landbouw. Freule Rengers, dochtertje van den Voorzitter, bood H. M. een ruiker aan. Te half twee verliet bet Koninklijk Echt paar de Veemarkt en werd een rijtoer dooi de voornaamste straten gemaakt De stad heeft een recht feestelijk aanzien. Uit alle deelen van Friesland zijn belangstel lenden naar de hoofdstad getrokken. Het weder is bijzonder fraai; de Koninklijke stoet wordt overal luide toegejuicht. Omstreeks 2 uur arriveerden H.H. M.M. in de woning van den Commissaris der Konin gin, alwaar in familiekring de thee werd ge bruikt, waarbij tevens aanwezig waren de eebtgenooten van den burgemeester en van den voorzitter der Friesehe Maatschappij van Landbouw. Tegen 3 niu- arriveerden H. M. de Konin gin en Z. K. H. de Prins met gevolg naar bet terrein der Landbouwtentoonstelling. In den ring van het sportterrein werden Friesch vee en paarden rondgeleid. De Koningin be zocht hierna de afdeelingen zuivel, akker bouw en vereenigingsleven. Het Koninklijk Echtpaar met gevolg is per koninklijken trein om 6 «vir 44 min. aan het station het Loo aangekomen, waar de bur gemeester van Apeldoorn ter verwelkoming aanwezig was. Wandelend naar de op 't Sta tionsplein gereedstaande hofrijtuigen, be merkte de Koningin ouder het talrijk aan wezige publiek een ziekenwagen, waarin de zg. zieke Neeltje was gelegen. H. M. sprak haar toe en vroeg naar haar ziekte. Daarop werd naar het paleis gereden. GRAAF VAN BYLANDT. De Nederlander verneemt, dat de heer van Bylandt, oud-voorzitter van de Tweede Ka mer, terugkomende van zijn reis uit Zwitser land, ziek is geworden. De heer Van Bylandt bevindt zich thans te Zeist, waar zijn ge neesheer hem absolute rust heeft voorge schreven. „ENKA". Mej. A. van der Vlies, meer bekend als „Enka", de stichtster van de beweging der Christen-socialisten, beeft thans bet lidmaat schap van den Boud van Christen-socialisten opgezegd en is, naar het R. Nblmeldt, lid der Soc.-Dem. Arbeiders Partij geworden. VOLKS- EN SCHOOLBADEN. In de openingsvergadering v-ain de Internatio nale Conferentie voor Volks- en Schoolbaden was het volgende telegram ingekomen van H. M. de Koningin-Moeder Dr. Ruisch, voorzitter der Internationale Con ferentie voor Volks- en Schoolbaden te Scheve- ningen. Bij de opening der Internationale Conferen tie voor Volks- en Schoolbaden, is het Mij aan genaam haar de verzekering te kunnen geven van Mijne warme belangstelling. Voor het wel slagen der Conferentie zend Ik uwe vergadering Mijne beste wenschen. Moge zij in ruime mate bevorderlijk zijn aan de behartiging van het gewichtig volksbelang, dat het onderwerp hater beraadslagingen vor men zal, en moge zij het groote nut van volks- en schoolbaden in 6teeds ruimer kring doen ge voelen en waardeeren. (get.) EMMA. HET HEIDEBLOEMPJE. Naar bericht wordt zijn op het Loo de laatste dagen alle handen druk aan het werk om heide- bouquetjes voor Aruba, Bonaire en Curasao te vervaardigen, die op Koninginnedag tegelijk met die der padvinders en meisjesgezellen door het geheele land verkocht zullen worden. De Koningin, bindt, vol toewijding, zelf aan houdend mede, terwijl al het werk onder per soonlijk toezicht van H. M. plaats heeft. In de vestibule van het Paleis zijn twee lange tafels opgeslagen waar de bloeiende heidebessen lig gen opgetast, terwijl een vijf-en-twinti.gtal Hofdames en leden van het vrouwelijk personeel bezig zijn de bouquetjes te schikken, waaraan ook de kleine Prinses spelend nu en dan haar jonge krachten oefent. Met geestdrift en ijver wordt deze aa-beid ver richt. HET CARNEGIE-HELDENFONDS. Het bestuur van het Öarnegie-Heldenfonds (voorzitter jihr. mr. A. P. O. van Karnebeek, se cretaris mr. A. M. Snouck Hurgronje) heeft de zer dagen een circulaire doen toekomen aan de burgemeesters in ons land. Daaï'ïn wordt hunne aandacht gevestigd op het onlangs, dlank zij de vrijgevigheid van den heer Andrew Carnegie, ook hier te lande ingestelde „Heldenfond®", dat ten doel heeft personen, dtie met eigen levensge vaar anderen het leven hebben gered, of ernsti ge pogingen hebben aangewend om dit te doen, bij alle gebeurlijkheden en omstandigheden, waardoor mensc'henlevens in gevaar worden ge bracht, te bevrijden van geldzorgen die het ge volg zouden zijn van hun heldenmoed, door het verleenen aan hen (of hunne weduwen en kin deren) van tijdelijke ondersteuningen, en ook anderen, voor wie geene geldzorgen uit eene door hen volbrachte heldendaad voortgevloeid zijn, te beloonen door het toekennen van medail les of onderscheidingen. Het bestuur van het Fonds vraagt den hoof den der gemeenten er toe te willen medewerken, dat, wanneer in hunne gemeenten gevallen voor komen als hierboven bedoeld, deze ter kennis van. het bestuur worden gebracht, opdat., zoo daartoe termen gevonden worden, de milde be palingen van het door den heer Carnegie ge stichte Fonds kunnen worden toegepast. DE BEEMSTER-FEESTEN. Over het feest van gisteren nog het vol gende: In groote doorloopende tenten waren de voortbrengselen van land- en tuinbouw ten toongesteld. Wie deze prachtige producten eers van nabij wenscht te beschouwen, ga er heen; Je toegang is overal vrij. Men ml ver baasd staan over zooveel schoons en edels dezen vruchtbaren grond. De nfdeelir.g Tuinbouw bevatte 44 num mers; die van fruit 22, benevens de af deeling Kr opluistering 14 verzamelingen van groen ten en vruchten. Inmiddels bad de optocht van 750 kinde ren uit de verschillende scholen een aanvang genomen, voorafgegaan door een muziek korps. Bij bet Heerenbuis tevens liet ge meentehuis werd een oogenblik balt ge houden en zongen er eenige feestliederen on der leiding van den heer Van den Berg, hoofd eener openbare school in die gemeente. Daar na vervolgden ze hun weg, om te eindigen op het feestterrein, waar ze allen onder een reuzentent werden ondergebracht en op ver snaperingen onthaald, terwijl papa Bamberg uit Amsterdam hen intusschen aangenaam wist bezig te bonden. Het was ruim 2 uur eer dit kinderfeest was afgeloopen. We zouden aan de volledigheid van dit verslag te kort doen, indien we niet ver meldden, dat door de Feestcommissie op Maandag 26 Augustus j.l. aan ruim 100 be hoeftige ingezetenen een feestgave was uit gereikt, van wie ze met grond mochten ver wachten, dat iets dergelijks welkom zon zijn. Inmiddels waren duizenden van heinde en ver met verschillende vervoermiddelen her waarts getogen, om de feestvierende Beem- ster een vriendengroet te brengen en met haar feest te vieren. De Beiersclie Kapel, directeur Adam Ul- rich, bracht door haar voortreffelijke mu ziek dan hier, dan daar niet weinig bij tot verhooging der feestvreugde. Op het feestterrein zijn de verschillende vermakelijklieden in volle actie. Alleen de stooincarrousel scheen het vandaag nog niet klaar te kunnen spelen. Ze was waarschijn lijk met den bouw opgebonden door het slechte weer der laatste dagen. Inmiddels werden aanstalten gemaakt voor het houden van een groote rijtoer door de ge heele Beemster. Het weer was inmiddels veel beter geworden en de zon goot bare koeste rende stralen over deze feestvierende ge meente. Het was, in één woord, verbazend zooveel rijtuigen uit de Beemster de een al mooier dan de ander hieraan deelna men. De lengte hiervan werd geschat op den afstand van een kruis (de afstand van den eenen kruisweg tot den anderen) welke twin tig minuten gaans bedraagt. Volgens matige berekening, zou deze rit wel drie uren kun nen duren, indien men bedenkt, dat de Beem- sterpolder een omtrek heeft van zeven uren gaans! En hiermede waren de feesten voor dezen dag afgeloopen. Den eersten dag heeft Je commissie wat vroeg doen afloopen, opdat zij, die morgen aan de optocht moeten deel nemen vooraf een behoorlijke rust kunnen genieten. Een bljjde thuiskomst. Een g.roote drukte heerschte gistermiddag omstreeks 1 uur in dc Rapenburger-straat te Amsterdam. Van eenige huizen woei de vlag, terwijl het perceel 58 ver sierd was. Wat was de reden van deze feest vreugde Meer dau een maand geleden werd het 5-jarig zoontje van een der bewoners dezer straat door de tram overreden. In bedenfcelijken toestand werd hij naar 't Port. Isr. Ziekenhuis gebracht en vandaag mocht hij dit gasthuis weer verlaten. In een rijtuig werd het knaapje, dat gisteren de held van de buurt was, naar hui® gebracht, waar een aantal kinderen hun her steld kameraadje toejuichten. De geheele straat scheen met de vreugde der ouders mee te leven. In het rijtuig werd een plakkaat meegevoerd, waarop de volgende wooiden te lezen stonden: „Kinderen, past op voor de tram!" Brutale dieven. Om ruim 4 uur gisternacht is in de Blaak te Rotterdam onder de Keijzers- brug het stoombootje De Goede Gunst vastge- Joopen. Twee mannen sprongen aan den wal en deelden een zioh in de nabijheid bevindenden waker mede, dat zij den brugwachter van deze brug zouden gaan roepen om hulp te verleenen. Het tweetal kwtam echter niet terug. Een onder zoek, door de inmiddels gewaarschuwde politie aan boord van de Goede Gunst ingesteld, bracht aan het licht, dat zioh daarop bevo-nden drie zakken met paardeboonen, die, zooals later bleek, in den afgeloopen nacht ontvreemd zijn van de deklading van den lichter Eendracht-, schipper J. B., liggende aan de Maashaven O.Z. Ladelichters. Te Zaandam nam Dinsdag middag een Amsterdamsche jongen, die die Zaandamsche kermis een bezoek kwam brengen, in een oogenblik, waarin hij zich onbewaakt ge loofde een rijksdaalder uit een toonbanklade. Hij werd echter door de politie gearresteerd', tegelijk met een kameraad, aan wien hij het geld ter be waring had gegeven. Geen illuminatie. Het vermoeden, dat de stormoverblijfselen in het Haagsche Bosch de illuminatie Zaterdagavond zouden verhinderen, is bevestigd. B. en W. hebben besloten wegens de verwoesting in het Bosch en de daardoor ont stane versperring der wegen, en mitsdien om ongelukken te vermijden, de verlichting op Za terdagavond- niet te laten doorgaan. Bekneld. Dinsdag geraakte op het statiog der H. IJ. S. M. te Alkmaar een arbeider uit Alkmaar bekneld tussehen 'n goederenwagen en een muur van de goederenlood». Den ongeluk kige werd de horst ingedrukt. In allerijl is hij naar het Sint Elisaberths-Gestieht vervoerd. Ongeluk. Een soldaat van het garnizoei te Gouda, v. V., werd bij het schijfschieten aan het hoofd en een der handen verwond door hel terugslaan van een huls. Per brancard werd hij naar het militair hospitaal overgebracht. Dierenmishandeling? Op de tentoonstel- Rog te Meppel had het veeartsenij kundig staatstoezicht een toestel voor het wassehen. van schapen tentoongesteld, waarbij rijks vee-opzichters uitlegging gaven en eenige schapen wasebten. Belanghebbenden werden uitgenoodigd de inrichting te zien. Doch zie, wat gebeurt? De kapitein der marecbaussée Mos, van Leeuwarden, toevallig aanwezig, meende de vertooning van het schapenwas- st' en in deze gure Augustusmaand als mis handeling- te moeten beschouwen en gelastte eenige maréchaussees om proces-verbaal op te maken. (Tel.) Oven-eden. Een arbeider uit Oud-Leus den bad Dinsdag het ongeluk om, toen hij op den Utrechtschen straatweg naar Zeist per rijwiel zich wilde begeven, bij bet uitwij ken voor een tapissière tegen een der paar den te rijden, omdat de voerman gelijktijdig uithaalde. Dientengevolge raakte bij onder een dei- voorwielen, dat hem het hoofd ver brijzelde. Het lijk werd eerst naar Amersfoort en later naar Oud-Leusden overgebracht. Een doorbraak. Gisternacht is in den dijk tussehen Amstel en den Rondehoeper polder een ongeveer 20 M. lange en een half voet breede scheur ontstaan. Men schrijft dit toe aan den hoogen stand van het Amstelwa- ter en de vele regen, die den drassigen veen- bodem hebben doorweekt. In den Wijkermeerpolder is al het ge- mcenteland onder water geloopen, omdat de molen werd opgeruimd om daarvoor eene nieuwe in de plaats te stellen. Die nieuwe mej en van Amerikaanseh model is echter nog- niet gereed, en ten gevolge van de ge weldige regenbuien staat nu alles blank. Om liet water op te ruimen is thans een locomo biel in het werk gesteld. Storm. Het kamp van de jager® op de Waalsdorper vlakte heeft Dinsdagnacht ook zeer veel geleden van d'en storm. Tegen drie uur in den nacht, vertelt de N. Ct. nader, was er van de tenten zoo goed als niets meer te zien. De eantine was uit elkaar geslagen, de keukens waren een prooi van den wind, de linnen tenten op een 5-tal na, uit elkaar geslagen, en in wei nig tijd was het goed van de soldaten drijfnat. Toen werd-het een „sauve qui peut", naar het huis van den kampwachter, die alleen een goed onderkomen bezorgde. De schildwachthuisjes werden in elkaar gedrukt als kaartenhuisjes, zoodat onze landverdedigers geheel tegen hun principe op die vlucht moesten voor den vijand die sterker bleek dan zij. Toen de storm wat bedaard was, bleek pas wat een schade het kamp ondervonden had. Alleen de overblijfselen, hier en daar ver spreid, wezen aan, waar de eantine gestaan had. Geen stukje was er van heel gebleven en overal in de ronden lagen eet- en drinkwaren. Den zelfden aanblik vertoonden de ruines van de keuken®, die natuurlijk het eerst herstelling moodig hadden. Tegen tien uur in den morgen waren ze dan ook zoo goed al® het eenigszins mogelijk was, weer in elkaar gezet en puften de schooristeenen weer hun blauwe rookwolken uit, waren de koks bezig het middagmaal voor de hongerigen te bereiden. De linnen tenten, die het meest te lijden lnadden gehad, waren ook in den loop van den morgen weer opgezet. Brand. Gistermorgen is te Watergraafs meer de woning van de wed. R. uitgebrand. De brandweer slaagde er in drie aangren zende buizen, wier daken reeds door het vuur aangetast waren, te behouden. Naar het Hbl. meedeelt is spelen met lucifers oorzaak van den brand. HEEMSTEDE. Gemeenteraad. De raad vergaderde gisteravond onder voor zit lerschap van den heer Burgemeester. Aanwe zig twaren «Helleden. Dc notulen der vorige raads vergadering werden onveranderd goedgekeurd. De voordracht voor leden van het college van Zeilers werd als volgt vastgesteld: lo. Th. Smit, 2o. G. A. Braam, 3. S. P. Adriaan.se: 4oJ Roest De rekeningen van het Burgerlijk Armbestuur, van de Gasfabriek, van de Duinwaterleiding en van de Gemeente over hel jaar 1911, waarvan de eindcijfers en de saldi reedis iitvons blad gepu bliceerd zijn, werden in deze vergadering voor- loopig vastgesteld. De commissie van onderzoek had do rekeningen nagezien en adviseerde ze goed te keuren. Aan de commissie werd dank gebracht voor haar werk. Aan den directeur der gasfabriek werd een woord van hulde gebracht door den voorzitter voor den bloei, waarin hij het gasbedrijf heeft weten te brengen; eveneens werd een woord van hulde gebracht aan dien directeur der waterleiding, in welk bedrijf reeds het eerste jaar een winst te boeken valt. Voor dat de gemeenterekening werd goedgekeurd, had den eenige overschrijvingen plaats. Voor het dienstjaar 1912 werd een tweede suppleloire begrooting vastgesteld toft een bedrag van f 22.077.85. Het wordt bestemd voor ver schillende doeleinden. Betreffende een adres van de Maatschappij „Ziüderlioul" om in het vastgestelde stratenplan eienige wijzigingen te brengen, deden B. en W» het ivoorstel, aan deze verzoeken te voldoen- Het voorstel van B. en W. werd goedgekeurd Op een adres van dezelfde Maatschappij om in de plaats von do voorgeschreven beton- schoeiing langs het ZuMer Buitenspaame te mo gen maken een houten beschoeiing, stelden B. en W. voor aan adressante te berichten dat er voor inwilliging van het verzoek geen termen bestaan. Van de Maatschappij was nog een nader adres ingekomen en in dit verband stelden B. en W, voor dit punt der agenda alsnog aan te houden. De behandeling wordt met goedkeuring van den raad aangehouden. Aan de orde was daarna de vaststelling van het uitbreidingsplan der gemeente. Tegen hel

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 2