BUITENLAND. BINNENLAND. OVERZICHT. DE HEER VAN KOL NAAR HET OOSTEN VREDES-UITNGEN? Het begint erop te lijken:. Allereerst een getuigenis tut Turksclie bron zelf Uit S aloniki wordt aan de „Coïriere dTtaj- ta," liet volgende gemeldOfschoon het uit- ■jettingsdecreet tegen de Italianen niet is opgeheven, is .een groot aantal Italiaansehe kooplieden naar SaJoniki teruggekeerd, waar 'ze niet door de Turksche beambten weirden lastig gevallen. Het licht van den vuurtoren van Saloniki. dat sinds het begin van den Oorlog gedoofd was, is weer aangestoken. Het [treinverkeer langs de kust op den spoorweg Saloniki—Oonstantinopel, 'dat uit Vrees voor Italiaaiische s<cheepskanonnea was stopgezet, is hersteld. I Al deze feiten worden' natuurlijk als tee kenen beschouwd, die er op wijzen, dat de niet ver meer in de toekomst ligt. Zou die vredie komen door da direct© on derhandelingen van de partijen, of door 'graaf Berchtold's voorstellen Het is nog niet te zeggen. Deze laatste wonden echter meer en meer het hoofdpunt der diplomatieke actie in Europa. De Loudensche bladen melden, da,t de Oos- tcnrijksche voorstellen tot hei-vorming van het bestuur in de Europeesehe provincies van Turkije te Londen aangekomen zijn en thans door Sir Edward Grey, overwogen Worden. De Oofctenrijksehe regeering ncodigt de mogendheden tot een gedachtenwkseling uit. slaat geen conferentie voor. De Daily Mail weet nog mede te doelen, da,t de voorstellen betrekking hebben op Al banië en Macedonië en ten doel hebben de Christelijke provinciën een autonoom be stuur onder Turksehe souvereimteit in te stellen. 1 De ,,Echo ide Paris" schrijft over de voor stellen van Oostenrijk: Aan de Orsay-kade bewaart men liet diepste stilzwijgen over de vraagstukken, die graaf Berektold te ber de heeft gebracht, maar wij meenen te we ten. dat men daar' het program, dat de jOos- tenrijksch-Hongaarsehe minister heeft over gelegd, als zeer wijs: beschouwt en dat het j hier in zeer vriendschappelijken en gunsti- gen zin overwogen zal worden. Het „Berl.-Tagebla-tt" verneemt-, dat de Oostenrijksche zaakgelastigde t© Parijs, graaf Somssich, gisteren aan minister Poin- caré de nadere bijzonderheden heeft mede gedeeld, die in de nieuwe instructie van den minister aan de gezanten zijn opgenomen. De mcdedeeling had mondeling plaats, zon der dat een nota, of een „aide-mémoire" werd overhandigd. De „Neue Ereie Pres-.se" meldt, dat geeu speciale voorstellen tot decentralisatie in Turkije zullen worden gedaan, en dat even min een program voor binnenlaindscke her vormingen in Turkije zal worden opgesteld. Die voorstellen zouden niet in overeenstem ming zijn met de sonvereiniteit en de on- hankelijkheid van Turkije. Veeleer is aan te nemen, dat der Port» in overweging zal worden; gegeven de maatregelen uit te brei den, die'Turkije kuhneu versterken ön tot een' gematigde en vreedzame hinkelahdsolie staatkunde kunnen leiden. De Oosteni'ijk- 'sche minister is niet voornemens een officice- lo conferentie voor te stellen, en zeker niet om iets te deen wat op interventie kaiu ge lijken. Zijn eenige doel is het behoud Van tien status quo in den Balkan te bevorderen. Naar aanleiding van hetgeen over de plan nen van den Oosienrijksehen minister be kkend wordt, zegt de Temps" „De Triple Entente, die er niet aflin denkt zich in de Oost-Europeeache arena, met het Drievoudig .Verbond te meten, acht een al gemeen optreden van Europa, noodig, om verwikkelingen en onlusten in den Balkan te vermijden. Zij nam daarom gaarne het -vjcor- 6tel tot een onderhoud aan op den grondslag waarop graaf Berchtold zich plaatste en zy betreurt het, dat de omstandigheden haar daarvan deden afwijken. Die omstandigheden kunnen echter sterker zijn dan de beste wil. Maar hoe ide loop der gebeurtenissen ook zijn mag, en zelfs alsf de besprekingen der mo- 'gendheden geen praetiseh resultaat hebben', is t och het bewijs geleverd, dat de mogendhe den den oprechten wensch koesteren om tot een overeenstemming' ,ta komen, ten einde den vrede in Oost-Europa te bevestigen. Oos- tenrijk-Hongarije plaatst zich beslist pp den grondslag van geheel Europa. Dit is: een belangrijk feit. dat in de loopbaan v|an den Oostenrijkseh-Hongaarschen minister een ge beurtenis mag' worden genoemd." Men ziet het: dit alles is geruststellend. Intusschen is men te Mbntneux nog! .altijd laan het eonfereeren. Doch in het diepst ge heim. Dat er werkelijk! geconfereerd wordt is uitgekomen door.... een' kind Inderdaad: door het vierjarig dochtertje van den Italiaanschen gedelegeerde commen- datore Volpi. :Wa,t vermeden, was met alle listen van staatslieden e.n geslepenheden van hoteliers, die zich hun verantwoordelijkheid .bewust waren dat is er uitgeflapt door een om schuldigen kindermond. [Wént' de ouders waren streng: niemand weid toege laten bij de Italiaansehe zaakgelastigden die Cfficieel nergens waren. Immers, zoo vertelt een öorTespomdient Vain jeen der groote bladen1, hun namen stonden mietin de boeken der hotels en hun uitstapjes Snaar Caux en Ouchy waren slechte uit toeris ten nieuwsgierigheid gedaam en de cijferter legrajmnen die de ciommendatore in de eet zaal ontving waren zaken, handelszaken steenbakkerijen zei ide een, mee, sdgiairettem zei de ander. En' de journalisten werden hos peloos. Als ze een der zaakgelastigden, te pakken kregen, terwijl ze bezig, wapen met balspel of crodket, dan spraken ze heel ge zellig .over hun uitstapjes, over het weer, over allies en nég wat, maar over dat [nooit. Geheimzinnige heeren woonden op de eer titel verdieping. Hberen die op de kamers jaten, die zich hooit lieten zien op terras in, Casino, em die zwijgende, maar poo- tige bedienden: Voor hun; kamerdeuren had den staan. En toen heeft een journalist, gd- dachtrg aap; het feit dat kinderen de waar heid spreken, het vierjarige dochtertje van (den com mend a tore zeer vriendelijk gestemd 5em zoo eens, op een goeden dag, gevraagd „Zoo kleintje, waar* hom jij; zoo vandeen?" j».v,.. „Uit den salon;, wa,ar al die T|urken Izitt, tem. En ze hebben pne gezoend1..'../; Zioa eng!" iT l Dajat had je hetDe Turken ide Turken, had het kind gezlegd. En de journa list wég nUar del telegraaf om to Seinen dat de onderhandelingen geenszins .w'aïehl ;afge- broken. Den' volgenden dag wist li del EuTap'al hét: dat meh te Mointreux nog steeds' onderhandel de. Het werd overigens ook nooit tegenge sproken..j t j 1. :,gl, 1 HET ITALIAANSCHE OPPERBEVEL IN TRIPOLIS. Een telegram uit Rome meldt: Nu het eerste gedeelte van de krijgsver richtingen in Libye geëindigd is door de ef fectieve bezetting van de kust van Makaber tot Tobroek heeft de regeeriiig, ten einde den verderen gang van de krijgsverrichtingen in 't binnenland gemakkelijker te maken, beslo ten, de twee commando's over de troepen in Tripoli en Barka onafhankelijk van elkaar te maken. Bij besluit van 2 September is generaal Ca- neva onder dankbetuiging voor de bewezen diensten, van het opperbevel ontheven en in Tripoli vervangen door luitenant-generaal Magni, in Barka door luitenant-generaal Briecola. Een botsing- op den Londenschen „under ground". Op den ondergrondsehen electriscben spoor weg te Londen is Woensdagavond de eerste botsing, die totnogtoe in Engeland in een tunnel voor electrische treinen te vermelden valt, voorgekomen. Een sneltrein liep aan het station Caledonian-road op een stilstaan- den. trein. De bestuurder van den sneltrein voorkwam een ernstig ongeluk, door op het laatste oogenblik uit alle macht te remmen. In de duisternis heerschte een oogenblik on der de verschrikte reizigers groote verwar ring, daar de electrische stroom, als er op een wegvak een ongeluk gebeurt, automatisch wordt afgesloten, en dientengevolge plotse ling ook alle lichten uitgingen. Er werden in het geheel 18 mensehen gewond. Een anarchistisch moordcomplot. 1 Naar uit Weenen gemeld wordt zijn in Muggia, bij Triest, vier arbeiders gearres teerd, onder verdenking van een anarchis tisch complot te hebben gesmeed en een aan slag te lieben beraamd op aartshertogin Maria Josepha. De aartshertogin, die tegen woordig in het slot Maramare verblijf houdt, begeeft zich dagelijks naar Muggit om daal de slotruïue na te schilderen. De politie moét de bewijzen in banden heb ben, dat de vier gearresteerden het plan had den de aartshertogin, die den weg naar Mug gia steeds alleen te voet aflegt,' onderweg te overvallen en te dooden. Bij een huiszoeking werd in de woning van een der gearresteerden een dolk gevon den. Een criticus beboet. De rechtbank te Dresden deed uitspraak in de volgende zaak. De ook in Nederland bekende zanger der Dresdensehe Hof-Opera, Walter Soomer, wil de verleden jaar deze instelling plotseling verlaten, omdat een der critici teDresden, naar hij beweerde, hem bet léven onmogelijk maakte. re Be koning weigerde echter dit verzoek om ontslag in te willigen, waarop Soomér eene aanklacht tegen den bewustep muziekrefe- rent indiende. De rechter veroordeelde dezen nu tot een boete van 750 Mark, niet omdat hij Soomer's praestaties critiseerde, doch omdat hij dit deed op onhebbelijke, beleed? geilde manier. Zoo geleefd, zoo gestorven! Paul Robin, de bekende voormalige direc teur vau de befaamde weezeninrichting te Cempuis, en de propagandist voor de co-edu catie, die in zijn inrichting natuurlijk wordt toegepast, is te Parijs overleden. Het treurige sujet, dat in zijn jeugd een vlugschrift uitgaf over de „Techniek van den zelfmoord", heeft zijn methode op zichzelf toegepast en zich langzaam vergiftigd, tel kens liet resultaat van de giftwerking op een stuk papier aanteekenend. Waardig uiteinde vau hem, die hij het volk bekend stond als „het menselielijk zwijn". Overal mislukking van den aardappelenoogst. Volgens een particulieren bijzonderen be richtgever van de Daily Mail, die een rond reis door het distriet der Engelsehe Venen doet, zijn niets dan droevige bijzonderheden te melden over de mislukking van den graan- en aardappeloogst als gevolg van de aanhou dende regens. Kostelijke akkers en heemden zijn in broekland herschapen en de korrels in de halmen van de schoven zijn uitgespro ten. Ook in België is het treurig gesteld. Zoo meldt o.a. het Handelsblad van Antwerpen: De boeren van Sambret en Maas zijn wan hopig. De verwachtingen van scboone oog sten zijn verzwonden en het veld ziet er uit als een verwoest land. Tusschen twee regen buien in, dorschen de dorsohmaehines in het open veld, wat nog niet aan de verrotting ten prooi viel. De haver is vernietigd. Wat te velde nog stond ligt plat en wat reeds in schooven gebonden was, is door den wind om geworpen en weggedreven. Voor vele kleine hoeren is de ondergang nabij. De groote hebben nog hoop op een ge deeltelijken oogst. Het natteweer is ook slecht voor het melkvee. Men vreest ook voor den aardappeloogst, vooral wanneer er niet spoe dig schoon weer komt. Uit Namen meldt men, dat de haveroogst verloren is. De biet, welke gewoonlijk in de tweede helft van September wordt getrokken, is door koud, nat weer, in haar groei tegengehouden. H. M. DE KONINGIN NAAR NIJMEGEN. Naar men aan de „Nijm. Gt." meldt zal H. M. de Koningin op Vrijdag 13 September a'.s. de militaire oefeningen die nabij Nijmegen worden gehouden, komen bijwónen. DE PRESIDENT DER NEDERLANDSCHE BANK. Omtrent den mogelijken opvolger van nr. N. P. van d enBerg, die, zooals men weet, als pre sident van de Nederlandsehe Bank aftreedt, doen vele geruchten de ronde, schrijft bet „Hbld.": Alle dergelijke mededeeBngon moeten, echter pMematHUT: zijneerst 'Maandag a. Zullen directeuren en commissarissen van de Bank een voordracht samenstellen. De inhoud van die voordracht is geheim', wij kunnen geen voorspellingen omtrent de moge lijke candidaten dóen. Wij hebben echter grond, met eenige zekerheid te kunnen verkla ren, dat de beide namen, dn „De Telegraaf' als eerste candidaten genoemd: die van mr. Vissering, president der Javasche Bank, en die van den oud-minister mr. de Meester, niet op de voordracht voorkomen. DE VISSCIIERr.TWET. W, De Commissarissen der Koningin in de on derscheidene provinciën zijn, op verzoek van den Minister van Justitie, door <fen Minister van Binnenin ndsch© Zaken uitgenoodigd! de burgemeesters in de verschillende gemeenten er mee in kennis te willen stellen,.dat het den Minister gewenseht voorkomt, dat voor het toe zicht en naleving dor Vischerijwet volgens ge geven voorschriften samenwerking plaats heeft tusschen de visseherij-inspectie en de gemeente politie. Die samenwerking hestond sedert de invoe ring der nieuwe Visscherijwet alleen tusschen de visseherij-inspectie en de Rijkspolitie. Waar thans is gebleken, dat de voorschriften betref fende die samenwerking aan de verwachting voldoen, acht de Minister den tijd gekomen om deze uit te breiden, tot de gemeentepolitie en de maréchaussée. VOLKSBOND TEGEN DRANKMISBRUIK. Te Apeldoorn is gisteren de algemeen© ver gadering gehouden van den Volksbond tegen Drankmisbruik. Het ledental, 21,900, en hét aantal afdeelin- gen, 120, nam niet in de gewenschte mate toe. De rekening over 1Ö11, als nu uitgebracht door den heer W. O. vau Heeften, secr.-penn. van den Volksbond, sluit in ontvangst en uit gaaf met 22,847. De bezittingen namen in 1911 met 4178 toe. Deze rekening .werd gocdi- gekeurd. HOLL. MAATSCH. VAN LANDBOUW. Gistermorgen 11 uur werd te Medemblik in de ridderzaal v-an het kasteel Radboud de 89e alg. vergadering gehouden van de Holl. Maat schappij van Landbouw geopend door den voor zitter mr. O. P. Zaayer. Benoemd werd'en tot voorzitter der Maat schappij jkr. mr. P. van For eest té Heiloo, tot lid van het hoofdbestuur voor N.-Holland Jac. Kaan Kz. te Wieringerwiaard, tot idem voor Zuid-Holland J. van der Koogh te Middèlliar- nis. De volgende alg. vergadering zal te 's-Gra- venhage worden gehouden. De afgetreden voorzitter, mr, Zaayer, werd benoemd tot lid van verdienste der Maat schappij. R. K. SPOORWEGPERSONEEL. Op een nader te bepalen dag in November zal te Arnhem de eerstvolgende vergadering van' dep Raad van afgevaardigden van den .NederL R. K. Bond van Spoor- en Tramweg- peisóneel worden gebonden. Bij. wijzo van proef zal deze vergadering o.p e,ep dag in de wfeek plaats .hebben. -• De heer van Kol vertrok Woensdag, naar Het Volk meldt, voor zijn nieuwe groote reds naar het Oosten. Dwars door Siberië gaat; bij allereerst over Wladiwostok op Japan (Tokio, Kobé, enz.) aan, om vervolgens over Korea (Seoel) naar China te gaan, dit van Moekden over Tientsin en Peking naar Han- kou te doorkruisen, waarna over de Gele Ri vier en Sjanghai een kustvaart naar Hong kong aanvangt, die vervolgens over Singa pore naar de Nederlandsche koloniën voert. DE VERKOOP VAN TIMOR. In de Gazette de Hollande publiceert Lou- reiro da Fonseea, een koloniale specialiteit in Portugal, een artikel over de al of niet weusckeïijkheid, dat Portugal haar deel van Timor aan Nederland zou verkoopen. De schrijver betoogt dat Timor aan Portu gal bij lange niet heeft opgeleverd in even redigheid van de opofferingen, die het moe derland zich heeft getroost en dat ook in een lange reeks van jaren Portugéesch Timor uit eigen bronnen niét voldoende zal kunnén putten. De financieele toestand is ongunstig, zegt hij, en de handelsstatistieken zijn zoo ver ouderd, dat uit die gegevens geen conclusie valt te trekken, doch de handel gaat achter uit. Onder deze omstandigheden, meent de schrijver in de „Gazette" is de vraag of Por tugal Timor maar niet zou verkoopen, zeker waard ernstig onder de oogeh gezien te wor den, bovenal, indien men bedenkt, dat Portu gal vooral haar krachten moet conoentreeren op haar gebied in Afrika en het wellicht goede politiek zal zijn niet elders noodeloos veel geld te verspillen. DE SCHEURING ONDER HET SOCIALIS TISCHE SPOORWEGPERSONEEL. Zondag j.l. is te Zutphen een vergadering gehouden door de aanhangers van den heer Sneevliet, ex-voorzitter van de Ned, Veree- niging van Spoor- en Tramwegpersoneel. Leider was de heer van Braamsheek, ook de heeren Sneevliet en Nathans waren tegen woordig, terwijl aan den tegenwoordigen voorzitter der N. V. den heer Molkniaker, de toegang is geweigerd, 29 af deelingen waren vertegenwoordigd, welke het alle voor de meening van den heer Sneevliet opnamen. De minderheid schijnt dus in de Ned. Ver. nogal krachtig te zijn. Waar zal dat op uit loop en? Weer een congres a la Breda en Am sterdam? Een vriendelijke ontvangst. De gemeente raad van Remkum vergaderde. Ingekomen waren de geloofsbrieven van het nieuw gekozen raadslid den heer G. Wol zak Gzn. Een commissie onderzocht de stukken en haar rapporteur, de heer Prins, deelde mede, dat de commissie tot haar leedwezen gecon stateerd had, dat de stukken in orde waren en zij mitsdien tot toelating moesten advisee- ren. De Raad besloot daartoe. Auto-bandieten. De heer L. Rodermond, vroeger te Leeuwarden wonende, bericht het volgende uit Den Haag aan bet Leeuwarder Nieuwsblad: Dinsdagavond den trein paar Amsterdam missende voor éen reis, dié geen uitstel ge doogde, nam ik een taxi van de fire meijer alhier. Twee chauffeurs gingen mee: een aan het stuur en een voor den uitkijk. Ruim zeven uur reden we af. In het Haag- sehe Bosch stopte de auto. De man van den uitkijk stapte uit en eischte onmiddellijk: „Mijnheer, nw ring!" Toen ik na eenig tegen streven mijn gouden ring afgaf, luidde zijn hevel: „Stap uit!" En mijn bagage? Die krijgt u niet terug. Ik werd gedwongen de auto te verlaten, waarna deze wegreed met mijn overjas, een bruin taschje met inhoud, een kistje sigaren en een bouquet. Ik hen daarop dadelijk naar een politie bureau gesneld en heb later door bemiddeling van de politie al het mij ontroofde terug ont vangen. Er van door. Een kantoorlooper van een kunsthandel op het Rokin te Amsterdam is gisteren verdwenen met medeneming van een bedrag van ruim 800. Van een veldwachter en zuurkooldieven. Als „historisch" schrijft men uit de Betuwe: Hij was hoofd der school in een der Betuw- sche dorpjes en bezat ëen grooten tuin, en was een liefhebber van zuurkool. In den tuin verbouwde bij als zuur 1\ooiliefhebber natuur lijk kool, die tot 's meesters groote voldoe ning groeiden als kool, totdat eindelijk het tijdstip zou aanbreken dat deze verhuizen zouden naar 's meesters groote zuurkoolton. Doch dit zou de kool niet beschoren worden^ tot 's meesters groot verdriet. Op zekeren morgen toch bemerkte onze meester tot zijn groote verbazing en schrik en nog veel groo- tere woede dat de helft zijner kool gestolen was. In zijn woede wist hij niet wat hij doen zou, doch kalmer geworden, kwam eensklaps een gedachte hij hem op naar den veldwach ter te gaan. Met dezen hield hij een geheim consult en toen hij hij den veldwachter weg ging, stond de overwinning op de kooldieven op zijn gelaat te lezen. Als het donker was geworden kwam onze veldwachter gewapend met een stok bij onzen meester aan en deze geleidde hem naar het waselihok, vanwaar men een mooie schuilplaats had hij het kool veld, en voor alle zekerheid stopte onze mees ter den politieman een flesck brandewijn in zijn zak, want dat was altijd goed voor den slaaf of om de verveling te verdrijven en om de zenuwen van onzen schildwacht een beetje op te frisschen. Want een dorpsveld wachter heeft ook zenuwen! En de meester ging met een gerust geweten naar bed en 's nachts droomde bij er van, zag de dieven door den veldwachter in boeien geklonken voor zich op hun knieën liggen en genade afsmeeken. 's Morgens was bij al heel vroeg uit de vee- ren, benieuwd naar den uitslag. En de uit slag was: Weg den veldwachter, weg was de brandewijnflesch en de tuin kon zich op geen enkele kool meer beroemen!! Tableau! Het oog des meestens. De mïiddiagsneltreiu Leeuwarden-Den Haag Staatsspoor rolt gere geld een half uur te laat uit de Leeuwarden- sehe stationsbékapping. Door den reiaigers- toevloed en 'het constante tekort aan verster- k.ingswagens in het vacantie-seizoen komt hier ;rMög een kwartiertje vertraging bij en ar riveert die trein in plaats van 5.59 om 6.45 in I>ef£ Hiaag. 1 Ööfza'ïft''%h''Bé'''haliüiiryéff'tfAgin-g^ is de late aahkomsLvan $en ochteudsqeltrein uit Holland in Leeuwardenals deze niet binnen is, kan dé middag-sneltrein er niet uit. Dat komtwan bet enkele spoor en is dus alleszins verklaarbaar. Daar zal niemand aan merking op ma-ken. Er is wel eens gevraagd of de trein dit tijd verlies niet zou kunnen inhalen, maar daarop 'wordt steeds met een peremptoir „onmogelijk" door hen die het weten kunnen geantwoord. Toch kan het Het volgende zal het bewijzen. Dinsdag 3 September ging alles aanvanke lijk hetzelfde gangetje. Maar in een coupé der eerste klasse zat een m-eneer met een ridderorde in -liet knoopsgat, correct in zwarten cut-aw-ay gekleed, met een grijzend snorretje en een welverzorgde schei ding in he-t eveneens grijzend- maar nog goed ingeplante haar. Zijn blik W-as vaag als van hen die hooge ambtelijke sferen bereikt hebben. Hij had een spoorwegboekje in de hand en vergeleek op elk station de tijdstippen van aan komst en vertrek zoo-als de dienstregeling die aanwees met zijn horloge. Daar maakte hij notities van. In den beginne werd zijn aanwezigheid niet opgemerkt door de conducteurs, die het cotn- tro-leeren er aan gegeven hadden vanwege de gr-oote drukte, tot eindielij-k in Zwolle een hun- her zijn baartje yroe-g. De heer legde zijn notiti-e-s terzijde en ant woordde: „Dienst!" Deze uitlating stelde hém buiten die ciatego- rie der gewone reizigers. De eomducteur mam hem nu nauwkeurig open ver anderde van houding als ©en P-aard dot onverwiachts de spo ren voelt. Er was een gehoorzame angstkreet in zijn keel en de wijze waarop hij sialueerend ruggelings den coupé verliet had iets van een buiteling. Een oogenblik later confereerde de conduc- teur met zijn ambtgemooten maar aanleiding van hem die niet anders deed dan notities makcu. Het schéén' wel, dat de machinist én de sto ker er iets vian hadden opgevangen, want fn plaats van de gebruikelijke tien minuten i'a Zwolle te verlummelen wias de trein onmiddel lijk weer op weg en had voor Amersfoort al een kw-artier ingehaald. De heer met de vage oogen noteerde het. In Utrecht had de trein weer vijf minuten ingehaald. De heer met de vage oogen noteerde het'. Tusschen Gouda en Utrecht kreeg de oude locomotief anno 1865 vian Beyer en Peiaeock uit Manchester emphy-seem van het liarde stoken. De meneer met die vage oogen noteerde het. En in den Haag kwam de trein om 5.45, d-us vijf minuten te vroeg aan. Ach mocht hij altijd medegaan met den mid- diagsneltTeim uit Leeuwarden de-ze heer met de ridderorde in het knoopsgat en met zijn córrec- tén, zw.arren cut-away aan! - „n. Crt" Aanvaring'. Woensdagavond heeft op het IJ te Amsterdam een aanvaring plaats ge-' had tusschen het tjalkschip „Wilhelmina en, de zeeboot „Nereus" van de K. N. S. M. Het tjalksehip moest, om zinken te voorkomen, aan den Noordwal gebracht worden door de sleepboot Zwaluw. De opvarenden van de „Wilhelmina" konden zich in eigen boot red den. Nog een aanvaring. Hr. Ms. riviervaar tuig Rhenus is gisteren op de Waal onder Altena aangevaren door den vrachtboot Wil liam Egan. De Rhenus is binnen 10 minuten gezonken, de aan boord zijnde manschappen, een veertigtal, zijn overboord gesprongen en gered. Verdronken. Een 4-jarig knaapje uit den Helder, waar zijn ouders wonen, logeerde se dert eenigen tijd bij zijn grootouders aan de V aardgracht te Leiden. Woensdagmiddag werd de kleine, die nogal eens op straat speel- de, vermist. Gisternacht te half twaalf is bet lijkje uit den Nieuwen Rijn opgehaald. Het ongeluk in de fortgracht te Utrecht. Het „U. D." bevat nog de volgende bizonder- heden Er was gisterochtend infanterie, die hier tij delijk op het fort ligt gedétacheerd, aan het werk op vlotten. Men moest zich oefenen iu het samenstellen van vlotten met behulp van tonnen, rondhouten en planken, terwijl ande ren met die vlotten moesten varen, om zich daarin te bekwamen. Een dier vlotten nu is plotseling bezwekende een zegt, doordat e\ hout v-an de brug op viel, anderen ontkennen dat en beweren, dat het vlot zonder verklaar bare oorzaak op eens doormidden brak. Hoe het ZÜ een feit i-s liet, dat het vlot onverwacht zonk. Alle mannen, die er zich op bevonden, men verzekert mij van 16, vielen te water. Als een pijl uit den boog doken de militairen, die aan den kant naar de oefeningen stonden te kijken, in het fortwater, om hun kameraden hulp te bieden. Er schenen er bij te zijn, dié niet zwemmen konden: mogelijk is ook, dat de schrik hen verlamd heeft. Van de 16 opvaren den die zich op het vlot bevonden, werden er 10 aan den kant gebracht- 6 bleven er onder water. Van die zes. zijn in den loop v-an den ochtend reeds 5 lijken opgehaald. De eerste opgaaf ver meldde, dat er 3 lijken w-aren opgehaald en nog 1 man werd vermist. Dit is naderhand onjuist geblekenopgehaald zijn niet 3, doch 5 lijken en naar een zesden militair wordt nog gedregd. Er zullen dus in het geheel 6 slachtoffers zijn te betreuren. Uit d-en Haag meldt men: Nadat de Minister v-an Oorlog gisteren be richt had ontviangen van het ongeval bij de oefe ningen in het Vossegat, waarbij zes soldaten der infanterie zijn verdronken, heeft de Minis ter den kapitein van den generalen staf Dick- hoff, werkzaam aan het departement, opgedra gen naar Utrecht te vertrekken, ten einde om trent den t-oestand inlichtingen in te winnen. Uit öfficiëele bron vernam het „U. D." nog liet volgende In het oog;enbli-k van de eerste verwarring schreef men dé aanleiding tot het ongëv-al toe aén het "breken van het vlot, want men kail op een gegeven moment een deel van het vaar tuig de hoogte in zien gaan. En diaar deze vlot ten doorgaans gebruikt word-en bij het slaan van pontons over de fortgracht, was het be grijpelijk, dat men aanvankelijk het bezwijken v'an het vlot in verb-and bracht met de brug. Intusschen is gebleken, dat de brugbouw niets met het ongeluk had te maken; evenmin is het vlot doormidden gebroken. Wat er precies H voorgevallen, valt niet met absolute nauwkeu righeid te zeggen. Vlotten worden gemaakt van tonnen, gewoonlijk acht in getal, die siainen worden gehouden door een raam, waarover planken w-o-rden gelegd. Op deze wijze w.as ook het bewuste vlot in elkander geslagen. Gecon stateerd is, dat daaraan niets Heeft gemankeerd. Wat is er nu gebeurd? De man die het vlot voortboomd'e is op de planken uitgegleden; zijn val heeft op het vlot, dat bij dit regenachtige weer door modder en water natuurlijk ietwat glibberig was, aanleiding gegeven tot een pa- niekje, men is daardoor te veel naar één zijde geloopen, het evenwicht werd diensvolgens ver plaats en door de véél te zware belasting aai? één kant is toen liet vlot opgewipt. De tonnen kwamen vrij, de planken gleden van het vaar tuig het water in, en de manschappen die er zich op bevonden, mét deze in de gracht. Van andere eijde deelde men aan het blad mede, dat liet ongeluk vermoedelijk óók in ver band zou kunnen staan met het materiaal, dat voor het vlot gebezigd is. Gewoonte is, het raam diat over de tonnen ligt samen te stellen uit zoogenaamd! rondhout. Ditmaal is daarvoor gezaagd hout gebezigd deze omstandigheid kan er toe medegewerkt hebben de kans op een ongeluk te vergnooten. Het onderzoek zal een en ander wel nader uitwijzen. Men meldt nog: De namen der bij het ongeluk te Utrecht omgekomenen zijn: A. F. Mekka en J. H. J. van de Pol, korporaals uit 's-Hertogenbosch T. van Gorp uit Luykgestel, H. Gewits uit Gemert, J. Dalfing uit Ravestein en L. Lau- werse uit Domburg, allen miliciens. De milicien H. T. van Moorsel uit Stiphout die een bloedspuwing kroeg wordt in het mili tair hospitaal verpleegd. Om ongeveer één uur "werd het zesde lijk opgeviseht; daar men niet geheel zeker was of er niemand meer vermist wordt, werd er een sleepdreg van de politie gehaald, ten einde daarmede het fortwater nogmaals af te visschen. Een groote menscbenmassa stond op den plaats des onheils het dreggen gade te slaan. De militairen, die op den wal do oefeningen gadesloegen, aarzelden geen oogenblik hun ka meraden hulp te bieden. Van de te water geraakten bleken slechte weinigen te kunnen zwemmen. Twee hunner wisten uit eigen kracht den oever te bereiken. De overige veertien verdwenen in de diepte. Officieren en manschappen, die ooggetuigen! waren of op het hulpgeroep kwiamen toelioopen, begaven zch nu onverwijld te water om hulp té bieden. Herhaaldelijk doken deze oind'er en men. smaakte het genoegen er acht boven te bren gen. De meesten van hen waren het bewustzijn reeds kwijt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 2