DE BOKKENRIJDERS BUITENLAND, BINNENLAND. J. HUIZING. Import Mmerioan Sh®e9s« Groots Houtstraat No. 44. Teiefa no. S@i« estanten, My Bon üarehé ©y ons. üaar>Iem»BpusseI> Restanten. fï' FEUILLETON IN HET LAND VAN VALKENBERG NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Het Eucharistisch Congres te Weenen. Deze groote uiting van geloof en liefde wordt met groote zorg voorbereid. De Oostenrijksebe bladen en de mediedeelin- gen aan de pers, gev'en daarvan voortdurend nieuwe bijzonderheden. De totaal-indruk is, dat er met ijver wordt gewerkt en diat er een systeem wordt gevolgd. Van meer algemeen belang mag heeten bet- geen we thans vinden vermeld over de geschrif ten, welke het Congres-bestuur zal uitgeven en welke drie in getal zijn. Vooreerst is daar een door het Pers-comité uitgegeven Gids door Weenen, die aan de be zitters Man deelnemerskaarten gratis zal wor den uitgereikt en verder tegen matigen prijs verkocht. Hetzelfde Pers-comité doet ook een Feest schrift het licht zien, een litteraire verheerlij king der grondgedachte van het congres, waar in katholieke geleerden en andere schrijvers der geheele monarchie, gedachten hebben neerge schreven. Ook een menigte portretten van voor name deelenemers zullen er in worden opgeno men. En ten slotte verschijnt er na afloop een of ficieel verslag, dat den deelnemers tot blijvende herinnering kan strekken en hun die niet aan wezig konden zijn, eenig denkbeeld van het schoone feest bijbrengen zal. Er is ook beslo ten, tot herinnering aan het congres een me daille te slaan. De eerste exemplaren in goud, zilver en brons zijn aan Z. E. kardinaal Nagl dezer dagen aangeboden. Ook zal een kleinere afslag in aluminium vervaardigd worden; deze kost slechts een paar stuivers; de bronzen 3, de zilveren 20, de gouden 240 kronen. Onder de adressen, waar men zich tot deel name aan het Congres kan aanmelden, vinden we voor Nederland genoemd de Missionarissen van het Goddelijk Woord te TJden. Naar het Eucharistisch congres worden door den Apostolischen Veld-Vioaris Van Oostendyk ook de militairen ter deelname opgeroepen. Daartoe is aan het leger een herderlijk schrijven gericht: „Een geweldige beweging is sedert maanden in ons dierbaar Oostenrijk gaande. In alle ste den, tot in het kleinste dorpje toe, maken zich de katholieken met een ijver en toewijding, zoo- als die slechts aan het geloovig bewustzijn eigen zijn, op, tot het hoogfeest van den Eucha ristisch en Heiland in Weenen. Alle standen d.er Katholieke Kerk zijn met de gedachte vervuld, om hun Christelijk geloof door een daad open lijk en plechtig te belijden en den Heer der Heerscharen, den Heer in het Sacrament des Altaars, in de oude Keizerstad Weenen, door het 23ste internationale Eucharistisch Congres een schitterend en waardig feest te bereiden. De leden van het 'allerhoogste keizerlijk Huis stellen zich als bewonderenswaardig voorbeeld in den dienst dezer heilige zaak en Zijne Kei zerlijke Apostolische Majesteit heeft zelf het beschermheerschap over dit congres op zich wil len nemen." Nog wordt gemeldt: Een treurige tijding komt uit Croiatië. Van daar hadden zich reeds 4500 deelnemers aan het congres aangemeld; ze zouden in de groote processie ©en afzonderlijke sectie Vormen en overal was de geestdrift groot. Toen kwam opeens het bericht, dat de ko ninklijke commissaris Cuviaj ook mee zou gaan en een plaats vinden in de keizerlijke loge en terstond trok men zich aan allen kant van deelname terug, zoodat het getal deelnemers tot 1200 is gedaald. Ook daar zijn er velen, die zich niet één dag hoven het aardsche en per soonlijke kunnen verheffen tot de hooge ge meenschap van alle katholieke leden in Gods H. Bart. Het is meneehelijk, maar dat mensche- lijke stemt toch droef. Wandelend bosch. Dit wonder, schrijft een Londensohe cor respondent, doet zich voor in Wales, nabij het stadje Handoff. Het woud is ongeveer 400 M. Lang. bestaat uit statige olmen en ligt op ven heuvel. Een dag of acht geleden ging het eensklaps op den kui-er, schoorvoetend, maar gevaarlijk genoeg. lederen dag glijdt het een Eindje verder naar beneden, op den hoofdweg bij den heuvelvoet toe. Aan den achterkant word in den bodem een wijde kloof gevormd, waarin het water zich verzamelde tot een beekje. Maar duur komt dit kuieren het singu lier© woud te staan, want vele bejaarde olmen tuimelden al van vermoeidheid omver, terwijl andere de houding van een man boven zijn bier aannemen. -Het is den hoofdweg reeds dicht genaderd en dreigt er over heen te zullen kuie ren. Het gemeentebestuur v,an Lland-off ver keert daarover in angst en zond den stadsinge nieur er op uit, om te zien, of het kuierende woud nog tot stilstand kan worden gebracht. Maar hoe? Men kan het kwalijk aan een ket ting leggen. rsenauwoe uren, Urenlang 's nachts met een inbreker alleen le zijn in een eenzame woning, Onmachtig om hulp te roepen: dat mag je overkomen, aldus schrijft een Loudens che correspondent. Maar een Schotsche zakenman zag er niet tegen op en deetl dat liever, dan den op heeterdaad betrap ten schelm te laten onj'snappen. De zaak droeg zich als volgt, 'ietwat romantisch toe. De bewuste zakenman van Glasgow bewoont ©en afgelegen villa buiten die stad. Zijne familie loefde elders op vacantie etn einde dier vorigs week alleen Onus zijnde, werd hij in het jholst/e van den nacht door eenig gedruisch gewekt. Hij begreep i/nrsto:; i met een inbreker le doen (e hebben, wiple sliliekens uit zijn bed, zag !'oen in zijn slaapkamer een man over den vloer kruipen, greep eien bij de hand hangend jachtgeweer ien laadde dat met een paar scherpe patnonen. De inbreker werd door het geruiseh daarvan ver schrikt en kroop van schrik onder het ledikant. Maar de bedaarde huisbewoner was van zessen klaar, richlte het geweer op den scihelm en beval hem weer te voorschijn te koimen, bands up. De inbreker, voor zijn hachje vreezende, deed dal: gedwee. Voor hem werden de volgende «ogen blikken benauwd, doch voor den zakenman niet minder las lig, want hij kon zich niet verwijderen, om hulp ie halen. Hij getroost) e zich dat echter^ om den gevangen vogel niet te laten schiejen. Vijf uur tang lag de inbreker voor hem op de knieën en al dien tijd hield de huisbewoner het geweer op hem gericht. Eerst omstreeks acht uur des morgens schoof hij naar het buitenraam van zijn kamer, wist het met een hand 'te ope nen, wenkle een voorbijganger, en verzocht dien om hulp te halen. Het duurde nog een poosje, alvorens die opdaagde, want het dichtstbijzijnde poüliebureap was anderhalve K.M. verwijderd. En ioen er een a,gent opdaagde, om den inbreker te arresteeren, was die vrijwel van vermoeienis uitgeput.— „Ik zit liever in de cel van een politiebureau, dan urenlang tegenover den loop van een geladen geweer", zeide de rakker, die het benauwd ge noeg moet hebben gehad. It served him right'. De „M on a Lisa" vernield? Meer dan een jaar is sinds de raadselachtige verdwijning der „Mona Lisa" uit het Louvre te Parijs voorbijgegaan. Thans duikt in de „Gior- nale d'Halia" een nieuwe lezing over deze zeld zame gebeurtenis op; de schilderij van Leonar do da Vinci zo,u in het geheel niet g'esijolen zijn, heet het daarin, maar zij is vernield gewor den. Ook de omstandigheden, waaronder dit ge beurde, wieet het Italiaansche blad mede ','e diele- len. De dader zou een pholograaf ziju. Hij bad vergunning gekregen in bel Louvre opnamen te doen, maar daar de manier, waarop hij dit deed, die museumdirectie reden tot klagen gaf, werd de vergunning weer ingetrokken. Hij werd daarover zoo woedend, dat hij wraak zwoer en een flasch met zwavelzuur op de „Mona Lisa" uitstort'e, waardoor het schilderstuk ge heel vernield werd. De pholograaf vluchtte uit Frankrijk', en de directie van het Louvre stelde alles, in het werk om de schade^ aan de „Mona Lisa" toegebracht, te herstellen. Dit Lukte ech ter niet en om geen vat op zich' fa geven zöchl men in het geheim naar een goed© kopie. Deze werd «pk gevonden en in het Louvre opgehangen, maar zij wekle de aandacht va® ©enige bezoekers^ waarna men haar weer verwijderde. De museum directie bleef niets anders meer over, dan het; sprookje van den roof der „Giocondia" in de wereld te sturen. Een Engelscli-Kussisch' vioofbezoek aan Kopenhagen. Volgens een telegram uit Kopenhagen aan de „Daily Telegraph", zal een zeer sterke Russi sche vloot in deuzclfden tijd te Kopenhagen bin nenkomen, als ieen Britsch eskader daar een bezoek brengt. De Russische vloot zou uit 52 oorlogsschepen beslaan. De slagschepen zullen onder bevel slaan van vicc-admiraal Mank of s- ky; schout-bij-nacht baron Versen zal over het eskader kruis ers, en schout-bij-nacht Schulfz o ver een flottille torpedobooj' en het bevel voeren. Heit Deensobe ministerie van Marine stelt alles in het werk, om de Engelsehe en Russische vloot een zoo aangenaam mogelijke ontvangst te be reiden. Een kaas- en eieren-gevecht. Op de weekmarkt te Rol, bus in DuKscliIajid heeft de. steeds stijgende prijs dier levensmiddelen aanleiding gegeven tot een rumoerig tooneel. De huismoeders van het plaatsje, vele door haar heer gemaal vergezeld, liepen voor de kraampjes, waai' de boerinnen boter en eieren verkochten te samen, om tegen de hooge prijzen te protestee ren. Ze begonnen dat ten slope op wat hardhan dige manier te doen, hetgeen de verkoopsters niet onbeantwoord lieten. Een geweldig geveeld, (zooals vrouwen onder elkaar slechts vechten kun nen begon,, waarbij kluiten, boter, hompen klaas en eieren als dankbare projectielen werden ge bruikt. Het slot was, diajt de huismoeders haar zin kregen en de prijzen voor boter en eieren werden verlaagd. Echter is het middel, dat ze aanwendden voor de prijzen verlaagd te krijgen, niet zonder voor behoud aan te bevelen. Prins George van Servië. Volgens een bericht uit Belgrado zou prins George van Servië doordat hij bij zijn examen tot toela'hig aan de militaire academie te Parijs niet was geslaagd, een zenuwziekte hebben ge kregen, die weldra in krankzinnigheid overging. Hij moet reeds in zijn waanzin op een officier hebben gescholen. De geneesheeren gelastten zijn opsluiting in een krankzinnigengesticht. Een zeldzame bruiloft. Te Helen's (Arkansas) is een zeldzame brui loft gevierd. Die bruidegom was een neger. „San dy" Alexander genoemd, die den respectabelen leeftijd bereikt heeft van 111 jaar.. Deze „Malhusalem" was vroeger bediende in het Witte Huis, Ven tijde, dajt Polk' president, was. Het „bruidje", Susie Mc. Ghèe geheeten, is 60 jaar oud. Alexander schrijft zijn hoogem ouderdom en de goede gezondheidi, die hij nog geniet, toe aan zijn matige levenswijze, ofschoon hij noch gelieelonlliouder, noch niet-rook'er is. Hij herin nert zich' nog levendig, dat dé Engelsehe troe pen in 1812 in Washington aankwamen en dat het Witte Huis en de staatsgebouwen werden platgebrand. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau: B. J. Hulshof burgemeester der gem. Bergen-op-Zoom en E. E. M. C. .Laatie, bankier, voorzitter van het hoofdcomité der tentoonstelling van land bouw, tuinbouw en nijverheid te Bergen-op- Zoom, wonende aldaar. INTERNATIONNAL CONGRES VOOR VERZEKERINGSWETENSCHAP. In de groote zaal van bet Concertgebouw te Amsterdam bad Zaterdagavond tot slot van het zevende Internationaal Congres van Verzekeringswetenschap, een diner plaats, waartoe behalve de vertegenwoordigers der buitenlandsche regeeringen, tevens aanzaten de con gres voorzitter, dr. J. J. A. Muller, de Minister van -Binnenlandsehe Zaken mr. Th. Heemskerk, een der eere-voorzitters van liet congres. Links van prof. Muller was de pre sident van het permanente comité der inter nationale verzeker in gscon gressendie heer A. Bégault, nit Brussel, gezeten. Voorts zaten hier aan de secretaris-generaal van het con gres, mi'. J. van Schevichaven en de overige leden van het bestuur van het comité van organisatie, de heer J. P. L. Blankenberg, voorzitter van het comité der feesten. Onder de congressisten, die het banket hij woonden, werd o.a. opgemerkt mr. H. Goe man Borgesius, lid der Tweede Kamer. Prof. Muller, de oongresvoorzitter, bracht een dronk nit op H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins. De aanwezigen verhieven zich van hun zetels en de muziek speelde het „Wilhelmus", dat door de Nederlandsche gas ten werd medegezongen. Dr. R. H. van Dorsten, dronk op de buiten landsche regeeringen en de landen, die op het congres vertegenwoordigd waren. Het comité van organisatie werd vervol gens gehuldigd door den heer A. Bégault. Hij wees erop, hoe dit de eerste maal was, dat het verzekeringscongres onder beschermheer- schap stond van een prins, den Prins der Ne derlanden, en hij bracht Z. K. H. daarvoor dank. Van de vertegenwoordigers der buitenland sche regeeringen sprak vervolgens prof. dr. E. Blaschke. Minister Heemskerk kreeg na hem het woord voor een luimige toespraak, waarin Z.Exc. er zijn vreugde over uitsprak dit feest maal hij te wonen. Als herinnering aan het congres werd door de firma Emrik en Binger te Haarlem aan alle disohgenooten een fraai album aangebo den met afbeeldingen van het congres, zooals het in vergadering hijeen was of uitstapjes maakte, benevens stadsgezichten van beroem de Hollandsche meesters. VEREENIGING VAN WATERLEIDING- BELANGEN IN NEDERLAND. In de Zaterdag te Deventer voortgezette 14de algemeene vergadering van deze veree- niging werdén tot bestuursleden, in plaats van de heeren Polet en Paijens, niet herkies baar, gekozen de heeren M. Rutgers te Roo sendaal en J. L. Rohoi'gh te 's Hertogon- bosch, terwijl de heer Drost werd herkozen. Uit het voltallig bestuur werd daarna tot voorzitter benoemd de heer G. J. Leverland te Groningen. HET BOSCH OVER HET IJ. Het is nu zoo ver, meldt het Hbld., dat, na eenige goed geslaagde proeven met den bosch- en parkaanleg in den Nieuwendam- merkam voortgang gemaakt kan worden. Reeds in de volgende maand zal worden be gonnen. Het geheele werk wordt uitgevoerd door de firma Groenswegen te De Bildt hij Utrecht en moet met April 1913 gereed zijn. Er moeten niet minder dan 235,000 stuk« hoo rnen geplant worden. Ernstig ongeval Aan de in aanbouw zijn de huizen in de Maarten Harpertzoon Tromp straat te Amsterdam heeft Zaterdag een ern stig ongeval plaats gehad. Toen de opperman A. v. d. Bosch met een kalkmout naar hoven ging en die op den steiger neerzette, geraakten door den schok eenige klossen los waarop de schakels rusten die weder de kortelingen dra gen. Het touw, doorweekt van den regen dat hij de klossen de kortelingen met de steiger palen bijeen hield, bleek niet bestand tegen de zwaarte en gleednaar beneden. De geheele steiger stortte daardoor in elkaar, de opper man v. d. Bosch en de metselaar T. Simonis die op den steiger aan het werk waren, mee- sleepend. Zwaar gewond werd v. d. Bosch op genomen en per auto-brancard naar het Wil- helminagasthuis vervoerd. Ook de metselaar Simonis, die na den val nog opstond en weg liep, doch een eind verder in elkaar zakte, werd met dezelfde gelegenheid daarheen ge bracht. Beiden werden ter verpleging opge nomen. De zaak Vroons. Men meldt aan die N. Ct. Er bestaat tlhans zekerheid, dat aan H. P. Vroons, den 20 jaar geleden dioor een dwaling dor autoriteiten ontslagen werkman der Ma rinewerf te Amsterdam, een wekelij.ksohe uit- keering van 12 zal worden toegekend, terwijl, in geval van zijn overlijdten, ook voor zijn wedu we wordt gezorgd. Op de jongste jaarlijiksehe audiëntie te Amsterdam werd V. in de gelegen heid gesteld zijn zaak uitvoerig aan H. M. de Koningin uiteen te zetten. En de thans geno men maatregel is klaarblijkelijk aan de persoon lijke bemoeiingen van H. M. te danken. -1 Ongeluk. Rij de aankomst te Rotterdam van den Jaatsten ©]©otrisaben trein uit den Haag, Zaterdagavond omstreeks halftwaalf, is die beer W. Bazendijk, gepene. O.-I. onderwijzer, van den Provenierssingel, bij 'het uitstappen met het onderlijf tusschen de treeplank en het per ron beklemd geraakt .De dokters Beerspinck en van Ree verleenden geneeskundige hulp. Een half uur na het ongeval is de heer Bazendijk aan de gevolgen van de bekomen kwetsuren overleden. Het ongeluk bij het fort Vossegat. Op last van den auditeur-militair beeft er een justitiëel onderzoek plaats gehad naar bet ongeluk bij het fort Vossegat. Tal van militairen, officieren en minderen, die Donderdagmorgen op het fort aanwezig waren en de oefeningen met de vlot ten gadesloegen, zoomede zij, die deel uit maakten van de bemanning op het vlot, zijn in verband met dat onderzoek gehoord. Hun ver klaringen zijn op schrift gesteld. Omtrent het gebeurde zelf kunnen wij nog mededeelen, dat een officier en een sergeant, die op het fort naar de manoeuvre vian het vlot stonden te kij ken en speciaal met de leiding dier oefeningen wiaren belast, pertinent hebben verklaard, dat zij plotseling een der manschappen, die het vlot voortboomden, zagen uitglijden, tengevolge waarvan in het vaartuig een noodlottige bewe ging kwam en het kantelde. De militairen die zich op het vlot bevonden en gered werden, hebben verklaard: dat zij plot seling eenig gekraak hoorden en toen te water geraakten. Dit kraken is ontstaan, doordat de planken, de onderlinge verbindingen van liet vlot, uit elkander wenden gerukt, toen enkele 99 tonnen onder het raam uitschoten en de steun punten voor dat raam dus verdwenen^ waardoot het verband van het geheel uiteen werd gedrukt. Inmiddels moet een proces-verbaal van het voorgevallene zijn opgemaakt, waarin de feiten in de volgorde, waarin ze voorvielen, nauwkeu rig zijn gememoreerd. Zoo moet o. a. onderzocht zijn: allereerst hoe het vlot werd in elkaar ge zet. Dit moet zijn geschied in den geest vaa artikel 124 van het zakboek van den pionnier. Het raamwerk bestond uit gezaagd hout, z. g. beddings; de verbindingen waren gespijkerd. Het vlot bad derhalve een getimmerd raamwerk, Als steunpunten voor het vlot zelf waren 8 tonnen aangebracht, waar overheen het raam werk gelegd werd. De draagkracht van iedere ton bedraagt 150 K.G.; de totale draagkracht van het vlot bedroeg alzoo 8X150 K.G. 1200 K.G., wat voldoende weid geacht voor het vervoeren van 16 personen, gekleed in gewone werkkleeding, ongewapend en niet bepakt. Al het materiaal bestond uit zéér goed, gaaf bout. Nadat het vlot was te water gebracht, gingen ex 13 man op zitten, terwijl 3 man bleven staan, twee sergeanten en een korporaal. De genen die zaten, namen in zittende houding plaats op de dwarsliggers van het raamwerk Het drietal dat staan bleef, kreeg ieder een vaarboom, om daarmede het vlot voort de du wen. Dertien man zaten dus en 3 stonden. Het vlot ging aan den fortkant van wal en bereikte zonder incidenten de overzijde van de gracht. De bemanning kreeg voor het manoeuvre©- ren aanwijzingen van sergeant van der Hucht, die zich op het fort bevond. Deze beeft den manschappen op het vlot eenige malen toege- roepen kalm te blijven zitten. Hij d-eed dit, om dat er nu en dan te veel beweging kwam in het vlot, wat bij deze vaartuigen stipt moet worden vermeden. Ook bevonden zich de luitenants van E verdingen en Wins op het fort, van waar zij de oefening gadesloegen. Nadiat nu het vlot aan de overzijde van de gracht was geweest, moest het wederom terug. Hot was op dien terugtocht dat plotseling eenige tonnen onder het raam uitschoten, tengevolge waarvan de mensehen te wiater geraakten, die luide om hulp riepen. Da delijk schoten officieren en minderen toe, -de aanstonds te water sprongen om te redden. Ge leidelijk werden 10 man opgevischt en binn gebracht in het fort; twee waren bewusteloos., doch werden bijgebracht. Naar het militair hos pitaal was inmiddels getelefoneerd om ge neeskundige hulp, evenzoo naar de politie. Door den omvang van de ramp was het niet doenlijk onmiddellijk te overzien of alle opvarenden van het vlot waren opgehaald. Men ging daarom aanstonds aan het duiken, d-och zonder resul taat; het koudie weer en de abnormaal-lage tem peratuur van het water droegen er het hunne toe bij om de redding te bemoeilijken. Men is daarom met het duiken opgehouden en vervol gens gaan dreggen. Dit dreggen geschiedde met behulp van vlotten en schuiten. Inmiddels was geconstateerd, diat zes man werden vermist; van deze zes werd de eerste te 10.30 opgehaald, de laatste te 12.30. Bij de drie eerste drenkelingen werd nog geprobeerd de levensgeesten op te wekken met behulp vian zuurstofapparaten, doch het mocht niet meer gelukkenbij de laat ste 3 zijn die maatregelen niet meer genomen, omdat dr. Wolffenspergei', militair arts, deze pogingen overbodig achtte. De oefening met- de vlotten hlad plaats onder commando van kapitein E. J. Duetz, de le lui- tenant H. W. Sehuklking was hem toegevoegd, terwijl als ploeg-oommanda-nt fungeerde de ser geant van der Hucht. Bij het bemannen van liet vlot moet nog dioor twee officieren aan den sergeant van der Hucht, die deze bemanning regelde, gevraagd zijn, hoeveel manschappen op het vlot konden worden toegelaten. Hiernaar werd o. m. geïn formeerd door de officieren van Everd'ingen en Wine. Aan beide officieren is door den sergeant geantwoord twee man per ton. Dit ie wel het voornaamste van hetgeen of ficieel moet zijn gerapporteerd. De auditeur-mi litair zal nu hebben uit te maken, in hoeverre van schuld of nalatigheid bij dit ongeluk is sprake geweest. (u. D.) De onderofficieren der infanterie-detache- raeuten bij de genietroepen schrijven in het „U. D.": Wij achten het als onderofficieren der in- fanterie-detacheinenten in dienst bij bet regi ment genietroepen, een eerste plicht om aan militairen en burgerij ter kennis te brengen de heldhaftigheid van enkele officieren der door ECREVISSE, 40) Do bazin legde hare ruwe hand op Martha's mond om haar het spreken tc beletten; dan ging zij tot in de keuken om te zien of zij soms niet bespied werdenNiets van dien kant te duchten hebbende, keerde zij terug en fluisterde in Martha's ooren alles wat tus schen Herman en den priester van den eenen kant, en haren man, van den anderen kant was verhandeld en besprokenHet wijf eindigde met de gevaren af te schilderen, zoo in hun leven, als in hunne broodwinning, waaraan zij zich blootstelden, indien hunne medewerking- verraden werd. Dat Martha, bij het zien van dezen hoop- straal, geheel herleefde, laat zich lichtelijk beseffenDaar zij evenwel met rede giste, dat hoop op een groote belooning de afdoen de oorzaak was van Hein's medehulp, belastte zij de bazin aan haren man te verzekeren, dat niet alleen de beloften van Herman en 'den priester getrouw zouden vervuld wor den, maar dat zij nog daarenboven een bij zondere bewijs, van bare erkentenis zoude bijvoegen. Dan een flecmendén toon aan slaande, voegde de maagd er bij: Gij, brave vrouw, zult mijne moeder wil len zijn; uw beide zonen zal dk als broeders aanzien. Ik bemin dezelve reeds zonder hen ooit te hebben gezien, want zij hebben onge twijfeld de goedhartigheid van hunne moe der geërfd, en dan mogen zij gouden harten ■•■noemd worden. Deze onschuldige vleierij ging zoo recht streeks naar het moederhart, dat de bazin mompelde: Ja, mijn Dorus heeft een gouden hart!.... Een weinig daarna ging zij haar lieveling halen. Weldra verscheen de ruwe, onverschrok ken roover met zijne moeder in de achter kamerMartha voelde als eene huivering over haar lichaam loopen, toen zij den woes- ten kerel voor zich zag staan, doch zij wist haar vreesachtig gevoel al dadelijk te over meesteren. Met een half bevende, half barsclie stem, sprak de roover: De jonkvrouw beeft begeerd mij te spre ken; mijne moeder gebood mij bij u te komen, zeg thans wat gij van mij hebben wilt!.... Martha begreep al aanstonds dit zonder ling mengsel van kinderlijke onderdanigheid en van Titanshoogmoed, ook van ydelo be- valzucht en van rooversruwheid; zij ant woordde met veel bescheidenheid om moe der niet tegen te spreken: Wat zou een arme gevangene al veel vragen, tenzij hare vrijheid?Nochtans ging, voor den oogenblik, mijn wensch zoo ver niet. Ik heb mij enkel willen overtuigen, dat gij onder de ruwe mansvormen een ge voelig hart verbergt, lijk dit uwer moeder. Gij hebt, naar het schijnt, een goed ge dacht opgevat van mijne moeder, hernam de roover, terwijl hij zijne blikken op het engel achtige gelaat van Martha gevestigd hield.. Daar gij de moeder voor eene goedhartige en brave vrouw aanziet, zegt gij bij u zelve: de zoon moet op de moeder gelijkenIk blijf u dankbaar, in allen gevalle, voor het gun stig oordeel dat gü over ons beiden velt. Het spijt mij evenwel er te moeten bijvoegen, doehterken dat wij u van uwe vrijheid niet beroofden, en moeilijk zou het ons vallen, om niet te zeggen onmogelijk, u dezelve terug te geven.... Uwe vervolgers zijn machtig en talrijk; het leven van dengenen, die zou pogen n te verlossen, hangt aan een zijden draad!.. Des te verdienstelijker zijn de pogingen', naarmate zij met meer gevaren omringd zijn, onderbrak Martha met manhaftigheid; een man als gü zijt, veracht eene lichte overwin ning, of hij laat dezelve over aan dwergen of aan lafaards, welke niets grootsch kunnen noch durven ondernemenDe laffe kraai strijkt langs den grond, omdat zij maar kraai is: de arend daarentegen verheft zich in de lueht, daarom ook is hij de koning der voge len!Waar overigens, zou dat groot ge vaar zün? Als men jong en ook vlug is, dan kan men zich in weinige uren rijds ver van de plaats des gevaars verwijderen! Wat meer is, waartoe dienen de manskraohten, indien het niet is om de zwakheid te beschermen? Mij dukt, dat de mensch die een onschuldig meisje gered heeft, niet alleen in achting leeft bü de geredde, en bü den edelmoedigen evenmensch, maar dat hp ziohzelven daaren boven nog veredelt in zijne oogen! De roover trok, zoo het schijnt, uit Mar tha's begeesterde woorden, een menigte ge volgen, welke zp niet berekend had.... Hij stond een oogenblik als bedwelmd, streek met de rechterhand over het voorhoofd en zegde daarna tot de maagd, op een beslisten toon: Ik hoor wat gij van my zoudt willen en tegen wat prijs; welaan, spreek met myne moeder; wat zy mij gebiedt zal ik doen Ik ben niet gewoon, baar te vragen: moeder, waarom wilt gy dat? Moeder waarom ver biedt gy my dat? Deze woorden geuit hebbende, verliet hij als tegen wil en dank, de kamer, uit vrees waarsehynlijk van zich veel te ver met het meisje in te latenDit was nochtans de waarheid: de moeder mocht beslissen wat zij wilde, zij behoefde maar te gebieden, om door Dorus te worden gehoorzaamd, als do slaaf tot wien de meester gesproken heeft Waarsehynlijk zou de zoon ook aan de moe» der bekend gemaakt hebben, dat Herman, baar broeder, reeds aangehouden was; maar hy had zich van den eersten dag te goed overtuigd, dat Martha te ver in moeders gunst gestegen wasEn wat voor hem bet grootste beletsel was van te openbaren, bestond hierin, dat hy vreesde van door de maagd te worden veracht, indien hy den broeder niet ter hulp kwam. De bazin had aan Dorus verzwegen, wat de baas en zy met Herman en den priester hadden afgesprokenHein en zyn wijf daarentegen wisten niets van Herman's aan houding, zoodat ieder zyn geheim voor zich had gehouden: de ouders zegden niets tot de kinderen en de kinderen ook niets tot de ouders. Zoodra de heide vrouwen zich andermaal tusschen vier oogen bevonden, begonnen zij verlossingsmaatregelen te beramen. Ver scheidene onderwerpen werden te berde ge bracht en beurtelings verlaten of verworpen, het eene als te gevaarlijk en het andere als onuitvoerbaar. Eindelijk kwamen zy over een, dat, door toedoen van de bazin, een ijze ren staaf in het venster zou worden doorgc- vi.ild, zoodat de minste krachtsinspanning der maagd dezelve deed naar buiten vallen.. Zoodra de boeven vergaderd waren, zou Mar tha. de staaf uitstooten en dan langs liet ven- ster naar buiten vluchten. Tegen de schuur

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 5