Drievoudig voordeel. BUITENLAND BINNENLAND. Ingezonden lededeelingen. Letteren en Kunst, OVERZICHT. Zooals we gisteren nog in een groot deel tnzer oplage konden melden is te Parijs, •en véél eerder dan men het verwachtte, het heugelijk bericht gekomen, dat de in MA ROKKO operaerende kolonel Man gin met .zijne colonne Marakesj is binnengerukt. Den 5den dezer 's morgens van Soek el ;Arba opgerukt meet .de colonne Maingin 'dien da.g Ben Guerir hebben bereikt, van- 'waar de tocht door eene woestijnvlakte naar Sidi-boe-Othman veerde, alwaar de troep den 6en 's avonds' ken zijn aangekomen. De afstand, tusschen Sidi-boe-Othman en Marakesj bedraagt slechts 30 kilometer, zoo dat de kleine expeditionnaire macht reeds Za terdag j.l. onder de muien van Marakesj kon zijn aangekomen. DeMatin" aohtte het evenwel waarschijn lijk, dat kolonel Mangin zijne troepen na, den vermceienden march, eerst door het ge bergte en daarna door de woestijn, eenige rust heeft gegund met liet oog op den te verwachten tegenstand bij de brug, die op 5 kilometer ten noorden van Marakesj, over den Ouëd Tensift voert. Blijkens het ontvangen bericht heeft kolo- jiel Mangin echter gejneend, niet te mogen dralen en a,an snel handelen de Voorkeur te moeten geven. Het geluk diende ook hier. den stoutmoedige. Wat de ontzette gevangenen te Marakesj aangaat, was reeds over Rabat bericht ont vangen, dat zij zich den 2den dezer nog in goeden welstand bevonden. Zij werden goed behandeld en de pretendent stond hun toe bezoeken te ontvangen, ma,ar" het was hen .verboden brieven te schrijven, terwijl de voor hen bestemde brieven hun werden ont houden. Fransehe arbeiders bij den Paus. In de groote zaal van het consistorie heeft Z. H. de Paus dezer dagen een groot aantal Fransehe pelgrims hoofdzakelijk werklieden ontvangen. Kardinaal Ferrata stelde de pel grims voor en wees er op, hoe het den Paus moest verheugen zooveel Fransehe pelgrims uit den werkenden stand te ontvangen, die hun aanhankelijkheid en volgzaamheid kwamen be tuigen. Daarna sprak Z. II. zelf de pelgrims toe en herinnerde er aan, dat hand- en veldarbeid beroepen waren door God aangewezen. Christus was immers zelf door Zijn voorbeeld den werkman voorgegaan. De Paus haalde dan de evangeliewoorden aan, waarin gezegd wordt, dat 't lot van den tevre den werkman zacht en vol verborgen schatten zijn zal. Z. H. hoopte, dat die woorden voor de pelgrims werkelijkheid zouden worden, en hun arbeidzaam leven voorbij zou gaau, in vrede en jnder armoede of gebrek. Sncenw in de Riviera In heel het zuiden vaij Frankrijk is het slecht weder. De „mistral" blaast voortdurend over het land en het is er bitter koud. In de Riviera is zelfs sneeuw gevallen. De toestand in China. De Daily Telegraph verneemt uit Peking, dat daar alarmeerende berichten zijn ontvangen uit Woetsjang. De te Woetsjang resideerende op perbevelhebber, generaal Lijoeënglioeng, heeft president Joeansjikai ervan verwittigd, dat in het leger in de provincie Hoe-pé groote ver deeldheid lieerscht, zoo zelfs dat de eenheid van het leger er ernstig door in de waagschaal wordt gesteld. De volgelingen van de vermoorde generaals Tjangtsenghoe en Fangwei zijn in Hankau en Woetsjang zoo talrijk, dat Lijoeëng- hoeng het raadzaam oordeelt, de ontevredenen zoo spoedig mogelijk tevreden te stellen. Yoor dat doel zijn vermoedelijk de 4,000,000-taëls be stemd, welk bedrag Lijoeënghoeng aan Joean sjikai verzocht heeft, onverwijld naar Woet sjang over te maken. De Engelsche kiesreehtwyven. Zelfs de koninklijke paleizen in Engeland zijn niet veilig meer voor de roerige suff ra gotten. Zaterdag drongen zij het Balmoral-Castle in Schotland binnen, waar koning.Geoige en de koningin op het oogenblik vertoeven. De „da mes" begaven zich uaar de golfbaan en droegen vlaggen met opschriften als: „stemrecht voor de vrouwen, beteekent vrede voor het minis terie". Op de fontein krasten de suffragetten, zeker als verontschuldiging, ,.hot ministerie is verantwoordelijk voor onze handelwijze". Het verschrikkelijk vliegongeluk tc -Gray. Te Gray, in het departement Haute Sanne, is, zooals we gisteren kortelings meldden, Zon dag op een vliegmeeting een verschrikkelijk ongeluk gebeurd. De vlieger Bead is, zoo heb ben we al bericht, te midden van het publiek terecht gekomen; 4 personen werden op slag gedood en verscheidene andere zwaar gewond'. Dit ontzettend ongeluk heeft zich als volgt af gespeeld. Op het vliegveld waar de twee vlie gers Bead en Maison demonstraties zouden geven, was een groote menigte samenge stroomd. liaison steeg omstreeks 3 uur het eerst op en deed een prachtigen tocht. Het publiek .was enthousiast. Dan kwam de beurt aan Bead. Hij zette zijn motor aan, de monoplane rolde over het veld, maar ging slechts even de hoogte in. Zij botste tegen de afsluiting, die slechts uit een ijzerdra ad bestond, sloeg er over heen en kwam te madden van het verbijsterde publiek terecht. De machine wentelde zich te midden der menigte, rende met verschrikkelijke vaart rond en de schroef, in volle snelheid, trof ver schillende personen. Vier werd den schedel opengeslagen en tal van anderen liepen levens gevaarlijke verwondingen op. Een geweldige paniek ontstond en dit maakte nog meer slachtoffers; gelukkig dat velen toch nog de tegenwoordigheid van geest hadden zich op den gron<J te werpen, zoodat de machine, die als een dolle rondrende, over hen heen reed'. Eindelijk kon men het „monster" tot staan brengen. De vlieger, die slechts licht gewond werd, vluchtte wiaanzinnig het veld op. Einde lijk kon men den ongelukkige te pakken krij gen, weenend vertelde hij, dat hij zijn motor niet had kunnen stop zetten. De lijst der slachtoffers, die naar liet zieken huis zijn overgebracht, luidt alsvolgt_T_w_ee vrouwen en 2 mannen zijn gedood; drie anderen «waar gewond, waaronder een dame, wier toe stand hopeloos is. Bulgarije en Turkije. De gespannen toestand tusscken Bulgarije en Turkije duurt onverminderd voort en geeft tot allerlei pessimistische geruchten aanlei ding. Duitschland en Oostenrijk. In een officiëel communiqué wordt verklaard diat de Duitscke rijkskanselier, v'on Bethmann Hollweg, en de Oostenrijksch-Hongaarsche mi nister van Buitenlandsche Zaken, Berchtold, over den toestand op den Balkan confereerden en tot volkomen overeenstemming van inzich ten geraakten. Rusland en Frankrijk. Grootvorst Nikolaaa van Rusland, neef van den Czaar, bevelhebber der troepen van Sint Petersburg, komt de legeroefeningen van Poi- tou hijwonen, met zijn ega, die een prinses van Montenegro is. Morgen wordt het echtpaar te Parijs verwacht, waar de president van den mi nisterraad het zal opwachten. De president der republiek zal een déjeuner geven. Donderdag avond vertrek het vorstelijk paar naar de leger oefeningen in een spoortrein, waarin het zal blij ven toeven, om er te eten en te slapen. Een schrikkelijk aleoholdrama. Een dronken kleermaker te Berlijn heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag uit een raam van de tweede verdieping eerst zijn vrouw en daarna zij.n twee dochtertjes van acht en tien jaar op de binnenplaats van het huis ge slingerd en sprong haar toen zelf na. Alle vier zijn zwaar gewond in een ziekenhuis opgeno men. De Rubber-gruwelen in Peru. De Times meldt, en wij geven het veelzeg gend bericht zonder commentaar, dat tien ka tholieke missionarissen, van wie de helft pries ters zijn, tot het instellen van een onderzoek naar de gruwelen in Putumayo begin Novem ber uit Engeland zullen vertrekken. Zij kunnen half December te Lachonera aankomen, dat hun hoofdkwartier zal zijn. De voorbereiding van do uitzending van een groep protestantsche zendelingen van gelijke sterkte is nog niet op geschoten. Er ontbreken nog 7000 pd. st. aan de 10,000 pd. st. d ie noodig zijn. Fen Bulgaarsch-Turksch incident. Twee B uigaar sche korporaals, op patrouille in het arrondissement Petsjej'era, zijn in een door Turken gelegde hinderlaag gevallen en ge-do och Eén lijk is nog niet gevonden. De regeering heelt den gezant Sara'off opge dragen, krachtig op te treden om lui schieten aan de grens te doen ophouden, te eisohen, dat er dringende bevelen worden uitgegeven ten einde het vermiste lijk te doen opsporen en dat de bedrijvers van dezen moord voorbeeldig zullen worden gestraft. Dezelfde stappen, worden gedaan bij den Turksclven gezant te Sofia. Gedupeerde smokkelaars. In de.i nacht van Zaterdag op Zondag kwam er op de Fransch-Belgisdhe grensplaats Waftre- Io:s een auiomobie', opzettelijk gebouwd voor de smokkelarij, in volle snelheid aangereden om het douanekantoor voorbij te vliegen. Er stond ech ter op straat een vrachtwagen, die het de aufp onmogelijk maakte voorbij te komen. Twee smokkelaars, die in hel rijtuig zaten, tiende dat zij den tijd niet meer hadden om in België terug tc koeren, namen de vlucht en lieten'die auto achter, die 1200 ki'o tabak bevatte. Pierpont Morgan als archeoloog. Volgens een Ila'iaansch blad, heeft de Aineri- kaansche miüionnair Pierpont Morgan aan de Ilaliaansclie regeering een plan voorgelegd voor de voltooiing van de opgraving der onder lava bedolven sleden HereuLarieum en Pompeji. Naai- verluidt, heeft Morgan zich bereid ver klaard, het iieele werk van de uitgraving van HereuLancum voor zijn rekening le doen uit voeren. Het Eucharistisch Congres te Wecneu. Naar uit Rome wordt geseind, is Z. Em. kar dinaal van Rossum Zondagmorgen uit de Euwige Stad naar Venetië vertrokken, van waar hij zich naar Weenen begeeft. Z. Em. is vergezeld van zijn particulier-secretaris en twee geheim-kamerheeren van Z. H. den Raus, prins Lancellotti en baron Schönberg. 1111Ill IIIHI II Lil I l.ll imilHIMI I WUJI»J AUDIëNTIES. De audiënties bij de ministers van Finan ciën, Koloniën en Justitie, respectievelijk op 12, 13 en 14 Sept., gaan niet door UIT DE STAATSCOURANT. Bij K. B, is met ing. van 10 Sept. aan kol. C. D. de Roon, comm. 4de reg. inf., op aan vrage, ter zake van langd. dienst, eervol ont slag uit den mil. dienst verleend onder toeken ning van een pensioen van 2475 's jaars, en is liem met ing. van gen. datum, de rang v'an generaal-majoor verleend. Bij K. B. is met ing. vian 10 Sept., onder eervolle ontheffing uit zijne tegenw. betrek king, in zijn rang en ouderdom van rang over- gepl. bij de inf., en benoemd tot comm. van het 4de reg. inf., kol. W. H. van Terwiaga, van den gen. staf, belast met de waarn. van de functie van sous-chef van dien staf. Bij besch. van den Minister van Landbouw zijD, voor het tijdvak van 16 Sept. 1912 t/m. 31 Aug. 1913, wederom benoemd tot tijdelijk leer- aar aan de Rijkstuinbouwwinterschool te Bos koop, W. L. Thieme, te Rotterdam, en Chr. Kok, te Leiden. DOCTOR A. KUYPER NEEMT ONTSLAG ALS KAMERLID. In „De Standaard" van gisteravond! komt de mededeeling voor, dat door dr. Kuyper, Kamer lid voor Ommen, ontslag als zoodanig is geno men, en bericht hiervan aan Binnenlandsche Zaken ingezonden. Aan den Voorzitter van dó Centrale Anti revolutionaire Kiesvereeniging in het district zond hij hiervan schriftelijk mededeeling. In dit schrijven zegt Dr. Kuyper na kennis geving van zijn voornemen p.m. het Volgende: Inzage van de twee medische adviezen, waar van ik afschrift hierbij voeg, zjal bet IJ duidelijk maken, waarom ik nu reeds tot dezen stap moest overgaan. Toen ik in April JA te Utrecht mijn jubileum als „Standaard"-redacteur vier de, wias mijn gehoor, dank zij de goede hulp mij door dr. Ekker verleend, in die mate weer bijgekomen, <lat ik den moed herkreeg, ,om al thans tot de eerstvolgende stembus in dienst te blijven, en misschien zelfs mij nog voor de komende behandeling van de Grondwetsher ziening beschikbaar te stellen. Sinds eebter week die ingetreden beterschap bijna geheel, en uit dien hoofde mag ik niet langer een post blijven bezetten, dien ik niet meer naar behoo- ren waarnemen kan. Vooral nu beide artsen mij verzekerd hebben, dat de inspanning, die het luisteren met een gebrekkig gehoor bost, dit gehoor gaandeweg ka,n verslechteren, voel ik mij physiek onbekwaam om mijn mandaat ook maar eenigermate naar eisch te blijven waarnemen; en dit te meer hij het terugden ken aan het lot dat mijn vader trof, die op mijn leeftijd ten slotte stokdoof werd, en zich van allen omgang en verkeer zag uitgesloten. Van achteren bezien, gevoel ik zelfs, dat ik beter had gedaan, in 1909 het mandaat niet aan te nemen, daar ik, van allen afdeel-inga- en com- missorialen arbeid door mijn gehoor uitgeslo ten, slechts op zeer gebrekkige wijze aan den arbeid der Kamer kon deelnemen, en bij de openbare beraadslaging, zoodra de debatten een ©enigszins acuut karakter aannamen, mij geheel buiten staat gevoelde ze te volgen of er aan deel te nemen. Ik bied aan de kiezers van Ommen hiervoor mijn verontschuldiging aan, en gevoel juist daarom te meer behoefte, om bij het scheiden èn de kiesvereenigingen èn de kie zers te hartelijker dank te zeggen voor het ver trouwen, tot tweemaal toe hij de stembus in mij gesteld. Ik mag u wel verzoeken, dit schrijven ter ken- nisse van de kiezers te willen brengen, terwijl ik, niet het minst n persoonlijk dankzeggend voor uw steeds mij verleende genegenheid, met de meeste hoogachting blijf, enz. Bij dit schrijven zijn geneeskundige verkla ringen overgelegd. Ook deze adviezen zijn in de „Standaard" in hun geheel afgedrukt in den oorspronkelijker! Duitschen tekst, waarbij een Hollandsche ver taling is gevoegd. 1 Dr. Panse constateert dat het geboorlijden van dr. Kuyper bestaat uit een zoogenaamde Middenoorsclerose, en dat het nu reeds aan de rechterzijde tot volslagen doofheid en links tot vergevorderde zwabhoorigheid heeft geleid. Volgens dezen geneesheer is het in elk geval bui tengesloten, dat Zijne Excellentie Kuyper nog verder als afgevaardigde werkzaam zou kunnen zijn, vooral niet in een leidende positie als par- tjjehef, overmits het hem volstrekt onmogelijk is bewogen debatten te volgen. Een en ander zou niet alleen ongunstig op zijn geboorlijden in werken, maar ook vergezeld gaan van een na- deeligen invloed op zijn geheelen toestand'. Ook prof. Kraft komt tot dezelfde conclusie. AFSCHAFFING VAN NACHTARBEID IN HET BAKKERSBEDRUF. Gisterenavond is te Utrecht aangevangen- het derde congres van het Nationaal Comité voor afschaffing van nachtarbeid in het bakkers bedrijf. In deze eerste zitting" heeft het Nationaal Comité met de afgevaardigden van de verschil lende hij het Comité 'aangesloten organisaties een bespreking gehouden, waarbij nog eens dui delijk in het licht werd gesteld, dat het stand punt van het comité van de oprichting af tot op dit oogenblik toe nog niet is veranderd, d. w. z., dat aan den eiscli van absolute afschaffing van den nachtarbeid wordt Vastgehouden. Met dit standpunt bleken de afgevaardigden zich te kunnen vereenigen. De aanneming van het ontwerp-Aalberse werd dientengevolge niet wensclielijk geacht. Aan het Comité werd opgedragen een rege ling te treffen, waardoor de actie op een gezon der finantiëele basis zou komen te staan, en maatregelen te beramen de oganisatie nog hechter te maken. BOND VAN OR AN J E-VEREEN IGING E.N Woensdag 2 October wordt te Zeist een vergadering gehouden, ten ©inde te geraken tot oprichting van een Bond van Oranje-A er- eenigingen. MARGARINE. In het jongste nummer van het Maandblad tegen de Vervalschingen werd een artikeltje ge publiceerd, waarin er op wordt aangedrongen, dat de Boter wet ook met gestrengheid op res taurant- en hotelhouders worde toegepast in dien zin, dat het uithangen van het margarine opschrift ook verplicht worde gesteld voor ho tels, die hun gasten margarine voorzetten in plaats van boter. Naar aanleiding van dit artikel, heeft de ver- eeniging van Ilotel- en Restaunantbedienden „Door Eendracht Sterk" een vergadering ge houden ter bespreking van deze zaak. De vergadering nam ten slotte een motie aan tor ondersteuning van het h. i. billijke ver zoek, dat de beambten, belast met de controle op de toepassing van de Boterwet, voortaan aan dit punt grootere aandacht zullen wijden en strenger toezicht zullen uitoefenen.en verklaar de zich bereid alle middelen aan te wenden om mogelijk misbruik tegen to gaan en te be strijden. CHOLERA TE BATAVIA. Uit Batavia wordt geseind d.d. 9 Sept. „Batavia is besmet verklaard door cholera." Een brutaal stukje. In een goudsmids- winkel in de Haarlemmerstraat te Amster dam kwamen Zondagmiddag twee personen, die voorgaven een horloge met ketting te wil len koopen. Toen de winkelier het verlangde te voorschijn wilde halen, maakte een van het tweetal van de gelegenheid gebruik om zich een aantal fantasiebroches en armbanden toe te eigenen. Daarop ging 'het tweetal ervan door; de winkelier wilde hen tegenhouden, doch kreeg een klap in het gezicht en werd bovendien met een mes bedreigd. Eén van de twee werd op de Korte Prin sengracht door een burger gegrepen en aan een agent van politie overgeleverd. Bij f-ouil- leering werden 16,broches en 13 armbanden op hem bevonden. De tweede persoon meldde zicli gisteravond nit eigen beweging aan het bureau Warmoesstraat aan. Hij beweerde aan den diefstal onschuldig te zijn. Versterking van bruggen. Daar door de steeds zwaardere locomotieven de belasting der spoorbruggen te Culemborg, Geldermal- sen, Zaltbommel en Hedel, meer en meer toe neemt, heeft de directie der Staatsspoorwe gen het noodig geoordeeld deze bruggen te versterken. Ongeveer een half millioeu gul den zal verwerkt worden. Alleen voor de spoorbrug te Zaltbommel bedraagt het be drag 130,000 gulden. Met den aanvang der werkzaamheden zal weldra worden begon nen. Voor het trekken van dubbel spoor in het baanvak Utrecht's Bosch zijn noodig dubbele spoorbruggen. We vernemen, dat in 1913 begonnen zal worden aan de plannen voor een dubbele spoorbrug te Zaltbommel. Watersnood in Dïemen. In de laatste 24 uren is de toestand te Diemen niet beter, eer der iets slechter geworden. Het dorp lijkt één groot moeras. Sinds Zaterdagavond was het water iets gezakt, doch sinds gisteren stijgt het weer door den aanhoudend vallenden re gen. De hoeren halen het vee in de stallen, dhar de weiden blank staan. Langs de stoom tram staat de vaart haast gelijk met den weg. Ook dit water kan niet afgevoerd worden. Men is daar druk bezig een bonten dam te leggen. Door liet kantelen van een lier. Toen gisteren eenige werklieden aan de scheeps- bouwwei'f van den lieer J. Th. Wilmink te Gideon bij Groningen bezig waren met bet transporteeren van een zware ijzeren lier per praam ovei' liet Winschoterdiep, kantelde deze machine. Twee mannen geraakten er on der; de 25-jarige Kees van Vlissingen was direct dood, de 18-jarige W. Ploeg van Gro ningen werd zwaar gewond per anto naar het ziekenhuis aldaar vervoerd. Loting en drank. Dat verbodsbepalingen in zake alcoholgebruik niets uitrichten, is gisteren te Eindhoven gebleken, waar ter ge legenheid der loting de herbergen voor ge- ruimen tijd moesten gesloten zijn, evenals in de omliggende gemeenten. Geen nood echter voor de proevers; deze hadden reeds Zondag den noodigen voorraad opgedaan, en toonden de burgerij thans tri omfantelijk de fleschjes gevuld met het on ontbeerlijke „vuurwater!" Wie Hilversum óver den; Vaaptweg voor bij gajut, diens aandacht wordt dadelijk ge trokken door een allerliefste villa, door laag groep en hoog» boomem omgeven. Deze villa, die „Villa, Aletta," lieet, draagt het na. 137 van dep Vaart-weg en wordt bewoond door Mevrouw, J. ,G.. Becker, gjabioirep Ha,nen- gpaiaff. Mevrouw J. G. C. Becker heeft, dank zij de behandeling met de Pink Pillen, een zeer mooie .genezing .verkregen. Toen yyjj haar bezocht hebben om de verzekering van dat uitmuntende nieuws te vernemen, stelde zij ctns de volgende verklaring tier hajnd, die wij woordelijk pverschrijven „Ik verklaar dat ik geheel en al voldaan ben over de behandeling met de Pink Pil len- ïk heb; dei P'ink Pillen gebruikt om ©en toas'taivd va.n overmatig'© zenuwachtigheid te bestrijden, cp do kwaal is na, weinige dagen geweken onder dep weid adigen in vloed van dat geneesmiddel. „Ik moet hieraan toevoegen' dat de Pink Pillen mij ook veel goed hebben gedaan 1 voor mijn maag. Sedert ik zo heb geno men is mijn spijsvertering; veel beter en heb i k een „betere leetlnst." Mevrouw Becker heeft- èen' drievoudig voordeel door de behandeling! met de Pink Pillen verkregen. Zoo zal het alle zieken gaap die gebruik maken van dezen merk- waa.rdigen weder hslever van bet Woed, ver sterker van het zenuwstelsel.; Ten slotte, enkele woonden over de zenuw- uitputting' waaraan zoovele vrouwen te lij den hebben. De zieke is in den a,ajnvtalng „zeer vatbaar voor indrukken, verschrikt op het minste gerucht. Hij heeft zonder reden vrees en nachtelijke angsten, zijn keel is toegeklemd, zijn ademhaling wordt weifelend en zijn nart klopt dikwijls als zou het breken. D'c zieke heeft ook het hoofd „vermoeid door zenuw pijnen e|n schele hoofdpijnen. Hij ziet zijne krachten verminderen, want hij eet niet meer ep des nachts rust hij piet meer. 'Mij kunnen de zieken die zoo aangetast zijn, geruststellen.. Hun geval is niet ernstig en kan volkomen genezen worden door de behandeling jniet .de Pink Pillen, die een machtige uitwerking, op de wederboleving vian het bloed en van bet zenuwstelsel heeft. Een weinig rust en behandeling niet de Pink Pillen zijn Voldoende om!, de zemnvellenden te doen vei'dwijticn. Zij zijn verkrijgbaar 1.75 per (ïoob en ,1 f9 per resdoozen bij het Generaal-Oepöt der Pink Pillen, van Eeghenlaan 22, huis te Amsterdam: voor Haarlem enOinstreken bij de firma's I. J.Goppinger oroote Houtstraat 147a, en bij Plaatzer van der Hul Jansstraat 28: W. A. Schouten, drogist teLisse. Eu verder bij verschillende Apothekers en drogisten Het ongeluk te Utrecht. Onder enorme belangstelling beeft gisteren te XJtreciht de begrafenis plaats gehad van vier der aan liet fort Vo-ssegat hij Utrecht Donderdag 1.1. ver dronken militairen. Ter gelgenlieid hiervan hing de vlag aan de militaire gebouwen half stok. Het liik van den milicien Louwerse is Za terdag naar Domburg overgebracht, en dat van tien milicien Geurts gisterochtend naar Den Bosch. Ongeveer halfelf vertrok de eene stoet on der het commando van kapitein jhr. Van Steiger van het militair hospitaal naar de R. K. begraafplaats; vooraf gingen twee tam boers, daarachter volgde het vuurpeloton, be staande uit vijftig infanteristen; verder de muziek van het regiment genietroepen, daar na drie lijkwagens met de lijlcen van de kor poraals Makka en van tier Pol en van den milicien van Gorp. De kisten werden gedekt door een vijftigtal kransen, gezonden van hijma alle regimenten. De rijtuigen met de familie, een 40-tal personen, volgde, waarna de stoet gesloten werd door afvaardigingen van de verschillende legerkorpsen. Begeleid door treurmuziek, ging de stoet langzaam verder door de straten der stad, waar duizen den menschen stonden, die bij het voorbijgaan van den stoet eerbiedig het hoofd ontbloot ten. Op de begraafplaats waren o.a. aanwe zig de generaal-majoor Bischoff van Heems kerk, inspecteur der infanterie, als vertegen woordiger der regeering; wethouder van Die ren Bijvoet, waarnemend burgemeester van Utrecht; de generaal-majoor Kleynhens, com mandant der Nieuwe Holandsclie Waterlinie; kolonel Koolemans Beynen, commandant van het regiment genie-troepen; luitenant-kolonel Francois, plaatselijk commandant; luitenant- kolonel Von Brucken Fock en majoor Meys- berg der genie; jhr. Bogaert, kolonel-com mandant van het eerste regiment veld-artil- lerie; majoor Muller Massis, van den genera- len staf, en tal van andere hooggeplaatste militairen. De lijkkisten werden voor de kapel neer gezet, waarna het peloton vuur gaf. Daarna vond de zegening in de kapel plaats door pre laat Starink, pastoor van de Catharynekerk, bijgestaan door de kapelaans Balk en Meye- ï'ink. Na deze plechtigheid werden de kisten naar de groeven gedragen, waarombeen de militairen in carré waren geplaatst. De drie kisten werden naast elkaar in één groeve ge plaatst, waarna de prelaat de beaarding ver richtte. Vervolgens^ werden de kisten naar buiten gedragen en in het graf neergelaten, waarna de infanterie en de genie een carré vormden en over het graf een salvo losten. Toen nam de Hoog'Edel Gestr. Heer Koolemans Bey nen, kolonel van bet regiment genie, bet woord en wees op de ontzetting, waarmede het garnizoen geslagen was door deze ramp. Hij wees erop, dat de pionniersoefeningen tot de meest gevaarlijke behooren, doeli dit jaar verliepen zonder ongelukken, totdat deze ramp bet beele land opschrikte. Het vlot bad, verzekerde bij, voldoende draagkracht; door verplaatsing van het evenwichtspunt wegens schrik, had het ongeval plaats. Spr. herin nerde aan den heldenmoed door de officie ren en minderen getoond om hun kameraden te redden en eindigde met den wen-sch: „Hunne assehe ruste in vrede". Daarop sprak kolonel Klerk de Reus, com mandant van het tweede regiment infanterie te 's Boseli, die zei de dat de om gek o net en naar Utrecht gegaan waren, vol moed om bui? militaire kennis te versterken en nu gevallen waren de slachtoffers van bun jilicht. Den ouders zal bet tot troost ziju dat zij vielen in den dienst van Koningin en Vaderland. Daarna bad pastoor Starink vijf Onze Va ders en vijf Wees Gegroeten voor de zielerust en hiermee was de plechtigheid afgeloopeti. Das morgens was de kerk gevuld met mili tairen, daar alle katholieke militairen vrijaf hadden om den dienst hij te wonen. Op de algemeene begraafplaats te Utrecht is gisteren, eveneens onder groote deelne ming, ter aarde besteld het stoffelijk over schot van Dolfing. Duizenden hadden zich langs deu weg geschaard om den stoet te zieii voorbijtrekken. Onder het spelen van de treurmuziek naderde ongeveer kwart voor één de stoet de begraafplaats. De kist wa& bedolven onder bloemen. Ook bier waren de meeste, straks genoem de militaire autoriteiten aanwezig, verder tal van officieren, onderofficieren en minderen van de wapens; de gem. Utrecht was verte genwoordigd door den waarnemelid burge meester, den wethouder Van Dieren Bijvoet. Te 's Hertogenbosch is gisteren op verzoek der familie bet stoffelijk overschot ter aarde besteld van den milicien Geurts, dat uit Utrecht daarheen was overgebracht. Omtrent deze treurige plechtigheid deelt de 's Hert. Crt." de volgende bijzonderheden mede: Aan het station stonden opgesteld dc man schappen van de le comp. 3e bat. van het 2fc reg. infanterie, waartoe de milicien Geurts behoorde, onder commando van luitenant van Beugen Bik, een vertegenwoordiging van het 4e bat. inf., terwijl bet reg. veld-artilïerie was vertegenwoordigd door den luitenant. Over boord gevallen. Te Vlaai-dingen is Zaterdagavond binnengekomen liet zeevis- schersvaartuig VL 169, waarvan een der op varenden, de 30-jarige J. van Eijk Jr., op zee over boord was gevallen en verdronken. Hij is ongehuwd. Brand. Gisteren werd brand ontdekt in twee waggons met pakken stroo, staande op liet rangeerterrein van de Holl. Spoor aan deu Loosduinscheweg te 's Gravenhage. Toen de brandweer ter plaatse kwam, stonden de beide waggons, de eene bevattende 8630 K.G. stroo, de andere 5400 K.G., reeds in lichte laaie. Het vuur was echter weldra gebluscht, hoewel de krachtige wind telkens de vlam men in het zeer brandbare materiaal weel aanwakkerde. De pakken stroo werden van do waggons getrokken en in de dichtbij liggen de vaart gedompeld. Een der waggons had nogal eenige schade van liet vuur geleden, de andere nagenoeg niet. Door don bliksem gedood. Op een avond op bet einde der vorige week dreef een onweer boven een gedeelte der gemeente Mhe-er (L.). Zekere N. S. was met zijn vrouw op het veld aan het werk, de vrouw ging melken, dóch pas was ze eenige passen van haar man iaf. af ze zag een feilen bliksemstraal, onmiddellijk gevolgd door den -donderslagomkijkende zag ze het lijk va.n haar man lijgen. Ze blijft achter met 6 kleine kinderen. ZANG WEDSTRIJD'. Dé zaltigweidstrijd ter viering van het 55- jarig bestaan der Kon. Nationale- Zangschool te 's Gravenhage werd Zondag voortgezet In' do 2© afd. voor mannenkoren werd mede gedongen dooi- 11 vereeuigingen, elk metl t-we© koren paialr keuze. D|e uitspra ak vian dc j'ury luidde: le prijs met algemeen© stem men ban „Zang! „en Vriendschap" uit, TH* burg; 2e pr. „Inter Nosi" uit Tetaringem3© pr. ai. „Zanglust" uit Rotterdam, 3e pr. b. „Zalngl en Vriendschap", .Hilversum4e pr. a'. „Excelsior", uit Te-gelen; 4e pr. b. „Kunst, n,ai Arbeid", uit Dlelft; 5o_ pr, „Oj^phe^v. uit piraten, alsnog door do jury ajajn de prij zen toegevoegd. In de zo afdeeljug 'war' do le prijs een zil veren medaille, geschenken door H- M. da Koningin. In do eerste tafdeelijngl vioor Mannenkoren, des ,ayolnds opgetreden, dongen 5 ver een i gin gen naar don palm; der overwinning. Dó uit slag was: lo prijs „Inter «Nbs", Rotterdam; 2© pr, met gig. stemmen, „Die Delftsehei Zangers", t© Delft; 3e pr. „Zang en Vriend- Schap", ta Amsterdam; 4© pr., mot alg. st., „Apollo", te Hïlvbrsum:- In den daiahop gevólgden eere-wedstrijdj Votor .Majnnelnkoreiu1© prijs, bij! atódamatió, „Inter Noe", Rotterdam; 2-e pr. „Z;ang en Vriendschap-", Tilburg. Do strijd werd geschorst tot a. s. Zondag,.; .wanneer d© ziangcrscorpion in de hoogstel!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 2