DE BOKKENRIJDERS JAC. féARSKEMS. Zijlstraat 62, Heeren- en Dameskleermakerij, EWGELSCHE STOFFES. BI N N E N L A N D. Haarlem«Br>usseB. Restanten. Hiilegom's Allerlei. Restanten» ftn B©n 10ar©Baé FEUILLETON IN HET LAND VAN VALKENBERG ecrevisse. NIEUWE HAARLE/ASCHE COURANT ™g?«J!»ap I II ■IIIIIIIIWIIIIll «IB1I WHW W UUBBBMWWMMWWPWPMWMWBI I —MM—a——ana— gen op grond, dat het in strijd zou zijn met de wet. Hierna werd niets meer van de hoogere re geering vernomen, en B. en W. meenden hij den heerschenden twijfel betreffende de al- of niet- wettigheid zich te moeten onthouden van uitvoering' van het besluit tot subsidie- verleening. De heer A. F. Smits meende nu aan de on zekerheid een einde te moeten maken door het voorstellen van een verordening. Wethouder Seheltus (een der tegenstan ders van de subsidieverleening) achtte aan neming van de verordening het eenige mid del om uit de impasse te geraken. Een nu en dan vinnige discussie ontspon zich over de vraag, of B. en W. verplicht wa ren geweest het besluit tot subsidieverleening uit te voeren, zoodra de begrooting, waar op de subsidie voorkwam, door Gedeputeerde Staten was goedgekeurd. De heer Merkelbach v. Enkhuizen betoogde, dat B. en W. verplicht waren geweest tot die uitvoering over te gaan; de voorzitter weer sprak dit, zoolang er geen beschikking in hoogste instantie was genomen. De verordening werd tenslotte met op één na algemeene stemmen aangenomen, waarna de burgemeester meedeelde, dat hij de ver ordening aan de koningin ter vernietiging zou voordragen. DE SLUITING DER ZEVENDE SOCIALE WEEK. Zondag was het de laatste dag van dc goed geslaagde zevende Sociale Week te Breda ge houden. Om half elf had in de Kathedraal een plechtige II. Mis plaats tot sluiting. Na het II. Evangelie werd een toespraak gehouden door den ZeerEerw. ZeerGel. heer Dr. A. G. Couwenbergh, pastoor dor St. An- tonius parochie en Adviseur van het Diocesaan Comité Breda voor de Katholieke Sociale Ac tie. Om 3 uur 's namiddags nam de laatste zit ting dezer Sociale week een aanvang. Hier voerde het woord: Mt. Dr. Jan van Best, over: „Katholieke Sociale Actie en Rechtvaardig heid". De rechtvaardigheid moet teruggedacht wor den in de wereld, zeide de spreker o. m.; een ontzettende taak, omdat er nog zooveel aan ontbreekt. Hoeveel Katholieken staan in werkelijkheid op liberaal-economisch beginsel; hoewel spr. gaarne toegeeft, dat er verbetering daagt. Hoeveel meenen zich altijd nog te moe ten laven aan de liberale pers, aan „Nieuwe Rotterdammer" en andere; waar een Judas on der Katholiek mom durft schimpen op ons Heiligste Spr. brengt hulde aan hen, die den goeden strijd, strijden voor den arbeider, en wenscht dat hij met zijn sitem hen zou kunnen bereiken, die niets over hebben dan crifciek! Tot hen, die medewerken, zegt spreker: Laten we doorgaan te arbeiden en te zwoegen voor Christus' naam, opdat we verbeteren om het zoo te zeggen: de eer en glorie van God'. Allen moeten en kun- Tien mode we ken, en optrokken aio een gedisci plineerd leger onder aanvoering van Rome en zijn talrijke priesters, om zoo te komen tot op lossing der sociale kwestie. (Applaus.) N;a bet zingen van bet lied: „God van Ar beid"," werd het woord gegeven aan den Eerw. Pater L. Zuidigeest O. F. M. Spr. begint met een voorval te verhalen uit het leven van zijn serafijnsekeu vader, Fran- ciscus van Asisisie: de ontmoeting, door de Hei ligen zelf verhaald, met den melaatsche, waar in hij het afbeeldsel zag van Christus, me- laatsch om onze zonden. En met het voorbeeld van den Heilige voor oogen, roept spr.: be^ mint, zooals Franeiscusj dan zult gij ook vol doende beoefenen de echte Koomsche liefde, de levensvoorwaarde van onze Sociale Actie. Waarom moeten wij Roomschen aan K. S. A. doen? Uit Christelijke liefdie, omdat Jezus Christus het gebod der liefde heeft gegeven. Ze is niet enkel de tank van enkelen, die mis schien belang hebben bij verbetering van so ciale toestanden, maar van allen, die bidden: „Onze vader, die in de Hemelen zijt", en „Geef ons heden ons dagehjkseh brood". Do K. S. A. vraagt offers van moeite, v'nn tijd, van geld, ze brengt teleurstellingen. De kracht echter tot het dragen daarvan ligt in de Oharitas, die alles verdraagt. Waar dus de Liefde een zoo groote kracht is moet het 't streven zijn van allen, die doen aan K. S. A., die liefde aan te kweeken. De Liefde gaat verder dan de Rechtvaardig heid'. De grens der Liefde Is zoo wijd als het lijden gaat. Rechtvaardigheid is de voedster, die voor geldt het kind voedt; liefde ie de moeder. Is onze Charitas wel altijd verstandig? Spr. wijst op misstanden, als er zijn waar wij ver jaagde zusters steunen en geen penning over hebben voor onze katholieke kiesvereenigingen. De K. S. A. in Nederland zal groeien en bloeien, aldus eindigde spr., als wij dit gebed dikwijls zeggen„Hart van Jezus, schatkamer vam rechtvaardigheid en liefde, maak ons hart gelijkvormig aan het Uwe. Ik heb gezegd. (Da verende toejuichingen!) Gezongen werd nu: „Voor God en Kerk, Vorstin en Land1", waarna de voorzitter, de heer W. H. Bogaardt, de slotrede uitsprak. Deze noemde de 7de Sociale Week een succes en bracht daarvoor dank aan allen, die tot het succes hadden bijgedragen, zoowel sprekers als bezoekers. Moge de Katholieke Sociale Actie op Neder- landsch grondgebied groeien en bloeien, zoo eindigde spr., dat bid ik den goeden God Hiermede verklaar ik de 7de Sociale Week voor gesloten. Tijdens de vergadering werd mededeeling ge daan van gewisselde telegrammen met Z. H. den Paus, Z. D. II. Mgr. Leyten en II. M. de Koningin, Vooral de mededeelingen dat het Z. H. behaagt had Zijne Apostolischen Zegen aan de vergadering te verleenen, werd met applaus ontvangen. GENERAAL SWART De Koningin heeft den generaal-majoor van het O.-I. leger, II. N. A. Swart, civiel en mili tair gouverneur vian Atjeh en onderhoorighe- den, bevorderd tot luitenant-generaal bij dat. leger. VREEMDELINGENVERKEER. 3>e 16-e ja,ai'lij]ische algemeen© vergadering van den National en Bond voor Vreemdelin genverkeer wordt dit jaar te Lochem en Bel den gehouden. Zaterdagnamiddag te vier uur kwamen de afgevaardigden met hun dames samen in het Hotel Ainpeen te Lcchem, waar ze ontvangen werden door het bestuur van het Verfraai- iugsgezalschap. Van I tot 6 uur werd een concert gegeven, waarna men zich aan tafel vereenigde. Zondag opende de voorzitter de vergade ring. Aan heit venslag van den voorzitter ontke nen we het volgendeHet aajntal aangeslo ten veresnigingen is met zeven vermeerderd en bedraagt thans 1)6, terwijl het ledental steeg tot 16,000. In de provincie Groningen zijn thans 4, in Friesland 7. in Dlrente 4, in O.veaijseJ 10, in Gelderland 19, in Utrecht 6, in Noord-Holland 20. in Zuid-Hollaind 12,' in Zeeland 6, in Noord-Brabant 4 en in Lim burg 4 vereenigingen. Het aantal donateurs bedraagt 18; ze dragen' f 340 per- jaar bij. liet rijk verstrekt f 1.000 subsidie ten be hoeve vsan het Centraal Bureau voor vreem delingen te Den Hiaag. Ala plaats voor do volgende algemeen!© vergadering werd Snoek aangewezen. Tot bestuurslid werden herkozen de hee- ren J. van Aggelen, van Delft, en G. Mul ler, van Amsterdam, en werd gekozen, in de plaats van den beer J. O. .Barkens, van Haarlem, die bedankt had, de heer ffit J. H. Feber, Breda. Arnhem deed het voorstel om hij de spoor wegmaatschappijen aan te dringen op we derinvoering ,v|ata de bijzondere .Vapantie- kaïartèn en ziag het aangenomen. Vender werd een motie aangenomen om de spoorwegmautsicihappij'en te verzoeken tot invoering vjain abonnementen op korten ter mijn, zoo.al.s die in België bestaan. Het bestuur stelde voor, in 1913, waar ten toonstellingen gehouden worden, ander den naam: Plan 1913, aan de stations gidsen, aan t e atollen, kenbaar aan eenig cnderschei- dingsteeken, ten bewijze, dat zij betrouw bare gidsen zijn. D;at au,derscheidihgs.teekea z;a,l voor alle plaatsen hetzelfde zijn. Tter vergadering was een toekening aanwezig. Het ond'erscheidingisteeken zou bestaan uit een ,op die bonst te dragen plaat, welke aan een halsketting zou hanged, <>P welke plaats staat: Guide officdel— gewaarmerkt door den bond. Diait voois tel word goedgekeurd. In de gisteren to Dolden voortgezette ver gadering deed de secretaris Voorlezing- Van het aap alle gemeenten in Nederland ge richte adres om subsidie. Hot bestuur noo- digdetde afgevaardigden uit, in hun gemeen te het vierZaek vato den bond te steunen. Haarlem meende, dat de plaatselijke v©r- ©omgingen vloor gemeente-subsidie moesten ijverende bond ijver© voor rijkssubsidie. De secretaris deed opmerken, dat gemeen ten gewoonlijk de plaatselijk© ver een i ging steunen onder voorwaarde, dat het subsidie aangewend worde in het plaatselijk belang. Lochem vroeg bij de rondvraag, of het ook mogelijk is. dat op een anderen dag dan Zon dag .vergaderd wondt; in dezen zin stelde Lcchem een motie voorn Die vergadering sprak zich in beginsel aldus uit. Daarna werd een bezoek gebracht aan hei park Twickel. DE HAVEN VAN TANDJONG PRIOK. De directie vk|n de Hollandsche Maatschap pij tot het maken Van werken in gewapenjl beton heeft telegrafisch bericht rut Indië ontvangen, dat aan de maatschappij is op gedragen voor f 2.130,000 perceel 1 van de werken tot uitbreiding ya,n de haven van Tandjong Priok, zijnde uitsluitend de kunst werken. - Internationale oplichters. Men herinnert zich dat eenigen tijd geleden te Amsterdam twee vreemdelingen werden gearresteerd, die in „Kransnapolsky" een anderen vreemde ling er hadden laten inloopen door de zooge naamde „quaestie van vertrouwen" te stel len. De heeren werden gefotografeerd en aan liet hoofdbureau van politie werden vinger afdrukken van hen genomen, die onder meer naar Londen werden opgezonden. Daardoor was men in staat hun identiteit vast te stel len. De zich noemende Robert William Craw ford, die opgaf van beroep paardenfokker te zijn, geboren te Boston in 1887, bleek inder daad te zijn zekere Edward Norton, geboren te Queensland in 1888, van beroep kantoor bediende. Onder zijn eigen of een naam, die daarmede zeer veel overeenkomst vertoonde (Naughton in plaats van Norton) werd hij door den Engelschen rechter reeds tot ge vangenisstraf veroordeeld o.a. wegens het vervalschen van een cheque. De tweede, die opgaf John O'Brien te hee- ten en geboren te zijn in 1884 te Widow in Ierland, blijkt te heeten Edward Burns, ge boren te Londen in 1882, van beroep kleer maker. Reeds herhaaldelijk werd hij in En geland, en ook eenmaal in Frankrijk, veroor deeld wegens diefstal, inbraak en verduiste ring. Hij opereerde telkens, behalve in Frank rijk, onder zijn eigen naam. Het tweetal bevindt zich nog in preventie ve hechtenis. Een dievenbende ontdekt. Te Tilburg heeft de politie een dievenbende ontdekt, die reeds eenige weken nachtelijke strooptochten maakte en voor een groot bedrag aan onbe werkt zink stal uit de fabriek van Van Zand- voort. Zes verdachten en twee helers zijn ge arresteerd. Er worden nog meer aanhoudin gen verwacht. Een onvoorzichtige. Zondagavond had te Zeist met de electrische tram, komende van Utrecht, een ernstig ongeval plaats. Van den nog in beweging zijnde wagen sprong de 68- jarige weduwe van Dijk, met het gevolg dat hare kleeren bleven haken en de volgende wagen haar over het hoofd ging. Zij was on middellijk dood. M at er in den trein blijf! liggen. Woens dag heef!, zoo schrijft liet „U. D." e Utjreefft de veiling plaats gehad van wat hef publiek in de laalstc 6 maanden van 1911 ai zoo in de Ireinen van de S.S. heeft laten liggen. Dal' is geen kleinigheid! Dinsdag is dte ko'ossale col lectie in 't Verkooplokaal Achter Si'. Pictier »,e zien geweest, een dag daarop is die zaak van de hand gedaan. Wat een mengelmoes! Daar zijn dan ook de bestelde doch onafgehaalde goede ren bij. Maar toch staat men verbaasd, als men ziel wat de menschen in de spoorwagens achter- lal en. Dat er parapluies en wandelstokken bij zijn... soit! Dat men een boek vergeef, t is te begrijpen. Maar dat de reizigers zoo noncha lant zijn, hoeden en pelten 'le laten liggen, da', er jassen en manlels bij tientallen in de coupé's gevonden worden, andere kleeren lot klompen loe.... (Lat lijkt baas,', ongelooflijk. En toch is 't zoo. Wie vergeet zijn gouden ringen? Wie laai zijn gouden ketting, gouden broche of arm band acbler? Wie.... ia 's hemelsnaam geeft in verstrooidheid, zijn tweede paar oogen en pog wel van 't edelst metaal aan de hand des vinders prijs? En wie.... vraag ik u toch. hecht zoo weinig aan zijn... harmonica, dat lief lijke instrument, waarmede men verbroken huise lijke vrede herstelt, wie laat 't aldus verslinge ren, lot het ten einde raad tusschon den verkoo- pingsrommel verzeild raakt? Vragen, die altijd vragen blijven. Ze liggen er; dat men zulks weet is voldoende. Ze liggen er: de jassen, 'de manlels, de klom pen. Ze zijn op 't appèl: de ringen, de arm banden, de kettingen, de... harmonica'. En ze XVII. SCHOOLARTSEN. Het schijnt een eigenaardigheid der laatste eeuwen te zijn, die honderd jarige perioden iets kenmerkends toe te schrijven. Wij heb ben hierop als vanzelf spreekt, niets tegen, mits men in staat is bizondere melding te maken van iets goeds. Zoo beeft men de 19de eeuw in 't bizonder betiteld als de eeuw van het kind en zullen 'onze nazaten de tgenwoordige ongetwijfeld die der sport of van den voetbal heeten! Het zij zoo. De 19de eeuw is in 'tbizonder de eeuw van het kind? Maar is 't de 20ste eeuw, durf ik vragen, niet veeleer, niet oneindig: meer, ge- tuig'G 3.116G11 TGGO'S 't fl&Llttll ll66llijke R. K. scholen, met zoo'n blijde offervaardigheid ge sticht van af 1900 tot het oogenblik van be den? Of is 'tniet de eeuw van onzen tijd, die door en met onze eminente geestelijkheid Monseigneur Callier gaat vóór patronaten sticht, vakscholen en wat dies meer zij voor onz© jeugd? En laat ik in onze plaats zelve blijven: staat ge niet verbaasd over den aan bouw der beide R. K. scholen alleen, die een personeel zelfs van 20 personen hebben? En ik waag me niet er aan, u de reuzensoinmen te noemen, die bier voor bet kind (en we hebben nog slechts alleen onze geloofsgenoo- ten op het oog) sinds 1900 tot heden aan scholenbouw, herhalingsonderwijs enz. zijn besteed. Het is de rotsvaste waarheid die gegrift staat in de harten onzer geestelijke overheid, dat wie de jeugd heeft, althans voor een groot deel de toekomst in zijn macht heeft en 'tis dc bewustheid dezer waarheid die le vendig is en krachtdadig hen zoo velen^ ten onzent, dat zij zich zulke geweldige offers getroosten voor der kinderen eeuwig en tij delijk heil Mocht de dankbaarheid dier zoo goedver zorgde jeugd in evenredigheid zijn met de haar bewezen weldaden! Zeker is, dat de na men dier edele menschenvrienden in goud staan opgeteekend bij Hem, die geen glas water in Zijn naam gegeven onbeloond zal laten en overvloedige vergelding Zijn Rijk geven zal. Doch ik dwaal af een gewone, doch daar om nog niet vergeeflijke fout in menig schrij ver. Ik zou u spreken over schoolartsen en in zooverre is mijn inleiding gewettigd, dat ook deze worden aangesteld voor wat op li chamelijk gebied des kinds is. Dc aanleiding hiertoe is de behandeling dezer kwestie in den Raad onzer gemeente bij de a.s. begroo ting Schoolartsen is voor Hillegom iets nieuws, d. w. z. als 't er komt. Er zijn gemeen ten, die er één of meer hebben, de overgroote meerderheid, vooral de kleinere hebben ze niet enzullen ze hoogstwaarschijnlijk wel nooit krijgen. De bekende (om niet te zeg gen beruchte) Bond van Ned. Onderwijzers ijvert voor 't instituut-schoolartsen sterk, even sterk als voor sch'oolvoeding, schoolklee- ding, schoolbaden, en (let op, 'tkomt met ver loop van tijd!) schoolzakgeld voor de kinde ren toe! Nu gun ik gaarne ieder zijn meening en nog meer ieder zijn liefhebberij (want als zoodanig beschouw ik het streven van som migen in die richting politiek zit er niet achter?! maar modegrillen komen nu toch eigenlijk in onderwijszaken, dus ernstige za ken in den hoogsten graad, niet te pas. Men kan alles wat in zich zelf goed is en prijzens waardig, bederven door 't „te veel". Of we dan het nut ontkennen van den schoolarts? Wel neen! Maar kort en rond gezegd is onze meening voor Hillegom: als het veel geld moest kosten, zou 'tons spijten. Ik heb hooren fluisteren, dat geïnformeerd is te Bloemendaal en te Haarlem naar 't sys teem. Uitkijken verdient altijd aanbeveling, maar of de keuze gelukkig mag heeten? Bloe mendaal is een rijke gemeente, Haavlein doet als een rijke gemeente. Hillegom mag zóó niet doen. In ernst, men onderscheide! Men vergete niet, dat gedeeltelijk het aan stellen van oen schoolarts een beleecliging is voor de talloos vele ouders die zorg dragen voor de lichamelijke verzorging hunner klei nen. Degenen, die deze zorg niet aanwenden zijn bij ons (en zulks pleit voor de ouders) wel te tellen. Van dit standpunt uit zijn ze, de schoolartsen, hiervrijwel overbodig. Lr is meer. Kinderen, die b. v. zwakke oogen heb ben worden door ieder onderwijzer(es) voor aan gezet ook zal men den ouders advisee- ren een oogarts te raadplegen. De regeering beeft de volksopvoeders al gewezen op de verschijnselen van adenoïde-vegetatie (hinder aan de z. g. amandelen) en 't constateeren door 41.) Zij richtte zich op, vatte met de rechterhand het deksel der kacliel en met de linker de lamp.... Steven Doodrjjk stond voor haar.. De onversaagde roover, de onbeschaamde huichelaar, de goddelooste valschaard, die ooit Gods aardbodem betrad, stond nu onder de oogen van een verlaten, zwak en gevan gen kind, welke voor eenigen steun en eenig schild liare deugd had; nochtans, nu het lamplicht hem bescheen, nu beefde hij uit al zijne ledematen.... Zijn anders zoo vrucht baar brein vond geene woordenZijn tong was als tegen het gehemelte geplakt. Deze ontsteltenis was evenwel kortstondig, want nauwelijks bad Martha den booswicht her kend, of met hare oogen, waarin de veront waardiging en de verachting leesbaar waren, scheen zij hem van bet hoofd tot de voeten af te metenZij stak de lamp naar den overkant van Steven uit, als om bet licht aan zijnen adem niet bloot te stellen, en van dit gebrek uit de verschijnselen. Hoofd zeer vindt liefderijke behandeling en zorg zame genezing, belangloos in 't St. Joseph- gesticht en wat er dan „allemaal" nog over blijft is voor den schoolarts. De aandachtige lezer voelt al, dat 't allemaal niet zooveel is. Zeker komt er wel eens iets voor dat... maal ais de hemel valt zijn ook alle musscheu dood! nietwaar!? Dan is de vraag of de bijzondere scholen de schoolarts moeten toelaten. Wij gelooveu 't niet zoo grif. Bovendien mag de schoolarts na onderzoek 't patiëntje niet genezen ten zij hij toevallig tevens de huisdokter is van 't kind. Kort en goed: men benoeme een schoolarts, bekostigen hem b. v. per bezoek en nenïe proef voor b. v. een jaar. Natuurlijk hebben we in dit artikel maar een praatje over 't onderwerp gehouden; op diene uitgebreide studie maken we geen aan spraak enal hadden we die gemaakt zou ze misplaatst zijn in ons „allerlei" en dat mag niet, HILLEGOMMER. MINISTER TALM A OYER DEN MIDDEN STAND. Minister Talma hee't verleden weck ©en ge denksteen geplaatst in een er muren van hei', in sa onv ij. de niouwc e' ouw \ai de Coöpe ratieve Ju koop-vereen king te Amsterdam. Na de plechtigheid rzekerde de mini ter met vreugde de uilnoodigiüg hi rtoe te hebben aangenomen. Er is, zoo vervolgde hij, gezegd, dat de re ferring in den groei en de ontwikkeling van den middenstand zoovee! belang stelt. Wanf wit is toch de eigenaardige taak eencr regeering? Terwij! verschillende groepen i:i hel economische leven streven naar de behartiging van eigen be langen, moet zij in het oog houden, dat allen deel zijn van een geheel, leden van één lichaam, en dal, wanneer een dier loden lijdt, liet geheele lichaam in zijn natuurlijken groei en ontwikke ling be'emmerd wordt. Nu is er een tijd geweest, dal de middengroep in het maatschappelijk leven, die stond tusschen die loon-arbeiders en liet groot-bedrijf stond tc verdwijnen, omda zij geen levensvatbaarheid meer scheen te hebben. Wie hel leven van een volk beschouwt als een ge meenschap, waarvan alle onderdeden medewer ken voor de belangen van hel geheel, moest dit betreuren en inzien, dat dit geheel, die gemeen schap, er noodzakelijk onder lijden zou. Maar wanneer dal. nu eenmaal gelegen had in dte lijn der economische ontwikkeling, zou geen regeering eraan gedacht hebben om die groep kunstmatig in bel. leven te houden of daartoe mede 'te wer ken. Wie dil doen zou, zou de geheele natuurlijke economische ontwikkeling tegenhouden, maar ten slotte toch ondervinden, dat bij even on verstandig deed als bij de jongste stormen de kinderen aan hel. zeestrand, toen zij tracht en de wallen en vestingen, welke zij zich uit zand hadden gebouwd tegen dc aanrollende golven te beschermen. Daarom was bel zulk een verblijdend ver schijnsel voor de regeering, toen de middens land, welken zij zeker noode bad zien verdwijnen, zelf de handen aan den ploeg ging slaan. Eersl scheen de beweging te zullen verloopen in een van uitsluitend afweren van de dreigende gevaren, maar de. leiders hebben ingezien, dlat dit niet kon zijn het kenmerk eener gezonde sociale beweging. Ieder lid van liet liohaaan heeft zijn bestaans recht te toonen door de fnmefie, waaiYie hef be stemd is, inderdaad te vervullen. De midden stand zal zijn bestaansrecht slecht's kunnen too nen, wanneer hij niet poogt andere standen, wier belangen mei. de zijne niet evenwijdig loopen, te belemmeren in hun ontwikkeling, maar slechts poogt zijn eigen arbeid doeltreffend' en onmis baar te maken. BEVORDERING YAN SCHOOLBEZOEK OP BIJZONDERE SCHOLEN. In de jongste vergadering van den Breda- scben gemeenteraad werd behandeld een voorstel van den heer A. F. Smits tot vast stelling van een verordening tot bevordering van bet schoolbezoek op de bijzondere koste- looze scholen voor leerlingen, wonende bin nen de gemeente Breda. Dit voorstel, zei de voorsteller, had alleen ten doel, een beslissing in hoogst instantie uit te lokkeu over een reeds vroeger door den gemeenteraad genomen besluit om 500 sub sidie te verleenen aan de bijzondere koste- looze scholen, teneinde de leerlingen, die uit munten door getrouw schoolbezoek, daarvoor een geldprijs te geven. Dit besluit tot subsidieverleening- gaf den heer J. v. d. Brink (s.-d.) aanleiding, aan do koningin vernietiging van dat besluit te vra- richtte hare schreden naar de deur, met bet vooruitzicht van de kamer te verlaten. Steven sprong toe, vatte haren arm en zeg de nog eenigszins bevende: Martha, ik ben gekomen om u te spre ken en gij begrijpt derhalve dat ik u niet iaat heengaan, vooraleer ik mijn zending vol bracht bebKindlief, gij zijt gevangen; gaarne zou ik uw beschermer zijn. Vooraleer gii verder gaat, onderbrak hem de maagd met fierheid, wenseh ik te weten, of gij als verlosser dan wel als beul geko men zijt? Misschien kan ik de eerste zijn en de laatste moeten worden, tegen wil en dank, merkte Steven met zijne gewone dubbelzin nigheid op; ind'ien gij mij niet verstaat, zal ik mij nader verklaren. Misschien, zoo viel de maagd in, is het geen antwoord op mijne stellige vraag; ik her baal dus nogmaals: zijt gij gekomen als ver losser of als beul?.... Indien ik uw verlosser niet worde, dan zullen er honderd voor eenen begeerig zijn, uwe beulen te worden, zonder dat ik in staat zijn zal hunne wraakzucht te beletten noch in te toornen. Gelief u wat duidelijker uit te drukken; ik heb niet geleerd raadsels op te lossen en niet halve woorden te spreken Dan, aanhoor mij met geduld en zonder j vooringenomenheid tot bet einde toe, hernam I de hoofdman, terwijl bij eenen geheimziivni- gen en neerslachtigen toon aannamMar tha, zonder dat gij weet waarom, zelfs zonder dat gij u iets te verwijten hebt, zijn er tal rijke en machtige vijanden tegen u opge staan.... Uw vader was het voorwerp hun ner gramschap, maar de man is ten grave ge daald na alle wraak ontsnapt te zijnWat men op den vader niet kon wreken, dat zoekt men tegen de kinderen.Ziedaar, waarom gij gevangen zijt. - - Het uur nadert, waarop al uwe geheime vijanden, met een onverzaad- bare wraaklust, uw hoofd zullen vragen! Dit uur wenschte ik niet te booren slaan, vooraleer ik beproefd heb of ik n redden kan, of gij u zeiven redden wilt. Nochtans uwe redding ondernemen alleen, is misschien een vermetelheid! Hij die zulks poogt, stelt zijn en uw leven bloot aan duizenden gevaren!.. Hij moge al ontsnappen aan water en vuur, aan mesen en aan dolken, aankogels en aan stroppen, dan treft hem, op het onverwachts, de dood aan tafel, in bet midden zijner bloed verwanten en vrienden, tot in de armen zij ner gadeUwe vijanden zijn dus, gelijk gij uit mijne woorden kunt opmaken, mach tig, en hebben overal vertakkingen. Nochtans zou ik al deze gevareu trotseeren, al deze vij anden durven verachten, indien gij mij ge- noegzamen waarborg teverdet, dat mijne hulp voor eeuwig zal geheim gehouden worden! j Er bestaat, in mijne oogen, slechts een mid- del om mij dienaangaande gerust te stellen, 'en dit is: Gij, Martha en uw broeder moet1 even zoo groot belang hebben in dit geheim te bewaren als ik zelf, dan durf ik uwe ver lossing ondernemen! De maagd had de lamp achter haren rug op de tafel geplaatst, als om het licht met haar lichaam te beschermen. Zij hield bare blikken stijf op den rooverhoofdman geves tigd, zoodat zijn minste beweging haar niet ontsnappen kon. Martha werd ijskoud bij het bijzonder als zij op dit marmeren aan gezicht geen beweging bespeurde, welke uit de ziel voortvloeide.... Zij wapende zich met geheel hare waardigheid en bejegende hem langzaam, plechtig in dezer voege: Meester Doodrijk, tot heden hebt gij mij, helaas, weinig reden gegeven om aan de op rechtheid uwer woorden te gelooven; van uw handelwijze wil ik niet eenmaal gewagen Thans komt gij met schoone beloften voor den dag, en doet dezelve volgen van voor waarden, waarachter ik niets anders zie dan valschheid! Een heusch man ik wil zelfs van dankbaarheid niet spreken stelt geen voorwaarden aan het ondernemen of volbren gen van een goed en edel werk. Ik zal mij niet vernederen, met u naar de voorwaarden te vragen, welke gij stelt om mijne verlos sing, daar ik wel weet dat ze voor mij on aanneembaar en hoonend zijn!Meester, gij oefent in dit huis een onbeperkt gezag uit, dat maak ik op uit de wijze waarop gii in deze kamer zijt gedrongenIndien gij met I edelmoedige inzichten bezield waart, dan mocht en moest gij tot mij komen met opge heven hoofd; met de edele fierheid, welke zoo wel past aan den volbrengen eener grootmoe dige daad!In plaats van aldus te hande len, komt gij verraderlijk tot een zwak en verlaten meisje! Gij schuwt het licht; dit doet mij weinig gunstig denken over uwe uitzich ten! Martha, hervatte de roover met bedwon gen gramschap, gij liebt mijne woorden niet wel begrepen; daarom zal ik pogen met de meest mogelijke duidelijkheid te spreken Ik herhaal het dan: Indien ik de verzekering kan verkrijgen, dat gij en uw broeder zooveel belang moet stellen als ik, om de wraak van mijn hoofd te weren, dan zal ik al mijne krachten inspannen en geheel mijn invloed gebruiken tot uwe redding! Meester, wat gij bedoelt met uw inzien, met uw belang, kan ik niet raden; misschien ben ik reeds plichtig, om zoovele woorden Ie hebben gewisseld met u; maar wat wil ik er tegen doen? Over een poos, zegdet gij: Martha, gij zijt gevangen!.... Ja, voegde zij er met bitterheid aan toe, ik ben een i- gene.... en er worden menschen ge die geen man zouden durven onder d zien, maar die veel moed toonen als nen mansarin kunnen laten valle: zwak verlaten meisjeMet wat m stempelt men zulke handelwijze, mei Ik wil zien of gii het woord kunt uit zonder te blozen!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 5