De Loxe Broodbakkerij Smakelijk Brood "IT IT VÈRËÉNïGiNGENT m uilsiuiiend prima kwaiileit. Mengelwerk. Kamers huren. ttmm C. J. CARELS, voorheen PauB Kaiser H IDLE GOM. ZONDAG, de H.H. Missen om half 7, 8 en 9 uur en te half 11 die Hoogmis, 's Middags 2 uur Catechismus, "3 uur Vespers en 5 uur Congre gatie van de H. Familie. MAANDAG en Zaterdag de H. Mis in het Maria- en St. Jozef-Geslicht. Acht en half 9 uur in de Klerk, de ovterigë ida.gen half 8, 8 uur en half 9'. Voor en onder de H.H. Missen gelegenheid om te Hechten. VRIJDAG, 's avonds vato 46 uur gele genheid om te biechten voor de meisjes. ZATERDAG, van 11—1 uur biechtgele genheid voor de jongens, 's Middags vian 4 uur af. 's Avonds 7 uur Lof. De gebeden worden verzocht voor Cornelia de die le Clerque wed. van F.mbertus Spreeuw Leonardus Schrama, Adrianus van der Meer Joës Raamsveld, Theodorus v. d. Reep Snr. Anna Maria Seijsener hvr. van H. Ph. Blokker, die met de laatste H.H. Sacramenten der Ster venden zijn voorzien en voor Eerw. Zuster Maria Radboda, Overste van het Mariagesticht, die in den Heer is overleden. I.ISSE. ZONDAG, 1e 7 uur en half 9 de gelezen H. Missen met onderrichting, te 10 uur Hoogmis met predikatie, half 2 Catechismus, half 3 Ves pers, waaronder de Rozenkrans zal gebeden wor den; 's avonds 7 uur Lof en predikatie. MAANDAG, slechts 2 H.H. Missen te half 8 en half 9. DONDERDAG, 's avonds te 7 uur Lof waar onder de Rozenkrans zal gebeden worden. ZATERDAG, 's middags van 3 uur af gelegenheid om te "biechten; 'sa,"vnds 7 uur Lof waaronder de Rozenkrans zal ;gd> len worden'. NGORDWIJKERHOUT. ZONDAG, 7 en half 9 sliüe il.li. Missen met onderrichting, 10 uur de Hoogmis met predikatie, 's namiddags 2 uur Lof DONDERDAG, half 9 gezongen H. Mis. De gebeden worden verzocht voor Mattheus van Noort Geerlruida Borgers. Petrus van den Berg, Theodorus van der Ploeg, Ente Entius, die met, 'deJaa;- H U Sacrum n' der Stervenden zijn voorzien. VOORHOUT. ZONDAG, half 8 Vroegmis, 10 uur Hoogmis, half 2 Catechismus, bijbelles, Cateahismus-leo- ren, half 3 Lof. DINSDAG en Donderdag Catechismus. In den ondertrouw zijn opgenomen: Joannes Jacobus Boon, weduwn. van Petronel- ia Belts en Joanna Leiten, wed', van Jeroen den Hollander. Adam Martinus Waterreus, van Hillegom, met Clara Maria de Roode uit Voor hout. HAARLEMMERMEER. (Aan de Londen.) Kerk r. d. H Franrisrus van Salea ZONDAG, Hoogfeest van Aanbidding; 7 uur Vroegmis - oor overledene ouders, 10 uur Hoog mis, 'sa'o.nis 7 uur plechtig.Lol' meit processie. MAANDAG, kwart over 8 Joannes Schoort. DINSDAG, kwart over 8 gez. "H. Mis ter eere ^Ln den H. Anlonius, Joes Baars en Geertruida Kortekaas. WOENSDAG, kwart over 8 Petrus Meiman en Cornelia Compier. DONDERDAG, kwart over 8 Petrus van .Woerkom. VRIJDAG, kwart over 8 Petronella van Hul- setn, geb. van Wees. ZATERDAG, kwart over 8 Zeereerw. heer Joannes Steen voorden. De gebeden worden verzocht voor Petrus Schramai, en Maria Laan, geb. v. dl Goes, die met de laatste H.H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien. HOOFDDORP, ZONDAG, heden sluiting van het 40-urengebed, 7 uur de H. Mis voor Antonius Comelis van Es als lid v. d. Haarlemsche processie naar Keveiaer; 8 uur voor Gerdina Agatha Wiering; 10 uur voor het Geestelijk en tijdelijk welzijn der Parochie; 3 uur Vespers, half 7 plechtig ;x>f en predicatje, daarna Processie. MAANDAG, 7 uur voor de overledene fami lie van der Kun; kwart voor 8 voor den Z. E heer J. Steenvoorden, stichter van deze Pa rochie; kwart over 8 voor Nioolaas Dankelman en overledene familie. DINSDAG, kwart voor 8 voor Margaretha Beemsterhoer—Oudejanskwart over 8 voor Cornells van Lieshout en Elisabeth van Sehoo- ten. WOENSDAG, kwart voor 8 en kwart over 8 tot zekere intentie. DONDERDAG,! kwart voor 8 voor de over ledene familie van Kesterery kwart over 8 voor Antonius en Joannes Goossens. VRIJDAG, kwart voor 8 Tot zekere intentie; kwart over 8 voor Maria ZeestratenWegbrans. ZATERDAG kwart voor 8 Tot zekere inten tie; kwart over 8 voor Adriana Schrama van dier Clercq. De gebeden worden verzocht voor Antonius Corn el is van Es en Nicolaas Gijlswijk. diie in den Heer zijn overleden. NIEUW-VENNEP. ZONDAG, 7 uur Vroegmis, 10 uur Hoog mis, 3 uur Vespers. Catechismus naar gewoonte. DONDERDAG, Trouwmis. In den ondertrouw zijn opgenomen Adrianus Leonardus Verlaan en Cornelia Hekman. Arnoldus van Workum en Petronella (Jeei'triiida de Hollander, Petrus Humme en Joanna Maria van Workuxn. Retraiten hij genoegzame deelneming te hou den in het St. Clenienshuis te Noord- wiikerhout. 28 Sept.1 Ostober. Jongens van Patro naten (Voltallig). 14—18 Oct. Jonge dames jjit den Midden stand uit steden (vergoeding 6.). 21—24 Oct. Meisjes uit stefien (verg. 4, 26—29 October Mannen en Jongelingen uit Rotterdam (vergoeding 4. 31 Oct.—3 Nov. Manen en jongelingen uit Amsterdam (vergoeding 4. 5—8 Nov. Huismoeders (vergoeding 6). 11—15 Nov. Meisjes Middenstand (vergoe ding 6—.). De beide eerste retraiten zijn uitsluitend voor dames en heeren uit den middenstand. Degenen dus, die niet tot den eigenlijken Middenstand bekooren, worden verzocht wat geduld te hebben, daar voor hen later nog gelegenheid zal bestaan een retraite te vol gen. Zij, die aan een dezer retraiten wenschen deel te nemen, worden verzocht dit zoo spoe dig mogelijk te berichten aan den Weleerw. Pater A. Philipponn, St. Clemenshuis, Noord- wijkerhout. De R.-K. Vereenigingcn van Haarlem en Dinsireken vinden in deze rubriek gelegen heid om KORTE (ook huishoudelijke) niede- deelingen, agenda's enz. bekend te maken. HAARLEM. B. K. Propaganda ctii' Pius X voor verspreiding van goi'ilkuope R. K. Volkslectuur te Haar lem en ünisinmeu onder de hooge be scherm iug van Z. 1). li. Mgr. A. J. Gallier, Bisschop v. Haarlem. l!i3=cho»>pelijk goedgekeurd 13 Januari 1909. Koninklijk goedgekeurd 27 Mrt. 1909 no. 03. Ten huize van de heeren Propagandisten, wier adressen hieronder volgen, zijn te allen tijde <ie boeken verkrijgbaar. Parochie ST. BAVO. Tb. J. F. Corslens, Jordens.straat 73; A. Voor tuig, Plein; A. A. M. Dcrnison, Ecndraelitstr. 4; F. Selhorst, Zuid-Brouwerstraat 46. Parochie ST. ANTONIUS. A. J. Lips, Pieler Kiesslraat 52; B. W. L. Heeremans, Korte Houtstraat 8; H. Leeflan# Kerk II. HART. W. Thijsscn ouw ermansslraal 1; A. van Leeuwen, Jan Sleenslraat 31. Par. ST. ELISABETH EN BARBARA. A. Beumer, Spaansche Vaartstr. 34; A. Hu- bers, Tugefastraat 55; F. Hunneker, Grebberstr. 1; P. A. de Bont, Gen. Boihastraat 54; Th. v. d. Wijden, Gen. Cronjéstraat 29. Parochie ST. JOZEF. E. Duyn, Jansstraat 13; W. J. Thooien, Schou- tensteeg 5; LI. Bakkenhoven, Bakenessergracht. Parochie O. L. VROUW. j Th. Jansen, Spaarne 11; J. v. d. Aart, Koning- steinstraat 19; G. Roelofs, Barendssstr. 28; W. en G. Lips, Schneevoogtstraat 15rood; E W. de Bruin, Barendsestraat 9; H. Koojj, Hagestraat 3; B. Spierings, Koningsteijnstraat l*7rd.; P. Huij- bens, Barendsestraat 22; W. Helminck, Hage straat 7; T. Galis, Heerensingel 115; Th. v. d. Aart, Koningstcinstraat 19. Parochie ST. JOANNES DE DOOPER1 P. J. Berg, Amsterdamstraat 13; A. II. Fren- sen, A. L. Dyserlnckslraat; B, v, Nimwegen, 2o ZuidpoLdcrslraat 35, HEEMSTEDE. J. A. M. v. d. Weiden Antz. Aug. Braam, Heerenweg 64. J. en P. de Yv'ildt", „Klein Bosch en Hoven" H. G. van Hout, WiLhelminaplein J. Mooren, Raadhuisslraat 2. A. Meijer, Kcrklaan, P. v. Houten, Bleekersvaartweg. J. A. Zwarter, Raadhuisstraat. SCHOTEN. B. Burger, W. J. v. d. Bos, H. "A. Langen iorff, allen le Schoten. I. v. d. Brouk, Santpoort (Station). Gebrs. Spanjaard, Bloemendaal. J, P. Handgraaf, SantpoorL HAARLEMMF.RLIEDE EN SPAARNWOUDE. WeLEerw. heer J. van der Marck. kapelaan- commissaris. N. Jabroer, Spaarndam. Alb. Buijs, Spaamwou de. N. Molenaar, Lage Dijk. W. van Warmerdam, Lage dijk. DRIEHUIZEN. P. Tervoort, G. Schoor!, L. Kroone. 1- ,en- iaal, L. Tervoort. Zy, die zich bij de Propagandaclub willen aansluiten, worden beleefd verzocht zich te wen den tot den heer Alph. Voorling, Plein,Haarlem. De heeren Propagandisten zijn ook. bereid om abonnementen voor de „N. H. Ct." aan le nemen. R.-K. Propagandaclub „LEO XIII', ie Hillegom. Kerkelijk goeu'gekkeurd 1 Februari 1911. A. J. Loerakker. P. van Rooden. C. Korte kaas. M. Ruigrok. Jac. van Leeuwen. J. van der Linden Pz. A. Wa< onaar. W. van Maris. H. van Nobelen. Nic. Weijers. J. van der Lin den Cz. A. Broekhof. P. Damen. Z. van Tol. F. Ruigrok. LEVERT: Afdeeling HAARLEM. Bondsgebouw: Smedestraat 23 (St. Bavo). Zondag 22 Sept. Rederijkers Ben. Voor stelling Wed. Boots. Maandag 23 Sept. Ondersteuningsfonds. Vergadering Schoenmakers. Repetitie Zang- vereeniging. Woensdag 25 Sept. Metaalbewerkers. Donderdag 26 Sept. Rederijkers. Vrijdag 27 Sept. Hoofdbestuur. Vergade ring Meubelmakers. Propagandaclub. Z a t e r da g 28 Sept. 8 uur Hulpspaarbank (Schoterkwartier). Half 9 uur Spaarkas „St. Nicolaas" (Winterprovisie). Half 9 Spaar bank. Inschrijving Coöperatieve Bakkerij. Namens het Bestuur, F. J. Tee ven, Secr. Afdeeling OVERVEEN en O. Zaterdag 21 September 'savonds van half 8 tot half 9 zitting Spaarbank en Spaar kas in het Kostershuis. Tevens gelegenheid zich in te laten schrijven. Namens het Bestuur: W. v. d. Aardweg, Secr. Afdeeling VELSEN en O, Bondsgebonw: Rijksstraatweg L 24c. St. Barbara. Algemeene vergadering Zondag 22 Sept., dies avonds half 8 ure. Agenda-: Notulen, in gekomen stukken, bespreking vrije uitvaart dienst, idem vaandel en wat verder ter tafel wordt gebracht. Alle leden der afdeeling en der onderafdeeling worden beleefd doch drin gend verzocht deze vergadering niet te ver zuimen. Namens bet Bestuur: P. v a u 't P a d j e, voorz. Jac. Zuurbier, Secr. Afdeeling BEVERWIJK. Bondsgebouw: Peperstraat 15. Zaterdag 21 Sept. 's avonds van 8 tot 9 uur zitting der Spaarbank St. Antonius, van 7.45 tot 8.45 zitting Spaarkas en Communie fonds. Mededeeling. Het bestuur der Spaarkas (Winterprovisie) verzoekt haar leden opgave te doen van de brandstoffen Zaterdag 21 September, des avonds tusschen 7.45 en 8.45 in het Bonds gebouw. Bondsleden, welke nog wenschen aan te sluiten, kunnen zich op dien datum aanmelden, ten einde goede en goedkoope brandstoffen op te doen. Namens het Bestuur, J, de Goede, Secr. Afdeeling HEEMSTEDE. R.-K. Vereenigingsgebouw. Opening Bibliotheek. Dinsdag 24 Sept. repetitie Harmonie St. Michaël en Gymnastiekvereniging. Donderdag 26 Sept. Bestuursverg. Vrijdag 27 Sept. Generale repetitie Har monie. Repetitie Tooneelvereeniging. Zondag 29 Sept.. Uitvoering der Harmo- niet St. Michaël. Entrée 1.Bondsleden en hunne dames 0.50 per persoon. Mededeeling. Sollicitanten voor de betrekking van bode der afdeeling, .kunnen zich aanmelden hij deu len secretaris. Namens het bestuur, Th. Tellings, 2e Secr. Afdeeling BENNEBROEK en O. Onderafd. Bloemist- en Werkl.-vereen. St. Jeroen. Huishoudelijke vergadering op Dinsdag 24 Sept. 's avonds 8 uur. Den leden wordt hier mede herinnerd tot indiening van candidaten voor drie bestuursleden. Namens het Bestuur, J. v. Bake 1, Secr. AfdeeTfhg L1SSË. Bondsgebouw: Bondstraat H. 47. Daar de bode J. Hooge n s I r n a ten bedankt als Banierbezorg-er, kunnen zich Joden, die daarvoor in aanmerking willen komen, zich opgeven bij C. v. d. Vlugt. Het is voor wijk Kanaalstraat en Heerenweg Oosteinde. Namens het Bestuur. 'A. H. S c h r a 111 a, Secr. Zaterdag 21 Sept., 'savonds van 8 tot 9 uur zitting en van 8 tot tot half 9 zitting Retraitenfonds. Maandag 23 Sept. en Vr ij dag 20 Sept. 's avonds te 8 uur, repetitie Gymnastiek- en Schermvereeniging. Mededeeling. D i 11 s d a g 24 Sept., 's avonds 8 uur precies vergadering van de afdeeling. Agenda; 1. In gekomen schrijven Centraal Bestuur. 2. In stallatie nieuwe leden. 3. Mededeeling van het bestuur. 4. Behandeling reglementswijzi ging. 5. Rondvraag elJ sluiting. Niemand van de leden verzuime deze vergadering hij te wonen. C. v. d. Vlugt, 2e Secr. Afdeeling SASSENHEIM V r ij d a g 20 Sept. oes avonds te 8 urn- ver gadering van de Turnclub, waar alle leden tot die club behoorende, beslist moeten te genwoordig zijn. Z 0 n d a g 22 Sept. des namiddags om 5 uur vergadering van het Ondersteuningsfonds; daar het weer een driemaandelijksche verga dering is, wordt trouwe opkomst dringend verzocht. Zondag 22 Sept. des namiddags 6 uur, vergadering van de onderafdeeling Land- en Tuinbouw. Daar onze Eerw. Geestel. Adviseur een lezing zal houden over een zeer belang rijk arbeiders-vraagstuk, is het gewenscht dat allen zonder uitzondering van Land- en Bloemistarbeiders hier zullen tegenwoordig zijn. Het onderwerp is van een te groot ge wicht om deze als een jansalie -vergadering te laten voorbijgaan. Namens het Bestuur: T h. G. Men s, le Secr. Afdeeling VOORHOUT. Zondag 22 Sept. ledenvergadering in café „Boerhave", 's avonds 7 uur. Agenda: Ope ning. Notulen. Installatie. Verschillende me- dedeelingen. Behandeling Invaliditeitswet, waarvoor zoo mogelijk een spreker zal op treden. Verslag Centr. Raad. Verslag mee ting te Utrecht inzake de Bakkerswet. Rond vraag en sluiting. Namens het Bestuur: Adr. Heerings, Secr. O! gezellige tijd van op kamers wonen! ge zegende, nooit te vergeten tijd! Leven vol vreugde en ellende, vol vrijheid en vele be kommernissen! Arm individu, dat alleen - wonend-jongmensch heet We leven zoo vrij en we leven zoo blij, wan neer we jong ziin. We leven op kamers Ach, dat is 'n periode, die je zoo wat alle maal doormaakt, wanneer je nog niet voor zien bent van 'n lieve vrouw, waarmee je in 'n klein, knus huisje wonen kunt. Je staat zoo alleen, zoo heelemaal alleen, en niemand om je heen, die met hartelijkheid je het leven gezellig maakt. Je woont op 'n kamer.... je wordt er geduld en jo krijgt er eten.... omdat je betaalt Maar hier bevalt 't mij heelemaal niet Ik ga verhuizen! Kan ik afnemen, meneer? kwam m'n geel-geverfde, strakgehaarde, tandeloos-ge bekte en besnorrebaard-belipte hospita om den hoek van de deur. En ik lag al op 'n luien stoel, dien ik had geschoven voor het open venster. M'n maag rammelde van honger, ik had trekAls ik dacht aan lekker eten, kreeg ik 'n rilling door m'n lijf en kwam me het water in den mond. Oh, dat verschrik kelijke hospita-menschIk kon 'r gewoon niet meer zien. Ja juffrouwneemt u maar af.... Uwes heeft weinig gegete, meheer, En rammelend legde ze vork en mes en lepels op het bord en nam ze de schaal, waar iets op lag, dat '11 hal gehakt moest voor stellen. Vond uwes de groente niet fijn't Is zulke lekkere andijvie En ikik dacht, dat ze in vergissing de spons in de schaal had gelegd. Maar ik ga verhuizen, ik ga verhuizenen is dat nou geen billijke wensch, wanneer ik 'ns eten wil, goed en lekker eten? Ik heb een maag en die maag heeft honger. Oh! als die maag spreken kon, wat zou die 'r keel opzetten! Juffrouw, zeg ik met bedeesde stem, juf frouw, ik ga verhuizen. Wat zegt u me daar? uwes gaat ver huizen? En ze zette de schalen neer en begon te pratenAch, ging ze maar weg, ging ze maar weg Heeft u 't dan hier niet goed, meheer? Is het eten niet puik? Heeft u geen mooie kamer, zijt u dan hier niet op uw gemak? Neen, zuchtte ik, neen. Want wanneer dat zoo was, zou ik blijven. En meneer zus heeft hier twee jaar ge woond en meneer-zoo anderhalf jaar en meneer-die en die móanden en nooit klagen Maar ik ga weg En waarom dan, meheer? Ik vraag u waarom? Omdat ik graag nog wat langer wou leven. En ze wilde weer beginnen te praten en ik wist dat have gesprekken eindeloos zijn. Ik lieb hoofdpijn, juffrouw, vermoei me niet langerik ga verhuizen En eindelijk, 11a nog wat heen en weer ge draai, verliet ze de kamer met het tafellaken en de horden en m'11 heele diner Goddank! toen kon ik er eens over naden ken, over verhuizen. Ik lijk wel zoo'n trek vogel. In m'n heel eenvoudig leven van al leenzijn trek ik maar van de eene kamer naar de andere en met waar ik zoo al gewoond heb, zou je een adresboek kunnen vullen. Ik heb altijd geschreven op advertenties, maar dat was ik niet langer van plan. Ik zal zelf 'n advertentie plaatsen, dacht ik. Een adver tentie in de krant met z'n kolommen voor huisjesmelkers en betrekking-belustigden en kanierverlnmrlingen en dan kunnen die ater lingen mij schrijven. Ik zal er een maken van drie regels, dat kost niet zooveel. En ik nam een potlood en krabbelde wat op een papier tjezoojuistdan stond er alles in. Ik had m'n advertentie als volgt samenge steld: Een j.m. b.b.b.li. zoekt t. 15 S. a.s. e.g.sl.-e. z.k. m. p.l.o. H-b. pr. van 50 p.m. n.tb.g. Br. 0. 1. X IJ Z Bur. v. d. hl. Dat waren drie regels en alles stornl er in. Ik las het nog eens over of ik soms iels had vergeten. Neen, alles was in orde: Een jong- mensoh, bezigheden buitenhuis hebbende, zoekt tegen 15 Sept. a.s. een gemeubileerde, slaap- en zitkamer met pension, liefst omtrek Helmerluinrt, prijs van 50 per maand niet te boven gaande. Brieven onder enz. Prachtig. Als ii< deze advertentie nou den andoren dag in het avondblad plaatste, dan zou ik een schep brieven krijgen. Dan neem ik er eens een avondje voor en ga je op je gemak sorteeren Had ik het niet gedacht? Ruim honderd brieven waren er op gekomen en liefst uit alle hoeken en gaten van Amsterdam, on danks mijn kenbaar gemaakte voorliefde voor da Helmerbuurt. Enfin, ik stak een si gaartje op en nam kalmpjes m'n vouwbeen er, begon allereerst de brieven open te snij den, om ze daarna vluchtig te lezen. De pa piermand stond naast me, en daarin ver dween zoowat de eene brief na den anderen, waarin je kamer.-, vond met hoopen enormi teiten, dat je moest lachen er 0111. Hier heb ik nog een van de brieven, een prachtig staaltje van hospita-bedrevenheid in bet brieven-schrijven: welgeleerde Heer! daar Uwe kamers zoekt hoop ik alsdat je de mijne kunt gebruike ik hep een groote bo- venvoorkamer feitjes gemeubeleerd en met een behang van het laatste Deesein het is de Beste kamer en de slaapkamer is erg fris en voorzien van een Plee en een kraantje. Ik kook een lekkere pot en maak het eten altijd naar U zin do heeren hebben gezegd dat ik in de keuken op mein plaats ben. De prijs voor alles bij mekaar is 45.— in de Maand met gas vrij. Ik hoop dat U mij een bezoek zal komen brenge dan neemt U de kamer zeer hoopend u weldra te zien Teeken ik mijn met de meeste Vriendelijkheid U dienaresse de weduwe XSpreeuwenpark over het IJ. Ook van deze moest ik niets hebben. Want als je nou zoo'n reuzen-eind uit de stad woont, heb je noodzakelijk beenen noodig van een lengte van één komma zes. Van de ruim honderd brieven had ik er net, tien over, waarin kamers werden aange boden, die mij wel leken. Vooral een trok me bizonder aan. Een pacht-zitkamer werd me aangeboden met een magnifieke slaap kamer en volgens het bijgesloten menu kon je buik er te gast gaan. Dat scheen me be paald de verstandigste hospita toe. De brief was zoo smakelijk geschreven en het menu zoo lekker gesteld, dat bij bet lezen mijn maag jeukte en kriebelde en ik besloot maar bij Kras 'n lekkere pannekoek te gaan eten. Heuscli, dat zou de eerste kamer zijn die ik den anderen dag zou gaan zien, en als die beviel, huurde ik direct, dat was ik vast be sloten Komt n maar even boven, meneer, aan zal ik u de kamer laten zien. En op het portaal ontving me een vrien delijke vrouw, die bepaald uitzag als een mo del hospita. Ze leek heelemaal niet knorrig en niet zuinig en maakte direct den indruk van een, die het best met je meent. Ziet u, dat is de zitkamer Waaarehtig, in d'r brief had ze niet over dreven toen ze schreef, dat de kamer prach tig was gemeubileerd .De kamer was gewoon keurig en zag er uit als een salonnetje, flinke meubels en alles fonkelnieuw. Brengt u nog 'n bureau mee of zoo iets? Alleen een bureau, juffrouw. Dan zal dat goed staan, daar in den hoek. Het étagèretje zet ik dan aan dezen kant. Uitstekend Ik was gewoonweg in den zevenden hemel. Zoo goed had ik het nog nooit getroffen. Nu moet ik u nog even de slaapkamer laten zien. Die is nog niet gemeubileerd, me neer. Maar vóór de vijftiende zal ik zorgen dat ze kant en klaar is. De slaapkamer was een ruime, luchtige ka mer met openslaande ramen. En ze beloofde me die keurig te laten meubileeren. Nou, ze had smaak, dat kon ik wel merken aan de zitkamer, dus ik had heelemaal geen vrees voor teleurstelling. Ik ben hier pas komen wonen, meneer, begon ze. En dit bovenhuis is wel wat groot voor ons. Ik hen getrouwd, ziet u, en we heb ben geen kinderen. Deze twee kamers zijn de eenige, die wij verhuren. Zie-je, zóó moest ik het hebben! geen be roeps-hospita. Dat was me een hof! En deze kamers met pension kosten vijf tig gulden per maand, niet waar? Ik was een beetje hang dat het duurder zijn zou. Want voor zulke kamers kon ze ge makkelijk zeventig vraren. Ja meneer, vijftig gulden. En het pen sion is, zooals ik geschreven heb, ontbijt, kof fiedrinken, diner, en 's avonds een luchtig soupeetje. Ik hen er heusch mee tevreden. Nog 'ns 'n keer liep ik rond, keek uit het raam Dan zal ik maar huren, juffrouwd« vijftiende kom ik. Zoo iets mocht ik immers niet laten glip pen, dat zou onverantwoordelijk zijn. Nergens had ik het ooit zoo gezien en nergens zou ik het ooit zoo krijgen. Eindelijk had ik dus iets gevonden naar mijn zin. Waar ik zou wo nen als een prins en zou eten als ware ik bij Luenllus te gast! Meneer, zei de juffrouw ineens, met een beetje bedeesdheid in d'r stem, meneer, ik wou u nog 'ns wat vragen. De slaapkamer is, zooals u gezien hebt, nog niet gemeubileerd. Ik heb 'n mooi slaapkamerameublement ge kocht op afbetaling. Want ziet u, de verhuis kosten zijn al zoo hoog en we hebben zooveel uitgaven moeten doenDe gordijnen moes ten veranderd worden en de Ideeden O, natuurlijk, dat kan ik me begrijpen. Nu moet ik iedere maand tien gulden vooruit betalen, totdat de prijs afbetaald is. Zoudt u me, alleen voor de eerste maand, nog niet tien gulden op de huur voornit willen betalen? Wel, waarom niet, hé? Het menscli had veel uitgaven gehad, bjj een verhuizing is dat begrijpelijk, en dan kon het toch best moge lijk zijn, dat ze om die tien gulden verlegen zat. Zeker, juffrouw, zei ik, met pleizier. En met het grootste genoegen gaf ik tien gulden vooruit. Bij het heengaan was de juf frouw een al vriendelijkheid. Ze beloofde me, dat ze me alles naar den zin zou maken, dat de slaapkamer in orde zou zijnen ze maakte nog even d'r excuses, omdat ze zoo vrijpostig was geweest tien gulden vooruit te vragen. Den kruier had ik de zorg opgedragen voor m'n bureau en heel parmantig stapte ik in den morgen van den 15den September naa» de Bosboom Toussaintstraat, waar ik de ge lukkige huurder was van een brillante ka mer. En in mijn geest liep ik al te smullen aan het kostelijk diner, dat ik vanmiddag zou krijgen, want volgens het menu Maar wat stonden er 'n menschen in de Bosboom Toussaintstraat, juist op de hoogte waar mijn nieuw pension was. En op straat stonden de kruiers met wagens en koffers en een paar blinkende helmen van politie-agen- ten glansden er tusschenIk stapte wat aan, want daar moest ik het mijne van heb ben. Wat stonden die menschen me aan te kijken, zoo grinnikend. En je hoorde ze el kander zeggen: d'r hè-je d'r weer een Pardon, meneer, mag ik even passeere*? Wel zeker, glunderde een jeugdig heer, met een jas en een koffertje in de hand. Ik bolde aan. Moet u soms daar wezen, meneer? kwam 'n gclielmde Hermandad naar me toe. Ja, ik moet hier zijn, maar wat Heel belangstellend drongen de menschen om ine heen 011 weldra kreeg ik de vretselijke waarheid te hooren. Het waren allemaal huurders vijftien personen va» de mooie gemeubileerde zitkamer en van de slaapka mer, die prachtig zou worden ingericht. Heeft u soms tien gulden op voorschot gegeven, voor de meubeltjes op afbetaling? Ja.... Net als wijhoorde ik van alle kanten. Ik was bedrogen, gij waart bedrogen, hij was bedrogen, wij waren bedrogen; we waren met z'n vijftienen allemaal bedrogen. Het huis is leeg, geloof ik. Ja.... We gingen met z'n vijftienen 'n oogenblik bivakkeeren in het portiekje van een aan grenzend huis. En onderwijl zag ik ook mijn kruier komen, en hij duwde een kar met mijn prachtig bureau-ministreen de goeie man vermeerderde met z'n wagen al meer den hoop bagage. We waren met vijftien lotge- nooten in het droevige leed van bedrogen' te zijn door een handige juffrouw. Ze hadden allemaal gemeend eindelijk te zullen trekken naar het land van belofte, het land dat van melk en honig overvloeide En na een korte beraadslaging we had den al gauw kennis met elkaar gemaakt en vriendschap gesloten besloten we het aller eerst een glas Pils te gaan drinken in „de Boer", om daarna gezamenlijk een onderdak te gaan zoeken. We hadden maar ineens den knoop doorgehakt en besloten coöperatief te gaan wonen! En we tro kken gezamenlijk op, en achtei ons aan kwamen de kruiers met karren ei koffers O, het had wel iets van den uittocht ni( Egypte. —"'2i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 15