TWEEDE BLAD Katholieke Illustratie, ïülTENL AND HET GEHEIMZIHNISE NS Brieven uit het Zwarte Werelddeel BINNENLAND. J. HUIZING. Verkeerd® keuze« Plicht iféer aile^B Moedersmart, Vraagt prospeetus en proefexemplaar. Import Miseries! bi Shoe's. Groote Houtstraat No. 44. Telef. no. 369. Noyons Haarlem-Brussel. Handschoenen woon alle gelegenheden» MAANDAG 23 SEPT. 1912. ABONNEERT OP DEN NIEUWEN JAAR GANG VAN DE O.'E 12 OCTOBER A.S. EEN AAN'ZANG NEEMT. (Fraai geïl ustreerd). Iedere jaargang bevat 2000platen en bijna 1000 bladzijden druks. ALLE ABONÜE'S, zoo wel degenen, die reeds gs- —a abonneert! zijn a-s de nieuwe, Moeder en PSarfeSaree, HET ONDERZOEK NAAR HET ONGELUK OP „DE ZEELAND". Bon Hiarché FEUILLETON 2.) j HIEU VE Hflfl IL'EMSGftE COURANT In de eerste afleveringen V8n den 47sten jaargang beginnen de volgende groote ver talen benevens een groot aantal kleine verhalen. ontvangen begin November als gratis-premie den prachtigen roman aan de abonné's der Nieuwe Haarlemsche Courant zoo goed bekend. Abonneert U bij den boekhandel, bij onze Agenten of bij de N.V. Drukkerij de Sjaarno »tad te Haarlem. De agenten der Nieuwe Haar lemsche Ceuranf nemen abonnemen ten op de Katholieke Illustratie aan. ONZE HOLLANDSCHE BISSCHOP IN OEGANDA. Den laatste» tijd is er niet veel van schrijven gekomen. Dikwijls waren pen en papier klaar om een brief te zenden naar de N. Haarlemsche Courant, maar telkens kwam er iets tusschen, hu eens een Bediening, dan weer werd ik weg geroepen naar de plantage of de bouwerij, dan weer een bezoeker; en zoo vliegt de eene week na de andere voorbij totdat men zich ten laatste dc oogen uitwrijft en z-ieli afvraagt, waar de tijd gebleven is. Daarbij komt, dat deze missie hier zich ieder jaar even sterk uitbreidt als Haarlem. Zie eens, wat er in Haarlem de laatste 10 jaren gebeurd is: nieuwe parochies, nieuwe scholen, nieuwe gebouwen voor St. Elisabeth, de Militaire Ver- eeniging, nieuwe bonden en vakafdeelingen, enz. Hier in Namilyango doopte ik deze maand 82 volwassenen en 16 kinderen, terwijl 31 kin deren werden toegelaten tot de eerste H. Com munie. Sedert October 1910 is het aantal H. Biechten hier 100 percent gestegen, maar van vermeerdering van priesters is hier geen sprake, uó'ch van nieuwe parochies, noch van nieuwe gebouwen. De mis&ioDaris is al blij, wanneer hij eeno betere nieuwe kerk kan bouwen, als de oude dreigt in te vallen. Doch laat ik geen vergelijkingen maken. Ik ben hier veel te gelukkig, om veel aan „home" le denken, en mijn Haarlemsche vrienden heb ben mij in hun edelmoedigheid nooit vergeten. Ik wilde alleen maar duidelijk maken, dat hier (n de missie enorm veel werk is, en men dikwijls geen tijd heeft om te schrijven. De 22e Juli was een gelukkige dag voor dit Vicariaat, wijl hij den missionarissen het be richt bracht, dat de Zeer Eer w. Heer J. Bier- mane uit Westerhoven (N.-Br.) benoemd was tot Apostolisch Vicaris van dit noordelijk ge deelte van Oeganda. Voorwaar een groote eer voor ens, Hollanders, en tevens vergeef mij, dat ik het zeg weer een staaltje van Engel sche onbekrompenheid, dat in deze Engelsche kolonie een Hollander tot Bisschop werd be noemd. Monseigneur Biermans is nu de tweede Ncder- landsche Bisschop in dit gedeelte van Afrika, wijl nog pas kort geleden Monseigneur J. Sweers uit den Bosch benoemd werd tot Coad jutor-Bisschop van Mgr. Hirt-z. Deze zal dan ook den len September assisteeren te Nsambya bij de Bisschopswijding v'an zijn landgenoot. Verscheidene jaren is Mgr. Biermans overste geweest van de Nsaiiibya-missie. Nog zeer goed herinner ik mij zijn vertrek van het Missiehuis te Roosendaal, op B November 1896, toen hij met zes mede-missionarissen naar Afrika ver trok. Thans, na zestien jaTen hard werken in Oeganda is de zware last van Apostolisch Vica ris hem opgelegd. En ofschoon iedereen ver heugd is over de benoeming, zoowel de priesters van ons Vicariaat, als de Witte Paters en de Engelsche ambtenaren, en de opperhoofden en het volk, toch is het niet te ontkennen, d.at een Bisschop in Oeganda eene ontzettende verant woordelijkheid heeft. Laat ik dit even duidelijk makeu, voor ik verder ga. Als Bisschop hier heeft Monseigneur Biermans hier onder zijn jurisdictie: 1. eene groote provincie van het eigenlijke Oeganda met 5 groote missieposten, waarin ruim 16000 katholieken en meer dan 10,000 catechumenen. 2. Het geheele land Oesoga, ongeveer zoo groot als geheel Nederland, met 4 missieposten en duizenden catechumenen. 3. Geheel Bockeddie-land, grooter dan Ne derland, waarin tot, nu toe 2 posten zijn geves tigd, doch waar het volk overal vraagt om missiën te openen en priesters te zenden. 4. Talrijke stammen ten Oosten en ten Noorden van den Berg Elgon, waar tot nu toe nog slechts ééne missie gevestigd is. 5. Geheel Kavirondo-land met eene bevol king van ongeveer 2 millioen zielen ten noor den van Kisumu en rondom Mumias. Hier zijn 4 missies gevestigd; in -eene dezer missies, ge naamd Kakamega, komen iedere Zondag drie a vier duizend mensehen naar den catechismus. 6. Talrijke stammen in Britsch Oost-Afrika, zooals de Bamasai en de Wanandi, waaronder nog nooit een missionaris gewerkt heeft. 7. Geheel Karamocho-land, grenzend aan Abessynië, waar de Engelsche invloed nog niet voldoende gevestigd is, en de missionarissen eerst later zullen kunnen beginnen. Om al deze landen te bewerken met hun be volking van meer dan vijf millioen mensehen, heeft Mgr. Biermans minstens evenveel pries ters noodig, ais er zijn in het geheele Haar lemsche Bisdom. En hoeveel zijn er hier? 32 priesters en 7 zusters zegge twee en dertig priesters. Nu weet ik wel, dat er verscheidene landen zijn, zooals Borneo en Sumatra, waar minder priesters zijn voor grootere landen, maar men moet niet vergeten, dat er velt) landen zijn, waar het volk nog niet rijp is voor het Christen dom en de priester daardoor weinig werk heeft. Hier in Oeganda is het geheel anders. Oeganda is spreekwoordelijk de meest geze gende missie der Kerk, een land der toekomst zoowel voor de Kerk als voor den Staat. Eenïge maanden geleden hestemdehetLagerhuisinEn- geland zes millioen gulden als speciale subsidie voor Oeganda, ter opening en verbetering van verkeerswegen in Oeganda. Geen enkele missie van den nieuweren tijd heeft eene zoo roemvolle geschiedenis als' Oeganda. Het is nog pas 35 jaren, sedert de eer- 0 priester, Père Lourdel, voet zette in Oi%nn -;i, m: thans reeds lelt de Iverk in Oeganda hare martelaren, wier zaligverklaring aanhangig is te ltome hare duizenden en tienduizenden Christenen, haar klein Seminarie met 73 studenteu, haar groot Seminarie met 2 diakens, 1 sub-diaken en 25 theologanten. Haar kinderen kennen reeds de devotie tot liet H. Hart, de Eerste II. Commu nie der kinderen, de dagelijksche H. Com munie enz. Deze grootsclie Katholieke beweging is over geslagen naar verschillende landen, die grenzen aan Oeganda. Oesoga, Boekeddi, Kavirondo, Kissie, enz. zijn heerlijke arbeidsvelden, en er is een spreekwoord, dat ons herinnert, dat het ijzer gesmeed moet worden, als het heet is. Het is aanmoedigend wanneer men die ruwe volken ziet, vragend om een priester, begeerig naar onderricht. Het is heerlijk, wanneer men ziet, welk een toekomst de Kerk hier wacht in het duisterste van het Zwarte Werelddeel, maar liet is ontmoedigend, wanneer men vergeefs wacht op priesters; het is treurig, wanneer men Protestantsche zendelingen ziet innemen, wat een Katholiek land had kunnen zijn. Het Vicariaat van Mgr. Biermans strekt zich uit over een gedeelte van het Oeganda-Protecto- raat en over een gedeelte van Oost-Afrika. Nu is het een wet in Oost-Afrika, dat waar in een district een missie gevestigd is, geen enkele an dere missionaris zich vestigen kan. Wel geven de meeste ambtenaren de voorkeur aan de Ka tholieke missie boven de andere, en werd daar door het vorige jaar door ons, katholieken, de eerste missie gevestigd in Mumias en in Ivissie- land, waar nu de Protestanten uitgesloten zijn, Maar toch is het voor ons een kritieke toestand, want men huldigt liier het systeem: „Wie het eerst komt, het eerste maalt." De Protestanten zijn niet onkundig van dc neiging der negers naar het Christendom. In Oeganda vindt men overal de zendelingen dei- bekende- Londensche „Church Missionary So ciety", die over een jaarljjksch inkomen van ongeveer vijf millioen gulden beschikt. In Oost- Afrika vindt men buiten deze zendelingen nog andere zendelingen van drie Amerikaansche ge nootschappen (waaronder de „Kwakers") en één Duitseh Luthersch genootschap uit Leipzig Zoodoende heeft Mgr. Biermans in zijn Vica riaat vijf Frotèstantsche genootschappen tegen over zich. Bij gelegenheid van de Bisschopswijding van onzen Hollandschen Bisschop is het een plicht, om deze toestanden duidelijk te maken. Oeganda is een prachtige missie, waar de priesters hard en zwaar werk hebben, van den morgen tot den avond. Het is een heerlijk werk, maar een werk, dat steun noodig heeft, zoowel geestelijken als geldelijken steun. Terecht kan hier gezegd Worden: „Het rijk der Hemelen lijdt geweld." De dag der Bisschopswijding zal een luister rijke dag zijn voor Oeganda, en de ruime kerk van Nsambya zal veel te klein zijn, om de men sehen te bevatten. Nsambya alleen telt ongeveer 6000 Katholieken, het aangrenzende Roebaga (1 uur van Nsambya) ruim 13000, de aangren zende missiën van Gayaga, Nagalama en Nami lyango ongeveer 12000 katholieken. Zelfs onze Haarlemsche St. Bavo zou veel te klein zijn voor de opgepakte scharen. Deze dag zal eene schitterende manifestatie zijn van do katholiciteit van Oeganda. Vijf en veertig Priesters van bijna iedere nationaliteit van Europa en zwarte theologanten van het Oegandeesche Seminarie zullen bij de plechtig heid assisteeren. Ieder land van Oeganda zal door katholieken vertegenwoordigd zijn, niet slechts Oeganda, maar ook Oesoga, Boedoe, Oenyoro, Boekeddi, Toro, Kavirondo, enz. De le September zal getuige zijn van eene machtige geestdriftige wapenschouwing der Katholieke Kerk in de hoofdstad van Oeganda. O. SCHOEMAKEH. Namihjango, 26 Augustus 1912. Het wonder van den H. Jannarhis! In de kathedraal van Napels heeft Don derdag in tegenwoordigheid van een reus achtige menigte weer het bekende mirakel van den H. Jaiiuarius plaats gehad. Het bloed begon nu echter '-enigen tijd later dan in andere jaren, om 29 minuten over 12, te bruisen en te werken. Groote vreugde heerschte toen het wonder weer geschiedde en een „Te Deunt' werd zooals gewoonlijk aangeheven. Russisch luchtschip verwoest. Toen te Gattsjiua het militaire luchtschip „Jastreb" zich tijdens een tocht op een hoog te van 250 M. bevond, begon door onbekende oorzaak liet. gas uit te stroomen. Het lucht schip) viel derhalve loodrecht naar beneden en geraakte in een aantal hoornen verward. De gondel brak en het omhulsel werd op verschillende plaatsen gescheurd. De beman ning van bet luchtschip werd bij den val licht gewond. Een gruwelijke afzetterij. Het personeel van bruggen en wegen te Brussel is geheel in opschudding gebracht door het ontdekken van een aftruggelarij, waaraan een gepensionneerde ambtgenoot, onlangs overleden, zich zou pliehtig hebben gemaakt, zoo vertelt een Belgisch blad in heel schitterend Vlnainsch. Deze gewezen beambte had, om zijn inkom sten te vermeerderen, een list bedacht, waar door hij erin gelukt was twee geldleeners, betrouwende personen dus, van een som van 80,000 frs. te ontlasten. De beambte had deze geldleeners wijs gemaakt, dat het gouverne ment een verbintenis aangegaan had om het loon van het personeel van bruggen en we gen te verhoogen. Doch daar er voor het oogenblik geen geld genoeg in kas was, had 'tgouv. 't per son eeL aangezet wissels te onder teekenen, ten einde onmiddellijk in het bezit van de verhooging te komen. De beambte was gelast de zaak tot een goed einde te brengen. „Er bestaat geen gevaar, zegde hij, vermits de Staat voor alles verantwoordelijk is." Do geldleeners stemden toe en de be ambte bracht hun 300 geteekende wissels. De handteekens waren natnurliik valsch. Het bedrag der wissels beliep 100,000 frank, waar van er 80,000 uitbetaald wei-den. Voor eenige dagen stierf de beambte en de geldleeners schreven naar alle ondertee kenaars der wissels. Men oordeele over de verslagenheid. Grootwas ook de teleurstelling van de twee geldleeners. In de woning van den aftruggelaar heeft men maar 10,000 frs. teruggevonden. Pi-ansch profjc;l:0iifsnio. De Fransehe regeering die zooals men weel, tóch a! niets van vrijhandel moei hebben, over weegt nu maatregelen uitsluitend tegen den in voer van Duilsche producten gericht. Het Fran sehe ministerie van koophandel overweegt de volgende punten: Een algemeen werk voor in gevoerde waren, naar het Engelsche voorbeeld „Made in Germany"; een verbod van het ves tigen van 'hiaten van builenlajuLsche fabrieken; bestellingen voor den staal zullen uitsluilend ge plaatst worden bij de binnenlandsche industrie. Als Fransehe firma's zuilen slechts die be schouwd worden, welke in Frankrijk gevestigd zijn, waarvan de leiding ten minste voor twee derden uit Franscben bestaat en waarvan de ar beiders voor niet meer dan 10 pet. buitenlan ders zijn. Bij het bespreken van dc interpellalie van den nat'onaist Denais, onmiddellijk bij het bijeen komen van de Kamers in November, zal de re- geering de gelegenheid aangrijpen om haai- p'an- nen bekend te maken. B as: en haat! Dc Oo tenrijkscbe prinses Colloredo Mansleid kwam Vrijdag in haar auto op de terugreis door Nancy. De auto droeg voor aan de motorkasl een klein zwartwit en een zwart-vvit-roodj vlaggetje, vermoedelijk in de eigen kleuren van de prin ses. De menigte op hel Slanislaus-pleiu, waai de auto stil moest houden, zag het echter voor een Duitseh vlaggetje aan cn loonde er haren wrevel over. Een agent meende den bestuurder op dien wrevel opmerkzaam te moeten maken en verzocht litem, het vluggel je weg te nomen. De bestuurder wilde daar niet van weten. Daarop scheurde de menigte, die intusscïien aangegroeid was, de twee vlaggetjes van hel voertuig en wierp ze in de goot. De prinses teekende bij de politie te Nancy dadelijk verzet aan en heeft zich ook bij dc:i Oostenrijkscn-en gezant le Pa rijs over het gebeurde bezwaard. B© Italiaansch-Turksctie oorlog. Op Ernazat en Erzoni aanrukkende Ita'iaan- sche patrouilles hebben nog meer lijken gevon den, buiten en behalve de 1134, die at begraven zijn. Een curieus spoorwegongeluk. Uit Parijs wo dt aan een der dagbladen ge seind: gistereuocbtend kwamen aan hel. Auster- iitz-stalion tegelijkertijd: greinen uit Toulouse en Juvisy binnen. Door de luchtverplaatsing die het ge,o!g was van tie trilling van de locomo tieven rolde een kar voor bet vervoer van goede ren op het spoor. De trein uil Toulouse reed! er met geweld tegen op ei wierp haar legen den trein uit Juvisy op. Zij kaalste ieruy op. lied perron en raakte 9 handwerkslieden, die meer of min ernstig gewond werden. Een die onder den trein rolde, werd gedood. Bo ehbranij in Siberië Uit St. Petersburg wordt aan hol Berliner 'l'a- geblatt geseinde Een groole boschbrand moet iii liet gouvernement Perm langs den Siberisch en spoorweg en de grens tusschen Europa cn Azië plaats vinden. Het spoorwegverkeer met Sibe rië is volkomen afgebroken, nadat de laatste posttrein dc plaats van den brand met groot gevaar gepasseerd had en de machinist bijna gestikt was. Sedert gisteren omringt hel, vuur het stal Ion en het dorp Bas,ka-ja Onder de be woners is een paniek uitgebroken. Twintig boe ren mo ten in den brand omgekomen zijn. Bij het stal ion Tsjoessowaja dreigt de brand op dc kolenmijnen van een Fransehe maatschappij over te slaan. Duizend arbeiders zijn aan bet work om de mijnen te beschermen. R. K. KAMERCLUB. De R. K. Kamerclub heeft haar Tbestuul herkozen. Het is samengesteld uit de heeren Mgr. Nolens, voorzitter; g-eneraal Van Vlij men ondervoorzitter, en Van Vuuren, secre taris. EEN WOORD OP DE JUISTE PLAATS. „Het Centrum" schrijft, in verhand me) do dikke woorden van de bakkerspatroons te gen het voorstel Aadberse: „Er zal wel nooit eeu BaJikerswet kunnen worden voorgesteld, of daartegen1 doen zd«h bezwaren op. Met elke sociale wet was zulks het ge val. Maar de ervaring )oerde doorgaans ook da,t vele dier bezwaren minstens sterk war ren opgeschroefd, en dat de zwarte voor spellingen geen werkelijkheid werden. Het lijkt niet overbodig daaraan te herin neren, nu zelfs geen bescheiden poging kan worden gewaagd, om den nacht- en Zondags- arbeid in het bakkersbedrijf tegen te gaan, zonder- op hevige protesten te stuiten." DE GASTENTOONSTELLING. Juist eeu week is thans de Internationale Gastentoonstelling in het Paleis voor Volks vlijt te Amsterdam geopend en zij heeft zich in dien tijd reeds in een druk bezoek mogen verheugen, zóó druk, dat de verwachtingen van het tentooustellings-oomité er verre door overtroffen zijn. Zoo bedroeg het aantal beta lende bezoekex-s verleden week Zaterdag, op den dag der opening, 524, Zondag 1230, Maan dag 1158, Dinsdag 1104, Woensdag 1224 en Donderdag 1068. Gemiddeld dus ongeveer 1100 per dag. SPORTBETOOGING TE AMSTERDAM 1913. Omtrent het plan, in 1913 te Amsterdam een sportbetooging te houdeD, verneemt men nader nog het volgende: De besturen van der Amsterdamschen Voetbalbond en Amster- damschen Turnbond kwamen overeen de le den voor te stellen over te gaan tot vorming van een commissie uit alle sportbonden te Amsterdam, ten behoeve van de propaganda voor sport en lichaamsoefening; een perma nente commissie ui, die dan telkens de orga nisatie van deze betoogingeu in handen had. De eerste betooging zou dan kunnen plaat# vinden ter gelegenheid van de opening var il et Sportterrein, of op den dag van onze on afhankelijkheidsverklaring. Er zijn nu juist de eerste besprekingen ge voerd tusschen de heeren J. Coucke en H. D, Dade, resp. voorzitter en secretaris van den A. V. B. en de heer H. Plümer en R. J. C. Blom, resp. voorzitter en vice-voorzitter vap den A. T. B. Om uitvoering aan het plan te kunnen geven is thans nog slechts de toe stemming noodig der aangesloten vereeni- gingen. Weliswaar zou alleen bij samenwerking vat A. V. B. en A. T. B. reeds een krachtig en goed geheel verkregen kunnen worden, doch het is natuurlijk gewenscht, dat alle sport bonden hun medewerking verleenen. Daar om tracht men een combinatie van sport honden te verkrijgen. HET SCHEIDSGERECHT. De eerste zitting van het scheidsgerecht 5p de zaak der „Carthege" en „Manonba", welks bepaald was op 28 dezer, is uitgesteld tot na der vast te stellen dag. Dit uitstel schijnt, naar uit Parijs gemeld wordt, in verband te staan met de omstandigheid dat de Italiaan- sc-he scheidsrechter in deze zaak, de heer Fu- sinerto, die op het oogenblik op Zwitserscli grondgebied verblijf houdt, in verband met de daar vanwege de regeeringen van Italië en Turkije gevoerd wordende vredesonderhan- delingen, dientengevolge niet op den aanvan kelijk vastgestelden tijd in de residentie zal kunnen aanwezig zijn om aan de bijeenkom#' van het scheidsgerecht deel te nemen. De Minister van Marine heeft nog een nade; antwoord gegeven op de vraag door den heer Thompson op 2 April jl. gedaan naar de oorzaken van het ongeluk op de „Zeeland" op 27 Maart. De Minister legt thans de proeessen-verbaal over van het onderzoek, ingesteld door een com missie, benoemd door den commandant van de zeemacht in de Caraibische zee. Het bij die gelegenheid chemisch onderzochte buskruit is volkomen betrouwbaar gebleken. Niet onmogelijk wordt het geacht, dat heti ongeluk moet worden toegeschreven aan de 99 „Ik kau onmogelijk geiooven, dat Hugo Winkel mijn vertrouwen misbruikt en zoo iets onteerends zou gedaan hebben", hernam j fle bankier. »U weet, dat ik alles op hem zou bouwen, en hij zelf weet ook, dat hij in alle levensomstandigheden slechts vriendschap cn welwillendheid van mij kon verwachten. Eu welke grond zou er liggen in dit mis bruik van vertrouwen. Wat zou hem er toe kunnen brengen, de hem toevertrouwde som' te verduisteren?" j „Schulden1" merkte de boekhouder op. „Dat geloof ik niet; hij woont bij zijn moe-, der; zij en zijn broeder, de luitenant, is zijn ©enigste gezelschap, en zijn levensloop is voortdurend onberispelijk geweest." „De luitenant moet schulden hebben." „Wie zegt u dat?" j „Ik heb 't gehoord; Mathias Gruuéwald, de bekende woekeraar, moet hem meermalen uit jzijn verlegenheid geholpen hebben, en u weetl ihot: duur die hul" „Om de schulden zijns broeders te vereffe nen, zal Hugo Winkel zeker niet zich zelf in een nameloos ongeluk storten", zeide de han delsraad, terwijl hij langzaam op en neer liep. „Zulk een dwaasheid zal hij niet be gaan. Ik wil mij van de kwestie zelf over tuigen; tot ik terugkeer verzoek ik u om het strengste stilzwijgen." De boekhouder had de met zilvergeld ge vulde zakken, die nog in het ijzeren kistje lagen, op de belaaltafel uitgeschud, en was begonnen liet geld te tellen en in rollen te ordenen. „Mag ik mij nog- een opmerking veroorlo ven?" vroeg hij, voor (lat de bankier de dcvu- bereikt had. „Spreek, mijn vriend." „Ik heb steeds dezelfde gedachteu over Hu- go Winkel gehad als u, mijnheer. Maar ook de beste kan struikelen, en iemand die niet sterk is kan de verleiding niet altijd weer staan. Een gewelddadige inbraak heeft hier niet plaats gehad; de dief zou dc sleutels van de kassierskamer en geldkist in bezit moe ten gehad hebben en buiten u beeft alleen de kassier die sleutels. Hedenmorgen waren, zooals Johan zeide, alle deuren gesloten; het is moeilijk aan te nemen dat een hier onbe kende 'siiaciWs zou zijn binnengedrongen hij zou ongetwijfeld zichtbare sporen hebben achtergelaten." „En evenwel blijf ik geiooven, dat van dit raadsel een bevredigende .onloesino- zal «re- vonden worden; we zullen afwachten". Na deze woorden gi"£ de handelsraad uit de kamer en verliet meteen het huis. Dat hem zelf de zaak ten hoogste veront rustte, kon hij niet loochenen, hoe hij ook uit zocht langs welken weg dit raadsel tot een bevredigende oplossing te brengen. Reeds in zijn jeugd was hij niet den vader van Hugo bevriend geweest en na den (lood van den ouden heer, bad hij zich tot de fa milie steeds aangetrokken gevoeld. De we duwe was geheel onbemiddeld. Haar jongste zoon Alfred was nog °P ('e krijgsschool. Van den ander-en zoon Hugo had de handelsraad sedert eenige jaren een post in zijn Huis toevertrouwd. Hugo waardeerde het in hem gestelde vertrouwen zeer: hij was niet alleen streng- geweten-snauw, maar was er ook steeds op uit, de belangen van de firma te behar tigen. Natuurlijk beviel het karakter en 't gedrag van den jongen mail den handelsraad meer en meer: hij vertrouwde hem de kas geheel toe, en zelfs vroeg hij hem te gast bij alle huiselijke feesten. Nooit had liij eenige klacht over hein gehoord, nooit een oorzaak gevon den, ontevreden over hein te zijn. De handelsraad meende opgemerkt te heb ben, dat zijn dochter Adelaide den jongen man zeer genegen was, en die ontdekking be vreemdde hem niet; hij zelf toch was oorzaak dat heiden gelegenheid genoeg geboden werd elkander tc leeren kennen. Steinfekl had zich tot nog toe gehouden, alsof hij niets bemerkte, maar in stilte bouwde liij er zijn plannen op. Hij had geen zoon, en het was steeds zijn wenscli gewTeest, dat zijn aanzienlijkeen hoog geachte firma, hem in ieder geval overleven zou. De vervulling dier wenscli kou hij zich alleen verzekeren, wanneer hij <len mail, wien hij zijn volle vertrouwen gaf, de hand zijner dochter schonk. Hugo Winkel was de geschikte man, om eens aan 't hoofd van de groote Bank te ko men, en de zaak in den geest zijns voorgan gers verder te leiden; aan hem kon de han delsraad de toekomst van zijn eenig kind zeker toevertrouwen. Met de uitvoering van dit plan vlotte het nog niet; maar Hugo zou mettertijd als hoofd van de firma hij hem in het kabinet kunnen werken, en dan zou zeker eens de geiegen- heid zich voordoen, de zaak ter sprake te brengen. En nu zou deze rekening plotseling afge broken worden? Nu zou het oordeel van den heer Steinfeld, dat op jarenlange ondervin ding steunde, plotseling verkeerd blijken te zijn. Dit wilde hij niet geiooven; het raad selachtige verdwijnen der geldsom moest een andere verklaring vinden. Hoe meer hij de woning van de weudwe Winkel naderde, hoe meer zijn zenuwen.hem kwelden; langzaam stapte hij de treden van d© stoep op en bleef voor de deur van het woonhuis ademloos staan. Eindelijk helde hij aan en de volgende seconde stond hij te genover zijn kassier. De slanke jonge man, met den langen baard, kon zijn schrik niet verbergen; hi; sloeg den blik neer, en drukte de lippen op elkander. Ook in de sterk geteekende trekken dei vrouw, die in een eenvoudig rouwgewaad den handelsraad tegemoet kwam, spiegelde zich treurigheid; haar blauwe oogen rustten vol angstige verwachting op hem. „Hugo klaagt over hoofdpijn", zeide zij op bezorgden toon, „ik heb hem aangeraden zich heden rustig te houden; maar wanneer u het wenscht, zal bü dadelijk opstaan." De bankier was gaan zitten; hij legde zijn hoed op de tafel en ademde diep. „Daarom kom ik niet", zeide hij ernstig; „iedereen kan ziek worden, en ik gun den jongen man gaarne de rust, die hem toe komt. Ik wil slechts één vraag tot u rich ten, mijnheer Winkel. Onze boekhouder Starke, die dadelijk de kas bereidwillig over nam, heeft een ontdekking gedaan, die ik niet verklaren kau. Zeide u mij niet gister avond, dat Sehirmer en Zoon een wissel heb ben betaald? Hugo zag zijn elief getroffen aan. „Dertig duizend thalerja wel", ant.( woordde hij zenuwachtig. „Dertig banknoten ieder van duizend thaler, liggen in he? ijzeren geldkistje."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 5