BUITENLAND. NltUWS HIT LsSHE e. s. BINNENLAND. MEHWS SPI PFN IMSfü STADSNIEUWS. OVERZICHT. Van ons Kantongerecht. De Parpsche en sommige DuiUehe bladen ftouden maar niet op, oorlogszuchtige berich ten te verspreiden. De BALKAN moet, wil men die bladen ge- looven, binnen enkele weken in oorlogsgloed staanen telkens en telkens komen nieuwe be richten die dat bevestigen. Wij meen en op het voetspoor der Oostenrijk- eche bladen, die nuchterder en secuurder de zaak bekijken, te mogen gelooven dat dit alles overdreven is en dat met name Oostenrijk en andere groote mogendheden genoeg invloed hebben op den Balkan, om de kleine keffers in de Balkanstaatjes tot vredelievendheid te nopen. Toch moeten we, om wille der volledigheid, de verschillende berichten weergeven: het heet dan nu, dat de kleine Balkanstaten de stappen, die Bulgarije zal doen om het Macedonische vraagstuk op te lossen, zullen goedkeuren en dat zij Bulgarije in alles zullen volgen. Algemeen verwacht men dan ook, zoo heet het in deze berichten, dat Bulgarije op deze moreele en daadwerkelijke hulp steunend, een beslissing zal nemen. Volgens een telegram uit St. Petersburg aan de „Vossische Zeitung", verklaarde de diploma tieke medewerker van de „Wjedomoeti" dat een oorlog tusschen Bulgarije en Oostenrijk onver mijdelijk is en op zijn laatst den léden October zal uitbreken Geheel in strijd daarmede meldt echter een telegram uit Konstantinopel aan hetzelfde blad, dat de Bulgaarsehe gezant de Pofte verzekerd heeft, dat zijn regeering een minnelijke oplos sing der geschillen wenscht. De Turksche regee ring moet dan echter de beloofde hervormingen invoeren. Aan de Turkseh-Bulgaarsche grens, bij Batak, moeten de Turksche en Bulgaarsehe grenspos ten opnieuw met elkaar zijn slaags geraakt. De Bulgaarsehe militie uit de naburige dorpen snelde haar landgenooten te hulp Uit het naar huis zenden van de reservisten, dat met het bairamfeest begonnen is, besluit men in de Oostenrpksche bladen, dat de Porte betrouwbare inlichtingen moet hebben en het ©orlogsgeschreeuw in Servië en Bulgarije niet ernstig moet worden opgevat. Maar overigens wordt daarvoor nog een an dere reden opgegeven: nl. geldgebrek. De oorlog verslindt groote sommen en nog meer kosten de opstanden in de verschillende deelen van het Ottomaansche rp'k. De inkomsten daarentegen zijn vooral in de laatste maanden niet gestegen. De leveranciers van het zevende legercorps heb ben over Juli en Augustus nog 40,000 Turksche ponden te vorderenalle bouwwerken voor bet legerbestuur, waaraan begonnen is, liggen stil en de uitbetaling van de soldij laat op zich wachten b Een congres van roodhuiden. Met levendige beiangsteJ'in" ziel men in Ame- zika 't groote tndianeri-conares tegemoet, datt in de eerste dagein van October te Columbus in Ohio zal igehoudèn worden en waarop de ver tegenwoordigers der 265.000 nog in de Veree- nigde Staten levende roodhuiden de levenskwes ties en de toekomst van hun ras zullen bespre ken. Aan dit congres nemen ook de vertegenwoor digers van alle groote Amerikaansche organisa ties en vereenigingem deel, die bij de „roode kwestie" geïnteresseerd zijn. De leiders der be weging wijzen er tlians reeds op, dat do dikwijls opduikende berichten over het afsterven van het roode ras niet met de werkelijkheid overeen stemmen. Te midden van het Amerikaanscihe voik, zijn naar verhouding de Indianen de meest bemiddelde bevolkingsklasse. In doorsnee be-zit elke roodhuid in de Vereenigde Staten een ver mogen van 2100 dollar en zijn reusachtige lan derijen in hun bezit, dis bijeengenomen een groote re oppervlakte hebben dan eenige der groot ste Amerikaansche staten. Het congres zal o. ook de gelegenheid bieden voor de eerste maal een groot aantal roodhuiden bijeen le zien, die op geestelijk- en cultuurgebied, uitstekende per soon lijklieden kunnen genoemd worden en door hun leven en werken het bewijs voor de levens vatbaarheid van het roode ras geleverd heb ben. Een groot aantal senatoren, professoren, ju- tisten, doktoren, kunstenaars en geleerden zijn van oorsprong roodhuiden. De voorzit!ér van het congres, een bekend geestelijke, dr. Ober man Coolidge, die aan twee universiteiten pro moveerde, is een volbloed roodhuid en werd on der een buffelhuid in de Rocky Mountains ge boren. Dr. Charles A. Eastman, wiens geschriften en wetenschappe'ijken arbeid in Amerika een groo- ten roep hebben, is een Sioux-Indiaan. Dt. Carias Montezuma, een dier bekendste artsen van Chicago, is een echte Apache en een der meest geziene geleerden van het Smithsonian Instituut, professor I. Hewet, is ingelijks, een volbloedi Indiaan. Een brutai© diefstal. In een bank te Katlowitz in Silezië is een fljlerbrutaaiste moordtaans'a.*?, vergezeld van dief stal gepleegd. Een vreemdeling verscheen in de bank om geld te wisselen. Zoodra de ambtenaar zich omdraaide, schoot de vreemdeling hem in 't achterhoofd. Een collega, die hem ter hulp melde, werd eveneens getroffen. De moordenaar en een metgezel, die op den uitkijk stond,, besta len de kas voor duizend mark, en vluchtten. Do «ene beambte is gestorven, die aadere ligt op sterven. Een romantische geschiedenis. In de buurt van Plock, in Polen, bevindt zich het oude kasteel Wladimirski, eens het eigendom van de baronnen van Liwecki-Pruss. De laatste van het geslacht een barones Hél ene, stierf in 1855. Zij had het kasteel geheel laten vervallen. Na haar dood verkochten de erfgenamen het kasteel en de nieuwe eigenaar maakte er een jeneverstokerij van. De meubels, waarondier ook een oude schrijftafel, werden aan kooplieden ver kocht Eén van hen ontdekte onlangs in de schrijftafel een geheime bergplaats, waarin zich, behalve een geschilderde miniatuur, die een schoone, jonge vrouw met een schoothondje voor stelt, een vergeeld papier bevond met e,en platte- grond van het kasteel; bij een kamer was op sen plaats aangeteekend, 'dal zich daar „mijn grootste en eenige schal" bevond1. De koopman bracht al zijn spaarpenningen bij elkaar, leende nog bij andere menseden geld en kocht den bouwval voor 5000 roebel». Nu ging hij aan het zoeken naar den schat. Hij vond de aangegeven plaats, brak den muur open en stuitte op een mef zilver beslagen kistje. On der het geraamte van een klem hondje lagen een met briljanten bezette halsband en een gelijk soortige ketting. Kenners schatten hun waarde op 50.000 roebels. De Engelsche kiesrechttwijveat. De Engelsche kiesrechtwijven worden zöo nu en dan door het gepeupel onder handen geno men op alles behalve zachtzinnige wijs. Maar de dwaze vrouwen maken het er ook nat Zoo hield Lloyd George dezer dagen een lezing in Wales waar een paar wijven weer op die gewon© manier hen wilden t© lijf gaan. Maar het volk was daar niet van gediend, en trad even op, zoodat de agenten een der furies ternauwernood tegen de woede der menigte konden beschermen. „Heur haar," zoo meldt de vertegenwoordiger van een nieuwsagentschap, „werd haar uit het hoofdl getrokken; zij werd danig geslagen en tegen dien grond geworpen en bijna vertrapt." De heer Lloyd George moest liet tooneel aan schouwen, zonder dat hij of iets tegen doen kon. ,,Doe haar geen leed!, doe haar geen leed!" riep hij meer dan eens. Toen eindelijk de orde was hersteldi, deed de Minister een beroep op de aanwezigen, om de vrouwen, bijaldien er meer mochten zijn die liem in de rede zouden vallen, niet te mishandelen. Evenwel zijn kalmeerendie woorden hielpen niet veel, wanT toen ©enige ©ogenblikken later een andere suffragette op nieuw de orde verstoorde, werd zij de zaa 1 uit gesleept en buiten gekomen over een heg ge smeten. Aan den anderen kant werd zij door een man opgevangen anders was zij zeker leelijk terecht gekomen. De woedende menigte wilde een paar saiffrageües in den stroom gooien, die door het dorp bruist, doch dat werd nog in tijds dooi de politie voorkomen. Toen later weder ernstige scènes in de zaal dreigden, sprong de minister op een tafel en wist door het volkslied van Wales aan te lie' en, verder geweid tegen de suffra gettes te voorkomen. „Door hun. gedragingen," zeide de minister Lloyd George later, „doen deze vrouwen dei- zaak, die zij meenen vóór te staan, een onnoe melijke schade, die in geen jaren hersteld zal 1 wezen." Inderdaad, zoo is het I Tegenover minister Churc-hi'!, dus meldt een Schotsch blad, haalde een suffragette een ander stukje uit. Tot dusverre hadden zij dezen mi nister aangevallen mei slokken en parapluies, maai- aangezien geen vrouwen werden toegelaten op de golf-velden bij Balmoral, waar de heer Churchill toefdie, wanneer zij stok of parapluie bij zich hadden, ver on een suffrage!'e wal an ders. Zij kwam het terrein op, voor zoover men kon zien met ledige handen, doch toen zij den minister genaderd was, wierp zij hem een dikken i worm in het gezicht, 'die zij in haar hand ad verborgen. 't Is fraai!" Een aanslag- op Kitchener? Naar de „Daily Express' verneemt ontving Lord Kitchener gistermorgen alvorens uit Londen naar Parijs te vertrekken een waar schuwing, dat in Frankrijk of in Venetië, waarheen hij zich na zijn vertrek uit Parijs zal begeven, een poging zou gedaan worden om hem dood te schieten. Deze uicdcdecling -werd onmiüdelVijk naai' Scotland Yard dopv- gezonden en ofschoon geen Engelsche detec tives lord Kitchener naar 't bui ten land ver gezellen, zal hij toch met zórg bewaakt wor den en wel door Fransche en Italiaansche detectives. Bij zijn afreis van .Dover werden j bijzondere voorzorgsmaatregelen genomen en het aantal detectives en geheime politie- i mannen dat hem behalve de agenten in uni form uitgeleide deed, moet nog grooter ge weest zijn, dan wanneer aan een vorstelijk persoon politiebescherming was toegevoegd. Telegrammen in Esperanto. Esperantisten zal het zeker om hun Fran sche medestrijders voor de moderne wereld taal genoegen doen te vernemen, dat het be stuur der Fransche posterijen aan de post beambten instructie gegeven heeft voortaan telegrammen in Esperanto aan te nemen, die aan dezelfde bepalingen zijn onderworpen, als voor telegrammen in andere talen zijn vastgesteld. De spoorwegstaking in Spanje. I De spoorwegstaking in Spanje is uitgebro ken. Reuter seint erover de navolgende be richten: Men meldt uit Port-Bou, dat de te legraaf- en telefoonlijnen tusschen Port-Bou en Gerona en Barcelona vernield zijn. Het grensstation is zonder bericht. Uit Madrid liooren we: Men heeft ambte lijk bekend gemaakt, dat de treinen van bet Catalaansebe net onder militair geleide rij den. Voor het heele net is de staking uitge schreven. Uit de provincie zijn troepen naar Barcelona gezonden. Alle spoorwegverbin dingen van Barcelona met Frankrijk zijn ver zekerd, zoo ook de verbindingen met bet ove rige Spanje. De stakers houden zich kalm. i In tusschen is de dienst met wat meri noemt „verzekerd", want een Spaansehe reizigers trein, die om 10.50 's ochtends te Port-Bou moet aankomen, is om 7 uur gisteravond aan gekomen onder geleide van officieren en sol daten der genie! Er waren slechts weinig reizigers in den trein. Vijf treinen, door de stakers tot rijden gemachtigd, zijn na mid dernacht te Bondes aangekomen uit Barce lona. Aan het jaarverslag van den secretaris, professor W. Kruif van Rijsenburg is ont leend dat een 9-tal Apologetische geschriften werden uitgegeven, alsmede een jaarboekje en eenige brochures. Het ledental nam ook dit jaar toe. De vereeniging sloot zich aan bij het informatiebureau van de Auguetinus- verein te Dusseldorf. Hulde werd gebracht aan Kardinaal Van Rossnm voor zijn finan- cieelen en moreelen steun. Voor de bevorde ring van de binnenlandsehe missiën werden in eenige honderden liberale en neutrale bla den advertenties geplaatst, gelegenheid bie dend aan niet-katholieken om inlichtingen te ontvangen over het Katholieke geloof. Hier voor is van een onbekenden Katholiek dui zend galden als steun ontvangen. 1700 aan vragen om inlichtingen kwamen in. De re sultaten waren zichtbaar, daar vele bekee ringen zijn gevolgd. Het jaarverslag werd goedgekeurd, evenals bet financieel verslag van den penningmeester, den beer J. Slote- maker te 'e Gravenhage, waaruit bleek dat de ontvangsten bedroegen ƒ5618.35 en de uit gaven 4550.99 L. Thans zijn 80,000 bijbeltjes geplaatst en een nieuwe oplage van 50,000 zal verschijnen. De periodiek aftredende bestuursleden, de Zeereerw. heeren Dr. Th. Vlaming, vice-voor- zitter en W. Kruif, secretaris, werden met groote meerderheid herkozen. VOOR DE TARIEFWET. De „Maasbode" meldt dat te Waalwpk de stemming plaats heeft gehad voor twee leden van de Kamer van Koophandel. Hetgeen deze verkiezing des te interessanter maakte, is, dat er een geduchte strijd werd gevoerd door voor- en tegenstanders van de Tarief- j wet. De uitslag zou dan weergeven de mee- ning der middenstanders van Waalwijk in dit opzicht. Gekozen werden de heeren E. W. Klijberg Pernot met 124 en M. A. van Looy met 97 van de 170 stemmen. De tegencandidaat, de heer J. Quirijus, haalde 57 stemmen. - Beide gekozenen staan bekend als voor- standers der tariefwet en hadden ook niet nagelaten de kiezers hiermede hekend te ma ken 1 I Wéér zoo'n auto-maniak! Dinsdagmid dag ontmoette de heer C. G. van Heelsum, afr.-deurwaarder te Wageningen, op zijn mo torfiets nabij de Koude Herberg de auto mobiel van mevr. Doorman te Wageningen. De chauffeur reed op het rijwielpad en week niet uit. De heer van H. trachtte, om een bot sing te voorkomen, over den berm achter een telegraafpaal heen te sturen, maar botste daarbij tegen den paal op. Bewusteloos bleef hij liggen, de chauffeur keek er niet naar om en reed door. Door notaris Van Iterson uit Rhenen is de heer v. H. per automobiel thuis gebracht. Geruim en tijd later kwam hij we der tot bewustzijn; voorloopig schijnt liij liet er vrij goed te hebben afgebracht. De politie beeft de zaak in onderzoek. Een spoorwegdief. Den laatsten tijd werd herhaaldelijk geld vermist uit met de Ned. Centr. Spoor van Zeist uit verzonden pakjes. Gisteren is het den inspecteur van politie De Lange gelukt den dader, de conducteur F. V., op h heterdaad te betrappen. Bij fouil leering werd het vermiste geld op hem ge vonden; V. is ter boseliikkiiiK der justitie eesteld. Een rèuzen-ruml. Op het abbattóir te 's Gravenhage is Dinsdag een rund van 1644 pond geslacht. De weegschaal schoot er bij te kort! Oplichting? Te Amsterdam is gearres teerd een persoon, arts en reserve-officier bij de landweer, die verdacht wordt van oplich ting. Hij zou namelijk op ecu goeden stand kamers hebben gehuurd en daarna adverten ties in de kranten hebben geplaatst, waarbij jongelui werden opgeroepen voor een betrek king bij een maatschappij in Oost-Indië. De jongelui die op de advertentie afkwamen, werden dan door den dokter onderzocht, waarbij deze zich uitgaf voor officier van gezondheid eii moesten voor dit onderzoek de som van twee gulden storten. Later zou hen echter gebleken zijn, dat de advertentie ge heel willekeurig door den dokter geplaatst was, dal de bedoelde maatschappij geen jon gelui zocht en dat d< guldens voor liet on derzoek aile verdwenen in den zak van den dokter Vandaar dat de politie de zaak ter hand nam en thans onderzoekt in boeverre hier van oplichting sprake is. 't Was voor de beide /oudjes een da g om mjet te vergeten. NOORDWIJKERHOUT. Hoog bezoek. De Commissaris der Koningin in dleze provincie bracht gistermiddag, vergezeld van dien heer Mr. Bruins, hoofdcommies ter provinciale griffie, een bezoek aan deze gemeen te. De Commissaris werd ten Raadhuize door den Burgemeester ontvangen, waarna hij zich een poosje met Burgemeester en Wethouders onderhield'. Vele inwoners dezer gemeente h|adiden voor deze gelegenheid de vlag uitgestoken. SASSENHEIM. Holl. Mij. van Landbouw. In de jongste ver gadering van onze afdeeïing dezer maat schappij is besloten tot oprichting van een tweejarigen landbouwcursus, aan te vangen begin October. Per week zal tweemaal drie uur les worden gegeven, totaal 144 uren per cursus. Het schoolgeld werd bepaald op 2.50 per winter; onvermogenden kunnen gratis van het ouderwijs profiteeren. Het no- derwijs zal het eerste jaar omvatten: na tuur- en scheikunde, plant- en. veekennis; plant- en veeteelt; kennis van den grond. Het tweede jaar worden deze vakken aangevuld met zuivelbereiding en bemestingsleer. Tot leeraar is benoemd de heer Meeuwsen, te Schiedam. Nog werd besloten tot gezamen- lijken inkoop van kunstmest. HAARLEMMERMEER. De Gemeenteraad vergadert Zaterdag den 28en September 1912, des vooxmiddags 10 uren. Onderwerpen ter behandeling zijn: 1. Ingeko men stukken en mededeelinigen. 2. Adres Ned. Ver. v. Schoolartsen, regeling geneeskundig toe zicht op de scholen. 3. Adires Hoofden O. L. Scholen, om verhooging jaarwedden. 4. Adres onderwijzers O. L. Scholen, om verhooging jaar wedden. 5. Adres Afd. Haarlem e. o. Bond van Ned. onderwijzers, idem. 6. Adres Afd. Halfweg e. o. „Witte Kruis", om subsidie voor aanschaf fing rijtuig. 7. Adres Afd. Halfweg e. o. „Witte Kruis", om jaarlijksche subsidie dienst 1918 ad. 25. Adres Bestuur Ambachtsschool Haar lem, om jaarlijksche subsidie dienst 1913 ad. 25. 9. Aanbieding Gemeentebegrootin-g dienst 1913. 10. Adres II. A. C. M. Wennen, gebruik lokaal O. L. School te Houtrijk en Polanen. 11. Benoeming onderwijzeres aan de O. L. School te Houtrijk en Polanen. De voordracht luidt: 1. Mej. C. van Weizen, Wittelte; 2. Mej. C. J. Poelenjee, Haarlem3. Mej. O. F. Stom, Amsterdam. 12. Bespreking verhuring weiland in „de Uiterdijken". 13. Onderhandsche verhu ring landerijen tc Haarlemmermeer aan C. Luij- ten en Wed. T. Dijksman, en perceel tuingrond aan J. P. Warmerdam. 14. Aanstelling deskun dige voor plannen gasverlichting. BURGERLIJKE STAND. HAARLEMMERMEER. Geboren: dl van K. C. Stroombergen—Woerd©. z. van A. La- beür -Bolbijl. z. van M. MaarseCokart. Overleden: J. Hopmans, 2 m Droge veiling. Gisteren werd alhier de vierde diroge veiling gehouden vanwege de afdeeïing Lisse van het H. B. G. De aanvoer was ditmaal groot, maar de belangstelling minder als de vorige maal. De handel was ook minder goed als de vorige maalvoor La Reine, Murielo, Roze Gris de Lin en Geele Prins kon men niet die prijzen bedingen als op de derde veiling wer den besteed. Betere soorten werden voor goede prijzen verkocht. Voor flinke partijen soort- crocussen die ditmaal aanwezig waren, werden hooge prijzen besteed. HOFBERICHTEN. Naar wij vernemen, zal H. M. de Koningin geen gevolg geven aan Haar aanvankelijk voornemen om de legeroefening in de Stel ling Amsterdam ten deele bij te wonen. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit van 23 dezer is, met in gang van 1 November, bij de naamlooze ven nootschap De Nederlandsche Bank benoemd tot president-directeur de heer mr. G. Visse ring, thans president-directeur van de Ja- vasehe Bank, en zulks voor den tijd van 7 jaren. i Bij Kon. besluit is M. L. Q. van Ledden Hulsebosch, inspecteur van 't Staatstoezicht op de volksgezondheid, benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. I DE APOLOGETISCHE VEREENIGING „PETRUS CANISIUS". j De „Apologetische vereeniging „Petrus Ca- j nisius" vergaderde, naar de Maasbode meldt, gisteren te Utrecht, onder leiding van den Zeereerw. héér D. Stoet, pastoor te Abcoude SCHOTEN Raadsvergadering. Tkcü hedenavond is een buitengewo e Raadsvergadering ui-geschreven. De agenda luidt: Ingekomen stukkou; 2. Voorslel tot verhooging van het bedrag voor dc leening uitbreiding gas.abriek; 3. Reclames Hoofdelijke» Omslag. VELSEN. Boodeüjk ongeluk, 'e beaarde arbeider B., werkzaam bij een dorschmaohine, werd Don derdagavond door deze gegrepen en op nood lottige wijze gedood. Als tragisch hoorden wij nog medcdeelen dat de eerste vrouw van dezen man alsmede diens dochtertje reeds vroeger op noodlottige wijze het leven verloren. TJMÏ'TPEN. De omzet in de Rjjksvisclilial bedroeg in de afgeloopen week bijna twee ton, nl. 191,621. Dit is de hoogste week sedert dc opening van de Visscherehaven. Verleden jaar was de hoogste 176,000. BEVERWIJK. Bekroond. Blijkens een hier ontvangen tele gram, is de Rederijkerskamer „Kenncmcrland", gelauwerd uit den Intern. Tooneelwedslrijd te Brussel gekomen. Voor het tooneelsluk bc' aaide zij den tweeden prijs, voor 't blijspel een derde en haar lid. tie heer Van der Bleek, de'eerste per soonlijke medaille. HEEMSTEDE. Per; on ado. De heer V*. II. die Carpemtier heelt eervol ontslag aangevraagd! als boekhouder aan de gemeentc-gasiabriak alhier, wegens benoeming als boekhouder bij de Handelsvereenigirtg „Am sterdam" te Amsterdam voor een har er fabrie ken te Soerabaja Gouden) Bruiloft. Onder zeer groote belang stelling vierde het echtpaar Boot gisteren zijn gouden bruiloft. De geheele buurtschap vlagde en onze beide muziekgezelschappen brachten een serenade, waarbij ook een groot aantal in- arezeténen van hun belangstelling' blijk gaven. iieeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage. GEMEENTERAADSVERGADERING. Hedenmiddag vergaderde de raad onder voor zitterschap van den waarnemend burgemeester, Dr. II. D. Kruseman. Afwezig warén de heeren (er bestaan twee vacatures) van Ilossum, Visser en v. Styrum. Onder de ingekomen stukken waren er geeno van groot belang. Volgens het proces-verbaal van kasopnanfe hij den ontvanger der Gemeente was in kas op 18 September, een bedrag van 615,646.22%, hetgeen met de boeken klopte. Aan S. Prins werd eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de O. L. School no. 6; even zoo aan M. M. Stam, onderwijzer aan de school voor m. u. 1. o. no. 2. Arbeidsbeurs. Gestemd werd daarna over het voorstel- Modoo om „de beslissing omtrent de verplaat sing der Arbeidsbeurs of het voor vijf jaren inhuren van het gebouw aan de Nieuwe Gracht aan te houden, met het oog op de mo gelijkheid van het beschikbaar komen van een gemeen te-gebou w". Het voorstel werd verworpen met 19 tegen 9 stemmen. Het ontwerpbesluit van B. en W. werd nu weder in discussie gebracht. De heer BREGONJE zegt dat hij sinds dc jongste vergadering van meening is veranderd. Toen meende hij dat men zou kunnen wachten. Door dit wachten echter wil hij niet den na tuurlijken bloei van de Arbeidsbeurs belemme ren. Ook denkt hij dat 800 voor huur niet te veel is. De heer SCHRAM blijft bij zijn meening dat het Proveniershuis met geringe kosten kan worden ingericht voor Arbeidsbeurs. Er is een andere opgang, zoo men wil, voor de bedienden. Spr. meent dat als het besluit van B. en W. wordt aangenomen, de Arbeidsbeurs wordt ge stempeld als het orgaan tusschen werkgevers en werknemers, tevens een aparte afdeeïing voor vrouwen. Het spijt hem dat deze inrich ting weder zoo duur voor de gemeente wordt, vooral daar er een andere, gemakkelijker wijze is om werkgevers of werknemers tot elkander te brengen. De heer MODOO blijft bij zijn meening dat het nu nog biet gewenscht is een besluit in deze te nemwn. "Niemand weet boe het binnen kort, bij de groote veranderingen, met de ge» meentegebouwen loopen zal. Ook al in verband met de voorgenomen reorganisatie van de Ar beidsbeurs. Er komen vele gebouwen vrij bin nenkort. Ook is het geen zaak, die geen acht dagen kan wachten, daarom acht hij het in hei belang der gemeente-finanoiën om nog wat te wachten. De heer HULSWIT breekt een lans voor de wenschelijkheid en degelijkheid van de Arbeids beurs. De heer Hulswit acht het Proveniershuis minder geschikt voor arbeidsbeurs dan het huis op de Nieuwe Gracht. Het Proveniershuis moet beschikbaar blijven voor andere doeleinden. Dat er zooveel gemeentegebouwen vrij zullen ko men gelooft spr. niet. Er is daarover indertijd eens een leerzaam lijstje opgemaakt. De heer RINKEMA acht ook dat de Arbeids beurs meer en meer voorziet in eene behoefte en veel nut afwerpt. Ook vele vaklieden maken gebruik van de Arbeidsbeurs. Dit moet aange moedigd worden. De localiteiten in de thans be- staande inrichting vindt spr. veel te groot, doch hij acht dat men met het huis op de Nieuw* Gracht goedkooper uit zal zijn dan dat de Ar beidsbeurs in een gemeentegebouw wordt on dergebracht. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen teet 21 tegen 7 stemmen. (Zie vervolg Tweede Blad). UITSPRAKEN. Heden werden de navolgende uitspraken gedaan F. van H-, te Bloem end aai, en 4 an deren, overtreding Arbeidswet, f 3. boeie of 3 d. h., f 2 boete of 2 d. h., 2 ma.a.i i' 2 boete of 2 maal 1 d. h., en f 2 fboefce of 1 d. h., P. Dl, te Zamdvoort, overtreding Leer plichtwet, f 5 boete of 3 d. h„ H. G„ to Velsen, overtreding Trekhonden wet, maa... f 1 boete of 5 maal 1 d. h„ J. C. G., to HL- legom, en 4 anderen, overtreding Aig-eme n Reglement Vervoer, f 3 boete of 3 d. h.. en f 3 boete of 2 d. h„ G. v. ld. E., te Uitgeest en J. van E., te Wijk aan Zee en Duin, strooperij, no. 1 f 5 boete of 3 d. h., no. 2., f 3 boete of 3 d. h„ J. A. Kte Velsen, en 8 anderen, in dronken chap de orde verstoren, f 10 boete of 5 d. h., f5 boete of 5 d. h., f 5 boete of 3 d. h., en f 3 boete of 3 d. h„ Th. de W., te Wijk iaan Zee en Duin en 5 anderen, straat ohen er-ij, f 3 boete of 3 d. h., en f 5 boete of 3 d. h. T. van B., te Velsen, nachtrumoer ver- wékken, f 3 boete of 3 d. h., P. K„ te IZand- voort, en 8 anderen, loopen op verboden grond, f 3 boete of 3 d. h., Th. B., en 4 anderen te Haarlem, overtreding Po i tie ver ordening .Haarlem, f 3 boete of 3 d. h„ f 3 boete of 1 d. h„ en f 1 boete of 1 d. d. h., G. B. J. B., te Amsterdam, en 8 anderen, overtreding Motorverordening Velsen, no. 1, f 1 boete of 1 d. h„ de anderen f 3 boete of 3 d. h„ E. L., te Amsterdam en 13 an- ren, overtreding Motor-verordening B'oemen- daal, f 5 boete of 1 d. h., f 3 boete of 1 d. h„ f 3 boete of 2 d. h., f 3 boste of I d. h., f 2 boete of 2 d. h„ en f 2 boete of 1 d. h„ D. B„ en j. S., tó Amsterdam, over- Mo-tarvNTmd Tuut? Ha^rló.min x1 ixll?, na "1 f 5 boete of 3 d. h., no. 2 f 3 Iboeto of 3 d. h„ L. L„ te Haarlem, bij druk ver- verkeer zijn rijwiel niet stilhouden, f 4 boete of 3 d. li., O. M. V., te Haarlem, en 75 an deren, overtreding Mo-tor- en Rijwiel Reg e- ment, f 3 boete of 2 d., h„ f 2 boete of 2 d h„ f 1 boete of 1 d. h., en f 0.50 tboet* o 'J l d. h. Voorts werden er nog 79 andereu veroor deeld wegens openbare dronkenschap tot 3 weken, 7 dagen en 3 dagen hecht, f 10 boete of 3 d. h„ f 6 boete of 3 d. h„ f boete of 3 d. h„ en f 2 boete of 2 d. h„ DE BRAND; IN DE INFANTERIE- KAZERNE. Nader vernemen wij noig: Vermoedelijk moet als oorzaak van den brand worden aangenomen, dat op een der rustkamers is geroo-kt. Er zijn vier- rust kamers uitgebrand. Men schat op f 3000 de waarde aan uitrustingsstukken, die op elke kamer geborgen was. BOuadö komt ten laste van het Rijk. Zooais men weet zijn rijksgebouwen niet verzekerd. Oca-spronke- lijk behoorde het kazemegebouw toe a,an de gemeente, die het onder zekere voorwaar den afstond niet verkocht aan het Rijm Eenige stellen wapens znjn ook verbrand, daarvan vond men heden alleen de loopen der geweren terug. De HaarL R oede Kruis- tram port-co I on ne, die juist in het Militair Hospitaal vergader de, rukte, bij" het alarmeeren, geheel uitge rust uit. Zij behoefde slechts weinig dienst te doen. Twee leden van het blussoharskarps werden gewond en verbonden. Een door den chef van den Geneesk. Dienst, de andere door een lid. De eerste was ge wond aan de hand, de tweede aan de pols. In het militair hospitaal werd bij het uit breken van den brand onmiddellijk een be gin gemaakt met het in gereedheid brengen van zalen: zoodat men gereed was om zoo Bondig 300 militairen een nood ver blijf te verschaffen. De onderofficiers- en soldatencantine is geheel uitgebrand alsook de vleugel op den hoek der Zaksfraat. Gelukkig waren in de zen vleugel geen logies van de soldaten. Hedenmorgen weid door het 4de Bataljon gewoon dienst gedaanterwijl het derde Ba taljon alle moeite had om uit den chaos te halen, wat er uit te halen was- IN HOOGER BEROEP. Jhr. Mr. C. A Elias is in hooger beroep ge komen tegen het vonnis der Reehtbank alhier, waarhij hij is veroordeeld tot 5 dagen gev, straf ter zake van vervalsching van een reis- pas. BURGERLIJKE STAND- Geboren: 23 Sept. d. v. H. J. Steinhoff- Captijn. z. v. H. M. IClaasen-Pekelaer. 24 Sept. z. v. J. S. van Emden-van Zuiden. z. v. M. de Leeuw-Soetekouw. z. v. L. J. C. van Buchem-Beijer- 25 Sept. z. v. A J. van Herwerden-QiBnt. Ondertrouwd: 25 Sept. E. Kroon van j)iestc. A. Timmers. E. Kensen—B. C. F. Janssen. Getrouwd: A. Grijsen-M. J. Kleinen* broieh. P. C. Heemskerk-A. Oolders. «L G. Belterman-H. M. van Duijn. H. Antonis- se-J. F. de Klerk. J. G. H. Heintzberger-D- J. v. d. Erf. M. Groeneveld-G. Blankwater. P. Koliin-E. J Hendrik®-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 2