12 October verschijnt aflevering 1 17^tspërwëëkT| Katholieken, vervangt allen de neutrale geïllustreerde bladen door Uw Roomsch familieblad De Katholieke Illustratie. In Roomsche gezinnen de Roomsche Illustratie Groote prachtige vervolgverhalenVerkeerde keuze, Moedersmart, Plicht vóór alles. TWEEHUIJSEU'S Schoenwerk hoven alles, Barteljorisstraat 27. Tel. 1770. Leger en Vloot. Posterijen en Telegrafie Letteren en Kunst, Zeven en veer tigste jaargang. 7 cents per week. De LUXE EDITIE op prachtig zwaar kunstdrukpapier II ets. per week of f 1,40 per 3 maanden (per post f 1.65.) N. V. Drukkerij de Spaarnestad, Haarlem. November ontvangen al§@ ebonite's, zooweS de titans reeds g@afoonsteer-«f ®n ais de nie&sw toe- tredenden, als gratis-premie bit prachtige verhaal MOEDER EU ÜMHTELMBES. Doe het niet morgen, maas* mm dadelijk? opdat hef niet vergeten wordt. Waterstanden. o- o,- u- o._ o,- Iedere jaargang bevct 2000 platen en bijna 1000 bladzijden druki. Iedere aflevering is kerkelijk goedgekeurd en kan zonder gewaar tot zelfs aan de eenvoudigsten in handen worden gegeven. f§ Vul ewesi het bies* naasfstssssmde inisekenbëSjet in, knip het uit en zend het op in open enveloppe met postzegel van één cent. Voes1 het overige zorgen wij. IKTEEKEHBIL JEfu Ondsrgeteehends abonneert zich op de KATHOLIEKE ILLUSTRATIE h 7 cents per nummer of f 0.90 per kwartaal, (per post f 1.)* Luxe-Editie 11 cent per nummer of f 1.40 per kwartaal (per post fl.65)* Woonplaats i Handt enning letten en strenger optreden tegen on behoorlijkheden door de honden begaan in de plantsoenen. Ran zullen de eigenaars wel op passen. De VOORZITTER verklaart zich persoonlijk Dok tegen de belasting-verhooging. De heer v. LOOSJES zegt dat de Juridische Oommissie B. en W. er toe gebracht hebben om Öe belasting voor te stellen. Doch hij geeft toe dat de Commissie het slechts in overweging 'gaf. De heer SCHRAM wil strenger toezicht op het dragen van de penningen, en ziet daarin het middel om den overlast tegen te gaan. De heer SCHREUDERS doet een voorstel Dm B. en W. uit te noodigen de ingediende ver- Ordening in te trekken. Het voorstel werd aangenomen met de stem men der heeren Timmer, Tjeenk Willink, Huls- wit en v. Loosjes tegen. Overneming van grond B. en W. stellen voor van de Naaml. Venn. „Maatschappij Rolland" te Amsterdam, over te nemen voor straten en plein bestemde gronden tusschen de Oranjestraat, de Oranjeboomstraat, het Oost-Indisch Vaartje en den spoorweg Am sterdamRotterdlam, en voor de te maken wer ken op en in die over te dragen gronden ter beschikking van B. en W. te stellen een bedrag van 46.970. Goedgekeurd. Gymnastieklokaal. zouden hechten. In dezen is het Rijk vrij wat ruimer dan de gemeente. Het Rijk ziet er geen bezwaar in om rijksgebouwen af te staan ofwel rijketerreinen. Dan zet spr. bet nut uiteen der gymnastiek en stelt voor om niet op het advies van B. en W. in te gaan. Dr. TIMMER meent ook dat een proef zou kunnen worden genomen met het toestaan van dit verzoek van deze eerste vereenigïng, die zich aanmeldt. Een voorstel in dezen geest wordt gedaan door de heeren van de Ramp, Breda Kleijnen- herg en Dr. Merens. De heer BREGONJE meent dat het school hoofd, als opvoeder deir jeugd, zich in dezen van een ongunstige zijdie heeft doen kermen. Ook hij bepleit het nut van de gymna stiek en spreekt den wensch nit diat de Raad niet zal medegaan met het voorstel van B. en Weth. De heer LOOSJES heeft ook met leedwe zen het advies ontvangen van het hoofd der school, doch dat het hoofd zich van een minder gunstige zijde heeft doen kennen, geeft spr. niet berg en v. d. Kamp wordt met 22 tegem 6 stemmen aangenomen. Vervroegde winkelsluiting. De heer WEIJLAND eet uiteen dat fiet voor stel om een commissie te benoemen ontstaan is uit een gevoel van teleurstelling en onvol daanheid over het eerste advies van B. en W. om afwijzend te beslissen op het adires om tot vervroegde winkelsluiting over te gaan. De heer Weijland verdedigt de noodzakelijkheid van een nader onderzoek in deze belangrijke zaak. Zij steunt toch niet alleen op redenen van theo- retlschen, maar ook op redenen van practischen aard. Spr. zou een degelijk onderzoek wenschen, andera zou binnenkort de Raad weer voor een zelfde geval staan en dat nog voordat de resul taten van het onderzoek, ingesteld door de Haarl. Handelsvereen. en de Haarl. Hanze aan den Raiad waren hekend gemaakt. Spr. verwacht veel nut van eene raadscommissie. Daarmede is volstrekt niets onaangenaams bedoeld aan het adres van B. en W. Hij beveelt de benoeming van een commissie aan. De VOORZITTER meent dat het de zaak omvang der schade nog niet kan over zien, doch mooht het Rijk besluiten tot het bouwen van een nieuwe kazerne, dan zou etr wellicht aanleiding zijn voor de gemeente om het Rijk te verzoeken de kazerne buiten de stad te doen bouwen. Hierna sluiting der vergadering t-, van B. en W. as om deze zaak voor te bereiden, toe. Bepalingen zijn neel mooi, maar bu gym-, bJmet die van eene raadscommissie, nastiektoesteuen komt het voor diat het niet i -o-, i m j Bet voorstel van li. en W. om de zaak aan geheel slecht is, maar met geschikt meer om:, hen over te laten wordt verworpen met lo tegen er aan te oeienen. Dan gebeuren er ongelukken.g stemmen Dit is het bezwaar van het hoofd der school en dit kunnen B. en W. beamen. Spr. zou er niet vóór zijn dat vier, vijf onderwijzers in B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken hetzelfde lokaal kwamen oefenen, op het verzoek van het Comité tot Bevordering* De heer BREDA KLEIJNENBERG gelooft, der beoefening van Gymnastiek voor meisjesniet dat het kleinzieligheid is van het sehool- der afdeeling Haarlem van den Nederlandschen hoofd, dat hij niet goedvindt, dat er geoefend Bond voor Lich. Opvoeding om een schoollo kaal te mogen gebruiken voor oefening. De heer Dr. MERENS spreekt er zijn leed wezen over uit, dat B. en W. afwijzend wen schen te beschikken. De houding van het school hoofd, dat hij niet de verantwoordelijkheid wil de dragen, vindt hij kleinzielig. Ook had hij niet gedacht dat B. en W. er hun goedkeuring aan 1 Het voorstel om eene raadscommissie te be noemen wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Benoemingen. Tot onderwijzers aan de Herhalingsschool werden benoemd de heeren R. Haverschmidt en wordt, maar spr. kan zich voorstellen dat hij die bulder, verantwoordelijkheid, waarover de wethouder Rondvraag, spreekt, niet op zich wil nemen. Maar het De heer v. d. KAMP vraagt het woord naar schoolhoofd zal niet bekend geweest zijn met aanleiding van den brand in de kazerne op de bepalingen, die daaromtrent bestaan. Spr. Dinsdagavond. De gelegenheid doet zich voor zou het toejuichen indien eiken avond scholen dat de Gemeente misschien de beschikking voor gymnastiek-oefening werden gebruikt. j krijgt over een flink terrein gemeentegrond. De Het voorstel dor heeren Merens, Klejjnen-heer van der Kamp zegt dat men den OPLEIDING POT! OFFICIER'. Dia genertaial-ima j oor, inspecteur van' Eefc militair otnideirwijB, heeft ter kennis gablriaJctht wam Ida öommatnideertemide officieren der korp sen, Idjait op zteeb uiteemlaopende wijze wordt gahiatnideld hij de beaordeeling vlam het gie- Idflaig! wan onderofficieren, dingende naar een plaatsing .op den hoofdcursus ter opleiding tot tweede-luitenant. Terwijl ©enerzijds hij enkele kleine omder- ig'ane straffen reeds kef gedrag als minder gioed word t beoordeel d, wordt anderzij dis hij werkelijk indisciplinadre straffen het gedrag als goed gequajifioeerd. Uit den aard der zaak kunnen in derge lijke omstandigheden hij de beoordeeling om trent de toelating .onbillijkheden niet uit blijven en is een dergelijke verschillende beoordeeling' ook niet in het belang van het officierskcrpis. In verband hiermede woridt den domman- deerenden officieren verzocht bij de beoor- deeling yiain het gedrag* van dusdanige on derofficieren met de meeste nauwgezetheid te werk gegaan- Par8jln de bergen (5). Mooi Nederland (2)» De Tyrolere in de Eucharistische Processie te Ween en. TEKST: Dr. A. Kuyper. Verhoorde bedel Waar bet goed voor was. Bij de Platen. In de Bergen. Oostersche rechtspraak. Allerlei. Inhoudsopgave. Rebusoplossingen. POSTPAKKETTEN VAN ENGEEANTJL; De Engelsehe postmlaester-gemeralal deelt aan de Emgclsehe bladen mede, dat met in gang van 1 October het tarief voor post pakketten naar de meeste Europeesche lan den en naar verschillende buiten-Europeel- sche landen zal worden verlaagd. Voor Ne derland zullen pakketten tot 3 Engelsehe ponden (ruim 1.35 K.G.), waarvoor de vracht thans 1 sh. bedraagt, slechts 10 pence koe ten, pakketten van 3 tot 7 Engelsehe pan den thans kostend 1/6 sh., voort,aam slechts 1/2 en pakketten Van 7 tot 11 E. p. thans sh. voortaan slechts 1/6, Woensdag 25 Sept. (8 u v.m.) DE „KATHOLIEKE ILLUSTRATIE" van deze week bevat de volgende PLATEN: Dr. A. Kuyper. Mgr. Amadeus de Bie. Het Roomsche onderwijs vooruit Een bevoorrecht gezin. Op een slagveld van Bo rodino. De opening der Staten-Generaal door H. M. de Koningin. De groote processie te Weenen, na het Eucharistisch Congres. Op den binnenhof van den Weenschen Hof- ><2 in 2* uur Plaateen Amsterdam. hoog ager Keulen. 38.42 0,13 Kanaalwater. Lobit. 11.28 0,- 0,1 8u. 0.46 MAP Nijmegen 9.01 0,15 12 0,4 St. Andr. Waal 4.58 0,- 0,14 2 .0,45 Arnhem. 8.Ï8 0,- 0,14 Stadswalen Vreeswijk Lek, 1.90 0.— 0,il 8u, 1.46 MAP Westervoort. 9.45 U,- 0,11 12 0.45 Deventer. 8.4 0,16 0,01 2 .45 Kampen 0.04 Amstel water. Maasir, brug 41.61 0.— 0,03 8u 0 6 MaF hoofdei. 41.54 0,02 12 0.45 Venloo. 9. 7 0,02 2 0.45 Grave. 5,78 0- 0,20 Zuiderzeew, St. Andr, Maas, 2.18 0 0,19 8u.v.38MAP SfeWS&jiJs De Katholieke Illustratie Iedere veertien degen of drie weken een eerd.ge rebus met fraaie prïjseila - Ï- ling i ""Doorhalen wat niet verlangd wordt. was oen groote, somber-uitziende man. Zoo-] als het heette, wilde hij in het huis een school inrichten, maar wat hij daarvoor deed, er kwamen noch pensionaires, noch leerlingen. Hij had zelf drie kinderen; met zijn vrouw leefde hij voortdurend in ongenoegen en men zeide, dat hij zoo diep in de schulden zat, dat hij zich niet meer te redden wist. Hij wilde het huis weer verknopen, maar al zijn moeite was vergeefs, hij zonk al dieper en dieper. De schuldeischers spoorden hem aan; hij gaf zich over aan den drank. Hij weet al zijn nood en ellende aan zijn vrouw, die hij genot zucht, lichtzinnigheid en verkwisting ver weet. Zijn huis werd verkocht, zijn meubilair verpand. In den nacht, welke de openbare veiling vooraf ging, 6tak bij zijn vrouw dood, hem zelf vond men den anderen dag opge hangen in een dakkamer. De kindereu wer den in een weeshuis gebracht, en sedert dien staat het huis leeg." De graaf streek eenige malen met zijn blanke aristocratische hand over zijn zwar ten haard en liet dan zijn donkere oogen pein zend op het goedmoedige gelaat van de oude dame rusten. „Ik dank u nogmaals voor uwe mededee- JLingen," zeide hij, ik hen niet bijgeloovig." „Overal is ons leven in Gods hand", zeide jnevrouw Heiwig, „en de ware christen ver trouwt steeds op de Goddelijke Voorzienig Jb.eid; maar de akelige heginnreingen aan Öat buis...." i „Kunnen mij niet afschrikken",, onderbrak de vreemdeling. „Wie is de eigenaarT' y „Mijnheer Matthias Grnnewald; hij heeft na den dood van den laatsten eigenaar het huis moeten overnemen, wijl hij de voor naamste schuldeischer was. Daar bij de ver knoping niemand er op bieden wilde, is het voor een spotprijs zijn eigendom geworden, en ik geloof de verzekering te kunnen ge ven, dat hij het billijk verhuren zal." „Nu het zoo lang onbewoond is gebleven, zal het wel een groote som kosten, bet buis weer bewoonbaar te maken?" „Als n het bezichtigen wilt.... ik heb de sleutel." „Dat zal mij heel aangenaam zijn," ant woordde de graaf De oude dame knikte toestemmend en 'haalde de sleutel nit een kistje. „Mijnheer Grunewald heeft mij hem tot dit doel gegeven," zeide zij, terwijl zij de deur opende; „ik maakte er het vorige jaar voor 't laatst gebruik van. Het huis is so- liede gebouwd, ook van binnen werkelijk goed ingericht; wanneer maar niet al die nare histories er aan verbanden waxen!.... De bediende ging met hen mede, en de graaf richtte in een vreemde taal eenige woorden tot hem, welke mevrouw Heiwig niet verstond. De tuindeur knarste in zijn hengsels, en de weg, welke door een grooten, verwilder den tuin naar het huis leidde, was door den regen doorweekt en vol onkruid. Zij gingen het huis binnen: in iedere kamer ver telde mevrouw Heiwig weer een gebeurtenis. „Hier lag het lijk van de huishoudster," zeide zij in de keuken, op de steenen vloex wijzend. „In de kamer hiernaast is de oude heer vermoord, terwijl hij voor zijn schrijf tafel zat; ik geloof dat men de bloedvlekken nog kan zien." De graaf lachte en zijn dienaar trok min achtend zijn wenkbrauwen op: op geen van heiden schenen de mededeelingen eenlgen indruk te maken. „Hier was de slaapkamer van het jonge echtpaar," nam de oude dame op de boven verdieping weer het woord; „hier was de krankzinnige, dien vier sterke mannen niet in bedwang konden houden." „Wanneer men de wand tusscben deze en de aangrenzende kamer laat wegnemen, krijgt men een groote zaal", antwoordde de graaf kalm. „In de aangrenzende kamer heeft de laat ste eigenaar zijn echtgenoote vermoord." „Wat hindert dat?" schertste hij, naar het venster gaande, om een blik naar huiten te werpen. „Mij hinderen die geschiedenissen niets, en mijn gasten zullen zich daar ook niet door laten terugschrikken. Koop ik het huis, dan zullen er vele veranderingen moe ten plaats hebben; ik hen niet van plan, in deze vertrekken het leven yam een kluize naar te leiden". In het dakkamertje toonde mevrouw Hei wig hem de haak, waaraan het lijk van den laatsten eigenaar gehangen had; de bedien de brak ze af, en wierp ze, zonder een woord te zeggen, het venster uit. „Nu ziet u, welke waarde wij hechten aan die dingen," zeide de graaf op gemoedelijken toon. „Wij kennen beiden geen vrees voor spoken. Nu willen we nog de kelders bezich tigen, maar blijft u gerust boven, mevrouw, wij vinden den weg wel alleen." „Van die kelders vertelt men zeldzame dm- •gs-gn", nam zij na ooguulik W66r not woord; een bende valsche munters moet er in gehuisd hebben; men verhaalt, dat er een geheime uitgang aan moet zijn." Graaf Krasinski lachte en vroeg de we duwe nog eenmaal hoven te blijven; daarna ging hij met zijn dienaar de keldertrappen af. Langen tijd verstreek voor heiden terug keerden; de graaf ging eindelijk in den tuin. en beval zijn bediende de stof van zijn jas te slaan. „Het is wel heel kond daar beneden, zeiue hij; „een voortreffelijke wijnkelder. Wan neer het huis geheel is opgeknapt en gerei nigd is, zal het er heel anders uitzien; eeni ge veranderingen zullen noodig zijn en veel geld zal het wel kosten, maar ik geloof wel, dat alles in dit goede jaargetijde wel spoe dig kan gebeuren, zoodat ik niet lang zal be hoeven te wachten het te gaan bewonen. „U zijt dus besloten?" vroeg mevrouw Hei wig nog altijd ongeloovig. „Ja," zeide hij, terwijl hii langzaam met haar terugliep; „ik zal het koopen, wanneer ik het billijk bekomen kan. De straat is hier wel stil?" „Buitengewoon....- alleen de schooljeugd heeft hier zijn speelplaats; maar anders ziet men hier zelden een mensehelijk wezen." „Des te heter; ik houd van de stiltel" „En n verklaarde eerst, niet het leven van een kluizenaar te willen leiden," '/Zeker niet, ik zal bezoeken ontvangen en visites maken", antwoordde hij, terwijl hij staan bleef. „En nogmaals dank voor uwe welwillende vriendelijkheid en tot spoedig weersziens!" Hij nam zijn hoed af en hoog even; en ds oude dame zag hem na tot den hoek van de straat, waar hij verdween. Peinzend keerde zij naar huis terug en ging naar de keuken oiu naar het middag eten te zien; haar broedei en haar zoon zou den binnen een half uur thuiskomen en de heide heeren waren aan stiptheid gewoon. „Was het een Poolsche graaf? vroeg het dienstmeisje nieuwsgierig- „Zojn bediende zeide mij, dat hij het moordhuis zal koopen. maar ik kan het met gelooven." „Het is ook ongelooflijk," antwoordde me vrouw Hel wig. „De bediende heet Michael, hij is ook een Pool, men kan 't niet hooren, want hij spreekt even goed Duitsch als wij beiden ging be meisje voort. „Hij zeide mij, dat zijn heef ontzettend rijk is, en het hier, als hu b huis koopt, levendig zal worden. Eerst heb hen zij in Parijs gewoond, maar daar beviei het hem niet meer; en naar Polen kunnen zij ook niet terug, want dan worden ze nam Siberië gevoerd." „Heeft de man u dit alles in dien korte» tijd vertelt?" vroeg de oude dame mistrou wend. „Hij schijnt öogal in je smaak gev len te zijn." „Heelmaal^ niet, maar zijn heer is ev mooie man!" (Wordt vervolgd)-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 6