i J.H.W. 6EUHDE1AIII 1 i Romeinsche Kroniek. HET GEHEIMZINNIGE HUIS Beslist Waterdicht. giziimiimi oyons BINNENLAND. J. HUIZING. Import American Shoe's* Groote Houtstraat No. 44. Telef. no. JS81. KONINGSTRAAT. Mante Icostuums Costuumrokken en REGENMANTELS in gummi- Wa terprooi en echt iYüQLEK lodenslof. Jtu Bon Marché HaaHeiti"ÜB*u$seB* HaitdsefacseneBi woc-p alle gelegenheden. feuilleton Steeds voorradig de Nouvéaute's jij in DAMES en KINüERMANTELS g NIEUWE HAARLE/ASCHE COURANT I l| L i Rome. 1 October 1912. Voor ditmaal zal ik eens met het jongste nieuws aanvangen en dan stap voor stap te ruggaand, het in- deze halve maand opge gaard materiaal verwerken. Het nieuwste dat te boekstaven valt is ook het meest ver kwikkelijke. Indien al wat in woorden gezegd werd ge durende de Sociale Week te Venetië, die luist afgeloopen is, in daden wordt omgezet, is goede katholieke actie te verwachten. Voornamelijk de schoolquaestie werd gron dig bestudeert en uitvoerig behandeld. Men beloofde elkaar krachtig te zullen optreden cm de jeugd te redden; maar er is zulk .een hemelsbreed onderscheid tusschen het woord Gods, dat daad is, en het woord des men- sclien dat zoo menigmaal klank blijft! Al dead men slechts wat in Frankrijk geschied de, waar de Bisschoppen de schoolboeken censureerden en waar naast de neutrale scholen de katholieke scholen bij menigte verrezen, welke de eersten ontvolkten.Er gens in Bretagne tellen 65 scholen 258 leer lingen. In de best bezochte zijn er 9 en een paar zijn geheel en al ledig. De laatst.» afle vering van de „Civilta Catholica" haalde eenige volzinnen aan uit de schoolboeken, die ook dooi de kinderen op de katholieke scholen bestudeerd moeten woiden, daar zij volgens (lie hoeken geëxamineerd worden en waarin de historische waarheid absoluut ver kracht wordt, de oorsprong van het mensche- lijk geslacht geheel verkeerd voorgesteld, en A-an Jezus o.a, gezegd wordt, dat Hij eene leer predikte, die in strijd was met de ge woonten der Joden en met hunne opvattin- peil en dat men Hem daarom kruisigde(l) De nichten jegens dieren worden hun uiteen gezet, maar van de plichten jegens God wordt niet gerept. Bovendien is het toezicht op de kath. scholen verscherpt en onderzoek bevolen of deze leerboeken wel gebruikt worden. De katholieke vereenigingen zullen dus een lieel kluifje hebben, indien zij hun Venetiaansche programma willen verwezen lijken. De II Oommunie der kleine kinderen en liet veelvuldiger communieeeren der groo- teron moge ben daarbij den strijd vergemak kelijken. De Paus, die nauwkeurig alle ver handelingen schijnt gevolgd te hebben, toon de Zich zeer tevreden hij de audiëntie, welke Z H. aan het bestuur verleende. Eene eigenaardige nieuwigheid kwam in deze „Week" ter sprake. Er heeft zich eene vereeniging „de Guitaar" gevormd, die dui zend eu én duizenden liedjes, op papier van verschillende kleuren gedrukt, verspreidde en propaganda maakte voor het denkbeeld oin door het goede lied liet gemeene straat lied te bestrijden, en zoo beschavend en ver edelend op de jeugd te werken en het be derf te weren, dat door het slechte lied ver spreid wordt. De voorsteller vond veel bijval en de vereeniging won vele leden, die zich voorstellen het geheele land over de liedjes te verspreiden. Pater Lagange O. P., heeft een treffende brief van onderwerping aan den Paus ge schreven, waaruit blijkt, dat hij uit onvoor zichtigheid, maar niet uit kwaadwilligheid gezondigd heeft, en tevens dat liet door de vijanden der Kerk verspreide bericht, dat hij ijjn ontslag als Directeur der Bijbelschool te Jeruzalem had ingediend, uit de lucht gegre pen is. Ziehier de brief, die door den eer- hiedwaardigen Generaal der Dominicanen, Pater Carmier, aan Z. H. overhandigd werd: „Heilige Vader, vol ootmoed aan de voeten van Uwe Heiligheid geknield, bied ik aan U de uitdrukking van de diepe smart, die ik ge voel u verdriet aangedaan te hebben en be tuig U mijne gehoorzaamheid. Mijn eerste zucht is dezelfde geweest, die ook mijn laat ste zijn zal: steeds in alles, met geheel mijn hart en geheel mijne ziel, zonder een enkel voorbehoud, mij te onderwerpen aan de he velen van den Plaatsvervanger van Jezus Christus. Maar juist omdat ik in mij gevoel het hart van den meest gehoorzamen zoon, zij het mij vergund tot een Vader, den ver- hevenste der Vaders, maar steeds een Vader, te mogen zeggen, hoe groot mijne smart was te moeten vernemen, dat eenige mijner wer ken geoordeeld worden rationalistisch ge tint te zijn. Ik hen ten zeerste bereid te be kennen, dat mijne werken eenige dwalingen bevatten, maar dat deze dwalingen zouden neergeschreven zijn in een geest van onge le orzaamheid aan de traditie en aan de be slissingen der Bijbelcommissie, dit veroor- lovo U, mij te verklaren, dat nooit mijne be doeling is geweest. Aan de voeten van U H. Vader geknield, enz. enz." Z. Em. Kardinaal van Rossum wordt eerst daags in Rome terug verwacht.*) Ook in Tren- te, waar Z.Em. de eerste steen legde voor een kerk van het H. Sacrament, werd Hij gehul digd, zoowel als legaat van den Paus als we gens zijne persoonlijkheid en ook hier had Z. Em. de voldoening te zien, dat het Stads bestuur goedgezind was en met de Kerke lijke Overhied samenwerkte. Bij zijn vertrek had eene indrukwekkende ovatie piaats. Dit was 20 September. Z. Em. ging daarna eeni ge dagen als gast op het kasteel van den graaf Schonberg doorbrengen. Van groot belang is de vijfde Brief, welke de Paus aan de generaals der drie Eerste Or den der Zonen van den H. Franciscus gericht heeft inzake de Tertiaristen, hen op het hart drukkend er voor te zorgen, dat deze zich in geen enkel opzicht aan de discipline der regels verwijderen. Na op de noodzakelijk heid gewezen te hebben, dat aan allen duide lijk moet gemaakt worden wat de Derde Or de is, wat haar doel is en dat zij in hoofdzaak niet van de beide andere Orden verschilt, maar alleen op andere, eigene wijze hetzelfde doel nastreeft, stelt de H. Vader eenige re gels vast voor de Paters die de Derde Orde besturen moeten, de vraagstukken welke be handeld kunnen worden, de gehoorzaamheid aan den Paus en aan de Generaal Oversten der Orde en de openbaarmaking der acten. Het allernieuwste nieuws heb ik toch nog over 't hoofd gezien, nl. dat het proces dei- zaligspreking is ingeleid der eerste marte laars in Oeganda, die 22 heldhaftige neger kinderen, die verkozen op afschuwelijke ma nier verbrand en langzaam gebraden te wor den, liever dan het geloof aan Christus te verloochenen. Welk een onderscheid met al de flauwheid en het menschelijk opzicht, dat men rondom zich ziet, waar een spottende glimlach voldoende is om Christus te doen verloochenen, zooal niet in het hart, dan toch voor het uiterlijk: En het allernieuwste is dit: Opnieuw gaf de Paus blijk van Zijne alles omvattende werkkracht en organisecrend talent. Heden was de Vaticaansche Bibliotheek weder voor het publiek geopend, geheel gereorganiseerd. De kostbare manuscripten zijn nu uit de kunstzalen verwijderd, zoodat men zonder ge leide mag rondgaan en alles naar wensch kan bezichtigen. De boekerijzalen zijn ook geheel nieuw ingericht, volgens de beste me thode om hoeken en manuscripten te bewa ren en het den studeerenden gemakkelijk te maken. Een jaar werd aan deze reorganisa tie gewerkt en de groote kosten door den Paus gedragen. Een nieuw bewijs der „ach terlijkheid" der katholieken is dat het laboratorium, opgericht om kostbare, oude manuscripten, die door den tijd geleden heb ben te restaureeren, en voor verder bederf te bewaren, e e n i g is in de wereld, en dit wordt zoo algemeen erkend, dat de bibliotheken van overal, en niet weinigen in Italië, hunne in slechte conditie verkeerende codices naar het Vaticaan zenden, om gerestaureerd te worden! Wij genieten hier weder eens van eene sta king der stadsreiniging. Wij hebben reeds de aankomst te Rome van Z.Em. vermeld. Red. N. H. Crt. W11 mi.au M Pi. in i tnctSJr 3* Zeker hebben de menschen gelijk te pro testeeren, daar zij met al hun vertoogjes om trent hun hongerloon, met een kluitje in het riet gestuurd werden en met beloften ge paaid, sinds jaren, terwijl de heeren op het kussen hun beurs spekken. Maar die ellen dige staking, die als het eenige redmiddel in zulke gevallen beschouwd wordt! Onlangs deed ik reeds een hoekje open over den toe stand onzer straten. Men begrijpt hoe ze er nu uitzien! Bovendien vaardigde Nathan een ukase uit, dat men 's avonds het vuilnis op straat moest deponeeren dit werd in de huizen ook niet opgehaald doch nu zou het 's nachts door los werkvolk opgeruimd wor den. Maar in vele straten lag het er den gan- sclien dag, en anders werd het om 12, 1, 2 uur opgeruimd, liefelijke stofwolken en geuren verspreidend. Het mooiste hij al het wanbestuur is wel dit, dat Nathan voor wie het mocht ver geten zijn is dit onze geëerde burgemeester, Italiaansoh-Engelsche-jood-macon zich on langs in eene gemeenteraadszitting er over beklaagde, dat de straten zoo slecht gepla veid werden. Het ligt toch aan die heeren, zou men zeggen, daarvoor te zorgen en in de eerste plaats aan hun hoofd. Nooit en ner gens heb ik zulk werken gezien en dat nog wel van Italianen, overal gezocht als weg werkers. Nauwelijks is een opgebroken straat weer dicht, of hij ligt vol met gaten. Onlangs zag ik bijv. dit: een straat werd opgebroken 3 4 maanden geleden nieuw geplaveid omdat de keien ongeregeld lagen. Twee da gen later ging ik door dezelfde straat, waar men verder op nog bezig was en de lagen zoo mogelijk nog ongelijker dan in het twee en drie dagen geleden gelegde steenen nog niet veranderde gedeelte. Er was juist gesproeid, en overal waren kuilen met plas sen. Men dempt nu den put nadat het kalf ver dronken is. Eindelijk is een tramlijn gelegd naar den Zoölogischen tuin. Die zal hem ze- ker nu niet redden. En wie zal redden hij springen? De stad, die deficit heeft? De 1 Staat, wien per maand de oorlog 35 millioen frs. kost? 't Heet dat er geen geldgebrek is en weer luidt de grootspraak: Italia farh da sé (Italia zal het zelf, alléén doen) en j zeker om dit te toonen, gooit men met geld, I dat het een aard heeft. Langzamerhand worden alle ascari, d. i. in- landsche soldaten, uit Erithrea naar Rome gebracht ter belooning en om hen het groote Italië te laten zien. Maar 'tlijkt zoo kinderachtig! En dan al de ovaties die hun gebracht worden, gevierd als zij worden door de militaire autoriteiten, enz. 't is gewoon weg bespottelijk. Bij slot van rekening zijn het huurtroepen, die geworven zijn om te vechten en er voor betaald worden, 'tls een mengsel van hoogmoedswaanzin en kinder achtigheid. De oorlog viert nu zijn eerste verjaardag en hoever zijn ze? 't Heette al zoo lang dat de geheele kust in hun bezit was en ieder weet hoe het onlangs in Zanzur toeging en nu weer in Misacata, En het annexatie-de creet ook een uiting van hoogmoedswaan zin zit hen in den weg, nn het geldt vrede I te sluiten. Nu komt weder een dreigen met optreden in de Aegeische Zee, wanneer de Turk niet toegeeft. En ik vermoed dat deze in zijn vuistje lacht, wel wetend dat de mo gendheden toch aan Italië die eilanden niet gunnen. Individueel zijn èn troepen èn offi cieren bewonderenswaardig, maar het geheel maakt een pover figuur, die door al de groot spraak wel vermakelijk uitgedost, doch verre van deftig gekleed wordt. Op 20 September heeft natuurlijk weder de hatelijke ant.iclericale betooging hij de bres van Porta Pit plaats gehad. Nathan heeft zich ditmaal iets gematigd en in zijn gezwol len taal dei! Paus niet zoo gehoond als het vorig jaar, hoewel elk woord toch hoonend was voor den Pauselijken Stoel. De vuilaar dige Padrecca, redacteur van het schendblad Asino (de Ezel) en Kamerlid, besteeg de tri bune, om de laatste Pausen te bekladden, en werd rustig aan het woord gelaten, ten spijt van de waarborgenwet. Maar hij spreekt niet als machtspersoon, dus kan men zijn gezwets ignoreeren als kikvorschengekwaak. Wil men er een staaltje van? Hij noemde o.a. Pius X dengene „in wiens naam het katholieke Span je Fr. Ferrer vermoordde, en aanstoker van dezen moord". In Sinagaglia, eene stad in Toscane, heeft hij een evenknie in den burge meester, die eene manifestatie op touw heeft gezet om een moordenaar te eeren, die door Pius IX rechtvaardig ter dood werd veroor deeld, tot deze manifestatie opwekkend in een rondschrijven dat de grofste beleedigin- gen van dien engelreinen en edelaardigen Paus bevat. En weder niettegenstaande de waarborgenwet laat men hem rustig be gaan. En hier is een overheidspersoon die zoo optreedtl Wil men nu nog eenige staaltjes van aller lei moois? Tot een bataillon Ascari werd hij het zgn. altaar des vaderlands, dat vóór het Victorio Emmanuel monument staat, gezegd: Ascari, soldaten van Italië, nadat ge den tem pel hebt begroet waar de souvereinen van Italië hun eeuwigen slaap slapen (het Pan theon) komt nu hier het in de zon schitte rend standbeeld begToeten van den Vader des vaderlands, het standbeeld van hem, die als de H. George, met het opgeheven, roemvolle zwaard, het zwaard zijner voorva deren, die onverwinbare helden waren, Ro me aan Italië heeft teruggegeven". Ascari, Italiaansche soldaten! Ge hebt de eer de wa pens te presenteeren aan dit monument, dat de Tempel is van het Italiaansche vader land en het granieten gedenkteeken van de macht en de grootheid van Italië Bij de inhuldiging van dit monument schreef de grootmeester der Vrijmetselarij in zijn manifest: in dit heerlijk kunstwerk ziet de Vrijmetselarij gesympathiseerd en als gebeeldhouwd, „ten aanzien van het Vati- caan steeds waakzaam en op den loer lig gend"; de ziel zelve van het vaderland Verderop wordt de wensch geuit dat „van ons land geheel herwonnen en verloet „tot de laatste sporen verdwijnen van die macht, die alleen de vrijheid en de eenheid van het va derland verloochent en vervloekt". In eene conferentie, handelend over het overbrengen van het stoffelijk overschot van generaal Lamarmora, werd gezegd, dat dit in Genua, na ontscheept te zijn, op de schou ders werd gedragen met evenveel plechtig heid als de Verbonds Ark van het Oude Tes tament! Op den muur van een vroegere Francisca ner klooster, nu scherpschutterskazerne (ber- saglieri) werd een steen geplaatst ter eere der in Libië gevallenen, waarop zij in „naam van het heilig Italië gezegend en gewijd wer den". Een Kamerlid vond noodig te zeggen dat „naardien de Paus noodig gevonden heeft het aantal der kerkelijke feestdagen te vermin deren, hij van oordeel was dat de eenige fees ten die men in eere moest houden, zijn de Zondagen, „Kerstmis en 20 September!!! En wat de liberale pers niet bazelt! Cu rieus is dat ze altijd met nieuwtjes van het Vaticaan moet aankomen, 't Zou toch lo gisch zijn in haar geval het dood te zwijgen, te ignoreeren. Maar neen. Ziehier een paar staaltjes van de laatste couranten leugens uit liberale en anti-liberale bron: De Paus laat in het Vaticaan een gebouw zetten voor het conclave. Pius IX deed een gedeelte van het Quirinaal voor dit doel verbouwen). Do Kardinalen hebben in 't Vaticaan een verga dering gehouden, om over de keuze van een opvolger van Pius X te delihereeren. De Paus zal een half millioen bijdragen voor de oprichting eener intransigente courant. De courantenventers brullen: „Het schan daal in het Vaticaan". En in de waarborgen wet staat: „De Persoon van den Paus is hei lig en onschendbaar." Indien eenmaal het geduld van God uitge put raaktwat zal dan het lot van Italië zijn? Waarschijnlijk pleit de verguisde Paus, als Mozes voor het volk Israël, voor dit ver dwaalde volk en houdt zoo de wrekende arm Gods tegen. En de J'aus wreekt zich weldoend. De Pau selijke Romeinsche Academie voor Archaeo- logie schreef een prijsvraag uit voor de beste studie over de opgravingen van Ostia. Het bekroonde werk verscheen op kosten dezer zelfde Pauselijke Academie: eene prachtuit gave. Pater Fah, bibliothecaris der Abdij van Sint Gallen, in Zwitserland, werd door den Paus, als hiawijs van appreciatie van zijne werken op letterkundig en kunstgebied waarvoor hij door alle geleerden hooggeschat wordt tot eere-Kamerheer benoemd. Als vervolg op het wat de Paus voor het Missiewerk onder de Indianen in Peru ver ordende, diene dat een Dominicaan, Pater Clerretat, die als student uit Frankrijk ver- dreven naar Spanje de wijk had genomen, en zich daarna aan het missiewerk in Brazilië gewijd had, op den meest vooruitgeschoven post onder de Roodhuiden, nu door den Paus tot Bisschop is verheven van de streek waar hij zoo lang, met zooveel vrucht gewerkt heeft. De vorige maal sprak ik over het M o t u P r o p r i 0, dat over de zorg voor de geeste lijke belangen der emigranten handelde. Op dat met bekwamen spoed alles naar den geest des Pausen zou geordend worden, is eene nieuwe sectie opgericht der Consistoriale Congregatie en de even practische als ge leerde Mgr. Pisani tot hoofd hiervan aange steld. Een nieuw bewijs van zijne belangstel ling in het lot der Italiaansche emigranten, is te vinden in eene Breve, dien de Paus op 4 Sept. jl. richtte tot den Generaal Overste van het Instituut der Missionarissen voor de emigranten ter gelegenheid van het zilveren feest der oprichting door Mgr. Scalabrini. De Breve vloeit over van woorden van lof over het verrichtte werk en van woorden van aan moediging om in denzelfden geest en met denzelfden ijver op den ingeslagen weg voort te werken tot behoud van het geloof onder hen, die het Italiaansch vaderland voor verre overzeesche gewesten verlieten. Ten einde hen aan te moedigen die zich aan de verspreiding van goed-katholieke ge. schriften wijden, een een bewijs leverend hoezeer de Paus het noodig aoht de Katho lieke Pers te steunen iets waar in dit blad ook steeds en terecht op gehamerd wordt deed Z. H. door den staats-seeretaris aan den President der nieuwe vereeniging van den H. Paulus een brief richten om Zijn welge vallen uit te spreken over het door hem sind» 1875 verrichtte werk, blijkend uit een verslag door hem gepubliceerd en den Heiligen Va der aangeboden. In dezen brief beklaagt de Paus zich over de inertie der goedgeloovi- gen tegenover de groote activiteit der sleoh- ten, waardoor zooveel zielen ten gronde go rukt worden en eindigt met te zeggen, dat Z. H. hoopt dat door hun toedoen onder de katholieken het bewustzijn levendiger mocht worden van den heiligen plicht de goede pers te bevorderen en allen te doen begrijpen dat de oogen te sluiten voor een zielenmoord op zoo grpoten schaal als dagelijks door ds 6lechte pers geschiedt, niet iets is dat de zie len die in God gelooven en verklaren Hem oprecht lief te hebben, langer kalmweg kun nen gedoogen en aanzien alsof het hen niet aanging! Ten slotte nog een interessant bericht uit Jeruzalem. De latijusche Patriarch Mgr. Ca- msasei, wien de tegenwoordige tijdsomstan digheden niet veroorloofden het Weener Eu charistisch Congres hij te wonen, wenschte toch in den geest zich met de Congressisten te vereenigen en riep daarom de katholieke Christenen op tot eene plechtige bijeenkomst in de het dichtst zich hij het Caenaeulum be vindende kerk, nl. de nieuw gestichte kerk der Benedictijnen op den berg Sion. Alle Oversten van religieuse huizen waren tegen woordig alle priesters, en verder met leek en was de ruime kerk stampvol. Pater Lauren- tius Janssen, Benedictijner Abt en secretarie der Bijbelcommissie alhier, die de Heilig® Plaatsen bezoekt, hield in het Fransch eene rede, de heteekenis der Eucharistische Con gressen uiteenzettend. Daarna droeg de Pa- triarch de H. Mis op met algemeene H. Com munie, onder welke de Bened.iktijnen toepas selijke Gregoriaansche melodieën ten gehoor® brachten. Het schoone feest eindigde met den plechtigen zegen met het Allerheiligste. Ik, die het voorrecht heb de kerk, de om geving, al de associaties uit ondervinding te kennen, begrijp welk een sympathiek feest het geweest moet zijn. Wanneer zal de dag komen dat aan ons Christenen, die voor om zoo heilige plek, waar de Heer Zijne Eucha ristie instelde, toehehooren zal en niet meer door den Turk ontheiligd wordt? B. T. P. WASZKLEWICZ v. SCHILFGAARDE. 99 SCHEEF VOORGESTELD. In ouzo bespreking van die rede avVr dej Tarief wet, doom Mj*. Dir. Jan v.an Best ver leden week te Amsterdam gehouden in d® Grouraga)-vereeniging, maakten we ook mei1- ding' viam. een artikeltje vian den „Limburger! Ko-erier". tMr. Van Best had namelijk betoogd, dat de kosten der sociale hervormingen hier te lan de billijkerwijs niet gevonden kunnen wor den uit eene verhooging Van de sucoessiet- reohten. De debater beweerde, dat dit wèl ko® e®i zoo schreven wij „hij haalde er zelfs den „Limburger K ie>- „rier bij, die onlangs in een zonderling! „artikeltje heeft verteld, dat de Staat or- „voior moest zorgen dat de particulier© ver- „moigens jiiet te groot wonden." Naar aanleiding hiervan schrijft nu de „Limburger Koerier" het volgende: „Indien de inhoud vian bewust artikeltje dein „N. Hrl. Ot." beter voor den geest liSjdde door ALFRED HUGO. 10. „U, we zullen wel zien, wanneer we onze plaats van bestemming bereikt hebben; slechter als hier in 't land kunnen we 't moei lijk hebben. Déar zal de wereld voor ons open staan," zeide Otto, „en nu vraag ik je, ben je besloten?" „Zoo gauw kan ik niet besluiten. Ik zAl er over denken; ik hoop veel geld te bemachti gen; een verlies van eenige duizenden thaler zullen den oude niet arm maken. Maar het is en blijft een gevaarlijke geschiedenis." „Alleen voor ons," onderbrak Herman hem. „Het kon wel ee anders l^open, dan jij denkt!" „En dan nog: jou zullen we niet verraden!" Georg had nog eens uit de flesch gedron ken. Hij schudde bedenkelijk zijn jongens kop en stond op. Hij wisselde nog eenige woorden over on- arersebilli'.ve dLuren met de broeders, en ging toen naar huis. De verzoekend was hem ver lokkend en alleen de vrees voor gevaar, weer hield hem eigenlijk, met de jongens gemeene zaak te maken, en de misdaad te begaan. De misdaad zelf schrikte hem niet af. Wat kon hem 't schelen, zijn vader te bestelen, als hij er zelf voordeel door had. I Hij kreeg tot nog toe weinig zakgeld, en Itoch wilde hij van het leven alles genieten. Hij vond dat de jongens gelijk hadden, toen ze zeidon, dat zijn vader verplicht was hem zooveel te geven als hij meende noodig te hebben. En zijn wrevel tegen zijn vader werd nog erger, toen deze hem hij zijn thuiskomst ont ving met de vraag, wanneer of hij nu eens eindelijk zijn brood ging trachten te verdie nen. j „Die intieme vriendschap met die Schallers moet nu ook maar eens uit zijn," meende de oude man. „Ik duld die slechte omgang niet j langer. Al is er niet veel meer aan je te be- 1 derven, ik zal toch mijn plicht doen, zoolang 1 ik kan." j "En wie heeft mijn neven bedorven?" vroeg Georg brutaal. „De Schallers zijn eerlijke j jongens; ze hebben nog nooit in de gevange nis gezeten." i Bertram Winkel, die naar zijn gewoonte' op en neer liep, bleef plotseling staan. Zijn woedende blik trof den zoon, om wiens lip-j pen een hoonend lachje speelde. „Jij hebt allerminst over hen te oordeelen!" zeide liij dreigend. „De schulden maker moet geholpen worden", bromde Georg met een boozen blik op zijn zuster, die over haar werk gebogen zat; „ik weet 'twel! Mij wordt niets gegund en hem wo) dt het geld met volle handen gegeven." „Weet je dat zoo zeker?" spotte de leer looier. „Wie heeft je dat gezegd?" „Ik heb gehoord, hoe u met moeder er over sprak." „Dan heb je verkeerd gehoord, en al zou ik den luitenant willen helpen, wat heb jij daar tegen te zeggen? Je hebt zakgeld genoeg. En zoek ten slotte zelf wat te verdienenl" George liep naar de deur „Je hoort hier in huis niets als vervelende woorden," zei hij, terwijl hij heenging. „Wie is daar anders de oorzaak van, dan jij?" riep zijn vader hem nog na. „Wees niet te hard voor hem," zei de moe der, „de jeugd verlangt méér van het leven dan wij." „De omgang met de Schaller's is zijn ver derf; wanneer daar geen eind aan komt, zul len we nog erge dingen van hem beleven." „Ik zal nog eens met hem praten, Bertram; het is beter dat ik het doe; jij bederft het door je harde woorden. Hoe staat het met Alfred? Hij zei gisteren, dat de laatste ter mijn bijna verstreken is...." „Ik kan hem niet helpen!" viel hij haar in de rede. ..Ik kan maar geen tweeduizend tha ler weggeven. Hij moet zijn ontslag maar nemen, en dan zullen we wel weer zien." „Zijn ontslag?" herhaalde Clara angstig. „Dat is het ergste wat hem treffen kan!" „Zoo meent hij nu, misschien denkt hij er later wel anders over," antwoordde haar va- der. „Zorg nu maar voor liet avondeten, ik j moet nog uit." j Clara ging naar de keuken, en de moeder volgde haar, nadat zij de tafel had leegge ruimd. De leerlooier liep nog steeds op en neer en 't was aan zijn gezicht te zien dat zijn gedachten zich met ernstige dingen bezig hielden. j Toen het avondeten opgediend was, kwam 1 ook Georg weer binnen. Zijn vader bemoeide zich niet met hem, hij wilde het nu aan moe der overlaten, haar invloed te doen gelden op zijn zoon. RADELOOS. Matthias Grunewald keek verrast op, toen hij in den binnentredende den Poolschen graaf herkende. Graaf Krasinski ging zitten en nam een papier idt de binnenzak van zijn jas. „Ik hen van plan een nieuwe muur op mijn grond te laten bouwen", zeide hij; „uit de j koopakte blijkt evenwel niet, of de oude muur mijn uitsluitend eigendom is, of dat ze voor ■de helft aan mijn buurman behoort." „U hebt geen buren", antwoordde Grune wald. „Ik denk aan den buurman aan wien het aangrenzende stuk grond behoort" „Wees niet bezorgd, de muur is uw eigen dom. U kunt mij een groot genoegen doen, mijnheer de graaf De blik van den Pool ging over de kale ongezelligheid van de kamer. „Met pleizier", antwoordde hij; „zegt u maar wat u wilt." „Geeft u mij de steenen van de oude muur, wanneer die afgebroken is." De graaf moest lachen. „Dat is een bescheiden wensch", zeide hij; „mag ik weten, waar u die steenen voor noo dig hebt?" „Ik wildo om mijn tuin een muur maken; tot nu toe is er alleen een houten omhei ning en dat gespuis daar in dat andere huis er achter hesteelt mij dag aan dag houten latten." „Zoover ik weet, woont in dat andere huis de antiquair Farnow", zeide de graaf, terwijl hij aan zijn knevel draaide. Matthias Grunewald nam een snuifje. „Er wonen daar ook nog andere lieden", antwoordde hij, „namelijk twee deugnieten, die niet werken, maar wel goed leven willen. En van die heeren kan je alles verwachten." „Wat kunnen ze doen? Overdag zullen ze het niet probeeren te komen inbreken, en 's nachts is het huis gesloten,"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 5