BUITENLAND. BINNENLAND. Rechtszaken. Sport en Wedstrijden. Onderwijs. JHEUWS UIT DEN OMTREK. De oorlog op den Balkan. Ingezonden mededeeling. P ij n e n. De Sigaren'evering in Servië gegund aan de Nederlanders I NEDERLAND EN DE BALKAN-OORLOG. MOND- EN KLAUWZEER ONDER HET VEE. In ons Tweede Blad zijn reeds vele bijzon derheden opgenomen over den veldtocht der vier verbonden Balkan-mogend beden tegen Turkije. Het .„nieuwer nieuws" volgt hieronder, dat de gunstige opvattingen voorloopig omtrent de oorlogsvoering tegen de Tnrken bevestigt. Wel zijn er allerlei kleinere berichten uit' Turksche bron, die spreken van Turksclie wapenfeiten, maar behalve de groote berich ten van voortrukken der legers-ze'lf betee- kenen die schermutselingen, hier en daar in het voordeel der Turken uitgevallen, toch weinig. De Bulgaren tegen Adrianopel. Uit Konstantinopel wordt nu toegegeven, dat de Bulgaren ver in Turkije zijn doorge drongen. Een bericht uit de Turksche hoofd stad zegt: „Naar men algemeen verwacht, zal nog tegen het eind van deze week een slag in de buurt van Adrianopel plaats vin- deu, waaraan honderdduizenden soldaten zullen deelnemen." Den in Sofia wachtenden militairen atta che's en den oorlogscorrespondenten is me degedeeld, dat zij nog naar liet hoofdkwar tier konden vertrekken. Uit Konstantinopel wordt voorts geseind: De Turken hebben Moestapba pasja ont ruimd, maai- zijn in de richting van Har- inanli opgerukt. De Bulgaarsche troepen rukken gestadig Voorwaarts in alle richtingen. De Turken zijn aangegrepen door een paniek en trekken in wanorde terug met achterlating van gewe ren houwitsers, munitie en levensmiddelen. Uit Sofia wordt aan de bladen bericht, dat Bulgaren zich meester zouden hebben ge maakt van Kirkilisse en dat aan beide zijden belangrijke verliezen werden geleden. Men ziet, dat de Bulgaren dus met succes opereeren totnogtoe. Wel curieus, en eigenlijk een beetje lach wekkend, is het te hooren hoe de Turksche officieele berichten nu over dezen opmarscli .van minstens 300,000 man die tot vlak bij Adrianopel zijn doorgedrongen, spreken. Een mededeeling, aan de Turksche bladen meldt heel flegmatiek het volgende: „Volgens een bericht uit betrouwbare Turksche bron was eergisteren een B11I- gaarsch cavalerie-regiment bij Balkoesj- loe in de streek van Kirklisse over de grens getrokken en daar begonnen eenige verlaten dorpen te verwoesten. „Turken, komende van Erikler, sloegen de Bulgaren echter terug. „Deze gingen op de vlucht met achter lating van een groot aantal dooden. „Volgens de Ikdam werden aan Bul gaarsche zijde 400 man gedood". Ziedaar! Of die Turken ook goed ingelicht worden! De Serviërs. De Serviërs bedreigen Oeskjoeb, waar in vredestijd een Turksch legerkorps gestati- onneerd is. In twee colonnes trekken zij voorwaarts, de eeue van Wrange af zuid waarts langs de spoorlijnen en een tweede langs een ruwen bergweg van Kustendil in Bulgarije. Deze colonne heeft de pas, die dooi de Osigovaijberges in Turkseh gebied uit mondt, schoongeveegd. De steden Koenmnovo en Egri Palanka moeten reeds gevallen zijn en Ooeskjoeb loopt thans ernstig gevaar. Volgens een officieel bericht hebben de Serviërs zich meester gemaakt van de Turk sche blokhuizen langs de grens en van het plaatsje Bajenovic en hebben zij de hoogten van Rnjau, 15 K.M. bezuiden de grens, bezet. Een telegram aan de Temps uit Konstanti nopel meldt: „Men zegt, dat een Servisch in- fanterie-regiment in het sandjak Novibazar bijna geheel en al gedecimeerd is door de ont- öloffiug van mijnen, door de Turken gelegd." De Montenegrijnen. De Montenegrijnen hebben een nieuw suc ces bij de vroegere gevoegd, door de inne ming van Goesinje. Daardoor is hun de weg naar Skoetari geopend en kunnen zij zich bewegen in de richting van de achterhoede van de Turksche troepenmacht bij Skoetari en daardoor die stad isoleeren. Van daar echter tot aan de inneming van Skoetari is nog een verre weg. Uit Turksche bron wordt natuurlijk een Turksch overwinningsbericht gemeld: He vige gevechten worden geleverd aau de gren zen van Montenegro. De Montenegrijnen lie ten 10 kisten ammunitie en 50 tenten achter en verloren 4 officiereu en 15 soldaten, die sneuvelden. Aan Turksche zijde werden 2 man gedood, 4 gewond. De Turken vielen Velika aan, dat in brand werd gestoken. De beschieting van Varna. Zooals we gisteren al meldden, wordt Var- fia, aan de Bulgaarsche grens, door de Tnr ken gebombardeerd. Volgens Turksche berichten is de stad platgeschoten en weerloos, volgens Bulgaar sche is er zoogoed als geen schade aange richt. De waarheid zal wel in 't duister liggen. De Bulgaarsche regeering zal protesteeren tegen den aanval op de nabijgelegen open haven Kavarna, dien zij beschouwt als een flagrante schending van een beginsel van internationaal recht, aangenomen door de Haagsche conferentie. De Bulgaarsche koningin sticht een ziekenhuis. Volgens een telegram uit Sofia aan de Lo- ftal Anzeiger, heeft de koningin van Bul garije uit haar eigen vermogen een groote som gelds gegeven, waarvoor een hospitaal te Sofia gebouwd moet worden. Als leider van dit ziekenhuis, waar voornamelijk Bnl- gaarsehe officieren verpleegd zullen worden, wordt een hekend Duitsch chirurg genoemd. De koningin zelf zal de leiding van dé zie kenverpleging op zich nemen. Abdoel Hamid. De ex-sultan Abdoel Hamid is gisteren nacht naar Constantinopel overegebracht. De oorlogscorrespondent der „Ka(h. Illustratie" te Belgra do aangekomen. De eigen oorlogscorrespondent der „Kath. fllustratie" meldt uit Belgrado dat hij daar na een moeitevoilc reis gisteren is gearri veerd. De gezondheidstoestand van Roosevelt. Volgens een telegram uit. New-York aan bel .Berliner Tageblatt" is Roosevelt, nadat Jiij een politieke conferentie had gehouden, opnieuw buiten kennis geraakt. De doktoren hebben hem nog eens uitdrukkelijk rust voor geschreven. De verwachting, die allerwegen gekoesterd werd, dat de moordaanslag Teddy grooter populariteit zou bezorgen en hem in triomf naar het Witte Huis doen dragen, schijnt niet bewaarheid te worden. De poli tieke stemming in Amerika moet door het gebeurde niet merkbaar gewijzigd zijn. De toestand van Marconi. 0 Een telegram uit Milaan aan de „Lokal Anzeiger" meldt, dat de toestand van Mar coni, die, zooals men weet eenigen tijd ge leden bij een automobielongeluk gewond werd, na de operatie aan zijn rechteroog zorg wekkend is. Hij klaagt over hevige pijnen, bovendien moet bet gezichtsvermogen van zijn linkeroog ook afnemen. De staking in Spanje. De socialist Pablo Iglesias beschuldigde in de Spaansehe Kamer, naar aanleiding van de staking, de regeering, aan de stakers de formeelc belofte te hebben gedaan, waar mede in de wetsontwerpen van den minister van openbare werken geen rekening zal wor den gehouden. De minister van openbare werken verweet Iglesias daarop, dat deze de stakingen trachtte te exploiteeren. Minister president Canalejas verdedigde de wettelijk heid en de loyaliteit van de maatreeglen, die de regeering bad genomen om een algemeene staking, die een groote ramp voor bet land zou zijn geworden, te voorkomen. Aldus seint Reuter. De millioenen-oplicliterij in België. Over bet steeds wassend getal slachtoffers meldt bet Brusselsche „N. v. d. D." nog liet volgende: „De verliezen te Antwerpen ondergaan be- loopen 2 millioen. Eene bank alleen is gefopt voor 750.000 frank. „Een gekend wisselagent M. Xkreeg over eenige weken last een millioen te be- leenen op obligaties der Spoorwegmaat schappij Gent-Terneuzen. Uit oorzaak van de scbaarsehheid aan geld, gelukte bij er niet in en op dat oogenblik betreurde hij het groo- telijks, doch thans verheugt liij zich niet ge lukt te zijn. Een ander wisselagent bezit 100 valscho obligaties. Drie dagen voor zijn vlucht maakte Nes tor Wilmart nog een slachtoffer. Door tus- schenkomst van een notaris uit de provincie bekwam hij van mad. Sde vrouw van eenen grooten nijveraar, een som van 300,000 frank te leen op 1200 titels. Te Bergen verliezen verscheidene personen belangrijke sommen. Een inwoner alleen schiet er 100.000 fr. bij in. De onderzoeks rechter van voormelde stad beeft Zaterdag huiszoekingen gedaan te Ciply en Paturages. Een nieuwbakken „Romeinsck keizer"? Een allerzotst bericht wordt door de „Pe tit Parisien" verspreid en door de wereld pers overgenomen. In Weenen wordt verteld, en door som migen geloofd, dat de Koning van Italië voornemens is den titel aan te nemen van Keizer der Romeinen, of Romeinsch keizer! De Italiaansche regeering gelooft, dat het internationale prestige van Italië zal ver hoogd worden, wanneer de keizerlijke waar digheid wordt hersteld en de souverein don- zelfden titel dragen zal als die zijn beide bondgenooten dragen I Er was al toe besloten, zoo heet het ver der, om een nieuwbakken Romeinsch keizer te fabriceeren als er eens een groote over winning in Tripolis behaald werd, maar die bleef helaas uit!.... Dc nieuwe namaak-Caesar zal een lach succes hebbenals het waar is. dat de Italianen zóó dwaas zijn! H. M. DE KONINGIN. Naar wij uit goede bron vernemen, worden de geruchten, die in de buitenlandsche pers oirculeeren, omtrent een eerlang ten Hove tc verwachten blijde gebeurtenis, bevestigd (Msb.) Wij vernemen uit dc beste bron, dat de Servische tabaksvegie het uitsluitend recht tot de levering van sigaren enz. voor den tijd van vijf jaren beel't gegund aan de fa briek Trio te Wijk-bij-Duurstede. De laatste vijf jaren waren de Duitseliers leveranciers van de Servische Tabaksregie. Deze voor onze Nederlandsche indnstrio zoo verblijdende tijding is grootendeels het gevolg van dc ijverige bemoeiingen van den Scrvischen Consul-Generaal in Nederland, den beer M. Mcrens. ONDERSCHEIDING. Z. M. de koning van België heeft benoemd tot ridder in de orde der Kroon den Zeereerw. lieer Linnebank, leeraar aan het Onderwijs- College te Uden, van de orde der Kruisbee- ren. TWEEDE KAMERVERKIEZING OMMEN. De uitslag der gisteren gehouden stem ming voor een lid van de Tweede Kamer in liet (listriet Ommen (vacature-dr. A. Knyper) is als volgt: Uitgebracht 7040 geldige stemmen. Hier van verkregen de beer: Mr. D. Fock (n.-l.) 1406, A. Kleerekooper (S.D.A.P.) 306; Mr. Ae. baron Maekay (christ.-hist.) 1888, en Mr. H. van der Vegte (auti-rev.) 3440 stemmen. Zoo dat herstemming moet. plaats hebben tus- schen de heeren Mr. H. van der Vegte en Mr. Ae. baron Mackay. Bij de stemming voor de periodieke ver kiezingen in 1909 was de uitslag de volgende: Dr. A. Kuyper (a.-r.) 4141 en H. W. Tees- selink (lib.) 3109 stemmen. Het aantal uit gebrachte geldige stemmen was toen 7250. Frappant is bij deze verkiezing voorzeker de houding der Christelijk-Historischen, die ondanks de aanbeveling van 't Overijsselsch Prov. Comité der Christ.-Hist. Unie om den anti-rev. candidaat te steunen, en niettegen staande Baron Maekay bad verklaard geen candidatuur te begeeren, hem toch stemden en daardoor deze herstemming noodig maak ten EERSTE KAMER, De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Maandag 28 dezer, des avonds half negen. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit is aan dr. C. J. J. van Hall. laatstelijk directeur van den landbouw in de kolonie Suriname en adviseur in land bouwzaken voor de kolonie Curacao, thans tijdelijk verhonden aan het dep. van land bouw in Ned.-Indië, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit den West-Ind. dienst. De Staatscourant van gisteravond hevat een kennisgeving van de ministers van Bui tenlandsche Zaken, van Justitie, van Ma rine a. L, van Oorlog en van Koloniën, daar toe door H. M. de Koningin gemachtigd, waarin zij verklaren, dat de Nederlandsche Regeering in den tusschen de met Nederland bevriende Mogendheden Bulgarije en Grie kenland, Montenegro en Servië eenerzijds en Turkije anderzijds uitgebroken oorlog vol strekte onzijdigheid zal in acht nemen en dat ter handhaving van die onzijdigheid verschil lende bepalingen zijn vastgesteld. NAAR HET ROODE KRUIS IN SERVIë. Naar wij uit goede bron vernemen, heeft de heer Dr. Vinkhuyzen, arts te 'sGraven- liage, zijn diensten aangeboden aan het Roo- de Kruis in Servië. Met dankbaarheid wer den deze aangenomen. Dr. Vinkkuijzen zal zoo spoedig mogelijk naar Servië vertrekken. Er moet volgens officieele berichten, voor al aan geneeskundige hulp aan den Servi- selien kant groot gebrek zijn. Hoewel geruchten loopen dat het Neder landsche Roode Kruis zich gereed maakt, een ambulance nit te zenden, is door het Hoofdbestuur in dezen nog geen beslissing genomen. DIOCESANE BOND VAN R. K. DRANK- BESTRIJDERSVEREENIGINGEN IN HET BISDOM HAARLEM. Gisteren werd te Gouda de achtste algemee ne vergadering gehouden van den diocesanen bond van R. K. Drankbestrijdersvereenigin- gen in het Bisdom Haarlem. De heer ,W. J. van Dam van Ouderkerk a. d. Amstel leidde de vergadering. De werkzaamheden werden aangevangen met gebed en met het zingen van het bondslied. De voorzitter deed allereerst mededeeling van ingekomen stukken. Naar aanleiding van de benoeming van den geestelijken adviseur, den Zeer Eer w. Heer L. H. Beijsens, tot rector van het St. Jozefsgezellenhuis te Amsterdam, wenschte de voorzitter den ter vergadering aanwezigen adviseur van harte geluk en bracht hein hulde voor al hetgeen hij in het belang van den bond heeft gedaan. Onder ap plaus sloot zich de vergadering hierbij aan. Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal afdeelingen in het afgeloopen jaar met 9 is toegenomen, waardoor dit thans 54 bedraagt met 3096 leden. Het aantal abonné's van de Haarlemsche editie van „Be Kruisbanier", dat in October 1910 4400 bedroeg, is thans ge stegen tot 5025. Met vreugde constateert het jaarverslag dc oprichting van een groot aan tal propagandaclubsniet minder dan 24 kruisverbonden bezitten zulk een instelling. Volgens de rekening en verantwoording van den penningmeester, den lieer J. Pot- harst te Gouda, hebben de inkomsten bedra gen f 1114:13, de uitgaven f 539,85, zoodat er een batig saldo van f 574.28 in kas is. De pen ningmeester werd gedechargeerd. Bij monde van den heer G. Bulten to Zilk bij Hillegom wérd hierna verslag uitge bracht over dc werkzaamheden der Commissie tot Bestrijding van tóf'"Alcoholisme in en door de School. Op voorstel van het bestuur werd besloten aan genoemde commissie een subsidie van f 50 toe te staan. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren dr. W. M. I. Borst Pauwels en C. A. Gerritsen, werden herkozen. Na een uitvoerige discussie werd de instruc tie voor de Gewestelijke Propagandacommis- sies vastgesteld. Vervolgens kwamen in bespreking een aan tal voorstellen van verschillende afdeelingen, onder meer .Voorstel Haarlem: „Tot bijwoning der jaarlijkscbe drankbe- strijdersdagen, uitgeschreven door den Dioce sanen Bond, worden officieel uitgenoodigd de verschillende Roomseli Katholieke Arbeiders- en Middenstandsorganisaties in. ons Bisdom". De bedoeling des voorstellers is, dat alle afdeelingen der Haarlemsche Hanze en alle afdeelingen van den Ned. R- K. Volksbond, alsmede de plaatselijke afdeoling der ver schillende R. K. Vakbonden worden uitgenoo digd. liet bondsbestuur kon zich met dit voor stel vereenigen, doch wenschte ook dc On- derwijzersvereenigingen te zien uitgenoodigd. In dezen geest gewijzigd werd het voorstel aangenomen. Besloten werd liet, voorstel aan te nemen van „S.t. Willibrordus" (buiten de Veste). „De Algemeene Vergadering draagt het Hoofdbestuur op de mogelijkheid te onderzoe kon tot. aanstelling van een insoectcur over de aangesloten afdeelingen ten zjjn bevinding zoo mogelijk in het Bondsorgaan kenbaar te maken, ten einde bij eventuecle uitvoerbaar heid deze inspectie zoo mogelijk in werking te doen treden. Vervolgens om in die plaatsen, rvaar de winkelsluiting wettelijk geregeld is, door de Kruisverbonden te doen aandringen op ver vroegde sluiting der caïó's; op beperking aan te dringen bij de regeering van den verkoop van bier op straat en to water; met macht te steunen het aanhangige of in te dienen wetsontwerp tegen do vervalschiiig van alcoholvrije dranken; een krachtige actie te beginnen voor Local Option; aan te drin gen bij het Bestuur van Sobriëtas op spoe dige uitvoering van het besluit op de ver gadering van hot federatief bestuur inzake de redding van drankzuchtigen buiten het Sa natorium en liet reelasseeringswerk onder de gevangenen. Het bondsbestuur wekte de af- deelingsbe,sturen op tc geraken tot oprich ting van plaatselijke of parochiale reddings brigades om hun krachten te wijden aan de redding der drankzuchtigen. Nadat nog eenige'andere voorstellen waren behandeld, werd de drukbezochte vergadering door den voorzitter on de gebruikelijke wijze gesloten. De melkoorlog te Utrecht. Op het drei gement van het comité, dat zich te Utreiit gevormd heeft om een uitgebreide actie te beginnen togen de melkslijters, wanneer deze lninne abnormaal lrooge melkprijzen niet be hoorlijk kunnen motiveeren, is reeds ant woord gekomen van de zijde der Utrechtsehe Melkslijtersvereeniging. Daarin wordt be toogd, dat bij don prijs van ru cent aen liter, tlie nu betaald wordt, de inkoopsprijs voor de slijters in deze en de volgende maanden 8 cent is voor de goedkoopste melk, zoodat bij een verkoop van 100 liter per dag 14 in de week wordt verdiend, waar echter win kelhuis, onderhoud van een bond of bonden, instandhouding van materiaal etc. af moet. De melkslijters achten den hnidigen prijs niet te hoog. Nog meer verzakking. Nauwelijks is aan de spoorlijn GoudaSchoonhoven de verzak king aan den Kerkweg ter hoogte van de gemeente Ammerstol tot staan gebracht, of een nieuwe verzakking, over een grooter lengte, doet zich voor bij de ijsbaan onder de gemeente Berg-Ambacht. Brandstichting. Zondag brak brand uit in de oliefabriek der firma Verloop te Utrecht en in het nabij gelegen b audstof- fenpakbuis van den lieer A. Stomps. De brand in de olieslagerij was spoedig ge- bluschf, doch bet vuur in het pakhuis kon eerst worden gedoofd toen de helft der groo te masst brandstoffen was opgebrand. De firma Stomps is verzekerd bij de maatschap pij Veria te Amsterdam, de firma Verloop bij de Utrechtsehe Brandwaarborgmij. In verband met dezen brand is gearres teerd zekere R., verdacht van brandstich ting. Hij was de vorige week door de firma Stomps, bij wie hij in dienst was, ontslagen. Een dreigbrief. In het begin der vorige week ontving de landbouwer D. R., aan den Zuiderweg te Beemster, een driegbreif, waar in hem werd gelast, de som van 1000 in een goed gesloten doch niet al te groote bus of koker op een bepaalde plaats neer te leg gen, waarvoor den bedreigde tot uiterlijk Zondag tijd werd gegeven. Tevens werd deze gewaarschuwd, dit niet aan de politie mede te deelen, daar het anders slecht met bem zou ai'loopen. De beer R. deed dit echter wel en de po litie hield een wakend oog. In den nacht van Zaterdag op Zondag, ongeveer twee uur, kwam de briefschrijver werkelijk opdagen. Het bleek een jongmensch te zijn, sedert eenigen tijd dienstbaar in de Beemster en afkomstig uit Middellie. Voor den burgemeester gebracht bekende hij. .Wilt gij heel den winter aan uw rheuma- tiek lijden, terwijl het zoo gemakkelijk is u er van te verlossen en deze pijnen te vermij den die bij sommigen de hevigheid van een marteling bereiken? Wilt gij niet een geringe poging beproe ven 'om van uw leven tc kunnen genieten en niet gedwongen te zijn tot hinderlijke voorzorgsmaatregelen? Indien gij er toe overgaat dien proef te nomen, doe het dan met de Pink Pillen. Een kuur met dien we- derbelever van het bloed zal uw bloed zui veren van alle slechte stoffen die, zooals gij weet, de eenige oorzaak zijn van rheumatick en van pijnen. Gij moet die kuur nu doen, voor dat de gure dagen komen, en zoo gij voorbeelden noodig hebt om uwe overtuiging te vestigen, leest dan het volgende. Ziehier een brief van Mevrouw van den Berg, Maastrichtech-Bierhuis, 5 Monuincnt- straat, Tilburg: „In de hoop nuttig te zijn aan hen die aan rheumatiek lijden en door deze ziekte in de uitoefening van hnn dagelijkschen arbeid gehinderd worden, geef ik u kennis dat ik dank zij uwe Pink Pillen van mijn rheuma tiek ben verlost. Ik heb gedurende drie jaren verschrikkelijk er aan geleden. Mijne ge wrichten waren zoo pijnlijk dat ik er geheel stijf door was wanneer ik liep. Ik heb tal van middelen zonder succes gebruikt en ver klaar volmondig dat alleen de Pink Pillen mij hebben kunnen genezen." De heer Hendrik Kooien, wonende Vogelen gang 44, tc Rotterdam, schrijft: „Sedert twee jaren was ik in het geheel niet goed. Ik had dikwijls benauwdheden, het ontbrak mij aan eetlust en ik kan zeggen, dat het eten mij eerder tegenstond dan mij aanlokte. Daarbij leed ik aan rheumatischo pijnen, vooral in de beenen, zoo hevig, dat ik dikwerf niet loopen kon. De benauwdheid dwong mij dan, mijn bod te verlaten en ik was verplicht op krukken te loopen. Na vele middelen zonder succes tc hebben gebruikt, hei) ik de Pink Pillen beproefd. Ik verklaar uit volle overtuiging, dat ik eerst twee doos jes te Gorinchem, toen twee doosjes to Dord recht en eindelijk twee doosjes te Rotterdam heb genomen. Ik ben dadelijk genezen. Ik loop nu met het grootste gemak, ik eet goed, ik ben niqt meer benauwd en ben nu gezond." Zij zijn verkrijgbaar h 1/ïft per 'Ir,us eu 4 f 9 per zes (looien bübet Cieneraal-oepflt der Pink Pillen, van Ecghenlaan 22, huis tc Amsterdam: voor Haarlem enOmstreken bij de firma's j j. Göpringcr croote Houtstraat W. A. Schouten, dro gist te Ltsse. Enverder bij verschillende Apothekers en drogisten, Verdacht van dianiantdiefstal. Gister morgen moest de portier van de diamant slijperij Litwer te Amsterdam voor den heer Litwer een pakketje diamanten, ter waarde van 9800, naar de post brengen. De portier, een zekere S., beweert de diamanten op den Dam te hebben verloren. De heer Litwer twijfelde aan de waarheid hiervan eu ver denkt S. de diamanten tc hebben verduisterd en deed daarom aangifte bij de politie, die den verdachte geboeid naar de St. Picters- hal beeft overgebracht. Gevat. Te Vlaai-dingen is een ongeveer 20-jarige man aangebonden, verdacht van inbraak in de villa van het Kamerlid Treub, aan den Seheveningschen weg. Hij is ter be schikking van de Haagsche justitie gesteld en aldaar in liet huis van bewaring opge sloten. Ter zake van dezelfde inbraak is gis teren tegen zekeren W. B. door de Haagsche rechtbank vonnis gewezen. Moordaanslag. Gisterochtend beeft op de Sloterstraatweg te Amsterdam een caféhou der een schot gelost op een meisje, dat niet levensgevaarlijk werd verwond. Diefstal. Ten nadeele van een dame, die sedert eenige jaren in Duitschland woont en vroeger te Utrecht woonachtig was, is uit een perceel in de Hofpoort te Utrecht, waar de goederen ter bewaring stonden, tal van familiestukken, porcelein, zilver, da mast, schilderijen, verpakt in kisten, gesto len. Op den zolder van het huis, dat on der bewaking stond van een concierge, was geen spoor van braak te ontdekken. De kisten, waarin de kostbare voorwerpen ge borgen waren, stonden, zooals het behoorde, netjes Doven ethanaer. De inhoud alleen was verdwenen. Een zéér groot schilderij hebben de daders achtergelaten, vermoede- lijk omdat het te groot was, om het te trans porteeren. Een pendant van dit schilderstuk' hangt in het Rijksmuseum. Onder de ge stolen schilderijen bevindt zich ook een Ma- ris van zéér groote waarde. De dieven heb ben de doeken uit hun omlijstingen genomen en de lijsten laten liggen. tWanneer de diefstal is gepleegd, is onbe kend. De kisten hebben jarenlang op den zolder gestaan, zonder dat er iemand naar omkeek. De concierge beweert van niets te weten. Grieksche torpedobooten in Holland. Zaterdag zijn te Vlissingen twee Grieksche torpedobooten de „Nea Genea" en de „Ker- navnos" binnengekomen. Beide vaartuigen van deze thans oorlogvoerende mogendheid zouden binnen den conventioneelen tijd van 24 uren de reede hebben moeten verlaten, maar konden wegens het stormweer niet uitgaan. Dientengevolge zijn de oorlogsvaartuigen, met toestemming van de regeeringsautoritei- ten in de haven gebleven. Zij zijn toen gistermorgen met onbekende bestemming van Vlissingen vertrokken. Deze booten waren gekomen om volgens de internationale wettelijke bepalingen van oor logvoerende partijen, provisie en kolen in te nemen. De „Nea Genea" bad een dubbelo Grieksche bemanning aan boord, terwijl de „Kernavnos" wel Grieksche officieren doch lluitsche equipage had, welke laatste uit Vlissingen is vertrokken. Politie en marechaussee zorgden dat de twee schepen geen verbinding met elkaar kregen, terwijl ter handhaving der volko men neutraliteit de „G 5" en de „Bever" aanwezig varen. De „Kernavnos" is door de Nederlandsche marine door de sluis gebracht, daar de tijd verstreken was, volgens dc internationale bepalingen toegestaan voor liet innemen van provisie en steenkolen. VAN ELDERS ONBEVOEGD UITOEFENlN VAN DE TANDHEELKUNDE. Gisteren is voor het Gerechtshof te Amsterdam in hooger beroep behandeld de zaak tegen een kunsttandenmaker, die wegens onbevoegd uitoefenen van de tand heelkunde hij had een juffrouw te Haar lem twee kiezen getrokken tegen betaling van f 4 door den kantonrechter alhier was veroordeeld tot f 100 boete, subs. 10 dagen hechtenis. Het vonnis werd bevestigd dooi de rechtbank te Haarlem: de zaak kwarn in booger beroep bij den Hoogen Raad en dit college verwees de zaak ter nadere be richting naai' het Ainsterdamscke hof. Bekl. gaf te kennen, dat hij de operatie deed na zijn vader in de kamer te hebben geraadpleegd, doch de patiënte alsook de kamerverhuurster, die haar pols had vast gehouden, verklaarden niemand anders dan bekl. in het vertrek te hebben gezien. De advocaat-generaal eischte vernietiging van het vonnis om redenen van vorm, doch veroordeeiing van de daarbij opge legde straf. De Hooge Raad heeft uitspraak gedaan in de zaken van: J. B., landbouwer en vee houder te Haarlemmermeer, door de recht bank te Haarlem terzake van het vervoer van koeien, aangetast door en verdacht van mond- en klauwzeer, veroordeeld tot f 5 boete of 1 dag hechtenis, met verbeurdver klaring van de geschatte waarde van de koeien, ad f 970.04. Geconclqdeerd was tot vernietiging van het vonnis mei verwijzing van de zaak naar liet gerechtshof te Amsterdam, aangezien de rechtbank had overgenomen een deskun digenoordeel, hetwelk berustte op niet van elders bewezen feiten. De Hooge Raad verecnigdc zich met deze conclusie. VLIEGER DOODGEVALLEN. Zondag is bij het plaatsje Mussivan, ge legen bij Bordeaux, de vlieger Lacour van een hoogte van 150 meter naar beneden gevallen. Hij was op slag dood. REDE VAN PROF. COHEN. Gisteren heeft de nieuwbenoemde huogiee- raar aan de Amsterdamsche universiteit, Gustave Cohen, het nieuwe professoraat in de Fransche taal en letterkunde aanvaard met een rede in de Fransche taal gehou den, ONTSLAG BIJ HUWELIJK Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben hun goedkeuring onthouden aan een door don gemeenteraad van Soest vastgestelde salarisverordening voor de onderwijzers van de openbare scholen, op grond dat daarin was opgenomen een bepaling betreffende het verplicht ontslagnamen door onderwijzeres sen bij huwelijk. De raad heeft in zijn jongste zitting deze bepaling uit de ver ordening geschrapt. BLOEMENDAAL. Verkiezingsactie. Woensdag 23 Oct. za\ in café Rusthoek te Bloemendaal door de afdeeling Beverwijk van den Bond van Vrije Liberalen een algemeene vergadering wor den gehouden ter bespreking van de wijze, waarop tot overeenstemming kan worden gekomen met de liberalen in dit kiesdistrict in verband met de Kamerverkiezing in 1913. VELSEN. Voetbal. Zondag speeldQ do R. K. Voet balclub „Sparta", van Velseroord, een wed strijd tegen Kinheim III, op het nieuwe terrein van Sparta. Met rust was de stand 11. Na rust maakte Sparta nog twee doel punten, terwijl Kinheim slechts één keer. nog het net wist te vinden. Sparta won dus tenslotte met 32-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 2