NIEUWS "II DEN OMTREK. Slobkousen. P. W. T W EE H IJ S E B^aptolJoHss'lraat 27. Tel. 1779. Slobkousen. UIT DE PERS. Verkoopingen, Boel huizen, enz, Letteren en Kunst Sport en Wedstrijden. Kerknieuws. Onderwijs. Rechtszaken. OVER DEN ATLANTISCHEN OCEAAN. Waterstanden. o,~ <>,- IR SCHIPPER OP MIJN SCHIP. ïn een artikel dat bovenstaande woorden tot ii-tel beert en dat ges-cbreven Is ter verduide lijken van de bewering, dat „bijna elk man van beteekeniis onder ons een „Einsipfinjner" is (alleen, staat, ronder gelijken) geeft „De Stan daard;" bel volgende karakterbeeld van ons tolk: Dat komt op uit een naüonatan karakter trek, dien we als goede landskinderen min of tmeer over ons hebben. Vermoedelijk kwam die iLrek op door wat die dichter zong, dat „de 'welvaart van dit land komt van 't varen," „Ik schipper, naast God, schipper op mijn schip" was zoo de door alles heengaande uiting van wat in dit elk iels op zichzelf willen wezen, werkte. De zeeschepen van dien tijd waren niet groot van stuk. Vandaar dal ze zoo groott in aantal waren. Op zoo'n klein schip was men da.n kapitein, had er alias te zeggen, dreef er eigen handel moe, en ontwikkelde schier erfelijk een sterk gevoel van zelfstandigheid, dank zij de zucht om als persoon op zichzelf Ie slaan. Saam werking werd uil dieii hoofde nooit an ders dan met moeite verkregen. In heit gezin slo ten wie er toe hoorden, zich aan. In 't ge zinsleven lag wat nationaal ons saambond. Maar buiten het gezin zong ieder zijn liede, ken, speelde op zijn viool, ging zijn gang, en had er schier tuist in, om hel precies anders (e doen dan zijn buurman. Onze hooggetopte gevelhuizen langs 'Amster dam's grachten drukken't zoo beeldrijk uit. NicL met drie familiün, zooals in Frankrijk en Engeland, saam wonen onder eenzelfde dak. Veeleer ieder een eken huisken, al was 'l dan ook nog zoo smat Maar in dit huisken zich niet zijn gezin opsluiten. Met zijn gezin knus saam- leven. In zijn gezin zijn eigen levens nsan- tiën hebben. En vaak zich. om buurman niet be- koimmeron. In aoooord saanigaan, viel niet in den smaak. Dit nu zil er nog altoos bij ons in. Nfctt enkel bij d.e mannen van de gcloofaclie, maar onder alle partijen. Men is 'L eens en blijll één zoolang men verdrukt wordt of althans zich inbeeldt verdrukt ile zijn, en saam op vrijma king of winst uitgaat'. Maar zoo is liet ni'gar tievo verzet niet ia positief handelen omgesla gen, o' de individualiteit begint haar booze rol (e spelen. De splijtzwam gaaf. werken. En oer men recht op zijn verhaal komt, ligt alles wat eerst nog saam ging, uil elkaar. AL TE HAASTIGE WETGEVING! In liet „Katholiek Sociaal Weekblad" adh rijft Mr. A(alberse): Iedereen klaagt, dat in ons land de wet gevende molen te langzaam maalt en... dan nog niet eens fijn! Bij Harer Majesteits loyale oppositie is deze klacht verstomd, om plaats te maken (voor een tegenovergestelde grief: V gaat tfc ganw Vooral met da invalid it e«ts- en ouderdoim- verzekering. Dit wetsontwerp werd 5 Mei 1911 ingediend. En (liatis Oct. 1912, wil men reeds mal de Openbare behandeling beginnenI Dit heet <0 ving. l>e degelijkheid wordt aan den spoed opgeofferd! Toch zullen we er thans nog eeiiige weken lang over delibereerenl Vergelijk nu met deze klacht de praktijk ia Engeland. Nemen wij daar ook eens de Wet op de Oudetldomspens io enen. In zijn buitengewoon lezenswaardig Rapport Over de werking dezer wel, deelt Mr. V. H. Rutgers ook de geschiedenis van wetsont werp mede. En wat blijkt nu? Ziehier ecnige sprekende datums: 7 Mei 1908 werd liet Wetsontwerp ingediend. 27 Mei 1908 werd bel in eerste lezing voor hel Lagerhuis aangcnAmen. t"5 en 10 Juni 1908 tweede lezing en weer aangenomen 23, 24, 29 en 30 Juni en 1 Juli 1908 behan deling in Comité. Vooraf was met groot e meer derheid besloten, dal die behandeling niet lan ger dan 5 dagen zou mogen duren. 6 Juli 1908 rapport van hel behandelde in Comité in het Lagerhuis. 9 Juli 1908 ontwerp in derde lezing aange nomen. Dus deze gewichtige wet, op 7 Mei 1908 inge diend. was on 9 Juli 1908 derhalve na twee maanden slechtst in derde lezing jangeno- mon. Daarna kwam '1 ontwerp in 't Hoogerhuis. Dit nam ecnige amendementen aan en zonid 't ontwerp weer terug naar 't Lagerhuis. Het Lagerhuis so'. rapte de amendementen. Het Hoo gerhuis nam daarna T ontwerp ongewijzigd aan. Waarna op 1 Augustus 1908 de Koninklijke bewilliging volgde! Derhalve: de behandeling in hel Hoogerhuis vorderde precies drib weken, en de geheele behandeling In Lager- en Hoogerhuis samen nog geen drie maanden t En 1 Januari 1909 werden d« herste pensi oenen uitbetaald! is 1 niet om je dood ie ergeren, wanneer men thans bij ons klaagt, dal; wij veel te hard van stapel loepen, dat de wel er doorgejanusdl wordt enz?! We zijn er nu al 18 maanden mee bezig en nu komen de redevoeringen pas losl Tooh gelooven we niet, dat de EngelsoTi© wet ten technisch zooveel slechter zijn dan de onze! BURGERLIJKE STAND. VELSEN. Geboren: z. van J. C. Kok Demmers. d. van P. H. Kuyl—Hamers. z. van G. J. VisserDijkman. z. van M. GroenDekker. z. van C. DuijnMaas. z. van J. G. HosVisser. d. van A. Bur ger— Meijer. d. van .T. LohmanKonke laar. z. van A. M. van NesteRuigrok van der Werven. Ondertrouwd: P. B. Veldman en M. E. de Champs. A. Igelse en J. Tramper. P. Gorter en F. Smakman. W. Schuit en C. K. Snijders Blok. Getrouwd: M. J. Rolvink en J. Jasperse. B. A. Holleman en C. W. Koek. G. Krab en H. Stam. Overleden: G. Bos, 13 jaar. K. D. Zeil maker, weduwn. van A. Witting, 86 jaar. O. Semeins, echtgenoote van M. van Twuij- ver .45 jaar. E. van Tol, echtgenoote van W. Vermeer, 58 jaar. F. H. van Dijk, 3 maanden. BEVERWIJK. Ondertrouwd: H. Harms en S. W. Hofma'n. Getrouwd: A. W. Relik en G. E. van Schin kel. P. Clots en P. Matta. Geboren: D. van 0. Brandjes-van, Egmond. ALKMAAR. Ondertrouwd17 Oct. Hendrik Cornells van 't Veen en Trijntje Beeldman. Johan Willem Govers en Aagje Akkerman. Cornelia Denneman en Frederika Wilhelmina Sophia van der Sluijs. Engelbertus Antonius Beke en Elisabeth Susanna Vloemans. Jan Keuzen-kamp en Geertruida" Bosman. Jan Willem Nicolaas Knol en Maria Dekker. ALKMAAR. 18 Oct. z. van C. Meijer en Th. de Goede. Overleden: M. van Veggel, 73 jaar. J. Bol, 53 jaar. ZAND VOORT. Ondertrouwd: P. Rolvers en M. van der Valk. GetrouwdA. de Wit en E. van Groen. Geboren: Z. van J. Paap-Paap. HILLEGOM. Ondertrouwd: B. J. Beerings en E. P. de Ruyter. O. Stooker en V. Keur. Getrouwd: A. Otto en J. 0. van Loay. Geboren: D. van M. van Leeuwen-Juffer- mans. Z. van W. M. van Rooden-Bakker. D. van M. de Rooy-Bruinenberg. D. van H. A. van Lierop-Uvenhoven. Z. va.n G. Admi raal-de Graaf. Overleden: B. C. Rusman, 41 jaar. NOORDWIJK. Geboren: Johannes, z. van D. Hazenoot en J. A. van Duin. Neeltje, d. van 0. Smit en M. Eorbee. Johannes, z. van W. Roos en J. Barnhoorn. - Willem, z. van J. de Haas en A. Zoetendaal. Ondertrouwd: Hendrik Vollinga en Sjoukje Zwart. Pietor Vink, wedn. van P. van Kam pen, en Alida Steenvoorden, wed. van W. C. Bred (gode. Getrouwd: Theodorus Gerardus van Went en Margaretba Apolonia Alida van der Plas. Petrus Vioen en Helena Cornelia Heemskerk. Simon van der Kwaak en Charlotta van 't Wout. Overleden: Anna de Groot, 81 jaar, wod. van P. Doos. SASSENHEIM. Geboren: d. van M. Beijk en E. Kortekaas. Ondertrouwd: J. Noordermeer en M. Wit- teman. NOORDWIJKERHOUT. Geboren D. van j. van der Weijden en J. E. Smit. Getrouwd: II. W. Looijestiju en P, M. van der Linden. Overleden: J. M. de Groot, d. v. A. de Groot en 0. Venings, 6 mnd. LISSE. Ondertrouwd: N. Th, van Wieringen en M. Prins. Getrouwd: 0. van Loon on P. Faas. Geboren: Catharina Petronella, d. van H. J. Dubbis en A. Wilbrink. Francisea Maria, d. van A. Duinhoven en S. M. v. d. Akker. Wilhelmus, z. van 0. Kops en J. M. Kaptein. Adrianus, z. van P. W. Hogedoorn en A. G. Assendelft. VOORHOUT. Geboren: d. van G. Glas en C. Timmers. z, van P. C. Kooijman en A. Noordzij. d. van J. Voorn en P. C. Blom. Getrouwd: G J. van Rheenen, en W. Knop- pert. WARMOND. Geboren: Nicolaas Theodorus Maria, z. van C. J. Stijnen en C. Boonekamp. Sara Maria Adriana, d. van Chr. Moer kerk en B. M. Hammc. Johanna Cornelia, d. van J. van Leeuwen en F. J. v. d. Ploeg. HAARLEMMERMEER. Getrouwd: D. Slui mer en J. M. Wezelenburg. Geboren: Z. van C. van Noort-d© Jong. IN OPBOD. HAARLEM. Uitslag der veiling van onroe rende goederen in het „Algemeen Verkoop lokaal", alhier op Maandag 21 October, j.l. des morgens ten tien ure. 1. Een perceel Wei- of Hooiland in den Spieringhornerbinnenpolder, Gemeente Slo ten. E. J. Klop f 4200. 2. Als voren. J. C. v. d. Bergh f 2225, 3. Als voren. J. P. Bijnsdorp f 1975. 4. Als voren. J. P. Bijnsdorp, f 1825. 5. Als voren. Prins f 4250. 6. Als voren. M. Joles, f 2625.-. 7. Als voren. A. H. Bredemeier f 2350. 8. Als voren. Prins f 3600. 9. Als voren. JSeharrighuisen f 2850. 10. Als voren. J. Seharrighuisen f 3725. De navolgende 24 perceelen Bouwterrein, aan de Leidsche Vaart, Gemeente Heemstede. 1. "Bouwterrein, A. Hoogeveen f 1000. 2. Als voren. P. B. Korsten f 380. 3. Als voren. N. Feije, f 390. 4. Als voren. W. Jansen f 350. 5. Als voren. W. Jansen f 340. 6. Als voren. N. Feije f 350. 7. Als voren. D. v. Zetten f 350. 8. Als voren. D. v. Zetten f 360. 9. Als voren. W. Jansen f 325, 10. Als voren. N. Feije, f 300. 11. Als voren. A. Hoogeveen f 300. 12. Als voren. A. Hoogeveen f 300- 13. Als voren. A. Hoogeveen f 300. 14. Als voren. A. Hoogeveen, f 300. 15. Als voren. A. Hoogeveen, f 300. 16. Als voren. A. Hoogeveen, f 300, 17. Als voren. A. Hoogeveen, f 300. 18. Als voren. P. Hoogeveen Lzn., f 350. 19. Als voren. A. Hoogeveen f 300. 20. Als voren. A. Hoogeveen, f 300, 21 Als voren. A. Hoogeveen, f 300, 22. Als voren. A. Hoogeveen f 300, 23. Als voren. H. J. Foije, f 330. 24. Als voren. H. J. Feije, f 650. 25. Een perceel Weiland, Gemeente Heem stede, gelegen ten westen van de perceelen 1 tot en met 24 en een perceel Weg of Laan. P. Hoogeveen f 5275. Bovenstaande perceelen zijn thans alleen in opbod gebracht en zullen den 28 October a.s. worden afgeslagen en gecombineerd wor den opgeboden en afgeslagen. Geschiedenis der Nederland- sche Bouwkunst. A. W. Weissman. j .van de hand des heeren A. W. Weissman, architect te Haarlem, is verschenen eo.fl nieuw jyerk„Geschiedenis der Nederland- sche Bouwkunst; uitgave S. L. van Looy te Amsterdam. Wja,ar de schrijver dit boek in hoofdzaak yoctr het beschaafd publiek bestemd heeft' en allerwega, ook bij het publiek, een ver hoogde belangstelling in de Bouwkunst valtl waar te nemen, meen ik dat het zijn nut kan Ihebben in deze courant er de aandacht op te vestigen De geschiedenis der Nederlaindsahe Bouw kunst is tot nu too slechts behandeld door hen welke over de bouwkunst in liet alge meen schreven, en daarbij veelal uit buir tenliaindscho bronnen moesten putten. Sedert 1900 zijn echter laiam het onderzoeken der j .archieven verschillende personen meer hunne aandacht gaan schenken, een arbeid wtalarinj ook de schrijver een belangrijk aandeel heeft gehad en waarvan in dit boek een nut tig gebruik is gemaakt. D(e 185 zeer .fraaie platen welke het werk vC.rllichten, en genomen naar de monumenten zelf, naar toekeningen, schilderijen of fo to's, .geven den leek piet alleen een duide lijk beeld van de besproken bouwwerken, j maar voldoen ook aan bepaalde söhoon- heidseis'chen. (Moge de lezing van' dit "book de belangt- j stelling in de bouwkunst en onze oude mo j hunton ten yerhoiogen en daardoor bevorde ren jdat ook onzen tijd zich in hare bouw kunst op dezelfde fraaie wijze zich mag uiten, als waarvan da werken oinzer yojofc- Vaderen zoo ruimschoots blijk geven. j i "A. J. P|i „NEDERLAND1". Het voornemen bestaat, in 1913, ter gele genheid van de viering van onze nationale herrijzing, een boek oyer Nederland uit te geven. Da heer [Wl Ringlevier, te den Haag, zal deze uitgiav© bezorgen. Het boek ,zail bevatten algemeeno opstel len en een aantal monografieën over land bouw, nijverheid, handel, verkeer enzf. Het verschijnt in drie vreemde talen, omdat het in de eerste plaats bestemd is voor het Buitenland. Er 'is een comité van Bescher ming en toezicht over het boek „Nederland" gevormd, ,als waarborg voor degelijkheid en; onpartijdigheid, waarvan het dagelijkisdh be stuur bestaat ,uit de heeren: J. B. van Hfeutz1, ,pud-gouverneur-generaal vlan Ned. Indië, voorzitter; Mr. R. J. H. Patijn lid 'der Tweede Kkmor, penningmeester; A. Plate, oud-lid der Tweede Kamer, Rotter dam. Voor de verschillende rubrieken zijn redds bekwame medewerkers gevonden. De redactie is opgedragen aan de hoeren O. KI Elout en A. Voogd. won hij den eersten prijs in den Gordon- Bennet-wedstrijd in Amerika, nadat hij een; jaar te voren den tweeden prijs gekregen had. Voor het vliegen over den Allauliscfien O co-, aan met een vliegmachine is thans in New-York! prijs van 125.090 Dollar uitgeloofd. Als uit gangspunt voor deze groote vlucht is New- York aangewezen. Over het eindpunt alsmede eenigo onderdea len van het plan wordt nog beraadslaagd VOETBALUITSLAGEN. Oost. Ie klatsse. DeventerGot AheadQuick, 30. Enschedé; P. "Wi.Vitesse, 14. Den Bosch: Wilhelmina-Tubantia, 2—1. tWüigeningenG. V. O.U. Dt, 02 West. Reserve le klasse. Den Haag: Quick IIH.B.S. II 00 00 H.V.V. II—Haarlem II 1—2 Rotterdam: V.O.O. II—A.F.C. II 6—1 Haarlem: H.F.O. IISparta II 00 01 Utrecht: Hercules IID.F.O. II 10 13 West. 2e klasse. A. Amsterdam: Blauw-WitV.U.O. 22 Bussum: A. W[Dordrecht, 32 Rotterdam R.F.O.-D.E.C., terrein afgekeurd B. Amsterdam: A.F.O.Xerxes 40 Delft: Coneordia.D.V.S. 70 GorinchemUnitasAchilles, terrein af,gek. Leiden: Aja,xD.V.V. 02 O. Amsterdam: R.A.P.Hercules Volharding—A.F. en H.0., uitgesteld. Utrecht: U.V.V.—Alcm. Victrix 90 KampongV.V.A. 23 0 om petitie-stand der Oost. le klasse. U. D. 4 4 0 0 8 13—4 2.— Vitesse 3 2 1 0 5 10—2 1.67 Wilhelmina 3 2 0 1 4 3—4 1.33' Go Ahead 4 2 1 1 5 6—6 1.25 Tubentia 4 2 0 2 4 125 1. Quiolc 3 1 0 2 2 4—7 0.67 P. ,Wl 4 0 0 4 0 3—15 0.— O. V. O. 3 0 0 3 0 0—8 0.— DROEVIG BALLON-ONGELUK. De bij Bitterfeld opgestegen vrij-ballon „Berlin II" ontplofte Zondagmiddag in de nabijheid van Spansberg hoog in de lucht. De ballon was in onweerswolken geraakt en daar waarschijnlijk door den bliksem getroffen. De beide luchtreizigers, luitenant Stiehler en de hoofdingenieur Goehricke, waren beiden dood. De hoogte-barometer, die erg beschadigd was, gaf aan een sterke stijging tot 3000 M. en daarna een plotse linge stijging tot 5000 M. De Berlijnsche berichtgever van het „Hbld." meldt omtrent dit droevig ongeluk het volgende: Zondagmiddag viel de vrij-ba'Ion „Berlin II" van den Reichsluftverein, die in Bitter feld opgestegen was, om een eersten proef tocht te maken vóór het deelnemen aan den Bennet-wedstrijd, die Zondag a.s. in Stuttgart gehouden zal worden, in de buurt van Gröditz in Saksen uit een aanzienlijke hoogte. De beide passagiers werden gedood. Het waren de commandant van den ballon, de ingenieur Gericke en de luitenant Stieler. Voorloopig kan niet vastgesteld worden, waardoor het ongeluk ontstaan is. Niette genstaande Gericke voldoende zuurstof bij zich had voor de hoogte, die hij bereiken wilde, acht men het niet buitengesloten, dat de ballon te vlug in aanzienlijke hoogte gekomen is, waardoor de beide passagiers bewusteloos werden. Misschien is daardoor de ballon nog liooger gegaan, waardoor de omhulling gesprongen is. Ook wordt ge dacht aan de mogelijkheid, dat de ballon in een onweersbui geraakt is, en door den bliksem getroffen werd. De omhulling was eenvoudig aan flarden. Gericke was een der beste vrijballon-schippers van Duitsch- land. Honderden reizen had hij gemaakt en vele prijzen gewonnen; o.a. ook een onaf gebroken reis van 22 uur. Verleden jaar BENOEMINGEN. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft eervol ontslag verleend: aan den Wel- eerw. heer C. Brugman als Pastoor te Wij- he; aan den Weleerw. heer B. H. Pel als Pastoor te Ankeveen, en aan den Weleerw. heer A. J. Jansen als Pastoor te Elderij en heeft benoemd: tot Pastoor te Wijho den Weleerw. heer A. H. G. Criessen; tot Pastoor te Nijverdal den Weleerw. heer J. J. Wiegerink; tot Pastoor te Ankeveen den Weleerw. heer L. van den Nieuwendijk; tot Pastoor te Vnoomshoop den Weleerw. heer J". J. Scheepers; tot Pastoor te El- den den Weleerw. heer E. Ph. J. M. Ver haak; tot Pastoor van Nieuw-Dordrecht te Klazienaveen den Weleerw. heer J. H. Th. Hermsen; tot Pastoor te Bedum den WeL eerw. heer J. G. H. Bentla; tot Pastoor, te Makkum den Weleerwaarde heer H. J. I. Groenestege, en tot Rector te Olden- zaal (Instituut), den Weleerw. heer M. Wel- ler. OVERDRACHT RECTORAAT. Gistermiddag had in het gebouw voor den Werkenden Stand te Amsterdam de plech- tige overdracht plaats van het rectoraat der Vrije Universiteit. Na het houden eeneh rectorale rede droeg de aftredende rector, prof. dr. R. H. Woltjer, het rectoraat over aan prof. mr. A. Anema, die door de heeren directeuren der vereeniging voor Hooger Onderwijs, op Geref. grondslag voor dit aca demiejaar als rector is aangewezen. ONTSLAG. De heer P. H. Krekelberg hoofd dor R.K. Jon gensscholen te Alkmaar, heeft wegens't be reiken van den 65-jarigen leeftijd ontslag gen vraagd VAN ELDERS FAILLISSEMENTEN. Failliet verklaard 10 Oct. L. Bos schoenmaker te Pijnaekar. 17 Oct. Naamlooze vennootschap: 'aGra ven li aagsche electrisohe kuis-, haarden- en, kachels modcrij, te 'e Gravenhage, Wmgerstr, no. 90. G-. Brengers ma, winkelier, te Kolluto J. P. Barnhoom Dïz., landbouwer tioi Noardwijk aan Zee, Binnenweg 9. P. van Diemen, blosmistknocht te Neond- w ijkerhout. Geëindigd door het verbindend worden der uitdeelingslijst het faillissement van J. dj( Vries, grossier .in vloaschwaren, te Rotteto dam; P. Bakker Rzh., winkelier te Groo te broek L. Jongebload, vroeger bakker te Steen wijknalatenschap van S. Vredenburg, Amsterdam en ,Wi van Eend, slager, te 's II er togen Bosch. Opgeheven het faillissement van J. H. Kamps, vroeger winkelier in koloniale wa ren te Breda, thans te Sittard, bij gebrek aan actief. Maandag 21 Oct. (8 u v.m.") Plaatgen hoogte N.A.P in 2* uur hoog ager Amgterdam. Keulen. 37.39 0,- 0,- Kanaal w» ter, t.obit 9.87 0,- 8 u. .4 MAP Nijmeuen 7.67 U,~ 12 0 44 St. Andr. Waal 8.22 0,- 2' 0 44 Arnhem. 7.72 0, 0,- Stadswater Vreeswijk Lek, 0. - 0,- 8 u.0,47 MAP Wester voort. 8. X 0 0,- 12 0.44 Deventer. 2.42 U, 0,- 2.0 44 Kampen 0,06 0.— 0,- Vmstelwaier. Maastr. brug 41.56 0.— 0,- 8 u.0.47 MAP hoofdsl. 41.44. 0,- 12 0.44 Venloo. 9.31 0,- 0- 21 0.44 Grave. 5,5 i 0,- 0,- Zuideizeew. St. Andr Maas, 1.80 0, 0,- «u.0.31 MAP „De man moet rijk geweest zijn", zei hij, „en gebaat was hij ook, dat laat zieh uit de moord wel begrijpen. Heeft men al verden king op enkele personen?" „11c geloof het wel", antwoordde de anti quair, terwijl hij een rijk besneden houten kist te voorschijn haalde; „in dit huis wonen twee leegloopende, luie jongens...." „De Schallers?" „Kent u ze?" „Ze hebben eenigeu tijd geleden ook hij mij willen inbreken Ik zag ze bij mijn schrijf tafel bezig, toen ik op zekeren nacht thuis kwam". „En u hebt ze niot aangegeven?" „Neen, hun poging was mislukt; ik ver miste niets, en daarom zag ik maar van een aangifte af. Het bezorgt je maar last." „Met zulke lieden moet men geen medelij den hebben", zei dé antiquair hoofdschud dend; „men is tegenover zijn medemenschen verplicht, ze onschadelijk te maken. Als u ze bad laten gevangen nemen, had Grunewald on nog geleefd „Mij kunt u toch niets verwijten ik kan toch niet in de toekomst zien; bovendien kan ik een mensch om één misstap niet in het ongeluk doen storten. Zijn ze al aangehou den „De politie is kort g leden naar boven ge gaan om huiszoeking te houden. De Schal lers schijnen dat niet verwacht te 'hebben." „Ze zijn dus niet gevlucht?" „Neen, maar dat bewijst niets; de jongens «ijn altijd hardnekkig en brutaal geweest, en wok nu zullen ze wel alles ontkennen". „Het is de vraag, of men bewijzen tegen hen vindt. Hebben de daders geen spoor ach tergelatenbijvoorbeeld een wapen?" „Dat kan ik niet zeggen", antwoordde Far- now, die intusschen de kist geopend had; „da rechter heeft mij alleen gevraagd, of ik gis teravond niets verdachts heb bemerkt, en wanneer de huisdeur hier gesloten is." „Woonde de oude beer dan alleen in huis?" vroeg de graaf, terwijl hij de munten bekeek, j „Als ik me goed herinner, was er ook een aardig meisje in huis...." „Dat was zijn dochter." „Nu, en die is toch niet vermoord gewor den?" „Zij heeft gisteravond het vaderlijk huis verlaten, omdat zij gedwongen werd, een man te trouwen, dien zij verachtte. Haar bewaar engel heeft haar beschermd.... dat mag-wel gezegd worden". „Er kan toch geen verdenking op haar val len?" vroeg de graaf. „Of is hot denkbaar, dat ze met de moordenaars in verbinding stond?" „Neen, neen, daar valt in 't geheel niet aan te denken", zei de antiquair snel. „Op mij heeft het aardige meisje dien in druk ook niet gemaakt. Men heeft dus de kas leeg gevonden?" „Aren vond er geld noch papieren van waar de in", zei Farnow. ,.Het ergste is, dat nie mand zeggen kan, wat en hoeveel erin was." „Dat moet zijn dochter toch weten", meen de do graaf, den antiquair aanziende. „Ik geloof niet. dat zü met haar vadier's vei'mogen op de hoogte was. Men heeft geen notities over papieren van waarde gevonden: de inbrekers schijnen zich den tijd ge schonken te hebben, dit alles tc verduisteren. Hier zijn de Romeinsche munten, mijn heer de graaf, u vindt er zeldzame exempla ren onder. Kijk u eens door dit vergrootglas u kunt de inscriptie anders niet lezen." I Graaf Krasinski hield juist het vergroot- glas voor de oogen, om de munten nader te bezien, toen Farnow plotseling een kreet van verrassing slaakte. De blik van den ouden man rustte star op den ring, welken de Pool aan de pink van zijn linkerhand droeg. „Mag ik u vragen, dezen ring eens van nabij te mogen zien?" vroeg hij met bevende stem. De graaf uit wiens gezicht stijgende ver wondering sprak, deed den ring langzaam af. „Hij is niet zéér kostbaar," antwoordde hij, „maar hij is mooi afgewerkt." Heftig had de antiquair naar den ring ge grepen hij hekeek hem van binnen en van buiten. „Ik bedrieg mij niet," zeide hij in koorts achtige opgewondenheid, „bij is 'tl Weet u wat die letters beteekenen?" Graaf Krasinski leunde in zijn stoel achter over, en schudde het hoofd. „Daar heb ik mijn hoofd nooit over gebro ken," antwoordde hij kalm. „Het zijn de beginletters van mijn naam, en van dien mijner vrouw," zei Farnow, steeds meer opgewonden, en zijn ontstelde blik richtte zicb op het gezicht van den Pool. „Weet u niets van de geschiedenis, die aan dezen ring verhonden is?" „Niet het minste!" „Gaat u dan eens mee, als u wilt!" ging de antiquair voort, „ik wil u iets laten zien, wat misschien lang vergeten herinneringen bij u zal opwekken." De graaf stond op en volgde den o it den j man, die in de kleine kamer voor de twee portretten bleef staan en met bevende band 1 wees op bet portret van de jonge vrouw. „Het portret van mijn vrouw!" zeide liij. „Al bij mijn eerste ontmoeting met u, ont dekte ik bij ti een opvallende gelijkenis daar mee." „En toch kan die gelijkenis maar toeval zijn," antwoordde de graaf, naar het por tret kijkend. „Was uw vrouw misschien een Poolsche?" „Jawel, een geboren Dombrowski!" „Nu, daarmee verklaart zicb die gelijke nis," antwoordde de graaf schouderophalend. „En kijkt u nu eens naar dezen ring: hij is px-ecies hetzelfde als die u heeft; ik liet bij mijn verloving de beide ringen vervaar digen, en nu vind ik den eene, die ik sinds dertig jaren verloren had, aan uwe band terug." Graaf Krasinski bekeek langen tijd den ring, welken Farnow hem overreikte, en gaf hem dan terug. „Ik kan me wel begrijpen, dat u hierbij vreemd opkijkt," zei hij kalm. „Wilt u mij de geschiedenis verbalen, welke aan dezen ring verbonden is? Misschien was het mij dan mogelijk u over het een of ander iets mee te deelen." De antiquair knikte in gedachten; hij was nog niet tot kalmte gekomen. Hij haalde een stoel uit de zijkamer en verzocht den graaf plaats te nemen; en toen hij ook zelf was gaan zitten, begon hij, terwijl hij zijn blik onafgebroken op het portret van zijn vrouw gericht hield, met de geschiedenis van zijn verleden. Hij vertelde den Pool hetzelfde ver haal, dat hij aan de Gartners had verteld, j en de graaf hoorde stil toe, en onderbrak hem niet. J „Inderdaad een aangrijpende geschiedenis," zeide hij, toen de oude man zweeg; „ik be grijp niet dat het kind zoo spoorloos ver dwenen is en blijft. Heeft u wel nauwkeurig nosporingen gedaan?" „Ik heb alles gedaan, wat mij mogelijk is," antwoordde Farnow, „wat dit betreft, kan niets, zelfs mijn eigen geweten mij geen ver wijt maken. En zegt u mij nu eens hoe u aan dien ring gekomen is" „Heel goed. In Weenen kocht ik hem jaren geleden, en ik mag wel zeggen, dat ik het aan een toeval moet danken, hem te bezit ten. Ik maakte toevallig kennis met een meisje, de dochter van een koopman, en om haar weer eens terug te zien, moest ik mij wel eens naar het huis van haar vader be geven, en om nu bij den koopman in den smaak te vallen, gaf ik mij voor antiquitei tenverzamelaar uit en kwam, om zijn verza meling merkwaardige voorwerpen te bezich tigen, en er ook wat van te koopen." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 6