NIEUWS UIT DEN OMTREK. BUITENLAND. BINNENLAND. Kerknieuws. Verkoopingen, Boel- huizen, enz, STADSNIEUWS. De oorlog op den Balkan. KAMEROVERZICHT. te verkoopen. plaats gaat innemen pp de vergaderingen. (Vroolijk applaus). De heer .Verbeek prijst als vruchten der vereeniging de coöperatieve inkoop; vermin- nering van belastingdruk, zoo het noodig 5s daarvoor te ageeren; contante betaling door |de klanten; meerdere ontwikkeling op ge bied van vakkennis en administratie; h,et leiden in de goede banen van Sociale wetten; Maai' daarvoor is noodig eensgezindheid. (Vooral eensgezindheid. Op het congres te (Roermond van den Middenstand werd de on eerlijke concurrentie besproken. Men kwam tot geen resultaat. Wel werd het later goed gemaakt, maar terecht zeide de minister van Justitie onmogelijk daartegen een wet te kun nen maken, omdat, de middenstanders het zelf niet over do kwestie eens waren. Zoo zijn zij 1 Welk scherp contrast met de arbeiders, roept gpr. uitl Dan doet spr. een krachtige aansporing om lid te worden of donateur der vereeniging. Hij verdedigt krachtig het goed recht van de R. K. organisatie; dat samenwerking met an dere vereenigin^en niet uitsluit, zooals reeds dikwijls, ook te Haarlem gebleken is. Hij wijst daarbij op het voorbeeld van Z. D. H. don bisschop, die bij het Priester-jubileum, aan allen, R. K. en niet R. K. zijn gaven deelde. Wij leven in een vrij land, zoo ein digde spr., dat is waar, maar wie weet hoe ras de middenstanders genoodzaakt zullen zijn, Villen zij voordeden genieten, lid te wezen van een erkende vereeniging. Waarom het dan nu niet vrijwillig gedaan, liever dan later uit dwang? Spr. eindigde met den wensch dat de Katholieke organisatie weldra aan de spits moge slaan van de beweging in geheel Europa. Een langdurig applaus volgde, op de schit terende rede, en voorzeker geheel verkwikt en met frisschen moed bezield zullen dc aanwezigen, gelijk wij, daarna geluisterd heb ben naar de inderdaad genotvolle kunst, die de ons lang niet onbekende heer Joh. Melissen, ba riton-zanger uit Amsterdam, te genieten gaf in een tweetal zangnummers. Het waren liet bekende: die beiden Grenadiere en bet lustige Hij, die geen liedje zingen kan. Een feestavond als deze is niet. geëigend om een lang woord van critiek of waardeering aan de optredende kunstenaars te wijden. Voor lien, die echter den lieer Melissen hoorden op het Bisschopsfeest, kunnen wij hier wel zeggen, en de woorden van lof hem bij die gelegenheid in ons bald toegezwaaid, ook voor gisteravond ten volle van toepassing zijn. Hartstochtelijk jverd de zanger beapplaudisseerd en bij her haling teruggeroepen. Na de pauze hoorden wij van hem op even onberispelijke wijze en met een praehtsfem voorgedragen Wanderlust en Vlaamsche Kermis. Wederom klonk toen hartelijk applaus en toen was de heer Me lissen zoo Vriendelijk een „toetje" te geven, dat 'ook zeer in den smaak viel: de kermis in Rupelmonde van Emièl Hullebroeck. De heer Melissen ontving een fraaie lauwerkrans. Het komische gedeelte van den avond was geheel toevertrouwd aan den heer G. Nielen. Deze kweet zich prachtig van zijn taak. Hij had een onverbetcrlijkcn avond. Groot succes oogstte de komiek met zijn: een slachtoffer van de schoonmaak, de koster van het Dorps kerkje en Krelis .aan de Table d'Hóte, maar ook menig extra-nummertje de heer Nie len is immer karig werd ten beste gege ven en gretig genoten door het publiek. Ware het klokje al niet naar de kleine uurtjes ge- loopen, men had gaarne nog langen tijd èn naar zang èn naar voordrachten blijven luis teren, want opgewekt was dc feestviering voorzeker. Ook de heer Nielen ontving een lauwerkrans. De voorzitter dankte alle mede werkers zeer voor hun praestaties. Ten slotte moeten wij nog melding maken van het hartelijk woord van den geestelijk adviseur, na de pauze tot de feestvierende vereeniging gericht. De ZeerEerw. Heer Rector v. d. Berg achtte zich gelukkig een kort woord van dank, hulde en gelukwcnsch tot het bestuur en de leden te richten, die vijf jaren lang hun krachten gaven om „St. Jozef" tot de bloei ende vereeniging te maken, welke zij nu is. Het was immers geen geringe moeite om dc bezwaren, zoo juist door den Centraal Presi dent opgesomd, te overkomen. Maar de ver eeniging is, zooals het behoort, gegrondvest op hechten boden), zooals de beginselen zijn van de Kerk van 19 eeuwen oud. De leden moeten nu, volgens den geestelijk adviseur, het oog gericht houden op de velen, die nog ongeorganiseerd buiten de vereeni ging staan. De R. K. behooren niet alleen samen te leven in gebed, als zij naar de Kerk gaan en deelachtig worden aan de H. Sacramenten, om dan wanneer zij de Kerk verlaten, aan het portaal hun wegen te laten scheiden, maar allen moeten als broeders staan met elkander in den strijd als leden van dezelfde Ecclesia militans. In moed èn vroomheid, deugd en kennis moet ook de middenstand weer krach tig opgroeien, evenals het geheele volk. La ten allen lid worden van St. Jozef. Dit zal een mooi huldeblijk aan het bestuur zijn en laten allen de handen ineen slaan tot behoud van kerk en maatschappij. (Applaus). Te ruim half twaalf was de schitterende bij eenkomst. afgeloopen, en ging ieder voorzeker met de beste voornemens en voldaan huis waarts VAN DE GROENTEN MARKT. Als een bijzonderheid kan worden mede gedeeld, dat door den tuinder Loman, wo nende Haarl.meer, nog prachtige jonge bos jes raapstelen aan dc groeutenmarkt zijn ge bracht. Ze zijn door den commissionair Hoo- geboom verkocht aan Willem Terhorst, wo nende de Clcrcqstraat, en P. Lodder, Maarten van Heemskerkstraat, alhier. Geen definitieve berichten, doch geruchten van een Turksche overwinning. Do toestand wordt spannend! Nog altijd ontbreken de berichten over den uitslag van den grootcn slag bij Kirk- Kilissé, die een beslissende moet wezen in deze phase Dat is voor de Bulgaren en de Christen- mogendheden op den Balkan een kwaad tee- kcn. Er loopen dan ook al geruchten (giateren reeds werden ze gefluisterd) dat de Turken den slag hebben gewonnen en dat de Bulga ren zijn teruggeworpenAls dat waar is, is de zaak voor de Christen-mogendbeden op den Balkan vrijwel als verloren te beschou wen, want zooals ook uit een bericht hier onder blijkt, werpt Turkije met elk uur méér Aziaten in het front, en de kansen voor Bul garije, om tegen die honderdduizenden te strijden, worden dus steeds kleiner. Daarenboven dreigt den Bulgaren de Turk sclie landing bü Varna, die hun leger in den rug bedreigt. We moeten derhalve nog maar afwachten: berichten uit Constantinopel vertellen wel iswaar van een beslissende nederlaag der Bulgaren, doch deze nemen we niet al te nauw. Ook aan den westkant van Adrianopel is ge vochten, en ook daar zijn volgens Turksche berichten de Bulgaren verslagen. Of dit alles waar is? De Bulgaarsclie lezing spreekt nog niet van een algemeenen slag, doch alleen van een oprukken in zuidelijke richting en terug wijken der Turken. We zullen spoedig hooren waar het aan toe is. De actie «Ier Serviërs. Het schijnt dat de Serviërs in de laatste dagen met veel voordeelen opereeren. Be langrijk is vooreerst de tijding dat de stad Nowi-Bazar is ingenomen. Te Weenen is uit Nisj het volgende telegram ontvangen: Na hevigen strijd is bet, den Servischen troepen gelukt Sjenitsa en de stad NowiBazar inliet Sandzjak te veroveren. De verliezen van de Serviërs zijn buitengewoon groot, die aan Turksche zijde zijn nog grooter. De Turken hebben zich met heldenmoed verdedigd. De verovering van Nowi Bazar heeft plaats gehad na een hevige worsteling en ten koste van groote offers, zegt een ander bericht. Ook Prisjtina is genomen, en daarmee is een groot succes behaald. Terstond na de capitulatie van Prisjtina hebben Servische beambten zich met bet ge meentebestuur en de post belast. De telegra fische gemeenschap met Belgrado is hersteld. Men beschouwt de verovering van Prisjtina als een feit, dat veel invloed zal hebben op het vervolg van de krijgsbedrijven. De Ser vische regeering heeft haar voldoening uit gesproken met den uitslag dien de oorlog tot nog toe heeft gehad. Een strenge censuur maakt bet onmogelijk om bijzonderheden over de krijgsbedi'ijven te vernemen. Alge meen geeft men toe, dat dc verliezen aan Servischen kant aanzienlijk zijn. De Turken, vooral de Albancezen, moeten zware verlie zen hebben geleden. Een telegram uit Nisj van generaal Ziko- wits meldt, dat hij Sjenitsa en Nowi Bazar na een verwoeden strijd genomen heeft. De Turken verdedigden zich heldhaftig. Aan beide zijden zijn belangrijke verliezen gele den. De Serviërs moeten voorts Dzjoer Ajevi en Stoebowi ten westen van Nowi Bazar heb ben genomen. Dc Grieken. Dc Grieken rukkeu óók voort, en met suc ces. En hunne vloot, die op een der eilanden in de Aegeïsche zee (Samos) haar steunpunt heeft gemaakt, zal eerstdaags wei een zee slag hebben te leveren tegen de uitgeloopeu Turksche schepen. De vloed van Aziaten, die Christen-Europa komt over- strooinen. De hoofdredacteur van de „Matiu", Ste- phane Lauzanne, deelt uit Constantinopel aan zijn blad de volgende interessante bemerkin gen mede omtrent de discipline en uitrus ting van de Turksche troepen, die nit Azië binnen Europa worden geworpen. „Frankrijk en Europa", zoo zegt hij, „zou den de grofste dwaling begaan, wanueer ze zich zouden inbeelden, dat Turkije niet krijgs- vaardig was; ze zouden de. grootste onrede lijkheid begaan, wanneer ze niet de buiten gewone orde en regelmaat wilden erkennen, waarmee de mobilisatie en concentratie der Turksche troepen geschiedden. Het is wer kelijk een stuk van Azië, dat zich over Euro pa hcenschuii't, zegt Lauzanne omtrent bet aanrukken der Turksche troepen uit Klein- Azië. Met mathematische gelijkmatigheid springen de duizenden soldaten iu de sloe pen, die den Bosporus overvaren en automa tisch stijgen ze in de treinen, die in Stam boel het station verlaten. Deze troepen zijn uitstekend uitgerust en gekleed. Elke soldaat is van top tot teen op moderne wijze geëquipeerd. Hij draagt een warm, grijs dekkleed over de schouders, een muts op het hoofd, die hij hij regen over de oogen kan trekken, riemen en kogcltaschjes van blinkend geel leder, een Mauser van het nieuwste model en een veklfleseh. Ik zag, zoo vertelt de journalist verder, ook een trein met leger- en ambulancewate- riaal vertrekken. Tenten, touwen, veldbed den voor verwonden alles was hagelblank. Wij konden zulk een kunst van voorberei ding njet vermoedden hij de Turken. Het bewijst, dat Turkije veel geld heeft, meer dan men gelooft. Doch do materieele kracht is slechts één element voor den oorlog. De physische en moreele kracht beteekent nog meer en in dit opzicht verbaast mij al les, wat ik zie. De beide bataljons, waarvan ik do inscheping bijwoonde, waren reservis ten uit Koniah in Klein-Azië- Alle soldaten waren zoo wat tusschen 30 en 35 jaar oud. Ze hadden ruwe, maar schrandere gezichten en waren sterk van lichaamsbouw. De bee- nen waren met. Khakiklcurige slobkousen bedekt. Het moeten uitstekende voetgangers en verschrikkelijke strijders zijn." De vliegmachine in den oorlog. Volgens den correspondent van bet „Petit Journal" te Sofia, is er Dinsdagmorgen voor het eerst in dezen oorlog gebruik gemaakt van een vliegmachine. De vlieger steeg te Mustapha Paclia op en vloog op een hoogte van driehonderd meter over de Turksche stellingen. Vervolgens vloog hij naar Adria nopel om de Turksche verdedigingswerken te verkennen. Tevergeefs openden de Tur ken een hevig geweervuur op de aeroplaan. Na een vlucht van veertig minuten daalde de vlieger onder luid gejuich van de troe pen. Hij schijnt belangrijke berichten aan het Bulgaarsclie hoofdkwartier tê hebben medegedeeld. De Belgische regeeringsplaiincii. Dc „Bien public", die betrekkingen on derhoudt met de regeering, meent te weten, dat dc minister-president in de aanstaande parlementszittiug, welke over drie weken aanvangt, de volgende drie vraagstukken tot beslissing hoopt te brengen: legerher- vorming, het bouwen van goedkoope arbei derswoningen, ouderdomspensioenen voor de werklieden. De noodige gelden voor deze laatste regeling hoopt de regeering, vol gens de „Bien public" te vinden door ver hooging der successiebelasting in directe lijn of in een belasting op beursoperaties. De Russische troonopvolger. Het is met den Russischen troonopvolger, den eenigen zoon van den Czaar, blijkbaar zeer ernstig gesteld. De knaap heeft eene wonde in de rechternier, door een scherp voorwerp toegebracht.... Natuurlijk denkt men hierbij aan een verfoeilijken aanslag! Doch wat het is, is nog niet bekend. De bij zonderheden die in een Russisch blad worden medegedeeld, zijn echter hoogst tragisch. Wij on'tleenen aan een particulier bericht van de N. R. Crt. het volgende: De Wjet van vandaag meldt: „Toen gis teren professor Theodorof, die den kroon prins behandelt, het ziekenvertrek verliet, smeekte de Tsarita hem te zeggen wat haar zoon scheelde. Eerst op herhaald aan dringen verklaarde Theodorof, dat de linker nier van den kroonprins ernstig gekwetst was. Toen de Tsarita dat hoorde, geraakte zij half buiten kennis en viel in een stoel neer. Zij kwam spoedig weer bij en ging naar haar salon, dat op de tweede verdieping ge legen is, maakte daar het venster open en wilde naar beneden springen, professor Theo dorof, die haar gevolgd was, hield haar te gen. Zij viel bewusteloos neer en werd on middellijk naar bed gebracht." Arme moeder! De heer Tydeman gaat onder het juk der socialisten <loor. De heer van Idzinga alweer in de contramine. Dc heer Tydeman, leider der vrij libera len, heeft gisteren verteld, dat hij met het oog op de verkiezing, van. 1913 al zijn prin cipes overboord gooit, ai zijn afkeer van staatspensioen heeft overwonnen ennu óók voor staatspensioncering is 1 Dat zei hij wel zóó niet, en ook krabbelde hij nog een beetje terug, zoovéél hij kon, maar het feit blijft: het monsterverbond van al wat „liberaal" cn anti-elericaal en socialist is togen de Rechtsche meerderheid is gesloten, en de Vrij-liberalen (o zoo vrij!) loopen voorop in hét gareel der socialisten onder de zweep van Troelstra. 't Is fraai! De heer Tydeman vertelde óók dat de linkerzijde zich bij dc aanneming van de wet niet zou neerleggen. Revolutie? Och neen, men legt dat zóó uit dat als Links winnen zou in 1913, de nieuwe regeering de wet op de ouderdomspensioenen weer ongedaan zou willen maken 1 De arbeiders kunnen het zich voor gezegd houden. De aarts-oudcrwctsche heer van Idzinga vertelde in een niet al te heldere rede, dat hij tegen de wet zou stemmen, die liem „te socialistisch is, iets wat met gejubel van links werd ontvangen. Daar is men met zoo'n renegaat dolblij. Er is al eens meer gevraagd, of deze afgevaar digde eigenlijk nog wel een man van rechts is? Wij geloovcn, dat men die vraag nu langzamerhand ontkennend moet beantwoor den. H. M. DE KONINGIN. De Staatscourant van gisteravond bevatte de volgende mededeeling, die door ons per bulletin reeds dadelijk op sommige plaatsen der stad is bekend gemaakt: „Een lichte ongesteldheid van Hare Ma jesteit de Koningin gedurende eenige dagen heeft aanleiding gegeven tot verijdeling dei- hoop, welke gedurende korten tijd werd ge koesterd. De toestand van Hare Majesteit geeft reden tot tevredenheid. Prof. Kouwer. Dr. Roessingh." Met innige droefheid en deelneming, vooral omdat daardoor de hoop die Nederland mocht koesteren, steeds geringer wordt, zal deze tijding worden ontvangen. God geve het Koninklijk gezin sterkte en steun in deze nieuwe beproeving, HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin-Moeder heeft een graf krans laten bezorgen aan het sterfhuis van mevrouw de baronesse van Knobelsdorff te Wijhe overleden, dame du palais honoraire van H. M. de Koningin. Het verblijf van H. M. de Koningin-Moe der te Fiesole (Noord-Italië) was tot dus ver door mooi weer begunstigd. Bij zeer gunstig weer heeft H. M. eenige der steden in den omtrek bezocht o.a. Flo rence, Valambeza en Siennc. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit is aan J. Th. Th. C. van Dam van Isselt, voorzitter van den Centr. Gezondheidsraad, op verzoek eervol ontslag verleend als lid der Centr. Commissie voor de Statistiek, met dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten. HENDRIK VAM DER VIJVER Fzu. f Een zeer verdienstelijk Katholiek is Dins dagavond in den lioogen ouderdom van 82 jaren te Rotterdam ontslapen, de heer Hen drik van der Vijver Fzn. De heer v. d. Vijver was lid van tal van R. K. vereenigingen cn instellingen en .was 20 jaar lid van de Kamer van K<inoh/<o- del te Rotterdam. GEMEENTERAADSVERKIEZING IN ROT TERDAM. Door de R.K. Kiesvereeniging in district III te Rotterdam is voor den gemeenteraad aldaar eandidaat gesteld de heer J. A. A. Verbeek, de bekende voorzitter vanv de Haarlemsclic Hanze. Op herhaald aandrin gen heeft de heer Verbeek zich in het be lang der goede zaak beschikbaar gesteld. DE TAR1Ï-PWET OP KOMST! Naar de „N. A. Ct." verneemt, is in dc nabijheid van het station te Neede een weide ter grootte van ongeveer twee H.A. aan gekocht, met bet doel daarop een fabriek (weverij) te bouwen. Neede zal dan drie zulke fabrieken rijk zijn. STAATSOOMMISSIE-RIJKSWHfiK- LIEDEN. !BiJ Kon. besl. is I. P.. de Vooys, hoog leeraar aan de Techn. Hoogeschool, wonen de te 's-Gravenhage, benoemd tot lid der bij Kon. besl. van 19 Mei 1908 ingestelde Staatscommissie tot beraming van maatre gelen om de noodige overeenstemming te brengen en te behouden in de voorwaar den waaronder de Rijkewerklieden arbei den. AFSCHAFFING NACHTARBEID VOOR DE BAKKERS. Door den „Nederlandschen Brood-, Koek en Banketbakkersbond" werd gisterenmid dag in „Krasnapolsky" een buitengewone vergadering gehouden,' waarin ter. sprake kwam de vraag, of de bond aangesloten zal blijven bij het Nationaal Comité voor afschaffing van den nachtarbeid. Voorzitter, was de heer G. Slagt, uit Be verwijk. Na veel discusie was het resultaat dat bij stemming vóór aanblijving bij het Nationaal Comité voor de afschaffing van den nacht arbeid uitgebracht werden 22 stemmen, en tegen aanblijving 76 stemmen, (3 blanco). De Bond heeft zicli dus afgescheiden van het Nationaal Comité'. VERHOOGING VAN SCHOENPRIJZEN. Op een gisterenavond te Amsterdam ge houden vergadering van den Nederland schen Bond van Schoenmakerspatroons-ver- eenigingen kwam ook de stijging der le- derprijzen ter sprake in den laatsten tijd. Naar aanleiding van de besprekingen werd de volgende motie aangenomen: „De Nederlandsclie Bond van Schoenma- kerspatroonsvereenigingen, in vergadering bijeen op Woensdag 23 October 1912 te Amsterdam; besprekende de lioogc en nog steeds stijgende lederprijzen; acht het ge biedend noodzakeiijk en een levenskwestie voor de schoenmakers, dat zij de prijzen van het nieuwe en reparatiewerk aanmer kelijk verhoogen." De huismoeders kunnen zich dus voorbe reiden op duurder lapwerk en niéuw schoei sel. BLOKKADE OPGEHEVEN. Blijkens mededeeling van den Italiaan- schen gezant heeft dc Italiaansche Regee ring de blokkade voor Tripoli en Cyre- naika alsmede die in de Roode Zee op geheven. De invoer in Tripoli cn Cyrenaika van wapenen en munitie, van welke hoedanig heid en hoeveelheid het ook zij, is door genoemde Regeering verboden. Zij die niet tegenstaande dit verbod wapenen en muni tie invoeren, zullen gestraft worden met hechtenis van niet minder dan 0 maanden en verbeurdverklaring der ingevoerde wa penen cn munitie. Valsche aantijging. Een pijnlijk inci dent had Vrijdag in de R. K. kerk te Reck- heim plaats. Het lijk was in de kerk ge bracht van eene plotseling overleden vrouw, en zoo aanstonds zou dc II. Mis van Requiem worden opgedragen. Daar verschijnt de po litie in de kerk en legt. beslag op liet lijk. Denzelfden middag werd door liet parket uit Tongeren de sectie op het lijk verricht, waarna verlof werd gegeven tof liet begra ven van het lijk. Dc vrouw was aan hart verlamming overleden. Valsche tongen had den het parket inededeelingen over den dood der vrouw gedaan, die absoluut onjuist ble ken te zijn. Voor dc familie der overleden vrouw was het een hoogst droevig inter mezzo. Misdaad? Te Bectse in Westerwolde (Gr.) is in het veld het lijk gevonden van den 10-jarigen J. Moorlog, die koeien naar de weide had gebracht. Diefstal. Maandag bracht mevr. v. E., uit Vught, na een rekening te hebben be taald, een bezoek aan een mantelmagazijn in de Hinthamerstraat te 's Hertogenbosch, om een mantel te passen. Zij legde een lederen handtaschje, waarin ruim zestig gul den waren geborgen, op de toonbank, ter wijl zij bezig was met het kiezen van den mantel. Onderwijl werd de deur geopend en tra den eenige bezoeksters den winkel binnen. Mevr. v. E. achtte 't voorzichtiger hot tasch- je ter hand te nemen, doch wie beschrijft haar ontsteltenis, toen zij het niet meer op de toonbank vond. Het was met inhoud en al verdwenen. Onmiddellijk werd navraag gedaan onder do aanwezigen, docli niemand zeidc iets van het taschje te hebben gezien of gehoord. De eigenaar van het mantelmagazijn wilde onmiddellijk de deur afsluiten en de politie verwittigen, ten einde een onderzoek in te stellen. Met het oog op de consternatie echter, die dezen maatregel zou teweeg bren gen, wenschte mevr. v. E., die dacht, dat een der bezoeksters liet taschje misschien per vergissing had kunnen meenemen, niet dat hiertoe werd overgegaan, in de hoop, dat het alsnog zou worden teruggebracht. Tot Dinsdag echter, was er van het tasch je mot inhoud nog niets terecht gekomen. Verdronken. Dinsdagavond is de lieer Lefeber, boekhouder bij de IJzereonstructic- fabrikanten Van Egmond en Co. te Leiden, toen hij per rijwiel naar een in aanbouw zijnde brug in het nieuwe Rijn- en Schie- kanaal reed, onder de gemeente Zoeter- woude in liet water geraakt cn verdronken. Treinbotsing. Op het stationsemplace- ment te Groningen heeft gisteren een bot sing plaats gehad tusschen een goederen trein en een rangeertrein. Er werd aan zienlijke" materieele schade veroorzaakt. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Ongelukkige val. Te Winterswijk is in het ziekenhuis overleden de reiziger van den heer Recsink, te Zutphen die verleden week op den Misterweg met zijn fiets was gevallen, waarbij hem zijn sigarenpijpje door het verhemelte en den neus was gedrongen. De ongelukkige laat eene vrouw met twee kinderen achter. Brandstichting. Onder verdenking van brandstichting is gisteren aangehouden F. B. te Dwingelo. Dinsdag zijn daar, gelijk wij hebben gemeld, twee huizen afgebrand. MGR. DR EM MANNS. Z. D. H. Mgr. J. H. Drehmanns, Bis schop van Roermond, voelde zich Maandag na de vorming van de kinderen van Venraijj en omstreken zoo vermoeid, dat geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. Mon seigneur keerde met den trein van 5 uur naar Roermond terug. Na een vrij onrusti- gen nacht doorgebracht te hebben, was de toestand Dinsdagmorgen iets beter. BENOEMING. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft belast met de oprichting eener tweede parochie te Ulft den .WelEerw. Heer J. de .Vries. Hector Beqsens. De Zeereerw. Heer L. P. J. Beijsens, rector der St. Hubertus-kapel en praeses der St. Jo- sephs-Gezellenvereeniging te Amsterdam, is door Z. D. H. Mgr. A. J. Callier, Bisschop vau Haarlem benoemd tot geestelijk advi seur der Pius-Vereeniging, aldaar. Vrijdag 25 October. HAARLEM Verkooplokaal Bakenesser- gracht 13 Mak. Theo D. Smit. Verkoo- ping inventaris. VERKOCHT. HALFWEG. Op de heden alhier gehouden landveiling ten overstaan van Notaris van Niekerk, is de hofstede „Westhoff" groos 57.59.28 H.A. gelegen in den Houtrakpol- der verkocht voor f 147.650 en de hofstede „Kalorama" groot 38.81.70 H.A. gelegen in den Wcstzanerpolder voor f 104.400, beiden aan den heer B. Biesheuvel te Haarlemmer meer. HEEMSTEDE. Doodclük ongeluk. De 83-jarigo bloemist knecht, J. Wensveen, die eergisterenavond op den Glipperweg werd aangereden door een fiets rijder, is hedennacht aan de gevolgen overle den in dc Maria-stiehting te Haarlem. ENGLISH LECTURE ASSOCIATION. Bovengenoemde vereeniging hield gister avond haar eerste bijeenkomst. Als spreek ster trad Mrs. Philip Snowdeu, met het on derwerp: Child-Life im our Land, a compa rison and a contract. In het eerste deel van haar betoog stond zij uitvoerig stil bij den toestand van 't schoolgaande kind uit liet ar beidersgezin, besprak den invloed der wet voor de voeding van schoolgaande kinderen en gaf een uiteenzetting hoe h. i. bet pro gramma voor een lagere school moest wor den ingericht. Na een korte pauze hervatte zij haar rede en besprak den toestand van het fabriekskind en gaf in verband daarmee een kort overzicht van de verschillende so ciale wetten in Engeland in de 19de eeuw. Mrs. Snowden is een begaafd spreekster over een buitengemeene radheid van tong beschikkend. Haar uitspraak is bijzonder duidelijk en baar sympathieke verschijning maakte een hoogst prettigen indruk op de talrijke toehoorders. Een der volgende sprekers zal zijn Mr. Ashe King, lid van het Engelsche Parle ment, die zal optreden met liet onderwerp: Di ekens. WERING VAN INBREUKEN OP NATUURSCHOON. Aan de gemeentebesturen van Noord-Hol land is door Gedep. Staten dier provincie de medewerking gevraagd voor het tozicht op de naleving der verordening tot het weren van inbreuken op natuurschoon. Tn verband met het voorschrift, dat voor het hebben van thans bestaande reclames of reclameborden na 1 Januari 1914 vrijstelling gevorderd wordt, stellen Gedep. Staten het op prijs, dat de gemeentebesturen de belangheb benden aansporen, in hun eigen belang, hei verzoek om vrijstelling zoo spoedig mogelijk aan Gedep. Staten in te zenden. DE LICHTING 1913. Iu de lichting der militie van 1913 moet de provincie Noord-Holland bijdragen met 4862 inan. Hiervan moeten geleverd worden door: Bennebroek 6, Beverwijk 18, Blocmendaal 23, Castricum 9, Haarlem 293, Haarlemmerlie- de c. a. 18, Haarlemmermeer 87, Heemskerk 10, Heemstede 28, Schoten 41, Spaarndam 6, Uitgeest 14, Velsen 69, Wijk aan Zee en Duin 7, Zandvoort. 19, De eenige gemeente, die vrij blijft, is Hens- broek. Niet één der mannelijke ingezetenen behoefde zich dit jaar voor do militie aan te geven. Uitspraken: Door de Arrondissements-Reebtbank albiei werden heden de volgende uitspraken gedaan: M. O. D„ arbeider te Billegom, mishandeling, 14 d. gev. straf. D. O., wagenlader te Haarlem, diefstal, 10 d. gev. straf. N. E„ schilder to Krommenie, 6 weken gev. straf. Th. B„ glazen- wasseher te Haarlem, beleed, ambtenaar en mis handeling ambtenaar, 4 weken gev. straf. lh. B„ arbeider te Haarlem, appèl jachtovertreding en opg. van een valschen naam, 3 en 10 boete of 3 en 10 dagen hechtenis. G. M., los werkman, te Haarlem, verduistering, vrijgespro ken. P. S. J. v. d. R., timmerman te Haarlem, diefstal, vrijgesproken. W. A. P. F. L. v. K., schipper te Haarlem, strooperij, 5 boete of 5 d. hecht. A. A. K„ zonder beroep, te Schoten, beleediging O. M., niet ontvankelijk verklaard. A. H„ landbouwer te Haarlemmermeer, beleed, ambtenaar, 50 boete of 10 d. hecht. G. B., landbouwer te Haarlemmermeer, oplichting, 2 dagen gev. straf. J. V., arbeider te Haarlem mermeer, mishandeling, 6 boete of 10 d. h. H. M. M., koopman te Schoten, dierenmisham deling, 2 boete of 2 d. h. D. R., werkman U Spaarndam, wederspannigheid, 1 maand gev/ straf. B. O., bakker te Beverwijk, wederspan* nigheid en eenv. beleed, ambtenaar, 6 boet?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 2