Slobkousen. P. W. TWEEHUIJSEM, Barfeljnrisstraat 27. Tel. 1770. Slobkousen, STADSNIEUWS, Verkoopingen Boel huizen enz., Landbouw en Visscherij. Letteren en Kunst, Leger en Vloot GEMEENTERAAD. (Zitting van gisteren). In een groot deel der oplage van ons Blad van gisteren vermeldden wij reeds het eerst gedeelte van de raadszitting, die gis termiddag onder presidium van den heer Kruseman werd gehouden. De beraadslagingen liepen over het voor stel van B. en W. om f 2500 subsidie te geven aan de Haarl. commissie voor het Plan 1913 waartegen de heer Modoo zich verklaarde wegens absolute onvolledigheid der plannen. De heer LOOSJES verdedigde het voorstel. De heer MODOO repliceerde, en de heer THIEL vond eveneens, dat „steun" van de gemeente wel kon worden gevraagd, maar dat toch niet moest worden gerekend op de gemeente-alléén. En wat schijnt uit de toelichting van den heer Loosjes te volgen: dat do Commissie alles wil laten betalen door de gemeente. Waarom dat? Wanneer d&t zoo is, dan kan spr. niet voor stern- toen. De heer LOOSJES antwoordt, dat ver schillende andere vereenigingen óók bij de groote feesten van 1913 zullen medewer ken. Hot Comité echter staat daarbuiten, en voor de reclame etc. die gemaakt moet worden, zal het Comité moeten zorgen, maar niet met geld van particulieren, want spr. gelooft niet dat deze zullen bijdragen 1 De heer THIEL blijft erbij, dat het hoe langer hoe onmogelijker wonït, aan dit Co mité dat zichzelf heeft opgeworpen, f 2500 subsidie te geven. De heer VISSER zegt, dat de zaak héél raar is geloopen. Het oorspronkelijk plan was dat alle vereenigingen (ook V.V. enz.) zouden samenwerken, maar spr. die secre taris is van Vreemdelingenverkeer, heeft niets van de zaak meer gehoord. Ook som mige lieeren die benoemd zijn in het Co mité (w.o. spreker) staan volkomen buiten deze aanvrage, en kunnen er dan ook niet moe instemmen. De heer LOOSJES verzoekt namens B. en W., nadat de heer SCHREUDERS nog het plan heeft geopperd om een garantiefonds te vormen het voorstel in dit stadium op te schorten tot later. Aldus wordt besloten. De forensenbelasting. Het adres van E. J. Abspoel e. a. bewo ners van het Schoterkwartier in zake de forensenbelasting, dat op verzoek van den heer Mr. Slingenberg de vorige maal van de agenda afgevoerd was om bij de be groot ing te beha" 'elen, stond ditmaal weer op de raadsagenda. De heer SLINGENBERG protesteert er éérst tegen, dat lit voorste: zóó laat op de agenda is gezet, dat voor dit jaar de kohieren al gereed zijn. Voorts acht spr. deze belasting zeer on billijk. De werklieden die in Schoten enz. wonen, moeten daar wonen wegens den woningnood te dezer stede. Het is ook niet in het belang der gemeentefinanciën om de- zo menschen aan te slaan: het kohier van den hoofdei, oin.s ag vc hi-.v. al de moeite die men heeft om deze menschen op te sporen, vele maanden later I De heele forensenbelasting is aan spr. genoemd als f 1500 opbrengende, moet men daarvoor de menschen zulk een last doen? Tevens vree t spr. dat deze belastingheffing tot naspel zal hebben een ongewenschte grenswijzi ging. Nu weet spr. wel, dat dit betoog geen practisch nut zal hebben, omdat ontheffing niet meer kan worden gegeven, maar spr. hoopt dat vele posten later zullen komen op de lijst van „oninbare posten". We zul len ze dan afschrijvenl Do heer DE BRAAL ondersteunt het be toog van den heer Slingenberg. Jammer is het, dat de gemeente het nu zóó diep zoekt: die wijze van doen is Haarlem onwaardig. Moge dit alles voor de toekomst nog wat geven 1 Ook de heer BREGONJE sluit zich aan bij de vorige sprekers, e het college van B. en W. dat, meent hij, hier niet billijk is geweest. Do forensenbelas ting is niet in het loven geroepen voor dus danige menschen. De VOORZITTER zegt dat al dit go- praat buiten de kwestie staat. De wet schrijft voor dat deze personen be'asting moeten betalen. Of dat gewenscht is, is een andere kwestie, de wét eischt het! De heer MODOO zegt dat de verwijten moeten gericht worden tot den Raad zelf. De Raad heeft altijd stelselmatig het ar beiders element uit de stad geweerd en naar de grenzen der gemeente gejaagd. Nu komt langzamerhand de ongezonde toestand, dat het Schoterkwartier de Haarlemsclio arbei derswijk is, en dèit is het verkeerde. We zullen moeten komen tot annexatie, wil men den toestand gezond maken. De heer THIEL zegt, dat men nóch het gemeentebestuur, nóch den belastingcontro leur een grief mag maken van deze aan slagen: ze handelen precies volgens de wet. Maar... spr. zou het beiden niet kwalijk genomen hebben als ze wat minder ijver hadden ontwikkeld, en als de controleur, dien spr. meende dat benoemd was om te jagen op grof wild, nu eens niet met een tasch vol veldmuizen was thuis gekomen! De heer HEERKENS THIJSSEN wijst er op, dat de heer Slingenberg bedek lelijk den raad heeft gegeven om maar niet te betalen, teneinde de aanslagen dan oninbaar te doen verklaren. Spr. waarschuwt ernstig dat men zich hier niet door mag laten verleiden, want de gevolgen kunnen zeer ernstig zijn! De heer SLINGENBERG repliceert dat hij dit laatste niet heeft bedoeld: hij riep alleen clementie in van B. en W. voor de genen die onbemiddeld zijn. Voorts blijft hij bij zijn afkeuring van het beleid van B. en W. De heer HEERKENS THIJSSEN waar schuwt nogmaals tegen het trekken van conclusies uit wat de heer Slingenberg op- merkte De VOORZITTER zegt toe dat hij de zaak bij B. en W. zal ter sprake brengen. Na nog een opmerking van den heer SCHRAM, die vraagt om dan ook tegelijk den woningnood te' bespreken, wordt con form het voorstel van B. en W. besloten. De school aan de Parklaan. Naar men weet hebben B. en W. voorge steld, de nieuwe schoolgebouwen aan de Parklaan te bestemmen voor school 3 en in de oude school do opleidingsschool te vestigen. De heer TIMMER verklaart dat hij er volledig voor is, en het voorstel zeer aan beveelt. Aldus besloten. De oproeping van onderwijzers bij vacatures. De afdeeling Haarlem van den (soeialisti- schen) Bond van Ned. Onderwijzers hééft „met verschuldigde gevoelens" aan den Raad een adres gezonden om B. en W. uit te noodigen, voortaan bij vacatures „een oproeping" te plaatsen, opdat alle bevoeg den kunnen mededingen. B. en W. deelen in hun praeadvies mede, dat dit altijd wordt gedaan. Blijkbaar heb ben echter de adressanten het oog op het herhalingsonderwijs, waarvan B. en W. me- dedeelen, dat bij de laatste algemeene op roeping van de ongeveer 140 onderwijzers zich 18 aanmeldden: de 11 benoodigden wer den toen uit dezen bonoemd en allen zijn voor den cursus 1912-13 herbenoemd, uitge zonderd eene onderwijzeres die niet meer in aanmerking wilde komen. B. en W. meenen dat er dus volstrekt geen aan leiding voor een openbaren oproep van sollicitanten bestond. Zonder stemming wordt het voorstel van B. en W. goedgekeurd. De Antoniebrug. Het voorstel om de Antoniebrug (do brug over den Burgwal bij do Antoniestraat) die door het tramverkeer te smal is geworden voor gewoon verkeer, tevens, te verbroeden aan beide zijden, is op een eigenaardige wijze ingediend. Verbetering van den bcstaanden toestand kost f 4800, óf met vernieuwing der land- hoofden f 8600, ófeen heel nieuwe brug kost f 11.400. Dat laatste willen B. en W. nu het liefst en ze vragen dus den Raad dat bedrag toe te staan. De heer R1NKEMA zegt dat de commis sie van O. W. niet voor dit dure plan is. Zij meent dat voor f 4800 deze brug, waar over de tram al zoolang loopt, goed kan worden verbeterd. Een voorstel (amendement) in dien zin wordt door spr. gedaan, ook namens de andere leden der commissie. De heer WILKENS wenscht aanhouding, om eerst te besluiten wat er gedaan moet worden, en den geheelen toestand daar te verbeteren, waarbij de heer LASSCHUIT zelfs de demping van den Burgwal ter sprake brengt. Do heer DE BREUK verdedigt de voor dracht. Hij is van meening, dat het rapport van den Directeur en het voorstel zelf juist spreekt van groote voorzichtigheid.' Spr. legt de verklaring af, dat bij het herstellen dezer brug niet méér zal worden gebruikt dan noo- dig is: kan men het met f 4800 doen, dan zal dat gebeuren. Wat uitstel betreft, dat is niet wenschelijk. De heer WILKENS dreigt nog eens op uitstel aan, wat echter de heer VAN DEN BERG weerspreekt omdat er volstrekt geen uitzicht is wanneer de plannen tot vaststel ling van een beteren verkeersweg zullen ko men. De heer TJEENK WILLINK is wel voor uitstel: gevaar voor instorten van deze brug is er zeker niet. De heer RINKEMA zegt dat de commissie een onderzoek heeft ingesteld, en deze heeft geconcludeerd dat enkel verbreeding noodig is. Zij staat ervoor in, dat er niet méér noo dig is 1 De heer BREGONJE vraagt of de E. S. M. hier ook niet wat aan moet betalen. De heer DE BREUK jvijst de verantwoor delijkheid voor uitstel af. En een bijdrage van de E. S. M. is niet mogelijk. Nadat de heeren van den Berg en Las- schuit nog kortelings het woord hebben ge voerd wordt het voörstel-Wilkens, tot uit stel, in stemming gebracht. Het wordt verworpen met 19 stemmen to gen en 8 voor. Het voorstel van de heeren Rinkema c. s. om het bedrag te stellen op f 4800 wordt hierna aangenomen met 23 stemmen voor en 4 tegen. Het aldus geamendeerde voorstel van B. en W. wordt goedgekeurd. Opslagplaats spoorwegmaterieel. Op voorstel van B. en W. wordt afwijzend beschikt op hét verzoek van do N. H. H. T. M. om spoorwegmaterieel kosteloos op te slaan op de Frieseho Varkensmarkt. De sloot aan do Spanjaardslaan. De H. F. O. vraagt om de slootaan de Spanjaardslaan te mogen dempen. Het advies van den architect voor de plantsoenen is afwijzend en na een korte discussie wordt aldus besloten. De H.F.O. zal nu wel spoedig met verdere voorstellen ko men, aldus bleek uit de discussie. De ingang van het terrein moet komen (zeide de heer Krelage) aan de Gasthuislaan achter de sociëteit. Daar ons echter de rapporten van den plantsoenarchitect enz., niet bekend zijn over) deze zaak, is het ons niet mogelijk een dui delijk beeld van deze discussie te geven. Verkoopingen van afval. De heeren E. A. de Raay en Zn verzoeken den Raad, om alle verkoopingen van afval der gemeente-instellingen in het openbaar te houden Zonder stemming wordt afwijzend hierop beschikt. Afdekking van kelderingangen. Het voorstel, om de vergunning van B. en W. te eischen voor het maken, vornieu- wen of veranderen van afdekkingen van kel dergaten en -ingangen, wordt nu aangenomen zonder stemming. Rondvraag. De heer BREGONJE vraagt of B. en W. niet i>n overleg met den Directeur van het Slachthuis den invoer van z.g. Argentijnsch- vleesch willen bevorderen. De VOORZITTER antwoordt dat deze zaak in onderzoek is: spoedig zal spr. een antwoord hierop kunnen geven. De Raad gaat hierna in Comité-generaal. TE VERKOOPEN, HAARLEM. Notitie van perccelen, welke verkocht zullen worden in het Verkooplo kaal „De Gouden Leeuw", op Zaterdag 26 October 1912, de3 avonds ten 5 uur. Notaris J. WILLEMS. Nos. 14. Vier Heerenhuizen met Voor- en Achtertuinen aan don Koninginneweg, met uitgang door een gemeenschappelijke poort uitkomende in de Leeglnvaterstraat, als: No. 1. Get. No. 32. No. 2. Get. No. 34. No. 3. Get. No. 36. No. 4. Get. No. 38. De perceelen Nos. 1 tót qn met 4 gecom bineerd. Notaris J. C. BURKENS. No. 5. Een Winkelhuis met Achterhuis aan de Barteljorisstraat en uitkomende door een poort aan de Kromme Elleboogsteeg. Get. No. 30. Notaris A. J. C. DA AM EN. No. 6. Een Woonhuis aan den Koudcn- horn. Get. No. 60. No, 7. Een Gebouw, waarin Pakhuis met Bovenwoning, naast het vorige perceel aan den Koudenhorn hoek Valkensteeg. Get. 27. No. 8. Een Pakhuis achter het vorige per ceel aan de Valkensteeg. Get. No. 25. De perceelen Nos. 6, 7 en 8 gecombineerd. Notarissen J. KOOLHOVEN en A. v. d. POEST CLEMENT. No. 9. Een Winkelhuis en Erf met afzon derlijk opgaande Bovenwoning aan de Nas- saustraat. Get. No. 35. Notaris J. A. WILKENS. No. 10. Een Woon- en Winkelhuis en Erf te Blocmendaal, aan den Bloemendaalsclien straatweg. Get. No. 49. No. 11. Een Woon- en Winkelhuis en Erf als voren. Get. No. 63. No. 12. Een Woon- en Winkelhuis cn Erf aan de Raaks, hoek Jacobstraat. Get. No. 20. No. 13. Een perceel Bouwterrein met ge deelte Weg aan de Verlengde Velserstraat. Notaris P, F. DE BORDES. Nos. 1415. Twee Winkel- en Woonhui zen met Schuren, Erven en Tuinen te Wij- keroog, gemeente Velse'n, aan den Rijks straatweg, als No. 14. Got. No. 101. No. 15. Get. No. 102. Do perceelen Nos. 14 en 15 gecombineerd. No. 16. Een Woonhuis met Schuur, Erf en flinken Voor- en Achtertuin te Santpoort, gemeento Velson, aan den Rijksstraatweg nabij den Hagelingerweg. No. 17. Een dubbel Woon- en Winkelhuis en Erf met Tuin, Schuur met Stallen en Wagenloodsen en ruime Inrij, te Santpoort gemeente Velsen, aan den Hagelingerweg. Get. No. 22. No. 18. Twee Huizen met afzonderlijken opgang hebbende Bovenhuizen en Erven aan de Papentorenvest. Get. No. 28 en in eene poort. Get. No. 26a. Notaris B. E. C. SEIG NETTE. No. 19. Een Huis on Erf met Tuintje aan de zuidzijde van de Breestraat. Get. No. 24. No. 20. Een Huis en Erf met Tuintje aan de zuidzijde van de Breestraat. Get. No. 26. De perceelen Nos. 19 en 20 gecombineerd. No. 21. Een perceel Bouwterrein en Weg aan de geprocjcteerde verl. Velserstraat. No. 22. Een perceel Bouwterrein en Weg naast het vorige. No. 23. Een perceel Bouwterrein cn Weg aande geprojecteerde verl. Velserstraat. No. 24. Een perceel Bouwterrein en Weg aan de geprojecteerde verl. Velserstraat. De perceelen Nos. 21 en 22 gecombineerd. Notaris U. J. K. VERSFELT. No. 25. Een Winkelhuis met Bovenwoning en Pakhuis aan de Haarlemmerliedestraat, op den hoek van en met ingang aan de Amsterdamstraat. Get. No. 27. „Dus is het uw wenschdat ik hem het jawoord geef?" zeide zij met bevende stem. „Ja, dat is ouze wensch'" antwoordde haar vader op goedinoedigeu toon. „Wij deuken daarbij niet auu ons, maar aan jou alleen, aan jouw toekomst, en aan de plaats, welke je iuneemt in onze kringen. Er was een tijd, lieve kind, dat ik een anderen wensch koes terde. En nu weet je zelf, dal de vervulling van dien wensch onmogelijk is geworden. Het geeft ons niets, of wij nu nog aan de schuld van don veroordeelde twijfelen; de uitspraak der gezworenen heeft hem voor immer uit onzen kring gestooteu, en zelfs, al is hij onschuldig, kunuen wij toch niet hopen, dat de waarheid eens aan 't licht zal komen „En ik zie geen reden tot weigering", zei de moeder, dio verwonderd keek naar hot gezicht van haar dochter. „Ik weet niets te gen den persoon van den graaf; zijn aanzoek is voor ons héél vereerd...." «Hij heeft mij gezegd, dat hij hier altijd zal blijven" ging de bankier voort; „en hoe meer ik zijn finaucieele positie beschouw, des te meer zie ik hoe rijk hij is. Daarmee alleen met tevreden, heb ik by de Breslauer Bank geïnformeerd en daar is mijn oordeel prach tig bevestigd; we kunnen dus, wat dit be- trcit, geheel gerust zijn." Adelaide stond in gepeins verzonken. Al 'iaar vader zei, moest zij als waar erkennen; daar was niets tegen te zeggen. En toch was het haar onbeschrijflijk moeilijk uen wensch harer ouders te vervullen, hoe *ji ook van een anderen kant toegeven moest, dat alleen de zorg vochaar eigen welzijn I de oorzaak van dezen wensch was. Zij sloeg haar oogen tot den vader op, die l -- stil getuige van haar zielestrijd den blik vol hartelijke deelneming op haar rusten liet. „Wanneer moet ik besluiten?" vroeg zij. i ..Verlangt de graaf al morgen mijn antwoord, of wil hij mij bedenktijd geven „Hij wil wachten, tot je het antwoord op zijn aanzoek gevonden hebt", antwoordde de handelsraad, haar vriendelijk toeknikkend. „Maak geen overhaast besluit, lieve kind; we willen je niet dwiDgen, in geen enkel opzicht. Ik herhaal je alleen, dat we om uwentwille j deze verbintenis wenschen." „En bedenk ook, hoe men in onze kringen oordeelen zal, wanneer je dit schitterende aanzoek afwijst," zeide mevrouw op waar schuwenden toon. „Dat zou ongetwijfeld tot heel onaangename vermoedens leiden; men kont de betrekkingen, waarin de veroordeel de tot onze familie stond." Daarmee was het gesprek geëindigd. Adelaide trok zich naar haar slaapkamer terug. Een zware strijd voerde zij in haar binnenste. Den volgenden morgen zat de handelsraad alleen aan het ontbijt. De dames waren nog in rust.... _In de vroolijkste stemming ging bij naar zijn bureau. Hij liad onder zijn ontbijt nog weer over liet aanzoek gedacht, en nu kon hij nauwelijks geduldig wachten op het oogenblik, dat hij de verloving openbaar kon mnkon. Bij de brieven, die hij op zijn schrijftafel E. FLüGEL f. Overleden is prof. Ernst Flügel, bekena mu ziekcriticus te Breslau. Hij heeft ook ge componeerd, moest kerkelijke muziek. EEN GESCHENK. Door den hoer Mr. K. Hazelhoff is aan B. en W. van Amsterdam medegedeeld, dat de heer Jan Herman van Eeghen, aan de gemeente Amsterdam een bewijs willende ge ven van zijn steeds onverminderde belang stelling voor en verknochtheid aan de stad zijner geboorte: haar ten geschenke aan biedt verschillende kunstwerken. De meeste dor kunstwerken zijn geduren de vele jaren ten toon gesteld geweest in het Stedelijk Museum, tot welks stichting de schenker op milde wijze heeft medegewerkt. Een „Van Dyck" ontdekt? Uit Genève wordt aan het Berl. Tageblatt geseind, dat volgens in deze stad verschijnen de bladen bij een behanger aldaar een schil derij gevonden is, dat, volgens deskundigen, aan Van Dijck toegeschreven moet worden. Het stelt voor „Salome met de zilveren schotel, waarop de beul het hoofd van Johan nes iegt." Louis Bouwmeester in Londen. Louis Bouwmeester trad reeds eenige ma len op in het Palladium te Londen. In den beginne toonde het publiek zich wat gereser veerd tegenover het stuk, doch volgde met groote belangstelling Bouwmeester'» spel en juichte hem ten slotte zeer toe, terwijl Bouw meester een groot aantal kransen werden aangeboden. Bij het tweede optreden was het succes bui- tengewoon. Bouwmeester kreeg een gewel dige ovatie en werd tot zesmaal toe terugge roepen. De directie van het Palladium zal het stuk bekorten, waardoor het zeker zal winnen. Verlof. Het is den Minister van Oorlog gebleken, dat bij het verleenen van verblijf aan offi cieren en onderofficieren een te ruim ge bruik wordt gemaakt van de bepaling, dat ook in de zomermaanden verlof kan worden verleend en dat het belang van den dienst niet altijd bij het verleenen van dergelijke gunsten in het oog wordt gehouden. De minister wijst er op, dat als regel moet gelden, dat slechts verlof verleend wordt ge durende den tijd, dat bij het betrokken on derdeel geen miliciens onder de wapenen zijn, terwijl ook het detacheeren enz. van perso neel alleen behoort te geschieden van die on- derdeelen, waarbij geen militie is ingedeeld. De uitoefening van den practischen dienst moet, meent de minister, steeds hoofddoel blijven. Uitvoer van varkens, geiten en schapen naar Duitschand. De directeur-generaal van den landbouw vestigt do aandacht van belanghebbenden op do genegenheid, welke zal worden gegeven aan fokkers in Nederland, om varkens, gei ten en schapen, bestemd voor de fokkerij, uit Duitschland in te voeren, nadat deze dieren eene quarantaine van ten minste 15 dagen in Gronau zullen hebben ondergaan. De gele genheid tot opname in den quarantainestal zal worden opengesteld Maandag 11 Nov. 12 uur 's middags en gesloten Woensdag 13 No vember 12 uur 's middags. Voor behoorlijke voeding, verpleging en expeditie naar Ne. derland zal worden zorg gedragen. Nadere inlichtingen bij den heer T. van Maanen, Oude Rijn 17, Utrecht, die met de leiding dezer aangelegenheid is belast. Scheepvaartberichten IJMUIDEN, 23 Oct. Z.W. Gearriveerd 23 Oct.: Batoum, s. Londen. NEDERL. STOOMVAARTLIJNEN. Koning Willem Hl, van Batavia naar Ann sterdam, vertrok 22 Oct. 6.45 n.m. van Sout hampton en wordt hedenmiddag ongeveer 0 uur te IJmuiden verwacht. Kon. der Nederlanden, van Amsterdam H, Batavia, arriv. 23 Oct. te Genua. Sumatra, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 23 Oct.. van Port Said. Billiton v. Amsterdam naar Batavia, pass. 22 Oct. Ouessant. Karimata, v. Amsterdam n. Batavia, ver trok 22 Oct. van Suez. Goentoer van Batavia naar Rotterdam, ver trok 22 Oct. van Southampton. Ternate, v. Rotterdam n. Batavia, arriv. 22 Oct. te Padang. Djebres, van Hamburg naar Batavia, arr, 22 Oct. te Marseille. Sirius, van Paramaribo naar Amsterdam, pass. 22 Oct. Ouessant. Prina Willem UI arriv. 21 Oot. te Ham burg van Amsterdam. Calypso vertrok 22 Oct. van Tarragona n, Malaga. Castor vertrok 22 Oct. van Piraeus naar Smirna. Fauna arriv. 22 Oct. te Alexandria van Almeria. Jason vertrok 22 Oct. van Alicante naar Algiers. Nereus vertrok 23 Oct. van Cuxhaven n. Amsterdam. Ppmona arriv. 22 Oct. te Neufahrwasser van Amsterdam. Venus vertrok 22 Oct. van Porto Empedocle» naar Catania. Waterstanden. Woensdag 23 Oot. (8 u v.m.) o,- o,- o._ o.— Amsterdam, Kanaalwater. 8 u. .39 MAP 12 0 49 2i,,0.44 Stadswater. 8 u.0,39 MAP 12 0.49 2l/s 0.44 Amstel water. 8 u.0.39 MAP 12 0.49 21 0.44 Zuiderzeew. 8u.0.07 MA vond, was or één van de Breslauer Bank. Deze opende liij het eerst. Terwijl liij hem las, fronste hij zijn wenkbrauwen en keek ge- ruimen tijd peinzend voor zich heen. Dan schudde hij het hoofd en liep de kamer op en neer. Hij helde eindelijk en dadelijk trad de oude boekhouder binnen. „Voor graaf Krasinski weer zestig duizend thaler noteeren", zei Steinfeld, nadat hij den boekhouder gewenkt had, plaats te nemen. „Maar tegelijk heb ik van de Breslauer Bank ook een alleronaangenaamste mededeeling. Ze meenen op de dertig duizend roehei, ons voor eenigen tijd opgegeven, te moeten reclameererr. Een man, die zeide namens den graaf te komen, moet de Breslauer Bank persoonlijk deze som in Russische bankno ten hebben betaald, en nu zegt de Bank, dat die banknoten valsch waren „Ai!" riep de boekhouder. „Of die bewering waar is, kunnen we niet beoordeelen", ging de bankier voort; „we zijn ook niet gerechtigd er aan te twijfelen. Het is mogelijk, dat die man, de betaler, het ver trouwen van zijn beer niet verdient.... In ieder geval moeten we handelend optreden; hoe denkt u er over?" „De graaf zélf zal den bedrieger moeten vervolgen", zei de oude man. „Wij moeten alleen in 't belang van den graaf handeion," antwoordde de handelsraad. „We hebben hem gezegd, dat de dertigdui zend roebel hier ter zijner beschikking lig- gen; hij kan ze ietleren dag van ons vorde- ren wij zijn voor deze som zijn schuldenaar. do Breslauer Bank behoort daar nu voor to zorgen." „Uit dit geval kan een proces voortkomen", waarschuwde de boekhouder; „in ieder geval moet de graaf dadelijk bericht hebben, dat hij zijn maatregelen ter vervolging kan ne- i men. i „U hebt gelijk, verklaarde Steinfeld, „ove rigens blijft de zaak aan ons. Ik zal per soonlijk dezen brief beantwoorden en de Bank mijn inzichten kenbaar maken. Wanneer de kassier de valsche banknoten niet herkend heeft, kan daar toch graaf Krasinski niet verantwoordelijk voor worden gesteld; inte gendeel, hij kan de Breslauer Bank verwij ten niet accuraat te hebben gehandeld. Gaat u naar hem om hem de zaak mee te deelen; ik zal ter gelegener tijd naar Mr. Leitenring gaan, om te hooren wat mij te doen staat, wanneer er een proces dreigt." De boekhouder nam den brief en verliet het bureau. Hij was niet goed gestemd: het bleek dat hier een gemeen bedrog in 'tspel was, waar van de graaf alleen de gcvolgon zou dragen. De graaf ontving den boekhouder met een heel verwonderd gezicht, on zijn verwonde ring werd nog veel grooter, toen hij den brief van de Breslauer Bank zag. Maar snel vertrok hij weer zijn gezicht en zei: „Ik heb die mededeeling ook ontvangen. Wat denkt mijnheer de handelsraad nu te doen?" „Niets", antwoorddo de boekhouder; „het is zijn meening, dat de Breslauer Bank zelf ODDassen moet, zich niet te laten bedriegen» hij zelf blijft voor deze som uw schuldenaar." Graaf Krasinski knikte bevredigend en haalde een fijn étui voor den dag, waaruit 1 hij den boekhouder een sigaar aanbood. „Ik dacht wel, dat mijnheer de handelsraad aldus zou oordeelen", zei hij; „de schuld ligt inderdaad by don kassier van de Breslauer Bank, die niet goed heeft uitgekeken." „En zult u de vervolging van den bedrle- t ger gelasten?" j „Natuurlijk, zoo uitgebreid mogelijk. Do j hulp van de Russische regeering kan ik na tuurlijk in mijn omstandigheden niet aan vragen. Mijn vriend, die mijn bezittingen bewaarde, heeft mij geschreven, dat hij het niet meer durfde wagen, de voor mij bestem de gelden per boot aan de Breslauer Bank te zenden; hij vreesde dat ons geheim zou worden verraden. Hij wensehte nu het geld door een bode te doen overbrengen. Nu kan ik mij niet anders denken, dan dat die bode een lid was eener bende van valseho mun ters. Die bode zal het echte geld verduisterd hebben, en do som in valsche banknoten heb ben uitbetaald." „Dan moet die bode aan het gerecht wor den overgeleverd!" (Wordt vervolgd). Plaatsan hoogte N.A.P in 24 uur hoog lager Keulen. 87.46 0,04 0,- Lobit. 9.88 0,04 0,- Nijmegen 7.67 0,01 0,- 8t. Andr. Waal 8.2i 0,01 Arnhem. 7.70 0,- 0,- Vreeswijk Lek, 0.8-S 0.-- 0,12 Westervoort. 8.32 0,08 0,- Deventer. 2.43 0,02 Kampen 0.10 0,08 Maastr. brug. 41.55 0.— 0,01 hoofdsl. 41.41 0,01 Venloo. 9.29 0,01 0,- Grave. 5,58 0,0) 0,- St. Andr. Maas, 1.88 0,- 0,0?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 6