DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. 1 Romeinsche Kroniek. NIEUWS UIT DEN UiWtft. STADSNIEUWS inderhuisvest 29~3fi-33, Haarlem LtKsTC BLAD, j.V. HET HAARLEMHE ASSIiKAHTIE- EN GOMMlSiltKAH t llüK Sociale Berichten Verkoopingen, Boel huizen, enz, VRIJDAG 25 OCTOBER 1512 37ste Jaargang No. 7968 Bureaux van Redactie en Administratie intercommunaal Telefoonnummer 1426. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Spoedigs voorziening. Haarlemsche Alledagjes No. 704. De klachten over het vischvervoer. HAARLEMSCHE COUR ABONNEMENTSPRIJS» Per 8 maanden voor Haarlem 1.85 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gem.) 1.85 Voor de overige plaatsen In Nederland franco per post 1.80 Afzonderlijke nummers08 PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 1—8 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 cL Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 et per regel. Buiten! 20 ct Dienstaanbiedingen 25 ct (6 regels), driemaal voor 50 ot contant). 000 GULDEN bö levenslange onge sohiktheid tot werken. Alle betalende abonné's op dit blad, die in hei bezit eener verzekeringspolis zQn, zfln volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voori GULDEN bi) f rfl GULDEN bQ d Hü GULDEN bij f% GULDEN bij verlies van, verlies van K| veré^s vatt één oog. f lp één duim. Sw Ad wijsvinger- 400 GULDEN bij overlijden. 300 verlies van een hand of voel 150 15 GULDEN hl verlies van één anderen Vinger. De nitkeering dezer bedragen wordi gegarandeerd door de Maatschappij «Hollandschc Aigemeene Verzekeringsbank" te Schiedam. HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD van deze week bevat de volgende PLATEN: Schrijfmachine in de woestijn. Vertrek van Bulgaarsche reservisten. Een t straat in Belgrado. Inspectie in Montenegro. De oorlogsverklaring van Montenegro. Ge- noraal v. d. Goltz. Een wonderbare visch- vangst. Bulgaarsche voorposten. De Monte- negrijnsche generale staf. De Tilburgseho R. K. Leesbibliotheek. Inzegening der vaan dels te Belgrado. De hoofdstad van Monte negro. Een gouden echtpaar. Eerste steenleg ging te Tilburg. Turksohe soldaten. Stoom tram ongeluk. TEKST: Oorlog op den Balkan. Van adel (vervolg). Hikajah, het renpaard. Gravin Bertlia (vervolg). De familiedag (vervolg). Allerlei. Voor onze Jongens en Meisjes. AGENDA. 26 October. Gelmuw St. Bavo R. K. Volksbond 8 uur Hulpspaarbank (Schoterkwartier). Half 9 Spaarkas St. Nicolaas (Winterpro visie). Half 9 Spaarbank. Inschrijving Coöperatieve Bakkerij. Bibliotheek. Brongebouw 754 uur Gymnastiek- vereeuiging „Bato" Openbare uitvoering. De Kroon 8 uur Concert te geven ooor Lisa en Sven Scholander. Schouwburg Jansweg 8 uur N.V. Het Tooneel: De afgevaardigde van Bombignac. Het Blauwe Kruis 89 uur Con sul la tie-bureau voor drankzuchtigen. Bioscope-t heater Gro< Markt Voorstellingen. Bioscoop Modern Barteljorisstr. Voorstellingen. Te y Iers Museum Tentoonstelling van moderne aquarellen. Wij vcöLigen hier de aandacht op een be richt, onder „IJmuiden" in dit blad op genomen. De wakkere afgevaardigde van Beverwijk, waaronder IJmuiden ressorteert, heeft zich, zoodra hij in ons blad over de ontevredenheid der vischhandelaars las wegens het vischver- voer, van den omvang en de gegrondheid der klachten op de hoogte gesteld, en te be- voegder plaatse maatregelen genomen. Wie zich nog herinnert, hoe krachtig en met succes de heer Pastoors ingreep toen on langs te Beverwijk gebrek aan spoorwagens bleek voor het groentenvervoer, zal dit nieu we bewijs van de zorg die de afgevaardigde van het district betoont voor de groote le vensbelangen van handel en arbeid in onze streek, met warme instemming begroeten! De vischhandelaars van IJmuiden zullen ongetwijfeld deze spoedige voorziening in hun gegronde klachten eveneens met blijdschap vernemen. ROME, 20 October 1912. Donderdag 1.1. heb ik eene hoogst sym pathieke plechtigheid bijgewoond, n.l. de eerste steenlegging der Memoriaal-kerk van het edict van Milaan, waarbij in 313 de vrij heid der Kerk verzekerd werd. Dit is het eerste feit waarbij deze groote gebeurtenis herdacht wordt. De kerk, aan het heilig Kruis gewijd, verrijst een minuut of tien aan deze zijde van de Milvusbrug waar Constantijn in Oc tober 312 de overwinning op Mazentius be haalde en wordt, volgens den wensch des Pausen, in romantischen Basiliekstijl opge trokken, ongeveer zooals die van den H. Laurent,ius op den Tiburthijnschen weg, met een typisch Romeinschen klokketoren er naast. De steenlegging had plaats door Kar dinaal Cassilta, Beschermheer van het Con- stantiniaansch hoofdcomité, in naam des Pausen. Een houten kruis was geplant op de plaats waar het hoofdaltaar zal komen te verrijzen, daar werd de Litanie der Hei ligen gezongen, nadat eerst Z. Em. in het paviljoen de medailles gezegend had, die te zamen met eene op perkament geschreven en gedecoreerde acte in den steen ingemet seld zouden worden. De steen wordt de hoeksteen waar de abs'is zich aan den zij muur aansluit. De omtrek der muren was 1 door een strook geel zand aangegeven en daarop had de ommegang plaats. De plech tigheid werd door het mooiste Occoberweer begunstigd dat mon zich denken kan. veto' cr in Rome is werkelijk een ideale maand; alleen zou men de ochtenden en avonden iets minder koud wenschen. Diep blauwe wolkenlooze luchten, gouden zonne schijn, frisch weer, weinig wind. Juist veer tien dagen geleden regende het gedurende twee dagen en nu is al het verschroeide, verdorde gras opnieuw ontsproten en staan de schermpijnen en de machtige steeneiken in het Borghesepark te prijken op het fris- sche grastapijt. Heerlijk mooi doen die groe ne kruinen tegen de blauwe lucht. Welk een ander effect heeft wat de mensch doet dan wat uit de hand des Scheppers komtl Zet d&t groen en dat blauw naast elkaar, en 't effect is schreeuwend, pijnlijk ik spreek niet van landschapschilderijen en in de natuur geeft het de schoonste har monie. Wat God met kleur toovert, ook in het ingewand der aardel Wie zoo dikwijls een museum bezoekt als ik, heeft ook tijd en oog voor andere details dan de schilderijen en de standbeelden. En zoo wijdde ik heden morgen, na van de schoone natuur genoten te hebben, mijne aandacht aan eenige mar meren tafels, gevormd van blokjes van ver schillenden tint en kleur in catacomben en ruïnen gevonden. Hoeveel wel? Honderd, tweehonderd, drie honderd? Eer het laatste dan het eerste. En allen verschillend, van de teerste nuances, tot de diepste tinten, de felste kleuren, allerlei schakeeringen, ve lerlei kleurspelingen, vlammen, golven, lij nen van allerlei soort. Ternauwernood geeft de flora rijker tinten, meer verscheidenheid. Wanneer men zooiets aandachtig beschouwt en overweegt, dat met dit marmer muren en zuilen bekleed, de vloeren belegd waren, zoo kan men zich eenigszins indenken in de pracht der Keizerstad, waar al ons he- dendaagsch bouwen, zelfs der rijkst ver sierde kerken uit den renaissancetijd verre bij achterblijft. Men heeft mooite het den ouden Christenen te vergeven dat zooveel pracht tot kalk werd gebrand. Men moet daartoe al zijne philosophie te hulp roepen en zich wel doordringen van het bewustzijn van den zwaren strijd dien het Christen dom te kampen had tegen het heidendom, dat telkens weer het hoofd opstak, niette genstaande al de decreten van Constantijn en zijn opvolgers, vooral nadat het door toedoen van den Apostaat Julianus nog weereen korten tijd zich kon doen gelden. Wat voor wie elders leeft, feiten zijn uit een boek geleerd, een afgesloten tijdperk, waar liij zelden met zijne gedachten heen verzeilt, dringt zich hier telkens op als eene werkelijkheid. De sporen van het ver leden zijn zoo op eiken tred te vinden. Men leeft hier een dubbel leven ten minste wie nadenkt en voelt en gelooft. De nuchtere zakenmensch, do mondaine genie ter, de wereldsclie coquette, de ongeloovige materialist, voor die allen is Rome een ge sloten boek, zij wijden alleen eene gedach te aan het verleden om te bejammeren dat nog niet alles opgeruimd is wat rechtlijnige, breede straten, de geheele physionomie van eene moderne wereldstad in den weg staat. Nog één werkwoord bleef mij in de pen „en liefheeft". Men moet eon warm klop pend hart in den boezem dragen om zoo echt van Rome te kunnen genieten, zoo onder het moderne maskeradepak het echte, het gewezene te voelen; het sluimerend le ven te bespieden, den harteklop te beluiste ren, in rythme gelijk aan den onzen. Wie Rome voelt kan nergens ter wereld meer aarden. Na hier geleefd te hebben... Maar dithyrambisch e ontboezemingen zijn geen kronijk keer* wij dus tot het zake lijke terug. Twee belangrijke internationale congressen naast allerlei nationale verlevendigen deze Octobermaand. Het derde Archaeolo- gische het eerste werd in Caïro gehou- I den, het tweede in Athene het vierde zal in Algiers zijn riep uit allerlei oorden |der wereld een 800-tal geleerden samen. Er werden zeer belangwekkende voordrach ten gehouden en twee tochten naar belang rijke uitgravingen ondernomen en nog een derde na afloop van het Congres. Maar in uitwijdingen hierover te treden, evenals over het Kunstcongres is minder geschikt. Het wordt of een droge beknopte inhoudsopgave, of een relaas zonder eind, het een al even weinig wenschelijk als het ander. Iets wil ik er echter toch van vertellen. Ilt heb nog al eens op de redevoeringen van den Sindaco Nathan afgegeven. Opdat men mij maar niet altijd op mijn woord behoeft to gelooven, schreef ik een paar zinnen af uit zijn openingsspeech. In het Archaeologisch Congres natuurlijk kon het heerschap do Pausen niet ongemoeid laten; dus van drie monumenten sprekend, die de drie tijdper ken van Rome kenmerken het Colisseum, het eerste, het monument van Victor Em- j manuel, het derde wordt als type van het tweede, het Barberini-paleis genoemd en daarbij gesproken van een geheel geslacht I dat door nepotisme Rome regeerde en alles aan zich trok en vernielde. Maar eerst had hij het huidig geslacht voorgesteld als „nieu we pogingen doend om den rots der Goden to bestijgen en er het hemelsch vuur te rooven"; had verder herteld dat het Con gres zich verzamelde „onder de oogen van Marcus Aurelius, die vóór hun komst zijn paard weer bestegen had, nadat de ver woestingen hersteld waren, aangericht opent uwe ooren l „door de listen van het water en der microben op bronzen voed sel verzat." (insidie dell'acqua e di microbi di bronzeo nutrimento avidi). Dat spant wel de kroon der belachelijkheid, zou ik zoo zoggen! Tegenover het despotisme der Pau sen wordt het nieuwe Italië in de hoogte gestoken, dat „de kracht onderwerpt aan het recht." Men moet maar durvenI Op het gebied van speechen beleeft men hier rare dingen. Minister Cre aro volbracht verleden jaar bij de opening der tentoon stelling in den Engelenburg het kunststuk van deze schepping der Pausen afgezien van de kerk, het Mausoleum van Hadrianus te spreken, zonder met een enkel woord van dezen te gewagen. En bij kunst- en ar- ohaeologische congressen wordt of op de Pausen gescholden, ofwel zij worden dood gezwegen, terwijl al de verzamelingen die zooveel goud naar Rome doen stroomen door Pausen zijn aangelegd, alle schoone gebouwen door hen gesticht, al wat uit den voortijd is overgebleven door hen is in stand gehouden. Zoolang zij over Rome bewind voerden, restaureerden zij, ten bewijze de laatste, grootste restauratie in het Colis seum door Pius IX, door een gedenksteen aan de vergetelheid ontrukt. Het nieuwe [Rome heeft dóé.r niets gedaan dan den Kruis weg opgeruimd. Het nieuwste nieuws, heet van den roos ter, is dat op 2 December a.s. een Consis torie zal gehouden worden waarbij, behal ve het bezetten der vacante bisschopsze tels, de roode hoed zal uitgereikt wor den aan de vier Kardinalen der laatste crea tie, die deze nog niet ontvangen hadden: Kardinaal Nagl uit Weenen, Kard. Bauer uit Olmutz, Kard. De Cos y Macho van Val- ladolid en Kard. Almaraz y Santos van Se- villa. Dus geen nieuwe benoemingen al zijn er een paar gepurperden sinds het laatste Consistorie overleden. (Slot volgt). NOG EENS: STRAATVERKEER. We leven, dat zeiden we gisteren al, in een tijd van straatverkeer-belemmering. Dat is niet anders, en nu komt het er maar op aan, dat zoo handig en min-lastig te doen verloopen. Doch daarin is men hier ter stede allesbe halve gelukkig. Ziet b.v. de verkeersleiding van den Hout naar de Markt. De Gierstraat mag men niet in, komende van den Hout. Zelfs niet met een fiets, zooals een hoog in de lucht bengelend bord ook aangeeft. Tusschen haakjes: wij gelooven niet dat deze aanduiding van het verbod van niet- inrijden volgens de wet is, en de vraag is ons al voorgelegd, of een procesverbaal nu wel rechtskracht hebben zal, daar de aan wijzing niet is naar het model der Motor en Rijwielwet. Intusschen: een fiets dan mag de Gier straat niet in. Maar een handwagen, al is die b.v. ook hoog-opgeladen met 'n verhuis boel, wèll Begrijpe wie dat kan. Dan is het met wagens en zelfs groote rij tuigen wél vergund de Doelstraat in te rij den, komende van de Groote Houtstraat, zoodat het smalle reepje straat, zoo nauw als de hals van een flesch, aan het uiteinde der Gierstraat, vaak levensgevaarlijk is, vooral nu er nog een stuk trottoir is ge legd, waardoor de straat nóg nauwer is geworden. Dat hier een ongeluk vroeg of laat moet gebeuren op den driesprong Gier straatDoelstraatHoutstraat, dat zal ie dereen duidelijk zijn die er eens een kijkje neemt. PERSONALIA. Te Amsterdam zijn geslaagd voor het exa men vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek o.m. de dames A. P. van Vliet, van hier; A. G. Wijnsouter, van Santpoort, en de heer A. Ch. Th. van der Kruk, te Beverwijk. PERSDELICT? Men vertelt, naar ons bekend is, sinds eeni ge dagen in de stad en een onzer collega's is nu zoo vriendelijk om er met dikke let ters mededeeling van te doen dat door den gevallen socialistischen candidaat bij de jongste raadsverkiezingen een klacht is in gediend wegens smaad, tegen den hoofdre dacteur onzer courant, als verantwoordelijk voor den inhoud van ons blad. Deze klacht zou moeten steunen op eenige bewoordingen, na de jongste verkiezing in onze courant ge schreven. Tot dusverre kregen wij van deze klacht geen officiëele mededeeling. VOLKSWEERBAARHEID. Zaterdagavond zullen de afdeelingen Haar lem, Bloemendaal en Zandvoort eene geza menlijke velddienstoefening houden in het terrein tusschen Aerdenhout en station Vo- gelensang. Bij deze oefening zal van losse pa tronen gebruik worden gemaakt. De oefe ning vangt te 854 uur nam. aan en eindigt te ongeveer middernacht. DE GEVOLGEN. De landweerplichtige H. Rosier, dezer ge meente, verzuimde te voldoen aan zijne ver plichtingen en werd daarvoor, hoewel hij in Nederlandsch Oost-Indië met toestemming verblijf houdt, voor den tijd van 6 dagen, in gaande 16 December a.s., ender de wapenen geroepen. Thans heeft hij de vergunning ge kregen om zich op 14 December 1914 daar voor aan te melden. LEZING. Er werd ons medegedeeld, dat er pogingen in het werk worden gesteld om den heer An- dré Miehel, Conservateur de la Sculpture du Moyen-age, de la Renaissance et des temps modernes aan het Louvre Museum te Parijs, die de volgende maand te 'sGravenhage een viertal lezingen zal houden, ook in Haarlem te doen optreden, indien het zal blijken dat hiervoor de gewenschte belangstelling be staat. Zij, die hunne sympathie voor dit plan wenschen te betuigen, kunnen zich wenden tot den heer E. A. von Saher, Directeur van het Museum en de School voor Kunstnijver heid te Haarlem. „PRO PATRIA". Zondag a.s. zal door de schermvereeni- ging „Pro Patria", een floretwedstrijd ge houden worden in de achterzaal van het Ge bouw Leijenhorst aan de Tempelierstraat. De wedstrijd zal ten 10 uur v.m. een aan vang nemen. EEN STROOPTOCHT. De politie heeft gisteren drie nog jeugdige diefjes aangehouden, genaamd N. H., A. T. en J. v. D. Zij bleken een kleine razzia door de stad te hebben ondernomen. In het per ceel Krtiisweg 66, hadden zij ten nadeele van C. IC., een lantaarn gestolen; op Plein 5 twee stukken chocolade; in Olieslagerslaan 10 een pakje puddingpoeder en wrijfwas; van een handwagen in de Tempeliersstraat 5 eieren, van een hekje aan de Schouwtjeslaan een jongensjas en uit een hakkerswagen aan de Korte Poellaan een brood. Het kan er nog al mee door, dunkt ons. De jongens zijn na op gemaakt proces-verbaal, aan hun ouders te ruggegeven. LIJKJE OPGEHAALD. Hedenmorgen kwart vóór acht is uit het water aan den Oostsingel een vrouwelijk kin derlijkje opgehaald. Hot werd opgemerkt door een voorbijvaren den schipper; deze waarschuwde een politie-agent. DE GASDIEFSTAL. Gaarne verklaren wij dat mej. de D. uit de Kleine Houtstraat, die volgens een bericht in ons blad van gisteren geverbaliseerd is wegens diefstal van gas, niet betreft de fa milie de Dood, bakker, hoek Kleine Hout straat Ged. Oude Gracht. DOODELIJK ONGELUK. Omtrent het gisteren door ons vermelde ongeval aan het Polderhuis te Hoofddorp, vernemen wij nader dat de verongelukte werkman heet Joh. Jos. van der Huur, 20 jaar, ongehuwd en wonende ten huize zijner ouders, Sonnesteeg 2rood, alhier. Per brancard, welke op een platte wagen was gezet, is hij naar Haarlem vervoerd. De oorzaak van het ongeval is, dat hij van de horstwering in de dakgoot wilde komen en daarbij misstapte en van een hoogte van pl.m. 10 meter op den grond terecht kwam. De geneesheer Dr. Nanninga kon niet anders dan onmiddellijken dood constateeren. Het geheele dorp was onder den indruk van het tragisch ongeval. Directie E. BRANTJES. Damstraat 27. Tel. fcS. Glasverzekeringen tegen vaste premie, doeb met uitkeering uit de winst. brillanten worden aan Oostelijk Europa voor namelijk door Antwerpen geleverd. Natuurlijk zal de oorlogstoestand en de onzekerheid, die er het gevolg van is, niet nalaten een ongun- stigen invloed op onze markt te oefenen. Maar heel erg zal dit niet, tenzij da oorlog niet tot de Balkanstaten beperkt blijft". (Zie Stadsnieows verder op in dit Blad.) DE OORLOG EN DE DIAMANTINDUSTRIE Naar aanleiding van de geruchten omtrent den slechten invloed, dien de Balkanoorlog op de Amsterdamscke diamantindustrie zou oefe nen, schrijft het Weekblad van den A. N. D. B. het volgende: „Het schijnt inderdaad mogelijk te zijn, dat onze roosjes-branche door den Balkan-oorlog zal getroffen worden. Zekerheid daaromtrent is er echter niet. En de fabricage van fijne roosjes die hier hoofdzaak is, zal wel onge rept blijven. De werkloozencijfers van de vakgroepen V, VI en VII zullen in de eerst komende weken wel doen zien, hoe het er mee staat. „Intusschen zal Antwerpen door den oorlog wel zwaarder getroffen worden dan wij. Want SCHOTEN. Statuten. De „St. Ot." bevat de sta tuten van de vereeniging liet Schoterkwar- tier, gevestigd alhier. De vereeniging heeft ten doel door onderlinge samenwerking der leden zooveel mogelijk te bevorderen: dat de huurders hunner perceelen de huurpen ningen prompt betalen, en het gehuurde be hoorlijk bewonen; dat bij nalatigheid der huurders eene vlugge en goedkoope ontrui ming der woningen wordt verkregen; dat in het algemeen de toestanden in de gemeente Schoten worden verbeterd. IJMUIDEN. Wij meldden Maandag j.l., naar aanleiding van de vergadering van vischhandelaren, een en ander over de steeds toenemende ontevredenheid en klachten inzake het vischvervoer naar België en Duitschland De vischhandelaren hebben al herhaalde lijk bij de H. IJ. S. M. gereclameerd, doch zonder resultaat. En de aigemeene drang is, dat de hoogere autoriteiten mogen ingrijpen. Welnu, wij kunnen mededeelen, dat naar aanleiding van ons bericht van Maandag j.l. do afgevaardigde van Beverwijk ter Tweede Kamer, de heer W. O. J. Passtoors, een onderhoud heeft gehad met Z. Exc. den Minister van Waterstaat, waaronder ook de spoorwegen ressorteert. Als gevolg van dit onderhoud zal nu van wege den Minister onmiddellijk een onder zoek worden ingesteld. HEEMSTEDE. Verloren en gevonden voorwer- pen. Verloren door: A. van der Linden, Achterweg, geldzakje met inhoud; mej. Vis ser, Bleekersvaart, gouden medaillon; mej. Koper, Binnenweg, zilveren schakelarmband. Terug te bekomen bijO. v. d. Weiden, Zandvaartpad, een bril in étui; M. Beek, Jan van den Bergstraat, een tuinhark. HILLEGOM. De Beurs gesloten. Gisteren is de Bloem- bollenbeurs alhier officieel gesloten. Er is dit seizoen 15 maal Beurs gehouden, 't vo rige jaar 13 keer. 't Aantal bezoekers was thans 2087 tegen 1724 verleden jaar. De instelling beantwoordt alleszins aan de ver wachtingen. Waterleiding. Maandag a.s. zal nogmaals een gecombineerde vergadering worden ge houden door 't best. van Middenstand en den Bond van Huiseigenaren, om zich al dan niet voor waterleiding uit te spreken. De commissie van rapporteurs inzake de tot standkoming eener drinkwaterleiding is uit- genoodigd en heeft toezegging gedaan te komen. Prof. Dr. H. H. Kuijper, de zoon van den eminenten staatsman in ruste, sprak hier gisteren voor een talrijk auditorium over „de dood en de begrafenis van Mozes". We bewonderden den rijken betoogtrant eg schoone woordenkeus; uit belletristisch oog zoowel als om de groote kennis was desa rede zeer belangrijk. TE VERKOOPEN. Zaterdag 26 October. HAARLEM Verkooplokaal „De Gort- den Leeuw" 5 uur Openbare verknoping, VERKOCHT. HOOFDDORP. Door Notaris Overmeer te Nieuw-Vennep werd Donderdag in Hotel Beurs te Hoofddorp, publiek geveild: arbeiderswoningen onder één en tuin, te samen groot 9 gelegen aan een binnenweg, 'Hoofddorp. Ingezet door Hoofddorp op f 5600 werd door den eigenaar o

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 1