J.H.W. GRUN9EMAMN Nagekomen Berichten. HET GEHEIMZINNIGE HUIS toen en Kinderconfectie- Magazijn STADSNIEUWS. St DE SPAARNEBANK Groote Houtstraat No. 44. Telef. no. 369. belast zich met de uitvoering van effecten-orders. üu Bon RHarché HaaHesn-1! missel. Handschoenen woei* alle gelegenheden. J. HUIZING. Import Mineri©au Shoe's« KONINGSTRAAT. i ULSTERS, WINTERJASSEN, DEHISAISONS n KINDERJASJES AMSTERDAMSCHE BEURS. KOERSEN VAN HEDEN, 25 OCTOBER. „Boyons. Groote Sorteering. Large prijzen. Openbare Leeszalen. DE BOROBOEDOER. Van onze Rechtbank, diefstal. In den Schouwburg, In „De Kroon," De oorlog op den Balkan. m 212 74 W« NIEUWE GRACHT 98, HAARLEM, htUILLHTUN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Wij verwijzen hier met nadruk naar een stuk, «lat we onder „Stadsnieuws" vandaag hebben opgenomen uit het tijdschrift „Boe kenschouw". De beschouwingen en mededcelingen van dit stuk leggen we nu eens vrijmoedig voor aan degenen die meenen dat een openbare leeszaal, voor ieder toegankelijk, niet demo- raliseerend werkt, vooral aan het anti-revo lutionair^ raadslid den heer Welland, dat helaas een zoo werkdadig aandeel heeft ge had in de definitieve goedkeuring van een zoodanige publieke inrichting hier te Haar lem. Daar staat in dit stuk te lezen: „Als de Staat zulke inrichtingen steunt, gelijkt hij Chronos, die zijn eigen kinderen verslond", inderdaad kan hetzelfde gezegd worden van de gemeente, die voor zulke inrichtingen ijvert! En nu moge men zeggen: we zullen hier anders doen.... wij voorspellen dat zelfs de beste voornemens die de heer Weijland mocht hebben, schipbreuk zullen lijden te gen den stroom der z.g. neutraliteit, die al weer duidelijk bewijst, niet neutraal te zijn! KWEEKSCHOOL VOOR ONDERWIJZE RESSEN. Verschenen is het een en veertigste ver slag van het bestuur der Kweekscliool voor Onderwijzeressen alhier. Aan het einde van den cursus bedroeg het aantal leerlingen 91, als volgt verdeeld over de verschillende klassen: le Klasse 25 leerlingen; 2e klasse 25 leer lingen; 3e klasse 21 leerlingen; 4e klasse 20 leerlingen. De toelatings-examcns voor den nieuwen cursus hadden dit jaar plaats op 1, 2 en 3 April. De uitslag was, dat werden toegelaten 12 inwonende en 12 uitwonende leerlingen, waarvan een inwonende in de 2e klasse. De heer T. van Erp, Major der Genie, N. O. L., belast, met de zorg voor den Boroboe- doer, zal Donderdag 31 October in de So ciëteit „Vereeniging" een lezing houden over het onderwerp: de restauratie van den •Boroboedoer, De lezing gaat uit van het Koloniaal Museum. HET GROOTE GEVAAR VAN EEN OPEN BARE LEESZAAL. Het bekende tijdschrift „Boekenschouw" geeft in no. 6 eenige beschouwingen, die ver dienen in ruimer kring bekend te worden, vooral hier ter stede nu tot een openbare leeszaal door den gemeenteraad, nog wel met steun van Rechts, is besloten. „Over weinige jaren zal er waarschijnlijk geen enkel instituut zijn, «lat zoo krachtig meewerkt aan de verwarring der geesten als de Openbare Leeszaal. Bij het onderwijs wordt, in princiep ten minste, een volkomen neutraliteit aangeno men; «ioch de leeszaal is nu reeds geworden tot een leeszaal, waar men gratis kan wor den opgeleid tot denkbeelden en levensbe schouwing, «lie èn de gemeenschap en het individu tot groot nadeel zijn. Daar is geen leidend beginsel bij de sa menstelling dier Bibliotheken dan dit ééne: elk wat wils to geven. Maar de uitoefening van zulk een liberaliteit, zonder eenige be. perking, is toch klaarblijkelijk tegen alle be leid en gezonde opvatting van ontwikkeling en opvoeding. Zóó toch, door een ieder ter wille trachten te zijn, wordt ook het goed recht erkend van elke geestesrichting niet alleen, maar propaganda gemaakt voor elke leer, welke hare gevolgen mogen zijn voor den argeloozen lezer. Want men zal toch niet willen beweren, dat over 't algemeen de bezoekers der openbare leeszalen heel goed en zonder schade hun eigen keuze kunnen doen uit den ongekeur- den rommel, die hun wordt voorgezet; of dat het allen menschen zijn van studio en ont wikkeling. Ik heb hier voor mij liggen de Maandbe richten en Lijsten van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Toussaintkade, Den Haag. Onder de dag- en weekbladen liggen ter le zing:^ de anarchistische geschriften: „De Ar beid" en „De Vrije Socialist"; de socialisti sche: „De Blijde Wereld", „Coöperatie Gids" „De Nieuwe Tijd", „Dc Strijd", „De Vak beweging", „Het Volk" (met Notenkraker); de theosophische: „Lotusknoppen", „De .Lotus- serie', „Theosophia", en het blaadje (waar voor we moeilijk een naam kunnen vinden) „De Controleur". Bovendien tot het aankwee- ken van ongodisten, die broodnoodig blijken voor de welvaart van den Staat der Nederlan den, wordt „De Vrije Gedachte" aangeboden. Daar de ontzaglijke verwoesting door de ontkerstening van het huwelijk nog niet groot genoeg schijnt te wezen, wordt in dien geest gewerkt door aanbieden van „De kateoms- mus over het huwelijk", een leiddraad voor wcldenkenden, door P. v. Sehilfgaarde; een boekje waarover een aap zelfs zou blozen. Bij W. Bölsche den onzindelijken en onwe- tenschappelijken knoeier, moeten de menschen hunne wijsheid opdoen in zake „die Abstain- mung des Menschen". Tot zedelijke verheffing van ons volk vin den wij versoümende boeken, die volstrekt onzedelijk zijn, en zelf door Fransche ongeloo- vigen zóó werden genoemd. Onder de vele noem :ik slechts enkele, welke in de alpha- betische lijst van de rubriek Letterkunde voorkomen. H, Borel, „Levenshonger", waar van Anna de Savornin Lohman getuigde, dat zij zelden een boek in handen kreeg, dat op haar „een meer weerzinwekkenden indruk maakte"; Van Deyssel, „De Kleine Repu bliek", door „do Gids" hij zijn verschijnen eenvoudig weg genoemd „een smerig boek" van denzelfde „Eene liefde", dat genoeg ontstemming heeft verwekt bij hen, die aller minst van preutschheid beschuldigd kunnen worden; Herman Theirlinck, „Het ivoren aapje", innerlijk verdorven en perfied immo reel; zoo kunnen wij een heele lijst ma ken alleen reeds uit het voorloopig lijstje voor de rubriek letterkunde Als de Staat zulke inrichtingen steunt wordt hij wel gelijk aan Chronos, die zijn eigen kinderen verslond. Is het te verant woorden zulke boeken en geschriften gratis te brengen onder het bereik van iedereen, en zoodoende mede te helpen aan de geeste lijke en zedelijke verwording van ons volks? Voor Katholieken zij nog meegedeeld, dat in bovengenoemde bibliotheek de werken, die op den Index staan, bij dozijnen voorkomen. Wij herinneren slechts aan de namen van Gabr. d'Annunzio, H. Balcaz, Alexandre Du mas vader en zoon, Béranger, Zola, enz." DE ACTIE .TEGEN DE HAARL-. BROOD- EN MEELFABRIEK. Door de directie der Haarl. Brood- en Meelfabriek is aan het „Comité ter bevorde- ning lian Zondagsrust voor Bakkersgezellen" een schrijven gericht van den volgenden in houd: Wij zijn zoo vrij uwen aandacht te vragen voor het ingezonden stukje in de plaatselijke bladen van Zaterdagavon«ï, onderteekend door het bestuur van de Afdeeling Haarlem van den Alg. Nederlandschen Bond van Arbeiders in het Bakkersbedrijf en u naar aanleiding van de daarin voorkomende zinsnede: „Om dat werk te vergemakkelijken besloot „het bestuur tijdelijk de actie stop te zetten „natuurlijk zich daarmede de vrijheid voorbe houdende als niet tot eenë oplossing is te „geraken op den ouden voet de actie te gaan „aanvatten", bij voorbaat mede te deelen dat verdere besprekingen, die uwe Commissie zich mocht hebben voorgenomen, nutteloos zijn. Wanneer het bestuur van bovengenoemden Bond niet wensclit in te zien, dat zijne hou ding op geene enkele considératie onzerzijds aanspraak kan maken en dat het heeft op te houden met het stollen van ultimata en het uiten van openlijke of bedekte bedreigingen aan ons adres, zijn wij tot geene enkele con cessie, in welken vorm dan ook, bereid. U verzoekende hiervan nota te willen ne men en u volle vrijheid latende van dit schrij ven gebruik te maken waar u zulks goed dunkt, verblijven wij met de meeste hoogach ting. MR. A. C. WALLER, f Te 's Gravenhage is op 68-jarigen leeftijd overleden mr. A. C. Waller, oud-wethouder van onderwijs hier ter stede. De overledene was lang aan de redactie van „De Oprechte Haarl. Ct." verbonden. DE KAMERVERKIEZING IN 1913. Dooi' de afdeeling Haarlem van de S. D. A. P. is mr- P. J. Troelstra candidaat ge steld voor de Kamer in dit district. (Zitting van gisteren). Een jonge vrouw Jacoba G., stond gis teren terecht wegens het stelen van ver schillende goederen ten nadeele van de da mes van Gelder in de Kruisstraat, waar zij als dienstbode in betrekking was. De behan deling van de zaak was uitgesteld, om een onderzoek naar beklaagde's geestvermogens in te stellen. In de zitting van gisteren nu werd het uitvoerige rapport der geneesheeren Dr. L. Coenen en F. Muller voorgelezen. De dok toren hebben een uitgebreid onderzoek in gesteld en zijn tot de conclusie gekomen, dat hier van ontoerekenbaarheid sprake is, op grond dat hij beklaagde physische afwij kingen bestonden. De Officier van Justitie meende uit het rapport te kunnen opmaken, dat de intel- lectueele ontwikkeling van beklaagde is ge lijk te stellen met die van een kind van 13 jaar. En een kind van 13 jaar weet heel goed dat het niet stelen mag. Hierop werd door de doctoren geant woord, dat het meisje nog meer geestelijke afwijkingen vertoonde. Maar de dames van Gelder beweerden dat zij van domheid, vergeetachtigheid enz., nooit iets hadden bemerkt. De doktoren evenwel merkten weer op, dat een derde zuster van de dames van Gelder had be weerd, dat het meisje dom en brutaal was. De rechercheur Kersten vertelde, dat reeds in 1911 door haar diefstallen waren gepleegd. Na schorsing van de zitting, .werd om 2 uur de zitting voortgezet. Na heropening der zaak en het hooren van nog eenige getuigen eichte het O. M. een geringe straf f 10 boete, omdat liet zich zich wilde houden aan het rapport der ge neesheeren. De moeder van J. G., vrouw H. W. hoorde wegens heling 1 jaar gev.straf tegen zich eischen. De verdediger Mr. Spoor, gaf als zijn overtuiging te kennen, dat deze bekl. on schuldig was. BELEÉDIGÏNG. Door den Officier van Justitie werd tegen den landbouwer H. van A., te Haarlem mermeer, wegens beleed iging van den land bouwer E .0. Pzn., en diens zoon gciischt een boete van f 75 of 10 dagen gevangenis straf. .Uitspraak Donderdag 31 Oct. a.s. Margot de Bloemen verkoopster. Een stuk uit de oude doos, maar met veel entrain gespeeld, uitmuntend door mooie costumes, niet het beste personeel van 't Koninklijke tooneel, vol romantiek en fleu rige tooneelenis het wonder, dab de schouwburg die bijna geheel gevuld was, daverde van het applaus, en dat we van acht tot kwart voor twaalf met de grootste span ning de talrijke tafereelen hebben gevolgd, die voor ons oog zich afrolden? De plaatsruimte ontbreekt ons, om uitvoe rig dit stuk, dat eigenlijk „Hendrik IV van Frankrijk" kon heeten, te beschrijven. Maar hulde aan de artisten die al die mooie ta- freelen vol gloed en kleur en romantiek zoo schitterend voor ons hebben doen voorbij'- gaan. Een stuk, dat we hier nóg eens moeten hebben 1 MEVR. ANNA .WENSMA—KLAASSEN. Ons moet in verband met de voordracht van de kunstenares, wier naam boven dit stukje prijkt, nogmaals de opmerking van. het hart, dat onze anders zoo kunstminnende stad geen belofte inhoudt voor declamators of declamatrices, die het plan opvatten hier hun kunstgaven te genieten te geven. Ook gisterenavond was de belangstelling veel te gering, ofschoon een goede vijftig belang stellenden aanwezig waren in de schouwburg zaal van de Kroon. Mevr. WensmaKlaassen komt echter te rug en dan hopen wij dat de kunstenares ruimschoots vergoeding zal vinden in over- verdiende belangstelling, die haar meester schap in de woordkunst verdient. Een varieerend programma bracht de be gaafde actrice ten gehoore: Pol de Mont, van, Meurs, Gezelle, Beets, Heije e. a. Mevrouw WensmaKlaassen toonde zich een hoogst kunstzinnige vrouw, die met wij ding en temperament, met heldere en buig zame stem de gedichten weet te zeggen. Zij beschikt over een keurig talent en weet zich zeldzaam in de stemmingen in te leven en haar gehoor onder den indruk te brengen, Hiervan waren een treffend bewijs de Lentedichten van Pol de Mont, waarmede zij den avond opende. Welk een gevoel wist de begaafde vrouw daarin te leggenHoe zan gerig, hoe klankrijk was dat! In Excelsior van Guido Gezelle meenden wij iets te missen. De ziel, de diepe betee- kenis van dit mooie gedicht. Toeh had zij heerlijke momenten in dit kunststukje van den priester-dichter. Veel succes, zeer veel zelfs oogstte gevr, Wensma—Klassen met het comisch gedeelte van haar programma. Daarin was zij dan ook wij zouden zeggen ongeëvenaard. Wij noe men: De conducteur van Beets, Maartje van Schalkwijk, eveneens van Beets, en de ge dichten van v. Meurs, en de groote „Mono loog", die het slot vormde. Enthousiast werd de declamatrice toegejuicht. Het was dan ook zeer mooi. Nog een opmerking, die wij met genoegen doen. Eenige onzer lezers hadden ons hun vrees uitgedrukt, dat, in verband met kunst avonden, die mevr. Wensma—Klaassen, in andere steden heeft gegeven, eenige num mers van haar programma voor een degelijk gehoor niet "door de beugel konden. Wij za gen met vreugde dat de artistieke vrouw deze ook uiteraard minderwaardige stukken van haar programma heeft geschrapt. Dit heeft mevr. Wensma—Klaassen zeer goed in gezien en daar «leed zij wel aan. Alleen zouden wij het akelige stukje van Ada ma Scheltema ook gemist hebben. ,t Maakte geen indruk op ons. Wij eindigen met den wensch dat mevr. WensmaKlaassen een volgende maal hu een volle zaal vinde. GEMEENTERAAD. Woensdag a.s. vergadert wederom 'de Haarlemsche Gemeenteraad ter behandeling van de begrooting. De vergadering vangt aan om 10 uur. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 23 Oct. d. van L'. E. Meure Knapen. Overleden: 25 Oct. G. Cav'é, 53 j., Lange Boogaardstraat. ONGEVAL AAN KONING FERDINAND OVERKOMEN? PARIJS, 25 Oct. Uit Londen wordt aan de „Excelsior" gemeld: Men heeft te Londen geen enkele bevestiging ontvangen over het bericht van een ongeval wat op de Berlijn- sche beurs de ronde deed en volgens welk bericht koning Ferdinand van zijn paard ge vallen zou zijn en zoodoende een arm ont wricht zou hebben. EEN AANSLAG OP NATHAN. Men seint ons uit Rome: Er is een aanslag gepleegd op burgemeester Nathan. De bur gemeester is niet gewond; de dader, een ont slagen politie-beambte, is gearresteerd. PARIJS, 25 Oct. Generaal Paprikoff, oud- gezant van Bulgarije te St. Petersburg, ge ïnterviewd door den correspondent van de Matin, heeft verklaard dat het veel gewaagd zon zijn de internationale toestand té bepa len door den oorlog. Wat Rusland betreft, iedereen wenseht dat ons werk zal slagen, maar de leidende partijen willen niet dat Rusland in de zaak betrokken zal worden, zij wensohen allen de localisatie van bet con flict. DE STRIJD BIJ KIRK KILISSé. Men seint ons uit Berlijn: De Berlijnsehe ochtendbladen deelen enkele bijzonderheden mede omtrent de gevechten bij Kirk-Kilissé. Eenige dagen geleden en vooral eergisteren was bet weder zeer re genachtig en stormachtig. De grond was ge heel doorweekt, zoodoende kon er niet ge vochten worden en was er dan ook een ge dwongen rust ingetreden. Gisteren was het we ér echter winderig en zonnig, en dit had tengevolge dat de van vocht doortrokken bo dem weldra droog en hard was, zoodat men zich uitstekend kon verplaatsen. De Bulga ren liepen storm en om 11 uur vingen de Turken de terugtocht aan. Nadere bijzonder heden komen nog steeds niet binnen. SOFIA, 24 Oct. Kirk lvilisse werd geno men te 2 uur hedenochtend. De Turken trokken in wanorde terug op Banar Hissar met achterlating van een batterij snelvuur- kanonnen, 16 volledige munitie-wagens en een groote hoeveelheid levensmiddelen. KONSTANTINOPEL, 25 Oct. Een gister avond officieel uitgegeven communiqué zegt dat de eerste armée in vier colonnen op rukte. Zij vielen de Bulgaren aan en dwon gen hen hun opmarsch te staken. Hiermede was het doel van het hoofdleger bereikt, waarna het een geordende aftocht aanving. (Dit smakelijke bericht bevestigt dns, dat de Turken terugtrokkenl Red. N. H. Crt.) DE OVERWINNING DER SERVIëRS. BELGRADO, 24 Oct. Volgens berichten uit particuliere bron zouden drie Turksche batterijen bij Koemanova vernietigd en 17 kanonnen genomen zijn. BINNENLAND. Auto-ongeluk. Men seint ons: Bij een auto-ongeluk, gisterenavond tus schen Oosterhout en Breda, is de heer Roon uit Waspik gedood, heeft de heer van den Hoven uit Heusden een hersenschudding ge kregen en zijn twee andere inzittenden en le chauffeur gekwetst. (Opgegeven door „DE SPAARNEBANK", Nieuwe Gracht 98 (Telefoon 2088). Alhier). Koersen van lalere ongeveer 2 uur. koersen. Amalgamated Smelting en Bef. Comm. Car en Foundry Common Erie Common Kansas City Common Marine Pref. Marine 2e Pref. Mexican Common Misouri Common Piltsb. Coal Common South. R. Common Denver Common Rock Island Common Steel Common Topeka Common Union Common Wabash' Pref. .Wabash Kon. Petroleum Gew. Vorstenlanden Actions Vorstenlanden 2i/2 pCt. N. W. S. 3 pCt. Cert. N. W. S. Common Peru Pref. Peru Bindjey Amsterdam Rubber Nederl. Rubber Geeons. Petroleum Orion Gew. Dordtsche Intern. Rum. Petr. United Ciaar Prplongafie 86 ö8°/a 2V/S 24<7ie 28* u Kla 75 106*/< I681/2 4'/g JVI2 60 164 l'-'7.50 6^/4 783/4 1 U/t 61 216 IÜ6I/0 165 1321/, 66 »6/*1e 823 681/4 O 187/g 27'/s *7'/8 24»/4 28*/K "Va 26 lUtd 1688/, 4'/s 141 609 165 128 661/4 783/8 51 2171/2 1061/2 165 132 55l/2 3»/, De Amerikaansclie afdeeling liep aanvan kelijk iets terug, doch werd later vaster. Vrij levendig was de handel in Amals en Steels. Marinewaarden met iets meer belangstelling. Rubber en Mijnen verlaten. Staatsfondsen met weinig affaire. Tamelijke belangstelling bestond voor Gecon. Holl. Petr. Intern. Ram. en Konink lijke. In deze laatste was de handel echter iets minder dan gisteren. Tabak vast, speciaal voor United Langkat, welke noteerde van 502 tot 508. 99 door ALFRED HUGO. 80. „Ik voor mijn persoon heb daar eigenlijk geen belang bii", ging de graaf voort, „ik moet het aan mijn vriend overlaten, of hij de autoriteiten onder den arm wil nemen. Ik heb bem al geschreven; laten we nu afwach ten wat hij antwoordt. Ik betreur het zeer, dat «le Bank zoo bedrogen is; maar men kan toeh niet verlangen, dat ik de schade draag". „Ik weet niet of het gerecht wanneer er een proces zou ontstaan ten uwen gunste uitspraak zou doen!" „Maar wat heb ik dan met die zaak te ma ken 1" „U persoonlijk niets...." „En voor den bode, wien mijn vriend he laas te groot vertrouwen lieeft geschonken, kan ik toeh niet verantwoordelijk worden ge steld!" zei de graaf. „De Breslauer Bank beeft, «te ontvangst van liet geld gequitteerd, en hel geld aan r.w Bsnlr voor mij ter be schikking gesteld; ik had er al over kunnen beschikken, en kan dit nu nog." Hij was opgestaan en stond nu voor het raam. Eenige oogenblikken staarde hij naar buiten in den tuin, waarin Michael en den tuinman bezig waren, de laatste sporen van het feest weg te maken. „Als u wilt, zegt u dan aan den handels- raad, dat ik in den loop van. dezen dag die dertig duizend roebel in ontvangst wensch te nemen", nam hij eindelijk het woord; „de Breslauer Bank kan zich dan tot mij per soonlijk wenden, wanneer zij zich gerechtigd meent, het geld terug te vorderen." Ook de boekhouder was opgestaan, en zijn gezicht verried hoezeer hem deze aangele genheid verontrustte. „Ik zal uw opdracht uitvoeren", zeide hij, „en hoezeer ik ook wensch, dat dit voorval geen verdere gevolgen zal hebben, kan ik toch mijn ernstige vrees niet verhelen." „U zijt te angstig, waarde heer," zei de graaf glimlachend; „ik maak me niet be zorgd. Apropos, is die in zwart gekleede dame, die ik gisteren in uw huis zag, niet de dochter van Grunewald!" „Jawel mijnheer", antwoordde de boekhou der. „Haar verlooMe, Mr. Leitenring, bracht baar bij ons in huis; ze zal tot haar huwe lijksdag bij ons blijver." „Keert zij in haar eigen huis niet terug?" „Neen, zeker niet; er zijn alleen onaangename herinnering-en voor haar aan dat huis ver bonden." „En hoe draagt ze haar verdriet?" „Zij is rustig en kalm. Zij heeft bij haar vader nooit een uur, van vreugde of opge wektheid gekend." „En is het waar, dat mejuffrouw Grune wald in 't geheel niets weet over het vermo gen van haar vader?" „Het is helaas waar; ze weet niet eens of haar vader papieren van waarde bezat." „En bij de Schallers heeft men niets ge vonden „Jawel, een aanzienlijke som in bankpa pier; maar op dit geld maakt de leerlooier Winkel aanspraak, die bij de bewering volhardt, dat ze bij hem gestolen zijn." „Er zijn dus in 't geheel geen bewijzen tegen de Schallers gevonden?" „Met beslistheid kan ik deze vraag niet beantwoorden; er is weinig zekerheid omtrent dezen diefstal... en juffrouw Grune wald hecht er geen waarde aan, het geld haars vaders terug te krijgen. Huis en meu bilair zullen verkocht worden De graaf leidde den ouden heer tot in den tuin, en nam toen op zijn gewone, al lerbeminnelijkste wijze afscheid. „Ik za! zelf met Mr. Leitenring over deze geschiedenis praten", mompelde de boekhou der, toen hij de tuindeur achter zich geslo ten liad; „het wil cr bij mij niet in. dat de Breslauer Bank het geheele verlies dragen moet. E11 al is dat gerechtelijk beslist, dan nog moet de vervalscher opgespoord wor den. De friend van den graaf kent den man, aan wien hij het geld heeft toevertrouwd; en dus kan de vervolging zoo moeilijk niet zijn. Mij bevalt die heele geschiedenis niet. Mr, Leitenring heeft kort geleden zich ook nog eigenaardig over den Pool uitgelaten nou, we zullen zien, hoe de zaak afloopt." De handelsraad gaf zijn voUe toestemming over den wensch van den graaf, de som nog heden te ontvangen. „Ik zou in zijn plaats precies zoo han delen", zeide hij; „en ik kan 't ook niet kwalijk nemen, wanneer hij van de vervol ging van den vervalscher, afziet. Dat is een zaak van den bedrogene, en de graaf moet om de bekende politieke redenen, vermijden met de Russische autoriteiten in aanmerking te komen." „U wilt hem dus 't geld zonder voorbe houd uitbetalen?" vroeg de boekhouder. „Zeer zeker". „Hm, ik zou bedenkingen hebben; maar u moet zelf weten, hoe u in deze aangelegen heid „Goeie vriend, maak je niet bezorgd", lachte dc bankier; „de Breslauer Bank weet heel goed, dat die valsche banknoten voor haar rekening zijn; Eri daner is toch wel absoluut geen reden aan te nemen, dat de graaf bij dit bedrog betrokken is, daar is met geen mogelijkheid aan te denkeu. Het belang van den graaf staat op den voor grond." De oude boekhouder gaf geen antwoord verder, daar hij wist, dat het nutteloos was, er nog verder op door te gaan. Had de han delsraad eenmaal een inzicht, dau volhard de hij daarin, al waren er ook nog zooveel goede en geldige redenen tegen XIX. IN VERHOOR GENOMEN. Met een trotscb, brutaal gezicht stond Her mann Schalier voor, .den rechter van in structie. „Uwe verklaringen vinden nergens beves tiging", zei de rechter streng; „er zijn geen getuigen, die u beiden in de lokalen hebben gezien, waar u zegt geweest te zijn." „Dat is mijn schuld niet", antwoordde Schalier schouderophalend; „men heeft zich geen moeite gegeven, de getuigen te zoeken." „Het is mijn plicht, het onderzoek onpar- tijilig te leiden", zeide hij; „die plicht zal ik ernstig vervullen. Ik herhaal: in de lo kalen is u op den avond, waarop Grune wald is vermoord geworden, niet gezien; evenzoo bestrijdt Georg Winkel uw verkla ring, dat hij u de banknoten heeft geschon ken, die in uw woning zijn gevonden."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 5