HANDSCHOENEN. 'i BUITENLAND. - Verkoopingen Boel huizen enz., NIEUWS UIT BEN ONTHEI. Kerknieuws, Ingezonden Mededeelingen. Ouden van dagen. Rechtszaken. Nagekomen Kerkberlchten Scheepvaartberichten. O. H. VOGELZANG- STADSNIEUWS. De oorlog op den Balkan. SrtSïftaSÏÏ.'rf te°msd°fva,, Tootê nitlDVs. dan alleen dat de overwinning bij1 ring waren alle leden tegenwoordig. Voorzit- GROOTE HOUTSTRAAT 24. op de Hawai-eilanden, „KENNEMERLAND". hulde hier op haar plaatB zal zijn. [V DE ALGEMEENE TOESTAND. Het lijdt geen twijfel: de algemeene toe stand op het oorlogsterrein is, dat de vier Balkanstaten op alle zijden aan de winnende hand zijn. De Turken moeten zich bepalen tot verdedigen en „achterwaartsche concen traties". We zullen hieronder in bijzonderheden den toestand op elk deel van het groote oorlogs veld uiteenzetten, en ook de tactiek der Tur ken verklaren, die volgens krijgskundige be oordeelaars toch nog altijd niet zoo slecht er voorstaan, als men naar aanleiding van de overwinniugsberiehten der Bulgaren en Ser viërs op het eerste gezicht zou zeggen. Maar wel is het moreel der Turken, althans in de oogen van het buitenland, er duchtig op achteruit gegaan, en de geduchte neder lagen, die men gevreesd hacl voor de Bul garen, blijken overwinningen te zullen wor den, doordat de krijgswetenschap der Bulga ren moreel grooter is dan men dacht. De opmarsch der Bulgaren. Wat zullen de Bulgaren, na Kirk-Kilissé, nu doenï Opmarcheeren naar Constantinopel, zegt de niet-krijgskundige heoordeelaar al heel gauw. Jawel, doch dat is voorloopig nog on- mogel ijk. Immers: Adrianopel is er nog, en die ge duchte vesting, met een groote troepenmacht, zal de Bulgaren nog heel wat te doen geven. En de Bulgaren moeten Adrianopel heb ben, niet zoozeer uit militair oogpunt, als wel voor den verbindingsdienst, de approvian deering en uitrusting van hun hoofdleger. De vraag immers rijst nn, hoe de Bulgaren die eene macht van verscheidene division op Koemanovo buitengewoon bloedig is geweest. De Turken streden met groote dapperheid. De speciale oorlogscorrespondent der Maas bode seint o.m. uit Belgrado over deze ge vechten: „Eindelijk na veel bloedvergieten en na nog een laatsten wanhopigen en hardnekki- gen tegenslag van de zijde der Turken ont moet te hebben, hieven de Serviërs overwin naars en trokken ze zegevierend de stad bin nen. Onweerstaanbaar was de bestorming ge weest, want de Serviërs vochten onder aan voering van kroonprins Alexander, die hen onophoudelijk aanvuurde als leeuwen. De dapperheid, door den kroonprins aan den dag gelegd, grenst aan het ongelooflijke. Zonder zich te ontzien, te midden van het grootste gevaar, ging hij zijn troepen voor, voortdurend de geestdrift in hen aanwakke rend. Het is dan ook voor een groot deel aan zijn moedige houding, dat de overwin ning te danken is. De verliezen, die de Turken geleden heb ben, zijn enorm. Ze bedragen niet minder dan vijfduizend dood en en gewonden. Maar bij een geweldig gevecht als dit kon den ook voor de Serviërs onbloedige ver liezen niet uitblijven. Deze zijn dan ook zeer belangrijk. Door de Serviërs werden twaalf kanonnen bemachtigd". Aan de Montenegrijnsche grens. De Montenegrinnen, die in Novi Bazar spoedig met het Servische noorderleger zul len vcreenigd zijn, zijn bijna meester van Skoetari. Ze bombardeeren de stad en loo- pen voortdurend storm. De hoogte Tarabosj, die de stad beheerscht, is nog niet genomen, maar de Turken hebben haar volgens de laatste berichten, niet meer geheel in hun macht. De tusschenkomst der mogendheden? Er schijnt onder de overigens vrij on- dit grensgedeelte in zoo betrekkelijk korten machtige Europeesche diplomatie weer druk tijd hebben kunnen samentrekken, den om- gewerkt te worden. vangrijken verbindingsdienst voor dat legerVan Frankrijk uit gaat de beweging om hebben georganiseerd en hoe zij dezen dienst j toch maar spoedig tusschenbeide te komen bij den verderen marsch op Turksch gebied j Frankrijk heeft het meeste geld zitten in hopen te regelen. J den Balkan en de beursmenschen regeeren er, Als men toch in bet oog wil houden, dat j zooals men weet, in Parijs, het krijgsbedrijf thans, nu het nauwelijks is j Intusschen vertellen de Balkanmogendhe- hegonnen, reeds dagmarschen ver van deden nü reeds openlijk, dat ze zich van al die spoorwegen verwijderd is, waarvan de eenigpressie der mogendheden niet veel zullen drie a vieraantrekken. En Reuter seint dan ook al uit de heschikhai'e die op Boergos dagmarschen Noordwaarts van de grens j Londen, dat men in diplomatieke kringen al- loopt, dan springt het gewicht dezer vraag daar van is aan hot in liet oog. Hoe geschiedt de aanvoer van mond- en schietvoorraad, en hoe zal weldra het weg voeren van de tallooze gekwetsten moeten plaats vinden 1 Adrianopel is het kruispunt van de spoor wegen, die toegang geven tot het Bulgaar- sche gebied. Uit Adrianopel heeft Bulgarije dus volledig de verbinding voor zijn schiet- aanvoer en approviandeering, zonder Adria nopel staat zijn groote leger geheel afgeslo ten en in een vijandelijk land kan elke kleine tegenslag reusachtige gevolgen hebben. Een beschrijving van den strijd bij Kirk-Kilissé. De oorlogscorrespondent van de Weensche Reiehspoet, aan wiens berichten men te Wee pen bijzondere waarde hecht, seint: De val Van Kirk-Kilissé werd door een nachtelijken aanval, waarin de Bulgaren zich meester maakten van de stellingen ten Noorden en ten Noord-Oosten van de stad, voorbereid. De Bulgaren brachten op deze hoogte onmid dellijk artillerie in stelling en bij het aanbre ken van den morgen begon een bombarde ment op de stad, die in korten tijd in brand geschoten was. Tegelijkertijd trok de Bul- gaarsche infanterie over het geheele front van Demirdzja, op den weg van Klein Tir- nowo naar Kirk Kilissé, over KarakoB en Raklitsa, ten Oosten van Petra, tot den aan val tegen Kirk Kilissé op, terwijl een andere kolonne Oostelijk over de hoogte van Dzjoen- dala oprukte in de richting van den weg naar Boenarsisear. Ten Noorden van Kirk Kilissé ontstond er nu tnssehen de Bulgaren en Turken een verwoed gevecht van man te gen man in de wijnbergen. De Bulgaren wer den herhaaldelijk teruggeworpen, maar vie len telkens opnieuw aan. De hoofdmacht van de Turken had in den loop van den nacht reeds den terugtocht naar Boenarhissar en in Zuidelijke richting aanvaard. Om 10 uur j vermeerderen der jaren worden do organen des morgens drongen de eerste Bulgaarschezwakierj eu daardoor hebben menacben op leef tijd meer last van kwalen als rugpijn, stijfheid daar van meening is, dat aan het herstellen van den status quó niet te denken valtl De verbonden staten zullen tegenover de geheele wereld hun eisch handhaven, dat Turkije in Macedonië niets meer zal te zeg gen hebben. Het verbond der Balkanstaten is niet slechts een tijdelijk hulpmiddel, maar het heeft ten doel den toestand op den Bal kan voorgoed te regelen. Wat de legermacht der Balkanstaten be treft, zullen 600,000 man eenig gewicht in de schaal leggen 1 Waar het den mogendheden moeilijk is ge weest om Turkije tot de uitvoering van een artikel van het verdrag van Berlijn te dwin gen, zal het veel moeilijker blijken, de Bal kanstaten te bewegen, om datgene, wat zij met opoffering van lijf en goed hebben ver kregen, in den steek te laten I Een bepaling van het tusschen de staten gesloten verbond bepaalt, dat geen der aangesloten staten zon der goedkeuring van de andere vrede mag sluiten. 'Abdoel Ham i«l. De omstandigheden brengen een lang-ver- getene, Abdoel Harnid, weer op den voor grond! Berichten uit Constantinopel melden dat ingevolge een wensch van den sultan de vroegere sultan Abdoel Hamid niet naar Broesa in Klein Azië is gebracht, doch hij blijft te Constantinopel om aan de beraadsla gingen over den oorlog deel- te nemen Zal men den ouden, genialen man misschien nog noodig hebben? Ouden van dagen vooral dienen acht te slaan op de goede werking hunner nieren, want met ter is burgemeester Jhr. mr. van Sehuylen- bureh. Ingekomen was o.a. een verzoek van de afd. Zuid-Hollands Noordhoek van den Bond van Ned. Onderwijzers, om verhooging der onder- wijzerssalarissen. De voorzitter zei dat de fi nanciën nu geen verhooging toelaten, en op zijn voorstel wordt het adres voor kennisge ving aangenomen. Hierna was aan do orde de gemOentebegTOö- ting over 1918. Daar geen der leden artikel»- gewijze behandeling verlangde, werd de be- grooting met een bedrag van ƒ18,398.06 vast gesteld. Aangenomen werd een verordening in zake maximumsnelheid voor motorrijtuigen, en hiermee werd tevens voldaan aan een ver zoek van de afd. Bennebroek van het Witte Kruis. De verordening bepaalt, dat het in den vervolge verboden is in de bebouwde kom der gemeente te rijden met motorrijtuigen met grooter snelheid dan 20 K.M. per uur. Op de grens der bebouwde kom zullen waar schuwingsborden geplaatst worden, en voorts zullen overtredingen met eene boete van ten hoogste 25 of 6 dagen hechtenis gestraft worden, terwijl de motor-verordening met 1 Jan. 1913 in werking zal treden. De gemeente-opzichter werd niet herbe noemd. Afgewezen werd een verzoek y^i de R. K. Bloemistvereeniging „St. om in gebruikneming van een schoollokaal, voor een te houden cursus. Na de rondvraag werd de openbare ver gadering gesloten. Bosch en Duinzicht, de bezitting van onzen ex-burgemeester Mr. Zubli, sedert diens vertrek onbewoond, zal eerlang onder den hamer ko men. VOORHOUT. Gemeenteraad. Na behandeling van verschil lende minder belangrijke zaken, werd door den Raad gunstig beschikt op een verzoek van de afdeeling Voorhout van de Alg. Vereen, voor Blocmb.-cult., om wederom voor het houden van een wintercursus een verwarmd en verlicht lo kaal te mogen gebruiken van de O. L. S. Om echter de Bubsidie van 15 op 20 te brengen, wat noodig was voor deelnemers aan den cursus, die liet schoolgeld ad 1 per cursus niet betalen konden, lichtte de lieer Oolijn-toe, kon men niet besluiten en bleef dit op 15 gesteld. In de plaats van den heer van Dobbelen als hoofd van liet herhalingsonderwij®, wordt be noemd de onderwijzer v. d. Zwart, en tot onder wijzeres en onderwijzer zoo noodig voor het her- ha lingsonderwb's, resp. mej. Prins en de heer Jansen. De begrooting over 1913, sluitende met een bedrag van J 14,226,90%, wordt met alg. stem men vastgesteld. Hierna wordt do gemeenteveldwachter tot ambtenaar van den Burg. Stand benoemd. Na rondvraag ging de Raad tot behandeling van reclames H. O. in geheime zitting. BURGERLIJKE STAND. BLOEMEND AAL. Overleden: S. W. C. Twistering, 43 jaar. C. Hart. 59 jaar. J. Rav, 73 jaar. - .TE .VERKOOPEN. L. (Maandag, 28 October. HAARLEM. Alg. Verkooplok'aal. Nieu we Gracht. 10 uur. Not. Wildervanok' de Blécourt. Veiling fflei- of Hooiland. VAN ELDERS .VERKOOPEN OVER HET. HEKJE. .Voor het kantongerecht te Amsterdam hebben winkeliers terechtgestaan, die na be zetten tijd aan op straat zich bevindenden in hun winkel over een hekje waren ver kochten. De kantonrechters mrs. Kranenburg en Hilterman verklaarden dit strafbaar, doch de plaatsvervangende kantonrechter mr. Li- oni wees een vonnis, strekkende tot ont slag van rechtsvervolging. Gisteren werden twee dezer zaken voor de zesde kamer der Rechtbank aldaar in hooger beroep behandeld. Het O. M. refereerde zich' in de eerste zaak wat de historische uitlegging van het artikel betreft aan het vonnis van mr. Kra nenburg en vroeg daarvan de bevestiging. In de tweede zaak, die tegen mej. De Wijn, die ontslagen werd van rechtsvervol ging, eischte het O. M. vernietiging van het vonnis, verbindbaar verklaring der ver ordening en veroordeeling tot f 10 boete of 6 dagen hechtenis. .Uitspraak over 14 dagen. troepen door de wijnbergen ten Noord-Wes-1 ten van Kirk-Kilissé in de stad, waar een bloedige strijd in de straten ontstond. Reeds na een uur was de strijd heslist. De Bulgaren j waren meester van de stad. Ondanks de al-1 gemeene uitputting van de troepen ging men onmiddellijk tot de vervolging van de Tur en rhcumatische pijnen in de spieren en ge wrichten duizeligheid, vlekken voor de oogen, slapeloosheid, hartkloppingen, pijnlijkheid der ledematen. Voor menschen op leeftijd zullen Foster's ken over, terwijl sterke eolonnes oprukten inRugpijn Nieren Pillen van uitstekende hulp de richting'van Uskub (Uskub in 'lhracië nl.) blijken, want dit geneesmiddel heeft een ver- beteekenis zal thans het optreden van de Bul-nieren en )'et helpt haar om het bloed te gaarsolie strijdkrachten zijn, die langs de flltreeren van de schadelijke bestanddeelen, die kust trekken en van de kust op Wiza aan rukken, daar deze den Turken den weg naar Konstantinopel volkomen kunnen afsnijden. De hoofdmacht van de Turken, die bij Kirk Kilissé aan den strijd deelnamen, is begon nen zich op de tweede verdedigingslinie aan de rivier de Ergone terug te trekken. Waaraan de nederlaag der Turken is toe te schrijven. Twee redeuen vinden wij in den stroom van berichten vermeld. Vooreerst de geest der Turksche troepen is slecht. Ze worden slecht gevoed en er zijn veel onbetrouwbare elementen in, daar men ook de Christenen heeft ingelijfd. Dan mankeert er blijkbaar wat aan de be velvoering: men zegt dat er politieke twisten tnssehen de officieren heerschen. Ten slotte zijn de Turken nog niet met hun mobilisatie klaar. Eiken dag komen er 8000 Aziatische soldaten over den Bosporus, en lange treinen vertrekken voortdurend uit Constantinopel naar het Noorden. Men legt het nu aan Turksche zijde zóó uit, dat de generaals alles doen om de Bulgaren bezig te houden om hun opmarsch te vertragen. Eerst tegen het einde der volgende week zou den de Turken genoeg mannen hebben, om den grooten slag le slaan. De verliezen. er zich in bevinden Te Haarlem verkrijgt, bij de hh. K. v. Eden, Spaarne 38, en J. J. Göppingc, Gr. Houtstraat 147a. Toezending geschiedt franco na ontvangst v. postwissel a 1.75 voor één, of 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillenj weigert elke doo3, die niet voorzien is van nevenstaand handels merk. HAARLEMMERLIEDE C.A. Personalia. Voor het apothekersadsistent-cxa- men slaagde mej. A. J. Zweers, alhier IJMUIDEN. Haringvisehcrij. Sedert onze vorige opgave kwam van de haringvisscherij te lJmuiden bin nen de haringjager L T 1185 Mabe Vera met 600 manden verselie haring. HEEMSTEDE. Botsing. Donderdagavond om 7 uur ongeveer botste een wagen bespannen met een paard, te- Volgens eeu telegram uit Adrianopel heb- gen de tram, op de Leidsche Vaart bij do Pjjls ben de Turksche verliezen hij Kirk Kilissé 16,000 man bedragen. Die der Bulgaren zijn onbekend, doch zul len óók groot geweest zijn. De Serviërs. Van de Servische troepen is geen bijzonder laan. De voerman, hoewel van den wagen ge worpen, bekwam gesn letsel. De wagen voerder bekwam eenige verwondingen. BENNEBROEK. Gemeenteraad. In de jongste raadsvergafle- VELSEN (Wökeroor.) ZONDAG, 7 uur Vroegmis; 10 uur Hoog mis. Om 1 uur en half 2 Catechismus. Om 6 uur Lof ter eoi-o van de H. Maagd Maria met Rozenhoedje en voorgeschreven gebeden. Vandaag na de Hoogmis verkooping van eenige mannen- en, vrouwen-plaatsen. MAANDAG, Om half 7 uur II. Mis bij do Eerw. Zusters. Van lia-lf 88 uur gele genheid om te biechten. Om half 8 en om 8 uur uitreiken der H> Communie. Daarna Rozenhoedje. DINSDAG, 7 uur Maria-Lof met Rozen hoedje. Van 6—7 uur gelegenheid om te biechten voor kinderen. WOENSDAG, Rozenhoedje na de H. Mis. DONDERDAG, Vigilie, geboden Vastendag. Rozenhoedje na de II. Mis. 's Avonds van 6—half 8 gelegenheid om te biechten. VRIJDAG, Feestdag van Allerheiligen, te vieren als Zondag. Om 6 uur Vroegmis. Om 9 uur gezongen Hoogmis, 's Avonds om 7 uur Zielenlof met predikatie. Gelegenheid om te biechten van 5—8 uur. Vandaag is liet ge oorloofd om vleesch en vetspijzen te gebrui ken. ZATERDAG, Allerzielendag, om 8 uur gezongen Requiem-mis. 's Avonds om 7 uur Zielenlof. 's Middags van -45 uur gelegenheid om te biechten voor kinderen; vau 59 uur voo_r de overige Parochianen. BEVERWIJK. ZONDAG, do H.H Missen lialf 7, 8 en 10 uur Hoogmis met predikatie, 1 uur en kwart voor 2 uur Catechismus voor jongens en meisjes; 3 uur Lof met Rozenhoedje; 6 uur Congregatie. MAANDAG, tie H.H. Missen tc 7, 8 cn 9 uur. DINSDAG', H.H. Missen 7 en 8 uur, om 9 uur geen H. Mis; 7 uur Lof. WOENSDAG, lc H.H. Missen te 7, 8 en 9 uur. DONDERDAG, de H.H. Missen 7, 8 en 9 uur; 7 uur Lof; half 5 biechten voor de meisjes; G—8 uur gelegenheid tot biechten. VRIJDAG, Feestdag van Allerheiligen, te vieren als Zondag. H.H. Missen als op Zondag i Na de Hoogmis Rozenhoedje. 3 uur Vespers, waarna Vespers voor overledenen. Na de Vespers om 6 uur biechthooren, half 7 Lof met preek. ZATERDAG, Allerzielendag IT.H. Missen 7, 8 uur en 9 uur plechtige Requiem-mis voor de Geloovige Zielen. 7 uur Lof met Rozen hoedje. Van 4—8 uur gelegenheid om te biechten. IJMUIDEN, 26 Oct. Z., mistig. Gearriveerd 25 October. Aire, s., Goole. Eemstroom, s., Leith. Alpha, s., Lapvik. lUrarius, s., Spanje. Gearriveerd 26 October: Dora Horn, s., St. Petersburg. Kingsland, s., Rosario. Juno, s., Rafso. Vertrokken 25 October: Absalon, s., Port Talbot. Prins Fred. Hendrik, s., Paramaribo. QBeta, s., Leith. Pallas, s., Metlu'I. Martha Russ, s., Umea. Batoum, s., New-Orleans. Hans Tavsen, s., Sunderland. Apollo, s., Dantzig. Unterwesev 22, lichter, Riga, per sleep- boot Neufahrwasser. Vertrokken 26 October: Nor eg, s., Kopenhagen. NEDE^L. STOOM VA A RTLI.JNEN. Oranje, van Batavia naar Amsterdam, ver trok 24 Oct. van Colombo. Billiton, van Amsterdam naar Batavia, pass. 25 Oct.. K. Carvoeiro. Gorontalo, van Rotterdam naar Batavia, arriveerde '25 Oct. te Port Said. Tambora, van Batavia naar Rotterdam, passeerde '25 Oct. v.m. Ouessant en wordt 26 dito 's avonds aldaar verwacht. Goentoer, van Rotterdam naar Batavia, pass. 25 Oct. Peniche. Samarinda, van Rotterdam naar Batavia, pass. 25 Oct. Gibraltar, Malang arriveerde 25 Oct. te Hamburg van Rotterdam. Rijnland, van Buenos Ayres naar Amster dam, passeerde 25 Oct. Ouessant. Lord Sefton arriv. 25 Oct. v.m. te Sa vannah via Hamburg van Rotterdam. Gorredijk, van Rotterdam, naar Cuba, Mexico en New-Orleans, vertrok 25 Oct, van Antwerpen. Maartensdijk, van Newport News en Bal- timore naar Rotterdam, pass. 25 Oct. 8.30 v.m. Lizard. Shira, van New-Orleans naar Rotterdam en Amsterdam, pass. 25 Oct. Wight. Sharistan, van Philadelphia naar Rotter- i dam, passeerde 25 Oct. Lizard, i Zijldijk vertrok '24 Oct, van Philadelphia naar Rotterdam. J Neptunus, van Amsterdam naar Barcelo na, passeerde 23 Oct. Gibraltar. Diana vertrok 25 Oct. van Pillau naar Amsterdam. Euterpe, van Valencia naar Amsterdam, pass.* '25 Oct. Ouessant. Iris arriveerde 25 Oct, tc Cadix van Al- meria, Pluto vertrok 25 October van Stettin naar Amsterdam. MGR. DREHMANNS. De toestand van Mgr. Drebinanns, bis schop van Roermond geeft reden tot tevre denheid. Zijn krachten nemen wederom toe. Naar de Missie. De Eerw. Pater Ambrosins Kuijs, van de Congregatie der H.H. Harten (uit Castricum) vertrok heden uit Antwerpen naar de missie PERSONALIA. Gisteren is te Breda voor liet examen Vrije- eu Ordeoefeningen der Gymnastiek onze stadge- noote mej. R. Th. M. van Breugel, geslaagd; te Amsterdam Blaagden voor hetzelfde examen de dames O. M. P. Kroon en J. H. Vrijdag, alsmede de heer E. Drees, allen van hiet. Vox Studiosorum meldt dat den 18en dezer een historische commissie van het Utrechtsch Studentencorps is ingesteld. In deze commissie o. m. zitting de heer Mr. H. Waller, alhier. DIEFSTAL MET BBAAK. Hedennacht kwart over drie werd de horloge maker en winkelier in gouden en zilveren sie raden, D. J. Ellinckhuijzeii, wonende Spaarn- wouderstraat 41, wakker door het rinkelen van glasscherven. De heer E. toog direct op onder zoek uit en bevond dat een glasruit van zijn winkel was gebroken. Een standaard met 32 gouden heeren- en damesringen werd direct ver mist. De heer E. stelde direct de politie van het geval in kennis en deze stelde een nauwgezet onderzoek in. De politiehond „Max" heeft hier- bü ook diensten bewezen. Nadat hem „lucht was gegeven" volgde hij na eene kleine aarze ling een spoor en vond in de Molensteeg vijf gladde ringen en twee dameskettingen, die zelf© nog niet werden vermist door den eigenaar. "Vermoedelijk ie de inbreker door het breken van de ruit op de vlucht geslagen en heeft daarbij deze voorwerpen verloren. Over de verdere na- sporingen van den dader of daders doen wij op verzoek het zwijgen, daar politie nog steeds zoe kende is. Hedenmorgen verdrong zich een tal rijke menigte voor den winkel. PHILIP. LOOTS. In een opstel over Noord-Nederlandsche componisten, in de Alkm. Crt. schrijft Emil Hullebroeck over onzen stadgenoot: „Philip Loots maakte zich in de eerste plaat» ui terst verdienstelijk door eenige reeksen al lermooiste kinderliederen, waardoor hij ten andere heeft bewezen, dat hij de Vlamingen op dit gebied ver vooruit is. Loots schreef veel. Zijn mannenkoren schat ik zeer hoog en onder zijn liederen is er bijzonderlijk een, dat mij een pereltje lijkt van het zui verste water. Ik bedoel „In 't woud". NED. NATUURHISTORISCHE VEREENI- GING. In de Kroon vergaderde gisteravond de afd. Haarlem van de Ned. Natuurhistori sche vereeniging. Een ondergeschikte wij ziging in het reglement werd bij acclamatie goedgekeurd. Tot afgevaardigde naar de vertegenwoordigende werd evenals vorige jaren benoemd de voorzitter, en tot plaats vervangster, mej. C. Cool. De voorzitter deed mededeeling van een schrijven van de Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten, die steun vraagt voor de obligaticleening tot behoud van de bosschen bij Oisterwijk. Ook een natuur kenner in Ouddorp vraagt steun voor het oprichten van een Natuur-hist. museum in zijn plaats. Hierna hield de heer H. H. v. d. Lek een zeer interessante causerie, aan de hand van lichtbeelfien, over paddestoelen. POLITIE VEREENIG ING De onderafdeeling „Kennemerland" van den Alg. Ned. Politiebond, gevestigd te Heemstede hield gisteravond aan liet Stationsplein al hier, in het café Jongbloedt, een ledenver gadering, welke goed was bezocht. Nadat eenige huishoudelijke zaken waren behandeld, hield Mr. A. Bruch, Advocaat alhier een rede naar aanleiding van het rapport van de Advies-commissie der Ned. Vereeniging voor Gemeentebelangen, en wel in 't bizonder over de al dan niet wensche- lijkheid van reorganisatie van het Politie wezen. Na deze rede ontspon zich een geanimeerd debat tusschen den heer Kemper, Inspecteur van Politie te Heemstede, en Mr. Bruch. Na een woord van dank van den voorzitter aan den geachten spreker Mr. Bruch, voor de leerzame rede, werd de wensch uitgesproken, dat Mr. Bruch de vergadering van de onder afdeeling „Kennemerland" met eenzelfde be zoek zou vereeren, hetgeen door Mr. Bruch gaarne werd beloofd. Hierna sluiting der vergadering. BEKROOND. Op de Bakkerij tentoonstelling te Amsterdam heeft, de heer D. de Rooy, van hier, in een af deeling met 45 inzendingen den 2den prijs be haald; de heer .T. Smit, van hier, behaalde in een afdeeling met 78 inzendingen den 4en prijs. MAATSCHAPPIJ TOT VERBETERING DER HUISVESTING VAN MINVER MOGENDEN TE HAARLEM. In de gisteren gehouden algemeene jaarverga dering werden de balans en de winst- en verlies- rekening over het boekjaar 1 Mei 191130 April 1942 goedgekeurd en het dividend vast gesteld op 214 pet. In den loop van het jaar zijn de nieuwe huizen in de Kerkhofstraat en in de Janssen van Kaaystraat in gebruik genomen en is laatstgenoemde straat voor 't verkeer ge opend. Naar de woningen was buitengewoon veel aanvraag. Overleden zijn de heeren Com missarissen Mr. N. G. Onoop Koopman© en Mr. Crommelin, wier plaatsen werden ingenomen door de heeren II. L. Janssen van Raay en P. H. Craandij'k. Als voorzitter en bestuurslid trad af de heer IT. L. Janssen van Raay, de oprichter en de onvermoeid-werkzame kracht, der Vereeni- i ging, welke in dezen energieken strijder voor dfl verbetering der volkshuisvesting zeer veel ver* liest. Het voorzitterschap werd overgenomen door den heer Dr. H. D. Kruseman. Tot be stuurslid werd gekozen mej. A. Hesselink, deza mede als secretaresse in de plaats van Mr. W. Onoop Koopmans, die als zoodanig wensehte te treden. DE BIOSCOOP IN HAARLEM. I In het Bioscope-theater ©p de Groote Markt. Het bioscope-theater op de Groote Markt trekt steeds veel belangstelling. De duidelijke films, de goede muziek en de uitstekende ex plicatie lokken .blijkbaar voortdurend veel toeschouwers. Gisteravond was de zaal weer flink bezet. Om de komische nummers werd weer hartelijk gelachen, terwijl een prackt- opname: „In het land van ijs", met vele schil derachtige wintergeziehten de aanwezigen deed genieten, getuige het applaus dat deze film ten deel viel. Om de volgende film: een eomedie van de firma Gaumont, getiteld: „In den tunnel", is eveneens onbedaarlijk gela chen. Een tragedie in drie acten; „Danse Fu- nèbre, „de Doodendans", werd, niettegen staande deze film ongeveer een uur duurt, door de aanwezigen van het begin tot het einde met de grootste belangstelling gevolgd. In dit stuk wordt de hoofdrol vervult op voortreffelijke wijze, door de beroemde ac trice Acta Neelsen. Evenals alle verdere films en opnamen is deze zeer duidelijk en scherp, en de moeite waard om gezien te worden. 55 JAAR GETROUWD. Men verzoekt ons plaatsing van het vol gende: Eenige bewoners der Assendelftstraat hebben zich tot een commissie gevormd, ten! einde een aldaar wonend echtpaar, dat 81 October a.s. 55 jaar getrouwd is, een stoffe lijk blijk van hulde te kunnen ov«jf S handigen. De buren uit deze omgeving ver- zoeken nu de door den commissaris van po litie goedgekeurde lijst, welke ter teekenia# zal worden aangeboden, niet voorbij te laten j gaan, daar zeer zeker eeu stoffelijk blijk

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 2