Van houtcn's Cacao -Si BUITENLAND. De oorlog op den Balkan. BINNENLAND. KAMEROVERZICHT. Kerknieuws. STADSNIEUWS. Verkoopingen, Boel huizen, enz, Voor gezonden en zieken. Voor werkers met hoofd of hand, Voor kinderen en volwassenen. Voor beoefenaars van elke sport. Altfjd heerlijk, versterkend en gemakkelijk bereid. CURSUS IN DE KATH. GELOOFS EN, ZEDELEER. in 1910 steeg het op Len in 1911 op 1.5. De opbrengsten der H. O. bedroeg in 1905 2009.81 Ytin 1911 1562.66Het belast baar inkomen (gemidd.) der aanslag in de gem. belasting was in 1905 545; in 1911 925; het belastbaar inkomen per hoofd in 1905 48.90; in 1911 125.11. De uitgaven per hoofd bedroegen in het jaar 1905 2.79; in 1911 5.78. De ontvangsten per hoofd in 1905 3.94 en in 1911 5.93. De uitgaven voor het armwezen in 1905 0.74 en in 1912 0.78. Hieruit blijkt, dat het peil der inkomens verbeterd is, alsook de individueele draag kracht. Ook de uitgaven worden vrijwel ge dekt door de inkomsten. Spr. besprak daarna de aanslagen in de forensenbelasting en con stateerde dat ongeveer 800 personen in de forenbelnsting dat is één derde van het totale aantal belastingplichtingen in Schoten zijn aangeslagen met een ronde som van ƒ4000. Dit verontrust spr. wel, want het geeft, voor hen 4.65 belasting, en zulks ondanks zij ge noodzaakt zijn in Schoten te wonen. Ook de twee klassen van belasting achtte spr. in bet nadeel der gemeente. Dit echter zal met tertijd wel beter worden, hoopt spr. Er moet bezuinigd worden, gaat spr. voort. Nieuwe ramingsposten moeten achterwege blijven. Dan zou spr. niet willen dat werd doorgegaan met maar steeds arbeiderswoningen te bou wen en ten slotte spoorde hij aan te trachten de geheele gemeente in één klasse van de belasting te brengen. Spr. achtte voorts den financieelen toestand der gasfabriek gunstig en wenschte den raad geluk, dat niet is over gegaan tot verhooging van den gasprijs. Spr. bracht hulde aan directie en personeel der fabriek. Verder besprak spreker de leenin gen voor uitbreiding enz. der gasfabriek, en is hij gekant tegen reorganisatie aan de gas fabriek voor het gebruik der straten. Liever ziet spr. een post voor bijdragen in het on derhoud der straten. Dan heeft de raad het in zijn handen om deze som in een gunstig jaar te verminderen. Industrie en handel, meent spr., moet bevorderd worden. Om de klein-indnstrie te bevorderen, stelt spr. voor om water te verschaffen onder voldoende waarborgen aan klein-industrieelen. Wat betreft de watervoorziening, geeft spr. in overweging aan Haarlem te verzoeken al reeds een ringleiding aan te leggen, zoodat veel menscheu geholpen zullen zijn, en zou voorzien zijn tegen brandgevaar. Dit zou een kosten meebrengen, heeft men gezegd, van 15 a 20,000. Ook dat is bezwaarlijk voor Schoten. Maar spr. zon wenschen te vragen of het voldoende zou zijn voor Haarlem om jaarlijks de rente te garandeeren, totdat Haarlem gedekt is door winstneming. Dit mag Haarlem wel doen, omdat Schoten toch haar best doet om den omzet uit te breiden. Later als er winst gemaakt wordt, zou spr. dan ook een gedeelte der winst in de ge meentekas willen zien vloeien, omdat van te voren Schoten al rente gegarandeerd zal hebben. Spr. rekent op een welwillende hou ding in dezen van den Haarlemsehen Raad. Ten slotte maakt spr. nog eenige opmer kingen en stelt vragen over de a.s. gemeente keuringsdienst, over de kwesties dit jaar ge rezen bij aanbestedingen. De aannemers schij nen b.v. tegen partieele aanbesteding te zijn, toch meent spr. dat het dien kant in den vervolge uit moet. Daarna verkreeg de heer Verton het woord. Hij sprak eerst over de begrooting van het Burg. Armbestuur. Voor de begroo ting der gasfabriek bracht spr. hulde aan den directeur voor de heldere samenstelling der begrooting. Spr. wees evenals de heer Hooij op den post van 5000 uitgetrokken voor recognitie aan de gemeente. Hij meent dat men aan de gasfabriek dezelfde lasten moet opleggen als aan een particulier bedrijf. Echter beschouwt hij ook de post winst, en dan acht hij de opgelegde belasting te hoog en te mal, ook omdat verlaging van den gasprijs er door wordt tegengehouden. Spr. wenscht openbare aanbesteding van de gasfabriek. Wat de gemeente-begrooting betreft, meent spr. dat zij geen onprettig beeld geeft. De opbrengsten bedragen, vol gens de heer Verton, dit jaar 18,940 meer, en dat is voor hem het bewijs, dat het zoo (Blecht niet is. Toch blijft verbetering ge- wenscht en hier is hij het eens met den heer Hooy: er moet beperking der uitgaven ko men; maar toch moeten vele posten, volgens den heer Verton, worden verhoogd. Spreker weet verder dat nu tenminste nog niet be hoeft begonnen te worden met 2lA pet. te heffen. Ook met een minder percentage zul len de noodige inkomsten er wel komen. De verbetering der financiën moet niet gevon den worden, volgens spr., in het weren van arbeiders uit de gemeente, of het brengen van alle inwoners in één klasse, maar in een betere financieels regeling der financiën van rijkswege. De heer Lonwerse wijst er op, dat als men fabrieken aan het Spaarne wil hebben, er ook arbeiderswoningen moeten zijn. Dit moet men niet vergeten. Haarlem heeft de industrie voor haar ook bedorven door niet op tijd de industrie in de hand te werken. De heer V e r k o o ij wenscht goed en goed koop openbaar onderwijs. Ook is hij tegen de 5000 op de begrooting der gasfabriek, om dat zij gasprij8verlaging tegenhoudt. Spreker meent dat arbeiders niet uit de gemeente mo gen geweerd worden. Spr. wil progressieve belasting. Een ontwerp zal weldra door spr. hiervoor worden ingediend. De heer Olie wenscht de algerueene be schouwingen nu te eindigen. De voorzitter verdedigt de recogni tie der gasfabriek. De verordening gebiedt het. De gasfabriek is een particulier bedrijf. De voorzitter wijst er op in antwoord op een vermeende vraag van den heer Hooy, dat de gasfabriek eerst dit jaar een reservefonds zal krijgen; om Haarlem 500 rente-garantie aan te bieden acht spr. onnoodig. Men weet voor uit dat Haarlem dat niet doet, niet doen kan zelfs. Wat de kwestie der partieele aanbeste dingen betreft, kan spr. nog geen antwoord geven, omdat eenige gegevens ontbreken. Dat de uitgave van het armwezen vermindert, wijst volgens den voorz. op betere toestan den in de gemeente. Veel is dit te danken aan 'tdoor den raad ingestelde Werkloozen- fonds. Dat de winst der gasfabriek geheel ten bate van de gebruikers moet aangewend wor den, acht spr. niet billijk, omdat de gemeente tal van bedrijven heeft, waar iedereen aan moet betalen, zonder er dikwijls veel van te genieten, als in deze gemeente de reiniging is, die speciaal voor Nieuw-Schoten is en waaraan iedereen meebetaalt. Wat de kwes tie der arbeiderswoningen betreft, zal dit zich regelen naar de behoeften. Zijn er ar beiderswoningen noodig, dan zullen zii er ikomen; zijn er andere noodig, dan worden j ook die gebouwd. Er moet echter een goede bouw- en woningverordening zijn, die klinkt als een klok, om goede, luchtige woningen te krijgen. Hierna werd de begrooting van het Burg. Armbestuur behandeld en zonder discussie of hoofdei, stemming goedgekeurd. Zij wijst een bedrag aan van 7844. De begrooting vnnr de Gem. gasfabriek lokte meer discussie uit. De heer Hooy, als voorzitter der begroo- tingscommissie, zegde dat van baar geen ad vies is te verwachten op verschillende voor stellen van den heer Verton,, omdat verla ging of verhooging der post niet zonder goede kennis van zaken kan geschieden. In dezen geest adviseerden ook B. en W. op de voorstellen. De heer Verton trekt dan zijn voorstel len in. De heer Verton stelde voor het loon van den lantaarnopsteker te brengen op 13.20 per week of 22 cent per uur. De heer Verkooy wenscht het loon van j den lantaarnopsteker te brengen op 14.—. Dit voorstel wordt niet ondersteund. Het voorstel van den heer V e r t o n wordt verworpen met 7 tegen 6 stemmen. Het voorstel der Gascommissie om het loon op 21 ct. per uur te brengen, wordt aange nomen. De begrootingscommissie en de heer Ver ton stelden voor om de tantièmes voor den di recteur te doen vervallen. De heer Verton stelt voor het salaris te brengen op 1700 en de gascommissie stelt verhooging met 250 voor. B. en W. zijn er niet tegen, indien het sa laris om de 3 of 5 jaar wordt herzien. Besloten wordt de tantièmes te laten ver vallen, terwijl zoo spoedig mogelijk het sa laris nader zal worden geregeld. Het loon der stokers wordt door de com missies voorgesteld op 14 per week te brengen. De heer V e r k o o y vroeg 15. De heer Hooy vraagt waar het heen moet met de gemeente-financiën, wanneer men consequent de loonen van alle werklieden en zelfs onderwijzers in verhouding tot dit loon wil brengen. Het voorstel-Verkooy wordt niet voldoende ondersteund. Het voorstel van B. en W. om het loon der eerste stokers op 14.10 te brengen en dat der tweede stokers op 13.10 wordt aange nomen. Het voorstel van den heer Ilooy om voor do gasfabriek geen 500.— recognitie te vragen, maar allleen 2000 als bijdrage in het onderhoud van stralen en verder deze som elk jaar door den raad te doen bepalen, werd verworpen, nadat de voorzitter zich er tegen had verklaard, steunende op bepalin gen der verordening. Hiermede waren de uitgaven behandeld van de begrooting der gem. gasfabriek en was het kwart voor twaalf geworden. De voorzitter schorste de vergadering tot Dinsdagavond, om dan de ontvangsten der gem. gasfabriek onder de oogen te zien en de gemeentebegrooting. DE TOESTAND, Geen bijzonder oorlogsnieuws. Een groo- to slag wordt verwacht ten Zuiden van Adrianopel waar het Turkscbe leger van drie zijden dreigt besprongen te worden. De mogendheden zijn in koortsacktig- drukke beraaüs!.-"ligpn om toch maar den Europeeschcn vrede te bewaren. Alles wacht nu op den uitslag van den grooten veldslag die waarschiinliik beslissend zal worden. Stilte vóór den storm. Het is op het oorlogsveld dc stilte vóór den storm. Wij kunnen vandaag kort zijn met het nieuws van den Balkan: de tele graaf zwijgt zoo goed als geheel over nieu we feiten. Alleen blijkt een keer te meer, dat het veldtochtplan der Bulgaren krachtig wordt doorgezet: de verbinding van het Ooster- leger der Turken met Constantinopel is in derdaad verbroken en ook Adrianopel is geheel geïsoleerd. De Turken zetten nu er alles en alles op: ze voeren met tienduizen den versche troepen aan en zullen zeker een geweldige krachtsinspanning doen onder Nazim pasja in. den grooten slag die aan staande, of misschien al begonnen is. Dat wordt nu de beslissende slag van den oorlog I De Bulgaren zullen het zeer zeker heel hard te verantwoorden hebben 1... Wij verwijzen voor het overige naar de uitvoerige berichten, in het Tweede Blad van heden opgenomen: de aandacht van Europa wordt nu verdeeld tusschen de krijgsbedrijven eenerzijds en de onderhan delingen in de kabinetten der mogendheden anderzijds De Times schrijft bijvoorbeeld dat de tijd gekomen is, waarop Nazim pasja moet be slissen tusschen het aanvaarden van den strijd en het bijwonen van den ondergang van het Turksche rijk in Europa. De Ti mes gelooft blijkbaar niet meer aan de mo gelijkheid dat de Turksche zaak nog te redden zou zijn. Het blad gaat uitvoerig de oorzaken van het verval van het Turk sche leger na, waarvan het als hoofdoorzaak beschouwt het feit, dat de Jong-Turksche officieren in de eerste plaats politici, daar na pas militairen waren. De „Status quo" en wat ervan worden zal. Het sprookje van de „status quo ante" onze lezers weten nu zoo langzamerhand wel dat de geleerde diplomaten dat hebben verstaan als „geen centimeter verandering van grondgebied, hoe de oorlog ook afloopt" is natuurlijk van de baan geknikkerd, zooals we gisteren al zeiden. De heeren diplomaten hebben er nu een handigheidje op gevonden, en vertellen, dat waarschijnlijk de „status quo" als territori aal begrip zal worden gegeven en daarvoor een „status quo" van de belangensferen in de plaats gesteld zal worden; dezen te hand haven zal voortaan het streven zijn. Deze geleerdheid beteekent, dat ze zelf zullen zorgen dat de Balkanstaten hun geen brokje voor den neus wegkapen. Maar ze begrijpen intusschen, dat de vier. Balkan- mogendheden niet meer de kleine jongens zijn van vroeger, en dus niet meer. geringe loord kunnen worden. Dat wordt nu het gevaarlijke moment I Zooals In het Tweede Blad al wordt ge zegd: het gaat er nu om, wat Oostenrijk doen zal wanneer de Balkanstaten den han delsweg van Oostenrijk op Saloniki willen afsnijden. En voorts, wat Rusland zal doen, als Bulgarije op enorme vergrooting aam spraak maakt 1 Men zie voor later nieuws onze „Nageko men en Laatste Bei'ichten", Het feest van Constantijn. In het paleis van Lateranen te Rome had Maandag |de plechtige herdenking plaats van de op 28 October 312 door Constantijn be haalde overwinning op Maxentius, de vie ring dus van het eigenlijke Constantijnfeest. De trappencorridor in het paleis, waarin aan beide zijden oude sarcofagen staan uit den tijd van Constantijn, was met tapijten en palmen, met groene guirlandes en kost bare kandelabers feestelijk getooid. Daar de voorzitter van het feestcomité' ongesteld was, heette de vice-president graaf Vine Macchi den aanwezigen welkom. Ver volgens hield prof. Marucchi, secretaris van het comité, een feestrede over de overwin ning van Constantijn en over de monumen ten van het Lateraan. Prof. Nogara, vice-president van het plaatselijk comité te Rome had als onder werp voor zijn rede: „Vóór en na den vrede van Constantijn"; Prelaat de Waal hield, als voorzitter van het „Collegium Cultordm Martyrum" een Latijnsche redevoering, waarin hij het verband besprak, dat er be stond tusschen genoemd collegium en de huidige feesten. Laatste spreker was graaf Santucci, vice-president van de broeder schap van het H. Kruis. Hij besprak de overwinning van het Kruis. Met een koorgezang werd dit wel ge slaagde feest, dat door het college der kar dinalen, tal van bisschoppen, kerkelijke au toriteiten en het bij het Vaticaan geaccre diteerde corps diplomatique werd bijge woond, gesloten. De nalatenschap van Koning Leopold, Prinses Louise zal er denkelijk in toestemmen dat men haar onder curateele stelt. Dit zal ge paard gaan met een definitieve schikking met de Belgische staat ten opzichte van de erfenis van Koning Leopold. De nieuwe Aartsbisschop van Keulen. Zooals wij gisteren in een groot deel onzer oplage nog konden mededeelen, werd ons gis termiddag geseind dat Mgr. Dr. Felix von Hartmann, Bisschop van Munster en Westfalen, gekozen is tot Aartsbisschop van Keulen. Z. D. H. was pas sinds een half jaar bisschop van Munster. Hij behoort, volgens betrouwbare berichten, tot de tegenstanders' van de door Keulen zoo vooruitgeschoven christelijke (d. w. z. interconfessioneele) organisaties en is een warm voorstander van de principiëel-katholieke vakvereenigingen. Als dit waar is, is deze ver kiezing een zeer gewichtige en beteckenis- volle Amerika en Cuba. In afwachting van een mogelijk beroep op Amerika's tusschenkomst op Cuba, mst de krui ser Baltimore zich uit om binnen twee etmalen van de marinewerf te Philadelphia zee te kie zen. Te New-York wordt ook de kanonneerboot Yankton gereed gehouden. RONA EERSTE KAMER De Eerste Kamer behandelde gisteren ver scheidene wetsontwerpen van kleinen om vang. Allereerst het ontwerp tot wijziging en aanvulling van de Muntwet, en dat tot nadere regeling van liet Ned.-Indische munt wezen, waarbij de heer Cremer waarschuw de tegen te veel aanmunting van zilveren pasmunt voor lndië. Hij vreesde dat ten gevolge van deprecieering Nedérland schade zal lijden. Hij bepleitte de invoering van den gouden standaard voor Nederland, den zilveren voor lndië, en eigen muntslag voor lndië. De heer Van Nierop maakte ook' be denking tegen toeneming van de zilver circulatie. Spr. durfde thans de vraag niet te beantwoorden, of inderdaad scheiding van het muntwezen in lndië en in Nederland gcwenscht is, maar het vraagstuk behoort te worden onderzocht. De heer Van den Bergh steunde den heer Cremer, wiens bezwaren hij geenszins denk beeldig acht. Als de goudbehoefte in lndië toeneemt, zou liet zilvergeld kunnen depre- cieeren. De minister van financiën (de heer Kolk man) zegde dat de regeering zelve door drongen is van de noodzakelijkheid, den zilveren muntvoorraad niet te groot te doen worden. Nadeelen voor Nederland vreesde hij van de ontwerpen niet. De wet werd daarna zonder stemming aan genomen. TWEEDE KAMER. Boosaardige obstructie der socialisten. Duys ncgcu uur lang aan het woord. Nadat de heer Duys (het praedioaat „heer" zou men bij dezen man willen weglaten) Vrij dag al een paar uur had staan schetteren, heeft deze socialist kans gezien om gisteren den ge- heelen dag dag- en avondzitting! nog vol te praten. Het is nu wel duidelijk waar de socialisten liet op aanleggendoor obstructie en lang pra ten moet de wet doodgedrukt worden en de tijd vermorst. De arbeiderspensioenen.fuut Dat kan de linkerzijde niet schelen, als zij maar bij de verkiezingen kan aankomen met het praatje: Rechts is machteloos geweest om wat te doen. En ddarvoor is hun geen laag en schan delijk middel te veel Remmen maar! De heeren vergeten echter dat het bij de arbeiders vooral in den kijkert loopt, nu zóó schandelijke obstructie door véél- praten (zonder wat te zeggen) wordt gevoerd. In de Kamer was er zoo goed als geen mensch die naar het gezwets van Duys bleef luisteren. Alleen de voorzitter, die moet, en drie of vier leden die brieven schreven. Zóó wordt door de linkerzijde, door de socia listen vooral, met de nooden van den arbeider de draak gestoken.'t Is leerzaam! UIT DE STAATCOURANT. Bij Kon. besluit van 28 dezer zijn, met ingang van 1 December, bij de Algemeene Landsdruk kerij benoemd. lo. tot directeur, G. A. Jonasse, thans on der-directeur van genoemde inrichting; 2o. tot onder-directeur, G. P. Tierie, te Haarlem. DE VERKIEZING TE OMMEN. „Het Huisgezin" zegt in een artikeltje over de verkiezing te Ommen bijna letterlijk hetzelf de wat wij gisteren meenden to moeten zeggen in ons kruiskopje: „Alles hangt nu af van de wijsheid der Chris- telijk-Historische Unie. Zij staat thans voor de keus: haar partijge noot baron Mackay verloochenen of de coalitie prijsgeven. Er is geen derde. De houding van den heer Mackay in deze zaak is beneden alle critiek geweest. Ook de tegenstander, mits hij rechtschapen zij, zal dit moeten toegeven. En het eert hem niet, dat hij zich beijverd heeft, uit een min nobele daad van den heer Mackay politieke munt te slaan. Maar onze politieke zeden staan niet hoog, en wat de politieke tegenstander doet moet hij zelf weten te verantwoorden. Anders staat het met de Christelijk-Histori- sche partij. Wat zij zal doen zich al dan niet solidair verklaren met den heer Mackay raakt onmid dellijk de beide andere groepen der coalitie. Mocht zij het te Ommen gebeurde goedkeuren en dekken, dan zou alle samenwerking met haar bij de komende stembus zijn afgesneden. Daar om hangt van haar beslissing zoo ontzaglijk veel af. Men kan in veel dingen uiterst inschikkelijk zijn en men moet het soms wezen, maar voor het te Ommen gebenrde moet voldoening wor den geschonken. Dit vordert de eer: het hoogste wat personen, het hoogste ook wat partijen bezitten." NEDERLANDSCHE MILITAIRE ATTACHE'S. Blijkens te 's-Gravenhage ontvangen be richt heeft de Bulgaarsche regeering thans kapitein jhr. Wittert van Hoogland ver gund als militair attaché de krijgsverrich tingen te volgen en is hij van Boekarest naar liet oorlogstooneel vertrokken. Voor het geval de regeering van Grieken land daarin bewilligt, zal ook bij de Griek- sche strijdmacht een Nederlandsch officier als militair attaché de oorlogsbewegingen bijwonen. Als zoodanig zou aangewezen worden de kapitein der. infanterie op non-activiteit Thomson, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor Leeuwarden. staan. Ilct ongeluk moet tusschen Den Haag en Scheveningen gebeurd zijn, daar de man te 's Gravenhage was ingestapt. Levend begraven. Een 15-jarige leer ling van het Duitsclie pensionnaat „De Nieuwe Munt" te Tegelcn (L.) is Zondag middag op de speelplaats onder instortend zand «bedolven en eenige oogenblikken la- ter levenloos te voorschijn gehaald! TE VERKOOPEN. Donderdag, 31 Oct. BLOExMENDAAL. Bi. Verkooplokaal na bij de kerk te Bloemendaal 8 uur Not. J. H. Wildervanek de Blécourt. Vei ling van villa's en weiland. BUIKSLOOT. Koffiehuis „Noord-Holland" 11 uur Not. A. J. Bergman. Vei len en verkoopen de hofstede „Ter Miel", gelegen aan de Kanaaldijk. IJMUIDEN. Op terrein van de voormalige Vischafslag 10 uur Not. G. D. Boer lage. .Verkoopine van scheeps-inventaris goederen Een bofferd. Gisteravond is een man op het Rembrandtsplein te Amsterdam op de rails gevallen voor een motorwagen van de tram, en wel voor den eenïgen motorwagen, dde bij wijze van proef, met een veiligheidstoestel is toege rust. Dit toestel deed zijn plicht, klapte uit en ving den man in het net op, zoodat hij er ge heel zonder letsel is afgekomen. Men verzekert, dat het ditmaal geen proefneming heeft gegol denl Het „zindelijke" boertje. Dezer dagen was te Broek-in-Waterland een boer bezig zijn melkbussen (voor Amsterdam bestemd) te wasschen in de vaart der „Zes Steden". Op een stoep, ongeveer 10 M. verder, spoel de even te voren een vrouw luiers in die vaart. En tusschen die plekken prijkte op epn deur „Besmettelijke Ziekte" (Diphthe ntis).: Een onvoorzichtige? Maandagavond na aankomst van den trein der Electrische Spoor te 9 uur 42 te Scheveningen, vond de conducteur in een der wagens op de kussens liggen het lijk van een reiziger. Het bleek, dat hij een ernstige wonde aan het hoofd had bekomen; de schedel was geheel verbrijzeld. Men vermoedt, dat de man uit een geopend raam heeft gekeken en dientengevolge het hoofd heeft gestooten tegen een der palen waaraan de verbin dingslijnen voor de electrische geleiding zijn bevestigd en die tusschen Wassenaar en Scheveningen nogal dicht langs de spoorlijn BENOEMINGEN. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft aan den Weleerw. pater J. H- A. Hendriksen O.F.M. eervol ontslag verleend als kapelaan te Franeker en heeft benoemd tot kapelaan te Franeker den Weleerw. pa ter J. G. Tesser O.F.M. PASTOOR VERBRAAK. Het was den len October vijftig jaar ge leden dat de bekende pastoor H. C. Ver braak, thans te Magelang, tot priester werd gewijd. Den 3en October herdacht hij den dag, waarop hij voor veertig jaar in lndië voet aan wal zette. Van de veertig jaar welke hij onafgebroken in lndië vertoefde, bracht pastoor Verbraak er 33 op Atjeh door. EEN KAMER VAN ARBEID VOOR HET! HANDELS EN CREDIETWEZEN ALHIER. De Staatscourant van lieden bevat het volgende koninklijke besluit: Voor de gemeente Haarlem wordt eene Kamer van arbeid opgericht, waarin verte genwoordigd zullen zijn de navolgende be drijven: de bedrijven, die uitsluitend ten doel hebben de levering van goederen aan handelaren (groothandel), de effectenhandel en het assurantiebedrijf, ook voor zoover deze bedrijven worden uitgeoefend door. commissionnairs, agenten, correspondenten en dergelijke personen; het bankiersbedrijf; het kassiersbedrijfde hypotheekbanken; de spaar- en de voorschotbanken; de ex peditiebedrijven, daaronder, niet begrepen het scliippersbedrijf, het sleepersbedrijf en het sjouwersbedrijfde makelaardij. De zetel der Kamer is gevestigd te Haar» lem. De Kamer zal den naam dragen van „Kamer, van arbeid voor het handels-, cre- diet- en verzekeringswezen te Haarlem". In de Kamer zullen 10 leden zitting heb ben. Met patroons worden gelijkgesteld de algemeene procuratiehouders. De leden en de secretaris der Kamer, en de voorzitter van den verzoeningsraad hebben voor elke volgens de voorschriften der. wet op de Kamers van arbeid gehouden vergadering, die zij bijwonen, recht op een bedrag van vijftig centen, benevens voor elk uur of gedeelte daarvan, dat de vergadering duurt, op eene som van vijf en twintig centen. Morgenavond heeft in de Kathedrale kerk geen cursus plaats in de Kath. Ge» loot's en Zedeleer. DIEFSTALLEN. Ten nadeele van de Gem. Lichtfabrieken zijn 680 K.G. oud-ijzer gestolen, oude en nieuwe gaspijpen. Als verdacht dezen diefstal te hebben bedreven zijn aangehouden de los- se-werklieden (niet in dienst der gemeente) N. v. G. en W. B. Zij. hadden het ijzer verkocht voor f 13.60. De schoenwinkelier L. B. uit de Lange Veerstraat is door H. S. opgelicht voor vijf paar dameslaarzen. Hij had ze reeds beleend voor f 10. De schoenen zijn door de politie in beslag genomen, en tegen den dader if proces-verbaal opgemaakt. Aan de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M. werden gistermiddag van een zestal tenders, de koperen pijpen, welke het water uit de tender naar de locomotief leiden, ver-» mist, te zamen ongeveer een 80 K.G. zwaar. Vermoedelijk zijn deze in den nacht van 28 op 29 dezer ontvreemd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 2