hhkhafi* piu&N Nagekomen Berichten. Verkoopingen Boel- huizen enz., NIEUWS UIT DEN OMTREK. DE SPAARNEBANK Ingezonden Rüededeeiingen. Zijn Uw Nieren verzwakt? FLINKE EETLUST Rechtszaken. AMSTERDAMSCHE BEü.ib\ belast zich mat de uitvoerir van effecten-orders. De Gemeeniebegrooting voor 1913 in den Haarlemschen Gemeenteraad. In „De Kroon VERKOCHT. KOERSEN VAN HEDEN, 30 OCTOBER Wld bVU H'/m NIEUWE GRACHT 98, HAARLEI Hedenmorgen 10 uur vergaderde de raad uezer gemeente ter behandeling van de Haarlemsclie gemeeniebegrooting voor 1913. Afwezig waren de heeren Mr. Spoor, Wcl- *enaar en v. Rossum. De beide nieuw-gekozenen mogen nog niet fitting nemen. Onder de ingekomen stukken was o.m.': Gen verzoekschrift van de afd. Haarlem den Centralen Bond van Bouwvalcar- beid.crs, betreffende het voorschrijven van Veiligheidsmaatregelen bij bouwwerken en 'tot aanwezig zijn op die werken van drink water, een schaftlokaal en een privaat. een verzoekschrift van de afd. Haarlem van den Bond van Nederlandsclie Gemeen tewerklieden en van de onderafdeeling ge meentewerklieden van de afd. Haarlem van den Ned. R.K. Volksbond betreffende de verstrekking van oüekleeding aan gemeen tewerklieden, die daarvoor in aanmerking komen; een verzoekschrift van W. v. Liemt e. a. om op de bcgrooting voor 1913 gelden uit te trekken voor asfalteering van den Ane- gang; dat Ged. Staten der prov. Noord-Holland namens den Min. van Binnenl. Zaken, han delende krachtens machtiging der Koningin van 23 Nov. 1911 no. 1, hebben bericht, dat tegen de goedkeuring van de op 27 Maart j.l. vastgestelde verordening ter wij ziging van die op de heffing van markt- gemeentegrond op de Botermarkt en de geld voor het gebruik van den openbaren Glide Groenmarkt, bedenking bestaat aange zien de geraamde opbrengst de vermoede lijke kosten belangrijk overtreft. In de derde afdeeling was bij het nazien ncr begrooting bezwaar gemaakt tegen eene in de onlangs nieuw vastgestelde instructie voor de buitengewone veldwachters opgeno men bepaling, houdende verbod aan die ambtenaren om als lid cener vereeniging dan wel daarbuiten staande, in den strijd der politieke partijen, van welke richting °°k, een werkzaam aandeel te nemen, i'. en W. hebben hierop geantwoord dat 0 buitengewone gemecnte-veldwachters be noemd worden door den Commissaris der 'Koningin en deze hunne instructie vast- s lt. De bepalingen dezer instructie liggen dus buiten de kring der beschouwingen en beraadslagingen van den Raad. Van den uitgesproken wensch om de Raadsvergaderingen om de, veertien dagen te doen houden is cloor den voorzitter ken nis genomen; van dien wensch zal ook de nieuwe Burgemeester, wanneer hij in functie is getreden niet onkundig worden gelaten. De wcnschelijkheid dat, zoo mogelijk, alle aanhangige zaken door den Raad worden behandeld voordat de nieuwe burgemeester in functie treedt, kunnen B. en W. niet eamen. Niet alleen vereischt zulks een bui tengewone krachtsinspanning, maar ook zou het niet hoffelijk zijn, op dit oogenblik al lerlei beslissingen te nemen, waarvan de uitvoering aan den niéuwen burgemeester is opgedragen, zonder dat deze zelf aan de beslissing kan medewerken. Algemeene beschouwingen. De heer THIEL heeft eenige opmerkingen b-m. naar aanleiding van het antwoord van 'B. en W. over de commissie voor sociale aangelegenheden. B. en W. zegden zulk. een commissie niet noodig te hebben, omdat in andere commissies uitstekende krachten zit ting hebben. Spr. vraagt of B. en "W. van plan zijn om waarlijk meer gebruik te ma ken van de commissies van bijstand. B. en W. verklaarden zich tegen de afdoening te ^ijn van alle aanhangige zaken, voordat de burgemeester in functie treedt. Zij noem den dat onhoffelijk. Spr. is van een ander idee en blijft bij zijn meening dat de za ken moeten worden afgedaan. De heer Thiel maakte voorts 'n aanmerking °P een uitlating van B. en W., waarbij zij te kennen geven dat een beoordeeling van de instructie der buitengew. veldwachters, buiten den kring der beschouwingen ligt van den Raad. Wat er wel en wat er niet behoort is ter beoordeeling van den vaad, niet van B. en W. Spr. meent dat onzen ambtenaren duidelijk moet gemaakt worden dat zij kunnen bedanken voor een aanstelling tot buitengew. veldwachter en wei in verband met de instructie, waarbij de C. der K. hen verbiedt deel te nemen aan een actie in welke politieke richting ook. Wij mogen niet, zegt spr., oorzaak zijn dat hun rechten verkort worden als burger. En wij moeten doen, wat wij kun nen, al kan de raad de instructie niet ver anderen. De heer DE BRAAL verdedigde even eens de instelling van de commissie voor sociale aangelegenheden. Ook bracht hij het woningvraagstuk ter sprake en verzocht B. en W. daaraan vooral hun aandacht te schenken. Spr. wees op woningen als in de iWitstraat, Peuzelaarsteeg. Wat moeten de Vreemdelingen denken, die het nieuwe mu seum bezoekend, eens verdwalen? Dit vraag stuk wordt weer urgent ook door de fo- i'ensenbelasting. De heer SCHREUDERS bracht hulde aan B. en W. voor de bcgrooting. De bedrijven z.ien er zeer gunstig uit. Zij werpen mooie lyinst af. Spr. spoorde aan tot voorzich tig voortgaan in deze richting, 'De heer SCHRAM vindt het niet goed bat als rapporteur der afdeelingsvergaderin- gen steeds het jongste lid wordt benoemd. Zelfs, de knapste man zit niet altijd zoo goed in gemeentezaken, dat het rapport in alle opzichten volledig en duidelijk is. Spr. wenscht verder dat de burgemeester voor zoo weinig mogelijk punten ter uitvoe ring wordt gezet, aan welker besluit hij niet heelt medegemerkt. Ook acht hij het wen- schelijk in verband met de meergenoemde instructie voor de buitengewone veldwach ters, dat geen enkel burger in zijn rech ten wordt verkort. De heer KRELAGE maakt de opmerking bat het dan alléén wensclielijk is om de 14 dagen te vergaderen, wanneer, er. wat te behandelen valt. Ook de heer BREGONJE voert hierover, het woord. de"! v°ORZITTER zegt dat B. en .W. in bel i to 'weken zooveel mogelijk spoed De c" gemaakt met afdoening vanzaken, do 13 i veroaderde zelfs week aan week om oudste zaken het eerst af te doen. De iKeflsgh van den heer Schram to volgen, be hoort ter beoordeeling van B. en W. De voorz. merkt op dat de Raad vele zaken heeft uitgesteld. B. en ,W. echter hebben zich niets te verwijten. Den heer Schram antwoordt de voorz. dat het wel de ge woonte is om het jongste raadslid rappor teur te doen zijn, maar dat sluit niet uit dat een voorstel tot verandering kan inge diend worden. De lieer Schreuders dankt spr. voor zijne waardeerende woorden. De kwestie der gem. veldwachters laat spr. over aan den nieuwen burgemeester om te beantwoorden evenzoo de kwestie der com missie voor sociale adviezen. Den heer de Braaf antwoordt spr. dat wel een drietal vereenigingen zich met het woningvraag stuk bezig houden. Deze zullen niet nala ten om subsidie te vragen. De heer THIEL vraagt uitdrukkelijk wel ke de meening is van B. en "W. over de vraag of wij, gemeente Haarlem, voor onze ambtenaren zulk een druk kunnen toela ten, als in de instructie wordt uitgeoefend. Wij behoeven niet te wachten op het oor deel van den burgemeester. Ook B. en W. moeten hierover epn oordeel hebben. De VOORZITTER zegt dat de lieer Thiel altijd een voorstel kan doen om de in structie te veranderen. De heer THIEL zegt dat lioe langer, hoe meer personen in gemeentedienst een aan stelling tot buitengew. veldwachter aanne men, zonder daartoe verplicht te zijn. Hij constateert dat hij voor de derde maal een oordeel van B. en W. vraagt over de zaak, zonder een antwoord te ontvangen. AVelke weg hij moet volgen, heeft hij niet gevraagd Als nu wordt overgegaan tot artikelsge- wijze behandeling van de bcgrooting. (Wordt vervolgd). Plaatsgebrek noopt ons, het uitvoerig ver slag hier af te breken en morgen te ver volgen. Alleen stippen wij hier aan, dat besloten werd een officieel verslag van de debatten van don Raad uit te geven; dat de brugwachters voortaan om de 14 clagen een geheel vrijen Zondag zullen liebhen, en dat de verhooging van het tractenient debaters van den Raad uit tc geven; dat genomen. Om half twee werd de zitting weer vervolgd. Na de pauze werd een voorstel van den heer Hecrkens-Thijssen verworpen om een som uit tc trekken ten einde door te gaan met de asfalteering. Toch zal, volgens don heer de Breuk, wanneer de gewone middelen het toelaten, met de asfal teering worden voortgegaan. ii Der Frauenfresser. Voor een matig bezette zaai gaf gister avond het Wiener Operetten Ensemble, di rector Miksa Préger een opvoering van „Der Frauenfresser", operette in drie acten van Leo Stein en Lindau, muziek van Edmund Eysler. Dit gezelschap, dat blijkbaar over goede middelen beschikt, heeft in zijn genre goed werk kunnen leveren, en zoo ontbrak er dan ook gisteravond technisch zoo goed als niets aan de opvoering van „Der Frauenfresser". Dit werk, dat op gelijke hoogte staat met „Lustige Wittwe", „Dóllarprinses" en der gelijke, de muziek van der Frauenfresser vertoont merkwaardige overeenkomst met die van laatstgenoemde operette heeft al even weinig om 't lijf, eischt al heel weinig gees telijke inspanning bij den hoorder, die niets anders heeft te doen, dan genoeglijk te zit ten luisteren en te kijken. Er is vlot gezon gen en gespeeld: aan routine in 't zingen en een charmante handigheid in 't acteeven ont breekt het dezen spelers niet. Zoo blijft er dan ook den heelen avond een prettige le vendigheid op het tooneel, zijn er nooit leemtes, of behoeft de dirigent bovenmensche- lijke pogingen te doen, om de maat er in tc houden. We kunnen zeggen, dat director Miska Préger over goede krachten beschikt, we noemen ervan: Mizzi Paria (Mary Wilton) Flora Hegner (Tilly), vooral Edmund Löwe (Majoor Murner) en Kurt Wallner (Baron Da- minger). Die hebben door hun soms heel origi- neele creaties, het publiek goed bezig ge houden. Ook Spitski, Murner's oppasser, door Kalman Kraack gespeeld toonde een goed ac teur te zijn. De décors waren héél mooi, voor al de beide laatste bedrijven! Het tooneel was ook heel goed ingericht, en vertoonde dan ook meermalen heel aardige tafereeltjes. De lichte Operette-muziok werd door het orkest, onder de zéér goede leiding van diri gent Hermann, waarlijk zeer lofwaardig uit gevoerd. H. F. A. SCHAAKWEDSTRIJD. Gisterenavond had de contra-wedstrijd plaats tusschen het Haarlemsch Schaakge zelschap en de Amsterdamsche Schaakclub. De wedstrijd werd gehouden in 't gebouw „de Nijverheid", Jansstraat. De Amster dammers kwamen deze keer slechts met 25 spelers oj) tegen met 25 leden op 30 Sept. j.l. Om half 9 verwelkomde de voorzitter onze Amsterdamsche schaak vrienden en spoorde de Haarlemmers aan om toch vooral hun best te doen en deze maal de geleden nederlaag te Amsterdam, thans in een overwinning voor Haarlem te laten eindigen. Reeds na een tiental minuten werd het eerste punt voor Haarlem gewonnen, maar toen volgden de winstpunten voor Amster dam regelmatig elkaar op. Reeds na 't ver loop van een tiental partijen was het te bezien, dat de Haarlemmers ook deze keer niet overwinnend uit den krijg zouden huis waarts keeren. Om half 12 werden de par tijen beëindigd en de nog hangende door de heeren Greijer en C. Nijssen beslist. De einduitslag was I61/2 punt voor Amster dam en 81/2 punt voor Haarlem. De vorige maal won Amsterdam met 2110. Tegen een zoo sterke club als de Amster damsche Schaakclub is de uitslag voor Haar lem toch nog wel wat laag, met goed spel van de eerste borden was Haarlem nog wel eenige punten meer toegekomen dan thans. De voorzitter bedankte na afloop alle aanwezigen voor hun opkomst en sprak de wensch uit, dat de Haarlemmers het andere jaar in de gelegenheid zou den worden gesteld om revanche te ne men. Daarna namen de spelers afscheid van elkaar en ging men vergenoegd over den gezellige» avond naar huis, Hieronder volgt de uitslag der verschil- linde borden: Greijer 1, Six 1, H. G. Reeders 1, Har- tingsveld 1/2, Fock 0, Schotel 1, Gerrits Va', Olie 1/2, Muller 0, Tulp 1, Wilgenburg 1, Lansing 1/2. Keijser 0, G. Diderich 1, Ha zen 1, Lettink 1, Broetsma 0, Boomsma 0, Kleijn 1, Huizer 1, J. Diderich */a, Boers- ma 1, Schut 1, v. d. Loos 0, J. Vos 1. Amsterdam 16y2. C. Nijssen 0, Bussé 0, F. Puts 0, D. Rus tige 1/2, Dr. M. Steffelaar 1, J. Hoogeveen 0, Gorter 1/2. Tork 1/2, H. v. Boekhoven 1, Paulen 0, J. Nieuwjaar 0, J. v. d. Steeg 1/2, H. K. Junge 1, J. v. Scliie 0, Schenk 0, A. Tröger 0, G. Junge 1, A. M. Voor- ting 1, Sorgdrager 0, D. v. Boekhoven 0, Bloemzaad 1/2', Groen 0, Vollebregt 0, .Wie- linga Jr. 1, v. Dort Jr., 0. Haarlem Sy2. BLOEMBOLLENCULTUUR. Gisteren vergaderde de Afd. Haarlem, van Bloembollencultuur ih het café Neuf. Na lezing en goedkeuring der notulen wer den acht nieuwe leden aangenomen, waar onder een lid-leerling. Naar aanleiding dezer ballotage, zal aan het hoofdbestuur worden verzocht art. 7 der Statuten te verduidelijken. Met genoegen werd vernomen dat het ta rief voor postpakketten naar Engeland aan merkelijk is verlaagd. Het stellen van candidaten voor leden Hoofdbestuur, werd tot de volgende verga dering uitgesteld. Tot leden der commissie tot herziening van liet huishoudelijk reglement, werden benoemd, de heeren J. H. Kersten, secretaris der afd. J. F. Ch. Dix en L. C. Mooy. Over het verkrijgen van een eigen gebouw „Krelage Stichting" werd langdurig van ged no1! ten gewisseld, ook in verband met noodigo verhooging van contributie.- Voor de verkiezing van twee leden van het hoofdbestuur der Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur zijn candidaat gesteld in de vacature C. H. Damen door de Afdeeling Bennebroek—Vogelenzang-, de heer L. van Staalduinen Jr., te 's Gravenzande; cloor Haarlemmermeer, de heer II. Walkers, te Hillegom; door Heemskerk, de heer P. J. van der Ploeg te Heemskerk. En in de vacature W. H. do Graaff, dooi de Afdeeling Bennebroek—-Vogelenzang, de heer Jan Roes, te Heemstede; dooi- Haarlem mermeer en Heemskerk, de heer .T. dc Graaff te Leiden. FEESTAVOND DER COöP. VEREEN. „VOOR ALLEN DER H.IJ.S.M." Evenals telken jare, had ook gisteren deze feestavond onder zeer groote belangstelling plaats, zelfs niet één plaats was onbezet, het geen wel te verwachten was, daar er dooi de commissie voor een afwisselend program ma zorg was gedragen. Ditmaal had het bestuur zich de medewer king verzekerd van het bekende dames-or kest onder leiding van mej. J. Guldemoiul, dat inderdaad den aanwezigen veel te ge nieten gaf. Ter afwisseling werden cloor den lieer A. Dirks, eoneertzanger, eenige zang nummers ten gehoore gebracht, waaronder de proloog uit de opera „Paljas". Mevrouw A. Dubois, concertzangeres, verschafte het ge hoor ook zeer veel genoegen door hare be koorlijke stem. De clown William met, zijn bond bracht door zijn leuke voorstellingen hij menigeen de lachspieren geducht in wer king en was werkelijk heel grappig! Met nog eenige muziek- en zangnummers was het program afgewerkt: wij vermoeden dat allen met genoegen aan dezen feestavond zullen terugdenken! GEMEENTE-AMBTENAREN-VEREEN. In de gisteravond gehouden algemeene ver gadering van dc Vereeniging van Ambtena ren in dienst der gemeente Haarlem werd o.m. overgegaan tot de benoeming van twee bestuursleden, ter voorziening in de plaatsen opengekomen door het bedanken vau de hee ren P. Kalbfleisch en J. C. W. Bloiu. Be noemd werden de lieeren S. Heijbloek en L. M. van Buren. Tot voorzitter werd daarna gekozen de heer H. A. van Abs. Het bestuur is thans samengesteld als volgt: H. A. van Abs, voorz.; A. van Driel, vice-voorz.; S. Heij- blok, le secretaris; P. M. v. d. Sluijs, 2e seret.; A. F. J. C. Gosler, penningm.; N C. A. Ock- huijsei), bibliothecaris; J. F. Cramer, E W Goedhart, L, M van Buren, commissarissen. ST. JOSEPHS-GEZELLEN-VEREEN. De liturgische leergang, welke de Weleerw. Pater van der Valk sedert eenigen tijd hield voor de leden der St. Josephs-Gez. Vereeni ging, werd gisteravond beëindigd. Achter eenvolgens werden behandeld: het Roomsche kerkgebouw, vorm, ligging, indeeling en stijl; de kerkmeubelen, benoodigdheden en klee ding bij het H. Misoffer. Trouwe opkomst der gezellen en groote oplettendheid bewezen dat de behandelde stof naar den smaak was en wel onder het bereik der toehoorders viel. De Eerw. Praeses dankte den gewijden spre ker, vooral ook voor de toezegging van Pa ter van der Valk, die beloofde het volgende jaar den cursus te zullen voortzetten. PROGRAMMA van de Orgelbespeling in de Groote- of St. Bavo-kerk, alhier, öp Donderdag 31 October 1912, des namiddags van 2—3 uur, door den heer W. Ezerman (oud-organist). 1. Fantasie op: „Ein' feste Burg", Ch. Fink. 2. Fuga, J. S. Bacil. 3. Sonate No. 4, A. G.uilmant; a. Allegretto; b. Andante; c. Menuetlo; d. Finale. 4. Cantabile, E. Bossi; 5; Marclie héroiq.ue, C. Saint-Saëns. ONGELUK. Hedenmorgen liad.juffrouw S. uit de Ber kenrodestraat het ongeluk in de Barteljoris- straat onder een atax te geraken. Opgenomen en bij den heer I. C. Haan binnengedragen, bleek bet dat de juffrouw haar arm gebro ken bad. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 30 October. W. Kesteloo en A. M. Hoogeveen. A. Kroonstuiver en J. Mensinga. S. A. v. d. Landen en M. J. Heuverlamp. O. J. Delissen en C. J. Woestenburg. J. Moolenaar en G. C. A. A. Lammeresma. L. J. .Winnubst en H. A. Goossens. Getrouwd: D. de Vries en J. C, Klaas- sen. J. A. H. Bergmaan en M. C. Reith. D. Boer en M. Bonté. J. if. Eoïlaard en E. A. v. d. Pieterman. G e boren: 29 October, d. van C.. J. v. ik Putten-j-Harren»..,—z, van A. lierman Biaauw. 30 October, z. van H. Willemse Eichharn. Overleden: J. C. E. 8 maanden d. v. A. J. Bauman, Saenredamstraat. HAARLEM. De uitslag van de verknoping der onroerende goederen behoorende tot de in li quidatie zijnde N. V. „Aerdenhout-Bentveld" en bestaande inVijf geheel naar de eischen des tijdh nieuw gebouwde Villa's, een Bouwmans woning en omstreeks 7% TT.A. Bouwterrein, be nevens een perceel Bouwterrein aan den Dood weg in de Aerdenhout, groot 67 A. 40 c.A., ten overstaan van Notaris J. A. Wilkens, te Haar lem, ten verzoeke van den heer .T. W. G. Droste, Directeur van voormelde N. V., gisteren in het verkoophuis de Gouden Leeuw gehouden, is, dat de massa gecombineerd werd verkocht aan B .T Veldhuis voor 112,275. Ieder oogenblik van uw leven worden aan het bloed de vergiftige onzuiverheden toegevoegd uit de stofwisseling, enz. Zjj worden evenwel uit bet bloed gefiltreerd door de nieren, wan neer deze organen gezond en krachtig zijn. Wanneer zij echter verzwakt zijn, kunnen zij haar werk niet behoorlijk verrichten. Dan blijft een gedeelte der onzuiverheden in het bloed ach ter en verspreiden zij ziekte door uw geheele ge stel. Gij begint u dof, zwaar en duizelig te ge voelen, gij krijgt last van hoofdpijn, rugpijn, waterzuchtige zwellingen onder de oogen, en uw hart wordt aangedaan. Ook kunt gij last krijgen van rheumatiscbe pijnen en waterstoor nissen. En gevaarlijke ziekten zullen niet uit blijven, indien de bovengenoemde verschijnselen verwaarloosd worden. Wanneer de nieren niet in orde zijn, is er een niergeneesmiddel noodig, dat haar heelt. Foster's Rugpijn Nieren Pillen werken spoedig en rechtstreeks op deze organen. Zij helpen de nieren om de schadelijke onzuiverheden uit het bloed te fiitreeren en nemen zoodoende de oor zaak van bovengenoemde kwalen weg. Te Haarlem verkrijgb. bij dc hh. K. v. Eden, Spaarne 38, en J. ,1. Göppinger, Gr. Houtstr. 14,7a. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a 1.75 voor écu, of 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handels merk. I" en een gezonde maag toonen een werk zame Lever, die ieder kan hebben door Zij bezorgen goede spijsvertering, irissebe adem en gezonde plaap. Geen ander mid del ie zoo goed. Strietman. C. C. de Bondt en J. Jacobs. Geboren: d. van C. E. MartensKensen z. van J. G. HoppenbrouwerVerhoeven. z. van J. S. Hogeworstvan Rooyers. z. van M. E. AckermanOderkerk. Overleden: H. C. Verheiidt—Blom 3C jaar. H. StompeLevenaar 30 laar. DE OORLOG IN HET OOSTEN. BERLIJN, 30 October. Men seint uit Bel grado aan de „Lokal Anzeiger": Naar verluidt hebben de Bulgaren die ziel voor Adranopel bevinden, steun ontvanger van het westelijk gedeelte der oorlogstvoc pen. BERLIJN, 30 Oct. Men seint uit Sofia aar het Berliner Tageblatt: De Turksehe hoofd macht trekt zich samen tusschen Tschorlo ei Karishbtiran halverwege Lulas Burgas Eenige honderden gewonden, waaronder en kele Turken, zijn van het oorlogstcrrein So fia binnengebracht. De gewonden verklarei dat de Turken herhaalde malen door hel vertoonen van de witte vlag hun overgavt verzekerden, doch dat zij zoo spoedig zij or korten afstand van de Bulgaren stonden, 01 hen vuurden. Bovendien verklaren de Bul gareu dat de Turken zeer wreed tegenovei de gewonden zijn. Zij verminkten de gewon den door hun neuzen en ooren af te snijder en ook door hun de oogen uit te steken. D( Turksehe gewonden deswege ondervraagd moesten tot hun leedwezen getuigen dat dezt verhalen maar al te waar zijn. BERLIJN, 30 Oct. De Vossische Ztg. deell mede, dat het Duitsche Keizerpaar uit zijl privaatkas 30,000 Mark heeft afgestaan vooi de uitzendingen van het Roode Kruis naai den Balkan, ter bestrijding van de kosten voor de uitrusting. SOFIA EN DE OORLOG WEENEN, 29 Oct. De Weerische krauter verspreiden berichten over het aanzien var de Bulgaarsche hoofdstad sedert het begir van den oorlog. Alle gezonde mannen zijr naar den oorlog vertrokken, men ziet te So fia enkel vrouwen en kinderen. De school kinderen hebben onderscheidene teekeneu ge kregen en deze zorgen voor de verschillende diensten in de hoofdstad, zooals de stations dienst, de post, de gemeentedienst enz. Alle kantoorwerken worden gedaan dooi meisjes en jongens. De politie wordt waar genomen door studenten, die goede blijkex van discipline geven en waarover men mei lol' spreekt. De vrouwen, die brood kunner bakken, werken in de militaire bakkerijen ei er zijn er die nauwelijks eenige rust nemen zooveel werk hebben ze. Het geheele land eet niets meer dan sokla tenbrood. Het brood wordt naar de troepei gebracht per wagen, getrokken door hen, di het gouvernement in de omstreken opgeëisch heeft. Iedere wagen bevat 500 brooden en dezi wagens begeven zich in lange rijen naar he lejïer. Iedere wagen wordt geleid door eei man die naast zijn span loopt, tot den nach aanbreekt. Dan gaat de voerman aan dei kant der weg een vuur ontsteken, geeft d dieren voedsel en wacht zoo den morgen al herneemt zijn weg en bereikt alzoo eindelij' bet leger. ONLUSTEN TE SOERABAYA. Men seint ons uit Amsterdam, dat aan d- Tel. uit Soerabaya van nieuwe plotseling onlusten te Soerabaya werd geseind. Arabic ren plunderen Chineesclie toko's.DrieChinec zen zijn gedood. VAN ELDF" De moord te BceL. Men meldt ons uit Arnhem: In den laatstcn tijd loopen verschillende geruchten in verband met deze treurige moordgeschiedenis. Dezer da gen zijn door den rechter-commissaris te Arn hem in verhoor genomen eenige personen no pens uitlatingen op do kermis te Leugle betref fende boven genoemden moord op de 7-jarige Marie Hartjes. Men weet dat zekere B. die te recht liad gestaan onder verdenking, dien moord gepleegd te hebben werd vrijgesproken. OVERVEEN. Cursussen in fruitteelt. Gisteravond werd in hotel van Ouds het Raadhuis te Overveen de eerste cursus in fruitteelt geopend. Gelijk bekend is, bestaat bij de Tuinbouwvereenigiug te Bloemendaal het voornemen, gedurende den winter een 48-tal cursus-lessen te houden. Aan den gemeenteraad van Bloemendaal was ver gunning verzocht, deze cursussen in een der schoollokalen te Overveen te mogen houden, doch de Raad had hierop afwijzend beschikt en zich bepaald tot het verleenen eener subsidie van 100. Ruim 25 personen waren gisteravond aan wezig. De. lessen staan .onder leiding van den Rijks- tuinbouwleeraar en zullen ongetwijfeld in een te Bloemendaal bestaande behoefte voorzien. Op deze eerste les werd het woord gevoerd door de heeren J. A. Huisman te Halfweg en W. Boerema, te Rijswijk. Deze bijeenkomst werd ingeleid door den voorzitter der Commissie van Toezicht, den lieer G. Lodder en werd daarna geopend door den heer Volkerts, den rjjkstuinbouwleeraar te Lisse. HALFWEG. De afscheidsreceptie. De Dinsdag ten Raadlmize gehouden a I'scheidsreceptie var. den Burgemeester werd door verschei dene personen bezocht, o. a. merkten wij op de geestelijkheid, de hoofden der O. L. scho len, een deputatie uit de muziekvereeniging „Eensgezindheid" van hier, waarvan Z.E.A. beschermheer was en verscheidene particu lieren. BURGERLIJKE STAND. SCHOTEN, OndertrouwdL Zonneveld en C. C. Handgraaf. êetrouwd:- I. van "der Ylugt en M. >P< (Opgegeven door „DE SPAARNEBANK' Nieuwe Gracht 98 (Telefoon 2088). Alhier). Koersen vau .alere ongeveer 2 uur. koers er 81 33i/2 273 Amalgamaled Smelling en Ref. Comm. Car en Foundry Common Erie Common Kansas City Common Marine Pref. Marine 2e Pref. Mexican Common Misouri Common Piltsb. Coal Common South. R. Common Denver Common Rock Island Common Steel Common Topeka Common Union Common Wabash Pref. .Wabash K011. Petroleum Gew. Vorstenlanden Actions Vorstenlanden 2i/2 pCt. N. W. S. 3 pCt. Cert. N. W. S. Common Peru Pref. Peru Bindjey Amsterdam Rubber Nederl. Rubber Gecons. Petroleum Orion Gew. Dordtsche Intern. Rum. Pclr. United Cigar Prolongatie 84f/8 81 ÖG/4 33i/4 271I2 b 19 27!/a 233/, 281/, 2 G/s 259 16 741 10bi/j 168 5 5ÖI1/2 155 128,60 6o3/, 78 101/, 60 84 210 74 218 103 155 13U 541/2 4 273/, 233/g 2 8?/lfl 2D/, 261/, 7413/, 43/, OUz-l/ 1558/ 65»/, 78 i/2 101, 501/8 841 /2 213 1031/ 165 134 543/, 41/, Amerika opende lager, doch liep op late; betere Löndensche koersen iets op. Beg beurs was de handel tamelijk levendig, sp ciaal in Steels en Amals. Tabak met eenige affaire in Oude De Medan en Senembah. Rubber verlaten. Olie met veel belangstelling, voornameli voor (Jeconsol, Holl. en Intern. Rum. Mijnen stil met uitzondering van Oost Bc neo, die op Vorige prijzen, verhandeld we den. Staatsfondsen, vrij stil, Bulgarije, Tabak 92i/s.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 3