DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. 1010 400 300 150 100 69 15 I BINNENLAND. Kinderhuisvest 29-31-33, Haarlem EERSTE blad. De Begrooting in den Haarlemschen Raad, STADSNIEUWS N.V, HET HMRLEMSSHE ASSURANTIE- EN COHflMISSIEKANTDOR KAMEROVERZICHT. lONDERDAG 31 OCTOBER 1912, 37ste Jaargang No. 7973 Bureaux van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1426. .1 Dit nummer twee bladen. bestaat uit degens den feestdag van ALLER- HEIL16EN verschijnt de „Nieuwe Naar eihsche Courant" morgen niet. Haarlemsche Alledagjes No. 709. MUZIEK. DE VERBREEDING VAN DEN AMSTER- DAMSCHEN STRAATWEG. ■ENE HUBLOBOÏ COURMT GULDEN bij levenslange onge schiktheid tot werkea. 'Alle betalende abonnó's op dit blad, die in liet bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: GULDEN bij fffl GULDEN bij ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Haarlem t f 1.35 voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (liom der gem.j -1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.80 „Afzonderlijke nummers0.03 PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 1—G regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 ct. Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 ct. per regel. Buitenl. 20 ct. Dienstaanbiedingen 25 ct. (6 regels), driemaal voor 50 ct. (a contant). GULDEN bij overlijden. verlies van een hand of voet. verlies van één oog. GULDEN bij verlies van één duim. SULDEN bij verlies van wijsvinger. GULDEN bij verlies van één anderen vinger. De nitkeerlng dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „HollandscHe Algemeene Verzekeringsbank" te Schiedam. AGENDA. 2 November. Gebou w „St. Bavo" R.K. Volksbond uur Hulpspaarbank (Schoterkwartier), ri Half 9 Spaarkas St. Nicolaas (Winterpro- 0«»e). Half 9 Spaarbank. Inschrijving iteratieve Bakkerij. Bibliotheek, tiri^ouwburg De Kroon 8 uur r leUer Operette-Ensemble. Der Frauen- a-esser. Sociëteit „Vereeniging" 8 uur luziekvereen. Crescendo. Uitvoering. »G ioscope-t heater Groote Markt Vorstellingen. Grongebouw 8 uur Bioscope-voor- telling. Dir. Herm. Smits, feylers Museum Tentoonstelling a" moderne aquarellen. De eenige die er gisteren eigenlijk bekaaid is afgekomen, is de Commissaris van Politie. Gat doet ons waarlijk leed. zijn dat weet men allesbehalve bewonderaars van de wijze waarop de Com missaris van Politie optreedt, allesbehalve mgenomen met zijn beleid, en uog minder ■bmt zijn optreden tegenover bet personeel. Doch wat de Raad nu gedaan heeft de meerderheid van den Raad althans heeft mt karakter van een kleinzielige plagerij, melen om dezen ambtenaar, die toch ook ele verdiensten heeft voor do gemeente, een aetementsverhooging te onthouden die in .'"'gelijking met de traetementen in an- ®r». steden volstrekt geen overdaad is, was "iet. Men zei alleen: de man is te oud. °ch fiaf jijkt ons geen argument. Was er lt)'(fegd; de man neemt zijn ambt niet goed ar»1' Waar door zijn ouderdom, dan had dit ■gvment gegolden, nu niet. gj..,,e kwestie is: men wil den Commissaris ga ,g kwijt, en wij voor ons erkennen Sop nle> dat we óók liever een andere, meer kv u6 me*' n'euwere denkheellen werkende als bet administratief hoofd onzer POiitie zouden wensehen. 1f!n teu man kW"4 wil dien mui met kwijt kim, hein een toch verdiende salarisverhooging te onthouden, dat strijdt tegen ons rechtvaardigheidsgevoel! De beer Springer, op wiens beleid herhaal delijk méér is te zeggen geweest, en ook ge zegd is door tal van raadsleden, dan op dat van den Commissaris van Politie, heeft zijn Verhooging gekregen. Zoo óók de heer Kriens, van wien het ons méér gespeten zou heb ben als de Raad onvermurwbaar was ge weest dan ten opzichte van den heer Sprin ger. Men behoeft de witgeringde boomen "veral in de stad maar eens te bekijken, om bot'te betreuren, dat men dezen verwoeden oomenveller, die met alle geweld van elk -"hlerachtig plantsoentje een net, mooi- tkuT v Parkje wil maken, bij gebrek aan undige critiek geheel en al vrij spel laat. aayde beer Springer heeft nu een- durft Z 1 reputatie; en wie van de raadsleden aan? tegen hem de verantwoordelijkheid hou'wtn Directeur van het Woning- en zooals 6Zlc*G kreeg z'n verhooging, zoodat, van PntTf- alléén de Commissaris is lip!o«.i16id^0r den Raad heel onwelwillend hu w'u vragen nóg eens: was dat uu wel zoo noodig?.... hart eniofns kun"en we met de hand op het meenteraadefteh,'v-at d® Haarle.mscbe ge- schrikkelijk druk ZnZ om defooting schen, niet dan mc f j' *Wy' P«rsm.cn- natuurlijk, qua tot op80hrtf voldoening «onstateeren P Chryv«" veroordeell, "Algemeene beschouwingen" manier worden hier gelukkig niet gehouden! "en kan althans de redevoeringen met een Beh^10 bijsmaakje, door de heeren Thiel en bu'/am gebouden °ver de instructie van de Hengewone gemeenteveldwachters, die niet eein actieve politiek mogen doen, moeilijk aR '.algemeene beschouwing" noemen van gemeentelijke politiek! l;t Propos, zou het niet wenscheRjk zijn om doetl 'keltje in de instructie: „niet mee- baiv, aar! aoGove politiek" ook voor de open- onderwijzers in te voeren? Wat zou de zoogenaamd „neutrale" openbare school er bij winnen, als dèt eens gebeurde! Niet dat wij er voor zijn, integendeel: we kennen geen hetere manier van afbreken van de openbare school dan de houding van som mige openbare onderwijzers, maar in den geest van wat men te goeder trouw van de openbare school heeft willen maken, en van wat ze eigenlijk zijn moest, zou zoo'n bepa ling toch wel goed zijn! We hooren nil al de „verontwaardiging" die er opgaat uit de rijen van die zelfbewuste, de geheele sociologie en alle wetenschap in- hun-zak-bebbende klasse van onderwijzende „proletariërs" bij ons voorstel, en dus stap pen we hier maar gauw van af, om nog heel vluchtig (ons verslag in ons Tweede Blad is tóch al zoo lang!) een paar puntjes even aan te roeren. Rustbanken in de plantsoenen en in het Kleverparkf 500 uitgetrokken ondanks een tegenspartelenden wethouder. Precies zooals we zoo dikwijls hebben gevraagd! Hulde aan den heer Schram. Op 1 Mei 1913 de electrisehe tram in exploi tatie, zei de heer Hulswit.... als er niets tusschen komt. 'tls te hopen dat die lijdens kwestie dan voorgoed achter den rug is! Géén stoombrandspuit: waarom óók? Voor een reuzenbrand geeft één zoo'n duur meu bel toch niets, en voor kleinere branden is onze brandweer en waterleiding voldoende. Ten slotte de asfalteering. Wij zien het adres van de Anegangers a.s. Woensdag nog wel met succes worden bekroond, let er eens op! Nu kreeg Mr. Heerkens Thijssen zijn voorstel, om 20,000 (later 10,000) beschikbaar to stellen voor 't voort gaan met asfalteeren, er niet door. Waarom niet? Krabbelt de Raad, die dit voorjaar zoo resoluut was, nu terug?Zijn het de kos ten, of de niet al te mooie proef in Bartel- jorisstraat, lie den Raad benauwen? Vragen, die wij in de redeneeringen voor en tegen niet beantwoord hoorden. Enfin: nu maar afwachten als 't adres der Anegan gers in behandeling komt. Dat zal a.s. Woensdag zijn't is druk werken voor de verslaggevers, die bet nu waarlijk óók al niet goed meer doen. De Raad zal „officieele verslagen" krijgen, d.w.z. een stenografische of tachygrafische officieele lezing van wat de heeren gezegd hebben. Met correctie thuis? In een opzicht vinden we dit nieuwe denk beeld rechtvaardig: tot nogtoe bestaat waar lijk de malligheid dat onze twee stedelijke „neutrale" collega's een soort van officiëel verslag samenstellen, waarvoor van gemeen tewege betaald wordt! Mr. Thijssen zei te recht dat het te mal was, wanneer (zooals gebeurde) die twee „officiëele" en betaalde verslagen elkander tegenspraken! Aan de of ficiëele bevoordeeling der niet-katholieke couranten wordt dus nu voorgoed en ten volle een einde gemaakt. Bravo. Als we nu, om volledig te zijn, nog vermel den dat de Raad de wenschelijkheid heeft uitgesproken, dat ook vrouwen en werklie den (o zonderlinge combinatie!) in de Plaat selijke commissie van toezicht op het L. O. moeten komen wat doen we toch lekker tjes-democratisch, niet? dan kunnen we voor de rest naar het verslag verwijzen. Ook daar zijn nog wel bloemetjes te garen maar we willen (om de gebruikelijke gemeen plaats te gebruiken) niet alles voor de voeten onzer lezers wegmaaien. Dus basta! Dat is alweer achter den rug! tiek de dames C. Been, W. H. A. Hulser, M. L. H. Janse, van hier. 1 December a.s. hoopt de heer J. C. Pee reboom, Hoofdredacteur van „Haarlem's Dag blad", den dag te herdenken, dat hij geduren de 25 jaar aan dat blad is verbonden. Heden herdacht de heer Th. Rijsdam, wegwachter op 'de lijn Haarlem-Leiden den dag, waarop hij vóór 25-jaar in dienst trad der maatschappij. Van de maatschappij ont ving hij het gewone blijk tvan belangstelling, een enveloppe met inhoud. DE KINDERAFTREK BIJ DE INKOM STENBELASTING. Tot onzen spijt eri teleurstelling is bi] de behandeling der gemeentebegrooting geen woord gesproken over de noodzakelijk heid van kinder-aftrek van 't belastbaar In komen bij de inkomstenbelasting. Nu weten we wel, dat er nog altijd een voorstel wacht om heel die belastingver or dening te herzien, en dat B. en W. nog advies hebben uit te brengen over de adres sen die ten gunste van den kinderaftrek zijn ingediend. Maar niettemin zou het een goeden indruk gemaakt hebben, wanneer een voorstel om dien kinderaftrek in te voeren ware aan gekondigd, ofwel wanneer aan B. en W.. was opgedragen, de verordening in den geest van kinder-aftrek te wijzigen. Dit belastingjaar komt van de zaak niets meer, dat is duidelijk. Doch laat het dan voor 't volgende jaar zijn: een ongerechtvaardige en onrechtma tige druk op de schouders van velen, die met hun groot huisgezin evenveel hebben op te brengen als vrijgezellen of ouders van kleine gezinnen, mag geen oogenblik langer worden bestendigd dan noodzakelijk kan worden genoemd. PERSONALIA. Te Amsterdam zijn geslaagd voor het exa men vrije en ordeoefeningen der gvmnas- EERSTE STEENMAN-SéANCE. Messeliaert—Röntgen* De heer Joh. Steenman heeft ons op zijn eerste séance, gisteravond in de Kroon ge houden, het voorrecht gedaan, het voortref felijke kunstenaarspaar Messchaert en Rönt gen weer te hooren. Het is waarlijk een héél bijzonder genot Messchaert te hooren zingen* te hooren klinken die altijd wonderbare stem, te volgen, op te gaan in die prachtig-onbe- vangen voordracht, die het subtiel-naïeve, natuurlijke karakter van zijn kunstenaar schap verraadt. En als ge hoort hoe liefde vol hij Schumann's liederen zingt, dan voelt i ge hoe het nobele mensclienhart van den fij- nen romanticus in zijn zang herleeft. Zoo- als Röntgen zijn warmbloedig temperament, I heeft Messchaert de kinderlijkheid van Schu mann in zijn kunst. Hoe kan er volmaakter poëzie leven in Schumann's liederen, dan door den zang van dezen waarlijk door God be genadigden kunstenaar? Hoor de innige teer heid in „Mondnacht", zijn fijne vreugde in „Frühlingsnacht". Wanneer ge Messchaert hoort, voelt ge hoe waar het is, dat de kunst liefde eischt op de allereerste plaats: niets wil hij anders, dan de stem van den compo nist klinken laten, niet zichzelf en dit verklaart zijn liefde, zijn onbevangenheid, die zoo groote eerbied afdwingen! Hoeveel zangers inet „prachtstemmen" kunnen van dezen meester leeren, wat eenvoud, wat zelf verloochening is in de kunst!.... Ik behoef wel niet te zeggen, dat Mes schaert met daverende huldebetuigingen werl ontvangen, en dat hem na de voordacht vau Schumann's „Liederkreis", op 39, een warme ovatie werd gebracht. Na de pauze heeft hij nog een vijftal liederen van Edvard Grieg gezongen: maar al te weinig gezongen mu ziek. De voordracht door Messchaert heeft ons nog eens bijzonder overtuigd van het toch zeer merkwaardige, persoonlijk-poëtische van Grieg's lyriek. Zijn liederen als „Ausfahrt", „Sie ist so weiss" en „Wiegenlied" acht ik buitengewoon belangrijk! Julius Röntgen, die in de meesterlijke be geleiding van Schumann's en Grieg's liede ren toonde, hoe zijn immer jong kunstenaars- vuur nog niet verdooft, speelde solo: een nieuwe serie „Boerenliedjes" door hem ge componeerd. De meeste muziekminnenden kennen die typische, muzikale stukjes, en ook deze spreken weer van het frissehe talent van dezen eminenten kunstenaar. Prachtig werden ze door den componist voorgedragen. De avond was geopend met het heerlijke F-dur Trio van Schumann, uitgevoerd door de heeren Röntgen, Steenman en J. Mossel. Hierbij hebben we met warme bewondering geluisterd naar het spel van onzen begaafden stadgenoot, den concertgever Joh. Steenman, konden we ook genieten van de zeer muzikale voordracht van den cellist Mossel en van Röntgen's meesterlijke klavierspel. Na de pauze deed het trio 't publiek kennis maken met een „oeuvre posthume" van Edvard Grieg: een Andante, een werk dat mij bij deze eerste uitvoering een zeer belangrijke com positie toescheen, en mij van 't begin tot het eind heeft geboeid. De heer Joh. Steenman kan de voldoening smaken een groot aantal kunstminnenden een uiterst genotvollen avond te hebben be zorgd! H.F.A. Door B. on W. van Amsterdam is een missive aan den Gemeenteraad van de hoofd stad overgelegd, waarin zij verklaren zich geroepen te achten terug te komen op do beraadslaging van 9 October j.l. over de verbreeding van den Haarlemmerweg (d. i. de straatweg HaarlemAmsterdam) ten be hoeve van het leggen eener nieuwe trans portbuis voor de waterleiding. Het is hun namelijk gebleken, dat de mi nister van waterstaat ontstemd is over het feit, dat, tegenover de scherpe afkeuring van zijn beleid, die door een tweetal le den werd uitgesproken, vanwege hun col lege geen woord tot zijne verdediging i8 gezegd. De minister meent, dat door dit stilzwij gen noodwendig naar buiten de indruk moet zijn gewekt, dat de regeering van de nood zakelijkheid waarin de gemeente verkeerde, om de transportbuis te vernieuwen, had ge bruik gemaakt, om op kosten van Amster dam eene alleen in het rijksbelang ge- wenschte verbreeding van den weg tot stand te brengen. Zijns inziens had behoo- ren uit te komen, dat het Rijk. afgezien van d e meerdere onderhoudskosten van den verbreeden rijksweg, circa vijf ton in die verbreeding zou bijdragen en dat de van de gemeente gevraagde bijdrage in geen verhouding stond tot de sommen, die met het leggen van de buis zonder gebruikma king van den rijksweg zouden gemoeid zijn. Voor hem toch had het steeds vastgestaan, dat de vervanging van de oude 20" buis op dezelfde plaats door een 30" buis, zooals die in 1908 was gevraagd, met het oog op de belangen van den rijksweg en van het verkeer daarover onmogelijk was. Uit gaande van d eze praemise hadden dan ook de onderhandelingen, die sedert 1911 door den minister persoonlijk waren geleid en bespoedigd, uitsluitend geloopen over de vraag, hoe Amsterdam, met gebruikmaking van den rijksweg op andere wijze aan een nieuwe transportbuis kon worden geholpen. Het onderzoek naar deze vraag had ten slotte geleid tot de oplossing, waartoe thans was besloten de verplaatsing van de buis naar den zuidelijken berm van den ver breeden rijksweg en de minister was volkomen bereid aan arbiters de vraag te onderwerpen, of aangenomen dat de ver vanging van de bestaande buis op de oude plaats onmogelijk was, Amsterdam door de getroffen regeling onbillijk was behandeld of eene onredelijke bijdrage in de kosten van het werk moest betalen. Arbiters achtte de minister zelfs niet noodig: Zijne Excel lentie was overtuigd, dat ook elk door Am sterdam aan te wijzen deskundige tot eene ontkennende beantwoording van die vraag zou moeten komen. B. en W. mogen niet ontkennen, dat, had den zij vermoed, dat Zijne Excellentie een verdediging van zijn beleid tegenover de uitlatingen van de heeren Abrahams en Wi- baut had noodig geacht, zij niet verzuimd hadden te verklaren, dat Amsterdam zich over het door dezen minister in zake de vernieuwing der transportbuis ingenomen standpunt niet mag beklagen, integendeel, aan diens persoonlijke bemoeienis een in de gegeven omstandigheden voor Amster dam aannemelijke oplossing dankt. B. en W. leggen dan uit, dat, indien Am sterdam reden tot beklag heeft, dat hoofd zakelijk moet gezocht worden in wat vroe ger is geschied, n.l. toen de regeering in 1903 (dus onder een anderen minister van waterstaat) aan de Electr. Spoorwegmaat schappij vergunning heeft verleend om op de beide bennen van den weg sporen te leggen. Reeds toen is er door Amsterdam op ge wezen, dat uit den kortsten afstand tus schen de buis en het zuidelijk tramspoor moeilijkheden zouden kuunen voortspruiten. B. en W. verklaren 't hun plicht geacht te hebben door deze opmerkingen hun ver zuim tegenover, den minister te herstellen. DE ONHEILSPLAATS AAN DE AMSTERDAMSCHE VAART. Door de activiteit en tegenwoordigheid van geest van den wagenvoerder der E. S. M. werd gistermiddag, op dezelfde plaats waar |op zoo'n noodlottige wijze onlangs een meis je het leven Verloor op de Amsterdamsche Vaart bij Halfweg, weder een heer bijna j overreden. Deze reed op een fiets op het- I zelfde smalle paadje en hoorde, blijkbaar door den hevigen wind niets van het fluiten der tram als waarschuwing, totdat de tram op een halve meter van hem af stopte. Het remmen was zoo "hevig dat vlammen onder den wagen uitsloegen. ONZE WINKELSTAND. De firma P. de Gruyter en Zoon, annon ceert heden de opening van haar filiaal hier ter stede in den vorm van een win kel, waarvan wij de inrichting niet genoeg kunnen roemen, 'n Prachtvolle gevel, waar achter een interieur, dat ongetwijfeld ieders bewondering zal opwekken. Waarlijk, geen kosten zijn er gespaard, om hier op eene onverbeterlijke manier voor den dag te komen en vooral om de voor do hygiëne zoo gewenschte reinheid in den winkel te kunnen betrachten. 't Is alles tegels wat men ziet, welke vooral met de vele spiegels en de op de tegels voorkomende tafereelen eene pracht volle muurversiering vormen. Er is gezorgd voor veel licht en lucht, terwijl alles, wat maar eenigszins de algemeene zindelijkheid zou schaden, angstvallig is geweerd. De firma de Gruyter gaat hier verkoopen, zooals men ons meldt, grutterswaren, koffie, thee, boter en cacao, waarop eene extra korting van 10 pOt. op de gewone prijzen wordt toegestaan. Wij kunnen ieder aan raden, eens een kijkje in dezen winkel te gaan nemen, dien wij gerust een sieraad voor de stad kunnen noemen. (Zie Stadsnieuws verder op in dit Blad.) Directie E. BRANTJES. Damstraat 27. Tel. 899» Verzekering van rijwielen tegen diefstal. TWEEDE KAMER. De lieer Lohman en de Clivi» telijk-Hist or i schen steunen der Minister. De lieer Goeman Borgeshis heeft een obstruc- tie-verkoudlieid. De heer Lobman was gisteren aan het woord. Eindelijk eens een behoorlijke, zake lijke redevoering! Spr. deelde niet de mee ning van den heer Aalberse, wat betreft diens theorie van een minimumloon voor den arbeider, ware dit wel het geval dan zou hij tegen het ontwerp stemmen. De minister ech ter neemt als rechtsgrond voor de ouderdoms-' herziening het algemeen maatschappelijk be lang aan en hiermede kan spr. zich wel vereenigen. De wetgever mag verplichtin gen scheppen en in dit geval is het billijk dat de industrie mede betaalt. Ook is bil lijk, dat de Staat door overgangsmaatregelen voor de tegenwoordige 70-jarigen zorgt nu de jongeren verplicht zijn tot premiebetaling. Spr. betwistte voorts de bewering der lin kerzijde, dat een afjakkerings-systeem zou worden gevolgd. Wat de oppositie ook echter zal aanwenden, het ontwerp zal er komen, al zou de Kamer dag en nacht zitting hou den! Spr. bestreed verder de motieven, aan gevoerd door de voorstanders van Staatspen- sioneering, welk laatste hij erger vindt dan bedeeling. In beginsel is spr. niet zoo zeer, tegen armenzorg door den Staat; hij erkent zijn recht om den nood der armen gemeen schappelijk te doen dragen; bij staatspensio- neering echter is geen onderscheid te maken tusschen hen die wél en hen die geen steun verdienen. Met den heer de Visser is spr. vóór risico-overdracht, Wanneer het ontwerp zoodanig zal kunnen Worden gewijzigd, dat de particuliere fondsen in stand kunnen blij ven, zal spr. zeker gaarne de regeering steu nen. De heer van Doorn (Liberaal) vond het ontwerp niet opvoedend en was natuurlijk de staatspensioneering nog eens, waarna de tegen. De heer Snoeck Henkemans bestreed heer Borgesius sprak en een paar algemeen heden vertelde, o.m. dat hij hoopte dat een liberale regeering, dit ontwerp weer zou on gedaan maken. Toen de heer Borgesius deze belangrijke dingen had verteld: werd hijverkouden. En ofschoon het pas half vier was verzocht de spreker te mogen eindigen met een be roep op zijn keel. Bezwaar van den voorzit ter: Wat hij den een toestond, kon hij moei lijk den ander weigeren. En, berustend, ging dan de heer Borgesius verder. Ons verwon derde 't wel, zegt de Kamerverslaggever van de Maasbode, hoe uit een afgematte, zieke keel zooveel geluid kon komen, dat de spre ker in de uiterste hoeken voor een hardhoo- rende nog wel, was te verstaan! Maar, zoo als we schreven, hij zegde het zelf, en And Brutus is an honourable manEen kwartier lang pijnigde hij nog zijn keel, zette in het algemeen uiteen, waarover hij het hebben zou, begon aan die eigenlijke beschouwing evenwel niet. Natuurlijk zou hij het hebben gedaan, als hem maar niet die keel zoo hadde gehinderd! Tenminste ten kwart voor vier herhaalde hij zijn verzoek en tevens zijn beroep op gemelde keel. De voorzitter sprak zijn leedwezen uit, dat hij ten tweede male voor de moeilijkheid werd gesteld, maar de heer Borgesius zat al en iemand met een zieke keel heeft daarin gelijk en er bleef niet veel anders over dan maar te sluiten. Men begrijpt, dat we met den unie-liberalen leider, die sprak zoo lang hem de kracht nog restte, zeer hadden te doen. Doch.... een woi- nigje ook met den minister. Want óók voor. hem heeft die zieke keel hare verdrietige gevolgen. Immers nu zal hij morgen te hooren krijgen financieels berekeningen, die maar niet zoo makkelijk te controleeren zijn en op denzelfden dag moeten antwoorden. Er zijn nu twee wegen open: óf wel, dat de minister er den tijd eens voor neemt, rustigjes, een uitweg, die toevallig overeenkomt met de meening van den heer Borgesius, dat het na zijn beschouwingen goed zou zijn de bereke ningen nog eens over te maken; een uitstel van dagen, ja weken óf wel, dat de uiterst bekwame, in zijn ontwerp ingegroeide minie- ter zich tóch nog terstond uit de moeilijkheid weet te redden!....... EERSTE KAMER. De Minister van FinanciV verdedigde gis teren allereerst de aanwiizinc van de artil-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 1