BUITENLAND. STADSNIEUWS. NIEUWS UIT DEN ONTREK. De oorlog op den Balkan. ferie-inrichtihgeu, als staatsbedrijf en betoog de, dat het stelsel van afschrij ving volkomen Bolide en practisch is. Het wetsontwerp werd aangenomen, evenals een ander betref fende 's Rijks-Munt en het ontwerp tot vrij- Btelling van successierecht voor het verkrij gen van schilderijen uit 'de nalatenschap- Hoogendijk. Voorts werden na eenige discus- 6ie, waarbij o.m. de heer van Voorst tot iVoorst de verlaging van den leeftijdsgrens voor kapiteins van 55 op 50 jaar becriti- Beerde. EEN PRO-TARIEFWET COMITé. Naar de Msb. verneemt, bestaat in fabrieks- kringen in het Zuiden het voornemen een comité op te richten met, het doel een contra gewicht te stellen tegenover de propaganda van het Anti-Tarïefwet-comité. Tegenover de hardnekkige en eenzijdige propaganda van het Anti-tariefwet-comité? wil het nieuwe comité front maken en pro paganda maken voor de Tariei'wet. Het nieuwe comité wil te werk gaau op ge lijke wijze ongeveer als 't Anti-tariefwet-eo- mité, nl. door advertenties in de bladen, door communique's aan regeeringslichainen en an dere reclamemiddelen. Hoewel het nog niet bekend is, welke soort van menscken tot dit comité willen toetre den, meenen wij toch dat het zich niet zal beperken tot het Zuiden alleen, docli zich zal uitbreiden over liet heele laud, zooals liet an dere comité doet. Een der leiders dezer nieuwe pro-tariefwet- beweging is een vrijzinnig groot-industrieel. Terwijl het Anti-tariefwet-comité door po litieke menschen opgericht en geleid wordt en hoogstens kan wijzen op enkele meeloo- pers van rechts, zal in het nieuwe comité de leiding onder meer bij een niet-recktsch man berusten. Overwinning der BuSgaren. VOLGENS EEN HEDENMORGEN ONT VANGEN TELEGRAM HEBBEN DE BUL GAREN EEN VOLLEDIGE OVERWIN NING BEHAALD OP DE TURKEN! DE BESLISSENDE ZEGEPRAAL ZOU DUS ZIJN BEHAALD DOOR DE BALKAN- STATEN. DIT NIEUWS STELT AL HET ANDERE NIEUWS OP DEN ACHTER GROND. De Bulgaren overwinnen bij Loeloe Bnrgas. Wij kregen hedenmorgen het volgende te legram van een onzer bijzondere correspon denten: SOFIA, 31 October. De Bulgaren heb ben na een tweedaagseh gevecht een .volslagen overwinning behaald op de hoofdmacht der Turken. Do Turken .vluchten in groote verwarring. Loele Boergas is door de Bulgaren genomen. Per bulletin hebben we in de stad déze 'gewichtige tijding reeds bekend gemaakt. Inderdaad is dit een gewichtige tijding. Reeds meldde uit Constantinopel het Reuter- bureau, dat een depeche van den opperbe velhebber Nizam pasja had bericht, dat eergisteren ochtend een groote slag aan den gang was, Nazim schatte het aantal strijders ,van beide partijen, die er aan deelnemen, op 150.000. „De positie der Turksehe troepen is gunstig. Ónze verliezen bedragen 800 doo- den en gewonden," meldde de opperbevelheb ber. ,We zullen nu nadere tijdingen moeten 'afwachten en verwijzen daarvoor naar even tueel later-inkomende berichten. Bij Skoetari. De correspondent van de Reiclispost op het oorlogsterrein om Skoetari meldt dat de Montenegrijnen na een verwoed gevecht de stelling van Boesati hebben veroverd. Andere afdeelingen Montenegrijnen hebben Rogani en Gastani op de bergen, die Skoe tari beheerschen bezet en zich daar met ar tillerie verschanst. Daardoor hebben zij al len toevoer voor de stad afgesneden, waar groote schaarschte heerscht. De Turken trachten de Mirdieten, de Al- baneesche stam in de streek ten Zuiden van Skoetari op te stoken de Montenegrij nen van uit het Zuiden aan te vallen, waar door de weg naar Alessio voor den terug tocht vrij zou kunnen komen. Aan de Oostzijde van de stad hebben jVrijdag de Malissoren weer een aanval op de Turken gedaan, maar na een gevecht van een uur, werden ze teruggeslagen. Een bericht uit Cettinje meldt weer eens ,van een schandelijk misbruiken van de wit te vlag door de Turken: „De Turken heb ben ten Oosten van Skoetari de witte vlag geheschen, maar daarna op de naderende Montenegrijnen het vuur geopend en hen met de bajonet aangevallen. Driehonderd Montenegrijnen werden gedood of geAvond. De Turken zijn daarna vernietigd." Deze schandelijke tactiek der Turken eordt ook tegen de Bulgaren toegepast! De demoralisatie der Turken. Hit Belgrado zegt een telegram: Naar luid- van berichten uit Wranja, moeten er pa den slag bij Koemanowa hevige twisten zijn uitgebroken tussclien de Turksehe ge neraals en ieiders. Dsjavid Pasja, die zich er vóór verklaarde, den strijd voort te zet ten, zou door een Turksch officier met een revolver zijn neergeschoten!... Als er zulke dingen gebeuren bij de Tur ken, dan begrijpt men hoe gedemoraliseerd dat leger, ia i De opwinding te Constantinopel. Aan het „Berliner Tageblatt" wordt uit Constantsa dd. 30 October geseind: Te Kon- Btantinopei duurt dc opwinding en de ont- ïhoëdiging vari de bevolking ondanks alle ófficieele vérzekeringen, dat er schitterende overwinningen te verwachten zijn, voort. Men gelooft, dat Adrianopel reeds ingeslo ten is en mén weet, dat de Bulgaren bij Baba Eski en Loele Boergas staan. Meh Jiöudt Tekening met de mogelijkheid, dat ,de Bulgaren de linie van Tsjataldzja ver- jbrekén. Sedert Zondag is hier het bericht vanden val van .Uskub doorgelekt. De '^^i^ksche vloot kryist aanhoudend voor de Dardanélleri. De bevolking vraagt öpgëwolf den waarom de Turksehe vloot niet uitloopt om den vijand te verjagen. Maandagavond wachtten vele duizenden bij het station te Konstantinopel, omdat een bulletin van een' klein avondblad de aankomst van tiendui zend Bulgaarsch'e gevangenen had aange kondigd-. De menigte verloor haar kalmte, toen de gevangenen' wegbleven: en er slechts een groote menigte gewonden aankwam'. Be reden politie joeg de menigte uiteen'. We gens de toenemende gisting onder de bevol king is de staat van beleg verscherpt. Be halve soldaten zijn er ook" officieren we gens lafhartig gedrag bij Kirk Kilisse dood geschoten. Den' oorlogscorrespondenten wordt het werk onmogelijk' gemaakt. Het vertrek' van de militaire attaché's wordt van dag tot dag uitgesteld. Bulgaarsche Ko- mitadzjis, die in den rug van de Turksehe troepen tot in de nabijheid van Konstanti- popel opereeren, verontrusten de troepen sterk. Zij hebben de telegraafdraden door gesneden, de spoorwegbruggen vernield en daardoor het transport van de troepen ver hinderd. De Europeanen in Turkije worden beangst voor een algemeenen Christen- moord 's Pausen onafhankelijkheid. De „Osservatore Romano" bevatte in een der jongste nummers een hoofdartikel, waar aan de Maasbode het volgende ontleent: „In een artikel van de „Giornale d'Italia" wordt er op gezinspeeld, dat de H. Stoel last gegeven zou hebben op te houden met de te- rugeisehing van de tijdelijke macht, om een nieuwe omschrijving- te geven van de nood zakelijkheid der Pauselijke onafhankelijk heid. „Wij verklaren evenwel, dat tot heden geen enkel bevel in dien zin ons heeft bereikt. Van den anderen kant is deze kwestie steeds overgelaten en zal dit ook blijven aan den loop der gebeurtenissen. „Wij willen naar aanleiding hiervan het volgende uittreksel geven van een brief den 15en Juni 1887 door Z. H. Leo XIII z.g. aan zijn staatssecretaris Kardinaal Rampolla, ge schreven: „Tot heden was het eenige middel, waarvan de Voorzienigheid zich bediende tot bewaring der vrijheid van de Pausen, hun wereldlijke souvereiniteit. Sinds dit middel ontbrak, waren de Pausen steeds vervolgden, gevangenen of bannelingen en wel in een toe stand van afhankelijkheid en in een voortdu ren! gevaar van zich in een dier toestanden; te zien gebracht. De geheele geschiedenis dei- Kerk is daar om dit te bewijzen." „Dit is de gedachte van Leo XIII, die door dezen Pans ook wordt gevolgd. Gelijk men ziet, is het op het oogenblik onmogelijk beide kwesties te scheiden, daar de eene samenvalt met de andere. Zoo iemand voorstellen mocht hebben, dat hij ze late hooren, wij zullen er geen bezwaar tegen hebben om ze te bespre ken. De beslissing staat wel niet aan ons, doch een dergelijke bespreking is wel in staat de publieke opinie te verhelderen, die, wat dit onderwerp betreft, zoo vaak op dwaalwe gen is gebracht." Een ongeval van den Duitschen kroonprins. Een telegram uit Dantzig meldt, dat de kroonprins Donderdag, terwijl hij aan het; jagen was, vari het paard gevallen is. Hij liep eenige lichte verwbndiiifeen op, dié van geheel ougevaarlijken aard zijn. Toch moet hij van zijn reis naar Munclien afzien. Godsdiensthaters in Frankrijk. Daags vóór den intocht van Monseigneur de la Porte in zijn nieuwe Bisschoppelijke stad. vaardigde de burgemeester vau Le Mans, wetende dat de bevolking het plan koesterde den prelaat te begeleiden, van af de kerk „La Couture" tot aan de Kathedraal, een verordening uit, waarin voor dien dag, den 15den October, alle volksverzamelingen en optochten langs den openbaren weg ver boden waren. Dit was een kleinzielige en hatelijke maat regel, genomen op dringend aanzoek van eenige sectarissen dier stad. Die heeren gaven het bevel, de burgemeester was hun nederige dienstknecht, Dc bewoners van Le Mans evenwel, meen den, dat de vrijheid is voor een ieder. Zoo deden dan de vicarissen-generaal» van Le Mans een affiche aanplakken, waarin zij daar tegen opkwmen en de katholieken ui'trioodig- den, tussclien negen en tien uur in den voor middag zich te bevinden in dc voor den in tocht aangewezen straten. Meer dan tienduizend menschen, behooren- de tot alle standen van de maatschappij, be antwoordden aan die roepstem en verdron gen zich, reeds in den ochtend van den 15den October, voor de kerk „La Couture'. Monseigneur de la Porte verscheen op het bepaalde uur en steeg in een rijtuig, door ziju vicaris-generaal omgeven. De menigte, langzaam voortschrijdend, begeleidde hem onder hoera-geroep. In een oogwenk waren de balcons met vlaggen en bloemenslingers getooid en klonk meer dan eeii uur lang op onbeschrijflijke wijze het gei-oep van „Leve de Vrijheid!" „Leve onze Bisschop!" Even vóór het aankomen aan de Kathedraal zette de menigte luide het „Credo" in. Vlak vóór de Kathedraal Saint-Julien hief de menigte het „Te Deum" aan, waarvan de woorden op formidable wijze door het luchtruim galm den. De aviateur Grazzoli, die hoven de me nigte zweefde, verrichtte een mooie daad: van uit de hoogte van zijn aeroplaau liet hij een regen van bloemen neerkomen. De burgemeester bad politie en gendarmen op de been gebracht. Doeh de katholieken waren vast besloten zich geen vrees te doen aanjagen. De sectarissen mogen er hun voordeel mee doen: het katholieke Frankrijk wil in volle vrijheid leven. En het zal leven!.... H. De koning van Spanje. De koning van Spanje moet, wegens een aanval van influenza, het bed houden. De Hongaarscbe Kamer. De Kamer is omringd door troepen; de op positie wordt belet de zitting hij te wonen en ging heen na hevig hiertegen te hebben ge protesteerd. Andrassy sprak zijn afkeuring uit over het feit, dat de regeeriug rondom het parlementsgebouw een troepen cordon had geplaatst. De president van de Kamer stelde in het licht, dat die maatregel volko men gewettigd was, terwijl minister Lukacs eroi> wees, dat de oppositie in geen enkel opzicht blijken van vredelievende gezindheid heeft gegeven. Hij voegde daaraan toe, dat de bedreiging, dat bij persoonlijk qangcval- len ^u wdfdëöC K®'Wr<JrWëEtSa'W pliebt te vervullen. Het gerucht loopt dat de regeering in de Kamer een wetsontwerp zal indienen tot instelling van een Parlemen taire Reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage. De Gemeentebegroting voor 1913 In den Waarlem8chen Gemeenteraad. Gistermorgen 10 uur, vergaderde de raad' dezer gemeente ter behandeling van de Haarlemsche gemeentebegrooting voor 1913. 'Afwezig waren de heeren Mr. Spoor, [Wel- senaar en v. Rossum. De beide nieuw-gekozeneri mogen nog niet' zitting nemen. Onder de ingekomen stukken was o.m'.T een verzoekschrift van de afd. Haarlem van den Centralen Bond van Bouwvakar beiders, betreffende het voorschrijven van veiligheidsmaatregelen bij bouwwerken en het aanwezig zijn op die werken van drink water, een schaftlokaal en een privaat. een verzoekschrift tan de afd. Haarlem van den Bond van Nederlandsclie Gemeen tewerklieden en van de onderafdeeling ge meentewerklieden van de afd. Haarlem van den Ned. R.K'. Volksbond betreffende de verstrekking van oliekleeding aan gemeen tewerklieden, die daarvoor, in aanmerking komen; een verzoekschrift van W- v. Liemt e. a. om op de begrooting voor 1913 gelden uit te trekken voor asfalteoring van den Ane- gang; dat Ged. Staten der prov. Noord-Holland namens den Min. van Binnenl. Zaken, han delende krachtens machtiging der Koningin van 23 Nov. 1911 no. 1, hebben bericht, dat tegen de goedkeuring van de op 27 Maart j.l. vastgestelde verordening ter wij ziging van die op de heffing van markt- gemeentegrond op de Botermarkt en de geld voor het gebruik van den openbaren Oude Groenmarkt, bedenking bestaat aange zien de geraamde opbrengst de vermoede lijke kosten belangrijk' overtreft. In dé derde afdeeling was bij het nazien der begrooting bezwaar gemaakt tegen eenc in de onlangs nieuw vastgestelde instructie voor de buitengewone veldwachters opgeno men bepaling, houdende verbod aan die ambtenaren om als lid eener vereeniging dan wel daarbuiten staande, in den strijd der politieke partijen, van welke richting ook, een werkzaam aandeel te nemen. B. en W. liebbon hierop geantwoord dat de buitengewone gemeente-veld wachters be noemd worden door den Commissaris der Koningin cn deze hunne instructie vast stelt. De bepalingen dezer, instructie liggen dus buiten de kring der beschouwingen cn beraadslagingen van den Raad. Van deii uitgesproken wenseli om de raadsvergaderingen óm de veertien dagen te doen houden is door- den voorzitter ken nis genomen; van dién wenseli zal ook de nienwo Burgemeester,. Aanneer hij iu functie is getreden niet önkuriclig worden gelatens, Do wenschelijklieid dat, zoo mogelijk, aife aanhangigezaken' dóór den Raad- wórden, 'behandeld Vóórdat dc hieuWe •burgemeester in functie treedt, kunnen B. en W. niet beamen. Niet alleen vóreischt zulks eenbuir tengewone krachtsinspanning, maar ook zou het niet hoffelijk zijn, op dit oogenblik al lerlei beslissingen te' nemen, waarvan dc uitvoering aan den nieuwen burgemeester is opgedragen, zonder dat deze zelf aan de beslissing kan medewerken. Algemcenc beschouwingen. De lieer. THIEL heeft eenige opmerkingen o.m. naar aanleiding van het antwoord 'van B. cn jVV. over de commissie voor sociale aangelegenheden. B. cn W. zegden zulk een commissie niet noodig te hebben, omdat in andere commissies uitstekende krachten zit ting hebben. Spr. vraagt of B. en W. van plan zijn om waarlijk meer gebruik te ma ken van de commissies van bijstand. B. en W. verklaarden zich tegen dc afdoening ie zijn van alle aanhangige zaken, voordat de burgemeester in functie treedt. Zij noem den dat onhoffelijk.Spr. is vau een ander idee eu i bij zijn meening dat de za ken moeten worden afgedaan. De heer Thicl maakte voorts'n aanmerking op een uitlating van B. en W-> waarbij zij te kennen geven dat een beoordeeling van de instructie der buitenge av. veldwachters, buiten den kring der bosckouAvingeu ligt van dèn Raad. .Wat er. avcI en wat er niet toe behoort is ter beoordeeling van den Raad, niet van B. eu ,W. Spr. meent dat onzen ambtenaren duidelijk moet gemaakt wordcu dat zij kunnen bedanken voor een aanstelling tot buitengew. veldAvachter en wel in verband met de instructie, waarbij de C. der K. hen verbiedt deel te nemen aan een actie in welke politieke richting ook. (Wij mogen niét, zegt spr., oorzaak zijn dat hun rechten verkort Avorden als burger. En wij moeten doen, Avat Avij kun nen, al kan de raad de instructie niet ver anderen. De heer DE BRAAL' verdedigde even eens de instelling van de commissie voor sociale aangelegenheden. Ook bracht hij liet Avoningvraagstuk ter sprake en verzocht B. en .W. daaraan vooral hun aandacht te schenken. Spr. .wees op woningen als in de Witstraat-, Peuzeiaarsteeg. .Wat. moeten de vreemdelingen dcnkeii, die het hieuwo mu seum bezoekend, eens .verdwalen? Dit'vraag stuk Avordt Aveer urgent ook door dc fo- renscnbelasting. De heer SC1IREUDERS bracht hulde aan B. en W. voqr. dc begrooting. De bedrijven zien er zeer gunstig uit. Zij werpen mooie winst af. Spr. spoorde aan tot voorzich tig voortgaan in deze richting. De heer. SCHRAM yindt liet niet goed dat als rapporteur der. afdeelingsvergaderin gen steeds het jongste lid Avordt benoemd. Zelfs de knapste man zit niet altijd zoo goed in gemeentezaken, dat het rapport in alle opzichten volledig en duidelijk is. Spr. Avenscht verder dat de burgemeester voor zoo weinig mogelijk punten ter uitvoe ring Avordt gezet, aan Avelker besluit liij niet heeft medegemerkt. Ook acht hij hot wen- sclieLijk in vérband met de meergenoemde instructie voor de buitengewone veldAvacli-. tere, dat geen enkel burger, iu zij a rech ten wordt .verkort. De lieer KREL'AGE inaakt de opmerking ""'dSt irét 'dShairééïï Weriscliëlijk1 is óm 'de 14 dagett te vergaderen, wanneer, ei; .wat te behandelen .valt» Ook' de heer BREGONJE' voert hierover Eet woord, wA'-.".-' De VOORZITTER zegt 'dat B. en iW. in de laatste weken zooveel mogelijk' spoed hebben 'gemaakt met afdoening van zaken. De raad vergaderde zelfs week'aan week'om de oudste zaken het eerst af te doen. De wensch' van den' heer Schram te volgen', be hoort ter beoprdeeling van B. en W. De voorz. merkt op dat de Raad vele zaken heeft uitgesteld. B. en W. echter hebben zich' niets te verwijten. Den' heer Schram antwoordt 'de voorz. dat het' wel dé ge woonte ie om het jongste raadslid rappor teur te doen zijn, maar dat sluit niet uit dat een voorstel tof verandering kan inge diend worden. De heer Sclireuders dankt spr. voor zijne waardeerende woorden'. De kwestie der genr. veldwachters laat spr. over aan den nieuwen burgemeester om' te beantwoorden evenzoo 'de kwestie der com missie voor sociale adviezen. Den heer de Braai antwoordt spr. dat wel een drietal vereenigipgen zich met het woningvraag stuk bezig houden'. Deze zullen niet nala ten om subsidie te vragen. De heer THIEL vraagt uitdrukkelijk' wel ke de meening is van B. en W. over de vraag of wij, gemeente Haarlem, voor onze ambtenaren zulk een druk kunnen toela ten, als in de instructie wordt uitgeoefend. Wij behoeAmn niet te wachten op het oor deel van den burgemeester. Ook B. en W- moeten hierover een oordeel hebben. De VOORZITTER zegt dat de heer Thiol altijd een voorstel kan doen om de in structie te veranderen. De heer THIEL zegt dat hoe langer, hoe meer personen in gemeentedienst een aan stelling tot buitengew. veldwachter aanne men, zonder daartoe verplicht te zijn. Hij constateert dat liij voor de derde maal een oordeel van B. en .W. vraagt over de zaak, zonder een antwoord te ontvangen. Welke weg hij moet volgen, heeft hij niet gevraagd Als nu wordt overgegaan tot artikelsge- Avijze behandeling van dc begrooting. (Zie vervolg TAveede Blad). ONGELUK, Gistermorgen had juffrouw S. uit de Ber- keurodestraat het ongeluk in de Barteljoris- straat ouder een atax te geraken. Opgenomen en bij den heer I. C. Haan binnengedragen, bleek liet dat de iyffrouw haar arm gebro ken had. BURGERLIJKE STAND. Öndertro,u.wd: 30 October. W. Kesteloo en A. M. Hoogcveen. A. Kroonstuiver en ,J. Mensinga, S. Av. d. Landen en M. J. Hou verlamp. C. J. Delisseu cn O. J. Woostenburg. J. Moolenaar cn C. C. A. A.- Lammeresma. L. J. Winnabst en H. A. Goossens. Getrouwd: D. de Vries en J. C. Klaas- sen. J. A. H. Bergmann en M. O. Reith. D. Boer en AI. Bonte. J. J. Kollaard en E. A. v. d. Pieterman. Geboren: 29 October, d. van C. J. v. d. PuttenHarren»t. van A. Herman Blaauw. -30 October, z. van II. Willemsc Eiehharn, Overleden: J. C. E.8 ïh'aandéu 'd. v. A. "J. Bhuman;'Saenfëdaihsti'ftdt. BEVERWIJK. l>e gemeentebegrooting. Gisteren vergaderde de Gemeenteraad in hoofdzaak ter behandeling der begrooting. De heer Moens, wethouder, was wegens ongesteld heid afwezig. Bij de wijziging der salarisregeling voor het onderwijzend personeel der openbare scholen bestreed de heer ZAvager deze verhooging, voor zoover deze de hooiden betreft en stelde voor de maxima te verlagen met 100. Na een zeer breedvoerige discussie werd dit voorstel aange nomen. Een amendement van den heer Veldhui zen van Zanten, om den onderwijzers voor het bezit der hoofdakte f 250 in plaats van f 200 toe te kennen werd verworpen, waarna de ge heele salarisregeling werd goedgekeurd en de salarissen der hoofden werden bepaald resp. op 1400 en f 1250 als minimum en 1800 en 1650 als maximum, terwijl de onderwijzers- jaarwedden loopen van f 65,0 tot f 1000, be halve 200 voor de hoofdakte. Op voorstel van B. en W. werd besloten de subsidie voor het Burgerlijk Armbestuur met 500 te verhoogen en vast te stellen op f 1700. Hierna kwam in behandeling de gemeentebe grooting voor het jaar 1913. De salarissen der gemeente-ambtenaren bleven onveranderd; een voorstel om het salaris van den gemeente-archi tect met f 100 te verhoogen, werd verworpen, maar aan genoemden ambtenaar voor het Jaar 1912 een gratificatie van f 100 toegekend. De aandacht werd gevestigd op de onvoldoen de veiligheid langs den tramweg en bij den over weg over den spoorweg naar den Polder. B. en W. hebben bereids bij de betrokken maatschap pijen stappen gedaan, om hierin verbetering te krijgen. Over de herstelling van de Koningstraat werd lang en breed gediscussieerd. Het voorstel werd aangehouden tot een volgende vergadering. De heer Veldhuizen van Zanten stelt nu voor den post onderhoud van straten en pleinen met f 2750 te verminderen, wat na bestrijding door den Voorz. wordt verworpen met-8 tegen 4 stem men. Een voorstel van den heer Braun, om den Nodweg bij het station te verbeteren en hiervoor f 250 uit te trekken, wordt eveneens door den Voorzitter bestreden, daar er zooveel straten zijn die dringender verbetering behoeven, dan die Nodweg. De heer Braud handhaaft zijn voor stel, dat wordt aangenomen met 8 tpgen 4 stem men. De heer Zwager vraagt hierop verbetering van het voetpad langs den Zeeweg, wat de Voorz. niet kan toezeggen, daar de finantiën dit niet toelaten. De heer Gorter beveelt het voetpad langs den Alkmaarschen straatweg dringend aan in de goede zorgen van B. en W. Hierna kwam aan de orde de begrooting voor de gasfabriek met het daarmede samenhangen de voorstel den gasprijs met cent te verhoogen, als de prijs der steenkolen dit noodig mocht maken, met ingang van 1 januari 1913. Dooi de Begrootingscommissie wordt hiertegen geen bezwaar gemaakt, dóch zij wensch t, dat de: leve ranties ten behoeve van de gemeente zelf rtillen geschieden tegen den kostenaen prijs. De heer Eijking Verzet zich krachtig tegen de verhooging van "den gasprijs, tenzij 'de steëlfij kolenprijafdeze verhooging gebiedend noodzaké* lijk maaln. De gasfabriek werpt ieder jaar winsf af, die aan de gemeente komt, en om de mindere winst, die uit een verhooging van den prijs der steenkolen zou kunnen voortvloeien, aan te zub veren, zijn wel andere bronnen te vinden. De heer Langendijk vraagt verklaring vari eenige „afrondingen", b.v. van 35,252 H.LY steenkolen op 36000 H.L., dus eene afronding' op 768 H.L. 5 De heer Zwager is van meening, dat er tot no& toe een verkeerd systeem bij het gasbedrijf is/ gevolgd. Alle winst, door de gasfabriek opgele verd, vloeide in de gemeentekas en werd ge bruikt om de begrootingen sluitend te maken:, zoodat geen halve cent in reserve werd gehouf den. Dit wreekt zich nu en daarom acht spreker, het onbillijk daarvan de gasgebruikers de dupe te laten worden. Liever zou hij dan den hoofde- lijken omslag verhoogd zien. Daarbij moet men niet uit het oog verliezen, dat in 1912 reeds< 40,000 kub. M. gas meer werd verbruikt, dan voor 1913 geraamd wordt. De heer Gorter kan de redeneering van den heer ZAvager onderschrijven, maar wijst op de vrees, die de Raad steeds heeft betoond voor het opdrijven van den hoofdelijken omslag, die noo dig zou worden gemaakt door het niet verhoo gen van den gasprijs. Hoewel daarna besloten werd dit punt aan te houden tot de behandeling der ontvangsten, meenen wij om een meer gere geld overzicht te krijgen, goed te doen, den le zers nu reeds den afloop dezer kwestie mede te deelen. Toen even later de zaak wederom be sproken werd, werden wederom dezelfde argu menten over en weer aangevoerd, terwijl de heer Veldhuizen van Zanten zich verklaarde tegen verhooging van den hoofdelijken omslag. Het voorstel, om den gasprijs zoo noodig met XA> cent te verhoogen, in stemming gebracht, werd aan genomen met 7 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heeren Eijking, Langendijk, Zwager, Sluiter en van Santen. Bij het hoofdstuk Politie acht de Begrootings commissie de tijd gekomen, om over te gaan tot aanstelling van een inspecteur van politie en wil daarvoor op de begrooting f 1400 voor salaris uittrekken, pl. m. f 100 voor kleeding van den functionaris. De voorzitter, er op wijzende dat dus eindelijk ook door 3 raadsleden de nood zakelijkheid van de aanstelling van een inspec teur Avordt ingezien, verheugt zich daarover. Na eenige discussie wórdt 't voorstel echter in stemming gebracht en verworpen met 5 stemmen vóór en 7 tegen >Tegen stemden de heeren Zwa ger, v. Santen, Cornelissen, Kocgu, Eijking, Lan gendijk en Veldhuizen van Zanten, zoodat hier mee voor de zooveelste maal des Burgemeesters wensch niet vervuld werd Daar echter de toe stand. zooals die nu is, niet kan bestendigd worden, Avenscht de heer Zwager een commissie te benoemen, die de zaak zal bestudeeren en dan met voorstellen in den Raad kan komen. Dit voorstel wordt echter niet gesteund, terwijl de Voorz. niet meer inlichtingen aan die Commissie zou kunnen geven dan hij aan den Raad deed. Achtereenvolgens worden een lijst uitgaven stilzwijgend goedgekeurd, waarbij alleen het ver voer A-an patiënten Jen Voorz. de opmerking ontlokt, dat dit nog op tamelijk primitieve wijze geschiedt. De vrees, met nieuwigheden bij den Raad aan te komen, weerhoudt hem echter na dere voorstellen te doen!!! Voor subsidie aan het Algemeen Armoestuur wordt 1700 uitgetrokken, voor Wijkverpleging f 125, voor de Ambachtsschool te Haarlem f 50. Hierna Avorden tevens behandeld een tweetal sub sidie-aanvragen: een van 'de afd. BëvèfAvljk'A'aix het Witte Kruis, tot instandhouding van het bad-; huis. De Voorz. is er tegen, daar hij er aan twij felt of het badhuis wel in een volksbehoefte voor ziet. Na eenig debat wordt aan het Witte Kruis met 7 tegen 5 stemmen f 50 subsidie toegekend.- Een adres van vijf draukAveervereenigingen te Beverwijk werd eveneens door den Voorz. be streden, daar het z. i. niet aangaat voor alles de gemeentekas maar aan te spreken, waarna de heer Zwager vraagt of ook de I. O. G. T. het adres geteekend heeft. De Voorz. antwoordt hier op ontkennend. De heer Veldhuizen van Zanten houdt daarna een krachtig en warm pleidooi ten gunste van de drankbestrijding en het verleenen van subsidie, waarna ook de drankbestrijding f 50 Avordt toegekend. Een adres van den Bond voor Vreemdelingenverkeer wordt aangehouden. Bij de ontvangsten wordt alleen even stilge staan bij de Hoofd. Omslag, die geraamd op f 22,500, moet verhoogd worden met f 500. De hondenbelasting doet den Voorz. opmerken, dat de verordening zoo slecht wordt uitgevoerd, ter- Avijl de heer Eijking vraagt of de vergoeding door de Waterleidingmaatschappij te betalen, niet te laag is. Ten slotte wordt de begrooting mei algemeene stemmen goedgekeurd en' in ont vangsten en uitgaven vastgesteld op een bedrag van 169,710.69y2 met f 3503.40y2 voor on voorziene uitgaven. Machtiging werd door B. en W. gevraagd tot het aanbesteden in het openbaar van het onder houd der gemeentewerken in 6 perceelen en van de levering van schoolbehoeften in 1 perceel. Dit werd goedgekeurd, doch de heer Langendijk zou meer 'toezicht wenschen bij gemeentewerken en bij aflevering van nieuwe Averken het eerste onderhoud daarvar ook willen gunnen aan den aannemer. De Voorz. beantAvoordt deze opmer kingen, waarna B. en W. aanvragen de geld- leening van 13,900, die 15 November 1911 Averd goedgekeurd, te verhoogen met f 2900. Zonder stemming aangenomen. De rondvraag leverde niet veel belangrijks op: de heer Lan gendijk vroeg naar het circuleren onder de Raadsleden van de Gemeentestem. Dit is vroeger geschied, zegt de voorz., maar de circulatie liet te wenschen over. De heer Eijking vraagt ver betering van de straat op den hoek van Schans en Corn. Arnsestraat, de heer Kochx, of hekken en deuren naar buiten onen mogen draaien. Dit laatste met het oog op het gevaar, dat voorbij* gangers dreigt» Beide heeren moeten echter ver nemen, dat daartegen niets te doen is. Hierna ging de Raad over in besloten ver gadering. Op hol.Door het op hol slaan van eert paard van den landbouwer Harmeijer, wer4 den tiyee jongens, die op den wagen zaten» waarvoor het gespannen was, van den wa gen geslingerd met het ongelukkig gevolg^ dat beiden ernstige kwetsuren opliepen eiï een van hen naar Haarlem moest wordep' vervoerd. IJMÜTDEN. De Ilaringvfsscherij. Sedert onze vorigé opgave kwam te IJmuiden van de haring» visscherij binnen de bomschuit KW 84 Kat wijk aan Zee VII. met 12 last pekelharing De haringjagers LT 339. Territorial, LI 974 Hopeful, LT 1066 Try Again, LT llli Evening Primrose en LT 1123 Contrive brachten ieder 400-500 manden yersche ha» ring aan de markt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 2