NIEUWS Uil DEN UIIliïK. BINNEN LAND. VR00LIJK ALLERLEI. BETREKKING GIDS Boekbeoordeeling. Sport en Wedstrijden. W. Molenaar, Nieuw Heiligland 9, een. arm band; P. Hoogedoorn, Amsterdamstraat 62, een j halsketting; Bureau van politie, een bal; A. Kordelaar, kantoor „Cito", Turfmarkt No. 6, een hond; A. Selhorst, Camphuisstraat 4, een sok; A. Schouten, Koninginneweg 73, een tuin dersmes; J. Greeuw, A. L. Dijserinckstraat <!2, een bril in étui; J. Kruyff, Oelebesstraat 16, Schoten, een schaar; Mej. H. de Klerk, Korte Doelstraat 2 II, een pet. GEMEENTEWERKLIEDEN. Niet de Bond van Ned. Gem. werklieden, zooals op de officieele stukken vermeld staat, heeft een verzoekschrift ingezonden aan den Raad, maar de Chr. Bond van Gem. werklie den, naar men ons van andere zijde mede deelde. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. .Volgens de laatste opgave in de Staats courant kwamen in de week van 23 tot 29 October de volgende gevallen van be- stnettelijke ziekten voor: te Haarlem 5 ge vallen van Roodvonk; te Haarlemmermeer 4 gevallen van Roodvonk; te Schoten 1 ge val van Roodvonk en 1 geval van Diph- theritis; te Sloten 9 gevallen van Rood vonk; te Velsen 1 geval van Roodvonk en 8 gevallen van Diplitheritis. STRENGERE MAATREGELEN. De nieuwe directeur van ons schilderijen museum kwam al dadelijk te staan voor een minder aangename zaak. De dagbewa- Jdng n.l. scheen te wenschen over te laten en zoo gebeurde liet kort geleden, dat een vreemdeling des namiddags werd ingesloten. Gelukkig een eerlijk man, deed hij alle moeite om de aandacht op zich te vestigen en werd uit zijn niet-aangename positie ver lost. De heer Gratama heeft over deze zaak zaak rapport uitgebracht en nu is, naar wij vernemen, door B. en W. dezer dagen besloten, dat de tijdelijke opzichter bij de sluiting des namiddags voortaan alle zalen persoonlijk moet controleeren onder toe zicht van den optrekkenden nachtwacht, die dan van hem de localen overneemt en verder verantwoordelijk is. Een ieder zal zulk een maatregel zeker toejuichen. AMBTENAARS-REGLEMENT. Men weet dat het ambtenaarsreglement nog steeds op afdoening wacht. De hoofd/ ambtenaren hebben zich al vroeger tegen de aanneming verklaard van dit geestelijk kind van Mr. Thiel en nu zijn ook de ove rige ambtenaren der gemeente gereed geko men met hun oordeel. De vereeniging van ambtenaren in dienst der gemeente Haar lem had eene commissie benoemd om het concept-reglement te onderzoeken en daar over rapport uit te brengen. De uitslag is dezer dagen gereedgekomen en wij verne men dat er heel wat bezwaren en grieven itegen worden ingebracht. Het oordeel over (Mr. Thiel's werk i3 verre van gunstig en |de ambtenaren zijn dan ook over 't alge meen zeer teleurgesteld in de verwachtin gen, die zij aanvankelijk van dit raadslid hadden. H. M. DE KONINGIN. .Volgens de jonaste berichten gevoelt H. M. de Koningin £ich uitstekend. Maandag avond ontving H. M. in haar appartementen de directrice van de Roode Kruis kliniek in den Haag, mej. Beijnen, die weldra vertrekt met de ambulance van het Roode Kruis naar Griekenland. H. M. nam afscheid van mej. Beijnen en sprak de beste wenschen uit voor het ver- plegingswerk. dat haar wacht. HOFBERICHTEN. De opper-ceremoüiemeester maakt bekend dat het Hof, ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin, den lichten rouw zal aannemen voor den tijd van 3 dagen, ingaan de op heden, wegens het overlijden van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Ruprecht van Beijeren. AFSCHAFFING VAN DE BAKKERS- N ACHT ARBEID. Het nationaal comité tot afschaffing van de bakkersnachtarbeid heeft besloten zich tegen 1 December van het comité af te schei den. Met algemeene stemmen besloot men het initiatief te nemen tot het stichten van een vereeniging van voorstanders van abso luut verbod van nachtarbeid in het bakkers bedrijf. DROOGLEGGING LEMSTERHOP. Men seint uit de Lemmer aan „De Stand.": In de gehouden vergadering van volmach ten van het waterschap de Zeven Grietenijen \en de stad Sloten is besloten tot drooglegging van het Lemsterhop. Dit hop is 265 H.A. groot en is het gedeelte van de Zuiderzee, liggende tusschen Lemmer en Kuinre. ONDERWIJZERSSALAKIEERING. Naar het Centr. verneemt, heeft het wets ontwerp, daartoe strekkend, dat verbetering worde gebracht in de salarieeriug der onder wijzers en inhoudend o.m. den kindertoeslag, het Departement van Binnenlaudscbe Za ken verlaten. De indiening kan derhalve bin nen betrekkelijk korten tijd wordeu tege moet gezien. DE ONWAARDIGE HOUDING VAN DEN HEER MACKAY. In een scherpe motie heeft de Anti-Rev. Kiesvereeniging in den Haag de houding van den heer Mackay gedesavoueerd bij de Ka merverkiezing te Ommen. De vereeniging spreekt de verwachting uit dat ook de Christ.-Hist. Kiesvereeniging en de R. K. den daad zullen afkeuren, „die den ongerepten naam van een nobel geslacht be zoedelt". Zij verzoekt het hoofdbestuur eeu ■vergadering te beleggen en alle politieke be trekkingen met den heer Mackay te verbre ken. Haar oordeel over den leider der Christ.- Hist. partij wenscht zij op te schorten totdat meer licht daarover zal zijn verspreid. RELLETJES OP JAVA. Volgens telegrammen aan de groote bladen hebben ook te Soerabaja relletjes plaats ge- ad, waarvan de oorzaak moet gezocht wor- en in oneenigheden tusschen Chineezen en rabieren. Bij de regeering is echter geen bericht iervan ingekomen, zoodat het schijnt dat men te Buitenzorg de zaak niet zoo ernstig opvat. „De Telegraaf" ontving het volgende be richt: „Bij de relletjes tusschen Arabieren en Chineezen, die Maandagavond te Soerabaja plaats hadden, werden ernstig gewond 2 Chineezen en 1 Arabier. Gedood werd 1 Chinees. „Dinsdag werden bij de relletjes gewond 6 Chineezen, 2 Arabieren, 1 Japanner en 1 Indo-Europeaan. Gedood werden 2 Arabie ren. „De Japanner en Indo-Europeaan zijn bij gissing het slachtoffer dezer, relletjes gewor den. „Thans is alles rustig." Nader werd nog het volgende aan hetzelf de blad bericht: „Heden had opnieuw een uitbarsting der relletjes plaats, die niemand verwacht had. „Arabieren, versterkt met Santries, plun derden de Chineesche toko's in den kampong Baroe en dooden 3 Chineezen en wondden 1 Chinees. „Hierdoor is wederom een groote verbitte ring ontstaan. „De Chineezen sluiten hun toko's. „De handel is grootendeels verlamd". De correspondent van het Handelsblad te Batavia seinde gisterennamiddag: Bij opnieuw ontstane ongeregeldheden te Soerabaja heeft een bende Arabieren en in landers ergerlijk huisgehouden in Chinee sche woningen, vier Chineezen werden ver moord en vier afschuwelijk verminkt. Overal zag men de sporen van vernieling. De toestand is hoogst ernstig. Bij tiental len zijn de onruststokers opgevat. Wilde zwüen. Naar aanleiding van de klachten over den overlast door de wilde zwijnen uit de Koninklijke bosschen op de Veluwe schrijft men aan de N. R. Crt. het volgende: Toen Prins Hendrik jaren geleden een aantal dezer grommige seigneurs uit zijn va derland had aangevoerd, om ze hier in de bosschen van het Loo over te poten, zijn er in de pers verschillende stemmen opgegaan, die betoogden dat dergelijk groot en onvrien delijk wild toch eigenlijk niet paste binnen de engere grenzen van ons kleine en veel meer bebouwde land. Bovendien werd toen gewezen op het levensgevaar van deze groote- jacht-voorbereiding voor de bewoners der omgeving. Deze laatste waarschuwing bleek inmid dels overdreven te zijn. Want in al die jaren is er, althans in de couranten, niet of nau welijks meer sprake geweest van de wilde varkens van den Prins. Al werd er op de Veluwe ook reeds lang met zekere onrust over gefluisterd. Want ieder, die wel eens zijn vacantie doorbracht, een voetreis maakte of een fietstocht, zelfs wie er zoo maar eens een enkelen dag kwam wandelen in dit ons nog meest-ongerepte gebied van heide en bosschen, hij hoorde er van reppen, zij het geheimzinnig, zij 'tmet vrees dat de verha len verder vruchtbaar zouden worden. Doch wat zij dan zoo voorzichtig vertelden, waren geen gebeurtenissen van bloedigen aard. 't Eenige wat hiervan verluidde was een ongeluk met een rijtuig,ik meen op den Uddelschen weg. Op een donkeren avond was dit gerij gestooten op een of meer wilde var kens. De een beweerde: zij hadden het paard aangevallen. De ander wist wat waar schijnlijker lijkt dat het paard van de groote beesten met hun nijdige slagtanden daar in 't duister opeens was opgeschrikt. Hoe het zij het rijtuigje schijnt te zijn om geslagen en het is een feit, dat de dame, die er in zat, met kneuzingen en ontvellin gen geruimen tijd het bed heeft moeten hou den. Maar legio zijn de verhalen van men- schen, die bij dag en vooral tegen den avond verschrikt zijn op de openbare wegen, in de velden en de boschpaden, door de onver wachte ontmoeting alleen met deze ruige Ungeheuer. 'tls de onrust van menig dag- looner, die op de ontgonnen „heidevelden van den Prins" 's m'orgens en 's avonds vaak verre afstanden van en naar huis moet afleggen om dennetjes te poten. Want men weet, de stoomploeg is hier telkens tijden aaneen bezig om die prachtige heiden van zoo groote botanische, maar vooral ook geologische en historische waarde, met hun schoone zeeën van wijndroesem als de erica vloeit, diep om te woelen tot naargeestig grauwe zandvlak ten, waar dan later overal weer die dambor den van jonge dennetjes worden geplant, ver moedelijk om er in de toekomst mijnhout van te maken. De meeste inlanders zijn bang voor de var kens, al blijkt er dan ook van aanvallen wei nig of niets. Maar als er weer een door een wild zwijn is nagezeten, in een dikwijls lange, lange jacht, en de man komt ontdaan op zijn dorp terug, met achterlating soms van zijn pet, van zijn jas, om zijn boozen achtervol ger toch maar af te leiden, dan is zoo'n buurtje weer tijden lang verontrust. En voor al voor de kinderen is men dan bang; voor de jongens, die vader vergezellen om hem te helpen bij het poten voor de kleuters die bosch- of vossenbessen gaan plukken, die blad halen uit de bonscben als strooisel in de stalleu, die gaan sprokkelen of bloeiende heitoppen snijden, .groensel maaien enz. om er de koeien mee te voeren. Want het heet algemeen: de wilde varkens vallen kinderen aan. En meermalen komt er dan ook zoo'n jongen te laat thuis, omdat hij in een boom is geklommen en daar vaak een paar uur in de kruin heeft gezeten, eerst achtervolgd, dan onder aan den stam geduldig afgewacht door zoo'n grooteu, grauw gevlekten borste- ligen krulstaart, met zijn barschen snoet. De quaestie is namelijk, dat de wilde zwij nen, door hun gezegende vruchtbaarheid en hun verbazend snelle voorttelen, in 't verloop der jaren zóó zeer in aantal zijn toegenomen, dat zij ten deele aan de controle der „schut ten", de jachtopzieners, zijn ontsnapt. Verle den jaar lente werd hun aantal officieus reeds op vijfhonderd geschat. Maar dat zijn dan de kudden, die trouw op honk blijven binnen Hnrer Majesteits possessies, en zich op geregelde tiiden verzamelen op de voeder plaatsen. zóó tam soms, dat zij de schut ten daarbij op enkele passen naderen, terwijl 'n heel enkele huuner zelfs wel eens eet uit de hand. Want 't is een feit, dat verscheiden dier talrijke families zoo goed geacclimatiseerd zijn op de Veluwe, zoo als het ware „verbur- gelijken" uit hun rauwen natuurstaat, dat zij langzamerhand hun wilde borstels ver liezen, en zelfs wel eens de goedig rose-blanke kleur aannemen van onze Hollandsche var ken Daarom ook moet er toch van de groote jacht op deze min of meer verhuiselijkte die ren wel veel van de romantiek der gevaren zijn afgegaan door den tijd. Doch, al breiden de hekken en rasterwer ken zich ook steeds veruer uit om de telkens nieuw aangekochte bosschen en heiden, waar binnen Prins Hendrik voor zijn lust in het buitenleven, in de houtvesterij, in de jacht en de veldontgiuning ten volle bevrediging kan vinden, zoo, dat Z. K. H. er soms reeds 's morgens om drie uur op 't pad is toch is dit in bunders staag- groeiende gebied voor de strooptochten der wilde zwijnen blijkbaar niet uitgestrekt genoeg. Niet alleen vertoonen zij zich soms op de wegen, op de openbare wegen, waaronder er zijn, die voerlui, rijtuig-* verhuurders, wielrijders na zonsondergang niet meer durven te volgen, zooals de al meer genoemde weg van het Loo langs den „Hoogen Duvel" naar Elspeet maar ook zwerven zij veel en veel verder uit, in de richting van Soeren, van Wiessel, Nirsen, Gortel, Tongeren, Soerel, Vierhouten, Nun- speet, Hulshorst, Leuvenum, Garderen, Meerveld, en zelfs rondom Harderwijk. En hoeveel er daarheen ontsnapt zijn, is niet meer uit te maken. Maar de sporen van het omwoelen van den bodem, die rulle plekken, waar zij met de snoeten in hebben gewroet, langs de bermen der wegen aan dqn boschkant meestal, wijzen telkens hun aanwezigheid in den omtrek aan. En dan brengen zij op die wijze soms schade aan aan de bier op dien armen bodem toch reeds zoo moeizaam tot vruchtbaarheid ge brachte akkers en aardappelvelden, ja, een enkele maal wagen zij zich 's nachts in een moestuin en vernielen groenten en bloemen. Dan wordt er wel eens door de ontstemde boeren geheel in 't geheim een nachtelijke jacht ondernomen, liggen de jongkerels vaak uren lang in hinderlaag achter hun geweren. Het stroopen uit de koninklijke bosschen zelf, door en achter de rasters vandaan, ten gevolge waarvan men vroeger op de Veluwe niet alleen zoo vaak reebout, doch ook wilde zwijnenvleeseh op tafel had voor eeu prikje ja, werd dit edele wild niet, in stukken gesneden, mir niehts dir nichts aan fijn proevers verzonden in de groote steden van 't noorden, van „Holland", en met name naar Den Haag? dit stroopen nu aanvankelijk is verminderd, omdat deze overtredingen als diefstal worden gestraft. Hoewel bout uit het koninklijk domein in deze streken toch nog altijd, 't zij versch of gezouten, geen bij zonder kostbare fijnigheid is, zelfs voor de notabelen niet! Met dit al: men moet het wilde-zwijnen- gevaar niet overdrijven. Betrouwbare be richten over aanvallen op, over verwon dingen aan mensehen of kinderen toege bracht, kwamen ons niet ter oore. Maar de overlast, de vernielingen, en vooral de ont stemming, die lichtelijke onrust onder ver scheiden bewoners der Veluwe, onder de al tijd wat angstvalliger stadsinenschen, die hierheen komen om er onbelemmerd hun vrijheid uit te vieren, dat onveilige gevoel, 't schijnt alles reden genoeg om te herha- len, dat ons land nu eenmaal wat klein en wat dicht bevolkt is voor eeu zich zoo onge dacht welig voortplantende en aan het toe zicht ontsnappende horde van wilde zwij nen. Al weet men, dat ook hier te lande wel tamme varkens de bosschen worden inge stuurd om de humuslaag om te woelen ter verbetering van den bodem. HAAKLEMMEKLIEDE &A. Raadsvergadering. Gistermorgen 10 uur vergaderde Haaz'lommerliede en Spaarnwoude's vroedschap voor het laatst onder persidium van Jhr. Mr. E. H. E. Teding van Derkhout, Burgemeester. Aanwe zig waren alle leden. De notulen worden on veranderd gearresteerd. De Voorzitter doet mededeeling dat de opruiming van het houtgewas aan den Genieweg te Penningsveer in overweging is bij de Genie. Onder de ingekomen stukken was o.m. een adres der Afd. Spaarnwoude van den Provin cialen Noord Hollandschen Boerenbond om subsidie voor het onderhoud van het pad door de Lievclden. B. en W. stellen voor evenals het vorig jaar f 35.subsidie te verleenen. De heer Biesheuvel vraagt of f 35 wel noodig is. De Voorzitter zegt dat de kosten van het onderhoud daardoor niet worden gedekt. De heer Biesheuvel geeft in overwe ging geen koolasch voor beharding meer te gebruiken doch grint. De heer Vink is in het laatste geval bang voor het werpen met steenen door kin deren. De heer S. P. Vink acht koolasch vol doende. Het voorstel van B. en W. wordt alsnu met algemeene Stemmen aangenomen. De heer J. Bakker gewezen pachter van den tol aan den Oudeweg, vraagt kwijtschel ding van een kwartaal pacht van voornoem den tol. Hierop wordt met algemeene stemmen af wijzend beschikt. B. en W. stellen voor de woning van het hoofd der O. L. School die door uitbreiding van gezin te Klein geworden is, te verbouwen. De kosten van de verbouwing zijn begroot op f 1071.56. Besloten wordt de voor de ver bouwing noodige aanbesteding te houden. De heer Cos rapporteert als lid. der Com missie tot nazien der Begrooting, dat hij de Begrooting heeft nagezien, en stelt voor deze zooals zij is aangeboden vast te stellen. Eeni ge leden maken enkele opmerkingen. Hierop wordt de Begrooting vastgesteld zooals zij is aangeboden met ontvangsten en uitgaven f 36572,90i/3. De Begrooting Alge meen Burgerlijk Armbestuur dienst 1913 wordt goedgekeurd met een eindcijfer van f 7297.121/2- Bij de uitloting aandeel geldlee- ning 1892 trekt do heer Cos no. 1 ad f 500 ten name van den heer J. Vriesekoop. Op haar verzoek wordt aan mej. J. v. d. Meulcn onderwijzeres aan de O. L. School te Houtrakpolder als zoodanig eervol ontslag verleend. De Bouw-Maatsohappij „Haarlem" vraagt overname Nicolaas Beekstraat. B. en W. stellen voor de zaak nog aan te houden. De heer Blesheuvel stelt ook voor de zaak aan te houden totflat alle straten. in orae zijn, doch inmiddels in onderhandeling te treden over de juiste bedoeling van het request. B. en W. stellen voor dit jaar voor extra diensten f 10.aan den hooipeiler te geven en de belooning als hooipeiler niet te verlioo- gen. Dit wordt toegestaan. De .Voorzitter stelt voor de Gaskwes- tie aan te houden tot de volgende vergade ring, op verzoek van den deskundige Houben, waartoe wordt besloten. Het kohier schoolgelden 3e kwartaal 1912 wordt vastgesteld. Aan Jhr. Mr. E. H. E. Teding van Berkhout wordt op zijn verzoek eervol ontslag verleend als ambtenaar van den Burgerlijken Stand ►en zulks met ingang van 1 November a.s. Bij de rondvraag stelt de heer Barendregt voor, gedurende de Campagne der Suiker fabriek te Halfweg tegen de gladheid zand te strooien op den Rijksstraatweg nabij de fabriek aldaar. De Voorzitter zal dit in overweging nemen. Afscheid van den Burgemeester. De Voor zitter werpt eeu terugblik over de zes afgeloopen jaren. Toen spr. als op volger van zijn vader in 1906 het Burge meesters-ambt aanvaardde stond spr. er als er als vreemde. Door den prettigen omgang met de leden van den Raad werd het hem gemakkelijk gemaakt, Wij zijn vrienden ge worden en mogen zoggen dat wij iets in het belang der gemeente gedaan hebben zegt Z.Ed.A. Spr. dankt voor die hartelijke sa menwerking en hoopt (zichtbaar bewogen) dat zijn opvolger steeds in dezelfde aangena me verstandhouding met den Raad zal samen werken. Spr. zegt "den Gemeente-Secretaris dank voor den bijstand gedurende die zes jaren ondervonden. Niet het minste woord is er ooit tusschen hen voorgevallen. De verstand houding is steeds een zeer aangename geweest ZEd.Achtb. zegt verder don Gemeente-Ont vanger en Ambtenaren ter Secretarie (die bij het afscheid in de Raadzaal tegenwoordig zijn) dank voor de, aangename samenwerking Tenslotte dankt spreker zeer bewogen alle aanwezigen. Hij wenscht allen liet beste toe. De heer B. P. Vink oudste wethouder dankt den voorzitter voor zijn aangename leiding, ook namens het Armbestuur. De Bur gemeester was een vader voor de armen. Het oudste-raadslid, de heer Faas dankt den voorzitter voor alles wat hij voor de ge- gemeente gedaan heeft. Wij zullen u niet vergeten, zegt spreker. Ilij biedt namens den Raad en Ambtenaren dor gemeente den bur gemeester een huldeblijk als aandenken aan, bestaande uit een fraai tegeltableau van het Raadhuis. De Voorzitter betuigt don heer Faas dank voor zijne woorden cn voor dit aan denken. De Gemeente-Secretaris de heer Berg man, dankt den burgemeester voor zijn steeds pleizierige medewerking. Hij dankt diep bewogen voor de vriendschap gedurende die zes jaren ondervonden, hij hoopt dat die vriendschap steeds bestendigd moge blijven en dat de burgemeester zijn secretaris niet zal vergeten en wenscht hem de vervulling van het doel toe, dat de reden van zijn af treden is: het behoud van zijn gezondheid. Hierna wordt de vergadering gesloten. Om twee uur vergaderde de Burgemeester, de Wethouders, de T ulen van den Raad, de Leden van het Algemeen Burg. Armbestuur en ,d e Gemeente-Ambtenaren aan een ge meenschappelijk diner ten Raadhuize. „De snuifdoos van den Kar dinaal". Vrij naar het En- gelsch van Hem-y Harland, door Alb. Steenhoff—Smul ders. Zevenbergen. Arn. M. Greven. Een vermakelijk, prettig, fijn verhaal vol ccht-Engelschen humor en naar Engelschen trant met een tikje sentiment gekruid. Het is begrijpelijkerwijs zorgzaam vertaald door mevrouw Steenhoff en maakt in den prettigen vorm waarin de uitgever het heeft gestoken, een recht-aangenamen indruk. Daarenboven is het werkje goedkoop: een aanwinst dus voor de goede lectuur, die niet mag worden voorbijgegaan. S. 300 Boekbeoordeelingen, door Pater F. Hendriclis S. J. Over gedrukt uit De Tüd. Bij J. H. Vos, Maastricht. Overgedrukt uit „De Tijd". Dat is dunkt ons het eenige in dit hoekje wat ons niet bevalt. Wij zijn allerminst voor zulke goed- of afkeuringen van alles en nog wat, rijp en groen, in de courant. In boekvorm, ter raadpleging, kunnen deze beoordeelingen en veroordeelingen van een bevoegde als Pater Hendrichs is, onberekenbaar veel nut stich ten. Evenveel nut als ze de schrijver ver geve het ons kwaad kunnen stichten in de krant: we hebben er de bewijzen van, dat dit laatste verkeerd werktl We behoeven overigens niet uitvoerig te zijn. Pater Hendrichs weet van boeken af, en weet ook methodisch te handelen. Dus is het boekje niet alleen handig van omvang, for maat en indeeling, maar ook methodisch in gericht, zoodat men er gemakkelijk in kan vinden wat men zoekt. Voor ouders, overhe den, besturen van patronaten en leesinrich- tingen, en voor nog veel meer anderen, is het eenvoudig onmisbaar. S. „GEEN VOETBAL VERSLAGEN MEER". De Middelburgsche Courant deelt mede, dat zij 't besluit genomen heeft voortaan geen be redeneerde verslagen meer te geven van voet bal-wedstrijden, maar zich te zullen bepa len tot den uitslag. In het begin van het jaar is in het blad een artikel verschenen over Voetbalrage, in welk artikel de meening werd uitgespro ken, dat de wedstrijdverslagen in de bladen niet weinig bijdroegen tot buitengewone ver heerlijking van jongelui van dingen, die toch werkelijk zooveel hulde niet verdienen. De „M. Ct." voegde daaraan toe de erkenning, dat een courant nu eenmaal vaak gedwongen is publieke gebeurtenissen te vermelden, ook al vindt zij daarop veel aan te merken. En zij is daarom ook doorgegaan met het geven van verslagen, hoewel met twijfel of zij daaraan wel goed deed. Naar men thans kan lezen zijn haar in den laatsten tijd dingen overkomen, die dien twijfel in zekerheid hebben doen verkeeren. Het blad deelt hieromtrent het volgende mecle „Ruw en onbehoorlijk spel bij sommige wedstrijden gaf aan onze verslaggevers aan leiding tot critiek. Daar hadden ze groot gelijk in. Ze deden wat hun taak als ver slaggever was, en we gaven aan die opmer kingen gaarne een plaats, in de hoop daarmee: iets bij te dragon tot verbetering van de toestanden. Maar wat blijkt ons nu? Dat de scherpe vijandschap, die we indertijd noem den als een der verderfelijke gevolgen der, vele wedstrijden, nu nog verergerd wordt door die in de verslagen uitgeoefende kri tiek. 1 Daartoe willen we niet verder meewerken. We vinden het al erg genoeg, dat die wed strijden zulk een hatelijke verhouding schep pen." Een na het schrijven van het bovenstaande ontvangen „dreigbrief" van het bestuur van een Middelburgsche voetbalvereeniging, die de verslaggevers van de „M. Ct." beschul digt van overdrijving cn de redactie verzoekt van haar verrichtingen geen „recensies" »<jer op te nemen, onder bedreiging, dat, zoo zulxs toch gebeurt het bestuur zich genoodzaakt zal zien op andere wijze zorg te dragen, dat aan „dergelijke beleedigingen" paal en perk gesteld wordt is, naar do zienswijze van de „M. Ct.", een krachtig bewijs van de' betreurenswaardige, hatelijke verhoudingen tusschen de clubs onderling, die haar slechts in haar voornemen om alle voetbalverslager weg te laten versterkt. IN IJVER. Mevrouw: Wat, is er nu weer een zilveren lepel gestolen! Maar dat is afschuwelijk! Dienstmeisje: Ja, mevrouw, maar deze is nu toch heusch gestolen! ACTUEEL. Boekhouder (tot een koopman, die schrijf- benoodigdheden te koop komt aanbieden): We hebben nu niets noodig, het is de slappe tijd. Koopman: Mag ik u dan misschien een wekker aanbieden! ZEER JUIST. Conducteur: Haast u een beetje, de then, wacht. Reiziger: Nu, als hij toch wacht, heb ik den tijd. ADVERTENTIE. Stelster dezes zou gaarne hertrouwen met een man, wien de kleederen van haar over leden echtgenoot passen. Gelegenheid tot pas sen dagelijks van 5 tot 7 uur 's avonds. EEN ANDERE ZAAK. A.: Kerel, wat is er met je gebeurd 1 Je ziet er zoo vermagerd uit en hebt zulke holle wangen, dat ik van je schrok, toen ik je zag aankomen 1 B.Ik heb een vermageringskuur doorge maakt! A.: Zoo, zoo, ja dan is het wat anders. Dan zie je er natuurlijk patent uitl GEVRAAGD. Onderwijzer. Openb. School, Vught. Soil, vóór 15 Nov. bij den Burgemeester. Bakkersknecht. A. van Eyl, Harnburgerbrug, Utrecht. Bakkersjongen. Van Marumstraat 17. Slagersknecht. A. Steyger, Oudekerkstraat 9, Delft. Slagersknecht. C. de Boer, Boveukarspel. Slagersknecht. J. Jacques, Velseroord. Smidsknecht. G. Hillebrand, Hoogmade. Boekbinder. „De Eembode", Langegracht 13, Amersfoort. Metselaar. T. de Nijs, Warmenhuizen. Letterzetter. A. Kusters, Alkmaar. Boerenknecht. 16 jaar. J. v. d. Hulst, Voor hout. Boeren!'neelit. C. v. d. Meulen, Veur, bij Leid- schendam. Tuindersknecht. R. Lem, Annastraat 260, t« Nijmegen. Meubelmaker. A. Nadorp, Brab. Turfmarkt 69, Delft. Jongste bediende. Heemstede. Nr. 8494 N. H. Crt. Dienstbode. Stationsweg 2, Den Haag. Winkeljuffrouw. M. Hoes, Café Oyens, bij Oss. Kinderjuffrouw. Mevr. Hendriks, Woerden, Dienstbode. P. Eoppes, Reern, Hoorn. Dienstbode. D. Paay, Bangert. Audijk. Metselaar. P. Botman, Grootebroek. Boerenknecht. H. van Kampen. Heur. Dienstbode. J. Wagenaar, Oosterblokker. Dienstbode. H. Overtoom, Heer Hugowaard. Dienstbode. J. Pater, Rustenburg, gemeento Ursum. Dienstbode. N. de Wit, Westdeel, Anna Pau lo wna. Dienstbode, den Haag. Villa Blocmenheuvel, Overveen. Dienstbode. Teeper, Koningstr. 171, den Haag. Dagmeisje, 2.50. Voorhelmstraat 12. Dienstbode. Anegang 14. Dienstbode. Roosen, Smedestraat 26. Dienstbode. Mevr. Voet—Gehrels, Rampelaan 3, Overveen. Dagmeisje. 16 jaar. F. Zwetsloot, Kanaalstr, Lisse. Dienstbode. J. Damen, Voortlaan, Lisse. Dagmeisje. Gen. Cronjéstraat 22zwart. 2e Modiste. Intern. A. Schrama, Lisse. Dagmeisje. 16 jaar. Bilderdijkstraat llzwart. Naaisters. Oranjestraat 62. Dagmeisje. 16 jaar. Mevr. Mooijen, Brouwers kade 7. Dagmeisje. Z. Buitenspaarne 170. Bakkersknecht. A. Bakker, Jaoob Vermijstr. 37, Scheveningen. Huisnaaister. Nr. 8468, N. H. Crt. BIEDEN ZICH AAN. Bocrendienstbode. Nr. 8540, N. v. d. Eist, Ka naalstraat, Lisse. Werkster. Lett. T„ C. Diepen da al, Santpoort Strijkster. Nr. 8544, N. H. Crt. Huishoudster. Nr- 8585. N. U Crt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 8