HEERLIJK OPWEKKEND EEN KOP BINNENLAND. NIEUWS Uil OEN OMTREK. BUITENLAND De oorlog op den Balkan. DE NEDERLANDSCHE AMBULANCE. I DE TOESTAND. Nadere beriehten uit Thracië blijven scha ar sch. Uit Turksche bron wordt het be richt gelanceerd dat Boenar Hissar door de Turken hernomen is. Adrianopel wordt be legerd. Een niet bevestigd bericht spreekt zelfs van de inname van Adrianopel. Tclior- loe is door de Turken ontruimd. De Serviërs zullen zich weldra met de Grieken vereenigen. Priszend is door de Serviërs, Preveza dooi de Grieken genomen. De Griekschc vloot be zet eilanden in de Egeïsclie zee. Tsaar Fer dinand is te Moestafa Pasja en koning Peter te Usknb aangekomen. De Mogendheden wil len tusscbenbeide komen. Vermakelijk zouden, als liet niet een zoo hoogst droeve zaak gold, de snorkende over- winningsberiehten zijn, die van Turksche zijde de wereld zijn ingezonden in de laatste dagen. Zij maken een scherpe tegenstelling met de nuchtere, zakelijke telegrammen uit het Bulgaarsche hoofdkwartier. Maar toch wordt dit wel duidelijk bij het nalezen van den vloed van berichten dat de Ottomane» in de laatste dagen nederlaag op nederlaag ledeii. Wij laten natuux-lijk in het midden wat mogelijk de telegrammen van Zaterdag en gister ons nog voor nieuws brengen, want nog zijn er naar onze bescheiden meening wat al te groote optimisten die de Turk sche zaak nog niet als reddeloos verloren be schouwen. Teekenend voor de waarde die aan berichten uit Turksche bron moet wor den gehecht, is het interessante bericht, dat de oorlogescorrespondent van de „Daily Chronicle" uit Tchorlu, het Turksche hoofd kwartier, 27 October, wist te verzenden, door een bode het berichj; over Constantinopeï te laten brengen en vervolgens per boot naar Constanza, om het vandaar naar zijn blad te seinen. In dat bericht lezen wij dat zes-en- dertig oorlogscorrespondenten van voorna me Europeesche bladen gevangen worden gehouden als het ware. Zij zijn omringd door een cordon schildwachten quasi om hen tegen de soldaten te besehermen en mo gen absoluut geen waarnemingen doen, nog minder berichten verzenden. De censuur houdt alles tegen. Eén staaltje is vooral ty peerend. Er werden ons soms „voorrechten" toegekend, zegt de oorlogsman, die men ook wel verleent aan boeven, die zich in de ge vangenis goed gedragen. Zoo werd ons gis teren medegedeeld, dat wij tweemaal per week mogen schrijven in het Pransch naai vrouw en kinderen, welke brieven natuur lijk nog onder strenge censuur staan. Intusschen gaat de bevelhebber Nazim Pasja voort met overwinningsberichten te lanceeren, met het kennelijk doel de bevol king zoet te houden. Intusschen moeten wij toegeven, dat allesbe halve duidelijk is, hoe feitelijk nu de toe stand is tusschen Loele Boergas en de Tsja- taldja-linie. Op de Berlijnsche ambassade wordt de tegenspraak tusschen de Bulgaar sche en Turksche overwinningsberichten, naar een telegram aan het Handelsblad, daardoor verklaard, dat Nazim pasja in de verovering van Loele Boergas niets verder zag dan de bezetting van een punt van de 40 K.M. lange geveebtslinie, terwijl de te genstander in den aanval op een der plaat sen, die volkomen gelukt is, den beslissenden slag zag. De correspondent van de „Reichspost", die In het Bulgaarsche hoofdkwartier verblijft, deelt mede dat de val van Adrianopel deze week te wachten is. Reeds eerder zou dit re sultaat bereikt zijn, maar koning Ferdinand heeft bevel gegeven de stad te ontzien en niet moorddadig te bombardeeren. Adriano pel zou een tweede Sedan moeten worden. Of de stad een belegering zou kunnen door staan, loopen de meeningen uiteen. Sommige zeggen dat zij rijk van levensmiddelen is voorzien, anderen dat zij slechts voor drie dagen proviand heeft. Intusschen woedt het gevecht om Adrianopel voort. Do Bulgaar sche troepen, die aan de omsingelingstroe pen onttrokken zijn geweest, om deel te ne men aan de slag bij Loele Boergas, zijn te- TT"*gekeerd. De bezetting van Adrianopel bestaat uit 40,000 man. Woensdagmorgen be gon hot bombardement van de stad. Het duurde acht uur. De uitwerking van het Bul gaarsche gesehut was aanmerkelijk; dat van het Turksche bedroevend. Gevangenen ver klaarden dat in Adrianopel de grootste ka nonnen zonder schietvoorraad zijn en andere zonder vizierinrichtingen! De wijze, waarop de Turken gereed waren voor een oorlog, wordt dan ook bedroevend genoemd, zeker wat Adrianopel betreft. Allerjongste berichten willen nu melden dat Adrianopel reeds gevallen zou zijn. Ons komt dit bericht wel wat al te voorbarig voor. De wreedheid van den oorlog. j Wat echter het droevigst stemt is, dat ook weder in dezen krijg en zulke in onzen te- genwoordigen tijd zooveel verhalen van wreedheden de ronde doen, zoowel van Tur ken als van Bulgaren, die elkander over en weer verwijten doen. Zoo wordt gemeld dat de Turken op hun terugtocht van Baba Eski naar Loele Boergas te Antiwali tweehon derd vrouwen, grijsaards en kinderen ver moord hebben, zo den buik opengesneden, de oogen uitgestoken en de hersens ingeslagen, Verder hebben Turksche autoriteiten na de nederlaag bij Kirk-Kilissé christelijke solda ten van het 15de Turksche regiment in hui zen opgesloten en daarna vermoord. Van Turksche zijde wordt beweerd dat het Bul gaarsche leger de bevolking heeft vermoord, huizen in brand gestoken, geplunderd, ver woest enz. Eiken dag komen groote transporten ge wonden in Konstantinopel aan. Alle scholen zijn in hospitalen veranderd. Moekthar pas ja, die de troepen bij Kirk-Kilissé comman deerde, moet gewond zijn aan den linkerarm en wordt verpleegd in het hospitaal. De toestand in Thracië. Adrianopel wordt, zooals wij meldden, be legerd. De koning van Bulgarije is nu te Moestafa pasja aangekomen, waar hij een dankdienst bijwoonde voor de jongste over winningen van bet Bulgaarsche leger. In Konstantinopel melden de bladen dat Boe- nar Hissar door de Turken hernomen is, na de Bulgaren in een hevig gevcht bij Para- .gatsi to hebben teruggeworpen op Tzjoen- gaza. De Tanin durft zelfs beweren, dat men in militaire kringen verwacht, dat Kirk-Ki lissé zal worden hernomen. Enfinl hoop doet leven. Intusschen krijgt het bericht van de herovering van Boenar Hassir vasteren vorm. Tenslotte nu eenige' bijzonderheden van den slag bi} Loele Boergas. welke wij ontleenen aan den reeds meerge noemden correspondent van de Reickspost, die ze met toestemming van den Bulgaar- scben Generale Staf aan zijn blad seinde: Woensdagmorgen ondernamen de Bulga ren met sterke krachten, betrokken van een gedeelte aan liet omslnitingsleger van Adria nopel, een aanval op bet centrum van de vij andelijke posities der Turken. In de eerste uren van den middag begon de algemeene terugtocht der Turken op de linie Loele BoergasBeresköj. Met energie werden zij achtervolgd door de Bulgaren, tot diep in den nacht. De vlucht ontaardde weldra in een wilde paniek. Op den linkervleugel werden de Turken volkomen omsingeld door de Bul garen. Door de vele ontberingen der laatste dagen, konden de Turken haast geen weer stand bieden en den volgenden morgen be gon de algemeene terugtoeht in volkomen desorganisatie, in zuidelijke richting, naar Tsorloe. Ook hier volgde een krachtige ver volging. In Macedonië. Volgens geruchten zouden de Grieken Sa- loniki reeds hebben genomen. Dit moge wat voorbarig en al te stout verondersteld zijn, zeker is het, dat belangrijke gebeurtenissen ook hier wachten. Volgens een ambtelijk be richt hebben de Serviërs Tetarove en Perlope bezet, waar zij zich met de Grieksche troe pen zullen vereenigen. In het gevecht bij Nalbakeri hebben de Grieken 7 kanonnen vermeesterd en 200 Turksche ruiters en 1000 infanteristen gedood. Ook een Albaneeseb- Turksehe legermacht is door de Grieken ge slagen. In de Egeïsche Zee. De Grieken zijn in de wolken over bet mooie wapenfeit in de haven van Saloniki, waar dc torpedoboot 11, een oude Dnitscbe boot, onder commando van kapitein Votsis er in slaagde den Turksehen kruiser „Feth- i-Bulend" in den grond te boren. Om 11.20 des avonds kwam de boot de haven binnen, zonder opgemerkt te zijn en na een gelukki gen tocht tusschen de mijnen door, die den toegang versperden. Op 150 meter afstand stuurde de commandant twee torpedo's op bet oorlogschip af, en stoomde toen full speed achteruit. Het oorlogsschip helde nam een kant over en begon weldra te zinken. De bemanning, 230 man sterk, werd bijna geheel gered. Admiraal Gondoeriates heeft hevel gege ven het eiland Thdson te bezetten. Dit ge schiedde zonder tegenstand te ontmoeten. Ook werden andere eilanden bezet. De Griek sche vloot kruist nu voor de Dardanellen en wacht er de Turksche af. De Mogendheden. Poincaré, de Franscbe minister-presideut, beeft de mogendheden bekend gemaakt, dat naar zijn meening het oogenblik gekomen is voor een tusschenkomst in den Balkan-oor log. Men gelooft echter niet dat een der beide oorlogvoerende partijen daar iets voor voe len. Poincaré verlangt van de Mogendheden ecne volstrekte belangeloosheid in de Bal kankwestie, doch daar zal Oostenrijk wel niet van inkomen. Bij voorbaat acht men de poging om op deze formule tot overeen komst te komen, reeds mislukt. De Turksche gezanten te Rome en te Ween en en te Tri poli zijn vergezeld van Fahreddin pasja naar Roemenië vertrokken; de laatste is met een bijzondere zending belast. Ten slotte nog een eigenaardig nieuwtje. De Duitsehe keizer heeft aan Prinses Sofie van Griekenland een brief gezonden, waarin Z. M. het Grieksche leger gelukwenscbt met zijn betoonden moed. Dit is aan den kroon prins en zijn zoon medegedeeld. Prinses Sofie is een eigen zuster vau den keizer! Nadere berichten. Nadat het- bovenstaande geschreven was, kwamen nog de volgende berichten bij ons binnen: Tchorloe moet door de Turken ont ruimd zijn, terwijl de insluiting van Adria nopel met kracht wordt voortgezet. De stad is nu reeds in het Noorden, noordwesten en westen door de Bulgaren omsingeld. Het bombardement, vertelt het blad echter, is begonnen. In Constantinopeï leeft men nog steeds in hoop. De spoorwegverbindingen tusschen Adrianopel en Constantinopeï liec- ten hersteld te zijn. Als dit waar is, mag dat een Ottomaansch succes genoemd wor den. Zaterdag heeft Koning Peter van Ser vië zijn pleclitigen intocht gedaan in Us- kub, niet als koning dan liad bij het annexatie-decreet moeten afwachten, maar als opperbevelhebber der troepen. Dc ver volging der Turksche troepen duurt voort in Macedonië. De intocht was zeer plechtig. De koning werd ontvangen door den kroon prins en prins George, door dc commandan ten van het leger, de consuls, dc stedelijke autoriteiten, en deputaties der priesterschap. Koningin Helene volgde in den stoet als liefdezuster gekleed. Officieel bevestigd wordt de inneming van Prizrend door dc Serviërs. Door de Grieken werden Janitza en Preveza aan de golf van Asta bezet. De laatste stad capituleerde gisteren. Het stadje was versterkt met drie forten. Het Turksche leger in Macedonië is gedemorali seerd en gesplitst. Het beleg van Skoetari door de Montenegrijnen duurt voort. Een gedeelte van liet leger rukt op naar Prie- rend om zich met dc Serviërs te vereenigen. De „Messagero" verneemt uit Weeneu, dat Frankrijk, Rusland en Engeland aan Grie kenland, Servië en Bulgarije een nota ge zonden hebben, waarin gewezen wordt op de ernstige gevolgen, die een bezetting van Constantinopeï en Saloniki door den ver bonden troepen zal hebben voor den Euro- peeschen handel en de veiligheid der chris tenen. Zij worden aangemaand hun op- marscli te staken op zekeren afstand van deze steden. Duitscliland schijnt sterk te staan aan de zijde van Oostenrijk. Er doen geruchten de ronde dat een gedeelte van de Engelsche vloot wordt gemobiliseerd, doch deze worden wederom tegengesproken. De Bulgaarsche Moltke. Thans raakt bekend, wie de geniale ont werper is van bet oorlogsplan, waarnaar de Balkanstaten lnm veldtocht tegen Turkije voeren. Het is generaal Michael Sawof, den chef van den Bulgaarschen generalen staf. Reeds sedert 1885 speelt Sawof een belangrijke rol in het Bulgaarsche leger. Toen al, als jeugdig kapitein nog, werd hem de verant woordelijkheid van een generaal opgedra gen, en als bevelhebber van den linkervleu gel van het Bulgaarsche leger in den slag van Slivnitza toonde hij niet alleen een dapper aanvoerder te zijn, maar ook een tacticus van buitengewone bekwaamheid. Eenige jaren later, toen de knappe minister president Stamboeloff omzag naar een man, die de reorganisatie van liet Bulgaarsche leger op zich kon nemen, viel zijn keuze op Sawof, die als minister van oorlog de taak aanvaardde om Bulgarije een modern leger te verschaffen. Hij heeft het gedaan en thans ook de krijgsplannen ontworpen. De „Cadenas"-wet opgeschort. Canalejas, de Spaansche minister-presi dent, heeft verklaard dat de wet op de godsdienstige vereenigingen voor een -aar is opgeschort. De mijnwerkers en de algemeene werkstaking. .Het nationaal congres van Belgische mijn werkers heeft 1 Nov. te Brussel in het „Maison du Peuple" vergaderd ter bespre king van hare houding ten opzichte van de algemeene werkstaking tot het bereiken van het algemeen kiesrecht. Een motie werd aangenomen, waarin de noodzakelijkheid van het algemeen kiesrecht werd uiteenge zet, en besloten om zich bij de algemeene werkstaking aan te sluiten indien alle an dere middalen tot oplossing van het kies- rechtvraag^pk hadden gefaald. Verder werd sterk afgekeurd alle voorbarig ophouden van werken, en verklaard deze bewegingen niet te ondersteunen indien zij zich voor deden. Slechts de besluiten van het alge meen comité van de algemeene werkstaking zullen worden erkend. Een krankzinnige commissaris van politie. Te St. Petersburg had een der commis sarissen van politie maandenlang ziek ge legen, waarbij blijkbaar ook zijn zenuwge stel was aangetast. Op een nacht werd hij plotseling krankzinnig. Hij stond op, kleed de zich in parade-uniform, nam zijn wa pens en liep naar de hoofdwacht van zijn wijk, waar hij alle agenten deed aantreden. Hij beval hun huiszoeking te gaan doen in... zijn eigen woning en gedurende twee uren haalden de agenten daar alles over hoop. Voorts liet hij straten afzetten en alle koetsiers, die door zijn wijk reden, deed hij aanhouden. Zij moesten zich met hun rijtuigen beschikbaar stellen. Nadat bij zijn eigen huis, waar zijn gezin intusschen uit gevlucht was, had doen doorzoeken, drong hij een onbewoond huis binnen, liet alle vensters en liet dak door politic-agen ten bezetten en gaf bevel op ieder, die zich in de nabijheid mocht yertoonen, te schieten. Het was inmiddels 5 uur in den morgen geworden en men liad aan de politic in naburige wijken mededeeling gedaan van den toestand, die door den krankzinnigen commissaris in het leven werd geroepen en die gevaarlijk kon worden, omdat de agenten slaafs alle bevelen van den waan zinnige opvolgden. Er kwamen politie-supe- rieuren uit die naburige wijken en dezen wisten, met een zaclit lijntje den gevaar lijken commissaris uit zijn verschansing te lokken, waarna de orde spoedig was her steld. De ongelukkige werd naar een ge sticht overgebracht. VAN HOUTEN S UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Zutpken, ter standplaats der gemeente Gorssel, H. A. Scliaafsma, candidaat-notaris te Heemstede; is benoemd tot vertegenwoordiger van de regeering op de in November 1912 te Parijs te houden conferentie in zake onderstand aan vreemdelingen, J. F. L. Blankenberg, te Amsterdam; is aan A. Veenhuysen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ingenieur-verificateur van liet kadaster, met toekenning van den persoonlijken titel van inspecteur van het kadaster; en is aan den lieer A. J. Doorman, secretaris-generaal van het departement van Oorlog, eervol ontslag verleend als adviseerend lid van' de com missie, ingesteld bij Koninklijk besluit van 12 December 1910, en als zoodanig be noemd de kapitein der genie P. J. P. van der Steur. DE OBSTRUCTIE DER LINKSCHEN IN DE KAMER. Toen in 1899 zoo herinnert de driestar- schrijver in de Standaard over de Onge vallenwet in de Tweede Kamer het alge meen debat geopend werd, schreef men 24 October. Het algemeen debat ging 25 Octo ber door. En het werd reeds op 26 October, niet lang na de pauze, gesloten. Heel dit algemeeen debat besloeg dan ook in de Handelingen niet meer dan even 60 bladzijden van folio 70135, of 170 kolom men, waarvan dan nog een tiental kolom men voor adressen enz. afgingen. En van de resteerende 160 kolommen staan er slechts een kleine 60 op het debet van de toenmalige oppositie. Vergelijk daarmee nu, wat thans vertoond wordt bij de Invaliditeitswet. Reeds twee volle weken praat men maar al door, en nog is het einde niet te voorzien. Verreweg het nreest van links. Zelfs bleek een avondver gadering noodig. Wie weet, of niet nog een lieele derde week er mee heengaat. En dan durft men nog van „afjakkeren" spreken. „Peuteren om te treuzelen" schijnt juister teekeuing van den gang van het de bat. Althans links. Uitgeleide gedaan door Z. K. H. den Prins, zou dc Nederlandsehe ambulance voor Grie kenland dezen middag omstreeks 4 uur per Staatsspoor de residentie verlaten. De Hulp- Vereeniging van. het Vrouwen-comité van bet Nederlandsehe ltoode Kruis voor 's Gra- venliage, heeft reeds eenigen tijd geleden, op aanraden van dr. Boland, zoogenaamde éénheids-kisten samengesteld. Elk dezer kis ten, vertegenwoordigende een waarde van 100, bevat liet nachtleger, benevens de kleeding voor een gewonden of zieken mili tair. Bij den eersten oproep aan bet lmofd- comité van het Nederlandsch Roode Kruis, werden geheel belangeloos, dank zij den door de dames der vereenigingen betoonden ijver, dertien dezer kisten ter beschikking van de vertrekkende ambulance gesteld. Een Sittardsch Raadslid. De L. K. ver telt weer eens wat over een echte Sittard- sclie Raadszitting, Daar is zekere heer Hei ligers raadslid, die al een heel wonderlijk heer schijnt te wezen. Ziehier een van zijn heldenfeiten: „De heer Heiligers, die ons van avond erg spraakzuchtig toeleek staat van zijn zetel op, kijkt dc zaal eens rond, leunt dan met beide handen op tafel, maakt ver volgens een plechtig gebaar en zegt: „Hee- ren van de persl Mijnheer de Voorzitter! Mijnheer de Secretaris, Heeren Wethouders Arnoldts, beiden familieleden!!, en gij ove rige leden van den gemeenteraad 11 Ik geef de zaak aan U, allen over, beslist U, maar verder... Goeden avond samen". Spr. stapt naar de deur, maakt ze open en verdwijnt in den corridor, den raad in verbazing ach terlatend...." x Op hun ouden dag! Uit Leimuiden schrijft men ons: Na 52 jaar in 't huwelijk lief en leed met elkaar gedragen te hebben kregen de echtelieden J. G., die volgens zeggen nooit geen woord met elkaar gehad hebben(?) twist over vleesch dat dc slager gebracht had. Moeder de vrouw, wilde het vleesch tot Zondag bewaren en vader zeide neen, ik wil dat het aanstonds wordt gekookt, want ik heb cr zin inl En daar had men het lieve leven gaande! Moeder nam de pan op en gooide den baas er mede naar 't hoofd dat de stukken over den vloer vlogen, maar de baas nam de stukken we der op cn gooide moeder er zoodanig mede, dat de stukken om haar ooren vlogen, zoo dat Dr. B. van Leimuiden er aan te pas moest komen om moeder te verbinden. SCHOTEN. xPersonalia. Aan de R. K. St. Barbara- school te Amsterdam is tot onderwijzeres benoemd mej. M. M. Hofsteede, van hier. HAARLEMMERLIEDE C.A. Waterlcvering door Amsterdam. B. en W. van Amsterdam verzoeken den Raad machti ging met do gemeente Buiksloot, Haarlemmer liede en Spaarnwoude en Nieuwer Amstel on derhandelingen te voeren omtrent de waterle vering in die gemeenten of gedeelten daarvan. Wat betreft de waterlevering aan H&arlem- mermerliede en Spaarnwoude meenen B. en W. van Amsterdam, dat de in deze gemeente tc leveren hoeveelheid water niet belangrijk zal zijn, alt ha-na zooals de aanvragers opmerken lang niet bereiken de hoeveelheid van 50,000 kub. M. per jaar, die vroeger aan de suikerfabriek Holland te Halfweg werd gele verd, waar thans d-oor verandering van werk wijze slechte ongeveer 1200 kub. M. per jaar noodig is. B. en W. meenen daarom, dat dus dit verzoek zou kunnen worden ingewilligd, waarvoor nog een reden te meer is gelegen in de omstandigheid, dat de transportleidingen der waterleiding over ongeveer 7V2 K.M. in we gen onder de gemeente Haarlem en Haarlem- merliede en Spaarnwoude liggen, zoodat bij herstellingen ah anderszins welwillende mede werking van het bestuur dier gemeente yan be lang is te achten. HEEMSTEDE, xVolkszaiiguitvoering. Gisterenavond gaf de R. K. Vereeniging voor den Volkszang, I Heemstede, in het R. K. Vereenigingsgebc haar eerste uitvoering. "Vóór de pauze werv®» door haar een viertal liederen voor gemengd koor gezongen en na de pauze was de beurt aan den eigenlijken volkszang. Toen werd door bet volk, begeleid door het koor, een aantal liederen uit de „Leeuwork" gezongen. Jammer dat het volk, voor wien deze uitvoering toch eigenlijk bestemd was, zoo slecht medezongl Voor en Ha de pa u-ze erden de liederen afge wisseld door eenige fraaie nummers, gezongen door mevrouw Berghuis-Schoon, begeleid door den heer Berghuis. Onder deze liederen noemen wij o. a.„In 't Woud", Ph. Loots; „Die Lotos- bluihe," van R. Schumann, en vooral het „Dies Irae", van Joh. Verhulst. Ook de heer Kalt, violist, gaf, begeleid door mevrouw Strijbos, een sonate van Schubert op zeer verdienste lijke wijze ten gehoore. De voorzitter, de heer Pronk, dankte ten slotte de dames en heeren welwillende mede werkers en het koor met hun directeur, voor den genotvollen avond. Van het hinderlijke rumoer, dat gewoonlijk op uitvoeringen door een troepje opgeschoten jongens aehter in de zaal gemaakt wordt, was ditmaal niets te bespeuren. Wel een bewijs dat het door kalm en doortastend optreden in de zaal stil kan zijn! VELSEN. GEMEENTEZ A KEN. Technische dienst Openbare werken. xB. en W. bieden den raad ter vast stelling aan een verordening, regelende den technischen dienst van liet bedrijf Open bare Werken. Dit in verband met het be sluit van den Raad van 17 Juli 1912, om van den dienst „Bouw en Woningtoezicht en Openbare Werken" een afzonderlijk ge meentebedrijf te maken. Met de leiding der werkzaamheden dezer afdeeling is belast de gemeente-architect. De verordening treedt in werking met 1 Januari 1913. Woningvoorziening. xOm in het gebrek aan woonhuizen tc IJmuiden en te Velseroord te kunnen voorzien heeft de bouwvereeniging „Velsen" zich tot den Raad dezer gemeente gewend met verzoek grond in erfpacht te mogeü ontvangen, IJMUIDEN. xVerdronken. Van den logger „Mar- gareta" uit Vlaardingen, die alhier binnen kwam is de matroos van Dorp Zaterdagmor gen over boord geslagen en verdronken. xGroote vischverkoop. Ruim drie ton be droeg de vischverkoop alhier in October van diit jaar meer dan in die van het vorig jaar. Er werd nu voor 1,009,191 verkocht, een cijfer dat nog nooit in één maand bereikt werd. xOngeluk. De zeeloods K. de Graaf te IJmuiden had Zaterdagavond het ongeluk aan boord van het stoomschip Kingsland van een ijzeren trap te vallen, waardoor hij zoodanig verwond werd dat bij buiten dienst gesteld moest worden. HILLEGOM- xOp hol. Zaterdag sloeg het paard vau den vrachtrijder H. Berbee, bestuurd door Jv. d. Jagt aan de Weeresteinstraat op hol. De wagen kwam tegen 't hek bij 't kantoor der firma Sehilpzand terecht, de strengen braken en 't paard holde voort. Nabij de Hillegomme* brug werd 't dier tot staan gebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 2