J.H.N.GRÜNDEMANN HET GEHEIMZINNIGE HUIS Dames- en Kinderbteediitg Yeletf. no. 361. MANTEL- EN STOFFENMAGAZIJN Blouses. Costuuvnrokken. Brieven uit het Zwarte Werelddeel STADSNIEUWS. BINNENLAND. J. HUIZING. import Imerican Shoe's.. Speciaal Au Bom liarciié Haarlem»Brussel. Hsfi&8ise!*oeneEi voor alle gjeiegemlsesfe BSflftflggQAR 4 KOVEIWIBEB 8882, KONiüGSTRAAT, naar Maat. KATHOLIEKE PEKS IN OEGANDA. Met zeer veel genoegen en met volle in stemming las ik een waar woord in een hoofdartikel van de „N. Haarl. Courant", die ik de vorige week ontving. Het kon niet juister en duidelijker worden uitgedrukt. „De groote oorzaak van zoo menig ge mengd huwelijk: het verlies van praktisch geloof, veroorzaakt en bevorderd door de neutrale kranten en niet-katholiekc boeken". Want wat in Holland en Europa en Ame rika op groote schaal plaats vindt, dat zi^t men hier in kleine mate. Wel heeft men hier in Midden-Afrika geen dagbladpers en neutrale geschriften en anti-katholieke boe ken. Maar ook zelfs hier in Afrika mag men gerust zeggen: wie geen Katholiek boek kan lezen, wordt zelden een degelijk Katholiek. Vroeger heb ik u eens verteld, hoe ik op een mijner reizen in Oesoga in een dorpje een half dozijn Katholieken vond. Tot mijn groote verbazing was dc voorbidder een man, die in geen drie jaren de H. Sacramenten had ont vangen en nu weer verlangend was om te biechten. Zulke gevallen zijn zeldzaam, want als een neger eenmaal begint te verslappen in het ontvangen der H. Sacramenten, dan huwt hij al spoedig eene heidensche vrouw en is het met geloof en godsdienst gedaan. In dit geval echter was de man wel ver slapt, doch getrouw gebleven aan zijn gods dienst. Hoe dat kwam? Ik vroeg den man, of hij kon lezen en terstond toonde hij mij zijn gebedenboek. Dat boek was zijn be houd geweest en het lezen er van zijn red ding. Sedert heb ik dikwijls hetzelfde geval bijgewoond en begon ik te begrijpen, waarom de andere missionarissen er zoo ernstig op aandringen bij liet volk om te leeren lezen. Want wie lezen kan en zijn gebedenboek be waart, zal niet licht zijn geloof verliezen. En wat waar is voor Afrika, is waar voor Nederland en omgekeerd, waar het de zwak heden der menschelijke natuur geldt. Het is noodzakelijk, in Kerk en vergaderin gen het Roomsche woord te hooren verkon digen, maar dit is niet voldoende. Men kan niet volstaan met zaaien en pooten en dan het onkruid laten doorschieten. Zoo men in de huiskamer en in de leeszaal geen goede Katholieke lectuur vindt, zal het steeds een Roomsch vernis blijven en zal men nooit komen tot een levend, krachtig Roomsch ge- nof. In iedere missiestatie in Oeganda komen wekelijks soms dagelijks jongens en meisjes om opgeschreven te worden voor de Onderrichtingen. Is het nu niet voldoende, om hen te onderrichten in den catechismus alleen? De missionarissen denken er anders over en met reden. In bijna alle staties is de school verbonden met het godsdienst-on derwijs, en stelt men het kind als voorwaar de voor het H. Doopsel de kennis van lezen. Want wat 'gebeurt er met het kind na het H. Doopsel? Het gaat naar zijn dorp terug, eoms 5. a 6 uur van de missiestatie, en komt dan ééns in de maand terug om de H. Sacramenten te ontvangen. Is dat voldoende om het geloof te onderhouden? Natuurlijk „N. Haarl. Ct.", 23 Aug. 1.912. niet, zooals de ondervinding ook leert. Heeft het kind echter lezen geleerd en gaat het naar zijn dorp terug met zijn catechismus- en gebedenboek, dan zal het zijn godsdienst kennis onderhouden en vermeerderen, dan wordt het dikwijls een kleine Apostel onder zijn landgenooten. Vandaar dat het leeren lezen als een noodzakelijke voorwaarde ge steld wordt voor het H. Doopsel. Dikwijls huilt het kind tranen met tuiten als het H. Doopsel wordt uitgesteld wegens achter lijkheid in het lezen; een enkele maal geeft een kind het godsdienstonderricht op, omdat het niet wil leeren lezen, maar de missionaris blijft onverbiddelijk. Er staat te veel op het spel, en de jeugdige Kerk in Oeganda moet een strijdende Kerk zijn. Onze Christenen wonen verspreid tot in de uiterste hoeken van ons district en buiten de moeielijkheden van de wegen en het rei zen, heeft men de bezwaren van ziekte en slechte gezondheid. Er is hier in Oeganda zeker evenveel ziekte als in Nederland. Soms gebeurt het, dat ik mijn beste vrienden on der de negers in geen zes maanden zie, om dat zij ziek zijn. En wat zal een zieke neger al dien tijd doen, als hij niet kan lezen? Daarenboven werken zeer vele Katholieke negers in de koffieplantages en zijn daar on geveer in dezelfde positie als onze Holland- sche arbeiders in de fabrieken, blootgesteld aan dezelfde gevaren van den kant van slech te medearbeiders. Hoe zullen zij hun geloof bewaren en hun godsdienst hooghouden als zij niet wat ontwikkeld zijn door Katholieke lectuur De eerste missionarissen Paters van Kardinaal Lavigeric - begonnen dan ook terstond in hun vrije uren een alphabet sa men te stellen dat in overeenkomst is met de taal der negers. Niet a, bé, cé, maar a, ba, da, en daarna lettergrepen zooals bwa, bya, bwc, enz. Het eerste boek was natuur lijk de kleine Catechismus, daarna volgden grootere Catechismus u in den stijl en om vang van onzen „kleinen Dankelman", Bij- belsche geschiedenissen, gezangboeken, Mis- gebeden en Kerkboeken. Naarmate het onder richt vorderde, verschenen leesboeken en re kenboeken en boekjes over aardrijkskunde in de verschillende dialekten van Oeganda, totdat ten laatste in Januari 1911 het eerste Oegandecsche maandblad verscheen, geredi geerd cn uitgegeven en gedrukt door de Witte Paters in Oeganda met behulp Van van negers als drukkersgezellen. Twee maan den geleden had ik het genoegen, deze druk kerij te bezichtigen in het Zuiden van Oegan da. Men ziet daar de negers aan het sortee- ren en uitzoeken der letters, terwijl anderen de machine besturen of boeken inbinden, alles onder directie van i Broeder Mis sionaris. Dit Oegandeesche maandblad „De Vriend" geheeten is 16 bladzijden groot en heeft het zelfde formaat als de Roosendaalscbe annalen. Op de eerste plaats bevat het godsdienstige artikelen, waarin vorschillende geloofswaar heden worden uitgelegd en verdedigd. Het laatste nummer van „De Vriend" bevatte een volledig verslag van de Wijding van Mgr. J. Biermans en een uitlegging van al de plechtigheden der Bisschopswijding. Na de godsdienstige artikelen volgen arti kelen over katoenplanten. koffie, caoutchouc., enz., artikelen over de regeeringsvormen in Europa, wijzen van rechtsspreking en derge lijke dingen, die den ontwikkelden neger in teresseeren. Daarna volgt het nieuws uit Oeganda en het voornaamste nieuws uit Eu ropa. Ten slotte is er iedere maand een aan hangsel van acht bladzijden, bevattend één of twee levens van heiligen. Advertenties in de negertaal ziet men op den omslag en de inteekenprijs is 80 cents per jaar. Geen won der, dat dit maandschrift, de voorlooper on zer Katholieke pers in Oeganda, algemeen in gang heeft gevonden en thans onder de ne gers reeds meer dan 1500 inteekenaren telt. Dat dit maandschrift zeer veel goed doet, zal een ieder duidelijk zijn. Beschaving en ontwikkeling dringen door tot in de duisterste hoeken van het zwarte Werelddeel, doch wat baat het, den negers beschaving te brengen zonder de tien Geboden, zonder hun karakter te veredelen, zonder hun geweten te bescha ven Brengt men beschaving en ontwikkeling zonder godsdienst, dan zal men hier hetzelfde zien, wat men in Europa dagelijks aan schouwt: dezelfde onrust, dezelfde onzinnige werkstakingen (als in Engeland) die handel en welvaart belemmeren, die ten slotte het socialistisch ideaal van gelijkheid zullen ver wezenlijken: gelijkheid IN ARMOEDE! Evenals in Nederland zal ook in Oeganda de Kerk aandringen op Katholieke lectuur en het steunen onzer kleine Katholieke Pers. Wij leeren hier door de fouten in Europa, 't Is hier alles nog in zijn begin. In Europa is het als een veldslag, die in vollen gang is en waarin men geen nieuwe berekeningen en plannen kan maken. Doch hier in Oeganda is de veldslag nog niet begonnen. Men kan zijn eigen terrein uitkiezen en het voorberei den; men kan de batterijen plaatsen, waar en hoe men wil; men kan het leger oefenen en sterken. En daarom is het wachtwoord: onze Christenen moeten kunnen lezen en zich ont wikkelen, en dan: Geef hun degelijke Katholieke lectuur. Want wie dat niet heeft, wordt geen degelijk Katholiek 1 O. SCHOEMAKER, Kamilyango, 5 October 1912. KUNSTBESCHOUWING. X— Voor de afdeeling Haarlem van de Ver- eeniging tot bevordering van de Vakoplei ding wordt Woensdag van 2—5 en van 7—10 uur in het Brongebouw een kunstbeschou wing gehouden en wel reisschetsen van den heer W. Kromhout Czn., architect te Rot terdam. SPOOR- EN TRAMPERSONEEL. Van terzijde verneemt het „Het Rechte Spoor", dat bij de H.IJ.S.M. eene nieuwe re geling der premiën voor het maehineperso- neel in bewerking is. Het aantal leden van den Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Ra- phaël" dat 1 September 1911 813B bedroeg, was op 1 October van dit jaar gestegen tot 4023. NOG EEN BIOSCOOPTHEATER. x De onlangs verbrande tooneelzaal van van Dijk op het Pretoriaplein zal opnieuw worden opgebouwd, en worden ingericht voor bioscooptheater. W. BUS' STOOMBOOTMAATSCHAPPIJ. De Staatscourant bevat de wijziging in de statuten van LW. Bus' stoombootmaatschap pij, alhier. TWEEDE HOLL'. MAATSCHAPPIJ VAN LEVENSVERZEKERING. xWij ontvingen de rekening- en ver antwoording over het jaar 1911—1912, be nevens een balans op de 30 April 1912, van de tweede Holl. Mij. van Levensverzeke ring, gevestigd te dezer stade. Het vermogen der maatschappij bedroeg op 30 April j.l. f 1.232.757.54y2. Het ver zekerd kapitaal bedroeg op 1 Mei de som van f 5.003.389.57. Gedurende het boekjaar werden verzekeringen gesloten tot een be drag van f 622.745.50. Het verzekerd kapi taal verminderde met f 401.488.57. Zoodat. het verzekerd kapitaal op 30 April 1912 bedroeg f 5.224.646.50 met een jaar- lijksche premie-ontvangst van f 218.433.56, verdeeld over 4304 polissen. De balans sluit met een saldo van f 98.392.99 welk bedrag in zich vereenigt de toeneming der wiskundige reserve in het boekjaar 1911-1912, benevens de in die-zelf de periode gemaakte winst. Het saldo bedraagt f 98.392.99. VOETBAL. •Westel. Ie klasse. HAARLEM—AJAX 1—0. Het tï geen mooie wedstrijd geweest aan den Schoterweg. Het spel was van laag ge halte en mistrappen was aan de orde van den dag. In de morgenuren was het weer vrij goed, doch tegen tweeën ging het re genen en vergezeld van een ijskouden .wind was het bijna niet uit te houden. Als de spelers in 't veld komen, is de be langstelling ondanks het slechte weer zeer groot. Haarlem beschikt over. de volgende com binatie. v. Eek, De Wolff, Wflhelm, Smit Healy, Angenent, Hoïm, Houtkooper, .Veen Jur Haak, Oostenbroek dus nog steeds zonder Bakker. Koster on Bouwmeester. Ajax verschijnt met: Ziegler, „Swift" v. d. Lwe, Pelser, Schoevaart, Fortgen», Pelser, v. d. Broecke, N. N. Kooy, Kammeyer. Ajax wint den toss en verkiest tegen de vrij sterke bries in te spelen. Het is in- tusschen weer droog geworden en zelfs de zon schijnt. Onder leiding van den heer Mut ters wordt even over tweeën begonnen. Het is direct al 'Zeer levendig en speciaal de Amsterdammers met hun onmisbare bel en toeters laten zich hooren. De eerste aanval is van Haarlem en dan gaan de rood-witten er van door. Ze stuiten echter op buitenspel. De gastheeren, gesteund door den wind zijn iets sterker en daar v. d. Lee en „Swift" het leder nog niet machtig blijken te zijn, denkt men reeds spoedig aan doelpunten. De voorhoede van Haarlem echter is geen ge heel en vooral Veen als midden-voor doet rare dingen, terwijl Jur Haak door de vurig spelende Ajax-verdediging overbluft wordt.. Bij een plotselinge doorbraak scoort Kam- meyer bijna, doch Angenent stormt toe en redt keurig. De rood-witten komen geweldig in actie en de Haarlem-verdediging moet alle zeilen bijzetten om doelpunten te voorkomen. Wilhelm is nog niet op dreef, wat de Haarlemmers angstige oogenblikken bezorgt. De Wolff is echter weer de man en aan houdend wordt hij toegejuicht door de me nigte. De roodbroeken werken zich weer wat los. Healy plaatst keurig naar de voorhoede. Het samenspel is niet mooi en bovendien begaan Houtkooper en Veen de fout van te grooten afstand te schieten, wat bij een goe den keeper als Ziegler toch geen succes heeft. Een donkere lucht komt weer opzetten en men vreest voor 't ergste. Men zit nu al te bibberen van de kou, wat al erg genoeg is. Eindelijk komt het eerste doelpunt. Bij een aanval bemachtigt de nieuwe inter nationaal Jur Haak het leder en van groo ten afstand lost hij een echt internationaal schot, dat Ziegler te machtig is. 10 voor Haarlem. Het lawaai is reusachtig. De roodbroeken behouden het beste van 't spel, doch slagen er niet in de voorsprong te vergrooten. De rust treedt in met 10 in 't voordeel van Haarlem. Men is lang niet gerust omtrent Haar lem, immers, ze krijgen nu wind tegen? Mis hoor 11 Net onder de rust is de wind gaan liggen, wat voor de roodbroeken niet nadeelig is. Nu volgt het slechtste gedeelte van den wed strijd. Het is maar een heen en weer trap pen, missen en slecht plaatsen. Er wordt bo vendien beslist te forsch gespeeld van beide kanten. Het publiek kan zich weer niet in houden en allerlei rare geluiden trillen door de lucht. Beide verdedigingen zijn de aanvallen de baas. Met de voorhoede van Haarlem is het treu rig. Alleen de vleugelspelers werken goed, maar het middentrio prutst erbarmelijk. Hout kooper is weer eens te laksch, Veen werkt hard doch niet goed en Jur Haak ziet de buitenlijn voor doel aan, zoodat bijna alle cen ters te hard zijn. V. d. Lee en „Swift" zijn echter niet gemakkelijk te passeeren. Na snel opbrengen van Kammeyer komt de bal voor doel en Haarlem mag van geluk spreken, als twee Ajaxiden den gemakkelijken kans niet benutten. De rood-witten winnen steeds ter rein en er wordt grootendeels op de Haarlem- helft gespeeld. Wolff, Wilhelm en speciaal Healy verdedi gen meesterlijk en worden aanhoudend toege juicht. De roodbroeken bestoken weer eens het Ajax-doel, waar de kleine Ziegler uitstekend werk doet. Het is een ware insluiting, tot dat eindelijk v. d. Lee met een reuzenkei zich van de omarming los maakt. De Mo- kummers brullen om den gelijkmaker en Haarlem moet zich toeleggen op verdedigen. Even wordt er gestopt voor De Wolff, die een aardige knauw gekregen heeft. De Am sterdammers bestoken v. Eek's heiligdom. Ettelijke hoekschoppen volgen, die allen zeer mooi genomen, door v. Eeck onscha delijk gemaakt worden. Eenmaal heeft Ajax reuzenpech, als na een scrimage voor doel de bal buiten van Eek's bereik de boven lat scheert. Het spel, al is 't niet mooi, is waarlijk interessant door de groote spanning. De Wolff is dood vermoeid door het zware verdedigen en *t wordt hoog tijd, dat de voorhoede voor wat opluchting zorgt, 't Duurt echter niet lang, of de rood-witte aanval zit weder voor v. Eek. Het schot is absent, anders was de gelijkmaker al lang gemaakt. Onder hevige spanning komt l't einde en mag Haarlem blij zijn met d 2 kostbare puntjes. Zoodoende slaan ze noj op de 2e plaats. Zooals gezegd, het is geei' fraaie wedstrijd geweest. Bij Haarlem wa' de verdediging best, met Healy, Wolff ei Wilhelm als de besten. Van Eek kreeg nie' veei te doen, doch wat hij deed, was goed Met de voorhoede ging het niet best. Jur Haak en Oostenbroek, hoewel matig spe' lende, waren nog de besten. Bij Ajax wa:1 de verdediging het beste deel van 't elftal' Hier was ook dc voorhoede niet actief. Scheidsrechter Mutters voldeed uitsteken! ofschoon hij m.i. te forsch spel toeliet. J. BI. Andere uitslagen. QuickH. P. C. 43 onder protest. Sparta—H. V. V. 0—2. D. P. C.—V. O. C. 3—1. H. B. S.Velocitas 22. Verrassend is zeker de overwinning* var II. V. V. op Sparta, terwijl Velocita§ haai eerste succes boekte. Haarlem IIHercules II 31. Stand der Westelijke le klasse. 9 22 i 9 18 i 9 20 U 4 9 i Sparta 6 4 1 1 Haarlem 6 4 1 1 D. F. C. 6 4 1 1 V. O. C. 4 2 0 2 Quick 6 3 0 3 H. V. V. 5 2 1 2 H. B. S. 6 1 3 2 H. F. C. 6 2 0 4 Ajax 6 2 0 4 Velocitas 5 0 1 4 5 5 4 4 14 lj 11 1! 14 24, 8 11 Sparta, Haarlem en D. F. C. hebben dud evenveel punten. Alleen 't doelgemiddeldd behoud Sparta op de eerste plaats. Uitslagen der wedstrijden gespeeld voo* den Haarlemschen Voetbalbond op Zondag 3 November. le Klasse A. P. C. A.—Haarlem TII, 1—5 le Klasse B. V. V. C.P. J. terrein afgekeurd. SchotenHuzaren, terrein afgekeurd. 2e Klasse A. Bloemendaal IIStormvogels H, 20. Haarlem IV—F. C. A. II, 6—2. 2e Klasse B. Schoten II—V. V. H. H, 3—0. IJ. F. C.—P J.. II, 6—0. 3e Klasse. F. C. A. IV—H. F. O. VII, 2—4. 3e Klas H. V. B. Wilh. Voorw. Bloemend. 42 Sport—H. S. V., 2—5. MINISTER TALMA OVER DE INVALl DITEITSWET. Wij beloofden in ons Kameroverzicht vai Zaterdag, nog terug te komen op Ministe Talma's rede, ter beantwoording van de out zaglijke serie sprekers bij de algcmeene be schouwingen. De Minister bracht daarbij alF lereerst dank aan de Rechterzijde in haal geheel en aan de heeren De Visser en Snoecf Henkemans, maar vooral aan den heer Loh| man. Ook zonder diens stem zou het out werp er komen, maar de minister stelde be op boogen prijs dat deze staatsman thans ee| ontwerp steunde, waarvoor hij nooit warr beeft gevoeld. De linkerzijde had de hee Talma niet veel te danken; alleen was lrj erkentelijk voor de strekking der redevoe ringen van de heeren Treub en Bos. De minister kwam op tegen de besehuldil ging van den heer Treub, dat 's minister! departement van een lmreaucratischen geesf is doortrokken, en verdedigde de nota va| prof. Kluyver. Hierna zette de minister de beginselen val zijn ontwerp uiteen, daarbij betoogend dtl ouderdoms- en invaliditeitszorg geen het»| rogene dingen zijn. De premiebetaling voor de lage loonei werd door den minister verdedigd. Voor w<| duwenrente was stellig iets te zeggen g<| weest, maar weduwenrente en weezenrentj ware te kostbaar geweest; daarom heeft minister zich tot bet laatste bepaald. Wtl duwen zonder kinderen kunnen weer aa| den arbeid gaan, zij worden dan weer in verzekering opgenomen en krijgen rente. Afzonderlijke regeling van de ouderdom] zorg het denkbeeld van minister Veegerl werd indertijd alleen verdedigd door ml Troelstra en ïrir. Tydeman. Van een invalt diteitsverzekering kan een enorme actie uil FEUILLETON door ALFRED HUGO. XXIII. ÈEN MERKWAARDIGE ONTDEKKING. Op hetzelfde uur, waarop zich Dufaure bij Mr. Leitei.ring bevond, trad een kleine, be jaarde beer in het logement „Het Witte Jlos", in de buurt van het station gelegen. Bet Witte Ros was een hotel van den derden ,of vierden rang, waar hoofdzakelijk door trekkende handwerkslieden kwamen logee- iren. De jonge elegant gekleede man, die in de «etzaal zat, paste niet in deze omgeving en Mi scheen hiervan ook zelf overtuigd, want bij beantwoordde alle vragen kort en keek *net stijgend ongeduld telkens naar de deur. Dc bejaarde heer, die nu binnentrad, liep A>P hem toe en wisselde eenige woorden met hem, waarna zij beiden de zaal verlieten en de trap op gingen. Boven gekomen, opende de jonge man een deur en noodigde zijn ouderen begeleider uit binnen te treden, waarna bij bem volgde. „U hebt mij in een mooi hok gebracht", zei hij lachend; „liier logeeren alleen door trekkende werklieden!" „Nou, ik denk dat het wel niet zoo héél erg zal zijn; in deze kamer kunt u bet wel uithouden, en voor zoover ik bij eigen on- dervinding weet zijn de spijzen en dranken hier uitstekend. Wanneer is u aangekomen?" „Hedenmiddag, na tafel, mijnheer de rech ter". „St, st, spreekt u zacht, mijnheer, de mu ren hebben ooren!Ik zal ook niet verra den, dat u als eerste kassier van een groote Bank naar hier zijt gekomen, omnou, laten we 'tmaar noemen, omMuller en Sehulze." De rechter was, terwijl hij dit zeide, gaan zitten, en de jonge man zette zich tegenover hem en bood hem een sigaar aan. j „U hebt aan ons geschreven, dat u mij i bier wilde spreken, om de bewuste aangele genheid te vervolgen", nam de kassier het woord; „ik begrijp alleen niet, hoe u hier de verklaring zoeken wilt." I „Hebt u in Breslau naar den man gezocht, die u de bankbiljetten bracht?" vroeg de rechter lachend. „Natuurlijk; wij hebben de zaak dadelijk bij dó politie aangegeven". „En wat is er ontdekt?" „In 't geheel niets; de man moet nog den zelfden dag, waarop bij in Breslau aankwam, weer heen gereisd zfju. Men heeft geen spoor gevonden." „Zoudt u hem weer herknnen?" „Zeer zeker; wie dit gezicht eenmaal ge zien heeft, vergeet het niet spoedig weer. En j dat ik mij bedriegen liet, kan mij niet ver weten worden, want de bankbiljetten zijn zoo voortreffelijk nagemaakt, dat ook scher pere oogen dan de mijne de vervalsching niet zouden hebben bemerkt." „En toch is zij ontdekt!" lachte de rech ter. ..Ik ken dat soort biljetten: zij zijn werkelijk meesterlijk nagemaakt, en de he mel mag weten hoeveel er al in omloop zijn. Sinds wanneer staat u met den graaf in connectie?" „Sinds eenige maanden." „En wie knoopte deze connectie aau?" „Hij zelf. Hij bracht ons een groote som gelds en zeide, dat meerdere sommen zonden- volgen. Wij hadden er weinig bij te doen: onze firma zou de sommen in ontvangst ne men, en ze, na aftrek van onze provisie, aan een Bank in deze stad overmaken, waar de graaf ze dan kon opnemen." „Noemde hij u de firma Steinfcld?" „Hij vroeg ons, of wij met deze Bank in verbinding stonden, en toen wij dit beves- j tigden, verzocht hij ons om een aanbeve- lingsbrïei', welken wij bem gaven." „Hoe groot was ziin eerste betaling?" „Twintig duizend thaler." „Volgden er andere?" „Ja, eene van dertig duizend roebel in Russische bankbiljetten en kort daarop zes tigduizend thaler in papieren van waarde." „Wat waren dat voor papieren?" „Russische staatsschuldbrieven; de over brenger zei mij, ze stonden in verband met den verkoop van een bezitting, en andere sommen zouden volgen." „Was het dezelfde hode, die u de bank biljetten heeft gebracht?" „Ja, maar ik ontdekte eerst later, dat die biljetten valsch waren." „Hebt u toen den graaf geschreven, en wat antwoordde hij?" „Hij weigerde het verlies op zich te ne men, en weigerde ook de vervolging te steu nen. De vriend, die zijn bezittingen bewaar de, heeft ons het geld gestuurd, schreef hij; hij kon dezer vriend niet noemen en even min aangifte doen bij de Russische autori teiten, als lib niet het gevaar wilde loopen, ziin lieele vermogen te verliezen. Maar in- tusschen liebben wij de valsehe biljetten in ontvangst genomen voor zijn rekening, en dus moeten wij de schade dragen." „En u vindt in die verklaring niets ver dachts?" „Neen", antwoordde de kassier. „Hij heeft wel in zeker opzicht geliife, en dat hij zijn vermogen niet kwijt wil, ban men hem ook «iet kwaliik nemer." „Onze firma kan een verlies dragen", zeij de kassier. „Wij hebben nog een verzoelf u waart ons aanbevolen, derhalve sehrevi wij aan u...." „En ik ben dadelijk handelend opgetrl den", onderbrak hem de oude heer. „Do i gewonnen informaties laten met tamelijlj zekerheid vermoeden, dat die graaf Krl sinsk een zwendelaar, een heel gevaar] i| heerschap is. In Polen kent men hem nic1| „Hij is toch verbannen?" „Och wat! De bannelingen kent men hun vaderland niet beter dan de overijs Een oordeel wil ik nog niet uitspreken; kan mij vergissen; maar ik geloof op d<| goeden weg te zijn. Of houdt 'tu voor heel onmogelijk, dat de graaf zelf de vi| sche bankbiljetten heeft aangeboden?" De kassier keek hem verwondend aa Van deze zijde had hij de zaak nog niet keken. „Ik waag het niet, deze kwestie uit te kon", antwoordde liij. „En ik zeg u, dat die mogelijkheid staat", ging de rechter voort. „In ieder val kan de graaf aan de vervalsching nl vreemd zijn, en misschien zal de bode hl ook wel te vinden zijn, en is dat het gey| dan weten we genoeg, en is het zaak graaf te arresteeren". „En de bode?" „Gaat u in ieder geval naar zijn hnis!"| „Onder welk voorwendsel?" NIEUWE HflflRLEMSCHE COURANT ™2°LSAP 99 in

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 5