VERBAZEND RONA Cacao Van Houten's NIEUWS UIT DEN OMTREK. BUITENLAND BINNENLAND. zoo voordeelig De oorlog op den Balkan. DE TIEVLUCUT DER BLOEOARMEN. in het gebruik is. Ge maakt er meer koppen cacao van dan van dezelfde hoeveelheid van welke andere soort ook. Daarbij is de smaak zoo heerlijk. DE PIMK PILLEK. Het begin van bet einde! Eindelijk erkennnen nu de Turken, nadat zij tot het einde toe overwinningsberichten de wereld instuurden, dat het Oosterleger een verpletterende nederlaag heeft geleden en de troepen in bandelooze massa's terug trekken op de Tsjataldzja-linie, de uiterste verdedigingslijn van Constantinopel. Hier zal een uiterste poging worden gedaan, zoo heet het in sommige berichten, om de hoofd stad te verdedigen. Het volk gelooft de overwinningsberichten niet meer en onder de autoriteiten moet ver slagenheid heerschen door den tegenspoed, hoewel zij bet volk aanraden „bet einde met geduld en moed af te wachten", hetgeen zij een plicht noemen. Hoewel van een enkele zijde in 't eerst te gengesproken, wordt nu toch van alle zijden bevestigd, dat Turkije de bemiddeling heeft ingeroepen der mogendheden. In alle geval toont de Porte in de laatste dagen vredelie vende gevoelens. Engeland en Duitschland zouden tevens toestemming krijgen elk een kruiser de Dardauellen te doen opvaren, ten einde de belangen hunner onderdanen te be schermen. De andere mogendheden hebben ook oorlogs schepen naar den mond der Dardauellen ge zonden. Engeland rust zelfs een geheele es kader uit, zonder slechte bedoelingen tegen wien ook, haast zij zich te verklaren. Zij stuurt twee flotieljes, Duitschland vijf kruisers. De minister van buiteulandsche zaken te Konstantinopel bracht Zondagmorgen een bezoek bij den Oostenrfjkscken gezant, die daarna in den loop van den dag den groot vizier en de andere gezanten bezocht. De regeering is er op uit om de veiligheid van Fonstantinopel te waarborgen. Zij wil het Turksche leger niet weer Konstantinopel laten binnenkomen, maar het te San Ste- fano ophouden, waar het ontbonden zal wor den. De nederlaag'. De nederlaag der Turksche troepen moet vreeselijk zijn geweest. De vlucht volgde op een gevecht ten zuiden van Loele Boergas, dat een zeer moorddadig karakter droeg. De troepen rukten terug op Tsjataldzja. De Tur ken boden eerst hardnekkig tegenstand, maar werden door het Bulgaarsche artille rievuur overweldigd, en verloren ruim 20,000 man, naar uit Turksche bron wordt gemeld. Andereu spreken van verliezen van 40,000 dooden en gewonden op 90,000. Ook de ver liezen der Bulgaren moeten buitengewoon hoog zijn geweest. De troepen die van Ri- vosto terugtrokken, hebben last gekregen naar San Stefano te gaan. De Bulgaren ver meesterden 80 kanonnen en 100 munitiewa gens. Een gerucht wil dat de Turksche gene raal Sjefket Toengoet Pasja, die ten O. van Saraj door de Bulgaren omsingeld was, zich door den vijand heeft heengeslagen en even eens op de Tsjataladsja-linie terugtrok. Op hun terugtocht pleegden de Turken, vooral de Klein-Aziatische redifs, vele gru welen. Overal werden vrouwenlijken gevon den. Vooral de Bulgaarsche artillerie schijnt superieur te zijn aan de Turksche. Gewoon lijk komt er op het juiste moment gebrek aan ammunitie en de kanonniers worden dan bij honderden tegen den grond gegooid door de goed gerichte schoten der Bulgaren. Bij Loele Boergas ontsnapte de aanvoerder, Ab dullah zelf, ternauwernood aan de gevangen schap. Correspondenten bevestigen dat de Turken 40,000 van hun beste troepen verlo ren. Zij vergelijken dezen terugtocht met dien van Napoleon uit Moskou. Vele Turk sche troepen waren uitgehongerd. De beschieting van Adrianopel duurt on verzwakt voort. Koning Ferdinand bezocht onder toejuiching der troepen ter hoogte van Jeroesj, om het slagveld en de forten van Adrianopel in oogenschouw te nemen. Vliegtuigen zweven over de belegerde stad, om de stellingen der vijanden te verkennen. Zaterdag deden de Turken een legeraan val op Boenar Hissas, gelijk nu het jongste bericht luidt, maar zij werden met groote verliezen afgeslagen en verloren 1500 man aan gevangenen en een batterij snelvuur- geschut. Bij Loele Boergas is deze week den Bulgaren een magazijn met kleedingstukken in handen gevallen en mondvoorraad, bene vens 15 kameelen, telefoontoestellen enz. De Bulgaren rusten nu uit vau den grooten slag, alvorens den opmarsch te beginnen naar Tsja- toldzja. Deze week zal deze waarschijnlijk beginnen. In Macedonië. In Macedonië wordt de overwinningen reeks met een aantal kleinere aangevuld. O. a. hebben de Bulgaren het station Boek, ten Zuiden van Newrakop bezet, en aldus de verbinding definitief afgesneden tusschen het Turksche leger in Macedonië en dat in Thracië. Saloniki wordt door de Serviërs uit het Noorden en Grieken uit het Oosten en Zuiden besprongen. Men zegt dat Saloniki niet lang stand zal houden, daar het niet te verdedigen is. De burgerlijke autoriteiten moeten besloten hebben, op het voorbeeld van die te Uskub, de stad maar te verlaten bij het naderen van den vijand. In Albanië. Skoetari wordt met kracht belegerd. Na de eerste voordeden in dezen oorlog wordt generaal Mortinowitsz nu reeds drie weken door Skoetari tegengehouden. Dc Montenegrij- nen heben een harden strijd om Tarabosj moeten voeren, doch de hoogte kunnen behou den na een verwoest gevecht. De Mogendheden. Nu militair de uitslag van den veldtocht is beslist, wacht men met vastberadenheid en vertrouwen den uitslag af der diplomatieke actie. Te Constantinopel worden de noodige maatregelen genomen voor de veiligheid van de hoofdstad. De militaire patrouilles, en do gendarmerie is versterkt. Te Berlijn iheeft de Turksche gezant aan de Duitschc regeering een verzoek gedaan om een wapenstilstand te doen sluiten. Dit verzoek zal door Duitschland met de andere groote mogendheden worden overwogen. Volgens Oostenrijksche bladen is een ont- ïwerp van inlijving in bewerking. Men denkt, dat het "op Turkije veroverde gebied in acht stukken, zal worden verdeeld. De mogendhe den schijnen niet van plan, inzonderheid Duitschland en Oostenrijk, om de Bulgaren Constantinopel te doen binnenrukken en al zou zulks geschieden dan zou het toch maar tijdelijk zijn. Het voorstel van Poincaré zou de volgende punten bevatten, de erkenning door de mogendheden van de politieke en ad ministratieve wijzigingen in de streken, door de troepen der verbondenen bezet; beperking van de soevereiniteit des Sultans tot Kon stantinopel en den naasten omtrek der stad; de bijeenroeping van een Europeesche confe rentie, waaraan de Balkanstaten zullen deel nemen. De status quo is nu voor goed be graven. De Balkanstaten denken er niet aan het veroverde gebied prijs te geven. De heer Poincaré moet er rekening mede houden dat Oostcnrijk-Hongarije zich de han den niet laat binden, en dat het kan rekenen op den steun van Duitschland. Doordat Oos- tenrijk-Hongarije zich niet belangeloos wilde verklaren, zijn nu ook de andere mogendhe den niet meer gebonden en kunnen zij azen op een deel van den buit bij do verdeeling. Engeland wilde waarschijnlijk de Soeda-baai, Frankrijk heeft plannen op Syrië. De Turk gaat uit Europa, en het verval van het Azia tische Rijk begint.Rusland zal wel den eisch stellen van de opening der Dardauellen. Mis schien wil Engeland ook wel Egypte annexee- ren, en zendt het daarom zooveel schepen naar de Middellandsche zee. Anderen zien er alleen in dat Engeland de Bulgaren wil weer houden Constantinopel te bezetten. Verkiezing in Amerika. Heden hebben in Amerika de presidents verkiezingen plaats, die zonder den Balkan oorlog, het feit van den dag zouden zijn cn stof zouden leveren tot eindclooze beschou wingen en voorspellingen in de wereldpen. De meeste kans op het presidentschap wordt j toegekend aan den democraat Wilson, i Roosevelt staat er niet kwaad voor; maar zelfs zijn partijgangers geven hem weinig kans. Jammer voor hem dat de moordaan slag de vorige week niet plaats heeft gehad. Dan zou hij zeker gekozen zijn! Aan Taft wordt geen kans gegeven. De Russische kroonprins. Ambtelijk is nu te St. Petersburg mede gedeeld dat de troonopvolger op een van de eerste dagen te Bjeloejesj bij een sprong in een boot een te grooten stap had genomen, i Ofschoon eerst geen nadeelige gevolgen wer- den ondervonden, werd later opgemerkt, dat dit oorzaak was geweest dat in de linker zijde een pijnlijk gevoel ontstond, dat door een bloedvergiftiging in de huikholte ont staan was. De prins geneest langzaam. AUDIëNTIES. De audiënties hij den Minister van Land bouw, Nijvei-heid en Handel, van Koloniën, van Waterstaat, van Financiën en van Jus titie gaan deze week niet dooi-. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit is mej. M. M. B. Heuvel- dop (moeder Cecilia) Overste van het St. Andreasgesticht te Utrecht, benoemd tot rid der in de orde van Oranje-Nassau. Bij Kon. besluit is, voor het tijdvak van 1 Jan. tot en met 31 Aug. 1913, benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te den Helder, de heer P. Vos, te den Haag. Bij Kon. besluit is met 1 November aan den bureelambteuaar hij de visscherij-inspec- tie J. J. den Duik, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend. DE KAMERZETEL VAN OMMEN. Door den heer baron Mackay is het vol gende schrijven verzouden aan het Centraal Comité van de Christelijk Historische Unie, in het district Ommen: „Ik heb de eer u te berichten, dat ik geen vrijheid kan vinden de benoeming tot afge vaardigde voor het district te aanvaarden. Waar de uitslag der herstemming algemeen is gesignaleerd als eene aan de coalitie vij andige uiting van den volkswil, is het dui delijk, dat ik in mijn. tegenwoordige staat kundige positie de benoeming niet kan aan vaarden. In den kamp van twee bevriende staatkundige tegenstanders, als hoedanig ik den strijd bij de tweede stembus heb be schouwd, bevriende tegenstanders in zoover als zij beide deel uitmaakten van de regee- ringspartijen, heb ik niet anders gezien dan een meten van krachten, een m.i. geoorloof- deu kamp, omdat de uitslag aan de regee- ringsmeerderheid geen nadeel kon toebren gen. Ik blijk mij in de beteekenis van dien strijd te hebben vergist. Mijne verkiezing wordt algemeen uitgelegd in een zin, dien ik als lid van de bij de coalitie aangeslo ten Christelijk Historische Unie niet kan aanvaarden. Die uitlegging is ten eeuenmale in strijd met mijne staatkundige positie in de vertegenwoordiging van stad en gewest. Ware mij de beteekenis van dien strijd eerder duidelijk geweest, ik zou niet geaar zeld hebben mij tegen het aanvaarden eener eventueele benoeming te verklaren. In deze omstandigheden moet ik thans verklaren de benoeming niet te kunnen aanvaarden." De heer Mackay heeft met een lijvig „in gezonden stuk" zijn dramatisch optreden in Ommen beëindigd. En tevens als we 't heel wel hebben zijn politieke leven. Hij neemt afscheid van.... de coalitie, die hij zoo vreemd heeft pogen in de war te sturen, (al hoewel het schijnt gebeurd te zijn buiten zijn schuld: de man heeft niet vooruitgezien wat er zou gebeuren, schrijft hij zelf) en dat doet liij met de volgende pathetische woorden: „Indien ik heden van de aarde moest schei den, dan zou ik mijnen kinderen een onbe- zoedelden naam achterlaten. Doch niet meel den naam van coalitie-man. De innerlijke strijd door mij in de afgeloopen week ge streden, heeft er toe geleid mijne staatkun dige inzichten nader te overwegen. Na dien strijd ben ik wel overtuigd aanhanger van de Chr.-Hist. richting gebleven, maar het is mij duidelijk geworden, dat met de coalitie moet worden gebroken. Dat wil zeggen, voor mij een staatkundige breuk met mannen als jhr. De Savornm.Lobman, dien ik vereer als weinigen, als dr. J. Th. De Visser, jhr. mr. i D. F. de Geer e.a„ met wie ik door banden van jarenlange vriendschap hen verhouden. Dat aarzeling niet is uitgebleven, zal nie mand mogen verwonderen. Maar die weife lingen zijn overwonnen, de strijd is uitge streden, en ik de door „De Standaard" vo gelvrijverklaarde verklaar mij als een vo gel zoo vrij van de handen der coalitie. „Het openbare leven zal zich nu wellicht» voor mij sluiten. Mijne mandaten voor Sta- ten en Raad zal ik ter beschikking hestel len van de Chr.-Hist. Kiesvereeniging. Den belangwekkenden en aangenamen werkkring in den Gemeenteraad zal ik noode missen, en moeilijk zal het mij vallen wellicht de vriendschap mijner A.-R. en R.-K. ambtge- nooten te moeten derven. Wat mij betreft geen persoonlijk antagonisme. „Slechts de overtuiging, dat het wezenlijk heil van ons vaderland verbreking der coa litie vordert, heeft mij gebracht tot dezen voor mij en ik hen er mij van bewust ook voor ons volk zoo gewichtigen stap." We denken, dat ons volk er wel overheen zal komen. De eenige die hij dit dramatisch afscheid van de coalitie een vreemd figuur slaat, is de heer Mackay-zelfl GRAAF BENTINCK. f Men seinde ons gisteren: In den ou derdom van 63 jaar is overleden op het Kasteel Middachten W .C. P. O. Graaf van Bentinck van Waldeck Limpurg, comman dant van de Duitsche Orde De Balyo van Utrecht, lid van de Eerste Kamer van Wurtemburg, heer van Gaildorf. De Duitsche keizer had hem het groot kruis van de Adelaar verleend. De over ledene woonde te Middachten, was geboren te Frankfort a. M. 28 Nov. 1848, sproot uit het huwelijk van Graaf Karei met Mech- tilde geb. Gravin van Waldeck Pyrmont. Zooals men zich herinnert bracht enkele jaren geleden de keizer van Duitschland een bezoek op het kasteel te Middachten. De gemalin van den overledene is enkele maanden geleden te 's Gravenhage overle den. Zijn stoffelijk overschot zal Donderdag a.s. in tegenwoordigheid van Z. K. H. Prins Hendrik in de kerk te Ellecom worden bij gezet. PROV STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Voor het lidmaatschap van de Prov. Sta ten in het district Vlaardingen (vac. IJzer- mans) zijn candidaat gesteld de heeren Mr. S. J. L. van Aalteu Jr. (Vrijz.), H. Spiek man (S.D.A.P.) en G. A. J. M. Vriens (R.K.) De stemming zal plaats hebben op 13 Nov., de herstemming, zoo noodig, op 27 Novem ber a.s. HET EEUWFEEST VAN NEDERLANDS ONAFHANKELIJKHEID. Ter herinnering aan het eerste eeuwfeest onzer vaderlandsche onafhankelijkheid is, naar de „Res.bode' meldt, besloten, een Ge denkboek uit te geven getiteld: „Katholiek Nederland 18131913". Dit prachtwerk zal geven een zoo volledig mogelijk beeld van de geleidelijke vrijmaking onzer katholieken. Het redactiebureau bestaat uit negen le den: mr-. J. A. Loeff, voorzitter; mr. I. Wes- terwoudt; jhr. mr. Victor de Stuers, prof. van Swaay, Delft; prof. Struycken, Amster dam, prof. van Spanje, Amsterdam; prof. Beyseus, Utrecht; pater van Breda, O.P., te Zwolle, en Jos. Looijmans, S.J., secretaris. Dit comité belast zich met de uitgaaf en stelt zich verantwoordelijk voor den inhoud. Het heeft zich tal van medewerkers verze kerd. NEDERLAND EN DE OORLOG. Kapitein Thompson, het radicale Kamer lid, is als militair attaché hij het Grieksehe leger naar Konstantinopel vertrokken, 't Is voor hem te hopen dat hij nog wat van het oorlogvoeren ziet! De ambulance van het Roode Kruis is gis teravond óók afgereisd en de regeering zendt pantserschepen: de Kortenaer en de Gelder land, naar Constantinopel om daar de Ne derlanders te besehermen. INDISCHE MISSIEVEREENIGING. Het op initiatief van het Kamerlid den heer Bogaardt ondernomen werk ten be hoeve van het Missiewerk in Nederl.-Indië ontmoet veel sympathie en steun. Zoo werd een der leden van het hoofdbestuur der In dische Missievereeniging dezer dagen ver rast met een milde gift van f 1000 van een onbekenden gever. Een voorbeeld tot navol ging! VEREENIG1NG NATIONAAL COMITÉ VOOR ACTIE VOOR DE KATHOLIEKE PERS EN LECTUUR. Men verzoekt ons opneming van het volgende In eene gisteren tc Rotterdam gehouden vergadering is bovenstaande Vereeniging definitief opgericht. Dc wensch, zoolang reeds gekoesterd, in menig artikel uitgesproken, is in vervul ling gegaan, eene Vereeniging is ontstaan, die volgens art. 2 harer Statuten het doel beoogt, het steunen en bevorderen van do Kath. Pers en Lectuur. Om dit doel te bereiken wil zij alle wet tige middelen aanwenden, tot dit doel be vorderlijk; zij wil actie voeren voorde Kath. Pers door het stichten van afdeelingen in geheel het land; propaganda-vergaderingen houden; de Katholieke Pers steunen, en naast het bestrijden van de neutrale pers, ook den strijd aanvaarden tegen de slech te lectuur. Als strijdmiddelen wil zij verspreiden, be vorderen en uitgeven brochures, geschrif ten en boeken. Ziedaar in groote lijnen, de werkkring die deze Vereeniging zich ten doel stelt. Aan de Katholieken van Nederland tlians te toonen, dat zij dit comité weten te steunen. Maar in den lande is het verlangen te kennen gegeven naar zulk een vereeniging. Zij is er thans. Welnu treedt toe als lid; donateur; steunt deze Vereeniging, die wer ken zal in het belang van de Katholieke Pers en Lectuur. Als lid (minimum contributie f 1 per jaar) of als Donateur (minimum bijdrage f 5 per jaar) kan men zich opgeven aan eender on derstaande adressen, terwijl ook giften in eens tot vorming van eene flinke kas tot het voeren van actie welkom zullen zijn. G. H. J. Pelster, voorzitter, den Haag, v. Blankenburgstr. 169; Jules Pillot, secret., Zundert bij Breda; W. P. Tliijssen, Pen ningmeester, den Haag, J. P. Coenstraat 44; J. F. Bak, Noordcrkado, Alkmaar; J. van Beek, Zundert bij Breda; W. C. F. van Hest, Rotterdam, Binnenweg 17; J. O. Koot, Rotterdam, Stationsweg 34; J. W. Lantman, Deventer, achter den Heuvel; Ed. Pelster, den Haag, v. Blankenburgstr. 169. DE CHINEEZEN EN ARABIEREN IN ONZE OOST. De correspondent van de Telegraaf te Ba tavia seinde dd. 4 November: Bij den kapitein der Arabieren is een ver broederingsfeest met de Chineezen gevierd. Op deze belangrijke bijeenkomst waren vele autoriteiten aanwezig. Het blad teekent hierbij het volgende aan: De twisten tusschen Arabieren en Chinee zen schijnen dus, althans te Batavia, te zijn bijgelegd. In hoeverre dit ook op andere plaatsen, b.v. Soerabaja het geval is, valt natuurlijk niet te beoordeelen. Waarschijnlijk tracht de Indische regee ring, bevreesd voor erger, partijen tot elkaar te brengen en dit is haar dan, blijkens bo venstaand telegram, te Batavia gelukt. Vorige berichten, die de verhouding tus schen de Chineezen ten eene en de inland- sche bevolking en Arabieren ten andere zij de als nogal gespannen schetsten, geven ech ter aanleiding, dit laatste bericht nu nog niet al te optimistisch te beschouwen. In de gevallen van bloedarmoede is de oorzaak van het succes der Pink Pillen zoo eenvoudig, zoo helder dat een kind haar zeer goed kan vatten. De bloedarmen, de bleek- zuchtigen vervallen en sterven omdat het hun aan bloed ontbreekt of dat hun bloed te slap is. De Pink Pillen geven bloed, verrijken en zuiveren het bloed. Zij zijn de zekerste toe vlucht voor de verzwakten en de uitgeput- tcn. Door zich onder, de bescherming der Pink Pillen te stellen, zijn zij verzekerd van de genezing en na een kortere of langere be handeling, al naar de gevallen, schrijven zij ons zooals heden Mejuff. J. Heskes, wonende Rembrandtstraat 31, te 's Gravenhage, het doet: „Mijn gezondheid was zeer achteruitgegaan Ik ondervond alle dagen allerlei ongemakken: schele hoofdpijn, duizelingen, schemeringen voor de oogen en benauwdheid: Ik was ver zwakt en ongeschikt mij met mijn werk be zig te houden. Ik had dikwijls over de Pink Pillen hooren spreken, en kende verscheidene personen die door die pillen genezen waren. Toch heb ik ze niet dadelijk genomen, maar eerst dc geneesmiddelen beproefd die mij wa ren voorgeschreven. Daar deze echter geen uitwerking hadden, ben ik de Pink Pillen gaan gebruiken. De Pink Pillen hebben mij onmiddellijk veel goed gedaan. Na een doosje te hebben beproefd, had ik mijn eetlust en een weinig krachten weergekregen en was ik minder benauwd. Ik ben gedurende eenigen tijd met de behandeling doorgegaan, en toen volkomen genezen." Hoevelen zijn de vrouwen die volkomen ge zond en sterk zijn? Gij hoort op die vraag al tijd dezelfde antwoorden: Ik gevoel mij niet heel goedl Ik ben altijd vermoeid 1 Indien gij uzelvo ondervraagt, zijt er misschien niet ver van af hetzelfde antwoord te geven. Dat komt doordat alle vrouwen, of bijna alle, arm bloed hebben, dat zij bloed noodig heb ben. De Pink Pillen geven bloed met iedere gift. Zij geven aan de vrouwen wat dezen ont breekt. Zij zijn onovertrefbaar tegen dc bloed armoede, de neurasthenie, de algemeene zwakte, de maagkwalen, de rheumatiek, de schele hoofdpijn en de zenuwpijnen. Zij zijn verkrügbaar J 1.76 per doos en f9 per zesdooxen bü het Gcneraal-UepAt der Pink Pillen, van EeghenUan 22, hui* te Amsterdamvoor Haarlem enOrr,streken bü de firma's J J. Göppinger oroote Houtstraa* 147a, W. A. Schouten, dro gist te Lisse. Enverder bij versekiiltnde Apotheken co drogisten, Spaansche schatten. Men schrijft ons uit Harlingen: Het Engclsche stoomschip „Iyons" dat maandenlang naar de schatten van liet in het laatst der 18e eeuw bij Terschelling gezonken Spaansche schip, de Lutine heeft gezocht, is Maandagmorgen hier binuengeloopen; het zal dezen winter hier opliggen, daar het zoeken op het wrak in het winterjaargetijde zeer bezwaarlijk is. Tot heden werden wel veel Spaansche mat ten gevonden, maar van de begeerde gou den staven, die de Lutine moet bevatten werd nog niet een bovengehaald. Een „lieve" ega. Een zekere mijn heer S. te Arnhem werd Zaterdagnacht wak ker doordat hij zich niet wel gevoelde. Tot zijn verbazing bemerkte hij, dat zijn we derhelft niet meer aanwezig was en dat bovendien was verdwenen een bedrag van f 1400. Hij waarschuwde onmiddellijk de politie, wie hij tevens mededeelde, dat zijn vrouw hem, naar hij vermoedde, waarschijn lijk ter vergemakkelijking van haar plan, in een kopje melk schadelijk poeder zou hebben toegediend. Kopje en braaksel zijn in beslag genomen. Ook uit andere om standigheden kon worden afgeleid, dat de vrouw reeds eerder liaar plan beraamd had. Vermoedelijk heeft een auto klaar gestaan, waarin ze gevlucht is. Moord te Gastel. Te Gastel is gisternacht de herbergierszoon Jac. Tbeuuissen door L Dam met een mes in het hart gestoken. De getroffene was dadelijk dood. De dader werd aangehouden. Nader meldt men hierover aan het A. H van gisteren: Vannacht halfdrie bevond zich een clubje jongelui in de herberg van Jac. van Zant- vliet op de Stoof. Er ontstond een kleine woordenwisseling, waarop de kastelein ver zocht dat de bezoekers zich zonden verwij deren. Hieraan voldeden zij, doch met tegen zin. Buiten trok Laur Dam zijn mes om daar mede den kastelein of diens zoon te raken, doch trof zijn kameraad, den 30-jarigen. Jac Theunissen, die juist naar huiten kwam. De getroffene viel onmiddellijk dood neer. Achterbnurtherrie in Lelden. Men meldt nit Leiden aan do Telegraaf: De Leidsche achterbmirtbewoner staat als lastig voor de politie bekend en groot is dan ook bet aantal verbalen wegens beleediging en mishandeling van de politie in deze ge meente. In den nacht van Zaterdag op Zondag liep het echter al zeer erg. Eenige personen brachten den Lagen Rijndijk in rep eu roer. Twee politie-agenten trokken er heen en toen zij een in dronkenschap verkeerend persoon wilden arresteeren, ontstond er een verwoed gevecht. Er voegden zich nog een drietal bij de politie slecht ter naam en faam be kende personen bij, en de politiemannen werden met stokken aangevallen en mishan deld. De agenten waren genoodzaakt hun sabels te trekken. Een der agenten geraakte onder den voet en een der ordeverstoorders wist hem toen de sabel uit dc hand te ruk ken en deze in het water te werpen. Ook een wapenstok raakte zoek, doch werd later teruggevonden. Eenige ordelievende burgers kwamen ten slotte de politiemannen tegen de onverlaten te hulp. Proces-verbaal werd tegen een viertal hunner opgemaakt. De rivier de Waal is in enkele et« malen zoo sterk gewassen, dat gistermid dag te Tiel de gierpont buiten dienst moest worden gesteld. Zondag werd uit Keulen nog 8 centimeter was, doch hedenmorgen weder 17 centimeter val geseind. Treinongeval. In het Maasstation te Rotterdam is, naar het A. H. meldt, gister avond om 5.48 een trein der Staatsspoor, ko mende uit de richting Gouda, die op het bui tenperron moest stoppen, doorgereden door het weigeren der remmen. Een stoothlok werd weggeschoven en vernield door de lo comotief, die vervolgens ontspoorde, kantel de en zich vastwerkte in den bodem vlak nabij den openbaren straatweg. Een tram huisje der electrisehe tram werd door de locomotief nog opzij geschoven. De reizigers werden door deu schok door elkander ge schud, doch bekwamen geen letsel. Brand in een kazerne. Gisteravond om ongeveer half acht ontstond een begin van brand op de rustkamer der 3e comp. Ie bat. 11e regiment infanterie te Ede. Door spoe dig optreden van wacht hebbend personeel was men 'tvuur spoedig meester en bepaal de het brandje zich tot dat lokaal. (A. Hbld.) HEEMSTEDE. „Excelsior". De Staats-Courant be vat de statuten der Bouw- en Exploitatiemaat" schappij „Excelsior", alhier. Het kapitaal i* f 50.000, verdeeld in 200 aandeelen van f250 waarvan 40 geplaatst en volgestort. De ven" nootschap wordt bestuurd door een directie» bestaande uit 1 of meer, 'doch ten hoogste 2 directeuren. Voor de eerste maal is tfiS-i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 2