J.H.W. GfüINDEIMNN HET GEHEIMZINNIGE HUIS JAC. KARSKEMS, Zijlstraat 62, Heeren- en Dameskleermakerij, EHGELSCHE STOFFEN. Beverwijksch Allerlei. BUITENLAND. De oorlog op den Balkan. brengt steeds het nieuw ste op het gebied van Dames- en Heerenkleeding. Eigen ateliers onder leiding van BEKWAME Coupeurs. Kerknieuws. feu Bon „üoyons. Haarlem-Brussel. Handschoenen voor alle gelegenheden. i KOHIiGSTRAAT, Waar zou dit „Allerlei" al anders over gaan, dan over de onlangs gehouden ver gadering van den gemeenteraad I Wat le vert al meer stol' voor 'n Allerleischrijver dan de behandeling van 'n gemoentebegroo- tingl De gansche gemeente-huishouding pas seert de revue en dank zij de getrouw heid der verschillende verslaggevers, wordt ook Observator in de gelegenheid gesteld, over het een of ander zijn meening eens te zeggen. De Beverwijksche gemeente raad dan verkeert in de gelukkige omstan digheid, dat de behandeling der begrooting in één vergadering afloopt. Al duurt die vergadering dan ook van kwart over negen tot kwart voor vijf, met een viurtje pauze, toch hebben we geen 2 of meer weken noodig om de begrooting te behandelen, zoo als dit in groote plaatsen, en ook wel in naburige, minder groote plaatsen voorkomt. Dit voorrecht, als ik het zoo noemen mag, wordt in het leven geroepen, doordat onze vroede vaderen het niet als gewoonte heb ben aangenomen over alles en nog wat heele boomen op te zetten. Alleen de voornaam ste punten lokken discussie uit en dus il va sans dire zal Observator zich ook tot de voornaamste punten bepalen. En tot de voornaamste besluiten die genomen zijn, behoort zeker wel in de eerste plaats de verhooging van den gasprijs met cent, een besluit, waardoor de burgerij zeker niet al te aangenaam door verrast zal zijn en dat m.i. als voorbarig en onbillijk niet had moe ten genomen worden. B. en W., hierin bij gestaan door de Begrootingscommissic ver dedigden hun voorstel tot verhooging op grond van verhooging van den steenkolen- prijs. Al dadelijk werd het bestreden dooi den 'lieer Zwager, die het beheer van het gas bedrijf becritiseerde. Ieder jaar, zeide hij, heeft de gasfabriek 'n winst afgeworpen, nu eens meer, dan eens minder, maar het laatste jaar niet minder dan f 12.000. Geen peulschilletje, voorwaar, waar de geheele begrooting voor 1913 nog geen f 170.000 bedroeg 1 'n Riclitig beheer van het bedrijf schrijft voor, dat een gedeelte van het winstcijfer wordt aangewend tot vorming van een reservekapitaal. Doch dit is niet geschied. Alle winst die is gemaakt is ge vloeid in de gemeentekas en is gebruikt om de begrootingen sluitend te maken. Nu zal de kolenprijs stijgen, waardoor in de ge meentekas in plaats van f 7500 (de gemid delde winst der laatste jaren) slechts f 4000 zal vloeien, wanneer althans de gasprijs niet wordt verhoogd. Gevolg hiervan is, dat de begrooting niet meer sluit en naar middelen moet worden omgezien om dit tekort te dekken. Maar nu gaat het maar niet aan om de gasverbruikende burgers de dupe van den gasprijs voor te stellen als het eenige afdoende middel. Door de behaalde winsten toch behoefde tot nog toe de Hoof delijke Omslag niet te worden opgedreven, waardoor dus de belastingbetalers van deze winsten profiteerden, en ieder van hen een evenredig deel van de som, die anders als gemeentebelasting zou opgebracht moeten zijn, in den zak kon houden. Welnu, con cludeerde de heer Zwager en deze conclu sie lag billijkheidshalve het meest voor dc hand, laten we nu de lasten niet gelijkmatig over de gansche burgerij vcrdeelen, dit zou den wij doen, als wij den gasprijs gaan ver- hoogen, doch laten wij het tekort dekken door verhooging van den Hoofdelijken Om slag, waardoor ieder belastingbetaler, die vroeger een evenredig deel van de winst in den zak kon houden, nu een evenredig deel in het tekort betaalt. Dit zou niet meer dan billijk zijn, doch hoe billijk ook, de meerderheid van den Raad ging niet met den heer Zwager mee; misschien deel de zij wel de vrees van den heer Gorter voor opdrijving van den Hoofdelijken Om slag, maar daarmede valt de onbillijkheid van het besluit niet goed to praten. Doch niet alleen onbillijk, ik meen het ook voor barig te mogen noemen. Volgens verklaring van den Voorzitter toch, is de aanwezige steenkolenvoorraad nog tot half Maart vol doende, dus is het niet noodig reeds met 1 Januari de verhooging voor te stellen. En zat het winstbedrag, ook bij verhoogden gasprijs werkelijk zooveel minder bedragen? De heer Zwager, wees erop, dat in het afgeloopen gedeelte van het jaar 1912 reeds ettelijke duizenden M3. meer verbruikt werden, dan voor 1913 geraamd is, terwijl de heer La.ngendijk op de begrooting voor de gasfabriek eenige mooie „afrondingen" vond. Zoo was het aantal Hectoliters steen kolen van 35.252 H.L. afgerond op 36000, dus op 768 H.L., waaruit wordt geprodu ceerd ruim 17500 M3. gas-, die tegen 7 ent. per M3. een waarde vertegenwoordigen van ruim f 1200. Inderdaad een eigenaardige ma nier van „afronden", die echter met de op merking van den heer Zwager de vrees voor een zoo laag winstcijfer vermindert, en dus voldoenden grond geeft om het ge vallen besluit voorbarig te mogen noemen Maar voorbarig of onbillijk, of hoe men de beslissing ook moge betitelen: er is niets meer aan te doen; onze vroede vaderen hebben beslist en dus betalen is de bood schap, als men na Januari nog van gas licht wil profiteerenl Een -paar andere punten, waar veel en zwaar over gebopmd is, als dc aanstelling van een politie-inspecteur, de verbetering van de Koningstraat, dc saiarisrcgeling der onderwijzers, zal ik maar voor een volgend „Allerlei" bewaren, d aar ik anders bang ben te veel plaatsruimte in beslag te ne men. Doch één zaak meende ik hier nog- even te moeten memorecren en wel de subsi die verleend aan het Witte Kruis tot in standhouding van het Badhuis aan de Meer straat en de subsidie verleend aan de Drankbestrijding. Ongeveer op dezelfde gronden verklaarde de Voorzitter zich te gen het verleenen dier subsidiën. Het Bad huis voorziet niet in een volksbehoefte, al dus de Voorzitter, en als de volkshygiëne, waarmee het Witte Kruis in haar adres zoo schermt, zoo sterk bevorderd moet wor den, waarom stelt de afdeeling de tarieven dan niet lager? Zeer juist, mijnheer de Bur gemeester, maar wanneer nu de Afdeeling door de verleende subsidie nu eens in staat werd gesteld, om te tarieven te verlagen, zou zij dan daardoor niet meer dan zij tot nog toe kon, in een volksbehoefte voor zien? De Raad ging' dan ook niet met de meening van zijn Voorzitter mee, en ver leende de subsidie. De drankbestrijding; Prachtig, mooi, zei de Burgemeester, doch waarom subsidiëeren? Laat die vcreeniging zicli zelf bedruipen! En dan vijf tegelijk! Morgen kunnen er wel 6 of 7 zijn! Waar om niet één vereeniging ervan gemaakt? De heer Zwager vroeg daarna, ol' ook de S. O. G. T. het adres geteekend had, een vraag, die hij zelf had kunnen beantwoor den, als hij even de Memorie van Toelich ting had opgeslagen, die hij ik weet dit uit zeer vertrouwbare bron evenals de andere Raadsleden had ontvangen, en die hij ook zelf had kunnen beantwoorden, als hij even bedacht, had, dat de S. O. G. T. zoowel als de Gereformeerde Vereeniging in September j.l. is opgericht en dus in April geen verzoek om subsidie doen kon. De heer Veldhuijzen van Zanten verdedigde èndc drankbestrijding èn het bestaan niet van één, maar van verschillende organisa ties op een wijze, die hem zeer zeker de sympathie van alle vereenigingen zal ver werven en die zeker veel heeft bijgedragen tot don uitslag der stemming, waarbij met slechts drie stemmen tegen aan dc drank bestrijding f 50 werd toegestaan. Niet zoo zeer om den finantieelen, ook om den mo- reelen steun, hierdoor verleend, zullen de drankbestrijders zich zeker verheugen een blijdschap die hun van ganseher. harte wordt gegund door. OBSERVATOR. DE GEVECHTEN BIJ LULE BOUKGAS. De oorlogscorrespondent van de Weensehe „Reiehpost" bij het hoofdkwartier van het tweede Bulgaarsche leger seint aan zijn blad een uitvoerig verslag van de gevechten dor laatste dagen bij Luie Bourgas. De groote beslissende slag van 3 dagen be gon na inleidende gevechten, 's Maandags gevoerd, op Dinsdagmorgen. Toeu reeds kwam liij in een beslissend stadium, daar de Bulgaren bij Bunar Hissar met groot ge weld tot den aanval overgingen. Op dezen vleugel trachtten de Turken bet gevaar, dat hun terugtrekkingslinie tenge volge van den toen begonnen opmarseh dei- Bulgaren over Sarojy Katalduba bedreig de, door een offensief optreden uit de rieh- ting van Saraj over Viza tegen den linker Bulgaarsche vleugel te bezweren. Het was den Turken reeds gelukt voor uitgeschoven troepen der Bulgaren tot over de lijn van Bunar Hissar terug te drijven, toen Dinsdag door de Bulgaren een krachti- gen tegenaanval werd gedaan op den rech tervleugel op de Turksche linie Hadzifakli Monastirdagh. De voorste linies der Turken werden door dezen verrassenden en met voorbeeldeloozen takt uïtgevoerden aanval overrompeld, doch bet gelukte den Turken door toevoeging van steeds nieuwe reserve- troepen het gevecht een tijdlang tot een vast terrein te beperken. Het kwam hier overdag tot verbitterde gevechten, gedurende welke de Turksche legerkorpsen een groote chaos werden. Tegelijkertijd viel de Bulgaarsche rechter vleugel uit^ de richting van Baha-Eski en Jenikoi de Turksche posities bij Lulu Bour gas aan en wierp de Turken uit hun ver sterkte stellingen aan de Tela-rivier, de Ajvale-rivier en de Ergene naar Lulu Bour gas terug. De Bulgaarsche infanterie nam do meeste Turksche posities stormenderhand met de bajonet en werd hierbij voortreffe lijk door de artillerie gesteund, welke de po sities der Turken op beslissende oogenblik- ken door hevig vuren aan het wankelen bracht. De bloedige geveehten van Dinsdag brachten den Bulgaren zoowel hij Bunar His sar als Lulu Bourgas succes. Doch ook wer den door de Bulgaarsche infanterie herhaal delijk Turksche posities genomen, zonder dat er eenige voorbereiding tot het gevecht had plaats gehad van den kant der artillerie. De aanval der Bulgaarsche troepen was weergaloos en Overtrof als al hunne tacti sche xirestaties, alles, wat men zich ervan kan voorstellen. De Bulgaarsche infanterie zette haar ge schreeuw vóór de bestorming: „Op de bajo net!" zonder pardon direct in werkelijkheid om. Vier honderd pas en nog meer van de vijandelijke linie verwijderd gingen geheele regimenten in de vuurlinie en wierpen zich in een eenparige» onweerstaaubaren aanval zonder aarzelen en zonder te vuren, zonder eenige dekking op den vijand. Ieder wilde den Turken met het mes te lijf en dc officieren stonden machteloos tegen over den ontembaren strijdlust hunner man schappen. Elke poging om de troepen terug te houdeu was vergeefs. Een regiment, dat nog in het geheel niet in de vuurlinie was aangekomen, maar als reserve volgde, wierp zich alleen na een eenvoudige toeroeping van een onderofficier met wild krijgsge schreeuw op den vijand, zonder op de gege ven commando's acht te slaan. Door een ge lijken geest zijn de nieuwe reservetroepen van de derde lichting bezield, die in burger- of boerenkleeding, slechts van een geweer, bajonet en patronengordeï voorzien, het ge vecht ingegaan. Vooral de bergdistricten le veren regimenten, wier soldaten van alle leeftijden weergaloos zijn wat betreft hun volhouden en krijgsmausmoed. De Bulgaar sche aanvoerders, gesteund door een voor treffelijk officierenkorps, passen zich met groote eensgezindheid aan dezen geest aan en zien er geen heil in, de omstuimigheid dei- troepen door een methodische wijze van oorlogvoeren te niet te doen, maar alleen die in een goede richting te leiden. Dinsdag was nog geen beslissing gevallen, daar de Turken alle reserve-troepen in actie gesteld hadden om het voortdringen der Bul garen te beletten. Woensdagmorgen echter vielen de Bulga ren met sterke troepenmachten, die in gefor ceerde marsehen van Adrianopel waren op gerukt, over Vavakdareïvankoi —het cen trum der vijandelijke stelling aan om een poging te doen daar doorheen te breken. De hotsing had gedeeltelijk plaats met de zich in de bosehstreek, ten Zuiden van den weg KirkilsiseViza bevindende troepen, deels met de verschanste veldposten der Turken ten Noord-Westen van Lulu Bourgas. Na hevige hoschgevechten en steeds nieuwe bloedige bajonetcharges gelukte het den Bul garen tegen den middag de Turksche stel ling door te breken en vereenigd met een ge lijktijdig tegen Lulu Bourgas gerichten aan val den gcheelen Turkschen linkervleugel uit den weg te doen gaan. In de eerste mid daguren begon de terugtocht der linie Lulu Boergas—Peterkoj langs de spoorlijn naar Tchorlu. De Bulgaren begonnen aanstonds de achtervolging, die ook gedurende den nacht plaats had en tot de volkomen ver strooiing der troepen van den Turkschen lin kervleugel leidde. Tegelijkertijd hadden de troepen van den Bulgaarschen linkervleugel, ten Zuid-Oosten van Bunar Hissyir, de Turken van het Noord- Oosten geheel ingesloten. Donderdag hij het aanbreken van den mor gen had op de linie UrmuBejli—Viza de beslissende aanval op de rechterflank der Turken plaats. De door de voorafgaande ge veehten reeds zwaar geteisterde troepen ver mochten aan den verwoeden flankaanval der Bulgaren geen weerstand te bieden. De te- rugtrekkingslinie over Saraj prijsgevend, trokken de bijna geheel verstrooide Turk sche troepenmachten over Kongara en Top- kikoj direct in Zuidelijke richting naar Tchorin terug. Ook hier werd door de Bulgaren direct een vervolging ingesteld en getracht door een parallel-vervolging en voortdurende over vleugeling langs de hoofdverbindingslinie der Turken over Saraj—Tatarkoj-Tchcr- teskoj den terugtocht dezer laatsten achter de Kataldscha-linie af te snijden. Zooals de positie Donderdagavond was, seinde de correspondent nog, zonden sleehls brokstukken van het Turksche leger achter de Turksche' Kataldseha-linie belanden en daarmede zou de vernietiging van het Oos telijke Turksche leger bereikt zijn, die in het plan lag van de Bulgaarsche opperbevelheb bers welk plan Nazim Pacha trachtte te verijdelen, Adrianopel. Adrianopel, in de Turksche stad Ediné of Edrené, ligt 40 mijlen ten Noord-Oosten van Constantinopel en 30 mijlen ten Oost-Zuid- Oost van Philipopolis. Zij telt ongeveer 100.000 inwoners en komt, in belangrijk heid, op de derde plaats der steden van Eu- ropeesch Turkije. Zij is echter het best van allen voorzien van verbindingswegen. Drie rivieren, aan welker samenloop zij zich be vindt, namelijk de Tundja, de Maritza en de Arda, dragen veel bij tot den bloei en den vooruitgang van haren handel. Adrianopel is eveneens gelegen aan de spoorweglijn Konstantinopei-Phi'ipopolis-So- fia en is aldus verbonden met het Euro- peesch spoorwegnet. Daarenboven brengen vijf berijdbare banen de stad in verbinding met dc voornaamste steden van het land. Zij is de verblijfplaats van een Griek- schen aartsbisschop, van een Bulgaarschen en een Armeenschen bisschop en van een groot getal consuls. De voornaamste gedenkteekens en gebou wen zijn van Turkschen oorsprong en dag- teekenen uit den tijd, toen de sultans nog in Adrianopel verbleven. Onder deze noe men wijde moskee Selimié van sultan Selim H, waarvan de koepel, die door ko lommen in porfier geschraagd wordt, 20 voet hooger is dan die van Ste-Sofia in Con stantinopel; verder de brug Michel die over de rivier Tundja is gelegd. Het oud paleis des sultans, in de omstreken der stad, is de verblijfplaats geworden van den alge- meenen gouverneur. De bazaar van Ali-pacha gaat door als een der schoonste van Turkije. Hij bevat ongeveer honderd overdekte winkels. Er zijn in Adrianopel ook een groot getal hui zen waar de reizigers onder dak kunnen komen, benevens vele scholen, arsenalen, gasthuizen, verschillende Muselmansche wel dadigheidsinstellingen en ongeveer veertig moskees. Tusschen de rivieren Maritza en Tundja bevindt zich de belangrijke voorstad Ildy- rym en wat verder aan den oever der Ma ritza de voorstad Karagasj. In deze twee voorsteden huist eene bloeiende nijverheid die vooral bestaat uit huidevetterijen, reuk werkstokerijen, ververijen van zijde en wol, alsook uit fabrieken waar tapijten bewerkt worden. Gezien hare gunstige ligging, heeft Adria nopel om zoo te zeggen nooit opgehouden het tooneel van groote historische voorval len te zijn. In het jaar 323 zegevierde e Constanten op Lieinius; in 378 liep keize Valens er eene nederlaag op tijdens de; strijd tegen de Gothen; in 551 overwon d Slavische stam er den keizer van Konstan tinopel; in 586 werd de stad bezet door d> Avares; in 922 werd zij ingenomen doo de Bulgaren; in 1189 deden de Duitsch. kruisvaarders er hunne intrede; in 119< werd er tusschen Frederik Barbarossa ei den Griekschen keizer een verbond geslo ten; in 1205 werd Boudewijn I van Vlaan deren in Adrianopel door de Bulgaren ge vangen genomen; in 1306 nam Suleiman de stad in bezit. Adrianopel werd alsdai de hoofdstad van het Ottomaansche keizer rijk en behield dien titel tot aan de ver overing van Konstantinopel. In 1420 werd nabij Adrianopel Mustof; overwonnen door Amunrat II; in 1511 wen aldaar de vrede geteekend tusschen Bave zid II en Selim; in 1829 werd de stad in,ge nomen door de Russen. Een traktaat were toen geteekend, waardoor dc vrede tussehei den tsaar en den sultan Mahmoud v. err gesloten. Dit traktaat verzekerde aan dc Russen de volkomen vrijheid van handel het verbeterde dc grenzen van het Otto maansch keizerrijk, het regelde de liggint van Moldavië, Valachië en Servië en hei erkende de onafhankelijkheid van Grieken land. Gedurende den oorlog in den Krim, ir 1854, werd Adrianopel eenige dagen ge bruikt door het leger, aangevoerd door ge neraal Bosquet, In het jaar 1878, tijdens den Turksclien-Russischen oorlog, kwam ge neraal Gourko Adrianopel binnen, terwij Skobelef het leger van Suleiman, in tweeëi sneed en het tot den aftocht dwong. Adrianopel wordt beschermd door elf for ten, waarvan er verschillende, naar de Iaat sfe eischen verbeterd zijn. Het terrein vóói de versterkingen in doorsneden door de drie voornoemde rivieren. In het gedeelte dat zich bevindt tusscher de Arda en de Tundja, ten Westen dei stad, is geen enkele bijzondere versterking De grond is hier echter zeer moerassig evenals in het Zuiden, hetwelk het naderei der vijandelijke legers moeilijk maakt. Het voorste deel der versterkingen be staat uit drie l'oi-ten, die zich ten Noorden in het gedeelte tusschen de Maritza en dc Tundja bevinden en welke hijgevolg naai den kant der Bulgaarsche grens gericht zijn Rondom de stad, op 8 a 10 kilometers ir het rond, zijn nog andere verdedigingsmid delen in beton en in staal, die gewapend zijn met Krupp-kanonnen van het sterkste kaliber. Ten Oosten en ten Zuiden bevindt zicli nog eene serie van vier machtige gemoder niseerde forten. Om de stad langs den Zui derkant te beschermen, lieeft men, nog niel lang geleden, een fort in de nabijheid dei Maritza opgericht. In den laatsten tijd werd aan sommige dezer forten met de meeste vlijt, gedurende dag en nacht, gewerkt om klaar te komei tegen de vijandelijkheden, die toen in hel zicht waren. PROCES VAN ZALIGVERKLARING VAN EEN ARABIER VAN ALGIERS, BEKEERI MAHOMEDAAN. De. II. Congregatie der Riten is onlange met groote plechtigheid begonnen het pro ces der zaligverklaring van den eerbied- waardigen dienaar Gods Hieronymo, den 11 September 1569 te Algiers ter dood gebraeh om wille van het geloof. Wie was die Hieronymo? Een Arabier, geboren te Oran in de ze» tiende eeuw, ten tijde, dat die stad beze was door de Spanjaarden. Hij werd door eei Spaansck priester, Don Inan Caro, tot he Christendom bekeerd. Die priester schijnt toei reeds aan de bekeering der Arabieren gear beid te hebben met dezelfde rr - kar dinaal Lavigerie later ook. zal aanwenden, na melijk door huwelijken tusschen bekeerde Mahomedanen. Hieronymo liuwde met een christen Moor sclie, nam dienst in het Spaansche leger, da in garnizoen lag te Oran on trad tegelijl in dienst bij zijn weldoener, don pnste; Don Caro. Zoo leidde hij gedurende tien ja ren in godsvrucht en in vrede des hartei een gelukkig leven, dat door niets bijzonder; werd gekenmerkt. Doch toen viel hij in handen van Turkschi vrijbuiters, iu een dier guerilla's die nooit op I v. - i'; hEUILLETON door ALFRED HUGO 68. Krasinski was van zijn stoel opgevlogen. Met een verschrikkelijke uitdrukking in zijn gezicht keek hij den dienaar aan. „Wat is er gebeurd f' vroeg Rantzow zich inhoudend. „Ik hoorde een rijtuig.... was er iemand hier?" „De kassier van de Breslauer Bank!" ant woordde Michael. „Alleen?" vroeg Krasinski. „Ja, alleen; ik heb gezegd dat u uit was". „Nu?" „Hij wil morgenvroeg terugkomen, om toet u over zaken te spreken." „En dat is alles?" vroeg Krasinski schijn baar kalm en lachend. „Me dunkt, dat het genoeg is", antwoord- de Michael op denzelfden toon; „ik zag, dat hij mij herkende. Nu weet hij, wie hem de Rr-sische biljetten heeft gebracht. Gelooft u, dat hij zich nog lang zal bedenken? Ieder logé:.' 'ik kan de politie hier zijn.... en danhebben de menschen hier weer een bewijs, dat dit huis waarachtig een onge lukshuis is!" De Pool legde de handen op zijn rug, en liep met groote schreden op en neer. „Dat lieh ik er nu van, dat ik mij met die zwendel inliet", zei hij woedenl, terwijl hij Rantzow aankeek. „Ik had die banknoten- handel aan jou alleen moeten overlaten". „Jain andere zaken heb jij nou weer meer ondervinding!" zeide Rantzow sarcas tisch. Graaf Krasinski stiet een ruwe vloek uit. „Wek geen herinneringen op!" schreeuw de hij. „Doe ik dat?" antwoordde Rantzow lang zaam en koud. „En bovendien zie ik nog gevaar, je positie is hier zoo gunstigDie kassier kan niets doen, als hij jou niet ge sproken heeft. Je blijft er hij, dat hij de bank biljetten aangenomen heeft, en bij dus de schade moet dragen." Krasinski stond stil. „Mijn positie is hier wel gunstig", zeide hij; en wel zeker ookmaar jij Michael, moet maken dat je wegkomt, de kassier moet joul niet meer zien. Ik kan dan zeggen dat hij zicli vergist heeft of wat anders, zoo dat mij geen verdenking kan treffen. Is dan de zaak weer in orde, dan kan jij terngkornen. Mis- sckien zien wij elkaar in Londen terug, maar verdwijn nu onmiddellijk!'' „Asjeblieft, hoe eerder hoe liever!" ant woordde de dienaar. „Maar eerst moeten we verdeelen Weer keek graaf Krasinski woedend. „Daar kafi geen sprake van zijn", zei hij, „ik zal je geld genoeg meegeven." „Maar ik wil mijn aandeel hebben", zei Mi chael hem heslist. „Als ik eenmaal weg hen, wil ik nooit meer iets met u te doen hebben. Ik heb recht op mijn aandeel." Hij keek naar Rantzow, alsof hij vragen won, dat deze zijn verzoek zou steunen. „Na mijn huwelijk zullen we afrekenen", antwoordde Krasinski opgewonden. „Nu kan het niet! Ik zou het noodige geld hij Stein- feld moeten opnemen, en dat zou verdacht kunnen zijn." Michael lachte grijnzend. Graaf Krasinski opende een lade van zijn schrijftafel en wierp een pakje bankbiljetten op tafel. .Asjeblieft, hier kunt ge mee toe," zei hij. „Als 't op is, schrijf je maar!" Michael stond vlak h« hem, en keek hem met een trotschen blik in de oogen. „Gelooft u, dat ik me daarmee laat af schepen?" riep hij woedend. „Ik zal je „Geen bedreigingen!" viel Krasinski hem hoonlachend iu de rede. „Je hebt toch den moed niet ze uit te voeren!" „Zoo, denkt u dat?" antwoordde Michael brutaal. „Ik kan wraak nemen als ik wil!" „Hoor jt> dat, Rantzou?" wendde zich Kra sinski tot zijn „vriend." „Dat is de dank, die je ontvangt." en weer tot den dienaar sprekend „waarom zou ik je bedriegen, dat zou toch tegen mijn eigen belang zijn!" „Spr - niet meer van belangen!" „Blijf dan hier, als je durftmaar ik zal niet helpen om je aanhouding te voor komen." „Op mijn aanhouding zou, de uwe volgen!" „Daarvoor zal ik wel oppassen! Wou je het daarop laten aankomen? Wat heb je daaraan? Ik geef je nog eens den raad, met den eersten trein, den beste te vertrekken! Misschien kan je al gauw terugkomen. Ik moet nu even naar mijn verloofde, en dan ga ik naar het Casino. Het is het beste, dat ik me juist nu doodeenvoudig in mijn kring vertoon." „Juist zoo!" knikte Rantzow. „Onver schrokken en kalm optreden 1 Hoe laat kom je terug?" „Misschien pas te middernacht. Het hangt af van den loop van het spel," antwoordde Krasinski. Inmiddels was Michael heengegaan. „Als ik het maar uithoud tot mijn huwe lijk. Als schoonzoon van den handelsraad Steinfeld heb ik niets te vreezen. Ik hoop jou bij mijn thuiskomst hier niet meer te vinden," zei Krasinski tot Rantzow. Daarna verliet Krasinski zijn huis. Zooals Rantzow wel gedacht had, kwam Michael weer terug. „Weet n nu, wat we van hem te verwach ten hebben?" vroeg de binnentredende hoon lachend. „Is u nu overtuigd, dat h« ons wil beetnemen? Het is waarhij behoeft ou ze bedreigingen niet te vreezen. Wij moetei, oppassen dat we onze rechten bewaren." Rantzow schudde het hoofd. „Weet jij daa raad op?" vroeg hij. „Wij moeten nemeu. wat hij ons weigert. „Kan jij dat van vinden 1r „Ga maar mee!" Rantzow stond op en volgde den dienaaj die hem in de slaapkamer van Krasinsk bracht. De wanden van dit vertrek waren met don kerkleurige tapijteu behangen. Michael sta een kaars aan en drukte toen op een vei uitstekende knop, die schijnbaar alleen voo het ophangen van kleeren diende. Een deur, door Rantzow niet opgemerk ging geruiechoos openVlak er aéhte vertoonde zich een tweede, ijzeren deur. „Dat is zóóver", zeide Michael; „nu kom het er op aan, deze deur open te maken... en dat zal niet gemakkelijk ziin". „Is dit Krasinski's geldkast?" vroeg Ran: zow. „Juist, en ook om zich te verbergen, wai neer hij gezocht wordt. Het is een vrij groot ruimte en de deur wordt door niemaud b< merkt." „En hoeveel zit daar achter?" „Minstens dertig duizend thdler* Rantzow's oogen schitterden. Hij hukte zie' om naar liet sleutelgat te kijken- NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ™SP£«AP t -f?; r;ï ■i'1 :i ff

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 5