„ONZE COURANT" JAEGER J. P. v. Nieuwenhoven Slobkousen. F. TWEEHUIJSEM, Barteljorisstraat 27. Tel. 1770. Slobkousen. Acavertentiën. H. K. H. DE PRINSES. Prima Paardenhooi OPRUIMING DAMES Rtj. de Wed. BIDJAN, HoofdadresJ. J. W E B E R ZOON. Te Beverwijk Landbouw en Visscherij. Sport en Wedstrijden. Rechtszaken. Markfnieuws. Station „Santpoort-Meerenberg". MUT, Natuurgeneeskundige. de nieuwe portretten van TH. SPR0NK, Tel. 1816. W. A. AARTS, TWEEÜE HYPOTHEEK en HANDELSCREDIETEN Nieuwe Sroeemarkt 0, te Haarlem. f 1.35 Dames Nachthemden, lang 130 cffl. f 1.65 f 1.05 f 125 Nachthemden Hemden Hemden Hr. Pantalons f2.15 Hr. Pantalons (wol) f3 25 Heeren Sorstrokken DAMES FLANELLEN DAMES PANTALONS f3.25 t 105 f210 worden ftdvei*ten- tien voor de „NIEUWE HAARLEMSCHE COU RANT" aangenomen door den Boekhandel J. VINK Pz. verhuisd Kruisweg 5Spood Gnze Vragenbus voor land- en tuinbouw. Scheepvaartberichten UITLOTINGEN. Getrokken Seriën: 216 497 642 1101 1997 2148 3305 3609 4142 4190 4242 4720 4882 4902 5911 Hoogste prijzen: Serie 4882 no. 41 f 10000, S. 2145 n. 49 f 250 Serie 4882 no. 2 f 100. De volgende series met f 50 S. 1997 no. 19; S. 3609 n. 41; S. 4142 n. 30; S. 4190 n. 18; S. 4242 n. 50. De volgende Nrs. elk met f25: Serie: Nummers: Serie: Nummers: 246 16 20 27 en 38 4790 11 20 en 21 497 23. en 36 4242 13 28 45 en 49 642 39 en 48 4720 1 12 en 17 1997 32 en 41 4882 7 33 43 44 47 2145 41 4902 18 26 28 37 49 3506 18 34 en 46 5911 7 17 23 29 37 49 3609 9 en 18 Alle overige aandeden f 14. Ie, Diverse txereedschappen. 2c. Diverse Levensmiddelen. 3e. Diverse manufacturen. ac. v. üamptnsiraat 110, Amsterdam. Heden verschenen G. H. G&OEMEVELD. Binnen- en Buiteniandsche boek handel. Zijlstraat 7I. per baal van 50 Kilo 1.80, 1.90, 2.00, Stroo 75 cent per baal, aan het Hooi- en Siroomagazijn Ridderstraat 7 vooi* de a.s St. Kicolaas. Een partij eerste klas Lantaarns prima koper van af 1,25, hat nieuw ste op dit gebied model SOLAR, kan geheel uit elkaar genomen werden. NIEUW! NIEUW! Beste Buitenbanden f 1,75, Binnen banden 1,4 i. Engelsche Heerenrijwielen 37.50, nik. velgen ket.kast enz. Ziet de Etalage Spotgoedkoop Julianapark 14, SCHOTEN. worden op gemakkelijke voorwaar den verstrekt door de particuliere Voorschotbank Koudenhorn 66. tm is voor H o o r n, de Streek en Westfriee» Band het aangewezen blad voer adverten tie». Vraagt proefnummer». ZICH SNIJDEN ONMOGELIJK. COUTELLERIE FlNE. Koningstraat 80 Haarlem. f 120 f 0.69 Onderlijfjes ENZ. Pantalons Pantalons Dames DAMES PANTALONS f 2.90 Ëroestraat Beverwijk van NIEUWE GRACHT 19 naar GEBR. LOOTS, Pieterstr. 19-21. TELEFOON 721. PUNCH VAN RUM, CITROEN EN ARAK. hielden, zoolang de Spanjaarden die Afrikaan- Bche kust bezet hielden. Hieronymo naar Algiers heengevoerd, werd 'daar de slaaf van pacha Euldj-Ali, een rene gaat, die van het christendom naar den Islam was overgeloopen. Zoodra deze de afkomst van zijn slaaf had vernomen, beproefde hij alles om hem er toe te brengen zijn doopsel te verloochenen; godsdienstige redetwisten met Mahomedaansehe geleerden, vleiende beloften, dagelijksche omgang met Furopecsche rene gaten, verschrikkelijke bedreigingen, enz. Alles was te vergeefs. De pacha, ten laatste uiterst verbitterd, veroordeelde Hieronymo om levend te worden ingemetseld in den muur van een fort, dat in aanbouw was buiten de poort van Bab-el- Oued, zoowel om hem te straffen over zijne hardnekkigheid, als om tot voorbeeld te die nen adn andere gevangenen. „Dat God voor alles gezegend zij", was het kalme antwoord van Hieronymo aan den- gene, die hem de tijding van dit vonnis overbracht. De heldhaftige geloofsbelijder sprak dade lijk zijn biecht aan een pater, die met hem gevangen zat en bracht den nacht in gebed door. Na den volgenden dag de II. Communie ontvangen te hebben, bleef hij in de kleine kapel, daar hij aan den voet van het altaar den verschrikkclijken dood wilde afwachten, dien men hem had toegebracht. Daar, te Bab-el-Oued moest hij nog de laat ste pogingen ondergaan, waardoor de niet los \atende pacha hem tot afval wilde brengen. „Wordt Mahomedaan en ik zal u loslaten." „Voor niets ter wereld doe ik dat. Ik ben eens christen, ik zal christen blijven. Han del met mij naar uw goedvinden; ik ben bereid om alles te ondergaan. Het gezicht, van den dood zal mij niet doen vaarwel zeggen aan het geloof in Jezus Christus on zen Heer!" Hieronymo antwoordde aldus in tegenwoor digheid vpn de werklieden, de renegaten en een groote menigte volks, terwijl voor hem stonden de kist, die met aarde zou worden volgesta.mpt, en het zand en de groote blok ken bouwsteen, waaruit het graf, waarin hij levend zou begraven worden, zou worden op getrokken. Men bond hem vast en men legde hem tus- schen de planken. Een Spaansche renegaat Tamengo genaamd, sprong op het lichaam van den heiligen martelaar en trapte met den voet er op, als wilde hij het kneden; daarna greep hij een knods en stampte daarmede als een bezetene de'aarde en het zand vast, waarmede bet werkvol en de renegaten, laffe vleiers van Euld-Ali, de kist vulden. Hieronymo liet geen enkele klacht hcioren. Zoo stierf die Arabier ais martelaar voor het geloof den 18 September 1569. Zijne overblijfselen werden ontdekt den 27 December 1853 bij het afbreken van hot fort in een etmaal, door den kapitein der artil lerie Suzzoni. De mal, die het lichaam be dekte, was ongeschonden en gaf trouw tot in de minste bijzonderheden de trekken weer. Een afgietsel daarvan werd geplaatst in het. museum van 'Algiers, terwijl het heilig over schot met giootc plechtigheid naar de Ca- thedraal van 'Algiers werd overgebracht. On der Monseigneur Lnvigerie werd aan de za ligverklaring van den martelaar gewerkt, maar dat onderzoek werd onderbroken door de gebeurtenissen van 1870, waarvan de ko lonie Algiers den treurigen weerklank on dervond. Thans zijn die werkzaamheden weder her vat en wordea die met goed gevolg bekroond, dan zal in onze twintigste eeuw een Arabier, een bekeerling uit den Islam, die als marte laar stierf voor zijn geloof, de eer van het altaar worden waardig gekeurd. („Javapost"). Wij herinneren eraan, dat wij de gelegen heid in ons blad openstellen om adviezen te vragen op het gebied van land- en tuinbouw, plantenvorzorging, bloembollencultuur enz. Men richte daartoe zijn vragen aan het adres van onzen medewerker voor deze rubriek: „d en heer J. Tromp, tuinbou w-m e - dewerker van de „N. Haarl. Crt." te Heemskerk". Eens per week zullen dan in ons blad (niet door persoonlijke corres pondentie) de vragen worden beantwoord. Wij hopen dat onze abonné's van deze nieuwe faciliteit die ónze courant geeft, een ruim gebruik zullen maken VOETBALWEDSTRIJDEN UITGESTELD. In verband met de wedstrijden van het Nederlandsch elftal op 10 Nov. eon oefen wedstrijd in den Haag en op 17 November te Leipzig tegen Duitschland vervallen o.m. de volgende eerste klasse-wedstrijden: op 10 Nov. HaarlemQuick en Velocitas H. F. C., op 17 Nov. D. F. C.—Haarlem en H. F. C.—H. V. V. OOST-HOLLAND—WEST-DUITSCHLAND. Te Munchen-Gladbacli speelde Oost-Hol land j.l. Zondag tegen het West-Duitsohe elftal. In dezen wedstrijd behaalden onze landgenooteri een 50 overwinning op de Duitschers! PROEF WEDSTRIJD NEDERL. VI. Naar het „Vaderland" verneemt speelt hot Nederlandsch elftal op 10 Nov. a.s. niet tegen de Lancashire Wanderes, daar deze Engelsche club verhinderd is te spelen. Ons vertegenwoordigend team zal nu tegen een Zwaluwen-elftal spelen. VAN ELDERS FAILLISSEMENTEN. Failliet verklaard: 9 Oct. J. I. Bril, koop man in glas- en aardewerk, Leeuwenstraat 32 te Rotterdam. 15 Oct. J. J. Varkevisser, koopman, voor heen te Katwijk aan Zee, thans te Velsen. 25 Oct. A N.. de Graauw, zonder beroep te Hedel. 31 Oct. H. W. C. M. Mey, sigarenhandelaar te Gendringen. H. A. van Wouw, aanne mer, Tasmanstraat 27, 's Gravenhage. P. van der Leek Jzn., arbeider te Enkhuizen. J. Barkhuis, banketbakker te Arnhem. A. Harmsen, horlogemaker, laatst te Ede, thans te Amsterdam. Geëindigd door het verbindend worden der uitdeelingslijst het faillissement van J. W. F. Scheld, arts, vroeger te Rotterdam; C. J. v. Halen, koek en banketbakker, te Rotter dam; A. Kromhout en J. Kromhout, tim merlieden en aannemers, heiden handelende onder de firma A. Kromhout, te Haarlem; C. van Zijverden, winkelier in sigaren, kof fie enz., te Aalsmeer. Opgeheven wegens gebrek aan actief het faillissement van L. Verrijt, winkelier en koopman, te Amsterdam, en S. W. Lips, te Leiden. IJMU1DEN, 4 November W. Gearriveerd 4 November: Lapping, s., Londen. Niobe, s., Bordeaux. Vertrokken 4 November. Alpha, s., Nerva. iBeta, s., Croonstadc NEDERL. STOOMVAARTLIJNEN. Kon. der Nederlanden, van Amsterdam naar Batavia, pass. 2 Nov. Perim. Grotius, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 2 Nov. van Tanger. Vondel arriveerde 3 Nov. te Batavia van Amsterdam'. Kawi, van Batavia naar Rotterdam, arri veerde 3 Nov. te Marseille en zette den zelfden dag de reis voort. Ophir, van Rotterdam naar Batavia, ar riveerde 3 November te Southampton. Kediri, van Rotterdam naar Batavia, ar riveerde 3 Nov. te Sabang. Maasland, van Amsterdam naar Buenos Ayres, vertrok 2 Nov. van Leixoes. Lombok, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 3 Nov. van Colombo. Kambangan, van Amsterdam naar Batavia arriv. 3 Nov. te Sabang. Prins Willem IV vertrok 2 Nov. van New- york naar W.-Indië. Beekbergen, van Rotterdam naar -Montreal arriveerde 3 Nov. te Quebec. Pallanza, van Rotterdam naar Montreal, pass. 3 Nov. Kaap Ray. Tiberius, van Montreal naar Rotterdam via Hamburg, pass. 2 Nov. 4 u. n.m. Dover. Manchester Spinner arriveerde 1 Nov. to Montreal van Rotterdam en Hamburg. Amor vertrok 2 Nov. van Jaffa naar Al giers. Aurora vertrok 2 Nov. van Pillau naar Amsterdam. Luna arriveerde 1 Nov te Croonstad van Amsterdam. Saturnus arriv. 2 Nov. to Kustendje van Constantinopel. Neptunus arriv. 2 Nov. te Valencia van Tarragona. Danae vertrok 3 Nov. van Malta naar Car- thagena. Europa arriveerde 3 Nov. te Grimsby van Barcelona. Hebe vertrok 3 Nov. van Brunsbuttelkoog naar Amsterdam. Hector arriveerde 3 Nov. te Lissabon van Amsterdam Iris, van Spanje naar Amsterdam, pass. 3 Nov. Ouessant. Juno vertrok 3 Nov. van Smirna naar Am sterdam. Mars, van Pillau naar Amsterdam, ver trok 4 Nov. van Brunsbuttelkoog. Mercurius, van Odessa naar Jerakini, pas seerde 3 Nov. Constantinopel. Venus vertrok 2 Nov. van Gibraltar n. Amsterdam. („Zeepost"). LOTEN NOORD-HOLLANDSCHE VEREE- NICING „HET WITTE KRUIS" a f 10 van 1888. Trekking van 1 Nov. Losbaar 31 Maart 1913 HAARLEM. Staat van de Aardappe len-, Vruchten- en Grocntenmarkt over de maand Oct. j.l. Aardappelen aangev. en verk. 107 H.L. 1' 1.50—2.50; Appelen aangev. 2950 verk. 2120 H.L. f 2.10; Peren aangev. 2300 verk. 2030 H.L. f 2.—10; Bloemkool aangev. en verk. 8700 stuk3 f 0.080.16; Roodekool aangev. 48000 st. verk. 36000 st. f 0.010.07; Witte- kool aangev. en verk. 10700 st. f 0.02—0.05; Savooiekool aangev. 34000 st. verk. 29000 st. f 0.020.12; Heerenboonen aangev. en verk. 30 mand. f3.00; Snijboonen aangev. en verk. 5 mand. f 2.50; Wortelen aangev, en verk. 1300 bos f 0,05—0,12. HAARLEM 4 Nov. Groentenmarkt. Ap pelen aangev. 93 verk. 70 H.L. f 3.10; Peeren aangev. 62 verk 50 H.L. f 3.12; Bloeemkcol aangev. 2000 st.. verk. 1500 st. f 0.080.15; Roodekool aangev. 7000 verk. 6000 st. f 0.020.07; Wittekool aangev. en verk. 200 st. f 0.020.05; Savooiekool aang. 8000 st. verk. 7000 st. f 0.010.10; Wortelen aangev. en verk. 200 bos f 0.050.12. xBotermarkt, 4 Nov. Aangev. en verk. 48 K.G. boter f 1.80—1.70 per K.G. Het Dagelijksch Bestuur uit de Commissie van Toezicht over ge noemd Gesticht zal bij inschrijving in het openbaar aanbesteden in een der lokalen van het BRONGE- BOUW te Haariem, op Dinsdag 19 November1 1902, des voor- middags te 10 uur, de leveriDg gedurende 1913 van onderstaande benoodigdheden: De monsters liggen ter bezichti- ing in het Geticht „Meerenberg" van 4 November tot én met 9 No vember 1912, van des morgens 9 -12 uur. De voorwaarden van aanbeste- ing, de bestekken en de gezegelde 'nschrijvingsbiljetten zijn tegen he ling van 50 cent (met een zegel van 22/a cent) en van 65 cent (met ten ztgel van 37ll2 cent) bij oen dministrateur van bovengenoemd esticht verkrijgbaar. neü. v. alle ziektegevallen, Sy«t. vr. Lahman, Past. Kneipp L. Kunne met BtooQL- en zitbaden, massage yoinastiek en electrioiteit, etc. Dag. v. m 9—11 eD 79c.m..beb.Zondags Weet U wel wie den hoogsten prijs betaalt voor net gedragen Dames- en Heerenkieeding. Dit is Te allen tijde aan huis te ontbieden. f2F*N BI verkrijgbaar, rent# 5 pt't. m. en t. corg n Adre# N. Groen- markt 6 Kantoor geopend van 9-4 en 6-8. Zaterdags van9-2 uur met bor duursel, van fijne Ma- dapelam. m. br. bor duursel. van fijn Madapolam. v. keper m. fes. Fr. model balt wol. „Heb jij den sleutel niet?" vroeg hij. „Neen, Krasinski houdt hem bij zich. Ik eh er ook nooit een wasafdruk van kun- nernon, anders had ik al lang een twee- en sleutel voor mij laten maken." „Zoo, dat is jammer!" „Met geweld openbreken.... er zit niets nders op. Ik zal een voorwerp voor u halen. „Nou, en jij dan?" „11c ga intusschen naar den liandelsraad", ntwoordde Michael. „We moeten nu wegne- en, wat we krijgen kunnen. Om acht uur ordt de zaak gesloten, maar de huisdeur lijft tot negen uur openik zal gelcgen- id hebben mij te laten insluiten. En ben eenmaal in het lcassiersvortrek, dan kan rustig mijn gang gaanhet zal de moei- wel loouen!" „Dus, ik moet hier alléén het werk doen?" roeg Rantzow verwonderd. „Ja, we hebben geen tijd te verzuimen.... amor er maar lustig op los", grijnslachte ibuiten liooren ze het niet; zoo ganw klaar beu, kom ik terug.... Om tien uur at er een sneltrein, en daarmee moeten e weg!" „F.n als je gesnapt wordt?" vroeg Rant- w, niet erg op zijn gemak. „Zou het maar et beter zijn, om mij te helpen?" „Mij snappen ze niet", lachte Michael. „En n ik niet op tijd terug, ga dan naar het ation, dan vinden wij elkaar daar wel." Hij snelde heen en kwam evon later met n kist vol breekijzers en boeven werkt ui- u terug. .Asjeblieft, hier is alles wat je noodig hebt", zei hij; „je zal 'tnu wel klaar spelen. Voor negen uur ben ik weer terug en dan samen deelen! Krasinski zal woedend zijn, grijnsde hij, „maar hij houdt genoeg over, en durft ons natuurlijk toch niet te vervolgen." Michael vertrok hierna, en Rantzow uuni dou hamer en begon zijn werk.... XXIV. "feETRAPT. Graaf Krasinski was in 't geheel niet zoo kalm, als hij zich voordeed. De plotselinge aankomst van den kassier beviel hem aller minst. Hij kon niet denken, dat men hem beroo- ven kon: zoo goed achtte hij zijn geld gebor gen. Bovendien, meende hij, kende Michael de gevaren, die aan 't openbreken der ijze ren deur waren verhonden, en Krasinski twijfelde niet, dat zijn gast intusschen wel vluchten zou. Ernstiger vreesde hij de gevaren van an dere zijde. De kassier had in Michael den overbrenger der valsche biljetten herkend. Er werden natuurlijk nu al de noodige maat regelen genomen. Het was wel aan te nemen, dat de kassier zijn ontdekking aan den han delsrond zou meedeelen, en dan zou eischeu de arrestatie van den dienaar en diens heer. Was dat mogelijk niet gebeurd, dan kon Krasinski zich gerust voelen, en in den loop van den nacht zou hii dan wel on een ge dachte komen, den kassier den volgenden dag om den tuin te leiden. Hij moest intusschen zekerheid hebben. De hartelijkheid, waarmee Steinfeld den hinentredende ontving, zeide hem, dat zijn vrees nog ongegrond was. „Gaat u zitten", zei de bankier; „ik hen dadelijk ter uwer beschikking; de post wacht niet de brieven moeten nog weg." „Maar ik wil u niet storen", antwoordde Krasinski, terwijl hij plaats nam; „ik heb den tijd". De handelsrond teekende de brieven, bel de, en gaf ze aan den binnentredende be diende. „Ziezoo, dat is in orde", zeide hij, terwijl hij den bezoeker een sigaar aanbood. „U hebt Adelaide werkelijk op vorstelijke wijze be dacht, de dames zijn er vol bewondering over." De graaf boog lachend. „Dank u," zeide hij; „eerlijk gezegd vond ik dit juweel niet mooi genoeg, maar de juwel- lier had niets beters, en wachten wilde ik niet". „Kom, kom!" antwoordde Steinfeld. „Ik heb nooit zoo iets moois gezien. Het is jam mer dat de dames u nu niet kunnen bedan ken: ze zijn uitgegaan, ze waren geïnvi teerd door mevrouw de echtgenoot© van den gerochtspresident." „Dan moet ik geduld hebben." „Wij wachten u morgen aan het diner", ging de bankier voort, „de welverdiende dank zal u dan aangeboden worden. Ik heb ook over uw wenach gesproken tot miin aoiit kan ik u niet bet gewenschte antwoord, ge ven. Mijn vrouw heeft er niets tegen, maar Adelaide geeft haar toestemming niet Graaf Krasinski trok de wenkbrauwen te zamen. Hij kende Adelaide al genoeg, om te wéten, dat zij op haar besluit niet zou terug komen. „Ik moot mij schikken naar den weuscli mijner bruid", zei hij, terwijl hij over zijn zwarten haard streek. „Wanneer Adelaide niet kan besluiten mee te gaan naar Lon den, zal ik de reis zoo spoedig mogelijk al leen ondernemen". „Dat zal inderdaad het beste zijn", ant woordde Steinfeld. „Adelaide wenscht, dat de huwelijksdag eerst na een half jaar wordt bepaald; en dan kunt u uw zaken geregeld hebben." Er kwam een geheimzinnige uitdrukking op Krasinski's gezicht. „Zeker", antwoordde hij met gehuichelde kalmte; „misschien ga ik dan al morgen avond weg „En hij uw terugkomst zult u een vroolij- ke, geluldcige bruid vinden!" onderbrak de bankier liem. „Ik lioop het", knikte de Pool. „Staat u met een Londeusche Baulc in connectie?" „Zeker; _jk zal u brieven meegeven...." „Daar, wilde ik u om vragen, eu niet al leen om aanbevelingsbrieven, maar ook om een wissel". „U kunt er ieder oogenblik een krijgen." „Tienduizend pond sterling zou ik graag hebben, morgenmiddag zal ik de wissel in ontvangst nemen. Ik zal misschien maai de helft der som gebruiken, «maar ik kan haar ook geheel noodig hebben, nietwaar, het is mogelijk, dat ik de agenten, die voor den verkoop mijner bezittingen zorgden, goed moet betalen. De opgebrachte som der verkooping zal uw bank langs den gewonen weg bereiken." „U kunt altijd over de verlangde wissel be schikken", zeide de handelsraad; „ik zal mor gen London bericht sturen. U wilt dus mor-< genavond vertrekken?" „Waarschijnlijk jahebt u nog bericht ten van de Breslauer Bank, mij betreffende! „Neen, latere berichten niet; we moeten af wachten, wat de Bank antwoordt". „Het is voor mij een onaangename zaak", zei Krasinski, „om wille mijner maatschap pelijke positie, moet ik mij er buiten houden. Maar ik zal ten slotte wel de som moeten vergoeden." „Maar u is daartoe niet verplicht!" „Dat weet ik wel; ik ben niet verantwoor delijk voor domheden van een kassier; maar mijn belangen zouden in gevaar komen, en dan kies ik van twee kwade dingen maar de minste Krasinski stond op. Hij wist nu, dat de kas sier niet bij den handelsraad was geweest. „Gaat u naar het Casino?" vroeg Stein feld, die ook was opgestaan. „Ik geloof, dat men mij daar wacht", zeide de Pool. „Komt u er ook?" „Binnen een half uurtje". „Dus tot weerziens, mijnheer de haudeU» raad". (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 6