DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. STADSNIEUWS. Zaterdagavond praatjes. Kinder hu is vest 29-31-33, Haarlem ZATERDAG 9 NOVEMBER 1912, 37ste Jaargang No. 7980 Bureaus «van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1426. i 'M |V| Uit nummer bestaat uit uijf bla den iv. o. de Ofticiëele Kerk- lijst en net Geïllustreerd Zon- cagsblad, m 8 bladzijden. LLttali: BLAy. HaariemftG'ne Adedanjes No. 116. MUZIEK. v.<;. V; Ir 'H :'A l D NOVEMBER, A ABONNEMENTSPRIJS» Per 3 maanden voor Haarlem t rf 1.35 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gem.) -1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 180 Afzonderlijke nummers 0.03 PRIJS DER ADVERTENTIëN» Van 6 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 et. Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 ct. per regel. Buitenl. 20 ct. Dienstaanbiedingen 25 ct. (6 regels), driemaal voor 50 ct contant). Alle betalende abonné's op dit blad, die in Kei bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: •aa$r ion»- «o ■=-. jsntonfin w* werken, U 80 U W Sr band of voet IV 80 één oog. 8 90 80 één daim. 80 80 wijsvinger. 15 GULDEN bij verlies van één anderen vinger. De nitkeering dezer bedrager wordt gegarandeerd door de Maatschappij „HolIandscKe Algemeens Verzekeringsbank" le Schiedam. Ji 1.1. AGENDA. 10 November. Gebouw St. Bavo R. K. Volksbond Laatste avond der Jaarfeesten. St. Joseph 4 uur. Vergadering Meisjesbond. Schouwburg Jansweg 8 uur N. V. Het Tooneel: De Violiers. Concertzaal Vereeniging 2K uur Haarl. Muziekkorps. Matinée. Bioscope-theater Groote Markt Voorstellingen. Bioscoop „Modern" Barteljoris- straat Voorstellingen. BLOEMEN DAAL. Café „Rusthoek 2K uur Amsterdamsch Trio. Matinée. AGENDA. 11 November. Gebouw St. Bavo R. K. Volksbond Ondersteuningsfonds. Teylers Museum Tentoonstelling van moderne aquarellen. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79). Geopend eiken dag van 10—5 uur, tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en R K Feestdagen. DE FORENSENBELASTING. De weg, dien het Forensen-comité nu wil volgen (men zie het verslag van de gister avond gehouden vergadering) lijkt ons de juiste: aau de regeering verzoeken een zoo danige wijziging in de wet op de Forensen belasting aan te brengen, dat de lagere in komens minder zwaar belast worden. Een verzoek om do wet algeheel te wijzigen, heeft veel kans in de prullemand terecht te ko men. Over een wijziging der wet in den geest van het amendement van Dedem—Karne- beek valt licht te praten. Ter bespoediging van de zaak zal een Kamerlid in den arm kunnen worden genomen: de heer Passtoors. het uitnemend Kamerlid voor het district Beverwijk en de warme arbeidersvriend, is daarvoor de aangewezen man. Met genoe gen en ijver zal hij zich de zaak aantrekken, dat weteii wij wel zeker. Zoo zal men meer bereiken dan met gerequestreer aan den ge meenteraad. Men weet nu hoe de zaken staan. TWEEDE STEENMAN-SÉANCE. De Bohemers. Het Bohcemsch Strijkkwartet bestaat nu twintig jaar: de veteranen gaven in Amster dam 1 m 300'ste concert, werden met kran sen en bloemstukken gehuldigd. Maar ook door het Haarlemsche Steenmanpubliek zijn de jubileerende Bohemers met veel warmte ontvangen, cn vooral na 't eerste nummer van 't programma, Haydn's quintenkwartet in D min, toen de heer Steenman den lsten violist Karei Hoffman een lauwerkrans aan bood, stemde het publiek door een enthousias te ovatie met deze huldiging in. Van de drie uitgevoerde quartetten: Haydn op 76 no. 2, Dvarak op 105 in As dur en Beethoven op 59, no 3 in O dur, heeft mij de vertolking van Beethoven's werk het meest getroffen. Beethoven's geest stond triomf ee rend zoowel boven Haydn's beminnelijkheid, als het uiterlijk moderne van Dvorak. In dit C-dur-quartet spreekt de zuivere geest van Beethoven, gepassioneerd, maar met een in- tellectueele beheersching, die den fijnen mensch in hem naar voren brengt. En dit is zoo duidelijk door het prachtige spel der Bohemers, die de in dit werk nimmer doo- vende inspiratie zoo heerlijk leven doen. Het intens begrijpen van Beethoven's geest doet de kunst dezer artisten zoo wezenlijk be langrijk zijn: zoo juist treffen ze zijn prach tige n rythmus, zoo wonderbaarlijk doorleven ze de ziel van dit werk. Er zijn er zoo- velen, die met wat bekoorlijken zin voor den klassieken „vorm", bij Beethoven denken te volstaan. Dan wordt vergeten, dat het de grootste kunst is, zichzelf te verliezen in de geuite inspiraties van den componist, en juist daarin moet zich de persoonlijkheid van den uitvoerenden kunstenaar openbaren. Wie de Bohemers aandachtig volgt, ziet hoe dit bij hen bewezen wordt. En zoo is ook te ver klaren hun prachtige eenheid van overtui ging: hun volmaakt samenspel! Het tech- nisch-onberispelijke van hun ensemble dan ken ze buitendien natuurlijk aan hun jaren lange routine: zoo weldadig doet dan ook de gerustheid, waarmee ze zich ieder geheel geven aan hun partij. Elk van hen leeft voor zich zelf in de uit te voeren muziek, en zoo wordt de meest ideale eenheid voor voor dracht toch door hen bereikt. Met even serieuze intentie als bij Beetho ven, speelden ze Haydn's Quintenquartet. Al tijd toch blijft er bekoorlijkheid in den pde- tischen eenvoud van Haydn's muziek; ook dit quartet heeft heel veel aantrekkelijk heid. Vooral de vindingrijke bewerking in het eerst deel van het typische quintenthe- ma: a-d, e-a heeft mij van 't begin tot 't eind met warme belangstelling geboeid. Soms schijnt het of de temperamentvolle Bo hemers zich in den vorm niet kunnen be dwingen en dan geven ze den indruk Haydn met Becthoveniaansche zwaarwichtigheid te behandelen. Maar heel even kwam dit naar voren. Met een sterk uitgesproken vereering voor den componist, speelden ze vol vuur Dvorak's kwartet. Merkwaardige kwaliteiten heeft Dvorak's muziek in 't algemeen, en dit werk in 't bijzonder, zeer zeker: uitingen van bruischende hartstochtelijkheid, heel veel mooie melodieën, en niet 't minst overal knappe harmonie 1 Maar met heel zijn schijn baar berekend-moderne vormbehandeling, blijft Dvorak in het wezenlijke van zijn mu ziek conventioneel. Dit quartet in as dur deed mij hiervan vooral weer overtuigd zijn. De Bohemers gaven in dit werk al hun tem perament: nu was het vooral hun kunst, die ons geboeid, getroffen heeft, want die ging hier boven Dvorak's eigenlijke mu ziek I De heer 'Steenman kan er zeker van zijn met dit optreden der, Beherners een weldaad te hebben gedaan I H. F. A, MARIAVEREENIGING. xDonderdag vergaderde de Mariavereeni- ging in St. Bavo. De presidente herdacht het heengaan van den Z.Eerw. Heer Beijsens en heette den WelEerw. Heer v. d. Salm welkom als adviseur der Mariavereeniging. Verslag werd uitgebracht over den Sanatoriumdag en den zoo prachtig geslaagden ouderavond. Hier na sprak mevr. WBrom-Struick over hare her inneringen uit Rome. Eerst gaf spr. 'n beschrij ving van de stad met haar pleinen, fonteinen en oude paleizen, waarboven de bijna altijd strak blauwe lucht. In de straten het drukke cosmopo- litisch verkeer, een bonte verscheidenheid van kleederdrachten van verschillende nationalitei ten, zoo schilderachtig in het felle zonlicht. Daarna schetste spreekster de Italiaansche vrouw, zoo verschillend van de Hollandache; het volksleven en den luchtigen vroolijken aard van het door de zon verwende volk. Belangrijk voor de Mariavereeniging was de korte beschouwing over het alcoholgebruik in Italië, waar wijn de volksdrank is en kleine kinderen al in het gebruik opgroeien. Er is veel alcoholisme. Maar nu is te Rome een Kruisver- bond opgericht, waarbij Kardinaal van Rossum krachtig steunde, een Mariavereeniging zal wel spoedig volgen. De jongens patronaten werken er prachtig-Wanneer de jongensdaaralcoholvrij worden opgevoed, zal dit heerlijk werken voor de toekomst. En het internationaal Congres, dat het volgend jaar in Italië gehouden zal worden, zal natuurlijk een krachtign stoot geven. Na een beschrijving van de voornaamste ker ken en heiligdommen en van de Catacomben, sprak mevr. Brom ten slotte over de audiëntie bij den H. Vader, eindigend met de woorden: Moge de zegen van den H. Vader, dien ik ook voor de Haarlemsche Mariavereeniging heb ont vangen, meewerken tot haar krachtigen bloei, en moge haar leden eenmaal zalf ter beêvaart gaan naar Rome. DE ZUID-AFRIKAANSCHE FEESTAVOND. xMen schrijft ons: Wij stellen er prijs op nog eens op dien avond terug te komen. Voor nadere bijzonderheden over toegangsprijs enz. verwijzen wij naar do kennisgeving in dit num mer geplaatst, maar wij hebben heugenis van zooveel schoons gehoord uit den mond van Ds. H. D. van Broekhuyzen, den hoofdredenaar op Woensdag 13 Nov. a. s. of over hem gelezen in de kranten, dat wij ©r de lezers over willen inlichten. Hij preekte hier na den oorlog en ontroerde het kerkpubliek met de schildering van den ellendigen toestand van zijn volk. Hij sprak toen een avond voor Teyler en ontroerde ook of deed allen lachen, zooals bij met zijn Zuid Afrikaansch Nederlandsch vol humor eigen oorlogslotgevallen in zijn verhaal in vlocht. Te Antwerpen op het laatste Taal- en Letterkundig Congres was hij degene, wiens woord het diepst ontroerde en aan het feest maal te Antwerpen trof hij weer door den gloed van overtuiging die hem bezielt. Het is dus dringend noodig, om zelf weer wat warm te worden, dat men dezen redenaar gaat hooren. TENTOONSTELLING VAN KUNSTFOTO GRAFIE. xMorgen wordt m de rotonde van het Mu seum van Kunstnijverheid alhier geopend eene tentoonstelling van werken van de Nederland- sche Club voor Fotokunst te Amsterdam. Deze vereeniging, die sedert een viertal ja ren met succes werkzaam is, is niet een ver eeniging van vak-fotografen die economische belangen nastreven, noch een vereeniging van dilettanten die de fotografie als sport beoefe nen, doch telt onder hare leden de eerste krach ten uit beide categorieën, die bedoelen de be oefening en bevordering van het zuiver indivi dueel artistiek element in de fotografie. Is sedert de oprichting dezer club haar lijn van werken overgenomen door langer bestaan de vereenigingen, de N. C. v. F. K. bleef, door de krachten waarover zij beschikt, de vereeni ging die de Nederlandsche Kunstfotografie vooral in het buitenland, heeft bekend gemaakt en gewaardeerd. Werden door de club een vorige jaar op een internationale tentoonstelling te Burningham, in concurrentie met de voornaamste buiten- landsche werkers, hooge onderscheidingen be haald en werd aan de collectieve collectie der Club op de internationale tentoonstelling zan kunstfotografie te Rome, het eere-diploma als hoogste onderscheiding toegekend, dit jaar hield de club een speciale tentoonstelling te Londen, welke een buitengewoon succes had en waar de werken van deze Hollanders, cioor de meest bevoegde beoordeelaars, werden ge acht van hooge artistieke beteekenis te zijn. Dit jaar houdt de Club haar jaarlijksche salon te Haarlem, wellicht niet voor de laatste maal, want door de stichting van een fotogra fische collectie in het Museum voor Kunstnij verheid zal in dit Museum ook in de toekomst de fotografie vertegenwoordigd zijn. Omvangrijk is deze tentoonstelling niet. Maar toch zijn er een 60-tal werken. Omvang rijker kan deza tentoonstelling bezwaarlijk zijn, omdat het ledental der Club uit den aard der zaak, beperkt is. Ook mag op deze tentoonstellingen geen oud werk geëxposeerd worden, zooals helaas vaak geschiedt, terwijl er bovendien een strenge keuring voor de toelating plaats heeft. Hoewel niet zeer uitgebreid, is toch, of wellicht juist daarom, deze tentoonstelling zeer belangrijk. Er zijn werken van: J. van Anseringen, Am sterdam, Adriaan Boer, Bloemendaal, B. J. V. van Hees, Heemstede; I. Huijsen, Amsterdam; wijlen J. Eusselman, Deventer; I. Rooyker, Alk maar, Ernst A. Loeb, OverveenO. Louis, Am sterdam; Ant. I. J. Smits, Dongen; J. J. Swart, RotterdamA. S. Weinberg, Groningen, en B. Zweers, Haarlem. De tentoonstelling is dagelijks, ook Zondag, geopend van 10 tot 4 uur. Wij komen er na de opening op terug. FORENSENBELASTING. Op initiatief van het forensen-comité werd gisteravond in de Haarlemsche Jongelings- vereeniging, Lange Margaretbastraat, eene vergadering gehouden van in de forensen- belasting aangeslagenen. Er was een overgroote belangstelling. O.m. waren ook tegenwoordig de heeren raadsle den mr. Thiel, mr. Slingenberg, Schram en Weyland en Dr. K. E. de Jong. Do heer Abspoel, voorzitter van het foren sen-comité, heette allen welkom en zette in het kort het doel van de vergadering uiteen. In de plaats van den heer Nagtzaam, die verhinderd was, zou de heer L. C. J. Poppe spreken. De voorzitter deelde mede dat aan do Tweede Kamer een adres zal verzonden wor den. Van dit adres en de toelichting er op werd voorlezing gedaan. Door den secretaris werd een kort verslag uitgebracht van de door het comité verrich te werkzaamheden sinds zijn geboorte in Maart van dit jaar. De penningmeester bracht verslag uit van het financieel beheer. Als eerste spreker trad daarna op de heer Mr. A. Brueh. Deze bedoelde in hoofdzaak de forensen-belastingwet en haar geschiede nis, om daaruit de beteekenis en draagwijdte van de wet af te leiden. De wet dagteekent van 1897. In de wet zelf kan men niet lezen dat zij niet toepasselijk zou zijn op de arbei ders. Integendeel geldt zij volgens de letter voor alle forensen. Dit blijkt, volgens den spr., ook duidelijk uit de geschiedenis dei wet. Tot vóór 1851 hestonden de voornaamste in komsten van de gemeente in de heffing van de z.g. verbruiksbelasting. Door de helern mering, die hierdoor het binnenlandsch ver keer ondervond en vele andere moeilijk heden, die er aan verbonden waren, werd deze belasting opgeheven. In 1851 kreeg zij een knauw van minister Thorbecke oin in 1865 geheel te verdrijven. Door de groote eischen werden de daarvoor in de plaats ge stelde inkomsten van de gemeenten ontoe reikend en men meende dat de forensen, die toch genieten van de voordeelen der gemeen ten, ook in de lasten der plaatsen, die zij be zochten mochten bijdragen. Dit was billijk. Men onderscheidt buitenplaats-forensen, zij n.l. die hun hoofdbedrijf in de gemeente hebben, maar veel daarbuiten wonen en men heeft daarnaast industrieele en commercieels forensen. Dat zijn zij, die in een kleine plaats wonen en in de stad hun bedrijf of beroep uitoefenen. Uit de verwerping van een wet in 1891 voorgesteld en de behandeling van de wet in 1897, die van kracht is geworden, trok spr. de z. i. onomstootbare conclusie dat de wet op de forensenbelasting voor alle forensen, dus ook voor de arbeiders. Spr. toonde dit aan met aanhalingen uit de memorie van toelichting en de debatten hij de behandeling der wet. Men kan dus niet zeggen, volgens spr., dat de letter van de wet ook de arbei ders omvat, maar dat de geest van de wet dit niet wil. Het tegendeel is waar. Dit blijkt ook uit de verwerping van een amendement der heeren van Dedem en Karnebeek, die aan de kleine forensen wilden toestaan een gedeelte van hunne belasting af te trekken, naar evenredigheid dat zij in de gemeente, waar zij als forens werken, zijn aangeslagen. Er valt dus aan den huidigen toestand niets te veranderen. Het eenige, waarin spr. heil ziet, is verandering van het belasting systeem, doch zoolang de politieke partijen nog zoo scherp tegenover elkaar staan als nu, zal daarvan in de eerste jaren wel nieta komen. Bezwaren heeft spr. zeer vele tegen de fo rensenbelasting. Zoo kan zij ontdoken worden door zeer groote forensen, die hun bedrijf in de stad door ondergeschikten laten uitvoeren. Zij hebben hun onderneming maar om te zetten in een Naamlooze Vennootschap, en zij zijn vrij van belasting. Zoo wordt de wet ge makkelijk ontdoken. Door de forensenbelasting moet de aangeslagene dubbel betalen, zoowel in de gemeente waar hij woont, als in die waar hij werkt. Dat is wat men noemt dubbele belasting. 'l I h- .1 J 'tr CCXLIh 1 t 'n Bare lijden wat we me de odeumetbeleven. Geen makkelijk baantje, en hoe er alleen van het behoud van Krien't orkest wat komen kan - De nieuwe burgemeester dig komt, en van vergeetachtige mensch 'n Rare tijd is het, dien wo beleven!. Be ating op alles, tot nu zelfs op de muziek '°0. Dat kan wat moois worden met die Auteurswet, die ik al „odeurwet" heb hoo- noemen, ja, zoo'n vreemd woord, dat wil nog wel eens last geven I Als je voor aan je fonograaf een mopje wilt laten spe- n» dan moet je dat doen met de deur en Wa r.ttmen dicht, en liefst in je achterkamer, heiff aac^er3 komt de meneer die dat mopje v0 £©maakt, of z'n erfgenaam, of z'n ad- tan^1 ea c*'0 vertellen je dat er voor he kel moet worden 1 En als er een draaior- tantaJ»r„sTnD. W0g gaat> en het speelt de toen haust, dan komen de erfgena- ■«"oneer Gounod en ze vragen: nr d r wordt 't lied van Lolxengrin gespeeldho, daar komt de agent van wijlen Wagner en zegt... betalen! Of het waar is weet ik niet, maar ze hebben me verteld dat het er van zal komen dat je ook niet meer buiten een liedje mag fluiten, en dat er van muziekavondjes óók al niets meer komen kan, dan nadat er betaald isl 't Is prachtig, en dat noemen ze dan nog het vrije Nederland! Ik beklaag de arme muziekdirecteuren, die toch al blijkbaar zoo'n prettig leven niet hebben, tenminste naar ik zoo een en andër gelezen heb van de manier waarop ze op een vergadering deze week dien armen heer Kriens hebben uitgemaakt. Dat waren nog wel z'n eigen luidjesl Het is intusschen wel een heele crisis, die dit corps meemaakt in den laat- sten tijd, en de heeren die zich ervoor ge spannen hebben om de zaak er weer boven op te helpen, zullen zwaar werk hebben, dat vertel ik je! Het ligt er heelemaal aan, hoe ze de zaak aanpakken, maar ik ben er bang voor, dat het teveel op z'n Haar lemsch in één kringetje gehouden wordt, en dat men naar de oude gewoonte niet openlijk en royahl en flink alle standen en kringen erin betrekt. Als het alleen moet gaan met circulaires rondzenden om te offe ren, en de heeren voor de rest hun eigen kringetje alléén erbij halen voor de bij zonderheden en de besprekingen, dan komt er niets van, dat wil ik u op een briefje geven. En hoe groote plannen ze dan ook hebben, dan loopt het op niets uit, als de heeren tenminste zelf niet hun portemon- naie heel wijd open doen en voor de anderen willen dokken Waarom niet een croote ver gadering in de Vereeniging bijvoorbeeld, en de groote trom geroerd, en alle vereenigin gen erbij genoodigd, en dan een stichting in elkaar gezet, waaraan de heele burgerij meedoet? Ik hoor, dat het Brongebouw in de zaak betrokken zal worden, en dat is ook logisch, maar hoe wil men dat doen als de heele burgerij, van allen stand en rich ting, er niet aan meedoet? Er zijn er, die er maar weer een gemeentezaakje van wil len maken, die de gemeente ermee willen opschepen en dan van het geld van de ge meente willen profiteeren om de zaak wat beter te grondvesten dan tot dusver het geval was. Ik geloof echter niet, als je het mij vraagt, dat een gemeente zoo iets doen moet, en het is waarlijk al mooi ge noeg, dat uit de gemeentekas elk jaar zoo veel duizenden gegeven worden aan Kriens' muziekkorps die dan toch wel, om h.et op z'n zachtst te zeggen, aan nuttiger dingen hier besteed konden zijn. Niet dat ik er op tegen ben d at de gemeente het bestaan van zulk een corps mogelijk maakt door óók wat te doen, maar dan sta ik daarbij toch op het standpunt van den heer Modoo, dat we ook voor hetgeen wij er aan ten koste leggen, wadr voor ons geld moeten hebben. En als je dan hoort, dat de muzikanten tweehonderd avonden van de drie honderd zes en zestig die we er dit jaar hebben, met de handen in den zak zitten en niets te doen hebben, dan zeg ik met den heer Modoo: wel laat ze dan op die avonden ten bate van het algemeen en voor de vijf tienduizend gulden die de gemeente eraan betaalt, maar eens een manie blazen! Ei ken Zondagavond bijvoorbeeld muziek op de Groote Markt, en Zaterdagsavonds een marseh door de stad met fakkellicht, en aanstaanden Dinsdag als de nieuwe burge meester komt, hem met muziek afgehaald van het spoor, en zoo meer van die dingen: wat hamer, als we dan toch muziek hebben, wat doen we er dan mee? 't Zou op die ma nier wat 'n aardige en vroolijke stad worden hier in Haarlem, en je kunt gelooven dat we op die manier eens wat unieks zouden hebben, dat menige andere gemeente ons zou benijdon! Van den nieuwen burgemees ter gesproken: Dinsdag hebben we dus ein delijk zijn „blijde incomste". 't Gaat deftig en grootsteeds, naar ik hoor: niet met een optocht (ofschoon ik voor mij dat idee van Kriens' muziekkorps aan het station toch niet zoo dwaas vind) en ook niet met een eerewacht zooals ze op 'n dorp het zouden den'doen, maar met een plechtige audiëntie ten stadhuize, waar het storm zal loopen, en verder 'n feestelijke raadsvergadering. Daar blijft het dan bij. Enfin, de burgerij zal toch ook wat moeten doen, dunkt me, en zou het daarvoor niet het beste zijn dat we Dinsdag nu eens allemaal in de binnen stad onze vlag uithingen? De mijne ligt klaar op den zolder, en gaat er Dinsdag morgen uit, ik hoop dat iedereen móédoet, en het niet ve t! Ja, dat laatste is niet zoo gek als hc wel lijkt: ik ben van de week op de veiling geweest van goederen die in de treinen van de Hollandsche Spoor achtergelaten waren, en dan sta jo paf er van, wat de menschen zoo al kunnen verge ten! Snlinternieuwe mantels en iassan. dames- en kinderhoeden, parapluies en stokken, dat zijn nog maar gewone dingen. Maar horloges, en juweelen, en tasschen vol papieren en stukken, portefeuilles, een groote vogelkooi, monsterdoozen, wel je kunt het zoo gek niet bedenken of de menschenvergeten het! En komen er blijkbaar ook naderhand' niet meer om, want je zoudt zeggen, dat ze dan toch wel hun eigendom zouden terug- krijgen! Zoo'n verkooping is intusschen blijk, baar een goed zaakje voor de spoorwegmaat schappij, want ze levert goed geld op! Koop* jes behoef je er niet te zoeken: voor eeni voudige rolletjes muziek, een paar piano stuk jes bij mekaar, boden de menschen een, daalder en meer. En het geheel leverde een, 3500 gulden op! In onze krant werd een on' ander genoemd de apotheose van de mensche-' lijke vergeetachtigheid: je zoudt het óók kun* nen noemen de apotheose van de mensche-' lijke vrijgevigheid, als je op zoo'n verkoopingj komt waar de menschen tegen elkaar op- bieden of ze overal 'n fortuintje aan hebben f Intusschen: ik wil maar zeggen dat er nog1 altijd vergeetachtige menschen op de we* 'reld genoeg worden gevonden, en in dat op* zicht was ook deze verkooping weer een heel leerzame historie voor menschenken- nersl i i ft M#

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 1