HEERLIJK Nagekomen berichten. NIEUWS UIT DEN SIHTREI. Be oorlog ep den BINNENLAND. 'S STEEDS EEN KOP Nieuws uit Lisse en 0. STADSNIEUWS wm&m Uns Weerbericht. DE TOESTAND. Athene illumineert en jubelt wegens den vnl van Saloniki, waar 25.000 Turken krijgs gevangen zijn. De cholera verschijnt in Con stantinopel: de Turken werken intusschen hardnekkig aan de versterking der Tsjatal- zja-liuie. Eumenië mobil seert en Oostenrijk heelt te Belgrado kennis gegeven dat het geen Servische overhecrsching van Albanië zal dulden. Dit is het groote geschilpunt dat den vrede in Europa in gevaar brengt. De kaart van Europa gewijzigd. De Turken zien in, dat ze van de kaart van Europa worden weggeveegd. Of Constantinopel ten slotte nog een Tnrksch gebied blijven zal, met een randje land eromheen, of dat het oude Byzantium, na 5 eeuwen den Turk zal ontrukt worden, dat is feitelijk op dit oogeublik hetzelfde: het eigenlijke Turksche Rijk in Europa wordt vernietigd, van de kaart geschrapt!.... Inderdaad: deze dagen die wij mede door maken, zijn hoogstbelangrijke in de geschie denis der volkeren van de wereld! Het Mahomedanisme heeft zich 5 eeuwen in Europa weten te handhaven: nu wordt het huiten de deur geworpen, of liever: het is onmachtig gebleken zijn positie te behou den, en het gaat terug naar Azië, waar het thuis behoort. Zoo is deze oorlog tevens een groote godsdienstige crisis, want mèt het verdwijnen vhn de Europeesehe macht van den Padisjah, den „beheerscher aller geloo- vigen" onder de Halve Maan, verdwijnt óók de Europeesehe invloed van het fanatiek Mahomedanisme. En tevens ongetwijfeld een groot deel van den wereldinvloed dien de Moslim had! In dezen zin moeten wij de groote gebeur tenissen die hebben plaats gehad, cn de nog grootere gebeurtenissen die dezer dagen wel zullen volgen, beschouwen! Deze dagen zijn in de wereldhistorie van de allerbelangrijk ste, die do wereld beleefde sedert den storm der Frnnsche revolutie. DE VREDE ONDER DE MO- GENDHEDEN IS IN ERN STIG GEVAAR! Het moet gezegd, dat wij tevens op dit moment de méést gevaarlijke dagen doorma ken voor den algémeenen vrede in Europa.. Het is waarlijk niet te hopen, dat er wat ernstigs gebeurt, maar het is ontwijfel baar zeker, dat wij op den rand staan van een grooten Europeesclicn krijg! Wij hebben de vorige week in het koi't reeds de gebeurtenissen die tot deze groote «risis leiden, besproken: eigenlijk is er slechts één zaak die de aanleiding kan ge ven tot een Enropeeseli conflict. En dat is deze: Oostenrijk, en achter dit land staat Duitsch- land en Italië, wil absoluut niet een uit breiding van Servië tot aan de Adriatische zee. Dat zou Europa's evenwicht verbreken, en daarenboven een bron wezen van voort durende Balknrust, omdat Servië in dat geval een stuk van het gebied der Alba- niërs zou inpalmen, die een Servisch bestuur nooit zullen dulden.... Oostenrijk heeft dan ook in Belgrado al de aanzegging gedaan, dat het niet zal dulden, dat Servische naar de Adriatische zee opdringt, terwijl de Servische minister president Pasjits moet gezegd hebben, dat Ser vië zich niet zal bekommeren om Oostenrijk, en dat de drie andere Balkanstaten achter Servië zullen blijven staan. Terwijl ook de Russische Slavophilen (en daar mort de Czaar bij!) Servië zeker zullen stéu- en, gelijk ook de Triple Entente (Engeland, frankrijk en Rusland) al tegenover Oosten rijk en zijn bondgenooten staat Als dus Oostenrijk zijn wil handhaaft; als Servië zich niet buigen wil of een schikking wil treffen; als Rusland Servië blijft steunen gelijk het tot nog toe deed dan behoeft er maar één woord te vallen en do groote volkerenkrijg van Europa is daar! Het eenige beletsel is nog: wie zal daar van tenslotte de eind-verantwoordelijkheid willen dragen? Er zijn in deze dagen geen Bismarck's, die den knoop doorhakken Maar toch! Een vonk kan het kruit doen ont ploffen, en terecht zien de kabinetten van Londen en Weenen vooral de situatie don ker in. S E^loopen ook al berichten van mobilisa tie van Oostenrijk. De Parfjsche „Temps" brengt een heel precieze: vooreerst dit uit Belgrado: Oostenrijk heeft 18 bataljons naar Bosnië en Herzegowina gezonden. Men ge looft, dat Rusland en misschien ook andere mogendheden opheldering zullen vragen. En voorts verneemt de Temps uit Berlijn: Hier loopt het gerucht, dat Oostenrijk zijn vloot in de Adriatische Zee samentrekt. Het is niet onmogelijk, dat, als Servië tot aan een haven van de Albaneesche kust doordringt, Oostenrijk derwaarts een kruiser zal sturen. De gevechten op de Tsjataldzja- linie. We hebben hierboven een duidelijke kaart opgenomen van de laatste verdedigingslinie, die nu nog het Bulgaarsche leger van de ze- telstaml van den Padisjal. scheidt. De Tsjataldzja-linie is Turkije's laatste hoop. Daar staan nu honderdduizenden, zoo wel de verslagenen van Thracië als versche troepen woeste horden uit Klein-Azië. Zul len dezen de zegevierende Bulgaren kun nen tegenhouden? Niemand, die het gelooft. Ook de Turken niet! Makmoed Moekthar strijdt op den rechter vleugel met mannenmoed, maar het Turk sche leger is als het Rijk-zelf gedemorali seerd en „op"en reeds zijn de Bulgaren door de eerste fortificaties heengetrokken in het boschgebied ten Zuiden van het meer Derkos, terwijl het eerste leger aan het vech ten is om de hoofdstelling van de Turken ten Oosten van Tsjataldzja. Ofschoon de Bulgaren er nog niet in ge slaagd zijn, om door de stelling der Turken, welke uit verschillende liniën achter elkaar bestaat, geheel heen te breken, is de val van de verdedigingswerken slechts een kwestie van zeer korten tijd, zoo is het oordeel van den Oostenrijkschen oorlogscorrespondent der katholieke „Reichspost", die al gebleken is in dezen oorlog de groote en juiste inlich- ter te zijn van heel de Europeesehe pers. Al degenen zoo seint deze knappe be richtgever die den toestand aanschouwd hebben, waarin de Turken bij hun aftocht op 5 en 6 dezer verkeerden, moet overtuigd zijn van het hopelooze van allen verderen tegen stand van de zijde der Tm-ken tegen de aan vallen van de Bulgaren. Op eiken weg, die Oostenrijk richting naar j Tsjataldzja leidde kon men de overtuigende' bewijzen aanschouwen van hun paniekaehti- ge vlucht verlaten kanonnen, omgevallen munitie-wagens, ineengezakte ossen en dood gejaagde paarden. „Het is geen leger meer, zoo zegt hij, maar eenvoudig een horde ongelukkige mensche-j lijke wezens, die zelfs niet bij machte zijn om hun eigen huid te verdedigen; en dat zijn nu do troepen, die de verouderde aarden verde-j digingswerken van Tsjataldzja tegen den on-, weerstaanbaren aanval van de Bulgaarsche troepen moeten verdedigen. „Ik heb vandaag met een Turksch officier gesproken, die gevangen genomen was op den tweeden dag van den slag bij Loele Bocrgas. Ilij beschreef het vuur van de Bul garen als verschrikkelijk. Er was geen moge lijkheid, zeide hij, om dit voor eenigen tijd uit te houden, en toen de aanvallende kolou- nes van de Bulgaarsche infanterie voor den taatsten aanval oprukten, ging er een wilde paniek door de gelederen van de Turken en trachtte iedereen te vluchten. „De officieren waren machteloos. Hun be- velen werden niet gehoorzaamd. Het neer schieten van enke'o vluchtelingen maakte geen indruk op de rest, en iedereen die de wilde vlucht, trachtte te sluiten, door zich voor do door paniek bevangen massa te plaatsen, werd eenvoudig neergeslagen en onder den voet geloopen of neergeschoten." En van deze horden hangt nu de laatste kans ze is miniem op behoud van eenig Europeeseh gebied voor het vroegere Tur kije.... Saloniki. Het is wonderlijk', zooals op alle punten het Turksche rijk ineenzinkt. Daar is de val van het oude Tliessalonika, de stad van Sint Paulus.... Hoort het telegram, het fiere overwin- ningstelegram, waarin de Grieksche Kroon prins den val van deze groote havenstad, het Hamburg van 't Zuiden, met een garni zoen van meer dan 25.000 man, vertelt wij ontkenen het aan een vertaling van de „Tel."; het is gericht aan Venizelos en geeft de volgende bijzonderheden: „Gedurende den dag cn den nacht van gisteren stak het gelieele leger de Axios- brug over. Gisterennacht kwamen de con suls-generaal van Engeland, Frankrijk, Duitschland en Oostenrijk met den plaatse lijken commandant van Saloniki en den ver tegenwoordiger van Thasim Pasja, den com mandant van het Turksche legerkorps, mij bezoeken in het hoofdkwartier te Topsen, teneinde mij de voorwaarden der capitu latie van de stad en het leger voor te leg gen. „Zij vroegen, of het leger, als het de ver plichting op zich nam tot aan hot einde van den oorlog onzijdig te blijven, de wa pens moclit behouden. Ik weigerde en stel de als voorwaarde de mievering der wa pens; ik stemde er slechts in toe dat zij het eind van den oorlog teruggegeven zou den worden, en stelde den uitersten termijn van inwilliging op zes uur in den morgen vast. '^.Morgens om 5 uur kwam de plaatse lijke commandant,, vergezeld van een di plomatiek agent terug, met tegenvoorstel len, volgens welke in beginsel de overgave der wapens werd goedgekeurd, maar waarin mij verzocht werd, een uitzondering te wil len maken voor 500ü geweren, bestemd voor de instructie der recruten. Daar ook hierin niet werd toegestemd, vertrokken zij, na opnieuw een uitstel van twee uur gekregen te hebben om zich met den hoofdcommandant te verstaan. Toen de termijn verstreken was, zonder dat zij terug gekomen waren, werd het hevel tot den op- rnarsch gegeven. Deze begon om 9 uur des morgens. Toen de linies de voorposten van den vijand half vijf des 's namiddags gena derd waren zond Thasim pasja een offi cier met een brief, waarin de Turksche be velhebber verklaarde mijn voorwaarden te aanvaarden. Dientengevolge werd de op- marsch gestaakt en liet ik het protocol be treffende de overgave en capitulatie op stellen." Adrianopel. De groote, sterke vesting in Thracië, Tur kije's sterkste voorpost tegen Europa, houdt het nog 't langste vol. Maar ook daar. is het einde nahii. De Bulgaren hebben Zaterdag twee gewichtige stellingen genomen, Kartal Tepe en Papa Tepe, op een hoogte van 143 mater. Ook hier zijn de Turken weer door de artillerie, die onder zoeklichten werkte, uit verdreven. Ze lieten 1000 dooden achter en namen in de kleinere forten de wijk. De Bulgaarsche troepen namen daarbij ook de stellingen Tsjoermoe-Dzjina en Kaitsjala in, zonder te- j genstand van beteekenis te ontmoeten. Men is nu te Sofia van meening, dat het bericht van de verovering van die twee beheer- j schende stellingen van het grootste gewicht lis. De beschieting der overige forten wordt daardoor gemakkelijker gemaakt en de ves ting kan elk oogenblik vallen. In Constantinopel. Ten slotte over den toestand van Con stantinopel. Want men begrijpt: al is Stam boel nog Turkschhet ergste is te wach ten, bij den bekenden fanatieken haat te gen de „Christenhonden", als ten slotte de laatste barrière valt cn de Bulgaren op de hoofdstad aantrekken. Ziehier eenige berichten: alle kolonies hebben maatregelen getroffen voor het ge- val, dat het verslagen leger vluchtend te Konstantinopel aankomt. Bepaalde gebou j wen zijn als verzamelplaatsen aangewezen. Voor de Duitsche kolonie is het gezant schap, het consulaat-generaal en het gebouw van de Duitsche club aangewezen. Vrouwen en kinderen zullen onmiddellijk, nadat men i het eerste bericht van den terugtocht der Turken naar Konstantinopel gekregen lieeft, op de schepen gebracht worden. Voor de Duitschers ligt een schip van de Levantlijn gereed. Ook de oorlogsschepen zullen na tuurlijk vluchtelingen opnemen. In den tuin van het Engelsche gezantschap zijn twee machinegeweren opgesteld. En zoo is het overal: bovendien ligt er ecu reusachtige macht oorlogsschepen buiten de reede van Constantinopel klaar, om dadelijk op te stoomen. Wanneer zal het zijn, de groote revolutie? De Fransclie bandietenmethode. Een brutale postdiefstal heeft Vrijdagavond in het postkantoor te Bezons, bij Parijs, plaats gehad. Vier gewapende bandieten drongen het gebouw binnen op het oogenblik, dat de directrice, Mme Cartier, met eenige vrou welijke klerken bezig was de kas van dien dag op te maken. De mannen losten ver- seheidene revolverschoten en de verschrikte vrouwen gingen op de vlucht. De bandieten begonnen nu al het geld te verzamelen, dat ze vinden konden. Bij het hooren van de revolverschoten, kwam de heer Cartier van de eerste ver dieping van het gebouw naar beneden. Hij werd echter zoo gauw hij het kantoor bin nentrad neergeschoten. De schurken zoch ten daarop een goed heenkomen. De malversatiën te Doornspijk. Door de arrondissements-reehtbank tc Zwolle is be sloten rechtsingang te verleenen tegen den vorigen burgemeester en secretaris van Doornspijk, wegens de tijdens hun beheer gepleegde malversatiën met de gemeente-fi- nanciën, o.a. het afgeven van veivalsehte obligatiën, vervalsching van bevelschriften van betaling enz enz. Het parket uit Zwolle heeft ten gemeente- huize en ten kantore van den gemeente-ont vanger onderscheidene op die onregelmatig heden betrekking hebbende stukken in be slag genomen. aan het bestuur van de Carnegiestichting ten behoeve der tuinen en binnenplaats van het Vredespaleis eene groote collectie tulpen, hy acinthen, lelies en begonia's ten geschenke heeft gegeven en gedurende eenige jaren het onderhoud en de aanvulling daarvan be langeloos op zich heeft genomen. denken hierbij in de eerste plaats aan Oos- tenrijk-Hongarije en wij allen verlangen zeer in nauw staatsverband te komen met Oostem'ijk-Honga.rijie. BLOEMEND AAL. Gevonden en terug te bekom en, bij: J. Verbeek, Bloemendaalsche weg 16, een portemonnaie met inhoudaan den po litiepost Kleverlaan, een gouden oorbelletje; bij Gebr. Verduin, Korte Kleverlaan 7, een kinderschoen; aan het bureau van politie te Overveen, een bruin lederen portemonnaie; bij J. Stammers, Asterstraat 6 te Haarlem, een bril in etui; bij Zwierscn, Rollandspad 11, te Overveen, een knop van een parapluie. Komen aanloopen: een hondje wit met zwart, bij Duijvensteijn, Boschlaan 5. IJMÜIDEN. II ar i n g v i s s c h er ij. Sedert onze vo rige opgave kwamen van de haringvisscherij alhier binnen de haringjager L.T. 125 Ho meland met 400 manden versche haring en j de jager L. T. 608 Nine Sisters met. 200 manden-makreelen. (A.H.) HEEMSKERK. xHet kasteel Assnmbnrg. Men schrijft ons; Aangaande de restauratie van het kasteel „Assumburg" te Heemskerk kan nog ge meld worden, dat deze herstelling niet ge regeld achtereen zal uitgevoerd worden. Voor dit werk zal het rijk elk jaar f 1000 uittrekken totdat het afgeleverd is_, Daar j de opdracht van deze restauratie hoofdzake lijk aan inwonenden van de plaats gege ven is, zullen er vermoedelijk -yel eenige jaren voorbij gaan, alvorens het kasteel weer in zijn oorspronkelijken staat (ten min ste voor zoover die mogelijk is) zal terugge keerd zijn. HTLLEGOM. x—- Stoomgemaal. In de vergadering van Be stuur en Ingelanden van den Venneperpol der in hotel Sistermans gehouden, is defini tief besloten de bemaling van dien polder met stoom te gaan regelen. x— De gevonden bel. Maanden geleden maak ten we in ons blad melding van een tafelbel van groote waarde, dateerend van 1569 en geheel gaaf, gevonden op het landgoed van Baron van Hardenbroeck, alhier. De baron stelde bijzonder veel belang in deze oudheid cn thans is het door ijverige nasporing van de politie gelukt, dit voorwerp to Amster dam te bemachtigen bij den heer Dan. S. Blits. ,Voor het Vredespaleis. In 'de „Maasb." lezen we, dat de heer M. J. Gul- demond alhier, bloembollenkweeker, eigenaar van de „Gusta Nurseries" alhier (Speciale dienst van de N. Haarl. Crt.) (Nadruk verboden.) PARIJS, 11 Nov. Uit Sofia aan den Petit Parisien: Ik heb in militaire kringen een onderzoek ingesteld betreffende de inmen ging van de groote mogendheden. Een gene raal heeft mij desbetreffende gezegd: Op dit. oogenblik kan de tussclienkomst niet wor den aanvaard, om de zeer eenvoudige reden, dat de slag bij Tchataldja begonnen, de be slissende slag zal zijn. Gedurende 2 dagen is het vuur verschrikkelijk. Indien wij nu onze militaire actio ophouden, zouden wij ver- scheidenen konderdduizende manschappen op de veroverde stellingen moeten immobi- liseeren en hen verplichten het slechte jaar getijde in te moeilijke omstandigheden door te maken, want hét zou onmogelijk zijn om hen een onderdak te verschaffen, terwijl de diplomaten aan het onderhandelen waren. PARIJS, 11 Nov. Uit Sofia aan Excelsior: De gezanten van Frankrijk, Duitschland, En geland en Italië hebben de Bulgaarsche re- gecring een aanbod van collectieve tusscken- komst gedaan, waarbij zich echter Oosten- rijk-Hongarije nog niet heeft aangesloten. Ik weet niet of de Bulgaarsche regeering reeds geantwoord heeft, maar het komt mij geheel onwaarschijnlijk toe dat zij deze in menging zal aannemen. PARIJS, 11 Nov. Uit Warschau aan den Eclair: Alle soldaten waarvan den dienst tijd deze maand eindigde, hebben opdracht gekregen onder de wapenen te blijven tot de maand Maart. Men weigert verlof te ge ven aan de officieren van bet distriet War schau. BERLIJN, 11 Nov. Aan het Berliner Ta- geblatt wordt uit Parijs geseind: Verschil lende Parijsche bladen bevatten bet volgen de telegram uit Sofia van gisteren: Gemeld wordt dat Adrianopel zich zou hebben overgegeven. Men voegt er hij dat het geheele garnizoen bestaande uit 50,000 man, krijgsgevangen zou zijn gemaakt. CONSTANTINOPEL, 11 Nov. Aan de Lo- kal Anzeiger wordt geseind: Een telegram van gisteravond 9.10 zegt: De oorlog wordt voortgezet. Hiertoe is in den ministerraad besloten. Van vrede is geen sprake meer. De maarschalk Fuad pasja heeft verklaard, dat de Balkanstaten en Europa de Turken niet naar waarde hebben geschat. Een ver andering van den oorlogstoestand is nabij Hij zelf is onmiddellijk naar het oorlogster rein vertrokken. BERLIJN, 11 Nov. De Morgenpost bevat een telegram uit Weenen, waarin wordt me degedeeld op welke wijze een zeer op den voorgrond tredende Albaniër zich ten op zichte van de annexatie van Albanië door Servië uitliet. Wij zullen een dergelijke in lijving nimmer toestaan al zou men ons ook met wapengeweld willen dwingen. Een kamp op leven en dood zou door ons gevoerd wor den. Wij zullen voorts nimmer dulden dat Servië een haven in Albanië in bezit neemt, voegde de man hieraan toe. Wat wij wel zouden kunnen dulden en zelfs zeer toejui chen is, dat de groote mogendheden ons au tonomie toestaan onder protectoraat of zelfs nog verder strekkende invloedssfeer van een groote Europeesehe cultuurstaat- Wij Offieieele telegrafische opgave van het Me» teorologiseh Instituut te De Bilt. Hoogste Barometerstand 769.6 Horta. Laagste Barometerstand 735.9 Sylt. Temperatuur in Haarlem. Hedenmorgen 12 uur wees de thermometer 45 gr. F. 7 C. Laagste stand hedennacht 40 gr. F. 4 C. Hoogste stand van gisteren 45 gr. F. 7 C De barometerstand in Haarlem: Barometerstand 740. Afgeloopen nacht 745, Stand van gisteren 750. Neiging: Achteruitgang. De temperatuur en barometerstand woruen ons opgegeven door den heer Joh. M. Schmidt Zijlstraat, Haarlem. PERSONALIA. De heer L. Bochavdt, redacteur van de Oprechte Haar'.emsche Courant, is met in gang van 15 Januari benoemd tot lid der redactie van de N. Rotterd. Courant. „DE ZATERDAGAVOND". xMen schrijft ons van geachte zijde het volgende: De reeds tal van jaren bestaande Zater dagavond-bijeenkomsten voor mannen zijn Zaterdagavond weder in het „Blauwe Kruis" geopend door Ds. A. J. Montijn, nadat de indeeling eene prineipieele verandering heeft ondergaan. Voortaan zal de drankstrijd op den voorgrond staan, terwijl onk vrouwen worden toegelaten. De heer Montijn wist Zaterdagavond de aanwezige mannen reeds te doen beloven, dat zij zich deze week zullen onthouden van elk gebruik van ster ken drank of bier en dat zij de volgende week zullen terugkomen met ieder minstens één kameraad. Voor het eerst dus de „Vang-: uw-kameraad-beweging" in practijk. Als lei- ders zullen optreden de dames Bandjer, Cra-; mer, Strating en Vester en de heeren Mon tijn, van Looij, Koelen, Jager, van de Wa-j teren, Rozenhart, Mooijman en Ovenneer., Echter hopen zij dat dit aantal spoedig uit gebreid wordt. Ieder is hartelijk welkom, niet alleen geheel-onthouders, maar vooral zij, die Zaterdagsavonds een gezellige tijd- passeei'ing zoeken of geen tehuis hebben,: zoodat zij niet bloot staan aan de verlei ding van den jenever. Allerlei tijdschriften liggen er, tal van spelen zijn aanwezig, een, orgel zorgt voor afwisseling, voordrachten en nuttige besprekingen worden er gekou< den, hulp verleend en de consumptie is gra tis. Aan dit stukje hebben wij alleen toe tel voegen, dat de Christelijke drankbestrijder» hiermee een uiterst practisch werk doen, een voorbeeld voor allen, die ook in ons kamp de slachtoffers van het drankmisbrui* willen redden. SCHOTEN'S DILETTANTENKORPS, x— Daar de vereeniging Schoten's DilefcJ fcantenkorps bij den brand van v. Dijk iseranoz/a rmanii Hoesjhaj niKcui >DerKos ■^'ïi Afcböcnar BofJaCb x,\ ?->o^ ffW NfcHaalkCtj Therapia Jcnikeu JeniïeHeul gijpehTsJcfime aiato StambOG ^komstanhkopel SanStëfano Kilometers O IO ij 20 25 30±=zj=| - it* wax Verharde weg landv/eq DE OORLOG IN HET OOSTEN. Telegrammen uit de Berlijnsche, Parijsclie en Londensche oclitendbli^len van heden. Meest stormachtige tot krachtige noordwes telijke tot westelijke wind, zwaar bewolkt buiig weer. Zelfde temperatuur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 2