DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. 100 300 150 ,est;s7r 400 -S». jillilmil inn RH 100 60 15 Kinderhuisvest 29-31-33! Haarlem 1 Telkom 1 STADSNIEUWS. Verkoopingen Boel huizen enz., BUITENLAND. De oorlog op den Balkan. DINSDAG 12 iOtfËMBER 1912, 37ste Jaargang No. 7982 Bureaux van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1426. GULDEN bij Afin nntl GULDEN bij «rn GULDEN by Ail ff! GULDEN by flfl SULDEN by ei nummer bestaat uit iwee bladen. la dLAU. Haarlemsche Ailedagjes No. 718. ME HUtBLEHSCHE CMRAKT ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Haarlem 1.35 Voor He plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gem.) - 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.80 Afzonderlijke nummers 0.03 PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 ct. Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 ct. per regel. Buitenl. 20 ct. Dienstaanbiedingen 25 ct. (6 regels), driemaal voor 50 ct contant). Alle betalende ahonné's op dit blad, die in Het bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: GULDEN bij 1 fTfl GULDEN bjj 2ilü GULDEN bij werken. band of voet één duim. één oog. De nitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Hollandscbe Algemeene Verzekeringsbank" te Schiedam. wijsvinger. GULDEN by verlies van één anderen vinger. I AGENDA. 13 November. tii-bouw St. Havo R. K Volksbond Bestuur Handels- en Kantoorbedienden. Audiëntie bij den nieuwen burgemees ter. Concertzaal „De Kroon" 8 uur Alg. Ned. Verbond. Zuid-Afrik, feestavond. 15 ioscope-theater Groote Markt Voorstellingen. Bioscoop ..Modern" Barteljoris- strnat Voorstellingen. y 1 e r s M u s e ii m Tentoonstelling va moderne aquarellen. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 7i)i Geopend eiken dag van 10—5 uur, tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en R K Feestdagen. bet algemeen, onzen nieuwen burgemeester hartelijk welkom! Er is hier veel te doen, en slechts een krachtige, zelfstandige persoonlijkheid kan dat alles verrichten. Maar wij hebben vertrouwen in dezen ta lentvollen, jongen, veelbelovenden magi straat, die onder Gods zegen en met ver trouwen op den Allerhoogste beden zijn ambt aanvaardt. En daarom verwachten wij, dat onze ge meente onder zijn bestuur in alle opzichten vooruit zal gaan, dat het aanzien onzer stad en hare welvaart en vooruitgang zul len groeien, dat zonder aanzien des per- soons en van partijen de burgemeester tot zijn richtsnoer zal kiezen alléén het belang der gemeente en de strikte rechtvaardig heid, dat zijn initiatief, zijn invloed, zijn hulp en steun, zullen ten goede komen aan alles wat onze stad groot, onze burgerij wel varend, onze goede instellingen bloeiend kan maken! Dat deze verwachtingen vervuld zullen worden, is de beste en hoogste wensch, die wij koesteren en vertrouwensvol uitspre ken op Jhr. Sandberg's intréedag als burge meester van Haarlem I i.' arlem verwelkomt heden den nieuwen burgemeester. Ouddjds, toen de burgemeesters inderdaad iio.-; 1 r ijk meesters der burgers waren, e gebeurtenis van het heengaan van •a een en het komen van den ander van directe beteekenis voor het welzijn mi-gerij dan nu. Maar locliook nü, nu de wetten overal burgemeestersambt hebben gemaakt - ooi een deel tot een soort plaatsvervanging van ct centraal gezag, nu heeft in óns er nd voornamelijk de oude traditie en ■e oude gemeentelijke zelfstandigheid nog wel zooveel beteekenis behouden, dat het burgcineesters-ambt, zoo de titularis dit zélf voorop kelt, groote plaatselijke beteekenis heeft door ieiding en invloed. En daarom is dan ook de komst van een nieuwen burgemeester, vooral van één, wien men met vertrouwen en blijdschap en waardoering tegemoet treedt, voor een ge meente die prijs stelt op een zelfstandig, be urtMid, lei ead en hoogstaand eersten ma gistraat, een gebeurtenis van groot belang. Zóó zien wij dan ook heden Jonkheer Sand- berg, onzen nieuwen burgemeester, zijn ambt aanvaarden. .Mc vertrouwen, blijdschap en waardee ring hebben wij de benoeming door Hare Majesteit de Koningin van dezen hoog- staandeu, veelbe overmen, onkrenkbaren, en aller achting zoo ruimschoots genietenden burgemeester van Abcoude tot eersten ma gistraat onzer Bloemenstad vernomen 1 De publieke opinie heeft zich duidelijk genoeg uitgesproken, dat van Jonkheer Sandberg als burgemeester van Haarlem de beste en grootste verwachtingen mogen wor den gekoesterd. En het eerste optreden van onzen benoem den burgemeester, officieus nog pas, en vóór de aanvaarding van zijn ambt, heeft reeds een ieder die het voorrecht had met Jhr. .Sandberg kermis te mogen maken, een groot vertrouwen ingeboezemd en een alleraan- genaainsten indruk gegeven. Daarbij komt: Haarlem stelt prijs op een een zelfstandig, leidend, hoogstaand, werke lijk besturend magistraat. Jhr. Boreel van Hogelanden was in alle opzichten oen man, die het bestuur onzer stad kon verpersoonlijken, en die stond bo ven de inenschen die aan dat bestuur deel nemen, al moge we niet zeggen, dat hij geheel stond boven de partijen. Een man, een zelfstandige persoonlijk heid, ziet Haarlem ook in den nieuwen bur gemeester, die elders dat ten volle getoond heeft te zijn, en die ook reeds hier bij eerste kennismaking heeft bewezen niet al leen zelfstandig man, maar daarenboven ook gentle-man te zijn: wij journalisten, die Jonkheer Sandberg reeds vóór zijn ambts aanvaarding in onze functie hebben moe ten lastig vallen, kunnen d&t vooral een parig en zonder het minste voorbehoud be vestigen. Van zulk een man kan Haarlem dan ook de beste verwachtingen hebben, verwach tingen die algemeen gevoeld worden nood zakelijk te moeten worden vervuld, wil on ze gemeente bloeien. Wij hebben behoefte aan een zelfstandig, krachtig bestuurder aan het hoofd der ge meente, en juist omdat Jonkheer Sandberg dAt belooft te zijn, is Haarlem's begroeting van den nieuwen burgervader zoo liarte- lijk. Wij zeggen dan ook, uit naam van dat deel der burgerij wier vertegenwoordiger ons blad kan genoemd worden uit naam der Katholieke burgers van Haarlem in het bijzonder, uit naam van heel het Christe- •iik vo'ksdeel voorts en van keel Hanr'em in ONZE NIEUWE BURGEMEESTR. Het Alledagje van 12 November, aan wat of wien zou het anders moeten gewijd zijn dan aan den nieuwen burgemeester? Wat wij den burgemeester bij zijn intrede te zeggen hadden, hebben wij gezegd in het welkomst-artikel aan het hoofd van dit blad. Maar daarnevens hebben wij_ vandaag ook onze burgerij wat te zeggeu, en dat doen wij 't liefst in 't intiemere, onofficiëele Al ledagje, onze dagelijksche keuvelarij, die ook in den vorm een wat gemoedelijker uitdruk king kan velen dan een hoofd-artikel. Wat hebt ge dan te zeggen? Zoo vraagt nu natuurlijk dadelijk iemand. Wel, niet heel veel. Althans niet heel lang. Maar dit mag op de intreedag van den nieuwen burgemeester toch niet onge zegd blijven, dat het nu toch ook vooral aan de burgerij-zelve, en aan hare vertegen woordigers in den gemeenteraad, zal liggen of Jhr. öandberg's bestuur van Haarlem rijk aan vruchten en goeden uitslag zal wezen, of niet. Deze nieuwe eerste magistraat onzer stad heel't wij hebben het al ervaren alle eigenschappen die hem tot een populair en bij ons burgerij zich nauw aansluitend bur gervader zullen maken. Mits de burgerij den nieuwen burgemeester ook met vertrouwen te gemoet treedt, en dezen jongen, energieken stadsbestuurder op sympathieke wijze ont vangt, van het eerste oogenblik van zijn optreden af. Wij willen zeggen, dat vooral de verschil lende vereenigingen, de stedelijke corpora- tiën, zich niet afzijdig moeten houden, doch den nieuwen burgervader met eerbiedige toe nadering op alle wijzen de gelegenheid moe ten bieden Haarlem van allen kant te leeren kennen. Gebeurt dit, en we zijn er zeker van dat Jhr. Sandberg-zelf daartoe krachtig zal me dewerken, dan is de dag van vandaag voor Haarlem inderdaad een historische datum en een vreugdedag 1 R. K. OUD-WEEZEN. Den 20 November herdenkt de R.K. Oud- Weezenvereeniging haar 25-jarig bestaan. Dit feit hoopt zij Zaterdag 16 November onder leden en genoodigden feestelijk te herdenken. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD HOLLAND. De najaarszitting- der Provinciale Staten zal gehouden worden op 26 November a.s. en 10 December. Subsidies. Door Ged. Staten wordt voorgesteld voor 1913 1000 bijdrage te verleenen aan de Electrotechnische School te Amsterdam; 715 aan de gemeente Zaandam voor op te I richten handelsdagschool; het verzoek toe te staan om de bijdrage van 500, die tot nu toe verleend werd aan de afdeeling Haarlem van den Ned. R. K. Volksbond ten behoeve van haar vakteekenschool „St. Jozef", voor taan verder te doen betalen aan de St. Jo- zefsgezelleuvereeniging, te Haarlem, die de school met ingang van 1913 overneemt. Voor gesteld wordt aan de R. K. Vereeniging van den Handeldrijvenden en Industrieelen Mid denstand te Bussum subsidie te weigeren voor haar handelscursus, omdat ook de ge meente Bussum eerie bijdrage weigert, om reden dat de gemeente een Handelsavond school heeft opgericht en deze voldoende in de behoefte \oorziet; verder subsidie te weigeren aan den Bond van Geilenfokver- eenigingen in Noord-Holland. Ged. Staten stillen voor aan Anna Pau- lownapolder vier jaar 600 toe te staan ter tegemoetkoming in de kosten van onderhoud van de haven aan de Kwijcksluis en van de daartegenover liggende vaargeul en vang- dam. De omgeving van „Meerenberg". Zy stellen voor goed te keuren een le sup- pletoire begrooting voor „Meerenberg" over het jaar 1913. Een som van 17,000 is noo- dig wegens hoogere uitgaven voor bouwwerk en centrale verwarming dan geraamd waren. Een tweede bedrag, 83,000, dient tot het bouwen van woningen op het terrein van het gesticht. Ged. Staten geven in overwe ging om nog geen algemeen plan van be bouwing van het geheele terrein van „Moer en-berg", zooals in de zomerzitting werd verzocht, omdat nog niet bekend is, voor welke doeleinden het terrein gebruikt moet worden. Door de voorgestelde bebouwing wordt de exploitatie van het andere terrein niet bemoeilijkt. Den nieuwen aanbouw toch hebben Ged. Staten zich gedacht op het Noordelijk klein derde gedeelte van het terrein langs den spoorweg, die van het station Santpoort naar het gesticht loopt. Het zuidelijk gedeelte blijft geheel onaan getast. Het houwen van woningen, zeggen Ged. Staten, is te ^urgent om thans nog te wach ten op het zich vormen van geheel nieuwe denkbeelden, die het mogelijk zouden ma ken een plan voor de bebouwing van de volle 7% H.A. op te stellen. Thans zijn er 23 woningen noodig en er is sprake van, dat er een 80-tal noodig zullen worden. Is dit zoo, dan kan nog altijd worden over wogen, of West- dan wel Oostwaarts van den Meerenbergschenweg zal worden ge bouwd. Bij den bouw van de nu aangevraagde 23 woningen zal rekening worden gehouden met het bestaande geboomte en de geacci denteerde gesteldheid van het terrein. En nu de zandvlakte rond de eerst ge bouwde woningen voor plantsoen in opkomst heeft plaats gemaakt, vleien Gedeputeerde Staten zich, dat hun aanvrage om 83 000 toe te staan voor den bouw van 23 nieuwe woningen in de Staten een gunstiger ont haal zal genieten, dan de aanvraag, die in de zomervergadering werd gedaan. Ged. Staten stellen voor ten behoeve van „Meerenberg" een geldleening aan te gaan van 100,000. Voorgesteld wordt de jaarwedde van den knecht ter provinciale griffie, die nu 400 tot ƒ600 bedraagt, te brengen op ƒ500—700. ONZE VLOOT. In het maandschrift der vereeniging „On ze Vloot'' lezen wij dat de afdeeling Haar lem en Omstreken der vereeniging 30 stel len schoolplaten Onze Vloot, 2de serie, heeft aangekocht om gratis te worden uitgereikt aan de openbare en bijzondere lagere scho len. EERSTE HAARL. VEREENIGING VAN KANARIELIEFHEBBERS EN VOGELS. xDe eerste Haarl. Vereeniging van Ka- narïeliefhebbers en Vogels zal tijdens de Kerstdagen een tentoonstelling houden van vogels. Hieraan zal zij tevens een zang wedstrijd verbinden voor kanaries. Een en ander zal gehouden worden in de boven zaal van café „De Karseboom". VOORSPOEDIGE REIS. De „Java Bode" vertelt van de reis van den kleizuiger-hopper „Gouverneur Generaal Idenbrug", door de werf Conrad, alhier, voor de havenwerken te Makassar gebouwd: „Het vaartuig heeft, schrijft het blad, met eigen kracht de reis van Amsterdam naar Tandjong Priok volbracht, waarbij geduren de die reis, in verband met zuinig brandstof fen-verbruik, slechts met 3/4 van de beschik bare kracht werd gevaren. Het stoomschip vertrok 30 Juli 1912 namiddag van Am sterdam en was te 6 uur in zee. In de eerste 7 dagen der reis had het met slecht weer te kampen. Na het passeeren van Kaap Finisterre ging de reis vrij voorspoedig en 22 Aug. des voormiddags werd Port-Said be reikt. Aldaar werd 420 ton kolen ingenomen en werden door het machinekamerpersoneel de machines nagezien, zoodat men 25 Aug. v.rn. van daar kon vertrekken. „Bij Sokotra had het schip nogmaals gedu rende 2 dagen te kampen met hooge zee en harden Z.-W. wind, evenals in het laatste ge deelte van den Indischen Oceaan, waar hooge deining stond en 't schip zwaar stampte. Van Port Said bereikte het schip 27 September namiddag 4 uur Tandjong Priok en had dit traject in 33 dagen afgelegd, zonder te, stop pen, terwijl bij aankomst te Priok aan do machines geen enkele reparatie behoefde te geschieden, hetgeen zeer zeker als een bij zonderheid mag vermeld worden. Bij een gewoon vaartuig is een dergelijk feit geen bijzonders, wel echter bij een werktuig, dat over ruim 20 M. lengte door de beun als het ware in twee deelen wordt verdeeld en bovendien nog heeft een open laadruimte, waarvan de bodem uit beweegbare kleppen bestaat." vVAN ONZE GROENTENMARKT. Als een bijzonderheid kan worden medege deeld dat de Gebr. Witkamp commissionairs in binnen- en buitenlandsche groenten nog komkommers aan de groentenmarkt zijn ge bracht. Ze zijn opgekocht door A. Heemskerk, Wouwermanstraat en G. W. Cramer. Park straat, alhier. (Zie Stadsnieuws verder op in dit Blad.) TE VERKOOPEN. Woensdag 13 November. HAARLEM Alg. Verkooplokaal. N. Gracht Makelaar P. Hoogeveen Lzn. 10 uur Meubilaire veiling. VELSEN in „Velserbroek" en „Molen berg" 10 uur Not. G. D. Boerlage Veiling van Tienen. NIEUW-VENNEP Café de Wed. J. Sta pel 2 uur Not. C. B. de Bent Ver- kooping woningen. DE TOESTAND. Er loopen allerlei geruchten van actie, door Oostenrijk te beginnen. Doch we zullen ons er maar voorloopig niet ongerust over maken: de beteekenis van een Europeeschen oorlog is zoo ontzaglijk, dat wy niet kunnen gelooven aan een begin daarvan, als uiterste belangen niet op het spel staan. Van het oorlogsterrein is geen nieuws. De strüd by Tsjataldsja moet al begonnen zijn, doch we liooren er nog niets van. De voor- hoede der Serviërs lieeft de Adriatische zee bereikt. Oostenrük en Servië. Méér dan de oorlogsberichten, die vandaag al heel schaarseh zijn, boezemt ons belang I in de loop van het geschil tussehen Servië en Oostenrijk, eigenlijk tussehen Rusland en den Driebond, dat op dit oogenblik wordt i gevoerd. De feiten van den dag zijn dat de Oosten- rijksch-Hongaarsche gezant te Belgrado, von Urgon, een bezoek gebracht aan Pasjits heeft gebracht, wien hij het Oostenrijksche stand punt ove~r de Albaneesehe kwestie uiteenge zet heeft. Pasjits heeft de plannen van Servië no pens Albanië uiteengezet. De stappen door Von Urgon gedaan, had den, in tegenspraak met wat zekere Duit- sche bladen hebben gemeld, niet het karak ter van een ultimatum. Hij is gisteren op nieuw naar het ministerie van buitenland- j sehe zaken gegaan, en Pasjits is naar Uskub j vertrokken, om den koning verslag te doen. I Voorts is de voorzitter van de Bulgaar- sche Sobranje, Danef, naar Boedapest ge- j gaan op bezoek bij keizer Franz Jozef. Danef en de kanselier graaf Berchthold hebben een belangrijk onderhoud gehad en alle belangrijke vraagstukken, die thans aan de orde zijn, besproken. Uit de zending van Danef blijkt, dat de Bulgaarsche setaatslieden trachten om alle tegenwoordige geschilpunten op loyale wijze met Oostenrijk te regelen en daarbij rekening j houden met de Oostenrijksche belangen. Zoodra de vijandelijkheden met Turkije gestaakt zijn, zal onderzocht worden, in hoe verre er, in overeenstemming met die be- langen, een wijziging gebracht moet worden in de landstreken, welke de oorlogvoerende j partijen thans effectief bezet hebben. Men zou een intocht van de Bulgaren bin nen Konstaritinop.el kunnen vermijden, in- dien er een wapenstilstand gesloten werd en deze tot het sluiten van den vrede zou lei- den. Het. spreekt van zelf, dat de Turken zich zouden moeten verplichten om in dien tusschentijd de Tsjataldzja-linie niet te ver- sterken of versterkingen uit Klein-Azië te laten komen. Wat Albanië aangaat, schijnt Bulgarije te wenschen, dat aan dit gebied zelfbestuur zal worden verleend. Alleen zou Bulgarije wenschen, dat men van Albanië uitzondert de streken, welke thans in hoofd zaak door Bulgaren bewoond worden. Een derde feit van beteekenis is dat de aartshertog troonopvolger Franz Ferdinand plotseling te Boedapest is aangekomen en dat daar een z.g. inaarschalksraad is gehou den. Aan een particulier bericht uit Berlijn aan do N. R. Crt. ontleenen wij de navolgende bijzonderheden, vanuit Boedapest aan het Berl. Tageblatt van heden geseind: „Te Boedapest heeft het groot opzien ge wekt, dat de Oostenrijksche troonopvolger daar hedenochtend om half aeht uit Weenen 1 "»nkwam met een groot gevolg van officie ren van zijn militair bureau. Hij begaf zich onmiddellijk naar de hofburcht en werd daar door Keizer Frans Jozef in langdurig ge hoor ontvangen. Verder wordt er veel over gesproken, dat zooveel hooge militaire per soonlijkheden te Boedapest bijeen zijn. Daar is thans ook von Auffenberg, de minister van oorlog, die Zaterdag naar Weenen te ruggereisd was, maar gisteren weer te Boe dapest aankwam. Tussehen hem, Schemua, den chef van den generalen staf en graaf Berchthold, den minister van buitenlandsche zaken, heeft een bespreking plaats gehad. In den loop van den dag van heden vindt in de hofburcht onder voorzitterschap van den Keizer een maarschalksraad plaats, dat is: een gemeenschappelijke bespreking van den Koning met de aanwezige generalen. Ofschoon het onderhoud van den ge ant Von Ugron met den minister-president Pas jits wel niet, zooals sommige bladen mel den, op een ultimatum geleken heeft, blijkt toch uit vele berichten, dat Oostenrijk in geen geval van zins is er genoegen mee to nemen, dat Servië geen* acht geslagen heeft op zijn „halt" tegen den opmarsch naar de Adriatische Zee. Oostenrijk-Hongarije schijnt vast besloten te zijn, zijn woord gehoor te verschaffen. Uit Weenen wordt voorts aan het Berli ner Tageblatt geseind: Het onverwacht ver schijnen van den kroonprins te Boedapest wordt liier veel besproken. Men hooht er groote beteekenis aan en verwacht dat ge wichtige beslissingen zullen vallen. Volgens den goedingelicbten Parijscben Parijschen correspondent van de Vossische Zeitung ziet men daar op het oogenblik den besten waarborg voor den vrede in de mach- teloosheid van Rusland, om op dit oogenblik j oorlog te voeren. Volgens dezen correspon- I dent blijkt uit uitlatingen van Oostenrijk- Hongaarsche diplomaten dat Rusland ach ter Servië staat, maar dat men het vertrou wen heeft, dat Rusland het niet op een hot sing zal laten aankomen. Een Oostenrijksch diplomaat moet eergisteren aan een politie- ken maaltijd gezegd hebben: „Wij wenschen niets beters dan met Servië op den hesten voet te staan, maar wij zullen nooit en nim mer toegeven dat Rusland zich onder het pseudoniem of onder de firma van Servië aan onze Zuidelijke grenzen nestelt en onder hetzelfde pseudoniem een zeemogendheid in de Adriatische Zee wordt. De lieele geschie denis van Rusland in de laatste driehonderd jaar is een voortdurend zoeken naar open zee. Wij willeu niet dat Rusland thans in Servische vermomming de Adriatische Zee bereikt." De correspondent van de Lokal Anzeigei te Weenen seint verder: Aan het einde van deze week vindt een ontmoeting plaats tus sehen aartshertog Frans Ferdinand en kei zer Wilhelm. De ontmoeting zal te Berlijn plaats vinden. Er zullen belangrijke bespre kingen gehouden worden. Het bezoek van den kroonprins zou eenige dagen duren. De correspondent deelt verder mede, dat hem van hooggeplaatste zijde verzekerd wordt, dat de onderhandelingen, op dit oogenblik tussehen Oostenrijk en Duitsch- land gevoerd, het begin van een diplomatie ke actie beteekenen en dat er geen beschik kingen van militairen of anderen aard on middellijk te verwachten zijn". Men kan uit het bovenstaande den toe stand aldus samenvatten: Oostenrijk heeft zich naar bekend is ver bonden geenerlei aanspraak op gebiedsuit breiding op den Balkan te laten gelden. Het drievoudig verbond verlangt echter een vrije politieke organisatie van Albanië naar een later te bepalen formule en vraagt Ser vië opheldering van zijn pogingen om een haven aan de Adriatische Zee te verkrijgen. Oostenrijk verlangt verder ondubbelzinni ge betrekkingen met Servië. Het feit, dat militaire personen aan de samenkomsten te Boedapest deelnemen be wijst, dat Oostenrijk den toestand op den Balkan geregeld wenscht te zien met al den nadruk van een groote mogendheid! Van liet oorlogsveld. Er is vandaag zoo goed als geen nieuws van het oorlogsveld. Stilte voor den storm l De uitnemende correspondent van de „Reichspost" seint echter het volgende, dat we wel spoedig bevestigd zullen zien: „Over het gevecht om de linie van Tsja- taldzja mag ik alleen meedeelen, dat de aanval van de Bulgaren met goeden uitslag voortgaat. De Bulgaarsche troepen hebben nieuwe vooruitgeschoven stellingen geno men. De beslissende aanval zal met zulk een kracht ondernomen worden, dat de Bul gaarsche troepen tegelijkertijd met de vluch tende troepen voor de forten van Konstan tinopel zullen aankomen. Door een onver wijlde bezetting van de stad zal men zoo- we! een diplomatieke inmenging als de drei gende moordpartijen onder do Christenen verhinderen." Men lacht als men na deze woorden de telegrammen ziet van Turkschen kant, di3 Fuad pasja en Bahri pasja naar Loele Boer- gas in westelijke richting la'en oprukkenl En die van Turksche „overwinningen" mel den bi] A'lri-nopMl

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 1