DAMESHANDWERKEN. Ruime keuze St. Nicolaascadeaux Haarlemsche Bankvereeniging LEW EN STEIN'S Openbare Verkooping „ONZE COURANT" Administratie en Bewaring Prolongatie. Effecten en Coupons. Reclame Machine, f33 met kast. Slobkousen. P. Wm T W E E IIIIIJ S E Hf BaHteljorissfraat 27. Tel. 1770. Slobkousen. BUITENLAND. De oorlog op den Balkan. Landbouw en Visscherij. Leger en Vloot. Letteren en Kunst. fttiirareeniHan, feareeren - Schoonmaken Firma MARIE v. RAVENSBERG, Gr. Markt 23 A Telefoon 1773. Hoofdadres: J. J. WEBER ZOON. Bewaarinrichting (Loketten te Haarlem en Hillegom). Naaimachine is het beste St. Nicolaas Cadeau- Vraagt onze Bij contante betaling 10 korting met drie jaar garantie en gratis onderricht ook in het - MODERNE BORDUREN. - Reparatie spoedig en billijk. :- Barteljorisstraat 4, Haarlem. Prima Paardenhooi Scheepvaartberichten Pianten-Roomboter Grootste sorteering in linnen geteekende Loopers, Kleedjes, Nachtzakken enz. enz. Vraagt onze fijne Wolsoorten voor Shawls, Mantels, Mutsen. TWEEUE HYPOTHEEK on HANDELSCREDIETEN Nieuwe groenmarkt 6, te Haarlem. w TEDING VAN BERKHOUT DE CLERCQ Haarlem - Hillegom - Lisse. Haarlemmermeer (Hoofddorp). te VELSEN op Donderdag 14 November 1912, Houtwaren en Afbraak. TH. SPROM, Tel. 1816. W. MENGELBERG. Horloge»vanaf t 0,75 P-ndule» met slagwerk f 2,25 Wekkersf o,60 Veerenin Horloges maken,, f 0,80 J. A. THOOLER, Verhuisd van da Schoutensteeg naar Nieuwe Groenmarkt 29. bij de Zijlstraat. Te HAARLEM franco vanaf y2 Kilo f O.S5, Hygiënische Zuivslinrichting „DE VELDBLOEM", Heemstede Meesterioitelaan bd. Hout). worden op gemakkelijke voorwaar den verstrekt door de particuliere Voorschotbank ZICH SNIJDEN ONMOGELIJK. COUTELLERIE FINE. Koninoitpaat 10 i-k Haarlem. Louis A. Qlastr, is wool* Hoorn, do Strook en Westfrieo- land het aangewezen bind woor adwertan- tifin. Vraagt proefnummers. m per baal wan 50 Kilo 1.80, 1.90, 2.00, Stroo 75 cent per baal, aan het &iooi-en Stroomagazijn Ridderstraat 79, Hoe Loele Boergas gevallen Is. De oorlogscorrespondent van de „Press Zentrale" in het Turksche hoofdkwartier rond den eersten November door een koerier het volgend relaas van den slag bij Loele Boergas, die wij belangrijk en duidelijk ge noeg meenen om het hier (in de vertaling van de N. R. Crt.) onzen lezers mede te dee- len: „De slag is dapper gewonnen en eervol verloren. Vannacht begon het westelijke le ger der Turken over de gansehe linie een geregehlen terugtocht. Deze nederlaag van het Turksche leger verraste niet meer na wat er aan voorafge gaan is. Wie van een heuvel af het opruk ken van de Bulgaren zag, en gelegenheid had waar te nemen hoe kranig zij op kwa men zetten, die was meteen overtuigd van een overwinning van hun zoo schitterend modern georganiseerde leger. De Turken hebben en dit moet zonder voorbehoud vastgesteld worden practisch alles nagelaten wat tot het behalen van een overwinning op het moderne oorlogstooueel noodig is. En ongetwijfeld zijn de tegenwoor dige. zoogenaamd strategische, terugtrekken de bewegingen slechts de voorloopers van verdere terugtrekkende bewegingen, die tot achter de laatste stellingen zullen worden voortgezet. De reeks van nederlagen zou al leen afgebroken kunnen worden door een betere troepeuleiding, en door het erkennen dat iedere stelling waard is met moed en volharding te worden behouden. Kortom, het parool van de Turksche bevelhebbers zon, in plaats van Gauwheid", moeten luiden: „initiatief". De kwestie is, dat zij te veel stellingen hebben' opgeofferd, om een gering aantal manschappen te spareu. Heden is het de derde dag van den groo- ten strijd. Gisteren was de uitslag daarvan al te voorzien. Vannacht is de positie der Turken op de rechterflank nog aanmerke lijk verzwakt, en zoo is het vandaag over hun geheele frontlinie voortgegaan. Tegen den middag hebben de Bulgaren be- rit genomen van de stellingen, die het Turk sche leger bij het aanbreken van den dag nog behouden hadden. Maar bij het onder gaan van de zon deinsde de geheele Turk sche strijdmacht terug over het gansehe slagveld. In het centrum van de stelling is het gevecht volkomen geëindigd, en de nach telijke strijd zal alleen nog óp de flanken worden voortgezet. Nu heerscht er een volkomen orde. De bat terijen en het infanterievuur zijn verstomd, terwijl de uit elkander geslagen cavalerie verspreid rondwaart om den aftocht te dek ken. Wij keeren naar het gebied van den strijd terug. Het vuren werd vanmorgen geopend door de voortzetting van de direct tegen de beide Turksche flanken gerichte bombarde menten. Vooral op de rechterflank, waar de Turksche stelling reeds door de terugtrek kende troepen buitengewoon verzwakt was. Dit bombardement van de rechterflank diende echter alleen om een heftigen aanval van het Bulgaarsche centrum te maskeeren, die nog versterkt werd dóór het krachtig optreden van de infanteriemassa's, die vrij gekomen waren na den aanval op Loele- Boergas. Pet Turksche centrum hield nog eenige uren stand, en de stelling werd pas verlaten, toen de algemeene terugtocht bevolen werd. Op het moment dat dit bevel werd gege ven, bevond ik mij juist met mijn ka meraden op een heuvel, die gistten en van daag hoofdkwartier was van de linker flank stelling der Turken. Wij bleven hier tot de Bulgaarsche patrouilles nog slechts op dui tend meter afstand waren en de oprukken de infanterie tot op 3 K.M. was genaderd. Wij konden iedere beweging van de Bul garen zonder kijker volgen, en bewonderden de groote regelmaat der opstelling over heel die lange frontlinie, de keurigheid der ga- loppeerende veldhatterijen, de beweging der patrouilles, kortom, de overweldigende krijgskunst der Bulgaren; Wanneer men deze voortreffelijke slaglinies aanzag en dan omkeek naar de slecht geleide Turken, ver wonderde niemand er zich over, dat het Turksche leger zijn heil zocht in de vlucht." Een Fransch oordeel over do Turksche nederlagen. Het Parijsehe „Agence Fournier" hoeft verschillende generaals van het Fransche le ger naar hun meening gevraagd omtrent de oorzaak of oorzaken der Turksche neder lagen. En de „Tel." deelt ons hierover het volgende mede: Do vroegere chef van den generalen staf, generaal Pendézec meende, dat in de eerste plaats als oorzaak genoemd moest worden het feit, dat het Turksche leger sedert drie jaren door de politiek gedesorganiseerd en gedemoraliseerd, niet in staat is geweest, zich snel genoeg te concentreeren. Dit verklaart volgens generaal Pendezec den triomftocht der verbonden legers voldoende, die, behalve bij Loele Boergas, geen ernsti- gen tegenstand ontmoet hebben. Generaal Perc.in, oud-lid van hot Hoog Militair Gerechtshof, schrijft: „De officieren der verbonden legers zijn onze leerlingen. Velen hunner hebben onze krijgsschool door Joopen en in onze regimenten gediend. Door hun opleiding staan zij dan ook ver boven de Turksche officieren, de leerlingen der Duitschers. Wat de bewapening betreft, ge loof ik niet, dat de kanonnen van Fransch fabrikaat zooveel beter zijn dan het Krupp- geschut, maar ik ben van do superioriteit van de Fransche sciiietmethode overtuigd. Duitschland zal moeten bekennen: „Mea cul pa!" Frankrijk kan zich echter verheugen over de wending, die de gebeurtenissen ge nomen hebben." Generaal Feldmann, de vroegere comman dant van Parijs, is ongeveer dezelfde mee ning als generaal Perc.in toegedaan. Hij zegt n.l.: „De Duitsche instructeurs, die ons na het ongeluksjaar 1810 in Turkije vervangen heb ben, schijnen dit land geen generaien staf gegeven te hebben, die geheel voor zijn taak berekend was. Wat het africhten dor troepen betreft, schijnt de Duitsche metho de niet te beantwoorden aan het karakter der Aziatische soldaten." De boevenstreek in oen postkantoor to Parijs. Onze Parijsehe corr. schrijft. Nopens de reeds kort geseinde bandietenstreek welke zoo sterk herinnert aan de wandaden van de bende Garnier-Bonnot en bedreven te Bezons nabij Argenteuil valt nog het vol gende te melden: Het postkantoor wordt beheerd door zekere madame Cartier, wier echtgenoot eveneens postbeambte is. Het zal ongeveer 9 uur zijn geweest dat madame Cartier, door twee jonge meisjes ter zijde gestaan, 4000 francs wilde wegsluiten toen een drietal gemaskerde individuen met 'de revolver in de vuist, het kantoor binnen drongen. De drie vrouwen redden zich door langs de trap te ontvluchtten eu riepen daarop om hulp. Vader Gartier die zyn krantje op de eerste verdieping aan het lezen was, kwam onmiddellijk naar bene den. De schurk vuurde en het lichaam door 6 kogels doorboord viel de heldhaftige post- beamte als een lijk neer. De bandieten maak ten zich van 3000 fres in zilver meester, inderhaast lieten zij de rest liggen. Onmid dellijk werd door de recherche naar alle zijden gespeurd. Als gevolg daarvan bleek weldra dat de moord door La combe werd begaan, den moordenaar van den conducteur van den trein Aubrais. Twee aanhoudingen zijn reeds door de veiligheidspolitie gedaan. Buitengewone ledenvergadering der Tuln- bouw-Onderllnge. Te Amsterdam is in Krasnapolsky, onder voorzitterschap van den heer G. Kruijff, een druk bezochte buitengewone algemeene le denvergadering der „Tuinbouw-Onderlinge" gehouden, ter behandeling van het voorstel der Commissies van Toezicht tot herziening der statuten en ter bespreking van verschil lende wijzigingen in liet Bedrijfs-Ongeval- len-Reglement. In de toelichting werd gezegd, dat de Tuinbouw-Onderlinge nu ruim 3 jaar de on gevallenverzekering uitvoert en ervaring heeft opgedaan omtrent dc werking van ver schillende bepalingen. De Directie wees bij hare mondelinge toelichting op het groote verschil dat zich bij deze gelegenheid open baart tusschen de staatsverzekering, waar zelfs de meest urgente herzieningen jaren lang moeten wachten en de onderlinge ver- zekeritig der belanghebbenden, waar men, nu de ervaring rijp is, zonder lang gepraatj de verzekering kan doen aanpassen aan de ervaring. De voorgestelde wijzigingen hadden o.a. ten doel do verzekering, welke thans beperkt is tot ongevallen, welke den verzekerde over komen tengevolge van tuinbouw-werkzaam- heden uit te breiden: le. tot de bedrijfsziekten; 2e. tot alle on gevallen, welke den verzekerden arbeider overkomen in verband met werkzaamheden, welke hij in dienst van zijn werkgever ver richt. Voorts werd eene verandering voorgesteld in de definitie van „arbeider". Als arbeider zal voortaan worden beschouwd ieder, die in dienst van een werkgever tegen vergoeding werkzaam is, mits liij tot het verrichten van tuiubouwwerkzaambeden in dienst is geno men. Aangenomen werk zal voortaan wor den geacht iti dienst van den landbouwer te worden verricht. De verzekering wordt ver der uitgebreid ook tot kinderen heneden de 12 jaar in verband met de door de Leer plichtwet toegestane schoolvacantios van zulke kinderen. Ook ten aanzien der schadeloosstellingen waren verschillende veranderingen ontwor pen. Voorgesteld word den wachttijd van 10 da gen voor de toekenning van tijdelijke uitkee- ring, in te krimpen tot 5 dagen. Voorts de uitkeeringen gedurende de eerste 2 maan den te berekenen naar het loon, dat een ge lijksoortig arbeider vermoedelijk zou hebben verdiend op de dagen waarover de uitkee- ring moet worden vastgesteld. Voorgesteld werd het minimum loon van een vrouw te bepalen op 60 cents. Aan getroffenen, die niet meer dan 10 pet. invalide zijn, zal eene uitkeering in eens worden verleend van 936 maal de uitkeering per (lag (thans 312 maal). Voorgesteld werd verder om voortaan ook begrafeniskosten te vergoeden. Geopend wordt de mogelijkheid om eene uitkeering tijdelijk in te houden, indien de getroffene geen geldelijk- nadeel van zijn let sel ondervindt. In geval van dronkenschap vervalt, vol gens de tegenwoordige regeling, ieder recht op schadeloosstelling. Voorgesteld werd te bepalen dat de nabostaanden hun recht op schadeloosstelling behouden. Het recht van beroep wordt uitgebreid en toegekend ook ten aanzien van tijdelijke uit keeringen na do tweede maand na het ongeval. Voorts werd voorgesteld de aangesloten werkgevers mede te verzekeren tegen het risico der burgerrechtelijke aansprakelijk- lijkheid, zonder dat verhooging der voor schotpremie hiervan het gevolg zal zijn. Ten slotte werd voorgesteld ook aan de patroons zelf gelegenheid te geven zich vol gens de bepalingen van het Bedrijfs-Onge- vallen-Reglement te verzekeren, op dezelfde wijze dus ongeveer, waarop dit voor de 'in- dnstrieele verzekering mogelijk wordt ge maakt door het aanhangige ontwerp tot her ziening der Ongevallenwet 1901. Alle deze wijzigingsvoorstellen werden aangenomen, waarna de vergadering aan de Directie en de Commissie van Toezicht op droeg aan het Centraal Bestuur van don Ne- derlandschen Tuinbouwraad voor te stellen de genoemde wijzigingen aan te brengen. Aan de orde was vervolgens een voorstel tot wijziging der statuten. De veranderingen zijn alle van ondergeschikt belang en wer den door de vergadering aangenomen. De voorzitter sloot de vergadering met do opmerking, dat komen de aangenomen wijzigingsvoorstellen tot stand, de vrijwilli ge onderlinge verzekering in den tuinbouw den arbeiders veel grooter voordeelen biedt dan de Ongevallenwet 1901 ten aanzien der industrieele ongevallen-verzekering. Weekbl. v. BI. Cultuur. DUUR VAN DE EERSTE OEFENING VOOR DE MILITIE IN 1913. Bij Ivon. Besluit van 19 October 1912 No. 32 is de duur van de eerste oefening der militie in 1913 vastgesteld als volgt: le. Voor de onbereden korpsen 8i/a maand indien niet en 6i/a maand indien zij Wel een bewijs van voorgeoefendheden in hun bezit. 2e. bij de pantserfort-artillerie en de torpedisten 15 maanden3e. voor hen die bestemd zijn voor opleiding tot milicien-telegrafist of telepho nist 8i/2 maand; 4e. voor de administratietroe pen 81/2 maand, welke duur voor degenen die zich vrijwillig voor den dienst bij die troepen hebben aangemeld met zes maanden wordt verlengd; 5e. bij de bereden korpsen twee jaar; 6e. voor de adspiranten militie officier 12 maanden van af het tijdstip van aanvang hunner opleiding, behoudens de bevoegdheid tot verlenging met hoogstens 2 maanden; 7e. voor de adspiranten-milicien-sergeant 12 maanden indien niet en 10 maanden indien wel in het bezit van een bewijs van voor geoefendheid. Men meldt ons uit Amsterdam: Naar wij vernemen zullen de heer en mevr. W. Men gelberg op 6 Januari a.s. hun 12Vajarige echtvereeniging herdenken. Bij het koor der afd. Amsterdam van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst bestaat het voornemen om het echtpaar Mengelberg op warme wijze te huldigen. O.a. zal een huldeblijk worden aangebo den, terwijl tevens het koor op een feest repetitie den heer en mevrouw Mengelberg een voor dit doel vervaardigde cantate zul len toezingen. IJMUIDEN, 11 Nov. W. storm. Gearriveerd 9 Nov. Ujest, s. Boca Grande. 10 dito. Yliestroom, s. Fovvey. Sumatra, s. Java. Alster, s. Hamburg. Wangard, s. Riga. Dogrun, s. Newcastle,. Hebble, s. Goole. Dux, s. Havre. Granit, s. Newcastle. Rijnstroom, s. Huil. 11 dito. Rotterdam, s. Grangem. lYstroom, 8. Londen. Lapwing, s. dito. Vertrokken 9 Nov.r Rosa, s. Methil. Ameland, s. Rotterdam. Bacchus, 8. Newcastle. Nereus, s. Kopenhagen. Veste, s. Lissabon. Swift, s. Londen. Gamma, 8. Barry. 10 dito. Mars, s. Kopenhagen, Calypso, s. Swansea. Liberty, s. Goole. Arcturus, s. dito. Bramham, 8. Penarth Koning Willem III, s. Java. Eemstroom, s. Leith. Boomberg, s. Newcastle. Apollo, s. Bremen. Balacluva, 8. Newcastle. Mascotte, s. Leith. Hebe, s. Hamburg. Iris, s. Stettin. Maasstroom, s. Londen. R Ai land, s. Buen. Ayres. Laomedon, s. Antwerpen. Juno, motorb., Noordzee. Flores, s. Java. Amstelstroom. s. Hull. Joachim Zclck, s. Cardiff. Potomac, s. Philadelphia. NEDERL. STOOMVAARTLIJNEN. Koning Willem III, v. Amsterdam naaf Batavia, arriv. 10 Nov. te Southampton. Kon. der Nederlanden, van Amsterdam n, Batavia, vertrok 9 Nov. van Colombo. Oranje, van Batavia n. Amsterdam, ver trok 10 Nov. van Genua. Karimoen, v. Batavia n. Amsterdam, ver trok 11 Nov. van Port Said. Glaucus, van Batavia n. Amsterdam, arr, 11 Nov. te Suez. Astyanax, van Amsterdam n. Java, arr, 9 Nov. te Port Said. Gorontalo, van Rotterdam n. Batavia, pa38, 9 Nov. Point de Galle. Rindjani arriv. 9 Nov. te Batavia van Rotterdam. Kediri arriv. 8 Nov. te Batavia v. Rot terdam. Wilis, van Batavia n. Rotterdam, ver trok 9 Nov. van Padang. Goentoer, van Rotterdam n. Batavia, pa83, 9 Nov. Perim. I Jacatra, van Rotterdam n. Batavia vertr. 9 Nov. van Suez. Ophir, van Rotterdam n. Batavia, vertrok 10 Nov. v. Tanger en Gibraltar. Menado, van Rotterdam naar Batavia, pass. 10 Nov. Wight. Zaanland, van Amsterdam n. Buenos Ay- res, arriv. 10 Nov. te Montevideo. Frisia arriv. 9 Nov. te Buenos Ayres v< Amsterdam. Zeelandia, van Amsterdam naar Buenos Ayres, vertrok 10 Nov. van Vigo. Andijk v. Rotterdam n. Cuba, Mox co eu New-Orleans, vertrok 9 Nov. 5.30 n.m. v. Antwerpen. Sloterdijk, arriv. 9 Nov. te Baltimore vaa Rotterdam. Zuiderdijk, van Rotterdam n. Boston en Philadelphia, paas. 10 Nov. 2.30 n.m. Wight. Rotterdam, van Rotterdam n. Newyork, vertrok 9 Nov. 4 uur n.m. van Boulogne s.M. Diana arriv. 8 Nov. te Pillau v. Amsterd. Achilles vertr. 9 Nov. v. Gibraltar naai Genua. Amor vertrok 10 Nov. van Malta naar Algiers. Apollo vertrok 10 Nov. van Cuxhaven n. Amsterdam. Castor vertrok 10 Nov. van Piraeus u. Amsterdam. Ceres vertrok 10 Nov. van Tanger naar, Alexandrie. Danae vertrok 9 Nov. van Valencia naar Amsterdam. Europa, vertrok 9 Nov. van Valencia n. Amsterdam. Flora vertr. 10 Nov. v. Brunsbuttel naar Amsterdam. Hebe arriv. 11 Nov. te Cuxhaven v. Am sterdam. Iris, van Amsterdam naar Stettin, arriv. II Nov. te Cuxhaven. Oberon arriv. 10 Nov. te Savona v. Genua, Pollux vertrok 9 Nov. van Malta naaf Algiers. Stella vertrok 9 Nov. van St. Petersburg naar Amsterdam. Tellus vertrok 10 Nov. van Algiers naat, Malta. Titan vertrok 10 Nov. v. Pillau n. Am sterdam. Uranus, vertrok 9 Nov. van Carthagen# naar Alicante. Vulcanus arriv. 9 Nov. te Palermo vaa Messina. Zeus arriv. 9 Nov. te Vathy v. Piraeus. („Zeepost". „RE FORMA" Hoog fijne Kwaliteit. Controle Ned. Heg. Bond Netto 4 Kg. i f 4.40 Iran co overal na ontvangst van poetw. of onder rembonrs. des voormiddags ten 10 ure, op eeu terrein aan het N jordzeekanaal nabij het Postkantoor, ten overstaan van den Deurwaarder van een aanzienlijke partij Daags vóór den verkoop te zien

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 6