P. J. VAN KESSEL Veeren Beddegoed Levensverzekeringmaatschappij „PIETAS Jesus van Nazareth, Ct («iL... Eene Gans kiiverleiitiën. F. L0S; Dameskapper L B. DE BINNENLAND. I. C. HAAN, Barteljorisstraat 39. Tachtig cent, doch geen f 2.10, Letteren en Kunst. Leger en Vloot KERKNIEUWS. LanJbouw en Visscherij. Rechtszaken. C. KAAIJ. Uitgever: G. BRUG6EMAN. Oldenzaal. Vraagt onze RECLAMESAJET A 24 ct. de knot. te UTRECHT 1| T. A. DORNEE, Kleine Houtstraat 62, Van ouds bekend veel geld fBenker, dat, waar dan ook, ge mij of een katholiek collega op uw weg zult ontmoeten. Tien minuten later stonden we Wau- wonnans, de priester met de presidenteele beslissing in de hand een bloedverwant en ik buiten. De priester: Hartelijk dank, mijnheer de advocaat. Stuur me uw nota. Wauwermans: Nota, nota.... welke nota? Ge zijt me niets schuldig, maak maar gauw 'dat ge naar de Midi (het station) komt. dan kunt ge nog naar huis, maar haast u, hoeren. Hij liad wel wat anders te doen. Op een i dorp in Gelderland kreeg een leerling van zijn onderwijzer 100 strafregels mee naar huis met de boodschap: dat vader er zijn handteekening onder moest plaatsen. Toen de jongen den volgenden dag met het straf werk op school kwam, merkte de onderwijzer op, dat dit niet door den jongen was ge maakt, waarop geantwoord werd: „Vader heeft het gedaan, maar die wilde in het ver volg het niet meer doen, daar hij wel wat anders te doen had dan strafregels schrijven. Ais de jongen straf verdiende, moest „mees ter" hem maar in het kolenhok zetten." Overspannen. Uit Tilburg wordt aan de „Tol." gemeld, dat een 20-jarig meisje van den weduwnaar Jansen Vrijdag een wan hoopsdaad heeft bedreven. Terwijl zij alleen als huishondster in haar woning was, bond zij zich handen en voeten met touwen bijeen en knoopte zich een zak doek voor den mond, zoo vast, dat zij onmo gelijk geluid kon geven. Iu dien toestand vond haar vader haar des middags, toen hij van zijn werk thuis kwam om liet middagmaal te gebruiken. Hoogst zenuwachtig vertelde het meisje, dat zü door twee onbekende bandieten in het huis overvallen was, die haar zoo hadden geknoopt en vervolgens een bedrag van 41) gulden en gouden voorwerpen uit de kast hadden gestolen. Bij het door de politie gehouden streng onderzoek heeft het meisje bekend, dat zij zich zelf zoo vast gebonden en het verhaal gefingeerd had. Zij zou dat gedaan hebben, omdat zij, buiten medeweten van haar va der, schuld gemaakt had. INGEZONDEN. Yoor den inbond deser rubriek «telt de Bedactie skb niet aansprakelijk. Van ingebonden stokken, geplaatst of niet geplaatst, wordt da eopj den inzender niet twarrctcTca. Haarlem, 11 November 1912. HET RAPPORT DER OPENBARE LEES ZAAL. Mijnheer de Redacteur 1 Met een kort woord mijnerzijds, naar aan leiding van uw eerste artikel over het Rap port der Openbare Leeszaal behoef ik, om de na te noemen redenen, niet te wachten, tot de reeks compleet zal zijn. Op de eerste plaats meen ik dat Raads leden, over aanhangige onderwerpen, in de Raadsvergaderingen zelve en niet in de dag bladen of in vergaderingen hun gevoelens hebben te vertolken en te verdedigen. Maar bovendien, stel al, ik nam dat standpunt niet in, u zoudt me dat in uw blad onmogelijk hebben gemaakt o. a. door een belofte, gedaan door eeu Raads commissie, waarvan ik de eer heb, deel uit te maken, eenvoudig als boerenbedrog" te karakteriseeren. Be kies maar één voor beeld uit uw eerste artikel; het staat niet op zich zelf. Waar men zóó aanvalt, moet men geen verdediging van de andere zijde ineer verwachten I Tóch schrijvende moet. ik openlijk terecht zetten een feit, dat u aanleiding geeft tot de beschuldiging, dat de Leeszaal-Commissie eenzijdig zou zijn samengesteld, waar ,,de Katholieke partij geheel werd genegeerd." Mag ik u herinneren, dat bij de samen stelling van de Commissie de heeren Mr. Heerkens Thijssen en Modoo een gelijk aan tal stemmen kregen en deze laatste b ij loting zitting kreeg? Had de heer Thijs sen niet reeds gedurende de stemmingen te kennen gegeven, to zullen bedanken, hij zou zéér stellig zijn gekozen. De redenen, die hem hiertoe noopten moge men betreuren, ik respecteer ze. Maar niet mag men het voorstellen, als of het de opzet is geweest, de Katholieke partij te negeeren. Dat is on waar. Ten slotte zij het mij vergund, ook in uw blad te laten uitkomen, dat ik in mijn stand punt, ten opzichte van de Openbare Lees zaal heusch geen eenling ben aan de Rech terzijde. Alles behalve! Zoolang ik heb voorbeeld nog volg van mannen als de Ministers Heemskerk on Tal- ma, van de Professoren Diepenhorst en A- nema (hoogleeraren aan onze Vrije Univer siteit), van Mr. S. de Vries en Mr. Rut gers, van Dr. de Visser en het overleden Kamerlid de Ridder, die als burgemeester van Leiden de zaak warm verdedigde, en van tal van andere Auti-Revolutjonairen en Christe lijk Historische oponbare personen van goe- j den naam, zóólang voel ik me, ook al zie ik de bezwaren tegen de Leeszalen zéér wel in, in nog te veilig gezelschap, om naar aanleiding van uw uitvallen van standpunt te veranderen. Ik betreur slechts, dat u de motieven van de voorstanders zóó weinig weet te waardee- ren, en hun ernst op zoo grove wijze in verdenking brengt en reken bij de collega's R. K. mede-raadsleden, zoo al niet op steun van onze voorstellen, dan toch zéér zeker op een billijker beoordeeling. Met dank voor de plaatsing. Uw dw. H. B. VVEIJLAND Jr, Ouzo lezers vinden in dit nummer (eer ste blad) bet tweede artikel over 't boven besproken onderwerp. Daarin, zoowel als in 't eerste artikel, vinden onze lezers ook de argumenten voor onzen aanval die hij moge dan scherp geweest zijn, ook blijk baar raak is geweest, argumenten die de heer Weijland ook nu tot onzen spijt onweer sproken laat. lntusschen zal den heer Weij land wel in de raadsvergadering de gelegen heid worden gegeven om zijn voor ons on begrijpelijk standpunt te verdedigen en als het kan goed te praten, want het is ontwijfel baar zeker, dat de houding van den heer Weijland in deze Commissie niet minder cri- tiek za-1 uitlokken dan het rapport der Com missie-zelve. Echter dient de heer Weijland d&n met andere argumenten te komen dan met de mededeeling, dat de Christelijk-Histo- rischen over het algemeen, en enkele Anti revolutionairen (de heer W. herinnert zich toch zeker nog wel de gegevens die wij hem uit ,.De Standaard" indertijd hebben voorge legd?) vóór O. Leeszalen zijn! D.\t weten we heusch wel sinds de Kamerzittingen, waarin de rijkssubsidie besproken Is. Maar.... die heeren zijn toen onzerzijds (o.m. door den heer van Vuuren) ook lang niet malsch beantwoord t REDACTIE „N. IIAARL. CT." Het grootste orgel ter wereld. Volgens de Bauwelt staat het grootste or gel der wereld in de nieuw opgebouwde Sint Michaelskerk te Hamburg. Het heeft op eene gezamenlijke hoogte van 17.5 m. binnen vüf afzonderlijke verdiepingen. Van de 12,173 pü- pen is de grootste 11.28 M. hoog; zü heeft een breedte van 55 c.M., een ruimtéindhoud van 2488 liters en weegt alleen 1086 pond, terwül de kleinste püp slechts 25 milimeters lang is op een breedte van 6 milimeters. Dit orgel heeft ook als büzondere inrich ting een zoogenaamd „fernwerk", dat zich in de vüfde verdieping bevindt en hoofdzake- lijk helle klanken bevat. De geluidgolven van dit werk worden door een ééns gedraaid geluidkanaal van 40 meters lengte tot het midden van het kerkgewelf gevoerd, waar de klanken dan nog door een traliewerk drin gen, zoodat het spel de toehooi'ders voorkomt als het zacht klinken eener melodie uit de wyde verte. Op v«f klaviaturen van elk 61 toetsen en een voetklaviatuur van 32 toetsen, bevat het werk 163 klinkende stemmen, welke door meer dan honderd koppelingen tot nieuwe klankwerkingen kunnen verbonden worden. Twee electriscbe luchtmaehines van elk 5 p.k. leveren den noodigen luchtstroom, van nagenoeg 100 k.m. wind in de minuut, aan een groot windmagazün, van waar de wind zich in 25 verdeelingsbalgen verspreidt. De speeltafel, van waar dat geweldig instru ment beheerscht wordt, bevat 207 registers en meer dan 800 druk- en combinatieknoppon. De plans voor dit orgel zün ontworpen door den organist der Michaelskerk. Alfred Sit- tard. een zeer vleiende Breve, vol lof en waar deering jegens de uitnemende verdiensten van Mgr. de Waal. De Kardinaal-Staatssecretaris stuurde een eigenliandigen brief van geluk- wensch. Kardinaal van Rossum ging den Ju bilaris persoonlijk complimenteeren. De Kar dinaal-Aartsbisschop van Weenen en 'tal van Hoogw. bisschoppen uit Ruitschland en Oos tenrijk zonden telegrammen. Maar overigens nam de buitenwereld geen openlijk deel aan 'dat merkwaardige feest. Des morgens vroeg had de jubilaris in de crypte van Sint. Pieter een stille H. Mis van dankbaarheid opgedragen, waarbij zijn twee bejaarde broeders godvruchtig dienden. Ver der werd de dag zoo stil mogelijk, to midden van enkele bloedverwanten en intieme vrien den, doorgebracht. Maar een gouden jubilaris gelijk Mgr. de Waal kan zich nu eenmaal niet aan open bare huldiging onttrekken. Het Romeinsche feestcomité, dat buiten zijn weten maanden lang te voren was gevormd, had dan ook bijtijds de noodige maatregelen beraamd, om aan dit priesterfeest den passenden luister bij te zetten. Dus werd onder meer bepaald, dat de plechtige viering op 7 Nov. zou plaats hebben. Mgr. de Waal zou dan, als protonotarius apostolicus, een pontificale Mis in zijne kerk van Campo Santo houden. De feestrede werd gehouden door Mgr. Lohninger, rector van S. Maria dell' Anima. Op do godsdienstplechtigheid zou een schit terende receptie volgen, waarbij, het feest comité een jubelgift zou aanbieden. Het eere geschenk bestaat in eeno liefdadigheidsstich ting voor zieke en noodlijdende Duitschers, dat zal worden gevestigd bij het Instituut der grauwe Zusters (Via Olmata) en worden toegewijd aan Sint Antonius. Naar verluidt zijn te dien einde reeds 70.000 Mark bijeen gebracht en is het tot stand komen der stich ting aldus verzekerd. terecht heeft gestaan terzake van het vee voeren van een koe op een noodeloos kwel' lende wpze, door die koe te laten loopen met een uier, welke te veel melk bevatte, wat het verplaatsen van de achterpooten zeer be moeilijkte. De kantonrechter, overwegende dat niet is gebleken, dat de pijn van het dier bijzonder groot moet zyn geweest, al mag worden aan genomen, dat het vervoer op deze wüze voor het dier onaangenaam was; dat het dier des avonds tevoren was gemolken; dat het hier geldt een handelsbelang, daar de handel itt vee niet kan bestaan zonder het te koop aan bieden met volle uiers en het verkoopen op dusdanige wijze op alle markten geschiedt, en er geen sprake* van kan zijn, dat het „noo deloos" geschiedt, zoodat het bjj dagvaarding ten laste gelegde niet is bewezen, sprak be klaagde vrü'. De ambtenaar van het O. M. was eveneens tot de overtuiging gekomen, dat, hoewel het vervoer van koeien met volle uiers kwellend voor de beesten moet zijn, dit vervoer niet geschiedt op „noodeloos" kwellende wijze, omdat de handel bet eisoht. Garnizoen te Soesterberg. In den gemeenteraad van Soesterberg is een aanvrage behandeld vanwege het depar tement van Oorlog voor aankoop van 640 H.A. gemeentegrond, ten einde daarop, naar werd medegedeeld, kazernes te bouwen. De raad besloot in principe tot verkoop, doch verbond er eenige voorwaarden aan. i Daarover moeten partüen het nu nog eens I worden. MGR. DE WAAL. De Romeinsche correspondent van „De Tijd" schrijft 6 November: Zondag 17 November zal de grijze rector van het Duitsch-Nederlandsche hospitium van S, Maria di Campo Santo, Mgr. dr. Anton de Waal, op plechtige wijze zijn gouden priester feest vieren. De eigenlijke dag was 12 Octo ber j.l., doch ging, op uitdrukkelijken wensch van den jubilaris, bijna onopgemerkt voorbij. Toch stroomde het toen gelukwenschen, zoo wel mondelings als schriftelijk, on daaronder 1 van de hoogste autoriteiten. Do H. Vader zond Besmetteiyke veeziekte. Door den Minister van Landbouw, Nijver- beid en Handel is bü beschikking van 7 No vember 11. bepaald, dat met ingang van 8 November verboden is het vervoeren of doen vervoeren van levende of doode varkens uit, naar of binnen een kring in de gemeente Amsterdam, omvattende een gedeelte van de jz.g. Tuintjes van den Overbraker Binnenpol- der", begrensd door de Tweede Spaarndam- merstraat, Spaarndammerdyk en den spoor weg van Amsterdam—Zaandam, met bepa ling, dat wanneer büzondere redenen afwü- king van dit verbod noodzakelük maken, zoodanige afwyking kan worden toegestaan door den burgemeester van Amsterdam on der de door den districtsveearts te Haarlem aan te geven voorwaarden. VAN ELDHRP. Geen dierenmishandeling. De kantonrechter te Groningen heeft, vol gens de N. R. Crt., uitspraak gedaan in de zaak tegen den koopman de L. aldaar, die Scheepvaartberichten IJMUIDEN, 12 November. N. Gearriveerd 12 November. Flora, s., Koningsbergen. Sunpulp, 6., Christiania. Uitgaande vastgemaakt: Djerv, s. Nederlandsclie Stoomvaartlünen. Grotius, van Amsterdam naar Batavia, arriv. 12 Nov. te Port Said. Oranje, van Batavia naar Amsterdam, i vertrok 11 Nov. van Algiers. Bandoeng, van Batavia naar Rotterdam, 1 pass. 11 Nov. Point de Galle. Zeelandia, van Amsterdam naar Buenos Ayres, vertrok 11 Nov. van Lissabon. Lombok, van Batavia naar Amsterdam, pass. 12 Nov. Perim. Krakatau, van Amsterdam naar Batavia, pass. 11 Nov. Pantellaria. Bali vertrok 12 Nov. van Hamburg naar Batavia. Oopack, van Batavia naar Amsterdam, pass. 11 Nov. Gibraltar. Hector, arriveerde 11 Nov. te Genua van Lissabon. Iris vertrok 11 Nov. van Holtensu naar Stettin. Juno vertrok 11 Nov. van Algiers naar Amstherdam. Stella vertrok 11 Nov. van Croonstad naar Amsterdam. Venus vertrok 11 Nov. van Palermo naar i Valencia. (Zeepost). WARMOESSTRAAT 26. Telef. 883. Haarwerker en haargoiver met NESTLE S permanent (elcctrlach werkend) golfapparaat, welker haargoif beitand is tegen regen. Confiseur - Fiein 5. TELEFOON 832. AFGELUISTERD. K ecs .jeef ui ij even een pruimpje tabak, 'k lleb op 't oogenblik geen draadje in mü'n zak. 'k Kocht hier wel een onsje, maar 'k bob 't liever van KAAIJ, Die is veel sappiger en om te kouwen goed taai. Zü'u rooktabak is ook om te recom- mandceren, Eenmaal gerookt, zult U nooit anders begeeren. Zjjn^igaren die rook ik nou al, ja laat ik eens zien, Op zijn minst genomen toch zeker al een jaar of tien. 'k Kocht ze al van hem toen woonde hü nog op Graftdijk, Dan betrok ik altü'd een kistje of vijf tegelyk. Daarom raad ik allen rookers aan, wil zyn producten eens probeeren, Figuurlijk gesproken, kunt U zich aan één kistje toch niet bezeeren, En mocht bet Uw smaak niet zyn, wel dan is KAAIJ niet de man Die zal zeggen, het is verkocht, daar trek ik mij niets meer van an. Neen, dan kunt U het ruilen met het geen overeenkomt met uw smaak, Hij heeft voldoende merken en kwali teiten voorhanden in zyn zaak. :V iSU *3jg hetwelk door langdurig gebruik doorstuifd is of onaangenaam riekt, wordt in enkele dagen als nieuw opgemaakt. gevestigd te Utrecht. Opgericht I86ls Bijkantoren te AMSTERDAM, te BRUSSEL en te AMIENS. Directeur: i. M. H. THIER. Verzekerd Kapitaal circa f32.000.C00 Reserven circa 7.500.000 Dat is te zeggen, Kaaij is niet sappig en taai, maar zijn Pruimtabak. Prijzen: f 1.10, f 1.25 f 1.40, f 1.45, f 1.70, f 2.f 2.50, enz. per 100 stuks. Tabik vanaf 20 ct. tot f 5.— per pond. Sigarenfabriek „De Concurrent". Kooltuin 13. ALKMAAR. Telefoon 279. Franco door geheel Nederland, na inlvangst van postwissel of rembours oei verhooging der rembourskosten. door Moeder MARY LOYOLA, Ydtiald door Missionaris Waterkeus, gebonden in groen linnen prachtband, versierd met 20 platen, uit het leven des Heeren, geen f 2.10 maar 80 cents, franco per post f 0.92J/2 Kousen, Truien, Cheviot, Tricot hroeken Sporthemden. verstrekt op gemakkelijke voorwaarden gelden ter leen aan landbouwers en nering doenden. Vertegenwoordigd door d®n HeerLJ. VALLENTGOED Qemt-Ontvaneer te Malfiutg. is bef end om hare domheid, spreek woordelijk is des ezels stomheid, zij die eelt en likdoorns radicaal willen genezen, zonder de beroemde Gedézalf te gebruiken, staan weinig hooger. Piijs der Gedézalf 20 ots per doos. Verkrijgbaar bij de voornaamste dro gisten te Haarlem. In Aftfeeling A, Volksverzekering, worden de geestelijke belangen der Contribuanten behartigd alt volgt 1o. ZIJ zijn deelachtig aan de wekelijkeehe H H. Mieten, die In den Briel, waar „PIËTAS" werd opgericht, werden opgedragen. 2o. Voor iederen verzekerde, die de Eerete H Communie heeft gedaan, worden bij overlijden twee H H. Misten te zijner intentie geleten, in de Parochie, waar hij ie overleden, en heeft daarvan afkondiging plaats in de kerk, zooals sedert 1881 steeds geschiedde. 3o. De Winst, die in ds Afdeeling A wordt gemaakt, wordt om de vijf jaar overeenkomstig de voorwaarden, ook aangewend voor liefdadige doeleinden. Over het tijdvak 19071911 bedroeg de winst ruim f6500. V BOTER, KAAS en EIEREK, f—■■"■■min— m -i- TELEFOON 469. HAARLE ONDER RIJKSCONTROLE, wordt besteed voor MeubeleD, Bed den, Ledikanten, Fleseohen. Metalen en alles wat men wenscht op te ruimen. Is ook aan huis te ontbieden. Cecitiasteeg 3-4. GEGR. VALLENTGOED, Spaarndam. leveren franco huis Haarlem en Om streken puike winter aardappelen, Bravo's voor drie guluen per H.L. en winter uien voor 85 cent per vijftig en f !.50 per honderd pond .Toe jaarpremie voor t ltUU. uitkeeiing Leef tijd. Koopprijs per flUO. Jaarrente bij na 20 jaar Da 25 jaar Percentage overlijden of bij vroeger overladen (mznnen) 15.12 17.06 19.54 22.79 2Ö.9S 32.46 40,14 40.54 41.18 42.26 43 85 46.31 30.79 31.30 32 11 33 44 35.41 38 50 50 55 60 65 70 75 1377 1225 1065 903 745 596 7.26 8.16 9.39 11.07 13.42 16.78 'V-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 6