DAGBLAD voor NOORD-^en'ZUID-HOLLAND. STADSNIEUWS. Kinderhuisvest 29-31-33, Haarlem EERSTE BLAD. Donderdag li november 1912, 37ste Jaargang No. 7984 Bureaux van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1426. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Haarlemsche Alledaqjss No 720. R. K. VEREENIGING VOOR VOLKSZANG ABONNEMENTSPRIJS: Fer 3 maanden voor Haarlem 1 £135 Voor de plaatsen, waar een agent Is gevestigd (kom cfer gem.) - 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.80 Afzonderlijke nummers0.03 PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 6 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 et. Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 ct. per regel. Buitenl. 20 ct. Dienstaanbiedingen 25 ct. (6 regels), driemaal voor 50 ct. (a contant). ill GULDEN hij levenslange onge- echiktheid tof werken. Alle betalende abonné's op dit blad, die in het bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: GULDEN bij I tTfl GULDEN bij 4 GULDEN bij fill DULDEN bij Verlies van eea 9 fl S verlies van p f 11verlies van ct|| verlies van band of voet. IlsU éénoog. IU Uéén duim. UU' wijsvinger. 400 GULDEN bil overlijden. 300 15 GULDEN bij verlies van één anderen vinger. De nitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Hollandsciïe Algemeene Verzekeringsbank" te Schiedam. 15 November. ±i. K. Volksbond AGENDA. Gebouw St. Bavo Hoofdbestuur. Schouwburg De Kroon 8 uur Rnomsch Tooneel: Mijnheer de Senator. scope-thee r - Groote Markt - r j e i i -('li. Bi;.. „Modern" BarteJjoris- straat Voorstellingen. Teylers Museum Tentoonstelling- van moderne aquarellen. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79). Geopend eiken dag van 10—5 uur, tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en R. K. Feestdagen. VOLKSZANG. De R. K. Vereeniging voor Volkszang, af- deeliug Haarlem, heeft gisteravond verga derd. Het verslag dezer vergadering vinden onze lezers in dit blad. Het zal leeren, hoe groot de vooruitgang is van de liefde tot den goe den volkszang in onze stad: 330 leden telt deze bloeiende afdeeling en dat niet alléén, doch er wordt in gewerkt en gepropageerd, zóó. dat het een voorbeeld mag heeten voor andere plaatsen. Het „Vliegend Ivoor" van den heer de Jong, deftig de „R. K. Propagandacluh voor Volkszang" geheetcn, is zeker wel de krach tigste stuwkracht daartoe, en wij sluiten ons dan ook geheel aan bij de hulde door den heer Kcrkhoff aan den heer de Jong ge bracht. een liulde die over-verdiend is. Waarom we dat in een „Alledagje" nu eens apart doen? Om zooals al gezegd is de Haarlem- zche afdeeling ten voorbeeld te stellen voor andere gemeenten, vooral in onzen omtrek. Alleen Heemstede heeft tot nog toe een afdeeling der R. K. Vereeniging voor Volks zang-: maar daar komen toch ook zeker Hil- legom en Lisse, Beverwijk en Noordwijk en misschien nog andere dorpen voor in aan merking! Daar zijn óók we zijn er zeker van onder de heeren onderwijzers en mu sici geostdriftigen genoeg te vinden, die den goeden volkszang willen propageeren. Welnu: dan dien© dit Haarlemsch Alle dagje nu eens tot opwekking voor die allen, om Haarlem na te volgen. Onze redactie, en zeker ook de bestuursleden der Haarlemsehe afdeeling bovengenoemd, zijn altijd bereid tot inlichtingen. PERSONALIA'. De heer C. Benit, van hier, is bestemd voor de Indische dienst om te worden belast met de waarneming der betrekking van commies der tweede klas bij de post-, tele graaf- en telefoondienst. De heer S. H. de Vries, ploegbaas in de. afdeeling ketelmakerij aan de Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M., alhier, is be noemd tot opzichter aan de Staatsspoorwe gen in Ned.-Indië. MAATSCHAPPIJ VAN NIJVERHEID. In de vorige vergadering van bet departe ment Haarlem van de Maatschappij van Nij verheid werd besloten eene bijzondere ver gadering uit te schrijven om liet ontwerp- Veiligheidsbesluit te behandelen, waarover door den minister het oordeel is gevraagd van do Maatschappij van Nijverheid. Deze vergadering werd gisteravond gehou den en de behandeling ingeleid door den heer J. C. L. Vlaanderen, die de strekking van het ontwerp uiteenzette, zich daarbij bepa lende tot de aanduiding van de verschillen tussclien de oude verordening en het nieuwe ontwerp. Krachtens artt. 6 en 8 van de Veiligheids wet kunnen algemeene bestuursmaatregelen worden vastgesteld bij Kon. besluit ter uit voering van de wet. Bij Kou. besluit werd een dusdanige rege-1 ling uitgevaardigd in 1896. Deze wet is tot! nu toe vrij wel ongewijzigd gebleven, daar' geen ingrijpende wijzigingen werden aange-1 bracht. j Het nieuwe Veiligheidsbesluit, zoo zette de lieer Vlaanderen uiteen, bevat meer ver anderingen on verschilt zelfs vrij veel van «e beslaande verordening. Het oude bevatte slechts 22 artikelen; het nieuwe voorgestelde 263. Dit aantal lijkt op het eerste gezicht erger dan liet in werke- Wkbeid is, daar de oude verordening wel 22 rukelon bevatte, maar deze verscheidene «alinea s hadden, sommige zelfs36. In het leuwe besluit is grootere splitsing gebracht do artikelen. Vooraf gaat eene bepaling wat moet wor den verstaan onder „schadelijke fabrieken", welke niet. In bet nieuwe besluit is deze rubriek aan merkelijk uitgebreid in vergelijking met bet oude. Van belang is bier de nieuwe bepaling dat de fabrieken, die voldoende maatregelen tegen de schade van bet bedrijf hebben ge nomen, kunnen worden verklaard niet onder de „schadelijke fabrieken" te vallen en daar door niet vallen onder de strenge bepalin gen. die daarvoor gelden. Tevens bevat een artikel een overgangsbepaling, waarbij in verschillende gevallen nitstel kan worden gegeven om zich aan de bepalingen van de wet aan te passen. Dit geldt vooral voor fa brieken die vóór 1897 reeds bestonden. Het ontwerp geeft dus eene aanmerkelijke uitbreiding aan de werkingssfeer der voor de fabrieken voorgeschreven strengere bepa lingen; het ontwerp verscherpt de veilig heidsvoorschriften in de diepte en in de breedte, in de diepte door verder strekkende eischen in velerlei opzichten te stellen: in de breedte door die verder strekkende eischen te stellen der zeer vele werklokalen, welke vroeger niet als schadelijk werden be schouwd. De heer Vlaanderen behandelde daarna het ontwerp-besluit meer in details, wat be treft de bepalingen voor vrije luchtruimten, luchtverversehing, voorkomen van brand, zindelijkheid, electrische installatie enz. enz. Het is van belang voor de belanghebben den zich van deze bepalingen op de hoogte te stellen, daar zij in menig opzicht verschil len met die der onde. Er zijn natuurlijk ook in deze wet humo ristische bepalingen. Zoo noemde de heer Vlaanderen het voorschrift betreffende de zindelijkheid, waarbij iedere werkkracht een handdoek, n.m. bij elke waschgelegen- heid, een handdoek en een nagelborstel moet hebben. Dit laatste als het noodig is. Een opmerkelijke bepaling is verder dat voor iederen werkman overkleederen moeten beschikbaar zijn. Dit was ook bepaald in de oude verordening, maar thans wordt bepaald dat die werklieden ze ook moeten aantrek ken. De heer Dufour bracht hulde aan den heer Vlaanderen voor diens heldere uiteenzetting van de wet. Daarna maakte de heer Dufour gebruik van de gelegenheid tot het maken van op merkingen. Bezwaren had de heer Dufour tegen het toezicht op de electrische instal laties. Hier komen onder staatstoezicht alle sterkstroom-installaties. Dit is ongewenscht. Spr. vraagt of het toezicht zich niet kan be palen tot de gevaarlijke installaties. Daar door zouden meerdere kleinere bedrijven buiten de bepaling vallen. Men kan dit ge heel toevertrouwen aan assurantie- en ver zekeringsmaatschappijen. Verder heeft spr. bezwaar tegen den eisch van een kleedka mer. Dit heeft vooral zijn bezwaren voor fa brieken in steden, die dikwijls ingebouwd zijn. Spr. zou wenschen dat men zich tevre den zou stellen met een gelegenheid tot ber ging van kleeren, in het werklokaal, als die zich daartoe leent. Bezwaar had de heer Du four ook tegen de bepaling dat liet wasch- lokaal een kwartier vóór den afloop der werktijden moet toegankelijk zijn voor de werklieden. Dit wordt feitelijk van den werktijd afgenomen en dus die tijd betaald door den patroon. De heer Van Noppen viel den heer Du four in enkele zijner opmerkingen bij. Ver schillende voorschriften, voegde deze spr. daar aan toe, worden ook al gegeven door lo de aanwezigen welkom, en dankte voor de goede opkomst. De notulen der laatste vergadering wer den gelezen en onveranderd goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer O. A. Willemse, bleek, dat de vereeni ging kan wijzen op bloei en vooruitgang. Bedroeg in het jaar 1911 het ledental 190, thans mag de vereeniging wijzen op 330 leden. Er werden in het afgeloopen jaar twee groote propaganda-liederavonden gegeven, op 20 Februari en 23 Mei, die beide zeer veel succes hadden. Op 7 Juli werd in den tuin van het Bron gebouw een uitstekend geslaagde Openlucht uitvoering met medewerking van de Har monie gegeven. Bij gelegenheid van dert verjaardag van H. M. de Koningin werden in de Hertenkamp verschillende liederen gezongen, welke uit voering ook als zeer goed geslaagd mag ge noemd worden. De secretaris sprak aan het einde van zijn verslag den wensch uit, dat allen moch ten medewerken, opdat ,,de tweejarige lie veling zal opgroeien tot een kloeke, fris- sche, gezonde Hollandsche maagd, waarop het oog met welgevallen en trots rusten mag". Een daverend applaus beloonde den secr. voor zijn mooi verslag. Het ïinantiëel verslag van de penningmees- teresse, mevr. Kerkhoff-Poortman wees op een totaal in ontvangsten van f 382.73, in uit gaven van f 344.26, zoodat er een batig sal do is Aan f 38.47. De heeren Etmans en P. Reckman bevon den de rekening en verantwoording in orde, waarna de penningmeesteresse gedechargeerd werd onder dankbetuiging van den voorzit ter. De aftredende bestuursleden mevr. Kerk hoff-Poortman en de lieer C. J. Th. Leisti- kow werden met algemeene stemmen her kozen. Tot 2en secretaris werd gekozen de heer C. P. A. Dammers met 42 van de 51 uitge brachte stemmen. .Voor de algemeene vergadering te 'sGra- venhage op 28 Nov. a.s. werden tot afge vaardigden gekozen Mevr. E. de Jong-van Leuven en de heer C. J. Til. Leistikow. De voorzitter deelde nu mede, dat het voor nemen bestaat nog dit jaar een groote liede- renavond te houden, waarschijnlijk in „de Kroon". Bij de rondvraag vroeg de heer van Dam of het niet mogelijk was de aangekondigde Liederenavond te houden in de zaal van het gebouw van den R. K. Volksbond. De voorz. zeide toe, dat dit punt door het bestuur zou overwogen worden. De heer Kerkhoff bracht vervolgens een woord van hulde aan den heer Jong, die een dubbele functie te vervullen heeft als als voorz. der afd. Haarlem en directeur der propagandacluh. Als voorz. der propagan dacluh dankte spr. den heer de Jong voor het vele, dat hij in het belang van den Volkszang gedaan heeft cn doet. Een groot applaus onderstreepte deze woor den, waarvoor de voorzitter spr. hartelijk dankte, terwijl hij dien dank ook gedeeltelijk overbracht op de R. K. Propagandaclub, de groote motor van de geheele beweging. Tijdens de vergadering werden verschil lende liederen uit de „Loeuwerk" en „Ons Lied" door de aanwezigen gezongen, terwijl aan het einde door mevr. Berghuis-Schoon cale verordeningen. Daarom achtte spr. het,eenige liedekens van Emiel Hullebroeck wer- om conflicten te voorkomen, gewenscht dat den ten gehoore gebracht o.a. „Slaapt zacht" het toezicht niet door de Arbeidsinspectie, maar door ambtenaren van Rijk, provincie en gemeente. Hierop werd geantwoord, dat, ten volle be amend dat sommige verordeningen in baar bepalingen met elkander in strijd komen, het goed is om een toezicht, als de Arbeids inspectie aan te stellen, om de verordenin gen te doen naleven. Dezelfde spreker, de lieer van Hasselt, betreurde in dit verhand ook dat hesluiten enz. met lain imperatieve voorschriften geen onderscheid maken en alle personen, inrichtingen, over een kam scheren. Dit is echter een noodzakelijk kwaad. Ten slotte opperde een der aanwezigen het denkbeeld dat wel niet aan den minister en „Het lied van den Schilder' Met eenige vroolijke liedjes werd deze ge zellige bijeenkomst gesloten. DE GEMEENTERAADSZITTING VAN DINSDAG. Onder do mededeelingen en ingekomen stukken werd Dinsdagmiddag iii handen van B. en W. gesteld om advies: le. liet. ontwerp-tarief van den onderstand voor 1913; 2e. een voorstel van den lieer Mr. J. H. Thiel e. a., betreffende de instructie voor de buitengewoon .gemcente-veklwachters; Ingekomen waren: le. een afschrift van liet Koninklijk be sluit, van 2G October j.l. no. 19, betreffen- stellen, teneinde daarbü in beroep te kunnen en van f 9000 ten behoeve van de H. B. komen van een eventueel besluit van de o nlot o: 01,„0,,o. arbeidsinspectie. Het beroep mei Ö"J* cursu. dat thans be staat op den minister, achtte men niet zoo gewenscht, omdat de ambtenaren, met het behandelen van dat beroep belast, niet des kundig zijn. Hierna werd de vergadering gesloten. In liet St. Elizabethsgebouw, Jaasstraat, hield de afd. Haarlem der R. K. Vereeni ging voor Volkszang, gisterenavond een al gemeene vergadering. De voorzitter, do hoor Jac. do Jong, heette 1 afdoening). 2e. een nader schrijven van Mr. P. Tjecnk Willink, bcirefi'ende do peu.ioenskorting op den bijslag van het loon der gemeente-werk- lieden; 3e. een aanbeveling van de commissie van toezicht op het Gemeentelijk Museum ter benoeming van een lid dier Commissie; ■le. een verzoekschrift van de Wed. J. M. W. .Noordhof, te Schoten, om verminde ring van schoolgeld voor een leerling der Burgeravondschool (Te stellen in handen van B. en W. ter c. dat de directeur van het Bouw- en Woningtoezicht dank heeft betuigd voor de verhooging zijner jaarwedde; d. dat door B. en W. aan J. E. van der Most, opzichteres der vrouwenafdeeling in het Stads-Armen- en Ziekenhuis, een pen sioen is verleend van f 183 per jaar; e. dat zijn ingekomen: "le. een schrijven van 'Ged. Staten "der provincie Noord-Holland ten geleide van een uittreksel uit het Koninklijk besluit van 2 Nov. j.l. no. 13, houdende goedkeuring van de Verordening op de heffing van het vergunningsrecht 2e. een schrijven van dezelfden, houden de bericht van ontvangst van de verorde ning tot aanvulling van de alg. politiever ordening; f. dat is ingekomen een schrijven van den Commissaris der Koningin in de provin cie Noord-Holland, houdende bericht, dat de heer Jhr. Mr. W. B. Sandberg bij Konink lijk besluit van 9 October 1912 no. 14 be noemd is tot Burgemeester dezer gemeente, en op 11 dezer de vereisebte eeden (verkla ringen en beloften) heeft afgelegd. Het voorstel van den heer Thiel, bedoeld onder A. Z. luidt als volgt: De Raad der gemeente Haarlem; Overwegende, dat de thans geldende in structie voor de buitengewone gemeente veldwachters in Noord-Holland, de vrijheid van deze personen in hunne deelneming aan het staatkundig leven verkort; Overwegende, dat personen in dienst der gemeente Haarlem, van gemeentewege, noch middellijk, noch onmiddellijk, bij algemeen voorschrift in die vrijheid behooren te wor den beperkt; Beslist, voor zooveel den Raad aangaat, dat, zoolang de vorenbedoelde instructie geldt, personen in dienst der Gemeente Haar lem staande, niet zullen mogen worden ge noopt, eene benoeming tot buitengewoon ge meente-veldwachter aan te nemen, en, een maal een zoodanige benoeming aangenomen hebbende, vrij zullen zijn, de verdere waar neming van dat ambt te weigeren; Draagt Burgemeester en Wethouders op: le. dit besluit ter kennis te brengen van den Commissaris d er Koningin in de pro vincie Noord-Holland; 2o. ten spoedigste aan den Raad voor stellen te doen, om gemeentelijke verorde ningen en reglementen welke mot dit be sluit in strijd mochten zijn, daarmede in overeenstemming te brengen. AUDIËNTIE BIJ DEN NIEUWEN BUR GEMEESTER. Gisteren werd een druk gebruik gemaakt van de gelegenheid om zijne opwachting te maken bij den nieuwen burgemeester. De lijst der ingeschrevenen luidt als volgt: Z.Exc. de Commissaris der Koningin; Mr. Dr. W. F. van Leeuwen; Jhr. mr. D. E. van Lennep, burgemeester v. Heemstede, dr. Broese van Groenou, W. Robert, T. C. Niephaus, K. v. Eden, bestuur Kon. Lie dertafel Zang en Vriendschap; mr. W. Cnoop Koopmans; mr. J. T. Boelens; R. M. Bosch; J. C. Cramer, staf brandweer; A. de Clercq; J. M. O. Hoog, Kamer van Koophandel; J. Krul Kz., commissaris van het Stedelijk Mu seum; dr. K. T. van Maas; J. M. C. Haag; H. D. Mispelblom Beyer; J. Gerritsz, voorz. Gem. Arb. Beurs; C. G. J. Ruhl; jhr. Ge- vaerts van Geervliet; H. A. van Abs, H. v. Driel, Ver. van Ambt. in de gem. Haarlem; J. W. Th. v. Oyen, dir. der IIoll. E. T. Heemstede; J. van Marie; mr. A. Miedema, P. H. Craandijk, dir. Haarl. Hypotheekbank Pater Caminada; W. B. Guskens; Th. J. Jansen; J. v. d. Kop, dr. Boissevain, Best. Kennemerpadvinders; A. v. d. Valk, A. C. 1 Tiery de Bije Dolleman; past. dr. Vlaming; Daamen; Th. Peltenburg; Rosenmalen; mgr. N. Prins, S. P. v. Thiel, kerkeraad der oud- Bisscliopp. Clerezy; T. G. C. Hooy (Christ. Besturenbond), Havela-r, *ds. W. Ringnalda en D. van den Eykliof, kerkbestuur van 'de Gercf. kerk C., de waarnemend Broeder- Overste van het Gesticht St. Johannes de Deo, Van der Most v. Spijk, H. Franken cn F. H. Smits, bestuur der Haarlemsclie Han- delsvereenigiiig, ds. Geels en P. C. Tavenier, bestuur van de Christ. Geref. gemeente; V. J. de Kruyff, controleur der grondbelasting; Joh. do Breuk, kerkvoogd van de Nederl. Herv. gemeente, Joh. de Breuk en J. L. Tadema (Vereen. Haerlem), A. A. Moser, L. S. den Hollander, J. Joop (bestuur Muziek vereniging „Crescendo"), dr. Van den Berg, dr. Wciterman. Hoisteyn (Witte Kruis), jhr. jVan der Wijck, Ivali'ï en Burgersdijk (direc- tem* Stads Armen- en Ziekenhuis), ds. Tib- ben en H. Bruin (bestuur Geref. kerk B.) j d.s. Hylkema, ds. Plantinga en ds. Binnerts (best. der Doopsgez. gem.), J. O. Peereboom, F. X. M. Schiphorst (Ver. ,,De Haarl. Pers"), B. Haga, hypotheekbewaarder, C. van IJsen- dijk, dr. G. Adrian, controieerend gemeen te-geneesheer, J. O. Burkens, notaris, C. J. A. lieigersmann, hoofdingenieur van den Prov. W uerstaat, J. W. The'sorv, ingenieur i bij den Prov. Waterstaat, A. de Clercq en mej. Hesseling, (Maatsch. tot verb, van huis vesting* van minvermogenden). Het Bestuur "der N.-Zuidholl. Tramweg-, Mpij., ds. L. Mulder en mr. R. Baas Azn. (Bestuur kerkeraad Geref. kerk A), dr. H.' L. van Linden v. d. Heuvel en dr. C. J. Westerman. (Hoofden van den genees- en heelkundigen dienst van het St. Elisa beth's Gasbuis), dr. M. F. van Lennep, (Be stuur Diaconessenhuis), C. W. Harbord, P. van Ooy en A. Hamann Jr. (Kon. Letterl. Vereen. „J. J. Cremer"), W. B. Guskens en' G. Th. Brom. (Ned. R. K. Volksbond), J. O. Tadema. (Bestuur Maatsch. Tot Nut van 't Algemeen), A. Rinkema, H. J. Geyl, J. W. Veldheer, P. v. d. Ley, J. v. d. Ban en W. A. van Vloten. (Comm. v. Toezicht, op het L. 0.),*J. D. D. Pruissen. (Directeur, Nuts-Spaarbank), P. F. van Slype, J. D. Rutgers en v. d. Loeff. (Districtshoofd ar beidsinspectie), dr. T. R. Smit. VEREENIGING TEGEN HET MISHAN DELEN VAN DIEREN. Men verzoekt ons het volgende te plaatsen: Het is aan het Bestuur van de Vereeni ging tegen het mishandelen van dieren al hier gebleken, dat velen het op prijs zouden stellen, zoo nu en clan eens iets te vernemen van hetgeen door toedoen dier vereeniging wordt verricht in het belang der dieren. Hieronder volgen enkele gegevens over de maanden Juli, Augustus en September 1912. Nadat geklaagd was over afjakkeren van paarden bij het rijden van zand en steenen naar in aanbouw zijnde perceelen aan den Kiuheimweg te Bloemendaal, werd aan do betrokken voerlieden verzocht minder vracht op de wagens te laden of in plaats van één, twee paarden voor te spanueu; daarna wer den twee paarden gebruikt, en werd geen overdreven inspanning van de paarden rneei; gevergd. Een vrachtrijder, wiens paard zich ver wond had, stelde het dier op verzoek der ver» eeniging eenige dagen huiten dienst. Evenzoo werd aan eenige eigenaars van trekhonden, wier honden de voetzolen had den doorgeloopen of op andere wijze ver wond waren, verzocht hun dieren eenige rust te gunnen, waaraan zij voldeden, zoo/ dat de dieren nu genezen zijn. Bij het aanvoeren van zand op bouwter rein aan de Leidsche Vaart door middel van op rails loopende kipkarren moesten de daar voor gespannen paarden buitengewoon; zwaar trekken; het bleek dat het op en tus-I schen de rails liggende zand daarvan da oorzaak was; de aannemer heeft op verzoek der vereeniging dit zand doen verwijderend Een voerman die op de Ged. Oude Gracht met zijn kar in het zand gereden was op een1 plaats waar een nieuwe bestrating werd ge legd en om er weer uit te komen, ziju paard hard sloeg, werd daarover ernstig onder.' houden. Op de groote paardenmarkt in Juli werd door de zorg van de vereeniging aan de paarden drinkwater verstrekt, en gewaakt tegen het vroeger gebruikelijke afjakkeren der paarden. In IJinuiden, Velseroord en Beverwijk viel een langzame verbetering ten aanzien der trekhonden waar te nemen; enkele trekhon denhouders werd aangeraden de ijzeren muil korven af te schaffen en doelmatige muil korven daarvoor in de plaats te stellen. He laas wil het gemeentebestuur van Haarlem de verplichting tot het hebben van de ijze ren muilkorf niet lateu vallen. Verschillende paaiden, die gebruikt wor den voor het vervoer van zand en steenen, en onder het schofttuig een stuk gonjezak of oude deken hadden, hetgeen het vermoe den wekte dat die paarden aan de schoft ver wond waren, werden nagezien en bij enke len werd het tuig verlegd. Op de vogelmarkt werd bevorderd dat aan talrijke aangevoerde jonge eendjes, die daar blijkbaar groote behoefte aan hadden, drink water werd verstrekt, en dat vooral tijdens de groote warmte liet pluimvee en andere dieren behoorlijk ruim waren gekorfd. Zooveel mogelijk werd gelet op oordeel- i kundig aanspannen van trekdieren. 1 Een stalhouder die twee zeer magere paar den gebruikte, heeft op verzoek van de ver eeniging het eene paard aan een paardensla- ger verkocht en het andere gedurende eeni ge n tijd buiten dienst gesteld. ZUID-AFRIKAANSCHE FEESTAVOND. Gisteravond had in de Kroon de Zuid-Afriy kaausche Feestavond plaats, uitgesckrevenl door het Algemeen Nederlandsche Verbond, in de Concertzaal de Kroon. Om acht uur was de zaal stampvol met ledeu van 't Alg. Ned. Verbond en genoodig- den, dio met een hartelijk woord door den voorzitter Dr. J B. Schepers werden verwel» komd. De heer F. W. Reitz, oud-president van Oranje-Vrijstaat, thans voorzitter van de Senaat der Unie van Z.-Afrika, stelde hier na met eenige krachtige woorden den spre» kei* van den avond voor. Mej. R. v. d. Burgh, zangeres uit Pieters burg, zong allereerst op treffende wijze „di Afrikaansche Volkslied", woorden van Reitz, muziek vau Joh. de Veer. De begeleiding toevertrouwd aan mei. Boeseeld. in <D

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 1