DAGBLAD voor NOORD-en ZUID-HOLLAND, De Roomsche Vrouwenbeweging. Voor de Roomsche vrouw. ST AD SN IE U WS. Kinderhuis vest 29-31-33, Haarlem EERSTE BLAD. N.V. HET HAARLEMSCHE ASSURANTIE- EN COSMIEKANTOOR VRIJDAG 15 NOVEMBER 1912, 37ste Jaargang Ho. 7989 ABONNEMENTSPRIJS: fer 3 ma ancien voor Haarlem 1 7Ï.35 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom ff er gem.) - 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.80 Afzonderlijke nummers 0.03 Bureaux van Redaetie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1426. PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 6 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 ct. Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 ct. per regel. Buitoni. 20 et. Dienstaanbiedingen 25 ct. (6 regels), driemaal voor 50 ct. contant). Alle betalende abonné's op dit blad. die in Hel bezit eener verzekeringspolis zfln, zfln volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: GULDEN bij- levenslange onge schiktheid tot werken. GULDEN bii overlijden. GULDEN bij f verlies van een; hand of voet, GULDEN bij i verlies van j één oog. i 4 GULDEN bü j verlies van één duim. GULDEN bii verlies van GULDEN bij verlies van één anderen vinger. De nitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door 3e Maatschappij „HolIandscKe Algemecne Verzekeringsbank" te Schiedam. Git nummer bestaat uit twee bladen. HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD van deze week hevat de volgende PLATEN: Een vliegmachine van eigen vinding. Een 't Hoff-monuinent. Petché in Oud-Servië. Een Zeppelin hoven het monu ment te Leipzig- Dr. Woodrow Wilson. De steenen brug te Uskub. Eerste steenlegging der St. Antoniusschool te Haarlem. Bul- gaarsche reservisten. Koningin Helene van Griekenland hij 't Roode Kruis. Brand te Zaandam. Graaf Bentinek. De begrafenis te Middachten. Gezicht op Priaztina, Oud-Ser vië. De haven van Athene. Het dorp Shari, Oud-Servië. De citadel van Prisza. Een zeld zaam feest. Installatie van den nieuwen bur gemeester van Voorburg (2 foto's). Ons na tionaal elftal. TEKST: De oorlog in het Oosten. De ver stoorde Knapkoek-traetatie. 't Vertrouwen heerlijk beloond. Allerlei. Gravin Bertha (vervolg). Voor onze Jongens en Meisjes. AGENDA. 16 November. Gebouw St. Bavo R. K. Volksbond 8 uur ïlulpspaarbank (Schoterkwartier). Half 9 Spaarkas St. Nicolaas (Winterpro visie). Half 9 Spaarbank. Inschrijving Coöperatieve Bakkerij. Bibliotheek. C o n c e r tz a a 1 „De Kroon" 8 uur Concert door Heinrich Fiedler en mej. Ge- sela Fiedler. De Kroon 2 uur Matinée voor kin deren en kindervrienden. Schouwburg Jansweg 8 uur Onderofficiorsvereeniging „Mars". Het Blauwe Kruis 8—9 uur Con- sultatie-bureau voor drankzuchtigen. Bioscope-theater Groote Markt Voorstellingen. Bioscoop „Modern" Barteljoris- straat Voorstellingen. Teylers Museum Tentoonstelling van moderne aquarellen. Wij openen vandaag een nieuwe rubriek in de krant: „Voor de Roomsche vrouw". Een alleszins bekwaam schrijfster, een der voorvechtsters der goede Roomsche vrou wenbeweging van onze dagen, heeft ons hare medewerking op ons verzoek toegezegd, en deze causeriën zulke wekelijks zoo mo gelijk geregeld in het Vrijdagnummer in feuilletonvorm in ons blad worden opgeno men. Wat wij met deze nieuwe rubriek bedoe len? De schrijfster zegt het harerzijds in de „Inleiding" reeds, doch wij willen er in qualiteit van Redactie een woordje bijvoegen. Juist in de laatste dagen hebben zeker onze lezers, gelijk de Katholieken van heel Neder land de verschillende berichten in de ka tholieke pers opgemerkt, die spraken over een „R. K. Vrouwenbond". Het Hoogwaardig Episcopaat heeft zich, als I. INLEIDING. In deze rubriek zal geregeldworden ge sproken over alles wat de Roomsch-Katho- licke vrouw betreft, in het particuliere en in het openbare leven. Het lijkt misschien wel vreemd, dat deze twee woorden, openbaar en particu lier, zoo boudweg aan elkander zijn gekop peld. Menigeen^ zet misschien ook wel een bedenkelijk gezicht, omdat hij bij alles wat de vrouw in het openbare leven verricht, noodzakelijkerwijs aanstonds denkt aan de lieve Engelsche kiesrecht-dames, die im mers ook in het openbaar optreden, en nog wel heel hardhandig door ruiten in te wer pen, vergaderingen onmogelijk te maken of ministers aan te randen, en tal van buiten sporigheden meer. We kunnen ons voorstellen, dat men zulks biets vindt voor onze Roomsche vrouwen en meisjes. Velen zetten wellicht dezen gedach- tengang voort, door te meenen, dat de meis jes en vrouwen liever bij hare huishoudelijke bezigheden moeten blijven, ook zoo hier en aaar eens lid zijn van een vereeniging met iietdadig doel enz., en dat dit voldoende is. 11 \s. iets waarmee wij het niet eens kun- eu zijn, omdat de veranderde tijden voor- hooiV^nionze Boomsche vrouwen en meisjes I iets anders vragen, in het belang van vrouwen en me'sjo» zelf en in bet He- gewoonlijk vóórop gaande wanneer de evo lutie der tijden nieuwe banen opent, de ka tholieke vrouwenbeweging aangetrokken en met één slag alle moeielijkheden opgelost die zouden kunnen ontstaan over de vraag hoe de Roomsche vrouw in Nederland ten bate van zichzelf en de gemeenschap mede deel zou kunnen nemen aan het sociale le ven. En die oplossing is: een organisatie 'óver heel het land, in diocesane bonden afgedeeld, met plaatselijke comité's, waarbij alle ac tieve sociale vrouwenvereenigingen, zoowel als de aan de liefdadigheid of armenzorg of onderwijs zich wijdende vrouwen particu lier, zich zullen aaneensluiten. Met die door de Bisschoppen gegeven or ganisatie is behalve het positieve, het daad werkelijke van het nu verzekerd tot-stand- komen der beweging, ook nog tweeërlei be reikt: vooreerst wordt daardoor de pas af gesneden aan allerlei geliefhebber op eigen hand, aan het kringetjessysteem, aan we zou den zeggen „Roomsche vrouwenloges" zooals ze al door sommigen werden gedacht; en tweedens wordt door de Bisschoppelijke goed keuring voorgoed het stempel van Roomschen geest gedrukt op een beweging die door sommigen nog altijd als iets met een modern luchtje, iets liberalerigs, iets al te vooruit strevends wordt aangekeken. De „Nieuwe Haarlemsche Courant" stelt er een eere in, nu de Roomsche vrouwen beweging in ons land zich gaat organiseeren, nu in het Aartsbisdom reeds stappen zijn ge daan en in ons Bisdom nog deze maand de eerste maatregelen zullen worden genomen daaraan metterdaad mee te .werken en een aparte, door een deskundige schrijfster ge redigeerde rubriek haren lezeressen te bren gen die volkomen naar de uitspraken en zooals wij hopen ook naar de bedoelingen der geestelijke overheid, de Roomsch-Katho- lieke vrouwenbeweging zal pogen te leiden waar die leiding en verklaring behoeft, te dienen door steun en propaganda. En daarvoor is het eerst en voor alles noo- dig, dat onderwijzend en opvoedend en lee- rend wordt opgetreden. Onze medewerkster zal dan ook in de ar tikelen „Voor de Roomsche Vrouw" aller eerst en voornamelijk leerende optreden: voorlichtende en opwekkende, om de actie die ook in onze omgeving sluimert, waaraan zoo- vélen gaarne willen doch zelden durven hun kracht te geven, op te .wekken en op gang te brengen. Wij hopen, dat deze nieuwe rubriek in dit opzicht gevolgrijk en vruchtbaar zal .we zen: er is zeer zeker in Haarlem en in de groote streek die de „Nieuwe Haarlemsche Courant" in Noord- en Zuid-Holland bereikt, voor de Roomsche vrouwen nog héél veel te doen, er zijn toch waarlijk in onze om geving nog vele vrouwen, wier krachten nu op beuzelarijen worden gericht of die ongebruikt blijven, op te wekken om mee te doen aan het volle sociale leven! Doch ook voor anderen, die de algemeens beweging onzer dagen volgen, is het van be lang kennis te nemen van een groote evo lutie in de maatschappij, van nieuwere ba nen die geopend staan te worden, en nieuwe krachten die zich organiseeren. Geen oogenblik dus beducht, dat onze nieu we rubriek niet veler belangstelling zal trek- Men zie het bericht onder „Binnen land", gisteren over deze zaak in ons blad opgenomen. lang van de huidige toestanden, waarmee ook de Katholieken volop hebben te maken. Wij denken er dus heelemaal niet aan om het met onze vrouwen en meisjes te sturen in de richting der Engelsobe kiesrechtdames. Maar, waar wij wèl aan denken, is, dat de noodzakelijkheid bestaat, dat ook de Katho lieke vrouw bewast gaat rekening houden met den tegenwoordigen toestand, juist om dat er zoo verschillend gedacht wordt over de wijze, waarop de Roomsche vrouw moet deelnemen aan het openbare leven. Men doet het nog maar steeds voorkomen, alsof een vrouw, die over vrouwenbeweging, of erger over „vrouwenemancipatie" spreekt, een verschrikkelijk wezen is, een onnatuur lijk persoon, die het ook in de buitensporige kleeding zoekt. En toch is het heel niet noo- dig, dat een vrouw, die over vrouwenbewe ging denkt of spreekt, een „blauwkous" is, of wel lid moet zijn van een of ander ge heim genootschap, waarin alleen een zekere categorie van vrouwen, of leden van een be paalden kring kunnen worden opgenomen. Een dusdanige opvatting van de Roomsche vrouwenbeweging is natuurlijk een verkeerd begrip. Iedere Roomsche vrouw bekleedt een plaats in onze Roomsche Maatschappij, en al is dat plaatsje nog zoo klein, zij is een deel, en een onmisbaar deel van de groote eenheid, welke krachtig, óók door de vrouw voor onze Roomsche eenheid strijden. Ook iedere Roomsche vrouw is een deel van den band, die bet leven samenhoudt, en daarom moet iedere Roomsche vróuw en elk Roomseh ken, durven wij1 tevens te vragen dat men met den gevorderden ernst, met toewijding en sociaal medeleven deze artikelen zal 'vol gen. En hiermede: aan onze medewerkster die wij' nu onzerzijds voldoende hebben ge- introduceerd, het .woord 1 Haarlemsche Alledagjes No. 721. DE CREDIETBANK EN DE SPAARBANK VAN DEN R. K. MIDDENSTAND. Met een paar woorden willen we de bizon- dere aandacht onzer lezers vestigen op de hierboven genoemde instelling die voortdu rend in bloei vooruitgaat. Ons katholiek gemeenteraadslid de heer Visser, Nieuwe "Gracht 46 is er de admini strateur van, en de werkzaamheden aan deze betrekking verbonden zijn reeds zoo toegeno men, dat het kantoorpersoneel versterkt moest worden, en dat voortaan de Crediet- en Spaar bank van negen tot vier uur eiken dag zal geopend zijn. Voor velen, wien het moeielijk viel totnog toe, in de enkele uren van opening aanwezig te zijn, is dat nu een welkome tijding- Dat de Middenstanders hun eigen crediet- bank, ook voor innen van posten e. d. gebrui ken, spreekt van zelf: de omzet van het kan toor neemt dan ook met reuzenbedragen toe. Doch de Spaarbank is nog niet zóó bekend en populair, en toch is ook deze inrichting van groot belang. Wij hebben het nut van het sparen-zelf hier niet nóg eens te be- toogen, maar .wèl mogen we erop wijzen, dat deze spaarbank, die bedragen van 25 cents reeds aanneemt, en drie procent rente geeft, alleszins aanbevelenswaardig is, ook daar de zekerheid ervan boven alle twijfel staat. De heer Visser zal zeker in alle tijde be reid zijn, ook hierover inlichtingen te ver schaffen: en niet alleen particulieren, doch ook vereenigingen, die een veilige, rustige belegging hunner spaarpenningen wenschen, zijn bij deze Roomsche Middenstands-Spaar bank aan het rechte kantoor. MUZIEK. LOUIS ROBERT. 'Het programma, door den heer Louis Ro bert in zijn orgelbespeling van gistermid dag uitgevoerd, was van genoeg belang, om er met enkele woorden over te spreken. Ditmaal stond vooraan op het programma „Fantaisie" van J. P, Sweelinck, een werk, dat belangwekkend is om zijn harmonischen inhoud. Maar veel belangrijker hierna was Bach's „Kleines Harmonisches Labyrinth", dat fijne, den geest inspannende werk, en dat door Robert, evenals Sweelinck's Fan taisie met zooveel muzikalen smaak en zui verheid van opvatting werd uitgevoerd. Maar met nog grooter bewondering kan ik spreken over de vertolking van Max Reger's „Consolation". Alleen in technisch opzicht is deze Reger-voordracht al van zooveel belang; men bedenke eens: een uiterst mo derne componist uit te voeren op een in strument van den ouden stempel I De mo derne orgels zijn alle in karakter, vervan gers van 't orkest, en bieden den organist de meest muzikale rijkdom van klanksoor ten. En dit vragen de hedendaagsche orgel componisten op de eerste plaats. Het ge- meisje in de gelegenheid worden gesteld haar plaats zoo best mogelijk iu te nemen en zoo goed mogelijk dienstbaar te maken aan het heil voor zich zelf, voor alle vrou wen te zamen en voor de maatschappij in het algemeen. Niemand zal wel ontkennen, dat voor de vrouw, ook voor de Roomsche vrouw, ver geleken hij vroeger, heel wat veranderd is. Hoeveel vrouwen hebben al niet ondervon den, dat zij, willen zij zich staande houden, niet zonder meer kunnen genoegen nemen met kalm maar- thuis te blijven en haar huis houdelijk werk te doen; hoevele Roomsche vrouwen en meisjes zijn er niet, die even goed voor haar brood moeten werken, als de mannen, willen zij op behoorlijke wijze door het leven komen. Dit is niets iets bijzonders meer, om er de aandacht op te vestigen. Doch waar wèl op dient te worden gewe zen is, dat zoo weinig Roomsche vrouwen en meisjes volkomen doordrongen zijn van wat met haar zelf direct verband houdt, dat zij nl. in eene heel bijzondere verhouding staan, waarmede zij, als Roomsche vrouwen en meisjes, rekening moeten houden om naar Roomschen aard ook in het openbare leven werkzaam te zijn. Vroeger kon het meisje volstaan met zich thuis nuttig en verdienstelijk te maken. Het leven bewoog zich in een meer besloten kring, waardoor de vrouw een zeer beschei den aandeel nam in het maatschappelijke en sociale leven. Hare positie was er niet min der om en we kunnen ons zoo voorstellen tuigt nu weer van Robert's wijd-ontwikkel- de techniek, deze compositie die weer in alle bijzonderheden Reger's genialiteit vertoont in een zoo volkomen zuiverheid van vorm uit te voeren, en Robert's artistie ke begaving sprak weer hierin uit de prach tige voornaam gehouden klankkleur en de bewonderenswaardige crescendi en decres- cendil De heer Robert speelde hierna nog het Allegro en Pastorale uit Guilmant's Eer ste Sonate, Andantino van César Franck en Sortie-Etude van Perilhon. Guilmant's mu ziek is niet diepgaand, maar imponeerend en de heer Robert bracht ook karakter van deze muziek uitstekend tot zijn recht! H. F. A'. KO DONCKER'S SCHIMMENSPEL. Ko Doncker is een origineel man: in zijn eigenaardig-decora-tieve teekeningen toont hij al zijn karakter, maar wat hem geheel en al typeert, dat zijn z'n schimmenspelen: verschijnselen van het leven in woord en beeld, het eene illustreert het andere. Het zijn uitingen van zijn ironisch-artistieke natuur, zoowel zijn lakonieke, humoristische „verzen" als Zijn prachtige, knap geteeken- de „schimmen" Daarom zijn z'n schimmenspelen uit artis tiek oogpunt allereerst heel belangwekkend. Evenwel is het Doncker blijkbaar niet te doen om picturale voorstellingen op de eer ste plaats, maar wel om origineel nuchtere beschouwingen van de verschijningen in Kunst en Leven. Maar zijn schilderstalent verloochent zich niet, en daarom zijn deze schimmenspelen zoo heel wat anders dan nuchter-bioscopische fantasieën, zijn het rea listische schilderijen, van een idieel karak ter Zoo was zijn „Geschiedenis der' Schilder kunst" een merkwaardige illustreerende be schouwing van de picturale kunst, en zoo is nu „De Liefde door alle tijden" een even eigenaardig geuite overweging over het spel der liefde in de geschiedenis der menschen. En met dit schimmenspel heeft zich gis terenavond in den Foijer van „de Kroon" een niet Zeer talrijk, maar heel belangstel lend publiek uitstekend geamuseerd. Ze zijn niet na te vertellen, die origineele verzen van Ko Doncker, door den dichter op zoo droog-komische, en daardoor zoo lach wekkende wijze voorgedragen, -telkens vóór een nieuwe vertooning zijner silhouetten. Het eerste beeld stelde voor den chaos, waar uit alles is voortgekomen, een beeld dat, „als je 't niet beter wist, een schilderij was van een futurist!". En daarop volgden dan een lange reeks van beelden, illustreerende het spel der lief de bij de Egyptenaren, de Grieken, de Ro meinen. Prachtig van teekening die Egyp tische landschappen, die typische figuren der Egyptenaren bijvoorbeeld. Merkwaardig dat silhouet van den brand van Rome, zoo mooi perspectivistisch en origineel door de gloed- roode kleur. Uiterst interessant van teekening zijn in Doncker's schimmenspelen de stoeten van dieren en menschen, o.a. bij de illustra ties der Bijbelsche histories, en in deze silhouettenvertooning zijn vooral heel ty pisch de voorstellingen der Grieksche vrou wen en mannen. En wanneer we dan bekoord zijn door de artistieke schoonheid zijner schimmen, dan komt Doncker's stem, die de lakoniek-ironische verzen zegt, en ons lachen laat om zijn origineele humor Maar verder dan de oudheid gaat natuurlijk het spel der Liefde, dat immers van alle tijden isen wat men niet gelooven zou, zelfs de inneming van den Briel tot Napo- hoe de huiselijke gezelligheid bij den minde ren man, bij den burger en bij den rijken koopman was: door de vrouw was de huise lijke haard het middenpunt van alles en allen, en het was de taak der vrouw in haar huis alles te regelen en te ordenen. Thans zijn dit nog evengoed de eigenschappen welke de vrouw moeten kenmerken, maar deze eigenschappen kunnen niet meer alléén voor het huiselijk leven worden aangewend. Omdat echter de huidige vrouw in zoo vele opzichten gedwongen is aan het open bare leven deel te nemen of daarmee in nau we aanraking komt, is het noodig, dat zij voor buitensporigheden behoed wordt en al les in bet werk worde gesteld om de vrouw, vrouw te doen blijven en haar die vrou welijke eigenschappen niet te doen verlie zen. Want hierin schuilt voor'een vrouwenbe weging in het algemeen het groote gevaar: dat de vrouw zal ophouden „vrouw" te zijn, wat zoowel voor de vrouw-zelf als voor het huiselijk en maatschappelijk leven een groo te ramp zou zijn. Daarom hangt het openbare leven der vrouw zoo nauw samen met haar particu liere leven. Als de vrouw hare vrouwelijke eigenschappen behoudt, zal zij eene zeer bi- zondere plaats in de maatschappij innemen, en hierin moet hare kracht gelegen zijn. Dit geldt voor iedere vrouw, maar met nadruk voor de Katholieke vrouw, omdat de Katho lieke Kerk aan de vrouw altijd eene voor name en bizondere plaats heeft toegekend en die altijd voor de vrouw heeft verdedigd. De Katholieke Kerk weet welk een kracht. Automobielenverzekering. leon's tocht over de Alpen komen er, virtuoselijk met de liefde in verband ge bracht aan te pas! Méér ervan te vertellen is onmogelijk, want juist 'de eigenaardige aaneenschakeling van zooveel geestige gezegden, de zoo talrijke silhouetten afzonderlijk „toelichtend", vormt het boeiende van dit schimmenspel, dat weer zooveel belangwekkender is, dan Doncker's eerste „Geschiedenis der schilderkunst". We wenschen van harte dat Ko Doncker met zijn schimmenspelen voortdurend meer en meer succes zal hebben! PERCY GRAINGER. Op de 'derde séance voor kamermuziek te geven door den heer Joh. Steenman, op Don derdag 21 November in de Kroon, treedt op de pianist Percy Grainger, die o.m. zal voor dragen de F-moll Sonate van Brahms, en com posities van Debussy, Chopin, Stanford, e.a, Door den heer Steenman zal worden uitge voerd o.a. de Sonate in O. min van Edvard Grieg, terwijl mej. E. van Eden den concert gever zal begeleiden. DE WERF CONRAD. Door den architect J. v. d. Ban, architect hier ter stede, is gisteren te Zaandam voor rekening der „Werf Conrad" aanbesteed: het bouwen van een scheepshelling, werk plaatsen, magazijn, kantoren, opzichterswo ning en bijbehoorende werken op een ter rein aan het Visschersliop te Zaandam. Het aantal inschrijvingen was 24. Laagste de lieer Joh. Appeldoorn te Alkmaar voor f 29.900. Overigens was ingeschreven door de fir ma: Jonker, Haarlem, f 39.500; Martens, Haarlem, f 43.400; Stam f 34.743; de Vries f 38.467; Rijswijk f 32.500; v. Lent f34.300; de Vries, f 40.000; Runders f 33.480 ;Schuur- man f 38.434; Elinga f 39.265; v. Deursen, Haarlem, f 36.880; Rinks Jr., f 39.570; W, v. Zanten, Haarlem, f 41.950; Scholte f 43.195 Wegerif f 35.350; Cornelisse, Haarlem, voor f 34.685; Bruigman f 34.200; Bouwersbond, Haarlem, f 45.000; v. Wageningen, Spaarn- dam, f 45.900; Joustra, f 34.574; Slinger land f 39.000; Kruselman, f 39.950; Tromn Zaandam, f 30.995. DE BOOMEN AAN DEN SCHOTERWEG. De boomen aan den Rijksstraatweg vanaf de Spaanschevaartstraat tot aan de R.K. begraafplaats St. Barbara aan den Scho- terweg worden thans vanwege de Nederl. Heidemaatschappij gesnoeid. De prachtige regel boomen vanaf de Spaanschevaartstraat tot de Kloosterstraat, zullen alle moeten verdwijnen, wegens het leggen der rails voor de Electrische tram. BEGIN VAN BRAND. In de woning van P. J. W., Dijkstraat 12, ontstond gisterenavond een begin van brand, doordat het schoorsteenschotje, bestaande uit hout en behangselpapier, tegen de gloei ende kachelpijp aanviel en daardoor vlam vatte. Het vuur werd met een emmer water gebluscht. uitgaat van de vrouw, hoe de vorming der maatschappij voor een goed deel afhangt van de plaats, welke de vrouw in het leven in neemt en daarom moet de Roomsche vrou wenbeweging in het sociale raderwerk van groote beteekenis worden geacht. Ook voor ons land is dit eene groote waar heid en dat de Katholieke Kerk niet achter wenseht te blijven, blijkt wel uit de actie, die van onze Doorluchtige Bisschoppen voor de Roomsche vrouwenbeweging uitgaat. Het werk der Roomsche vrouw is een allervoor naamst werk, omdat bet alomvattend is dooi de hooge positie der vrouw, die op het leven zoo grooten invloed uitoefent. Zooals de vrouw is, zoo zal haar omgeving zijn van gezin en huis. En zooals de vrouw of het meisje bet huiselijk leven meemaakt of heeft leeren kennen, zoo zal zij dat leven de wereld indragen. Het particuliere leven der Roomsche vrouw hangt dus volkomen samen met haar openbaar leven. En waar dit van zoo groot gewicht is, daar kan men niet genoeg kracht voor de Roomsche vrouw worden gewerkt en haar ook niet genoeg erop worden gewezen* dat ook van haar zelf actie moet uitgaan, lietzjj in eigen kring, hetzij naar buiten. Het behoeft toch werkelijk geen nader betoog nog, dat ook de Roomsche vrouw als vrouw een veel uitgebreider taak dan vroeger heefi te vervullen en dat zij zich daaraan onder geen enkel voorwendsel langer mag en kan onttrekken I UWE HAARLEMSCHE C 1000 400 300 150 V- r - 100 60 één wijsvinger. - 15 Directie E. BRANTJER. Damstraat 27. Tel. E9f,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 1