m m DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. 909 300 150 ISO 15 ICinde^huisvest 29-31-33, Haarlem BLAD. STADSNIEUWS. Zaterdagavond praatjes. Zaterdag i6 romemser 1912. 37ste Jaargang No. 798a Bureaus van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1426. Dit nummer bestaat uit uijf bla den tu. o. de Ofïiciëele Kerk- liist en hetGeïllustreerdZon- daqsblad, in 8 bladzijden, Haariemsche Alledagjes No 722 i »-■ 1 MSCffi Afzonderlijke nummers GULDEN W5 levenslange onge. eehiktheid tot werken. 'Alle betalende abonnc's op dit blad, die in Kei bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken Verzekerd voor: GULDEN bij f GULDEN bij |Hil GULDEN bij ABONNEMENTSPRIJS: Per 5 maanden voor Haarlem y 1.35 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gem.j - 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.80 - 0.03 PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 16 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 et. Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 ct. per regel. Buitoni. 20 ct. Dienstaanbiedingen 25 ct. (6 regels), driemaal voor 50 cL (a contant). GULDEN by over lijden. verlies van een hand of voet. verlies van één oog. verlies van één duim. 60 SULDEN by verlies van één wijsvinger. GULDEN ba verlies van één anderen vinger. De ultkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Hollandsolie Algcmeene Verzekeringsbank" te Schiedam. AGENDA. 17 November. Gebouw St. Bavo R. K. Volksbond „Eerbied in Gods Huis". Feestvergadering. Schouwburg Jansweg 2 uur Buitengewone Matinee: Roodkapje en de Wolf. BLOEM END A AL. Café „Rusthoek - 2'A uur Amsterdamsch Trio. Matinee. AGENDA. 18 November. Gebouw St. Bavo R. K. Volksbond Ondersteuningsfonds. Vergadering Schoen makers. Repetitie Zangvereeniging. Schouwburg De Kroon 8H uur Ko Doucker's Schimmeispel. Bioscope-theater Groote Markt Voorstellingen. Bioscoop „Modern" Bartel joris- straat Voorstellingen. Teylers Museum Tentoonstelling- van moderne aquarellen. Bisschop pelijk Museum (Jansstraat 791. Geopend eiken dag van 10—5 uur, tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen pn R. K. Feestdagen. de SPIJSKOKERIJ VAN SINT VINCENTIÜS. tfu WCet iedereen, die dit Alledag-je onder de oogen krijgt, waar het om gaan zal, en "Waar we hier om schrijven: om steun en hulp en medewerking en deelneming in en aan bet mooie werk der spijsuitdeeling aan be- boeftigen, door de Sint Vincentius-vereeni- ging reeds zooveel jaren gedaan. Met d 5. t doel, en voor d i e zaak, behoeven We geen doekjes erom te winden, we komen er royaal en direct mee voor den dag. Want het liefdewerk der Spijskokerij kent iedereen, en iedereen waardeert hot, en als We om steun en medewerking weer vragen dan is het niet omdat de Katholieken van Haarlem niet genoeg voor de spijskokerij van Sint Vincentius gevoelen, of die niet op prijs stellen,maar alléén omdat er een sleur be staat waaronder elk goed werk lijdt, eon sleur die doet uitstellen of doet vergeten. De Sint Vincentius' Spijskokerij begint a.s. Maandag voor de ondersteunde gezinnen en a.s. Dinsdag voor ,,het publiek" weer met de spijsuitdeeling, en er is heel wat noodig om dat den hooien winter vol te houden I Een inzender in ons blad lieeft voor eenige weken nog betoogd, hoe voortreffelijk deze spijskokerij is in vergelijking zelfs met an dere liefdadige instellingen van dezen aard in Haarlem. Dat alles dunkt ons moet er toe mede- Werken dat men dit mooie liefdewerk van allen kant, maar vooral onder ons, katholie ken, warm weer steunen zal. Wie dat wil doen dezen-winter, drale nu niet, maar doe het dadelijk I HET LEESMUSEUM. Aan de nog overige leden van het lees museum is bericht gezonden dat voortaan geen boeken meer worden aangekocht, maar alleen tijdschriften ter inzage zullen leggen. „Of er ook behoefte is aan zulk een open bare instelling 1 En dan durft men nog 121.000 guldens te vragen voor een nieuwe instelling 1 DE ROODE KRUIS-TRANSPORTCOLONNE In de militaire ziekcninrichting alhier ver gaderde gisterenavond, de leden van deze vereeniging onder leiding van Dr. Hiensch. Besloten werd dezen winter iederen Dins dagavond van 81/210 uur cursus te houden waarop aan de hand van Dr. Friedrich von Esmarch's Handleiding de theorie zal wor den behandeld voor het verleenen van eer ste hulp bij ongelukken. Voorts wordt in '2 klassen iederen Woens dag cn Donderdag eveneens van 81/210 uur onderwijs gegeven in het aanleggen van verbanden en het transporteeren van ge wonden. Eenige nieuwe leden werden, na geneeskundig onderzoek, ter aanvulling van opengekomen plaatsen, toegelaten. In deze vergadering was mede aanwezig den heer t en Houte de Lange, lid van het Plaatselijk Comité van het Ned. Roode Kruis en dr. Steffens, plaatsvervangend leider der Transportcolonne. Nadat de indeeling in klassen en regeling had plaats gehad, werd door den heer ten Houte de Lange namens de leden der Trans portcolonne aan Dr. Hiensch aangeboden een album bevattende een 25-tal foto's wel ke genomen waren op den 26 September bij do Hoofdoefening van het Ned. Roode Kruis te IJmuiden en Haarlem. Als blijk van waardeering van de leden voor het vele werk wat door Dr. Hiensch voor deze vereeniging reeds is verricht, hadden zij dit album welke voor den leider der oefe ning zeker een aardige herinnering is doen saamstellen. Dr. Hiensch zeer verrast met deze hulde dankte er hartelijk voor. NED. VROEDVROUWENVEREENIGING. Men verzoekt ons plaatsing van het vol gende: Het bestuur der Nederlandsche Vroed- vrouwenvereeniging aid. Haarlem en Om streken, vestigt de aandacht van moeders en jonge vrouwen van welken rang of stand ook, op de moedercursussen die gedurende de wintermaanden zal gehouden worden, op eiken derden Woensdag der maand in liet Proveniershuis (bovenzaal). Ouders meenen vaak, dat haar dochters niet voor het moeder schap behooren opgeleid te worden, en zij beseffen niet haar groote verantwoordelijk heid om het meisje de moeilijkste taak zon der de minste kennis te laten aanvaarden. Bij elke eenvoudige levensuiting van een baby staat de jonge moeder onbeholpen en verlegen te kijken en bij elk verschijnsel dat onverwachts komt, verliest zij het hoofd. Overtuigd dat onze jonge vrouwen voor het grootste gedeelte afhankelijk zijn aan de raadgevingen van ouderen, verouderde en schadelijke gebruiken aannemen, die hoogst nadeelig werken voor moeder en kind, noo- digen wij moeders en jonge vrouwen drin gend uit te komen op onze spreekavonden opdat zij leeren wat noodzakelijk is voor een goede verpleging van den zuigeling en de kraamvrouw. „WERP CONRAD". De 18de Algemeene Vergadering van de „Vereeniging ter behartiging van de belangen ven het personeel" verbonden aan de „Werf- Conrad" zal dit jaar op Zaterdag 30 Novem ber dcc avonds om 8 uur in, de groote zaal van de Sociëteit Vereeniging gehouden wor den. Hoewel om verschillende redenen reeds eenige jaren achtereen deze vergadering niet meer op feestelijke wijze is gevierd, zal dit nu wel weer het geval zijn, Het Haar- lemsch Muziekkorps zal daarbij zijn mede werking verleenen. DE HEER DE BRAAL BLIJFT GEMEENTE RAADSLID. Bestond voor eenigen tijd de vrees, dat de heer M. de Braai, lid van den Haarlemsclien gemeenteraad, door het overplaatsen van een gedeelte van den scheepsbouw van de „Werf- Conrad" naar Zaandam, zich ook in laatst genoemde gemeente zou gaan vestigen, thans vernemen wij, dat dit niet het geval zal zijn, daar de heer de Braai mot 1 Januari a.s. bevorderd wordt van onderbaas tot baas, en hier in Haarlem aan de Werf-Conrad blijft, terwijl D. v. Welie thans baas v. d. afd. scheepsbouw in dezelfde functie naar Zaan dam overgeplaatst zal worden. IIAARL. ONDERLING ONDERSTEUNINGS FONDS „ALGEMEEN BELANG". Men schrijft ons: Donderdag vergaderde in de „Karseboom" Gr. Houtstraat, het Onderling Ondersteu ningsfonds „Algemeen feelang" tot ondersteu ning bij ziekte en ongevallen. Na opening door den,;voorzitter, werd voor lezing gedaan door d'en secretaris van de notulen en een kojd verslag uitgebracht over het afgeloopen jaar. Do rekening en verantwoording van den penningmeester, waaruit bleek, dat 11a uitkee- ring van 1052 zieken,;.-gen a f,1.— per dag, er nog een batig saldo van ruina f 400.dit jaar overbleef, werd goedgekeurd. Daarna was aan de orde de Verkiezing, commissie voor het nazien der boeken, waar voor zich opgaven: P. J. J. Klein, H. J. van Muijen en Joustra. De verkiezing, wegens periodieke aftreding had tot resultaat dat tot voorzitter werd herkozen de heer P. van Oeveren; tot pen ningmeester de heer N. Hoogerbeets en tot commissarissen de heeren Logmans, Oom en van Bommel, In de plaats van den heer Joustra, die bedankt had wegens verhuizen, werd gekozen de heer Adr. van Aken, Rijp- straat no. 1. Bij de rondvraag werd besloten ook dit jaar wederom f 5.voor het Lighalfonds af te zonderen. Hierna werd de vergadering door den voorzitter gesloten. NEDERLAND EN Z LID-AFRIKA- Men schrijft ons het volgende: Een voorloopig comité stelt pogingen in het werk om de tijdelijk opgeheven afdee- ling Haarlem en Omstreken van de Neder- landsch Afrikaanscbe-Vereeniging weder op te richten. Blijkens de achterstaande advertentie in dit blad roept het hen, die hun steun willen verleenen bij de weder oprichting, tot een vergadering op in het gebouw de Nijver heid, Maandag, 18 November, om acht uur. Zuid-Afrika staat midden in den strijd voor zijn geestelijke en matorieele belangen. Ons Nederlanders, stam- en taalverwanten van het Afrikaansche volk, kan en mag het niet onverschillig zijn of Zuid-Afrika zijn taal behoudt, of net weder een bloeiend land zal worden. Want met Zuid-Afrika's toekomst zijn de Nederlandsche belangen ten nauwste verbonden. Gedurende bijna de geheele 19e eeuw kan men van een „verzuimd Zuid-Afri ka" spreken. Nu voelen we gelukkig, wel ke belangen er ook voor ons op het spel staan. Mogen velen dan de vergadering van Maan dagavond bijwonen. DE ELECTRISCHE TRAM. Thans is men ook op Schoten's grondgebied bezig de rails te leggen voor de electrische tram en wel van af de Spaanschevaartstraat naar de remise in het Julianapark. De lijn komt te liggen naast de bestaande der stoom tram. Voor dat doel is het hek van het Juliana park ongeveer vier meter achteruitgezet. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID. De tentoonstelling in het Museum van Kunstnijverheid van Fotografiën welke door de leden van den Nederlandschen Club voor Foto-kunst, werd georganiseerd, zal Zondag a.s. voor het laatst geopend zijn. Eene nieuwe tentoonstelling van kostbare ikak-weefsels afkomstig van het eiland Soem- ba wordt in gereedheid gebracht en zal ver moedelijk den 25ste 11 dezer maand geopend worden. Zondag is de toegang vrij. BOUW- EN WONINGTOEZICHT. In verband met de op 1 Januari e.k. in wer king tredende reorganisatie van bovenge- noemden dienst te dezer stede, zijn met in gang van genoemden datum bij dien dienst bevorderd: Bij het technisch gedeelte: de heeren I. van Campen, E. J. Timmerman, B. Bakker en G. A. Brongers, onderscheidenlijk tot inspecteur le lil. in algemeenen dienst, bouwkundige en beide laatstgenoemden tot inspecteur le kl. Bij de administratie: de heeren J. L. Hulseubooin en C. Vink Jr., eerstgenoemde tot commies, laatstgenoemde tot le klerk. Verder zijn de titels van op zichter en schrijver veranderd in die van inspecteur en klerb IN DE KKUUiV. ROOMSCH TOONEEL. Het Roomsch Tooneel uit Rotterdam heeft gisteravond onze stad bezocht met „Mijnheer de Senator" van Franz von Seliünthau en Gustav Kadelburg in de vertaling van Joh. Hans. Wat het stuk betreft: een eenvoudig, maar geestig-onderboudend blijspel, een heel goede keuze; een stuk dat niet hoven de krachten gaat, maar gelegenheid geeft handige dilet tanten hun speeltalent te toonen, te ontwik kelen. En zoo heeft het optreden van deze jonge vereeniging een uitstekenden indruk op ons gemaakt, en prijzen we gaarne haar serieuze streven goed werk te willen geven. We meenen te kunnen zeggen, dat dit optre den met Mijnheer de Senator wel toont, dat het doel bereikt zal worden. Er is goed gespeeld gisteravond: ten eerste hebben we opgemerkt dat de meeste leden van dit Roomsch Tooneel mensehen zijn met werke- iijken tooneel-aanleg en ten >weede dat er (blijkbaar ernstig en met toewijding, onder I goede, bekwame leiding wordt gestudeerd. Daarom is het ensemble prijzenswaardig bij deze vereeniging en worden we niet gehin derd door wat achtelooze geroutineerdheid of aan den anderen kant geweldig theatrale overdrijving. Wat deze mensehen willen en doen, is goed en degelijk en verdient den steun en de waardeering van de Katholie ken! We denken nlzoo met genoegen terug aan het spel van den heer C. F. Wossels als de heer Mittelbach, een zéér moeilijke rol, welke hij goed begrepen had; aan het spel van den heer L. v. d. Hulst, die een sympathiek ad vocaat was, aan het bekoorlijk sp van. mej. Betsy Soudan. De heer A. van Gulik zou ongetwijfeld een nog beter senator zijn, wanneer hij nog wat meer uit de hoogte deed en aristocratisch e- toon aannam; intusschen gaf ook hij hé', goed spel te zien. De anderen speelden ook met goed intenties en deden goed in 't ge heel; mevr. Wessels had nog meer verschil kunnen maken tusschen 't eerste cn tweede deel van haar rol. De zaal was matig bezet. Dat was een te leurstelling: we hadden verwacht, dat dit Roomsch Tooneel van katholieke zijde veel belangstelling zou hebben gehad!.... BESTEKSBEPALINGEN. De Haarlemsche afdeeling van den Christe- lijken Bestuurdersbond heeft aan den Raad ver zocht, om de volgende bepaling in de bestek ken voor Gemeentewerken op te nemen. „Behoudens het 7de lid zullen de artikelen 1638 c en d van het Burg. Wetb. van kracht zijn. Werklieden, in het bezit van een arbeids contract, waarin een bepaling voorkomt, die hiermede in strijd is, worden op het werk niet toegelaten. In de toelichting wordt er op gewezen, dat j in de practijk de artikelen 1638 c en d, B. W. die geen bindende kracht hebben, niet tot hun recht komen. In de contracten der arbeiders neemt men b.v. bepalingen op, die de toepassing dezer ar tikelen buiten werking stellen. Daarom verzoekt do Chr. Bestuurdersbond aan 'de Gemeente de naleving dezer artikelen voor te schrijven op Gemeentewerken. De Kamer van Arbeid van de Bouwbedrijven, wier advies de bestuurdersbond overlegt, luidt, dat de Kamer van meening is dat 't Gemeente bestuur de handhaving der artikelen behoort te bevorderen en dat, zoolang door het ontbre ken van do daarvoor noodige gegevens de aan nemers geen berekening maken van de kosten daaruit voortvloeiende, deze kosten voor reke ning der Gemeente behooren te worden geno men. BIJEENKOMSTEN LANDWEER OFFICIEREN. Donderdagavond had in de infanteriekazerne J alhier de eerste bijeenkomst plaats van verlofs- j officieren, wonende alhier en in den omtrek onder leiding van den commandant in het 21e L. W. D., den luitenant-kolonel T. L. van Wag- tendonk, welken dezen winter worden gehou den. Als spreker voor dezen avond trad op do kapitein J. Trimpe van het 10e reg. inf. alhier, die op zeer onderhoudende en leerzame j wijze behandelde: de aanval, waarbij hoofdza kelijk de verschillende formatiën der compag- I nieën en de samenwerking van infanterie en artillerie (applicatorisch). Te ruim 10 uur was i deze bespreking geëindigd. (Zie Stadsnieuws verder op in dit Blad.) CCXLIV ue nieuwo nurgemeester feeste lijk ontvangen. De plechtige It'iaduvergadenng, en hoe het Verliep. Kloeke taalen wat er nog ie doen is. Ken besluit dat drie eeuwen le laai kwam, en waarom ik met dames geen ruzie wil hebben. E11 zoo hebben wij dan eindelijk den nieu wen burgervader in ons midden. Ik was or waarlijk mee in mijn nopjes, dat zocfvelen Van teijn waarde stadgenooten aan den op roep, dien ik de vorige week deed, hebben gehoor gegeven en de xiriekleur lieten wap peren: op den weg van hotel Funckler naar et Stadhuis hingen er heel wat vlaggen: JteBarteljorisstraat vooral leverde een fees- lik gezicht op, en van een van de hee ren ambtenaren van bet Stadhuis, die sinds teeneer Boreel weg is zeker niet meer zoo gruwelijk bang zijn voor de„muilkorf"-veror- 0emng, h00r(ie ik dat burgemeester Sandberg e^te) dit vlagvertoon erg in z'n nopjes was zp '"ie tegen meneer Kruseinan moet ge- kaf. hebben: dat doet me goedl Nu, ik heeftl;>eorÖPen> en van den anderen kant ftian burgemeester getoond dat hij een heel waarop Haarlem kan rekenen. Met QuaHtoR m°eite heb ik, die nu in mijn bij' ii 1,-^r. 8cbrijver in de krant wel meer J al die dingen kom dan ik ooit in mijn winkel heb kunnen denken, een plaatsje weten te veroveren op de publieke tribune. Ik kwam er tien minuten voor half drie, en of we in Rusland waren, moesten we drie of vier politieposten passeeren, binnen en buiten elke deur een, die me aanhielden en vroegen: „of ik publiek was". Erg veel begreep ik er niet van, maar ik zei maar ja, en kreeg naderhand in de gaten, dat je ook in andere qualiteit kon komen, n.l. die van „genoodigde", of die van „pers". Naar gelang je tot een van die drie categoriën hoorde werd je binnen aan meneer Nolthe- nius overgeleverd, die de categorie „genoo- digden" door 't deurtje heen in de eigenlijke ruimte voor de raadsleden binnenloodste, waar meneer Bilderbeek weer klaar stond om de dames en heeren verder hun stoel te wijzen; de „pers" werd op de eerste bank van de publieke tribune gezet waar een hééle rij penhouders klaar lag, alsof ze er boeken vol zou moeten schrijven, maar waar geen druppeltje inkt in de inktkokers zat zooals de heeren vertelden, zoodat de pers- menschen aan al hun pennen niet veel had den; en de categorie „publiek" werd als haringen in een ton in de andere banken achter de persheeren gepakt, waar we erg knusjes zaten en een kwartier doorbrach ten met mekaar te vragen, en te vertellen voor zoover we 't wisten, wie de dames en heeren waren, die binnenkwamen. De eerste was Mr. Thijssen, die dadelijk op een groot boek toeliep om er wat in te schrijven: dat was de presentielijst, waarop hij z'n naam schreef; meneer Slingenberg was de tweede, en toen liepen ze zoo bij drie en vier tegelijk de zaal binnen, en kwamen de genoodigden ook, en de familie van den burgemeester, waarbij een officier van den staf, en veel dames. De schrijver van de „nalezing" merkte al op, hoe een paar raadsleden hun sigaartje blijkbaar ook nu geen minuut wouën missen, en dat er ook waren, die blijkens hun daagsclie werk- pakje een installatie-vergadering als deze ongetwijfeld voor een alledaagsche gebeur tenis hielden. Toch dunkt het me dat het alledaagsche er voor deze heeren wel wat af-gegaan zal zijn, toen ze burgemeester Sandberg aan het woord hoorden! Dat ging dadelijk op een toon van zelfvertrouwen en van gezag, gemoedelijk en toch vol zelf bewustzijn, en tevens christelijk in woord en denkwijze. Dat deed me óók goed. En het was een toon dat laatste vooral die in onze raadszaal blijkbaar niet zoo heel dikwijls doorklinkt 1 De burgemeester zeide dat hij vol zelfvertrouwen z'n ambt aanvaardde en er zeker van was, dat hij zich er wel in zou werken. En dat moet u nu niet opnemen zeide hij daarop als een misplaatst zelfvertrouwen en als wat al te groote stoutmoedigheid van me, maar dat zeg ik in het vaste vertrouwen en hier legde de burgemeester een zeer merk baren nadruk op zijn woordenI dat de Allerhoogste Die mij tot dezen post geroe pen heeft, mij ook zal steunen en bijstaan!... 't Werd, toen d&t zoo vrijuit en fier werd gezegd, merkbaar even nóg stiller in de raadszaal onder de raadsleden en de genoo digden en het publiek, en ik zag dat er waren die mekaar zoo eens ter sluiks aan keken: zulk een taal van déze plaats is er blijkbaar maar heel zelden gehoord, en dat wij ze ditmaal hoorden, deed niet alleen mijn hart goed maar naar ik vernam ook van vele anderen die met mij er blij om zijn dat de Haarlemsche burgemeester zich niet al leen zijn levendig geloof in den Allerhoog ste niet schaamt, maar ook in het openbare leven voor zijn christelijk beginsel durft uitkomen! Nu, we slonden al heel gauw weer op straat na deze plechtige raadszit ting, een voordeeltje dat de heeren van de Pers, die in den laatsten tijd ervan gelust hebben, blijkbaar met voldoening bespraken. Maar ze zijn er nog niet af, want al vertel de meneer Krusenran al in z'n speech dat dat de Raad „geprobeerd" had om den nieuwen burgemeester de zaken „met een sclroone lei" te doen aanvaarden, dat is maar nonsens; immers juist de belangrijkste dingen zoo wat zijn hangende gebleven en ik reken daaronder natuurlijk als een van de eerste de kwestie van de openbare lees zaal, die in dit blad deze week zoo grondig is besproken en die nog tot héél wat ge praat en discussie aanleiding zal geven. Er is door die artikelen ook heel wat licht geworpen op de plannen die de Raadscom missie heeft voorgesteld, en die anders vrij wel zonder dat de belangstelling van het publiek erin had meegesproken zouden door gejaagd zijn in den Raad. Dat dit althans nu is voorkómen, doet me veel pleizier: na wat de redactie schreef ont komt de Raad aan een grondige discussie zeker nietl Overigens is er toch alevel heel wat raars in die leeszaal-historie: en het fraaiste van de zaak zon ik nog wel willen noemen dat het heele besluit (van ik geloof den 6en Maart) door den Raad genomen, om „in beginsel te besluiten tot een openbare leeszaal" eigenlijk een flater is geweest, daar zooals een kennis van me, die precies van al die dingen op de hoogte is, mij mededeelt, zoo'n openbare zaal om boeken enz. te lezen, en nog wel van gemeentewege, hier reeds bestaat sinds bet jaar Onzes Heeren 1596 namelijk de Stadsbibliotheek! Als de Raad dus precies en a d r e m was geweest, dan had hij op 6 Maart moeten besluiten tot uitbrei ding van het doel enz. van die stads-biblio- tbeek, maar niet tot een „oprichting" van iets „in beginsel", wat in werkelijkheid al meer dan drie eeuwen er is! Ja, zóó ziet men alweer de waarheid bevestigd van het spreek woord, dat ook de beste breister wel eens een steek vallen laat, waarmee ik echter heele- rnaal niet zeggen wil, dat ik onzen vroeden gemeenteraad met een „beste breister" zou willen vergelijken, noch bet werk dat de hee ren raadsleden doen, altijd met een net en goed-afgcmaakt stuk breiwerk. Integendeel: je zoudt van tijd tot tijd zeggen, dat de hee ren als echte blauwkousen aan een stoplap bezig zijnmaar laat ik die vergelijking liever niet voortzetten. Vooreerst zou zulke critiek een beetje onbillijk worden, omdat er nog een ander spreekwoord waar is, van stuurlui die aan den wal staan namelijk, en ten tweede omdat ik met dit soort beeld spraak op een terrein verdwaal, waar ik niet thuis ben: dat laat ik liever aan de dames, die door de nieuwe vrouwenbeweging en de vrouwenrubriek in onze krant wel zoo strijd baar zullen worden, dat ze mij direct op de vingers zonden tikken en zeggen: man, blijf bij je stuk! En met de dames heb ik liefst nooit ruzie! i 16 NOVEMBER

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 1