DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. STADSNIEUWS. In en om Haarlem. Kinderhuisvest 29-31-33, Haarlem GULDEN bii 4 CTf) GULDEN bÜ 1 fill GULDEN bS OH SUL?EN by Verlies van een 9 11 Yer^es vatt 81111' verlies vaa S^ll VCr^^ Vaa EERSTE BLAD. li. V. HET HAARLEMSCHE ASS<JRA!T!£- EN CQMSSIEKANIQOR IAANDAG 18 BOWEMBER 191% 37ste Jaargang No. 7987 Bureaux van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1426. Bit nummer twee bladen. bestaat uit Hsarlemsche Alledagjes No. 723. Muziek. MB HIimflKCHt enmtMT ABONNEMENTSPRIJS» Per 3 maanden voor Haarlem f 1.35 Voor de plaatsen, waar een agent Is gevestigd (kom der gem.) - 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 180 Afzonderlijke nummers0 03 3000 PRIJS DER ADVERTENTIëNs Van 16 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 ct. Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 ct. per regel. Buiten! 20 ct. Dienstaanbiedingen 25 ct. (6 regels), driemaal voor 50 ct. contant). GTJLDEN hij levenslange orige* echiktheid tot werken. Alle betalende abonné's op dit blad, dje in Heï bezit eener verzekeringspolis zfln, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor» hand of voet. 1 w U één oog. IU Ur één duim. U wijsvinger. 400 GULDEN bii overlijden. 300 15 GUT,DEN bii verlies van één anderen vinger. De nitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank*' te Schiedam. AGENDA. 19 November. Gebouw St. Bavo-E. K. Volksbond Typografen. Handels- en Kantoorbedienden. Kalk- en Steenbewerkers. Kathedrale Kerk 8 uur Cursus in de Katholieke Geloofs- en Zedeleer. (Zie Stadsnieuws). Groota Kerk 1—2 uur Orgelbe speling door den heer Louis Robert. (Ziepro gramma onder Stadsnieuws). Sociëteit „Vereeniging" 8 uur Haarlemsche Bachvereeniging. Tweede. Con- cert. Bioscope-theater Groote Markt Voorstellingen. Bioscoop „Modern" Barteljoris- straat Voorstellingen. Teylers Museum Tentoonstelling van moderne aquarellen. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79). Geopend eiken dag van 10—5 uur, tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en R. K. Feestdagen. JUISTI DAT IS HET! De openbare leeszaal en bibliotheek te 'sGravennage heeft" dezer dagen een cata logus doen verschijnen van het technisch gedeelte harer boekerij. Het bestuur ge voelt zich gedrongen „ter inleiding" o.m. te schrijven: „Een van de argumenten van tegenstan ders van „openbare leeszalen" is, dat het „publiek liier gemakkelijk gebracht wordt „tot het lezen en véél lezen van romans. „Wij zullen niet trachten te ontkennen, „dat werkelijk een van de drukst-gelezen „rubrieken ook bij ons die afdeeeling „ro mans" is. „Hoe wij daarover oordeelen zal het mee- „rendeel onzer lezer3 niet het minste be- „Iang inboezemen, en ieder lezer moet tron- „wena voor zich zelf uitmaken, wat hij of „zij uit onzen boekenschat ten eigen bate „willen lezen." Zie hier dus een onverwachte getuigenis en bevestiging van onze overtuiging, van den meest recenten datum. De heeren kunnen het niet langer ont kennen dat bijna uitsluitend romans wor den gevraagd en daarvoor moeten duizen den en duizenden guldens worden besteed en onttrokken aan de uitgaven voor ge meenschappelijke belangen l Hun oordeel willen zij maar niet meedee- len, blijkbaar... omdat dat óók niet gun stig zou luiden. Maar ergerlijk' is de laatste zinsnede dat ieder voor zich zelf maar moet uitmaken wat hem het beste toelijkt. Men is geneigd, na dit gelezen' te Heb ben, het alternatief te stellen: óf deze hee ren willen met opzet ons volk' vergiftigen met onwaardige lectuur óf zij zijn totaal ongeschikt voor hun ambt, dat toch wer kelijk hoogst verantwoordelijk isI Wat deze instelling voor „litteratuur" aan biedt, weten onze lezers uit het onlangs 'door ons overgenomen artikel uit „Boeken schouw." En zoo'n instelling staat onderRijks- oontröle! Laat voor ieder weldenkend Haarlemmer dit weer een les zijn en een waarschuwing om te protesteeren tegen de plannen die een gedeelte van onzen Raad heeft. Er zijn nuttiger en noodiger dingen te doen in onze stad, dan ruim anderhalven ton ineens en duizenden guldens jaarlijks weg te werpen aan een instelling om voor alhet romannetjes-lezen te bevorde- renl PERSONALIA. De heer M. Spier, alhier, is voor Let loo- pende studiejaar benoemd tot buitengewoon onbezoldigd assistent van den buitengewoon hoogleeraar dr. J. van Rees hij diens onder wijs in de histiologie aan de universiteit van Amsterdam. Te Amsterdam is geslaagd voor het examen vrije- en ordeoefeningen der gym nastiek, mej. A. D. G. Roozeboom, van hier, en J. Overkerk, te Nieuw-Vennep. R. K. OUD-WEEZEN. De Roomsch-Katholieke Oud-Weezenveree- niging „Hulp in Nood" herdacht Zaterdag avond haar 25-jarig bestaan op feestelijke wijze. De voorzitter, de heer Kroon, opende den feestavond en hij wees daarbij op wat een kleine' vereeniging tot stand kan bren gen als er eendrachtig wordt saamgewerkt. Hij schetste het lief en leed dat de vereeni ging in de afgeloopen 25 jaren doormaakte en wenschte den leden met hunne dames en de genoodigden ten slotte een zeer genoeg lijken avond. Hierna gaf hij de verdere lei ding van dezen avond aan het feest-comité over. Zeer opgewekt heeft de feest-commis- sie zich van deze taak gekweten. Zeer goed werd het mooie programma afgewerkt. Voortdurend werd de lachlust der aanwezi gen opgewekt en tot laat in den nacht heb ben de aanwezigen zich vermaakt. De 2de voorzitter bracht dan ook namens het be stuur een hartelijk woord van dank aan de feestcommissie, vooral aan den heer E. van Zijl en zijn echtgenoote, voor de vele moei ten, die zij zich voor de voorbereiding had den getroost. Dit was verdiend. HEINRICH EN GISELA FIEDLER Een handjevol mensclien was Zaterdag avond in de Kroonzaal aanwezig ter bijwo ning van het concert van den violist Hein- rich Fiedler en Gisela Fiedler, pianiste. Met Richard Strauss' Sonate voor viool en piano werd de avond geopend. En hier in herkenden we weer dadelijk het zoo zui ver muzikale talent van den violist Fiedler, konden we weer meteen bewonderen de na tuurlijkheid van zijn spel, de zuiverheid van zijn opvatting. Daarom was 'de vertol king van Strauss' zeer veel eischende Sonate In uitsluitend muzikaal opzicht, onberispe lijk, en hebben wij er dan ook met buiten gewoon genoegen naar geluisterd. Vooral in het Andante cantabile wist de heer Fied ler de eigenaardige poëzie van deze muziek' heel fijn naar voren te brengen. Fiedler's talent past ook wel voor het karakter van Strauss' muziek', méér ongetwijfeld dan bij voorbeeld voor de karakteristiek van Reger, wiens Sonate in Fis moll, door van Hoog straten zoo juist getroffen, hier op Elly Ney's concert is voorgedragen. 'Fiedler is van nature poëtisch-muzikaal en heeft ook in zijn techniek een bekoorlijke zuiverheid. Dit sprak o.a. uit het D-moll concert van Leclair, dat met rythmische juistheid en vol frisch leven werd voorgedragen: misschien zou er alleen in het Andante meer nuance kunnen geweest zijn. Zijn uitstekende tech niek kwam weer op den voorgrond in do Airs Hongroises van Ernst. Mej. Gisela Fiedler, die we al met bewon dering hadden gevolgd in de begeleidingen bij Strauss en Leclair, speelde solo: eerst Des Abends, en daarna de „Papillons" bei de van Robert Schumann. En zoo muzikaal als haar begeleidingen waren, zoo bekoor lijk was ook haar solospel: niet het minst wel in het mooie, rein-poetische stukje Des Abends. Hierin vooral toonde mej. Gisela Fiedler een pianiste van een geboren mu zikaal talent te zijn: een frissche, artis tieke natuur. Maar ook in Schumann's Pa pillons gaf Gisela Fiedler ons véél te ge nieten. En al konden we ook een enkele maal niet geheel de opvatting deelen van sommige dezer muzikale gedichten, wat we allereerst eischen: muziek, poëzie, dat we in alle der Papillons opgemerkt en gevoeld. En daarom was het een groot genoegen naar het spel van mej. Gisela Fiedler te luis teren. Van harte hopen we dit kunstenaarspaar nog eens terug te zien, en dan voor wat méér publiek. Waarom zijn dikwijls opper vlakkige quasi-artistieke concerten zoo goed bezocht, en spelen menschen als deze Fiedlers, Elly Ney, enz. voor bijkans leege zalen? H. F. A. DE NED. BELL-TELEPHOON. Ingevolge het in de Troonrede van 1911 aangekondigde voornemen der regeering, om de particuliere locale telefoon-exploitatie door rijksexploitatie te vervangen, heeft de minister van Waterstaat thans ingediend een wetsontwerp tot verhooging der begrooting van zijn departement voor 1912 met 1,350,000 voor overneming van de locale telefoonnetten van de Ned. Bell-Telefoon-Maatschappij. In het belang van de ontwikkeling der te lefonie zal naar des ministers meening, zoo als hij in de Gewisselde Stukken aan de Sta- ten-Generaal te kennen geeft, moeten wor den overgegaan tot geleidelijke uitbreiding van de locale rijkstelefonie, door in de eerste plaats in die gemeenten, waar particuliere geconcessioneerde netten bestaan, de conces- siën gaandeweg op te zeggen en aldaar tot vestiging van rijks-locale telefoonnetten door rijksnetten zal worden overgegaan, wordt thans huiten beschouwing gelaten. Opge merkt wordt slechts, dat de concessiën der gemeentelijke netten zijn verleend voor een bepaalden termijn van 25 jaren, die afloopt tusschen de jaren 1921 en 1928; terwijl op zegging van deze coneessiën voor het rijk een verplichte naasting zou medebrengen, die wegens het geringe afschrijvingspercen tage van 4 pet. aanzienlijke geldelijke offers boven de werkelijke waarde zou vergen, waaraa n derhalve niet valt te denken. Over neming van enkele gemeentelijke telefoon netten behoeft hierdoor niet uitgesloten te zijn, als van de zijde der betrokken gemeen tebesturen de wenseh te kennen wordt gege ven van vervanging der gemeentelijke ex ploitatie door rijksdienst en omtrent het be drag der overnemingssom billijk en voor het rijk niet te bezwarend vergelijk kan worden getroffen. Om een begin te maken met de vervan ging van particuliere geconcessioneerde net ten is onderhandeld met de Ned. Bell-Tele- phoon-Mij. over den verkoop van de door haar geëxploiteerde 19 netten, met alle daar toe behoorende roerende en onroerende goe deren. Deze netten zijn gevestigd te Almelo, Amersfoort, Baarn, Bussum, Dordrecht, Gro- ning. Haarlem, Hengelo, Hilversum, Hooge- zan, Hoorn, Maassluis, Roermond, Schiedam, Utrecht, Veendam, Velsen, Vlaardingen cn Zaandam, welke onderhandelingen hebben geleid tot eene overeenkomst. Het bedrag der koopsom is bepaald op 1,342,363.77, waar mede de maatschappij genoegen heeft geno men. Het ligt in de bedoeling, om, zoodra de beschikking over deze gelden is verkregen, de aan de maatschappij verleende rijkscon- cessiën op te zeggen met ingang van 1 Jan. 1913. Hierdoor wordt een einde gemaakt aan de particuliere exploitatie, zoodat met in gang van dien dag rechtens de rijksexploi tatie een aanvang neemt. Het rijk draagt ge durende de overgangstermijn van drie jaren aan de Ned. Bell-Telephoon-Mij. op de uit voering der rijksexploitatie van hare reke ning en op dezelfde commercieele wijze als tot dusver gebruikelijk. De magazijn-voorraden der Mij. zijn niet in den overgang begrepen, maar zullen te gen in gemeen overleg te bepalen prijzen door de Mij. kunnen worden benut voor de voortzetting der exploitatie. Gedurende den overgangstermijn van 3 ja ren wordt het personeel in dienst gelaten van de maatschappij. Na afloop daarvan zal het voor zooveel het voor den rijksdienst ge schikt en noodig is en zulks wenscht, in vas ten dienst bij het Rijk kunnen overgaan met uitzondering van degenen, die niet voldoen j aan de voorafgaande keuring volgens de be staande voorschriften, of die in den over gangstijd, naar het oordeel der Rijksadmi nistratie, niet geschikt blijken voor den rijks- Directie E. BRANTJES. Damstraat Ü7, Tel. 89F« Verzekering van schepen, motorbooten on plciziervaartuigen. dienst of wel die wegens hunne biizondero j positie hij de maatschappij moeilijk voor overneming in aanmerking kunnen komen. I Aangaande pensionneering van het over te nemen personeel, is ook eene regeling ge troffen. ONZE NIEUWE BURGEMEESTER. De Opr. H. O. deelt mede, dat Jhr. Sand- berg, onze nieuwe burgemeester, de geheele inrichting van de heeren Brinkmann aar. J de Groote Markt heeft bezichtigd en liet jplan heeft om aldus verschillende inrich tingen en instellingen persoonlijk te bezoe ken teneinde op de hoogte te geraken ook van de innerlijke dingen in onze stad. Inderdaad een loffelijk en navolgenswaar dig besluit I Het toont wel, hoe Jhr. Sandberg zich met kracht en daad wil inwerken in onze stad, OPROEPING IN WERKELIJKEN DIENST. De burgemeester van Haarlem roept den milicien-verlofganger A. Blok uit Haarlem, lichting 1912, tegen 9 December 1912 op, om veertien dagen in werkelijken dienst te ko- men te Utrecht. PRIJSVISSCHEN „VISCHLUST". Gisteren werd door de vereeniging „Visch- lust" een wedstrijd gehouden in visschen in de Ringvaart, van Hillegom naar Benne- broek. Voor den eersten en den tweeden prijs kwamen in aanmei-king de heeren Draisma en Krijnen voor het vangen van ieder 12 stuks baars. Voor den 3en, 4en en 5en prijs kwamen in aanmerking de heeren van Nor den. Janus en Dijkstra met elk 8 stuks baars RIJWIEL GESTOLEN. De heer A. P. A. V., een kellner, wonende in de Bothastraat, had Zaterdagavond tus- j schen 7 uur en half negen zijn rijwiel on- beheerd laten staan in het portaal van een café aau de Groote Houtstraat. Toen hij we derom terugkwam, was de kar verdwenen. TRAMVERTRAGING. Zaterdag brak in de Jansstraat het linker achterwiel van een beladen wagen. De wagen kwam dwars over de tramrails te staan. Gedurende een half uur moest de tram over een lijn rijden. OPSPORING GEVRAAGD. De burgemeester van Uithoorn heeft aan onze politie om opsporing verzocht van twee i geel-koperen scheepsbellen en twee roodko peren afblaasbuizen, ter waarde van 300. 1 Deze voorwerpen zijn te Uithoorn in beslag genomen. XXVI. BIJ HIRSCH CIE. Ik zou deze feuilleton eigenlijk moeten schrijven in 't Fransch. Onze taal is niet rijk genoeg, althans niet buigzaam en vloeibaar en schitterend en vleyend genoeg er voor, om u te be schrijven den weelderigen rijkdom en de fas- cineerende bekoorlijkheid, en de overweldi gende luxe van dit feest der mode, dat ik heb medegemaakt bij de „inwijding" van de zen modernen tempel der mode-luxe En nu vraag ik oirlof, om ten minste hier en daar een vreemd woord te mogen gebrui ken. Ik zet 't „Neerlandia", om dit luxe- feest van moderne weelde in puur-Neder- landsck te gaan beschrijven I Doch ook aan een beschrijving waag ik me niet: wie neemt er notities op 'n hof bal, of als genoodigde op een koninklijke Partij Zóó iets was dit hoogtij van verfijnde Weelde, in een omgeving van moderniteit, die de apothéose schijnt van den geest der eeuw Daar gingen we binnen op het Leidsche Plein te Amsterdam in het nieuwe huis der irma Hirsch, en met duizenden, want de godin der eeuw heeft vele vol- g uigendoor kolossale deuren, en 0 werden ontvangen door correcte lakeien deftig0 beambten in uniform, en gracie- mP °f !°n£>edames en mondaine ceremonie- zacht-diep in-trappende in eohitin 1f"d1lkke loopers gingen we in een re„ tlu alend'verlicht trappenhuis marine- den 611 0p,' en bronzen en gulden en gou den versiersels en lustres en beelden voor bij, naar de verdiepingen die zich breed-uit rijen rond een kolossaal middenvak, waar boven zich weer hóóg een glazen koepel welft, die als de bekroning vormt van dit ko ningshuis der luxe. En boven, op de loggia's, waar discreet in een der hoeken een strijkorkest sprookjes- achtig-zaeht z'n leize wijzen streek, daar lagen aan-een heele loopers van kostbare Perzische tapijten, en daar kwam langs te staan, in dichte rijen, héél het deftige Am sterdam: de dames vooraan in de eerste rij, en professoren en beursmannen en de rijk aards van de Heerengracht en het Museum kwartier en achter, en Studenten, en andere nieuwsgierigen, met hier en daar een pers man.... oen publiek als op een élite-avond 'in een hofschouwburg. Toen we eenmaal daar met honderden en honderden zaten en stonden, toen kwam ko ningin Mode in ons midden. Als je 't gezicht had in de heele lengte van zoo'n loggia, zooals ik dan zag je daar vèr aan het einde een klein figuurtje heel, heel langzaam naderen.... en allo oogen volgden.... 't kwam naderbij en werd grooter: was dit een vrouw? Neen: 't was een pop, een levende pop, omkleed met een droom van zachtvloeiende tinten en wazige kleu ren, waar bonten streepen een rand aan maakten, die 't geheel afsloot.... En zacht- dandinecrend, of op z'n Hollandsch gezegd: zacht-deinderend, schreed de levende pop ons voorbij, de wangen gepoeierd-rood, en de oogen zwart-omrand, verre blikkend in de ruimte en niets ziende, de fijne blanke hand met spitse vingeren achteloos langs het lijf hangende... een droom werkelijk van klein en stof, een éénheid van verscheidcnheid- vol, en juist daarom een mysterie, niet na 1 te veriel'en in details. I Nog was ze niet weggegleden, of een an- dere kwam: nu hermelijn geheel, laags-ge- wijs als gewonden om het lichaam, met een reuzemnot' van hermcliiu, en een breeden veen om de schouders en een hoedje van deze kostbare huidjes.... schitterend inderdaad van eenvoudige luxe. En de rij hield niet op: fluweel vooral in goud en zwart en dan dat gloeiend wijnrood, en paarsch in donkere tinten en diep-blauw dat alles dik en toch souple, met bonte kragen en witte oversla- ger en soms hééle dieren met koppen en staarten zoo als 'n slangenbezweerster 't doet, geslagen om den schouder, zóó was 't als een kaleidoscoop van intense verfijndheid |en kleurige weelde die ons langzaam voor- bijschoof....dat waren (zei 't programma) de „robes de promenade", en de „robes de visite" en de „manteaux" voor allebei. Maar, 't werd nog anders: gedurfde combinaties van kant en bont, kleurige be- dekkingen van crêpe de chine, waaruit slanke gedaanten als bloemstengels fier hun hoofd opstaken, en tevens de kostelijke bontman- Iels beschermend en zedig zich rond-plooi- den, jacquets als 'n heerencostuum van snit, maar dik van stof op luchtig-plisseerend on- derkleed, en dan zware mantels weer van wijnrood fluweel, waar heraldische figuren als 't ware ingedrukt stonden, en zachte i bontranden den grond veegendmantels, stukken kostbare stof eigenlijk en niets anders, als achteloos geslin- gerd rond 't lichaam, dat de slippen achterna- sleepten, doch met voordacht zóó gesloten dat kostbare steenen als sluiting dienden en de slanke lijn der figuur al dandineerend zich afteekende.... die weelde altemaal werd als 'n obsessie, en vermoeide ten slotte voor de oogen, en als alle grootheid in veelvoud bleek te overdadig 'tWas goed, dat de nobele dames der Am- sterdamsche Patriciërs u „voor 't goede doel" „Liefdadigheid naar Vermogen", het Am- sterdamsche weldadigheidsgenootschap, was door de firma Hirsch en Cie voor deze gele genheid uitgenoodigdl de geurige thee kwamen presenteeren, die u weer een oogen- blik in gevvoon-Hollandsche sferen tcruar- bracht. j Maar daar zong 't vioolorkest weeren .wéér ving de rondegang der levende poppen, der Parijsche „mannequins", in onafgebroken orde aan. Nu waren het „toilettes de soi- ;rée", en „robes de bal", en „manteaux du jsoir".... en nu zou ik werkelijk om die kostbaarheid en luxe, en gewilden eenvoud j dikwijls, en bekoorlijkheid van kleur en lijn te beschrijven, een dezer levende mode-pop pen, precieus als Saksisch porcelein, tot voor lichtster moeten hebben. Wie zal deze glo- rie van drapeeringskunst, deze victorie van kleurschakeering, deze handigheid van uit dossing naar behooren kunnen beschrijven? Hier schiet de taal te kort, en de Engel, die in Vondel's Lucifer de vrouw beschrijft, zou waarlijk nog moeite hebben, om adjectiven genoeg te vinden die dit spel van kleu ren en lijnen en fascineerende weelde naar I waarheid schetsen. j Dat waren geen japonnen meer, of mantels, i maar kostelijke lappen, en stukken, en reepen, harmonisch te saam gewonden of 't leek, sóms fel-afstekend van kleur, dan weer zacht- ineenloopend, doch altijd even smaakvol en gestyleerd en aanpassend aan de vrouw die het kleed droeg, wonderen inderdaad van harmonische kleurkennis, en symphoniën van kleur, waar de opliggende motieven steeds uit te kennen waren doch harmonisch sa- menklonken met de wondorzachte. accoorden van de begeleiding: de gedempt-kleurende ondergrond van luxuieus-zware stof die soe pel- drapeerend deinde om de slanke figuur... Soms ging er een stilte door dit toch wel i der zake kundig publiek, als één zoo'n vrouw, als een fijne porceieine figuur, met den blik j wegstervend in de ruimte en niets-ziende, héél zacht vooruitschreed in een fijn-wolken j gewaad van goud en kant en kleur, als 'n I droom van verfijnde weelde en luxuositeit... I En dan kwam er soms als tegenstelling zoo'n suffisant-kostbare, en deugdelijk-dure 'Hollandsche dame over de Perzische loopers. om héén te gaan, en je zag dan meteen, hoe die Franpaises, ónze vrouwen 1 o o p e n kunnen leeren, en hoe ze de kleeren dra gen, en hoe ze dóór hun élégance van tred in houding harmonisch samenstemmen met de pracht van die mode-creaties die ze dra gen In onzen tijd gaat de strijd der ernstigen, dergenen die wat anders dan 't zuiver-we- reldsche voorop stellen, tegen overdadige luxe en ongemotiveerde weelde. Dit luxefeest vol koninklijke weelde, bi| de opening van een Modepaleis zooals ons vaderland er geen enkel kent, was van be gin tot eind één propaganda voor de weelde in het superlatieve, voor de luxe tot het uiterste. Het toonde, hoe verfijnde weel derigheid deze wereld voor een groot deel regeert, en hoe algemeen de cultus i3 die aan de hyper-moderne godin der vrouwen mode wordt gebracht. Staan wij daar nu scherp en ten allen tijde tegenover Neen: gevoel voor schoone lijn en kleuri voor schitterende combinatie der kleuren, voor meesterlijke bewerking van de lijn, mo gen wij welzeker vol bevordering bij deze gemanifesteerde schoonheid toonen. En daarbijéén goede kant was toch zeker, van deze tentoonstelling der menschelijke ij delheid: wat het hoogste luxefeest der rij ken oplevert, is voor de arm sten der armen... Dat verzoent ons met de over daad van buitengewone pracht die hier is tentoongespreid, en de duizenden, en duizenden guldens die voor de Amsterdam- sche armen zijn gegeven om dit Modefeest bij te wonen, zijn wonderlijk genoeg als een, schatting der menscheiijkheid op eigen dwaas heid ten bate van het algemeen» S.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 1