BUITENLAND DE VERLOREN DAGEN. Verkoopingen Boel huizen enz., NIEUWS UIT DEN OMTREK. RiÊÜWS UIT LISSE e o. STADSNIEUWS De oorlog op den Balkan. Ingezonden iededeelinpn. woon siecnte weer een op het besurveilleer- de land staand schuurtje binnen gingen, waarschijnlijk om daar te schuilen. Niettegenstaande de politiemannen slechts tnet hun beiden waren en zij wisten, dat de Stroopers van meerdere vuurwapens waren voorzien, beslopen zij het gebouwtje. Na even geluisterd te hebben, opende een hunner de deur, ten einde zoo mogelijk de overtreders te bekeuren. Onverwachts evenwel werden de politie mannen door de uit het schuurtje te voor schijn springende vermomde stroopers over rompeld. waarop een hevige worsteling ont stond. Door de overmacht werden jammer genoeg de marechaussees overmand en ont snorden de booswichten. De politiemannen onderzochten daarna het schuurtje zonder evenwel iets te vinden. Toen zij zich daaruit verwijderden, be merk! en zij dat de stroopers terugkeerden. Spoedig daarop werden verschillende scho ten gelost en werd het schuurtje, waaruit de politiemannen gelukkig bijtijds vertrokken waren, als het ware doorzeefd met hagel. Verbluft door de verregaande brutaliteit der bende en slechts in het bezit hunner re volver. waaruit zij eenige schoten afvuur den, doch waarmede in zulke omstandighe den en in de duisternis weinig valt te doen, zagen de marechaussees het nuttelooze er van in verder hun leven in de waagschaal te stellen en konden zij slechts met groote moeite, achtervolgd door de stroopers, een veilig heenkomen zoeken. Diefstal. Hedennacht werd te Hengelo ingebroken bü den goud- en zilversmid Knoef. De dieven hebben voor ruim 400 aan gouden heerenkettiugen meegenomen, waarna ze toen per fiets vermoedelijk in de richting der Duitsche grens verdwenen. Een raadsvergadering met openbaar de bat. Zaterdag jl. om 7 uur vergaderde de raad der gemeente Gendriugen teneinde een beslissing te nemen over het verzoek van een deel der ingezetenen om een school voor M.U.L.O. op te richten. Nadat de voorzitter het voorstel had toegelicht en in dien zin uit gebreid, dat de bestaande lager© scholen ook in M.U.L.O.-scholen konden omgezet worden, stelde de heer Borren uit Breda, voorzitter van de vereeniging M.U.L.O.-Scholen de voordeeleu van het M.U.L.O.-o-nierwijs in het licht. Vervolgeus werd de vergadering een oogenblik geschorst, waarna het publiek in de gelegenheid werd gesteld zich uit te spreken. Een vóór- en een tegenstander voer den het woord. Ten slotte werd bet voorstel om een nieuwe M.U.L.O.-school te stichten, of de bestaande lagere scholen tot zoodanige inrichtingen te vervormen, met"9 tegen 4 stemmen verworpen. Schatgravei s. Te Venraai (L.) werd de zer dagen een heel oud, vervallen huisje afgebroken vertelt de „Tel.". Volgens de in den volksmond loopende geruchten, zouden de vroegere bewoners, die tot de stille potters behoorden, wel geld in den grond verborgen hebben, wat den werklieden, die met het af breken belast waren, aanleiding gaf den grond onder den kelder eens diep om te vroeten. En jawel, eindelijk stieten zij op sen ijzeren kistje. Ze hadden den schat 1 Toen 't kistje opgedolven cn geopend was, bleek het evenwel slechts.... één rijksdaalder te bevatten! Opl:cht.ing. Oplichting na eerst een ze kere eerlijkheid te hebben betoond, is een geraffineerd soort van bedriegerij. Zoo zijn sr dezer dagen eenige bewoners van West hoek (Utr.) ingevlogen. Een oudachtig man kwam in deze gemeente n.l. bij een paar personen wat eten vragen. Hij was onderweg van Amsterdam naar Utrecht en had geen geld. Men gaf den stakker te eten en ook wat geld. Na een paar weken kwam de man bij deze menschen terug en bood hun een zakje met een trosje druiven aan. Hij was, zeide hij, handelaar in vruchten geworden en bood hun de druiven aan uit dankbaar heid voor de verleende hulp. De menschen vonden dat aardig en gaven hem een fooi, daar zij de vruchten niet voor niets wilden hebben. Eenige weken daarna kwam hij weer, nu met zakjes met een peer er in en een paai- noten. Ditmaal wilde hij niets aannemen. Een paar dagen later echter kwam hij te rug, vroeg den heer des huizes te spreken, zeide, dat 't nu met de vruchten gedaan was, doch vroeg om een tegemoetkoming van een paai- gulden, daar die hem ontbraken om een wildzaakje op te zetten. Hij zou ze 1 Nov. terug brengen. Op eenige plaatsen kreeg hij aldus eenige guldens, maar sedert is hij to Westbroek niet teruggezien. (Tijd.) DE TOESTAND. Monustir is gevallen: 50.000 Turken zijn gevangen genomen. De berichten over een Tnrksche overwinning bij Tschatalidzja blij ken weer humbug. De cholera woedt he vig voort en belemmert de oorlogsdaden. In Oostenrijk wordt de stemming tegen Ser vië hoe langer hoe ongunstiger. Monastir genomen. De Serviërs, die blijken geven even goe de en dappere soldaten en even knappe aan voerders te bezitten als de Bulgaren, heb ben na langen strijd Monastir genomen. Een Turksche leger van 80.000 man met drie generaals, waaronder de dapper© Zekki- pasja, capituleerde. Daarmede is ook het Turksche Westerleger in Macedonië geheel vernietigd, en de Turk sche macht aldaar voorgoed van de baan. Er is echter om het bezit van Monastir, de hoofdplaats van Macedonië en de derde stad van Turkije, hevig gevochteneen tele gram aan de „T. Rundschau" meldde giste ren nog: „de gevechten bij Monastir zijn nog heviger dan die bij Prilep en Koenianovo. i De Turksche strijdmacht is zeer talrijk, toch zal zij zich niet lang staande kunnen houden, i Zaterdag en Zondag duurde 't schieten den geheelen dag voort. Aan den slag neemt bij na het geheele eerste legercorps onder den 'kroonprins en een gedeelte van het derde legercorps onder generaal Jankowitsj deel. De verliezen der Serviërs zijn groot, die der Turken zijn ook belangrijk. Overeen afstand van 10 K.M. voor Monastir wordt gevochten. :Het drassige gebied en de overstroomingen j bemoeilijken de operaties der Servische troe pen buitengewoon. De Servische troepen over- schreden de Zonarekarivier. De Turken trek ken zich steeds meer naar Monastir terug. De Serviërs veroverden tot nu toe vijf Turksche stellingen." Men kan er dus op rekenen dat er blijd schap is bij de Serviërs I Bij Tschatalilzja. De cholera. Het blijkt weer eens te meer, dat de Turk sche „overwinningsberichten" humbug zijn. Het telegram dat we gisteren nog konden plaatsen over een grooten zege der Turken met al die bijzonderheden der gevangengeno men corpsen en bemachtigde kanonnen, blijkt eens te meer eenvoudig logen geweest te zijn. Waarschijnlijk is een plaatselijk succesje in den grooten slag die hij Tschataldzja nog altiid wordt gevochten, tot een „overwin ning" uitgedeid, om in Constantinopel den moed erin te houden. Ziehier een dépêche, door de N. R. Ct. ver taald uit een correspondentie van den hij zonderen oorlogscorrespondent der „Berli ner Zeitung am Mittag" uit Konstantinopel d.d. 17 dezer: „In het plaatsje Aji Jovgji, onmiddellijk achter de Tsjataldzja-linie, waar v/ij den laatsten nacht ons kwartier opge slagen hadden, werden wij hedenmorgen door kanongebulder gewekt. Van de hoogte ten zuidoosten van Hademkeui in het cen trum van de Turksche stelling zag men de rookwolken van shrapnells opstijgen. Op de heele lijn was sedert het aanbreken van den dag het aanhoudend gebulder van het vuur aan den gang. In het kamp van Hademkeui sloegen de shrapnells in. Men kon de uit werking daarvan niet beoordeelen. Van de Bulgaarsehe batterijen was niets te zien. Zij moeten dus zeer goed opgesteld zijn. Tegen 9 uur des morgens werd het vuur van de machinegeweren zeer hevig. Na een half uur hield het op een plaats op deu rechtervleu gel op. Toen ik daarop in de vuurlijn wilde rijd.en, werd ik door gendarmen opgepakt en alle journalisten, die onder militaire bedek king bij elkaar gebonden worden, werden naar San Stefano gebracht. Ik kon echter nog naar Stamboel ontsnappen. In de hoofd stad teruggekeerd, werd ik met de officieele „overwinningsberichten" ontvangen!" Hoe het intusschen met den strijd is afge- loopen, daarover is geen nieuws. De Bulga ren vertellen niets, en de Turken liegen, zooals gewoonlijk. Maar wel weten we uit de beschrijvingen der correspondenten, hoe ontzettend de c h o 1 e r a-p 1 a a g is, die nu snel het Oosten, als gevolg van den oorlog, bedreigt. Ziehier een stuk uit een correspondentie van een verslaggever, die binnen de Turk sche linie is: „Op den weg liggen duizenden stervenden en dooden en volgens authentieke berichten sterven dagelijks langs de heele linie 5000 man. Op den rit erheen kwam ik dozijnen van groote graven voorbij, die door steen- lioopen kenbaar gemaakt waren. Lieden met draagbaren zijn onophoudelijk aan liet werk om de dooden op de wagens te laden. Waar heen ik ook kijk, overal vertrokken gezich ten en verstijfde, ten hemel geheven han den. Slechts zelden lieeft men de lijken toe gedekt. „Hoe dichter ik hij den spoorweg kom, des te treuriger wordt het schouwspel. De wild ste fantasie kan het vreeselijke nog niet voorstellen. Hier liggen op een wagen tien mannen, waarvan vijl' nog levend, met half gebroken oogen, en vijf reeds dood zijn, maar de uitdrukking van het lijden, waaronder zij bezweken, nog op het gezicht. „Thans hereik ik liet station, een dooden- veld. Ik stap door lioopen lijken lieen en door een menigte steunende menschen, die spoe dig uit hun lijden verlost zullen zijn. De ver trekkende trein is vol met cholera-patiën- ten. Ook liier liggen dooden en levenden, wien het niet gelukt is in of op de veewa gens te klauteren, om daar te sterven, door elkaar. Niemand let er op. „Men tracht nu de ziekte meester te wor den. Alle wegen in de nabijheid van het sta tion zijn met chloorkalk bestrooid en ook is er een kring getrokken om de tenten. De ziekte laat zich echter niet meer tegenhou den" En hier is een verhaal, door de N. R. Ct. vertaald uit een correspondentie in de Fran- sche „Journal": „Ik durf, zoo seint deze correspondent o.m., niet het aantal lijders te noemen, dat ik over een afstand van 20 kilonieter ellendig zag liggen, te midden van onverschillige troe pen, die zich voor het gevecht gereed maak ten. Maar van de ware ellende had ik uog niets gezien; die wachtte mij bij mijn terug keer, komende van Derkos. Ik was er in ge slaagd, door de afzetting van den gezond heidsdienst heen te komen en Hademkeui te bereiken. Geen verbeelding is in staat de gruwelijkheid te beseffen van het schouw spel, dat ik zag en het zal als een nachtmer rie, waar ik mij niet van los kan maken, in mijn berinnering blijven. De zieken waren naar dit dorp vervoerd in zoo'n groot aan tal, dat het niet mogelijk geweest was hen allen op te nemen in de enkele ambulances, waarover men in schuren of andere lokalen beschikte. Er lagen reeds honderden kada vers op den grond, die een ontzettenden stank verpreidden. De lijders werden tegen een muur geplaatst en stierven. En zoo leek het dan, alsof zij nog rustten. Hoopen lijken be lemmerden op sommige plaatsen het ver keer in de straten van Hademkeui en terwijl ik een blik sloeg op al dit verschrikkelijke, was de aanvoer van zieken geen oogenblik opgehouden. Men moest er weldra aan gaan denken, lien elders onder te brengen. In den namiddag werd er een trein gevormd en meer dan 2000 lijders aan cholera werden er in geladen. Ik ben sedert dien te weten ge komen, dat een derde dier zieken gestorven was, toen die deerniswaardige trein einde lijk Konstantinopel bei*eikte" Zoo is de hand des Heëren gekomen over de Turken: allerlei verschrikkelijke ziekten decimeeren het leger en de bevolking, en Constantinopel, welks waterleiding nu be smet is door de cholera-bacillen, wordt be dreigd met het grootste gevaar Het einde moet mi gauw komen 1... Do verbrokkeling van liet Turksche Rijk. Het blijkt van overal en meer en meer, dat het Turksche Rijk geheel uiteen dreigt te vallen. De opstanden, die tóch reeds ja ren lang overal woedden, laaien uit aan alle kanten: uit Syrië, uit Arabië, uit Klein- Azië, overal komen berichten dat men zelfstandigheid wil, en het gezag des Sultans niet meer erkent Dit is het einde van de Turksche groot heid. inderdaad 1 Oostenrijk en Servië. De verhouding tusschen Oostenrijk en Ser vië is zeer verscherpt en bekend wordt met welke wreedheid de Serviërs optreden tegen de Armeniërs, en dat de Oostenrijksche con suls in Macedonië worden gevangen gehou den. Zelfs heet het dat de consul in Prizzzen gedood is, in ieder geval heeft men geen berichten van hen en de Serviërs vertikken het, op de diplomatieke vertoogen uit Bu dapest te antwooren. Zoodoende wordt Oostenrijk geprikkeld en de houding van Servië zet in heel de monarchie veel kwaad bloed. De Weensche pers noemt het optreden van Servië een on gehoorde kwaadwillige overtreding van het volkenrecht, en de openbare meening ver langt krachtiger tegenmaatregelen. De eisch van het Oostenrijksche departe ment van huitenlandsche zaken aan de Ser vische regeering moet nu zoo gesteld zijn, dat Servië geen uitvluchten zal kunnen ge bruiken. Berchtold, de Oostenrijksche kanselier, heeft gisteren te Budapest in de deligatie een verzoenende, gematigde en vrij geruststel lende verklaring afgelegd. Met Servië wordt nog onderhandeld, vertelde hij. Uit Saloniki. Bij de ontploffing van het kruithuis te Saloniki zijn 312 gevangen Turken omge komen en 430 gekwetst. Een gerucht wil, dat deze ontploffing te wijten is aan twee Bulgaarsehe hoofden, als wraakneming' over de vernietiging van hun benden door de Turken. Volgens een andere lezing, hebben Turken de ontploffing veroorzaakt. (Men zie verder onze telegrammen). Geheimzinnige verdwijning van een Duitsche barones. Een geheimzinnige verdwijning brengt Scotland Yard, het Londensche hoofdbureau van politie, in rep en roer. De verdwenen dame is de barones Ellen von Lauromtrof- fen, een welbekende figuur in Berlijnsche hofkringen, particuliere secretaresse van een der intieme vrienden des keizers, en herhaal delijk draagster van geheime politieke mis sies. Dus een ware Conan Doyle-heldinl Met een zeer belangrijke vertrouwelijke missie was zij in October te Londen aangekomen. Den 14 October ontving zij in haar hotel een geheimzinnig telegram, waarop zij onmid dellijk een telegrafische postwissel van 2500 frs. naar een bank te Wiesbaden zond. Twee dagen later legde zij een hevige ontroering aan den dag, toen zij een brief uit Milaan ontving. Zij bevond zich toen in gezelschap van den Engelschen letterkundige Le Queux, tot wien zij zeide: „O, u weet niet wat dat zeggen wil! Men wil mij berooven. Ik moet Londen verlaten!" Zij bestelde per telegraaf een kamer in Keulen en nam den trein naar het vasteland. Zij zond een telegram aan den heer Le Queux, waarin zij haar vertrek naar Keulen aankondigde, doch men vernam niets meer van haar. De letterkundige meent, dat zij gevangen gehouden wordt door lieden, die een aanzienlijk losgeld willen bedingen. Allen die het leven liefhebben en wie heeft het niet lief? spannen zich in om iederen dag zijn grootste hoeveelheid nut en genoegen te doen voortbrengen; zij be treuren bitter de verloren dagen, de dagen die niets hebben voortgebracht dan lijden, de dagen van ziekte. De zieke menschen die de behandeling met de Pink Pillen volgen, verminderen, in de grootst mogelijke mate, het aantal dier ver loren dagen, het aantal der dagen van ziekte. Ziet eens bij voorbeeld hoe snel Mejuf frouw Wilhelmina Borkens te Amsterdam is genezen na de behandeling met de Pink Pil len te zijn gaan volgen. „Ik was tot zulk een toestand van bloedar moede vervallen, dat ik om zoo te zeggen ongeschikt was mij te bewegen. Mijne bee- nen konden mij niet meer dragen ik was terneergeslagen en bleek, en het scheen mij alsof ik geen droppel bloed meer in mijne aderen had. Geen enkel middel had mij de verloren krachten kunnen weergeven en ik gevoelde dat ik met groote stappen naar een nog erger kwaal ging. Een mijner nich ten was door de Pink Pillen genezen en ik dacht dat die pillen misschien ook iets voor mij konden doen. Ik heb dus de Pink Pil len genomen en ik ondervond er spoedig do weldadige uitwerking van. Dank die pil len ben ik in weinig tijd hersteld. Ik heb al mijne krachten, mijn eetlust en mijn klem- herwonnen. Ik lijd niet meer en er is geen spoor van mijn lange ziekte bij mij over." Mej. Borkens woont bij hare ouders, Spaarndammerstraat no. 34, Amsterdam. De Pink Pillen zijn het beste herstellings middel dat te gebruiken is ter overwinning van den noodlottigen en gevaartakoja toestand van lichamelijke neergedrukte «1 #.e op acu te ziekten volgt en in het bljW'.der op de griep en den typhus. De Pink Pillen wekken de werking van alle organen op, onderhouden de eetlust, begun stigen de spijsvertering, versterken de ze- nsuwen. Hunne gelijktijdige werking op het bloed en op de zenuwen te stelt hen in staat de volgende ziekten te genezen: bloedarmoede, zenuwzwakte, witte, vloed, onregelmatighe den, rheumatisehe pijnen heupjicht. ZH zUn verkrlf gba»r a 1.10 per doos eu 4 ts per res dooien ba het Qeneraal-uepM der Pink Pillen, van Eegbenlaaa 22, buit te Amsterdam: voor Haarlem enOmatreken ba de firma'a 1. J.Qöppinger Oroote Houtitraatl47a, W. A. Bcbonteu, dro gist te Lisse. Euverder ba verackiliende Apothekers en drogisten, .VERKOCHT 'HEEMSTEDE. Een huis met erf en tuin, koetshuis en stalling aan de Kerklaan, ver kocht voor f 6300 aan Jansen Hendriks, q.q. Een perceel tuingrond, gelegen achter het vorenstaande, is opgehouden. TE VERKOOPEN: [Woensdag, 20 November. BEVERWIJK. Hotel ..de Zon" 12 uur Not. G. D. Boerlage en M. Donker. Openbare Verkooping. Aan den Koudenhorn half 11 uur. Mak. D. Mello. Deurw. D. A. W. Hens- kes. Verkooping Houtwaren. VET.SEN, GEMEENTEZAKEN. Wij ontvingen niet minder dan elf raads stukken tegelijk en liet was ons onmogelijk er gisteren in ons blad mededeeling van te doen. Er is o.a. bij een voorstel van B. en W„ een stratenplan tot verbinding van Velseroord met IJmniden, n.m. goed te keuren het plan tot exploitatie van bouwgronden der Amster- damsche Ballast Mii„ onder verschillende voorwaarden. Dt commissie van Openbare Werken adviseert aan te schaffen: 2 vuilnis wagens, 1 handwagen voor een straatreini ger, 1 handlier, 1 beerzuigmachine met toe- behooren en 1 veegmacliine. B. en W. stel len voor te benoemen een opzichter voor het toezicht op den reinigingsdienst, straten en pleinen, met een jaarwedde van 900, perio dieke verhooging van 100 na 4, 8 en 12 dienstjaren enz. De raadsleden Boer en Polderman Jr. stellen voor de jaarwedden van de Ambtenaren ter secretarie en daar mee gelijkgestelden te hei-zien en te verhoo- gen, terwijl de raadsleden Mulder en Sant de jaarwedde van den secretarie-commies, die chef is over een afdeeling, te bepalen op 1100 met 3 vierjaarlijksche verhoogingen van 100. Statuten. De St. Ct. bevat de sta tuten van de Mij. tot exploitatie van onroeren de goederen „Gemeenschappelijk Bezit, al hier. Doel: het koopen of op andere wijze in eigendom verkrijgen, exploiteeren, admini- streeren en vervreemden door verkoop als anderszins van in Nederland gelegen onroe rende goederen. Duur: 50 jaren. Kapitaal: f 20,000, verdeeld in 40 aandeelen van f500, waarvan 8 geplaatst en volgestort. Het be stuur is opgedragen aan 2 directeuren. IJMUIDEN. De storm. De logger KW 70 (Twee Gezus ters), welke Zaterdag zonder vangst naar hier terugkeerde, heeft door den storm de ge heele vleet verloren. Statuten. De St. Crt. bevat de sta tuten van de Zeevisscherij Maatschappij „Uni on", alhier. Doel: de uitoefening van de zee visscherij in haren vollen omvang, het ver- koopen van de opbrengst daarvan, het varen van koopvaardijgoederen, alsmede het slee pen van schepen en het verleenen van as sistentie aan in nood verkeerende vaartuigen en voorts al datgene, wat met een en ander in onmiddellijk verband staat, maar met dien verstande, dat de vennootschap nooit meer mag bezitten dan één trawler. Duur: 25 ja ren. Kapitaal f 30,000, verdeeld in 30 aan deelen van f 1000, waarvan 10 geplaatst en volgestort. De vennootschap wordt bestuurd door 2 directeuren. Voor de eerste maal zijn benoemd tot directeuren, de heeren G. Dek ker en E. Tol, beiclen visehhandelaar, al hier. HEEMSKERK. Prins Hendrik op jacht. Gistermorgen ar riveerde Z. K. H. Prins Hendrik per auto alhier, om deel te nemen aan een jachtpartij in de Heemskerker duinen van Baron van Tuyll van Serooskerken. De jachtpartij werd gehouden onder begunstiging van fraai herfstweder. In liet geheel werden 1227 stuks wild buit gemaakt, t.w. 763 fazanten, 40 ha zen, 1 snip, 423 konijnen. HILLEGOM. Kracht door Oefening. Deze gun stig bekende gymnastiek- en sckermvereeni- ging geeft Dinsdag 26 dezer haar 1ste uit voering van dit seizoen in hotel Flora. Het is wel jammer, dat deze samenvalt met deu eersten „L'Amitie"-avond. Soirée-musicale. Hillegom wacht een kunstavond van den eersten rang. Dins dag 17 December zullen wij in de gelegenheid worden gesteld, iets buitengewoons op muzi kaal gebied te genieten. Dan treedt in hotel Sistermans op de violist J. C. Tuin uit Haar lem, de zangeres Mej. Herm. Scholten en de bekende Haarlemsche musicus Philip Loots. Mej. Scholten zal o.a. de bekende kin derliederen van den heer Loots zingen, waar bij de componist zelf zal accompagneeren Een belangrijke avond dus! SASSENHEIM. Veroordeeld. De Haagsche Rechtbank heeft gisteren G. M. S., roeier, visscher en koopman te Rotterdam, wegens inbraak in het kantoor van den bloembollenkweeker Rose te Sassenlieim, overeenkomstig den eisch, tot vier. jaar gevangenisstraf, veroor deeld. NOORDWTJK. PRAATJE OVER BLOEMBOLLEN. Twee hollenkweekers hebben de tulpen bollen, die zij aan den bodem hadden toever trouwd, weer opgenomen, toen ze zagen, dat het stuk land, waarop ze stonden, veel over eenkomst had met een moeras. Twee bloemisten, die elk jaar veel doen aan forceeren van bolbloemen, nl. de heeren D. L. Grullemans en Jan Soeteman, hebben van 't jaar zoo goed als gelijktijdig tulpen in bloei. Jan Soeteman heeft enkele en rose Ducjes en Proserpine in bloei. In 1910 had één der heeren eerst einde November, en in 1911 de heer Soeteman den 20 November tul pen in bloei. Dit jaar hadden zij beiden op 14 en 15 Nov. de bloemetjes te zien. Er is dus van jaar tot jaar verbetering te bespeu ren. Tot slot dat is ons derde babbeltje willen we nog eens met een feit aantoonen, dat 'tmet de vermenigvuldiging van de gla dioli ontzettend hard gaat. De heer N. M. A. beeft een nieuwen gladiolus, „Bordeaux", zoo genoemd, omdat de kleur dezelfde is als van Bordeaux-wijn. Daarvan was verleden jaar nog maar één bol met een aantal kralen, te zaïuen zóóveel, dat de lieer A. er twee regel tjes van kon zetten. Thans heeft hij er van gerooid: 41 flinke bollen en 1400 groote kra len, zoodat hij er in 't voorjaar een bed van planten kan. Of 't ook liard gaat! Dan is er ook eigen lijk nooit geld in te verliezen. Personalia. Bij Kon. besluit is met ingang van 16 Januari benoemd tot directeur van •het post- en telegraafkantoor alhier, de. heer P. Zwart, thans idem te Coev/mlen. HAARLEMMERMEER. Een reuzenbiet. Door K. Lewfi to N.-Vennep werd op zijn land een suiker biet gerooid, die de buitengewone lengte heef van 1 Meter 75 cM. De rooier, een flink persoon, moest het tegen de biet in lengte afleggen De veldarbeid ïs nog zoo in vollei gang en legt nog zoodanig beslag op iedei en alles, dat de landbouwwintercursus te Hoofddorp, die 2 November 1.1. is geopend, tot 30 Nov. is gestaakt geworden. Zooiet/ kwam tot nog toe niet voor. De onderhandelingen afgebro ken. Naar wij vernemen zijn de onder handelingen tusschen de vereeniging tot op richting eener weegbrug' op het spoorterrein t© Nieuw-Vennep en de Holl. Spoorwegmaat schappij, welke reeds zoo ver gevorderd wa ren, ten slotte afgesprongen op de hooge eischen, door die Maatschappij gesteld, be treffende verplicht Vervoer, enz. Het is be paald jammer dat dit zoo geloopen is. BURGERLIJKE STAND UITGEEST. Geboren: z. van P. Barendregt en G. Glijnis. z. van W. J. H. Sangers en A. W van Hoorn z. van T. Berkhout ei G. Rijs. Getrouwd: J. Vonk, weduwnaar van G Smits, en F. Siemonsma. ALKMAAR. Geboren 16 Nov. d. van P Dubbeld en W. v. Zalinge. 7 7 Nov. z van Wilhelmus Zeek en M. Veldbo. r. Overleden; 16 Nov. H. J. Gewaltig 65 jaar. HAARLEMMERMEER. Geboren:2z. v A. M. de VriesTiebout. d. van G. Ver- hoeveBalk. Overleden: E. Blokker, 3 m. L. Krijnen, 71 j. Rectificatie. In ons nummer van gis terenavond zijn in 't verslagje van het „Re- traitefonds" een paar kleine fouten geslo pen. Er stond nl. dat 15 leden zich opga ven voor de retraite van 25 Januari, d, m. z. van 47 Januari. En niet zal vooi de oud-retra.itanten een „collecte" worden ge houden maar wel „recollectiedagen". Reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage. HAARLEM'S ZANGGENOT. De Liedertai'el Haarlem's Zanggenot, geeft op Donderdag 21 November a.s. een con cert, zooals wij reeds gemeld hebben in de Vereeniging, met medewerking van Mevr. Anna RisRoll, piano, en de lieeren de Sterke, viool en Klatte, violoncel. Het mannenkoor zal o.m. uitvoeren een nieuwe compositie van den directeur, den heer N. H. Andriessen. Gaarne vestigen wij de aan dacht op de advertentie in ons nummer van heden. VOLKSLIEDEREN-CONCERT. Het geheel-onthouderszangkoor „Kunst A* delt", directeur d e heer P. de Nobel, geeft op Vrijdag' 22 November een volksliederen- concert. Daarop zullen meewerken mejuffr. Hermine Scholten, zangeres, alhier, het gem. dubbel kwartet „Kunst Adelt" en mej. Ré Levie, Bloemendaal, begeleiding. Het is voor waar een uiterst lofwaardig idéé, een avond te wijden aan den rang van het Volkslied uit de meest beschaafde landen van Europa en enkele daarbuiten, want zoo'n avond kan zéér belangwekkend zijn. Uitgevoerd zullen worden volksliederen (behalve Hollandschc en Vlaamsche) uit Duitschland, Frankrijk, Engeland, Amerika, Italië, Scandinavië en Rusland. Een programma dus van groote verscheidenheid. Voor iedere afdeeling staat een korte, zakelijke verklaring van den volkszang in dat land en het ontstaan er van, terwijl de directeur een zéér belang wekkende Inleiding over den Volkszang in het tekstboekje geschreven heeft. Daarin staat o.a.: „Zooveel mogelijk zijn de koor liederen, waar geen afbreuk gedaan werd aan het karakter, in het Hollandsch ver taald en worden in deze taal gezongen. Toch hebben wij gemeend een deel der liederen in hunne oorspronkelijke taal te laten, ten einde het eigenaardige karakter en de lo cale kleur des te meer te doen uitkomen. Immers, vooral bij het volkslied zijn de klank der woorden en de toon innig met el kander, .verbonden." VERTELMIDDAG. De bekende kinderschrijver, de heer Chr, v. Abcoude gaf Zaterdag in de Kroon een vertelmiddag. Tegen 2 uur waren vele joe lende kinderen in de Kroon aanwezig, maar doordat de heer Van Abcoude den trein had gemist, kon eerst later begonnen worden. Op de hem eigen manier vertelde de heer van Abcoude eerst van „Het betooverde kas teel," waarmede hij al direct de volle aan- aandacht van de kinderen had en een da verend applaus oogstte. Verder droeg de heer van Abcoude eenige liedjes voor, die ook zeer in den smaak vielen. De geestdrift en het gejuich stegen échter ten top, toen eenige vertooningen gegeven werden met de Hollandsclie poppenkast, waar bij Jan Klaassen met zijn grappen hen het meest deed lachen. De kinderen amuseerden zicli kostelijk en ook de vele ouderen, die met de kleinen waren meegekomen, genoten zelfs niet wei nig, BURGERLIJKE STAND. Getrouwd: 18 November. H. J. J. Schneider en A. J. Pauw. Geboren: 13 November, z. van M. T. Cartonvan Wort. 16 November, d. van J. KluijtKuperus. z. van C. Philippo —Baas. -7, z. van L. C. M. van Schuilenburg Koenders. d. van M. JHesselink Ja cobs. d. van R. van Es—de Lang. 17 November, z. van W. J. van Schagen— Staphorst. d. van M. Smeets—Mooij. d. van A. M. Hoogervorstv. d. Valk. 18 November, d. van J. S. LinkeSteeu- meijer. z. van G. Vissers—Hetem. Overleden: 15 Nov. W. G. C. Conijn 78 j. Jansstraat. 16 Nov. M. C. Wesselingh Vogels 92 j. Ged. Oud© Gracht. 17 Nov. D. M. van de Kasteele—Bron 77 j. Zijlweg. D. 6 maanden d. v. Dr. G. H. Mulder, Kenaustraat 6-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 2