Laatste Berichten. wetenswaaUig Allerlei. Nieuw Schimmenspel. HOHEIT NIEUWS Uil HEN UKUREN. Woensdag 20 November 1912, BETREKKING6IÜS Adirertentilii, Schouwburg „DE KRUfih", Wiener Operette Ensemble Brongebouw. Aanbestedingen. Sociale berichten Herkmeuws. Leger en Vloot. üiar kt nieuws Scheepvaartbenchten Uns Weerkenen'. Vrijdag U November 1912 Foyer Schouwburg KO DONCKER'S De Liefde door alle tijden. woementuatl DE SULTAN BIDT OM VREDE. Smedestraat. Enfrée f I. Zaterdag 23 Péov. 8 Uur (Dir. EGOMf. JANTSCH). Tanzt Was Ier. Haarlem's Muziekkorps Dir. CH. P. W. KRIENS. Aanvang 8 uur. NEDERLAND EN ZUID-AFRIKA. Op initiatief van een voorloopig comité fvag tegen gisteravond eeue vergadering be legd in „De Nijverheid" aan de Jansstraat, teneinde wederom te komen tot de oprich ting van de tijdelijk opgeheven afdeeling Haarlem en Omstreken van de Neder- landseh-Zuid-Afrikaansche Vereeniging, die vóór eenige jaren verdween bij gebrek aan belangstelling. Een vrij groot aantal personen had aan de hitnoodiging van het comité gevolg gegeven. De beer Dr. de Geer nam voorloopig liet Voorzitterschap waar en heette allen welkom, daarna kort uiteenzettende het doel van deze Vergadering. Daarna gaf hij de verdere lei ding der vergadering over aanden heer Mans veld. lid van het: hoofdbestuur van den Ned. Afi'ikaansche Vereeniging, en oud-snperin- ten da ut vkn liet onderwijs in Transvaal. Met hartelijkewoorden, hein blijkbaar in gegeven door zijn warm-voelend hart voor Zn id-Afrika, prees de lieer Mansveld de op richting aan van deze nieuwe afdeeling, Waartoe, meende; bij, het verblijf van eenige bekende Afi'ikaansche voormannen in ons midden en hun geestdriftig woord vooral heeft bijgedragen. De spreker prejes de oprichting dezer nieu we afdeeling, dén bloei der Ned.-Zuid-Afri- kaansche Vereeniging en het ijveren voor Zujd-Afrika aan als oen plicht, die op ons rust, niet minder om Nederland zelf, dan óm Zuid-Afrika. Spr, noemt het geen sentimen taliteit, maar eeh welbegrepen eigenbelang, om de vereeniging, die nu 32 jaar bestaat, te stepnen. Onze positie in de rij der Europee- sche mogendheden is nu juist geen op den voorgrond tredende. Komtjn Zuid-Afrika een krachtig volk, dat aan ons verwant is, dan zal dat ons aanzien en onze positie verster ken en ons meer gewicht doen leggen in het Europeesch evenwicht. Dit is het politiek be lang, dat wij hebben bij een krachtig Zuidr Aüika, wnartoè wij moeten medewerken, maar er Zijn ook andere redenen voor ons om Zuid-Afrika te helpen. Spr. roemt dan Zuid-Afrika als een goed land voor onze jongelui. Zij kuipen daarheen gaan, zonder hun verleden, hun taal, hun gewoonten enz. te verloochenen. In een enkel opzicht stelde spr. Zuid-Afrika zelfs boven Indië of Au stralië. Ook is van belang dat de Holland- sche lezerskring wordt uitgebreid, teneinde de Nederlandsehe persproducteu vóór meer deren genietbaar te maken. Ook daarvoor is Cen Hollandsch Zuid-Afrika noodig. Na nog een krachtige opwekking stelde de voorzitter nu de vraag of de aanwezigen be reid waren mede te wex'ken tot oprichting van de afdeeling. Allen stemden daarin toe sn behalve de aanwezigen, die zich als lid of begunstiger opgaven, waren nog tal van adhaesiebetuigingen ingekomen van perso nen, die verhinderd waren tegenwoordig te zijn, doch niettemin lid wenschten te worden. Verder zijn reeds een twintigtal personen in 'le omgeving van Haarlem en omstreken, (welke streek de nieuwe afdeeling zal omvat ten) lid der vereeniging, zoodat gisteravond een vrij sterke afdeeling der Nederlandsch- Zuid-Afrikaansehe Vereeniging tot stand kwam. Op voorstel van eeu der leden werd nog geen definitief bestuur gekozen, maar zal liet voorloopig comité, dat de circulaire tot byeeijroeping der vergadering ondertee- kende, zijn taak nog blijven waarnemen tot een volgende vergadering, waarin een defi nitief bestuur zal worden gekozen. Ds. J. B, Schepers stelde nu voor dat het werk der Boekencommissie oor Zuid-Afrika dat sinds de opheffing der vorige Zuid-Afri- kaansche afdeeling door de afdeeling van het Alg. Ned. Verbond is behartigd, nu door de beide «fdeelingen zal worden voortgezet. Dit werd goedgevonden. De heer Schepers beval het werk in do belangstelling der aan wezigen aan. Dr. J. B. Schepers stelde nu voor dat het liet hoofdbestuur der Ned. Zuid-Afrik. Ver eeniging, voor alles wat de vereeniging en het bestuur heeft gedaan voor den bloei van Zuid-Afrika en daardoor in het belang van Nederland. Dit mag, volgens dezen spr., wel zeer op prijs worden gesteld. Hulde bracht hp nog p het bijzonder aan Dr. Mansveld, voor alles Wat lp' persoonlijk in het belang van Zuid-Afrika en in dat der vereeniging heeft gedaan. In krachtige woorden wekte spr. de üieuwe leden op om voor den bloei van Zuid-Afrika te ijveren, dat hy in het be lang noemde van do ijveraars zelf, van hun kinderen en van hun nageslacht. Alleen wees spr. slechts op Pet feit, dat de handel van Zuid-Afrika in de laatste vijf jaren steeg van 500,000 pond tot 5 millioen. Met woord eu ge schrift moeten de leden voor Zuid-Afrika op komen. Een der aanwezigen stortte, staande de Vergadering, eeti paar honderd gulden in de kas der nieuw-opgerichte afdeeling. Door de aanwezigen werden verschillende vragen ge steld nopens dn vereeniging, de afdeeling en nópens Znid-Afrikt. Op aangename wijze' Vvérdeu deze beantwoord door den voorzitter en door ieder, die wat te antwoorden meende te hebben. Daarna werd de vergadering ge sloten. VEREENIGING „HAERLEM". De vereeniging „Haerlem" heeft hare le den uitgenoodigd tot het deelnemen aan een „historische wandeling" op Zaterdag 23 No vember a.s. hier ter stede, waarbij bezocht zullen worden liet Museum van Stolk, de Vlecschhal en de kerkeraadskamer der Ev. Luthersche gemeente aan de Witte Hee- icnsteeg. CURSUS IN DE KATIT. GELOOFS- EN ZEDELEER. Oj) den hedenavond in de Kathedraal te "ouden cm-sus in de Kath. Geloofs- eu Ze- 'lelcer zal worden gesproken over de afla ten. GEMEENTEZAKEN. Aankoop van grond. B. en W. vragen machtiging een perceel pond aan te koopen, gelegen ten zuiden in het verlengde van het Vóorhelmplein. Jeze grond wordt onmiddellijk na aankoop ^stemd voor openbaren weg, De aankoop «tengt een kosten mede van f 6800die Toor de openbare werken f 3000. Ouderwijs. He heer D. H. Prins Jr., onderwijzer aan tenool no. 9, vraagt tegen 1 Januari 1913, Lf 2°odanig eervol ontslag, wegens zijne noeming tot onderwijzer te Apeldoorn. Benoemingen. ycrvulling van de open plaats, dié pntstaat op l Januari 1.913 in de Commissie van Toezicht op het gemeentelijk museum, door het periodiek aftreden van den heer E. H. Krelagen, worden aanbevolen, de heeren II. Krelage, worden aanbevolen, de heeren B. en W stellen voor met ingang van 1 Januari 19 den heer J. A. Reus, te be noemen tot Directeur van het gemeente-elec- triciteitsbedrijf. Tot nu toe was de heer Reus, bij wijze van proef als zoodanig werkzaam. [T entoon stelling é- medailles. De. Vereeniging tot Bevordering der Pluim veehouderij en tamme konijnenteelt in Ne derland, afd. Haarlem en Omstreken, houdt 20—22 December, a'Ir'er, ecne tentoonstelling en verzocht den Raad daarvoor eene eere- prijs beschikbaar te stellen. B. en W. stel len voor f 30.voor dit doel uit te trekken. FAILLIET VERKLAARD. Bij vonnissen der Arr. Rechtbank alhier zijn heden 5 n staat van faillissement ver klaard: D. Dubbeldam bakkersknecht alhier, Be ï'ekh öy destra atA. M. van Bilder.beek, winkelierster alhier, Fr ankestraat; J. W. v. BÜderbeek, winkelierster alhier, Frankestraat. N. J. F. van Dam, alhier, Groote Markt Reehter-commissaris Mr. H. v. Loghem de Josscling de Jong. Curator in 1 en 4, Jhr. Mr. F. W. v. Styrmn en 2, 3, Mr. J. II. Monnik. V OPGEHEVEN. Door de Arr. Rechtbank alhier is "dij s nis. van heden opgeheven het faillissement van J. Dekker, melkslïj ter alhier, uitgespro ken 2.2 October j.l. KEGELEN. Zondag is op de kegelbanen van hotel Brinkmaan liet aangekondigde groot natio naal kegelconcours aangevangen, uitgeschre ven door de kegelelub „Waterpas". Door den voorzitter, den lieer M. Besier, werd de wed strijd met een hartelijk woord geopend. Er was veèLbelangstelling. De wedstrijden wor den gehouden op 24 November, 1, 8 en 15 De cember; de eeerewedstryden op 22 Decem ber; de personèele wedstrijd en de Hambur ger telling op 24 November, 1, 8,15 en 22 Dee. De uitslag van den baanwedstrijd op Zon dag jl. is als volgt: Volharding II 189; Vol harding I 282; Phoenix I 323; Phoenix II 252, allen uit Haarlem; Recht Vooruit I, Hilver sum, 282; Rechtvooruit II, 219; H. v. K. 222, Haarlem; Hout of fout, Overveen, 262; Da- miaaten 239; Prins II 198; Centraal 253; Prins I 297 en Hard gaat-ie 203 houten, alle uit Haarlem. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug- to bekomen bijHeins, Ridderstr. een geit; W. J. Bloemers, villa „Berg en Dal", Overveen bij het station, een hond; J. Booda. Parklaan 21, een pakje waarin wol, brei" 'den, veters en knoopjes; J. Harten- dor 'straat 5, een insigne van Henge- laa. J. Vastenouw, Groot Heiligland .42, een horloge; G. Petersen, Spoorwegstr. 8, een jongensjas; J. Hes, 2e Zuid-Polderstr. 7, een horloge; J. Heerens, Doelstr. 24a, eene damesportemonnuie met inhoud; J. Dronscho- ten, Holsteinstraat 19, een broche; A. hoos, Prinsen Bolwerk 4, een zakdoek; C. Smit, Gierstraat 37, een heerenhandschoen; Mej. C. Kortekaas, Burgwal 67, een rijwiellan taarn; W. Dam, Gen. Joubertstraat 15, een manchetknoop; Mej. L. Nibbcring, Leidsche Zijstraat 1, een kindermutsje; J. Koer, Pres. Steynstr. 24, een haarkam. AAN TE BESTEDEN. Woensdag 20 November. ZANDVOORT. Ten Raadhuize, 11 uur. B. en W. Het bouwen van oen Machinegebouw en een woning voor den Machinedrijver met bijbehoorende werken. TJ1T DE SIGARENNIJVERHEID. Gistermorgen zijn, zoo meldt Het Volk, de sigarenmakers in Den Boach algemeen in staking gegaan. Er staken 200 leden van den modernen bond, ruim 500 katholieken, 150 federatie-leden en 13 christelijken. Te Breda hebben de georganiseerde siga renmakers aanzegging gekregen, dat zij a.s. Zaterdag zullen worden uitgesloten. Mocht de staking Den Boscli worden opgeheven, dan zal dit worden ingetrokken. BENOEMINGEN. Z. D. H. de Bisschop van 's Bosch, heeft benoemd tót pastoor der nieuw opgerichte parochie Keidonk (Eerp): den WelEerw. heer J. P. Bogaerts; en tot kapelaan te Kerkdriel: den Eerw. heer J. L. Gudde, priester van het Seminarie. ZESTIG-JARIG JU BILE. Met grooten luister heeft de Aartsbroeder schap „De II. Familie" (afd. mannen) in de O. L. Vrouwekerk aan de Keizersgracht te Amsterdam Zondag haar zestigjarig be staan gevierd. Om half elf droeg Z. D. H. Mgr. J. C. Meeuwissen C.s.s. R., oud-aposto- liseh vicaris van Suriname en stil-bisschop van Prusa een H. Mis van dankzegging op, en celebreerde des avonds het pontificaal Lof. SCHOTEN. St. Gerardus Majella. De tuinbouwvereen. onderafd. van den Ned. R. K. Volksbond afd. Schoten, „St. Gerardus Majella", zal eene openbare vergadering houden toeganxelyk voor alle R. K. tuinders, en arbeiders, in het café van den heer J. Böhms, Hoogelinger- weg te Santpoort, op Donderdag 21 Novem ber, des avonds om 7 uur precies. De lieer C. Schipper, voorz. van bovengenoemde ver eeniging, zal spreken over: vakbelangen en tuinbouwtoestanden. In verband met de belangrijkheid van de besprekingen, is het wenschelyk dat alle tuinbouwers aanwezig zijn. SANTPOORT. Z. K. H. Prins Hendrik. Morgen neemt Z. K- H. Prins Hendrik deel aan een jachtpartij op het buiten van den Oud- Minister Cremer, op Duin-cn-Kraidberg al hier. OVERVEEN. Een legaat. Naar de .„Ned." verneemt, heeft mevr. de wed. v. d. VlietBorski, on langs alhier overleden, aan de Vereen, tot bevordering der Homoeopathie f 10.000 ver maakt. Onbestelbare stukken. Gedurende de eerste helft der maand 1912: A. Ileckert, Bloemen- daal; Heinrich Bramert. Witte" ÏDnitsehl. HEEMSTEDE. Kruisverbond. Maandagavond werd door ons kruisverbond een vergadering ge houden. De voorzitter herdacht in zijn ope ningswoord den hier op 13 Oct. 1.1. gehou den drankbestrijdersdag welke in alle op zichten zoo uitstekend geslaagd is. Als ge volg hiervan werden 7 nieuwe leden, waar onder vier geheelonthouders, geïnstalleerd. De lieer A. Wassenaar brengt een keurig uit gebreid verslag nit als afgevaardigde naar de onlangs te Gouda gehouden Diocesane bondsvergadering. Uit de behandeling van eenige vragen uit de Catechismus voor Drankbestrijding ont stond een leerzame discussie. En aldus had de vergadering een zeer aangenaam verloop. IJMIJIDEN. Johanna. Door een sleepboot van den sleep dienst Vischploeg, is het gestrande zeilvaar- tuig Johanna vlot gebracht. Omdat bet schip veel water maakte, is het aan den grond ge zet in de buitenhaven. Geen landweeroefeningen. De Avondpost verneemt, dat in 1913 geen landweeroefeningen tot bet verrichten van werkelijken dienst onder de wapenen zullen worden gehouden. HAARLEM, 18 Nov. Groentenmarkt. A'p- J pelen aang. 82 verk. 50 H.L. f 5—10; Aard- J appelen aang. en verk. 30 H.L. f2,60; Pe ren aangev. 53 verk. 30 H.L. f 510; Bloem kool aangev. 2000 verk. 1500 stuks f 0.08- 0.12; Roodekool aangev. 7000 verk. 5000 st. f 0.01—0.07: Wittekool aang. en verk. 500 st. f 0.03—0.05; Savooiekool aang. 6000 st. verk. 4000 st. f 0.010.08: Wortelen aang. en verk. 200 bos f 0.080.10. HAARLEM, 18 Nov. Botermarkt. Aang- en verk. 42 K.G. boter f 1.701 80 p. K.G. SCHIEDAM, 18 Nov. Moutwijn f 14 50, Je- never f 18.50, Commissie f 13.75. Stemming traag. Spoeling f 2. Graansniritus f 23,75 24,25, Melasse f 1919,25, Ruwe Spiritus f 11. i BEVERWIJK, 18 November. Spinazie 0.80 I per kist; Andijvie f 2 per 100 krop; Raap stelen f 2 per 100 bos; Brusselscli lof f 12 per 100 pond; Koolrapen f 1.30 ver H.L,; "Wortelen f 12 ner 100 bos; Bieten f 1 per 100 stuks; Ramenas f 3 per 100; Scliorsenee- ren f 8 per 100 bos; Kleiaardappelen f 3, j Zandaardappelen f 3.25 per 'H.L.; Groene 1 kool f 3, Roodekool f 3, Wittekool f 2, Sa- voiekool f 6, Bloemkool f 12 per 100; Uien j f 1 per 100 pond; Prei f 6 per 100 bos; Sla f 2 per 100 krop; Pieterselie f 5, Sel derij f 6, per 100 bos; Appelen f 3, Peren f 1.50, Spruitkool f 1 per mand. ALKMAAR, 18 Nov. Aangevoerd 10 Koei en en Ossen f 240—330, 32 vette Kalveren f 40—118 p. pond f 0.90—1.10, 25 nacht, kal veren f 825, 671 vette Schapen f 2535,50 425 vette varkens 5560 ct. p. K.G., 14 ma gere id. f 19—31. AMSTERDAM, 19 Nov. Aardappelenprij zen lieden onveranderd. Aanvoer 3 ladingen. schuld op zich nemen. Turkije is er eeh»' ter op voorbereid dat Bulgarije zijn voopr waarden niet aanneemt. GEVRAAGD: Dagmeisje, Sophiastraat Szwart. Dienstbode, Bloemendaalsche weg 221, Over veen. Dagmeisje, Scliouwtjeslaan 48. Baker, no. 9266 N. H. Ct. Meisje, 18 jaar, Boekh. Leusen, Gr. Hout straat 34. Winkelbediende, Schipper, Gr. Houtstraat 26 Boerenwerkman, No. 9305 N. H. Ct. Baker, No. 9213 N. H. Ct. Meisje, Zijlweg 36, Overveen. 2e Kruideniersbediende, J. G. Stammcijer, Spaarne 35. Huishoudster, No. 4209 Vink's Boekh. Be verwijk. Huishoudster, P. v. Schie, Noord wijk'. Meisje, Kleverlaan 9. Smidsknecht, L. Van Etten, Limmen. Schoonmaker, H. W. v. Turnhout, Leidsche Vaart. Boeren werkman, J. v. Schagen, Oosterduin, Overveen. Aank. Bediende. No. 9272 N. H. Ct. Bakkersknecht, J. G. Hille, Spiegelstraat 3, Bussum. Noodhulp Keukenmeid, Plantage 1, Leiden. Keukenmeid, Mej. Heuvelmans, Groenewou- de, Vechten bij Utrecht. 2o Dienstbode, A. J. Verkleij, Sassenheim. Kinderjuffrouw, Mevr. Blankenheim Hel- mich, Brammen. 3e Meid. Huize Randenbroek, Amersfoort. Manufacturer, A. Theissen, Lisse. Werkmeisje. Hotel v. d. Burg, Apeldoorn. BIEDEN ZICH AAN: Buitenmeisje. No. 9201 N. H. Ct. Buitenmeisje. No. 9299 N. H. Ct. Kantoorbediende, No. 9220 N. H. Ct. Jonge Man, 30 jaar, no. 2753 N. H. Ct. Reiziger. No. 9313 N. H. Ct. Boerendienstbode, Letter B., P. Bakker, Zilk, bij Hillegom. Boerendienstbode. Letter M., J. B. Boele, Nieuw Vennep. Buitenmeisje, 17 jaar, no. 9201 N. H. Ct. Huishoudster, No. 373, Boekh. W. A. An- thonijssen, Beverwijk. Kantoorbediende, 30 jaar, No. 9220 N. H. Ct Bedrijfsboer. F. C. Jong, Zijdewind. Huishoudster, A. Out, p.a. P. Stokman, Oud karspel. 'Kindermeid, 24 jaar, Wed. J. v. d. Broek Janssen, Grave. IJMUIDEN, 19 Nov. W. Gearriveerd 18 November- Foldin, s., Cliristiania. Hcbe, s., Hamburg. Diana, s., Dantzig. Gearriveerd 19 November: Veghtstroom, s., Bristol. Vertrokken 18 November; Friedr. Arp, s., Blyth. Olof, s., Newport. NEDERL. STOOMVAARTLIJNEN. Koning Willem HI, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 18 Nov. van Algiers. Rembrandt, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 18 Nov. van Port Said. Flores, van Amsterdam naar Batavia, pas seerde 18 Nov. Gibraltar. Karimoen, van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 18 Nov. te Marseille en zette de reis voort. Tambora, van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 17 Nov. te Southampton. Merauke, van Batavia naar Rotterdam, arriv. 18 Nov. te Suez. Pr. der Nederlanden vertrok 16 Nov. van Paramaribo naar Amsterdam. Gorredijk, vertrok 18 Nov. van Havana naar Caribarien. Rotterdam arriv. 17 Nov. te Newyorlc' van Rotterdam. Cliftonian arriv. 18 Nov. n.m. te Phila delphia van Rotterdam. Zaandijk, vertrok 17 Nov. van Montreal naar Rotterdam. Sirius, van Rotterdam naar Algiers, pass. 17 Nov. Ouessant. (Verbetering). Danae, van Valencia naar Amsterdam, is 18 Npy. bij Dungeness geloodst. („Zeepost"). DE OORLOG IN HET OOSTEN. Telegrammen uit de Berlünsehe, Parüsclie en Londensclic ochtendbladen van heden. (Speciale dienst van de N. Haarl. Crt.) (Nadruk verboden.) DE TOESTAND OP HET OOGENBLIK. WEENEN, 19 Nov. Bij de besprekingen van den tegenwoordigen toestand en de ver houding tussclien Oostenrijk en Servië schrijft de Neue Freic Presse dat de vrede op liet oogenblik zich op het doode punt bevindt of beter r gezegd aan een zijden draadje liangt. Alle krachten van den drie bond en de Triple Entente zijn noodig om een ernstig conflict te voorkomen. BERLIJN, 19 Nov. Uit Dutazzo wordt aan het Berliner Tageblatt geseind dat de Ser viërs aldaar en in bet achter Durazzo lig gende gebied nog niet aangetroffen zijn. De bevolking houdt zich rustig. Hier is bericht ontvangen volgens hetwelk het tusscben Turken en Mouten eg-rijnen sedert gisteren by San Giovanni di Medua en Alessio tot een slag gekomen is, die nog voortduurt. BERLIJN, 19 Nov. Uit Konstantinopel ver neemt bet Berliner Tageblatt dat sedert gis teravond 6 uur geen berichten over nieuwe veldslagen binnengekomen zijn. De Turksche opperbevelhebber Nazim pasja deelde mede dat om 10 uur de slag weer begonnen is. De commandant der Zwarte Zeevloot bei'iclit langs draad looste! egrafiseh en weg dat bet kanongebulder zwak te hooren was in de richting van Tsjorloe. Het ambtelijke pers bureau deelt niet-ambteiyke berichten mee over Turksche overwinningen. Voorts meldt dit bureau dat de slag by Ciatlana vermoe delijk nog eenige dagen zal voortduren, MON ASTIR. PARIJS, 19 Nov. Uit Belgrado zijn bier te legrafische berichten ontvangen waarin de inneming van Monastir door de Serviërs wordt bevestigd. Voor bet Koninklijk Paleis te Belgrado had zich een groote menigte ver zameld in verband met de geruchten die reeds gistermiddag binnenkwamen en vol gens welke de operaties voor de Servische troepen bij Monastir een zeer gunstig gevolg hadden en de val van Monastir spoedig te verwachten was. Toen latei- officieel de ty- ding van de inneming van Monastir werd bekend gemaakt, heersehte er een groote vreugde onder de menschenmenigte, die ook met luid gejuich de mededeeliug begroette I van het groote aantal gevangenen die by de i capitulatie van Monastir is gemaakt. ADRIANOPEL. j PARIJS, 19 November. Uit Moestafapasja wordt bericht dat Adrianopel van dag tot dag meer ingesloten wordt. Eergisterinor- gen zijn de belegers na een tamelyk bloedig gevecht de stellingen der belegerden meer genaderd. De Bulgaren zyn thans de bebeer- scbers van alle toegangspunten tot de citadel. ONRUST TE SOFIA. SOFIA, 19 Nov. Men seint aan het Bérl. Tag.: Gisteren was het de zevende dag dat men geen officieele berichten van het oor- logstooneel had ontvangen. Onder de bevol king begint een zekere nervositeit merk baar te worden. Niettegenstaande de medè- deelingen van alle verwonden die van liet oorlogstooneel te Sofia aankomen overeen stemmen dat de Bulgaren steeds verder voortdringen. PARIJS, 19 Nov. Uit Constantinopel wordt bericht dat de sultan zich direct tot de buitenlandsche souverejnen heeft gewend, met,het verzoek de Balkanstaten te bewe gen interv.entie te aanvaarden en den vrede te bevorderen. DE VREDESVOORWAARDEN. BERLIJN, 18 November. Uit St. Petersburg wordt aan de Lokal Anzeiger geseind: Kia- mil pasja heeft den Russiscken gezant ver- zocht bemiddelaar te zijn voor eeu wapenstil stand bij koning Ferdinand, om de dooden te kunnen begraven en de vredesonderkan- 1 delingen te openen. Turkije zou beloven geen troepen uit Klein-Azië meer te laten aan- I rukken en van de linio van Tsjataldzja te rug te trekken, als Bulgarije er afstand van doet deze in te nemen, maar Adrianopel wil het in geen geval opgeven. Kiamil pasja wil het Oostelijk deel van het wilajet Adrianopel met de Stad zelf en de zeeëngten voor Turkije laten en bovendien zouden de Balkanstaten bij. het afstaan van gebied door Turkije die 'belten bepalen, die tot dé civiele lijst hoóreri en tevens een deel van de staats- SUCADE. In de Ned. Bakkers Ct. vinden wy eenige bijzonderheden omtrent de sucade, welke misschien aan onze lezers nog onbekend zul len zyn. Sucade is de geconfyte vrucht van een ce- dersoort, welke op de eilanden en aan de kusten der Middellandsehe Zee sinds lange eeuwen inheemsch is. De ceders van den Libanon worden reeds in den Ond-Testamentischen tüd genre?er, om hunne voortreffelijke eigensehanne". Op liet oogenblik groeien zy ook nog in Pales tina. doch vormen daar nog niet een export artikel van beteekenis. Daarentegen groeien zii in groote hoeveelheden op Corfu, Sieibë en Corscica. Voor den export wedden zy in hoofdzaak gebruikt, teneinde irvau su cade te fabriceeren. Daar de vrucht evenals citroenen en si naasappelen spoedig aan bederf onderhevig is, worden zy op de plaatsen der productie na geplukt te zijn onmiddellijk in vaten zre water gedaan en kuiinen, daarin bewaard, zelfs eenige jaren geschikt blijven om gecon- fyt te worden. De beste ceders groeien op Corsica. Die van Sicilië zyn grooter van stuk, doch min der geurig, terwijl de goedkoopste soorten van Corfu en andere Grieksche eilanden ko men. Meestal (sedert de fabrieken op Cor sica weder zyn verdwenen, biina uitsluitend) worden deze gepekelde vruchten naar Livor no verscheept om daar geconfyt te worden. Deze stad is daardoor tot liet centrum dezer industrie geworden. Officieele telegrafische opgave van het Me- tenrolegiseh Tnstiiunt t" De Bilt. Hoogste barometerstand, Horta 775.1. Laagste barometerstand, Seydisfjord 737.6. Matige tot krachtige Zuid-Wes'eWke lot Noord-Westelijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt, regenbuien, later tijdelijk opkkire.id 's ochtends zachter. Temperatuur in Haarlem. Heclomnoi .i 12 uur wees de t- i.Tmometet 45 gr. F. 7 C. Laagsfc stand hedennacht 32 gr. F. 0 C Hoogste stand van gisteren 50 gr. F. 10 C. De barometerstand in Haarlem: Barometerstand 765. Afgeloopen nacht 765. Stand van gisteren 760. Neiging: Vooruitgang., li' BWH III'III I illii ili Heden overleed tot onze diepe droeiheid, na een geduldig lijden, tijdig voorzien van de H.H. Sa cramenten der Stervenden, m en ouderdom van 92 jaren,one reer Geliefde l'ante Mejufirouw MARIA CORNELIA VOGELS, Wed. van den heer CASFAttlUS HENR1CUS HU BERT US WESSELINUH. Uit alter naam A. C. VOGELS. Haarlem, 16 November 1912. De H.H. Uitvaartdiensten zullen gehouden worden op Woeu6d g 20 November, in de parocoiekeia van den H. Antonius van Padua (Nieuwe Groenmarkt,) te 7^2 3 en 81/2 uur, waarvan de H. Mis te 8 uur zal gezongen worden. Eenige en A'gemeene Kennis geving. TELEFOON 112. 8>1/ai uup ingang Smede-itraai. Operette in 3 Akten Muziek von LEO ASGHER. Gewone Prijzen. Plaatsbespreking alle dagen. Abonneisients-Concert.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 3