Gr. Houtstr. 35, Haarlem Groote keuze St, Nicolaas Cadeaux: Wetmwaaiilig Allerlei. STADSNIEUWS. I Nagekomen Kerkberichten Lan bij de Anegang. TELEFOON 2385. N. BI In den Schouwburg. iê Zooals Damesfascbjes, Brieftasschen, Sigarenkokers, Portemonaies enz. enz. 200 verschillende Artikelen, waarvoor ik keuslijsten ter inzage heb. Alle artikelen van de goedkoopste tot de duurste soorten zijn echte Leder waren en worden met garantie gelevei d; zijn tevens van I esbare prijzen voorzien. Ruiling toegestaan. Zondags geopend. Z>E DE ETALAGE. H Ba' 'de Dordtenareu waarschijnlijk niet op ae eerste plaats zullen komen, tenzij Haarlem en Sparta gelijk spelen, of D. F. C. met zeer hooge score van Quick wint. H. V. V.Velocitas winnen de geel-zwarten ^el, terwijl ik in AjaxH B. S. de punten voor de zwarte Hagenaars zou bestellen. In het Oosten worden in de eerste klasse acht punten verspeeld, waarvan de thuisclubs allen ^un deel wel zullen inrekenen, door te winnen Van hunne gasten. De reserve-elftallen van H. F. C en Haarlem zullen beide wel een overwinning behalen, resp. in Haarlem op Hercules II, en in de Rotte- stail tegen de rood-witte Sparta-reserves. E. D. O. speelt alweer op eigen grond, nu tegen D. E. O., uit Amsterdam, waaraan de èrood-zwarte Haarlemmers een zware partij zul len hebben. Een gelijk spel is hier toch niet ónmogelijk. HENK. TIET ROODE KRUIS IN HAARLEM EN OMSTREKEN. Men schrijft ons: Dank zij de krachtige medewerking der 'Kennemer Padvinders, heeft de oproep van het Comité voor Haarlem en Omstreken van de Vereeniging „Het Nederl. Roode Kruis" om steun voor de Nederlandsche Ambulan ces naar den Balkan, een bevredigend re sultaat gehad. Op de circulaires is tot lie den toezegging gedaan tot een bedrag van f 1851.35. Onder de giften komen voor: 1 van f200; 7 van f 100; 1 van f 65; 3 van f'50; 9 van f 25; 1 van f 20; 1 van f 15; 14 van f 10; 1 van f 7.50; 1 van f 6; 18 van f 5; 6 van f 3; 36 van f 2.50; 12 van f 2; 2 van f 1.50; 70 van f 1, 25 van f 0.50; 18 van f 0.25; 1 van f 0.15; 6 van f 0.10; 2 van f 0.05. Eene gift van f 100 is gegeven in 't bij zonder voor de Grieksche en eveneens een gift van f 100 voor de Turksche ambulance. Met de reeds beschikbaar gestelde f 600 uit de kas van het comité heeft Haarlem dus thans f 2451.35 bijgedragen. Het be- Siuur van het Haarlemschc comité brengt gaarne zijn dank aan een ieder, de gehol pen heeft den nood van den oorlog te le nigen; eveneens aan de Padvinders, w'ier ijver veel tot het resultaat heeft bijgedra gen. Waar gebleken is, dat niet alle circulai rs zijn teruggehaald verzoekt het bestuur •an het comité de achtergeblevene alsnog e willen zenden aan den penningmeester r. A. A. G. Land, Raamsingel 8; mocht mand in 't geheel geen circulaire ontvan gen hebben en alsnog bereid zijn eene 'bij drage te schenken, dan wordt ook die gift nog gaarne ingewacht. HAARLEMSCHE NIJVERHEID. Naar wij vernemen is de Koen's Gerardin Sanitaire Muurverf voorgeschreven ter be schildering van ruim 10.000 vierkante me ter muurvlakten in het Vredespaleis. Dc eerste zending verf is dezer dagen 'door de N. V. Handel Maatschappij van 'A. Resink alhier, die de eenige fabrikante dezer verf is, afgeleverd. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID. In de rotonde van het Museum van Kunst- mij verheid bevindt zich op hel oogenblik een dentoonstelling van afbeeldingen van Neder landsche gebouwen vanaf de middeleeuwen tot en met de laatste Renaissance, f Men krijgt hierdoor eene juiste voorstel ling der bouwkundige werken, zooals die werden uitgevoerd in Nederland en Noord- Uolgië en men moet erkennen, dat het mo numentale en artistieke karakter dezer ge bouwen onze bewondering afdwingt. De That-weefsels van het eiland Soemba zullen vermoedelijk de volgende week wor- d-m tentoongesteld. Zondag is de toegang kosteloos. TUBERCULOSEBESTRIJDING. Wij ontvingen No. 2 van den derden jaar- ping van „Strijd tegen de tuberculose",, maandblad tot bevordering van de algemeene kennis aangaande de tuberculose en hare be strijding. Het nummer bevat een aantal zcér belangwekkende artikelen en bijdragen, waaruit blijkt, hoe ernstig de tuberculose, maar van hoe grooten omvang ook de bestrij ding is. BADEN. In het Douchebadhuis aan den Koud en- horn zijn in de afgeloopen week 707 en in dat op het Leidscheplein 1049 baden genomen. Reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage. PERSONALIA. Onder veel blijken van belangstelling her dacht gisteren de heer J. van Breemen, schilder aan de Centrale Werkplaats H. Ij. S. M., den dag, waarop hij vóór 25 jaar bij de maatschappij in dienst kwam. GEMEENTERAAD. De gemeenteraad vergadert a.s. Woensdag den 27sten November ten half 2 in de Sta tenzaal op het Prinsenhof. GEMEENTEZAKEN. Onbewoonbaarverklaring. TI. en W. stellen voor perceel Romoleu- jtraat 40, (noord, midden en zuid) onbe woonbaar te verklaren. Aanvaarding geschenk'. B. en W. stellen voor onder dankbetui ging te aanvaarden een schilderij, de ge meente aangeboden door mevrouw F. Hij- mans, geboren Cluijsenaer, te Brussel, voor stellende het afbeeldsel van den Haarlem- schen schilder Cornelis Engelsz. Verspronck' den vader, van Joannes Yerspronck. Onderwijs. Ter benoeming tot onderwij zer aan 'de op leidingsschool tot het Middelbaar en Hooger Onderwijs worden aanbevolen de heeren: 1. R. Visser, te Hillegom; 2. G. Odink, al hier; en 3. J. Laterveer, te Leiden. HET NIEUWE ADRESBOEK. Het adresboek 19121913 voor Haarlem is bij de uitgevers van der Wilk en Groe- neveld alhier verschenen. De volgorde der rubrieken is als gewoon, dat wil ook zeggen handig en duidelijk; de uitvoering is als altijd, dat is: uitnemend, zorgvul dig en verzorgd. Aanbeveling is hier over bodig en onnoodig. Men zou alleen wen- schen kunnen hebben naar iets dat men erin mist, b.v. naar een plattegrond van de stad die eigenlijk bij een adresboek be hoort, of aan schets-omtrekken van de kies- en stemdistricten, wat gemakkelijk zou zijn. Doch overigens: proefondervindelijk heeft „het adresboek" bewezen dat het goed is, en daar hebben we niets bij te voegen! iWEER EEN BIOSCOPE. iWij vernemen, dat omstreeks Kerstmis in perceel 49 D aan den Schoterweg een bioscope-theater zal worden gevestigd. Voor de bewoners van 't Schoterkwartier zeker geen onaangename tijding. HET AMSTERDAMSCHE BOUILLON SCHEEPJE. In den singel aan de Houtbrug is heden morgen het bekende bouillon-scheepje aan gekomen, dat zeer langen tijd te Amster dam heeft gelegen in de Keizersgracht bij 'de Leidschestraat, waar 'het iederen bezoe ker van Amsterdam wel is opgevallen. Het reclamescheepje zal eenigen tijd hier blijven liggen. RIJWIEL GESTOLEN. Ten nadeele van den Heemsteedschen on derwijzer E. A. J. is uit de vestibule van het gebouw van den Protestantenbond aan de Nieuwe Gracht een rijwiel gestolen, dat daar tusschen 8 en 9 uur neergezet .was. LOOS ALARM. Een politie-agent vond gisterenavond de deur van 't pakhuis, in gebruik bij den heer A. V., in de Helmbrekersteeg open. In ver band met de vele diefstallen in de laatste da gen, werd aan inbraak gedacht, en de ge- heele omgeving door politie afgezet. Er werd echter niets gevonden, dat op inbrekers of dieven wees. VERDUISTERD. De rijwielhandelaar A. Z. aan de Park laan verhuurde op 22 Juni aan J. J. F. een fiets a f 1.per week, F. is naar Duitsch- land getrokken, doch bracht de fiets niet terug, zoodat het karretje vermoedelijk wel verduisterd is. ER VAN DOOR. J. K., broodbakker wonende aan de Brou wersvaart, had gisteren zijn knecht uitgezon den met een kar brood. Het brood had een waarde van f 6.971/2. Tevens had de knecht f 1.wisselgeld bij zich van zijn patroon. De knecht kwam echter niet terug, en toen men op onderzoek toog vond men de leege broodkar op de Oost-Indische kade. De knecht echter was er niet meer. TEGEN DEN SLUITINGSDWANG. Naar wij vernemen, is het Nationaal Comi té tegen den sluitingsdwang gereorganiseerd. Als voorzitter treedt op de heer G. de Vries Gzn., van hier. Als secr. de heer J. Noor deloos van hier. Tot adviseur van het comité is gekozen de heer D. Manassen, journalist te Amsterdam. Het comité besloot een krach tige actie tegen den sluitingsdwang ter hand te nemen en in verschillende plaatsen spre kers te doen optreden. Ned. Opera: Paljas en Cavalleria. Bijzonder nieuws is van 'deze opera-uit voering niet te melden: het zijn en blij ven de oude krachten die optreden, soms met enkele nieuwe aangevuld, zooals we nu met genoegen weer mej. Thoms als Lucia begroet hebben. Inderdaad: met wat min der conventioneele gebaren zal deze jonge zangeres, die 'n zeer mooie stem heeft, zeer. zeker, op het eerste plan komen I Gelukkig is de tenorzanger, die als Dr. Marcel werd aangeduid, van het program verdwenen. De heer Morisson is èn als zanger èn als acteur veel beter. Z'11 Canio was vooral zeer goed. En Leoncavallo's schilderende muziek werd door het orkest ditmaal eens extra-goed ge speeld 1 DE TRAM WERKEN. Gisterenavond negen uur werd aan liet kruispunt HazepaterslaanDreef door een ploeg werkvolk begonnen met het leggen der kruisstukken van de Ceintuurbaan en de rails der nieuwe electrische tram. Hedenmorgen was alles gereed. De dienst van de Cein tuurbaan werd met overstappen geregeld on derhouden na tien uur. Er was des nachts doorgewerkt. VERLOF. - Ingekomen is een verzoekschrift van W. C. Dielemans, om verlof, tot het verkoopen uitsluitend van alcoholvrijen drank voor ge bruik ter plaatse van verkoop in den winkel en de daarachter gelegen kamer, van het per ceel aan den Kruisweg No. 85, BRAND. vT" SKb' Gisterenmiddag tusschen 8. uur en half '4 ontstond er een begin, van brand in per ceel Colensostraat no. 1, alwaar gevestigd is de schilderswerkplaats van den heer S. Door het stukslaan der ruiten werd de brand met emmers water gebluscht. Eenige verf potten en wat houtwerk waren verbrand. De oorzaak is vermoedelijk hieraan gelegen, dat van te voren iemand bezig was geweest verfpotten uit te branden en iets smeu- lends is achtergebleven, GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: H. Leising, Kleine Houtstraat 34rood, een fluweel damestaschje met inhoud; Gijsbertse, KL Houtstraat 26, een damesspeld; G. van Haften, Leidsche- vaart 52, een hond; R. van de Laaischot, Oost-Indische kade 41, een kerkboekje; Mej. E. Lucas, Roosveldstraat 50, een paar da meshandschoenen; Komen, Grebberstraat 38, eene redicule; H. de Jong, Zoetestraat 16, een jongensdas; S. van Ketel, A. L'. Dy- serinckstraat 82, een vrouwenzak m. 'inhoud. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 20 November, z. van A. B. M. VerbeekBeelen. 21 November, d. v. A. Glazemaker—-Bosch. 22 November, z. van G. Woudenbergvan Gelder. d. van H. TimmersVerhagen. z. van M. A. G. van Baekelv. Kleef. Overleden: 20 November. C. E. v. 'd. Ham— Beijerman. Dot»'' v Haeften, 92 j. Ged. Oude Gracht. HEEMSTEDE. ZONDAG, 7 uur en half 9 stille H. II. Missen, 10 uur Hoogmis. Half 4 oefening ter eere van de H. Fa milie; af deeling mannen, 6 uur Lof. MAANDAG, Dinsdag en Woensdag uitrei king der H. Communie, ook kwart voor 7 uur. WOENSDAG, 's avonds half 8 Predikatie tot opening van het 40-urengebed, dat Vrij dag, Zaterdag en Zondag in deze parochie gevierd wordt. DONDERDAG, half 7 Predikatie; daarna H. Mis; half 8 gezongen H. Mis ter eere van het H. Sacrament, 's avonds 7 uur Lof met Predikatie. Gelegenheid om te biech ten tot 12 uur en van 4 uur tot het Lof. VRIJDAG, half 7 Predikatie. Daarna de H. Mis met uitstelling van het Allerheilig ste en Generale Communie der jongens. Den geheelen dag gelegenheid om te biech ten, 's middags van 5 uur ook bij een twee den Pater. 7 uur Lof met Predikatie. ZATERDAG, half 7 Predikatie. Daarna PI. Mis met uitstelling en Generale Communie der meisjes. Den geheelen dag biechtgele genheid. 7 uur Lof met Predikatie. ZONDAG, 6 uur H. Mis met Predikatie. Daarna uitreiking der H. Communie. Verder als op Zondag, 's Avonds 7 uur plechtig Lof tot sluiting van het 40-urengebed. HOOFDDORP. ZONDAG, 7 uur voor het Geestelijk en tijdelijk welzijn der Parochie, 9 uur Cate chismus, 10 uur Hoogmis voor Antonius Goossens. 3 uur Vespers. MAANDAG, kwart over 8 uur voor Mlr- garetha Hackman-Bisschop. DINSDAG, kwart voor 8 uur voor J0an 11 Cs Henricus Stammeijer, kwart over 8 uur voor Maria Anna Stamineijer-Buis. WOENSDAG, kwart voor 8 uur voor de overledene familie van Well, kwart over 8 uur voor Margaretha Beemsterboer-Oudejans. DONDERDAG, kwart voor 8 uur voor Cor nelis Beers en Anna Tol, kwart over 8 uur voor Cornelia van Son-Stapel. VRIJDAG, kwart voor 8 uur voor de over ledene familie Bon, kwart over. 8 uur vodf de Geloovige Zielen. ZATERDAG, kwart voor 8 uur voor over ledenen; kwart over 8 uur voor overledenen. De gebeden worden verzocht voor. Joannes JVTlhelmus de Beij, Wilhelm ina Bakker, die met de laatste H. H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien en voor Maria van Schoten—v. d. Linden die in den Heer is overleden. INVLOED TEGEN HET WEER OP DE STERFTE. In een met cijfers toegelicht artikeltje over dit onderwerp in „De Voorzorg" komt de heer G. L. Janssen tot de slotsom, dat een koele zomer en een zachte winter blijkbaar het gezondst zijn. Een koelen zomer hebben we waarlijk wel gehad. Van Januari tot April was het ech ter vrij zacht weder dit jaar. Als nu November en December niet te koud zijn, dan wordt het een gunstig sterfte jaar en kunnen we dus tevreden zijn. Niet alleen de temperatuur heeft invloed op de sterfte, maar ook de heerschende windrichting, de regenval, de bewolking. De schrijver van een werk door den heer J. aangehaald, dr. A. G. Olland, komt tot de volgende conclusie: De invloed van het weer op het sterfte cijfer is in de voornaamste factoren, die het weer samenstellen, zichtbaar. Den grootsten invloed oefent de temperatuur uit: op het algemeen sterftecijfer vooral in den winter, op het kindersterftecijfer vooral in den zo mer, en wel in dien zin, dat lage tempera turen des winters het algemeene, zoowel als het kindetrsteftecijfer, doen rijzen, terwijl des zomers hooge temperaturen op het algemee ne sterftecijfer een ongunstigen invloed uit oefenen, welke invloed evenwel teweegge bracht wordt door het kindersterftecijfer, dat 9 pet. ongunstiger is hij warme dan hij koele zomers. De regenval blijkt van minderen invloed op het sterftecijfer. Over het algemeen zijn dro ge zomers, zoowel als droge winters, ongun stig, terwijl natte zomers gunstig en natte winters zonder merkbaren invloed zijn. Op de kindersterfte werken natte zomers iets ongunstiger dan droge zomers. De windrichting is over het algemeen van zeer duidelijken invloed op het sterftecijfer. De noordelijke winden doen het sterftecijfer zoowel in den winter als in den zomer en in de lente, hooger worden, hetgeen niet alleen voor de algemeene, maar eveneens voor de kindersterfte geldt. Ook de invloed, dien de bevolking uitoe fent, is onmiskenbaar. Zoowel des zomers als des winters geeft geringe bewolking een hooger sterftecijfer dan een abnormaal groote bewolking. LUCHT OP FLESSCHEN! Alexander Von Humboldt, de bekende ge leerde, behoorde tot de geroutineerdste smokkelaars. In 1805 woonde hij te Parijs, waar hij zich bezig hield met te onderzoeken, hoe de atmosferische lucht samen te persen. Daarvoor had hij een groot aantal glazen buizen noodig. Ze waren wel verkrijgbaar in Frankrijk, maar de Duitsche huizen waren niet alleen goedkooper, maar ook beter van kwaliteit. Er moesten evenwel hooge inkomende rech ten voor betaald wordon. De geleerde wist er evenwel raad op. Op zekeren dag en later meermalen kwa men aan zijn adres groote zendingen Duit sche lucht. Op de etiquetten was nog eens in 't bijzonder vermeld, welke soort lucht het was: stadslucht, berglucht, kamerlucht, boschlucht enz. De lucht was nu in allerlei van boven en aan den onderkant stevig gekeurkte glazen buizen verpakt. De tol beambten vonden deze verpakking heel on schuldig en begrijpelijk. Het artikel „lucht" stond evenwel niet op hun tarieven ver meld, en dus moesten ze de „lucht", bene vens de glazen buizen, zonder inkomende rechten aan den geleerde afleveren, peze evenwel lachte met zijn vriend Gay-Lussac over het welslagen van de list. ALS HET MAAR WAAR IS1 Professor Cady te Oxford verklaart, gé- grond op langdurige studiën, dat de oude Egyptenaren reeds in den tijd der Pharao's niet alleen de electriciteit, maar ook het electrisch licht kenden. .Hij tracht deze be wering op 'de navolgende manier te bewij zen. De graven der oude Egyptenaren, £ie diep onder de aarde liggen, zijn met prach tige beeldhouwwerken en met beschilderin gen versierd, die zonder een goede belich ting niet kunnen gemaakt zijn. Nu was het nog mogelijk, dat een sterke fakkel-belich ting den kunstenaar geholpen heeft. Echter valt deze mogelijkheid weg, daar de kleuren daarmede wordt. Jp overvorwarming van de van dien aard zijn, dat zij niet bij fakkel-'" 1 ~1"*' licht kunnen ontstaan zijn. En vooral bij de Egyptische lampen en fakkels was dit niet mogelijk. Bovendien bemerkt men aan de muren geen spoor van roet, dat toch zeker bij den jarenlangen arbeid en het groot aantal fakkels moest ontstaan zijn. Het is dus mogelijk aan te nemen, dat de Egypte naren electrisch licht kenden, wellicht niet de voltlamp, echter toch een volkomen licht, misschien uit onbekende krachtbronnen en nog beter dan ons licht. In de Egyptische graven zijn echter geen installaties, die hierop wijzen, gevonden, oï men moet 'n rol koperdraad, die onlangs in een graf ontdekt werd, als bewijs aannemen. Over het gebruik bij de Egyptenaren van electriciteit als beweegkracht kan volgens Cady geen twijfel bestaan. De bouw der pyramiden en het op zulk een hoogte bren gen van reuzensteenen kan niet alleen door mensclielijke en dierlijke kracht geschied zijn. Hiervoor komt alleen een kracht in aanmerking, die gelijk staat met de electri citeit. f 3.50—. 4.50 op. Onlangs werden te Londen niet minder dan 35000 kattenvellen verkocht.' Maar de brave dakhaas kan toch op de bont-"1 markt niet concurreeren met den stalhaas,' n.l. het konijn. Alleen Frankrijk, waar mas-i sa's konijnen voor de slacht worden gefokt^ brengt jaarlijks verre boven de 75 millioen. vellen van deze kleine knaagdieren in den handel. Een groote hoeveelheid hiervan dient vhor, de hoeden- én handschoenfabricatie, een an-j der gedeelte weder voor de imitatie van echt bont. Duizenden vossevellen, iltissen en das sen^ worden jaarlijks uit Duitschland, Oos tenrijk en Frankrijk naar Rusland verzon den, terwijl uit dit land daarentegen kost baar bont wordt geëxporteerd. Ook het water levert eenige zeer belang rijke pelsdragers, waaronder de otter en dV zeehond (seal) het eerst te noemen zijn. De. zeeotter kwam vroeger vooral in den Noor delijken Stillen Oceaan, vooral aan de Aleu- ten en aan de westkust van Alaska voor. Nog in 't begin dezer eeuw werden er in die streken jaarlijks ca. 15.000 buitgemaakt, maar tengevolge der meedoogenlooze jacht vangt men er tegenwoordig ternauwernood eenige honderden. Al deze vellen gaan naar de Londensche markt, waarheen ook alle andere landen hun productie aan bont zenden. HOE MEN ZIJN WONING TEGEN HITTE BESCHERMT. Buitengewoon groote hitte heeft het vraag stuk van den strijd tegen de warmte meer dan ooit naar voren gebracht en de moder ne hygiëne zint op middelen om het onge rief te doen verdwijnen. Hoe kan men zich midden in den zomen in huis tegen groote hitte beschermen? De ze vraag werd door den professor in de ge zondheidsleer te Berlijn, C. Eliigge, beant woord in een opstel in de „Deutsche .Re vue". Als oorzaak van een bijzonder hooge wo ning-temperatuur verdient vooral een fac tor de aandacht welke een belangrijke afwij king in de tempeiatuur teweegbrengt: de bestraling van de muren door de zon en de door deze bestraling in de muren opgehoop te hitte. Terwijl men zich door jalouzieën, markiezen, enz. tegen het binnenvallen van de zonnestralen beschutten kan, worden door de massieve deelen der huiswanden, speciaal door de muren zonder vensters, groote, lang- nawerkende en moeilijk te voorkomen warm- te-reservoirs geschapen. De wanden werken dan als geweldige steenovens. De mate van verhitting hangt af van de windstreken; het ergst is het bij wanden op het Oosten en Westen, terwijl de Zuidelijke wanden door de schuinvallende stralen minder verhit wor den. Dunne wanden (revolutiebouw-wanden) worden sterker verhit, doch verliezen hun warmte spoediger; massieve muren hebben wel een lage temperatuur, doch sparen de warmte zeer lang op. Door deze warmte- reservoirs der muren krijgt de woning een temperatuur, welke in hoogte en tijdsverhou ding in belangrijke mate afwijkt van de tem peratuur buiten en welke met name in hooge verdiepingen en bij ongunstige woningver houdingen veel hooger is dan de temperatuur in de buitenlucht. Bij het noemen van maatregelen tegen dit hoogst ongunstig verschijnsel wordt gewoon lijk sterk de nadruk gelegd op „luchten" wat ook het eenvoudigste middel is. Maar V DE Men r! Isb.: D- ipnieuw lenorgar en eindf oonsrere Hierbij evinden ran we* loor de tersonees ferhoogi De fat ran zelf Jrnstige De he nisaties gadering king zu Zaterdag Ven. Uit Ei Brabant. "De af troonsbc trouwba» cessies In de welke den gec De F seniginj gericht sidie vi Op d bouw, 1 komen, bevordfc lijk sul dragen vinciak kunnen, bond verleen Faill kleerm Y Rotters C Waters F lemans Geëi uitdeel Dijk, Eerste Nijme; te Nij DE SLACHTOFFERS DER BONTMODE. Aan de „Manufacturier" is het volgende gruwelijk stukje ontleend: Om te voldoen aan de eischen der bont mode moeten jaarlijks millioenen en nog eens millioenen pelsdieren uit alle streken van den geheelen aardbol hun leven laten, zoo dat, wanneer daaraan geen paal en perk wordt gesteld, de dag niet verre meer is, waarop de fraaie, kostbare pelsdragers, die in gevangenschap niet geteeld kunnen wor den, geheel en al zullen zijn uitgeroeid. Met uitzondering van Zweden, Noorwegen en Rus land levert Europa geen kostbaar bontwerk, doch daarentegenover des te meer katten en konijnenvellen. Men behoeft volstrekt niet te glimlachen over deze productie, want afge scheiden nogof het modewaarde heeft, is een mooi katervel niet te versmaden, daar het wat zachtheid en warmte betreft, voor 't duurste vossenvel niet behoeft onder te doen. Evenals bij martels en vossen zijn er ook in de kattenfamilie vele soorten, die op de pelterijenmarkt zeer verschillend van waarde worden geacht te zijn. Onze inheem- sche kat met haar glanzend zwarte vel b.v. wordt goed betaald; vele vellen brengen woning niet zooveel bereikt. Slechts zoolang groote hoeveelheden koele lucht de kamer binnenstroomen, wordt de warmte-uitstraling van het lichaam verlicht. In de perioden van hitte op den dag is echter de buitenlucht zoo warm, dat het binnenstroomen in een een kamer de temperatuur daar weinig ver andert. Kunstmatig luchten, bijv. door electrisch gedreven ventilators, zou veel beter kun nen werken, vooral wanneer de toegevoerde lucht nog door koud water of door koude zandoplossing afgekoeld wordt; maar dit is zeer duur. Ook eenvoudige koelovens, waar door koud leidingwater stroomt, richten wei nig uit, en groote „koude-centralen", zooals zij in verscheidene Amerikaansche steden zijn ingericht, zijn ook veel te kostbaar. Andere goedkoopere koelmiddelen, als watersproei- ing en ijssmelten, werken niet practisch en doeltreffend en zijn voor kleine woningen niet te gebruiken. Het eenige middel, dat „probatum est" te gen de hitte van den middenzomertijd be staat, is veranderingen in den bouw der hui zen. Daarin zijn eenvoudige voorzorgsmaat regelen door te voeren met weinig kosten, bijv. de vervanging van keukenkachels door gastoestellen, isoleering van de keuken door een ommanteling, waarin lucht circuleert, welke de warmte verdrijft; eindelijk het ver mijden van woningen, direct onder het dak. Daardoor wordt echter tegen de warmte-uit straling der muren nog weinig gedaan. Er moeten, meer dan tot nu toe, voormuren ge maakt worden, die uit hout, netvlechtwerk of matten, het eenvoudigst echter uit klim planten, bestaan kunnen, en een buitengewoon goede beschutting tegen de warmte bieden. De meest radicale wering van de hitte wordt echter door een veel ingrijpender wo ningverandering teweeggebracht, 11I. door den bouw van kleine één of twee verdiepingen hooge huizen, voor de onbemiddelde klasse, in den vorm van arbeiderskoloniën, tuinste den e.a. Het zal zeker nog lang duren eer die woninghervormingen algemeen doorge voerd zijn, en toch is de hitte een groot ge vaar, in het bijzonder voor zuigelingen. War me zomers eischen in Berlijn alleen 2000, in de andere groote steden van Duitschland te zamen meer dan 10,000 zuigelingenlevens op boven het getal, in koele zomers bereikt I L. HOLZHAUS H.B. Het nieuwe BJHSYSTEEM hetwelk in Amerika zulk een grooten opgang maakt, is ook in mijn magazijn ingeuoerd en schijnt uitstekend te oeuallen; derhalue beueel ik dit ten zeerste aan. Vr. graf is A n meter (tuten lischc Age Dt Bed 82. Bak Bou Vi Boe Boe Boe g< Boe di Die 15 Boe w Kcl Kei B Die I)ie Sell h Die t< Hu Dit s Kb Sel v Hu Di< Sm Bo Ri r Ki Dii

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 10