DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. STADSNIEUWS. Bidephuisvest 29-31-33, Haarlem EEK&TE BLAD. Zaterdagavondpraatjes. Saterdag 23 november 1912 37ste jaargang No. 7991 Bureaus van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1426. GULDEN bij f IT II GALDEN bij fUl GULDEN h« leSSr J0[| overlijden. ]1|R|1 verlies van een 1 RIJ verlies van |0u UO Dit nummer bestaat uit zes bla den u». o. de Officiëele Kerk- lijst en het Qeillustreerd Zon dagsblad, in 8 bladzijden. Haarlemsche Aliedagjes No. 728. MUZIEK. Kllffi HURLEMSCNE CMUiï ABONNEMENTSPRIJS» Per 8 maanden voor Haarlem 'f 1.35 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gem.) - 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.80 Afzonderlijke nummers 0.03 PRIJS DER A DVERTENTIëNï Van 16 regels GO cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 et. Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 ct. per regel. Buitenl. 20 ct. Dienstaanbiedingen 25 ct. (6 regels), driemaal voor 50 ct contant). 1000 Alle betalende abonné's op dit blad. die in Kei bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor» verlies van een 1 Till verlies van I IsBs verlies van GULDEN bij Iflfl ft 19 fS GULDEN bij 11*11 GULDEN bij 9 ittfiH GULDEN bij f| f| STILDEN hij werken. IJ MUI band of voet. IW éénoog. één duim. W wijsvinger. 15 GULDEN bij verlies van één amferen vinger. De nitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank" te Schiedam. AGENDA. 24 November. Concertzaal Vereen i ging 2 uur Haarl. Muziekkorps. Matinée. Brongebouw 8 uur Specialiteiten- Voorste! ling. Schouwburg Jansweg 2!4 en 8fi uur Bioscoop-Exploitatie Herman Smits. Voor stelling. Bioscope-theater Groote Markt Voorstellingen. Bioscoop „Modern" Barteljoris- straat Voorstellingen. Sociëteit Vereeniging —Dir. Bioscope Groote Markt Voorstelling 8 uur. BLOEM ENDAAL. Café „Rusthoek 214 aur Amsterdamseh Trio. Matinée. AGENDA. 25 November. Café Brinkmann 8 uur IJsclub van Haarlem en Omstreken: Alg. vergader. Brongebouw 2—5 uur Olie-fabriek Calvé Delft Demonstratie in bakken en braden met Delftsebe slaolie. T e y 1 e r s M u s e u ra Tentoonstelling Van moderne aquarellen. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79). Geopend eiken dag van 10—5 uur, tegen betaling van 25 cents- Uitgezonderd Zaterda gen en R. K. Feestdagen. EEN GOED BESLUIT. In het ministerieel antwoord op bet Voor lopig Verslag aangaande de begrooting van Justitie lezen we o. m. dat de Minister er zijn ernstig misnoegen over heeft geuit dat een gerechtelijk ambtenaar zich bij een instructie °f gerechtelijk onderzoek leende tot het maken Van foto's voor een geillustreerd blad, waar mee dan een zeer lugubere „reclame" werd ge maakt. Dat gold natuurlijk de treurige rechtzaak te Beek, waarvan (zooals men weet) een berucht geillustreerd blaadje allerlei fotografiën had. Maar ook ons Haarlemsch parket kan zich <We ministeriëele afstraffing aantrekken, want io den tijd van de befaamde vergiftigingszaak m de Haarlemmermeer is het óók gebeurd dat 2ulke foto's met medewerking der rechterlijke ambtenaren voor bladen werden genomen. Wij hebben dat toen dadelijk afgekeurd, en menigeen vond het onkiesch. En we achten het een verstandig besluit, dat zulke dingen du door den Minister voorgoed zijn verboden. Van de Fransche sensatie-journalistiek, die misdaden en afgrijselijkheden vooral uitpluist en op de minst-edele gevoelens werkt van een nieuwsgierig publiek, dienen wij liefst zoo ver Ongelijk verwijderd te blijven I R. K. KALK- EN STEENBEWERKERS. In 'de jongste, slecht bezochte vergadering van bovengenoemd gilde werd mededeeling gedaan van het plan, om ook in de omstreken van Haarlem R. K. Kalk- en Steenbewerkers te organiseeren. Enkele ijverige propagan disten zullen in samenwerking met de tim- merliedenvereeniging St. Joseph, een verga dering houden te Heemstede om tot bovenge noemd doel te komen. Ook werd mededeeling gedaan van de vergadering welke gehouden werd voor de bespreking der Steenhouwers- wet te den Bosch. Door de vergadering werd besloten toe te treden tot het op te richten bureau voor arbeidsrecht. Verslag werd uitgebracht door den pen ningmeester. De voorzitter sprak zijn teleur stelling uit over de slechte opkomst der leden den laatsten tijd. Vooruit mannen, sprak de voorzitter, dat moet anders worden, allen medeleven in de vakbewegingl Op deze ver gadering werden nog 8-tal nieuwe leden ge ïnstalleerd, VOLKSLIED ERENCONCERT. Het geheel-onthouders-zangkoor „Kunst Adelt" heeft eens met de conventie gebro ken en gisteravond een concert gegeven van uitsluitend volksliederen, uit verschil lende landen. Deze uitvoering was blijkbaar liet resultaat van een zéér serieuze studie in de geschiedenis van het volkslied door den ijverigen directeur den heer P. de No bel. Het was, zooals hij in de inleiding van 't tekstboekje schrijft met deze uit voering te doen, een vergelijkend overzicht te geven van het kenmerkend karakter der volksliederen van verschillende volken het volkslied te doen uitkomen als meest typeerende uiting van rasverschil èn over eenkomst. En zoo vermeldde liet programma Hollanusche en Vlaamsche, Duitsche, Fran sche, Engelsche en Amerikaansche, Itali- aansche, Scandinavische en Russische volks liederen. En hier zijn we meteen aan een groot bezwaar bij deze uitvoering: het was te veel, veel te veel, deze verzameling. 'Juist omdat 't waar is, dat het verschil in de ras-uitingen zoo oneindig veel grooter is dan de overeenkomst, daarom kan met een zóó groote verzameling, achter elkaar af gezongen, het doel eener wezenlijk duide lijke vergelijking niet bereikt worden. Dan is er ook héél veel, wat gerust achterwege had kunnen blijven, de keuze had veel stren ger kunnen zijn. Maar liever spreken we onze bewondering uit over het benijdens waardig optimisme, waarmee de heer de Nobel aan de herleving van het volkslied op zoo intensieve wijze meewerkt, en we kunnen dan ook van den avond van gis teren met zeer veel waardeering gewagen. De Hollandsche liederen, de echte, de goede (de keuze was hier uitstekend) bevielen ons het beste in de uitvoering. In de goede opvatting van den directeur staat gelukkig overal schoonheid op clen voorgrond, en dit werd in de Hollandsehe liederen liet beste bereikt. Dan volgen de Duitsche liederen en de Fransclie, die zuiver en expressief werden gezongen. En na al deze aardige muziek, maakten de weeë Engelsclie liedjes weinig indruk, met hoeveel zorg ze ook werden uitgevoerd. Maar over 't geheel was de zang zéér te loven 1 Afwisselend met het koor zong een daar uit gevormd, verdienstelijk kwartet eenige liederen, en met goede intenties 1 Mej. Her mine Scholten, door mej. Ré Levie mu zikaal begeleid boeide de aanwezigen door de geestige, onderhoudende wijze, waarop zij verschillende liedjes voordroeg. Het was alzoo een aardige avond. Zoowel de directeur, als het kwartet en de begaaf de soliste werden rijkelijk met bloomen ge huldigd. H. F. A. KRIENS' MATINEE. Op de 4e matinee van Haarlemsch Mu ziekkorps, komt als soliste: mej. Toos Kruuk, zangeres. Het orkest voert o.m. uit, de G moll Symphonie van Mozart. R. K. GEMEENTE-WERKLIEDEN. De onthulling van het vaandel van de Haarlemsche afdeeling der R. K. Gem. werk lieden zal morgenavond plaats hebben. Rec tor Stroomer uit Amsterdam verricht de plechtigheid. MONUMENT VOOR DR. MOOJEN. Gisteren is op het graf van den over leden geneesheer Dr. H. J. Moojen, het mo nument geplaatst, hetwelk door den beeld houwer Jan Bron nor ia vervaardigd, en door de patiënten van den beminden dokter is aangeboden. De plaatsing geschiedde in al len eenvoud. VEREENIGING „HAERLEM" De vereeniging „Haerlem" maakte heden- namiddag een zeer interessante „oudheidkun dige wandeling" waarbij verschillende histo rische en kunsthistorische dingen werden be zichtigd. Om 1 uur kwam een vrij groote schare dames- en heeren-leden samen in de Hal van het Stadhuis, waarna onder geleide van den heer de Breuk, voorzitter der vereeni ging, en het Bestuur, het gezelschap aller eerst zijn schreden richtte naar het Museum van Stolk in de Jansstraat. Daar werden de leden van „Haerlem" door de Directeur van dit Museum, den heer Gust. van Kaleken, op hoffelijke wijze ontvangen. De heer van Kaleken sprak ter inleiding van dit bezoek eenige woorden; hij zeide ongeveer het volgende: Het doel waarvoor ik deze verzameling hier onder mijn beheer heb genomen is de bevordering der Christelijke kunst. Er is over het algemeen nog zoo weinig begrip van het Christelijk gevoel, dat het tot dusver nog tot de uitzonderingen behoort, wanneer eene Roomsche Kerk, met dezelfde eerbied en met hetzelfde begrip van eenvoud en harmonie in lijn en kleur georneerd wordt, zooals in de middeleeuwen het geval was. Het leven onzer voorouders en het streven der kunstgilden kunnen wij ons niet voorstellen, zonder de Christelijke kunst. Van de wieg tot de lijk baar. was de liturgie gepaard aan de kunst, om het zieleleven der menschen te volgen. Het zieleleven schijnt voor velen thans niet meer te bestaan en daarvandaan de ziel loosheid der hedendaagsche fabriekskunst, waarmede helaas, nog zoo vele kerken wor den volgepropt. Zooals ook de Fransche- kerkkundige André Miehei hier deze week in de Kroon demonstreerde, is de kunst in Frankrijk zeer in verval. De Christelijke kunst, moet de leer van Christus in hare liturgische traditie volgen op de grondslagen van het Geloof. Wanneer men voor God wil werken, moet men de Goddelijke leer op de eerste plaats betrachten en wanneer men eene kerk als het „Domus Dei" het Huis Gods be schouwt, moet men dit met een eerbied be seffen. De Benedictijnen die ons op kunstgebied steeds voor zijn gegaan, zijn ook in onze XXe eeuw weer de eerewacht ter handhaving dezer begrippen en groote figuren als de onlangs ontslapene kardinaal Aartsbisschop van Keulen Mgr. Fischer herhalen ons, dat het innerlijke, de geest, de ziel, de idee, de hoofdzaak moet blijven. Wanneer de reli- gieuse kunst geen emotie kan wekken, dan heeft het beeld zijne beteekenis verloren. Het is met dit doel dat ik mijne leerlingen trachtte vormen en het is mij zeer aange naam u van een en ander eenig nader denk beeld te geven. Het zou niet mogelijk zijn u de honderden middeleeuwsche beeldhouwwerken, glasra men, borduurwerken, koper- en zilverwerken, tapijten en dtidere kunststukken en bijzonder heden aan te wijzen, doch ik wil u op een crucifix wijzen dat het merkwaardigste stuk dezer verzameling is; het dagteekent uit de Vie eeuw, ten tijde der thans bedreigde Aya Sophia te Konstantinopel de eerste Christe lijke Kerk van beteekenis. Dit kruis is van Franschen oorsprong. Op pervlakkig lijkt het voor velen als kunst van niet veel beteekenis en velen zullen het zelfs leelijk vinden; doch bij nadere beschou wing, ziet men hoe dit Crucifix geheel in liet karakter is, van de strenge architectuur uit dat tijdperk en de streng religieuse be zieling van het onderwerp. De rechtlijnige strekking van lichaam, armen en beenen en de geometrische beschildering zijn geheel in overeenstemming met de zuivere verhoudin gen v. den kruisvorm eu de platgedrukte voe ten sluiten zich aan, bij de vlakke muurver siering die in dit tijdperk gebruikelijk was. De meesterlijk geschilderde tafereelen op de uiteinden der Kruisbalken vormen afzonder lijke partijen met parelrandjes afgezet. Zij stellen voor: Maria en Joannes die bij het sterven van Christus onder het Kruis ston den. Onderaan de opstanding van den eersten mensch als toespeling op de vrijmaking der erfzonde en bovenaan zon en maan met het spotschrift „Jesus de Nazarener Koning der Joden". De figuur van Christus is geheel bedekt met een gedamasceerd klcerd waarop de adelaar als motief der wederopstanding. De Christusfiguur was in die tijden steeds ge heel gekleed, zooals ook nog in de Xle en Xlle Eeuw gebruikelijk was en waarin wij ook een voorbeeld hebben in de verzameling zilverwerken, óók weer sprekend van het groote ontzag voor de uitbeelding der Chris tusfiguur. Er zouden dagen voor noodig zijn om u de geleidelijke ontwikkeling der Chris telijke kunst die hier vanaf de Vie tot de XVIe Eeuw te bestudeeren valt toe te lich ten, doch ik noodig u allen vriendelijk uit, deze kunstschatten later nog eens herhaal delijk en rustig te komen beschouwen. Dan voorzeker, zult gij met mij overtuigd worden, dat vooral de religieuse bezieling, die hierin besloten ligt, van groote beteekenis is. Gij zult dan ook toegeven, dat na de tij den van hervorming en beeidstorming, onze moderne kunst zich niet aanpast bij reli gieuse traditie, waaruit het geloof en het vertrouwen in de voorspraak der heiligen zoo innig en kinderlijk spreken. Langzamerhand komt er echter meer be langstelling. Aanstonds zult gij op mijn ate lier een monumentaal altaar in marmer en koper in bewerking vinden voor de parochie kerk te Luttenberg bij Raalte, wel een be- jWijs dus, dat ook op kleine plaatsen, de kunst zin in hooge mate ontwikkelt. Ook de zil verwerken, en de plannen voor geheele kerk- orneering zullen u overtuigen dat het ons ernst is de Chrlsteliike kunst te bevorderen, doch uit het oude weer nieuw leven te putten en uit het oude weer tot nieuwe ontwikkeling te komen, zoodat de XXe eeuw voor de Christelijke kunstgeschiedenis, vooral hier te lande, van geen geringe beteekenis zal bjjjken. Na deze rede, die zeer werd toegejuichd, 'i werd het Museum bezichtigd en ook een kort bezoek gebracht aan de Ateliers waar ver schillende werken onder handen zijn. j Hierna begaf zich het gezelschap naar de Vleeschhal, nummer twee op het p; ograrn- ma van den ommetocht. Maandag komen wij op dit bezoek, dat bij het ter perse gaan van dit nummer nog voort duurde, mot enkele woorden terug. DE PLUIMVEE TENTOONSTELLING. Deze tentoonstelling, die van 20—22 Dec. a.s. alhier gehouden zal worden, belooft een waar succes voor de V. P. N. afdeeling Haar lem en Omstreken te worden. Reeds hebben vele bekende fokkers en liefhebbers toezeg ging gedaan hun dieren te exposeeren. Tot nu toe zijn er reeds 110 eereprijzen, en daar er nog te verwachten zijn, kan dit een goed aantal genoemd worden. Onder de uitgeloof de eereprijzen komen van den Commissaris der Koningin in Noord-Holland, Mr. Dr. W. F. van Leeuwen, Jhr. W. B. Sandberg, bur gemeester van Haarlem, Jhr. Mr. D. E. van Lennep, burgemeester van Heemstede, van den oud-minister H. Cremer, mevr. Douarièra Visser van Hazerswoude geb. van Merlen, mevr. TV ickevoortCrommelin, Baron van Heemstra, Baron v. d. Borgh, van het hoofd bestuur der V. P. N., II. B. Beaufort, Pluim- vee-vereeniging ,,Aves", de vereeniging Bloe- mendaal's Bloei en voorts van zeer vele be kende fokkers en liefhebbers. TELEFOON-EXPLOITATIE DOOR HET RIJK. Over bovengenoemd onderwerp lezen wij in het „Weekblad v. Bloembollencultuur", orgaan van de Alg. Ver. v. Bloembollencul tuur, het volgende, waarmede wij ons geheel kunnen vereenigen: Zooals onze lezers zich zullen herinneren, is meermalen op de algemeene vergaderin gen onzer Vereeniging de wenschelykheid van bovengenoemde exploitatie ter sprake gekomen en zelfs is in verband daarmede in April 1911 een request gericht tot Z.Exc. den Minister van Waterstaat, hetwelk is opge nomen in het Weekblad voor Bloembollen cultuur No. 83 van 14 April 1911. In dit re quest wordt eenerzijds aangedrongen op eene krachtige bevordering van staatsexploitatie der plaatselijke telefoonnetten en er ander zijds op gewezen, dat overneming van de lo cale netten van Alkmaar tot en met bet Westland door bet Rijk in het belang van I den Bloembollenhandel wordt geacht, ten einde eene snelle en practisehe verbinding dier netten onderling mogelijk te inaken en zoo mogelijk tot de toepassing van lage ta rieven voor onderling verkeer te geraken. In de troonrede van 1911 werd het voor- nemen der regeering aangekondigd om de particuliere locale telefoon-exploitatie door Rijksexploitatie te vervangen en thans heeft de Minister van Waterstaat een wetsontwerp ingediend, ot verhooging van de begrooting CC XL V. Het we*r en de winter. Kip met eierensrut en het lot van iemand die in de krant schrijjt. De ruïneindesiad en de St. Nico aandrukte. Ligen en vreemd, en een praat je over uitgaanopgeschort. - „Zacht weertje, meneer 1" „Nou, of 't, ,_°g lieelemaal geen winter 1" Hoeveel kQeren die discussie in de laatste dagen niet 51 den winkel is gehouden, en meest met .delfde woorden, dat zou ik op geen hon- .Grd keeren kunnen zeggen 1 Ja, wat 't ecr betreft ben je in een winkel, als je zelf niet wist, altijd goed ingelicht: van L6 yijftig mensehen er om bruine boonen of 1 uidenierswaren komen, zijn er altijd acht j ne?en en veertig, die je hun opinie over Ij 1 Weer meedeelen, dat schijnt zoo bij ons o'landsch0 volk, waar liet weer zoo ver- tje er'ijk is, de hoofdzaak van de conversa- We te wezen. Intusschen, al is het zacht Wir°r' het is en blijft onaangenaam weer, en 'óch ?r 'S kefc nietteoenstaande die zachtheid h0 dat merken we wel a's we eens zien 'te Vce' werkloosheid er is, eu hoeveel ster pin *akke™ kerels gelukkig-profiteeren 6eni<v' vbrschillende inrichtingen en ver- 'en ö,ln£en die warme spijs beschikbaar stel lers Vincentius-Vereeniging (mijn le en het) is ook weer aan den gang, en een extra herinnering aan dat werk mag hier, dunkt me, niet ongeschreven blijven! Een inzender in deze courant schreef er onlangs over, dat de spijskokerij der St. Vincentiusvereeniging de beste en meest- trekkende is van al dergelijke instellingen hier in de stad, juist omdat er afwisseling van spijs is en de menschen niet eiken dag precies hetzelfde te eten krijgen. Nu, daar heeft die meneer den spijker paee op den kop geslagen: je moet de menschen die van de spij skokerij en profiteeren, er maar eens over hooren. „Meneer zei een vrouwtje nog onlangs bij ons in den win kel al was het kip met eierensaus, als je het eiken dag kreeg die God geeft, dan had je er binnen een week genoeg van!" Waarschijnlijk vond het vrouwtje „kip met eierensaus" een der hoogste uitingen van keukenheerlijkheid, maar gelijk hééft ze en daarom verwondert het mij wel een beetje dat velen van onze gefortuneerde stadge- nooten, zoowel onder de Katholieken als on der de andersdenkenden, de spijskokerij der Sint Vincentiusvereeniging maar héél slap jes steunen, zoo eens één of twee kaarten nemen, en meer niet, terwijl je voor die andere instellingen dikwijls van groote ga ven leest. Niet dat ik dit laatste ze mis gun, de liemel beware me ervoor, maar heb ii het mis als ik zeg dat misschien het denkbeeld te veel erin zit bij onze Haar lemsche liefdadige stadgenooten, dat de spijskokerij van St. Vincentius een rijke instelling zou wezen, die haarzelf toch wel bedruipen zal?... Moge deze kleine opfris- sching van het geheugen z'n nut hebben: de heeren van St. Vincentius zu'len het roe wel niet kwalijk nemen, dat ik me zoo van tijd tot tijd eens in hun zaken meng, dat is nu eenmaal het lot van iemand die in de krant schrijft: aan den eenen kant moet je je neus in allerlei dingen steken, en aan den anderen kant sta je bloot aan allerlei critiek, en a:s ik het voor het zeg gen had, dan schuilden alle krantenschrij vers maar net als ik weg onder een schuil naam, zoodat je al die critiek even als ik, langs je rug kunt laten afloopen. Een mak kelijk ding, dat vertel ilc je, en ik heb er dikwijls pieizier in als de een of ander het tegen mij over dien Zaterdagavondman heeft, terwijl hij niet weet dat hij dien zelf voor zich heeft. Maar alloh, dat moet ik zeggen: de critiek is tegenover mijn ge schrijf nog al barmhartig en welwillend en zelfs als ik wat heel dikwijls op hetzelfde aanbeeld sla en terugkom op dingen die al herhaaldelijk gezegd zijn, dan erkent men heel dikwijls ik heb het zelf ondervon den dat dit toch maar de eenige ma nier is om ten slotte de belangstelling van velen te wekken. Daar heb je bijvoorbeeld de ruïne in de stad door dat schrikkelijk omhalen en openhalen van alle slraten, waar je ook komt. Hoeveel is daar al niet over geschreven van allerlei zijde? En ik mag zeggen: ik heb er mijn portie in mijn we- kelijksch gekeuvel het kan wel niet an ders ook aan bijgedragen. Toch moet ik er vandaag nog eens op terugkomen, en nu niet om aanmerking te maken, want we hebben het immers, met onze tram en met het asfalt, zélf gewild, maar om een pluimpje te geven aan de werklieden der ge meente. die inderdaad hard arbeiden en die hun beste beentje voorzetten. Zelfs's nachts j wordt er op verschillende plekken gewerkt 1 om overdag de straat toch maar vrij te heb ben, maar er is nu eenmaal heel wat en overal te doen, en daar komen we zoo gauw nog niet af, want ik heb nog deze week gehoord dat het wel einde Februari zou worden, voor het groote werk overal gereed zal zijn. En dan komt nog de asfalteering 1 Intusschen: in onze krant is het door de redactie een poos geleden al gevraagd en ik heb gehoord dat er bij Gemeentewerken rekening mee gehouden zal worden intus schen is het hoogst gewenscht dat de win kelstraten althans tegen de St. Nicolaas- drukte die al begonnen is, vrij worden ge houden en vrij blijven. Die Sint Nicolaas- drukte 't is een pretje voor de kinderen en voor grooten. En zoo oud als ik ben, mag ik toch óók graag zoo om dezen tijd in den middag eens voortschuifelen in de drukte langs de mooie winkels, waar ieder winkelier z'n beste beentje voorzet, en waar ieder kooper van zijn gading nu allicht wat vinden kan. Toch zitten de Amsterdamsche trams en de spoorwagens nog geregeld vol van Haarlemmers die op een „koopje" gaan naar de hoofdstad en dan aan de spoor en aan hun uitgaan méér uitgeven dan ze ooit konden hopen uit te sparen met een „koopje" te hebben, maar dat krijgen we er nooit uit. Vreemd trekt altijd meer dan eigen, dat is het gewone liedje, en ik weet er zoo vluchtig gesproken maar één uitzon dering op, en dat is op muzikaal gebied: daar is onze Haarlemsche heer Steenman degene wiens concerten altijd veel meer ge zocht en veel beter bezocht zijn dan die van welke vreemde grootheden ook, zóó zelfs dat de politie er tegenwoordig bij moet te pas komen om in de zaal niet een „brand gevaarlijke" opeenhooping van bezoekers (zooals het in het rapport van de politie gemeenlijk luidt) te krijgen! Wie geeu plaats bespreekt, krijgt bij die concerten van meneer Steenman absoluut geen plaats, iets wat je bijna nooit kunt zeggen van an dere muzikale gebeurtenissen te dezer stede, hoe groote kunstenaars er ook komen. Het is echter te begrijpen. Want waarlijk: wel krijgen op dit punt van het goede alweer teveel: vijf of zes concerten of muzikale recitals in een weeks, dat is alleen vol te houden voor iemand die niets anderaj dan. kunst in z'n hoofd heeft en daarenboi ven een bom duiten in zijn zak die nielj gauw uitput I Maar als ik op dit punt kom, zou ik ook wel aan den gang kunnen blijven] en mijn hart zou ik wel eens willen op^j halen over die overdaad van uitgaansgele^ genheden die we hebben: bioscopen en muj ziek, feestjes en komedies, uitvoeringen eq variétó's, om van de particuliere feestavond den in eigen vereenigingskring niet eens tt spreken. Maar.... ik zou dan mijn ruimt* overschrijden en het met de redactie aart den stok krijgen. Dat dus een volgendaJ keer! 23 NOVEMBER'.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 1