NIEUWS UIT DEN OMEN. BUITENLAND. Verkoopingen, Boel- huizen, enz, oorlog op den Balkan. GEMEENTEZAKEN. Plantsoenen. honderden belangstellenden, door 't dokters- comité, dat voor deze ambulance in bet le ven was geroepen, door bijna alle Arnhem- sebe doktoren, de padvinders en vele genoo- digden. DE ACTIE TEGEN DE DEBIETWET. Men meldt uit Amsterdam aan de „Msb": Naar wij vernemen, beeft de Handelsreizi gers-vereen iging zich met een uitvoerig schrijven gewend tot het bestuur der Amster- damsche Vereeniging van Sigarenwinkeliers om een gemeenschappelijke actie van ver weer te voeren tegen de argumenten, vervat in dc Memorie van Antwoord nopens het ont- werp-debietwet, wijl deze argumenten de be zwaren tegen het wetsontwerp niet hebben opgeheven. Voorts vernemen wij dat het hoofdbestuur van Haarleinsche Hanze en de Nederlandsclic Vereeniging van Sigarenwinkeliers met alle aangesloten Vereenigingen, doende zijn hun verweer aan dé leden der Tweede Kamer ken baar te maken. II. K. VROUWENBOND. Men meldt uit Amsterdam aan de „Msb.": Wij vernemen, dat aan een aantal R. K. damesvereenigingeu, beoogeude liefdadige doeleinden, en aan tal van R. K, dames in deze stad een circulaire verzonden is, behel zende een oproep tot een vergadering op Don derdagavond a.s. in de zaal van „Geloof en Wetenschap". Rector Slroomer, algemeen geestelijk adviseur voor het Bisdom Haar lem, zal aldaar het doel van een R. K. Vrou wenbond uiteenzetten. Onder de locomotief. Terwijl de wissel- wachter H. V. te Uithoorn bezig was de wissel over te halen voor den zandtrein on der de gemeente Mijdrecht viel hij en'kreeg de locomotief over den rechterarm. Deze werd even boven de pols afgereden. Na ver bonden te zijn werd hij per auto naar het O. L. V. Gasthuis te Amsterdam vervoerd. Aanvaring. De Zondag binnengekomen logger VI. 25 rapporteert in de Noordzee in aanvaring te zijn geweest met het Engelsche stoomschip „Rochefort", hetwelk binnen een juur tijds zonk. De equipage werd gered door een stoomboot, welke Oostwaarts koerste. De logger bekwam weinig schade aan den boeg. „Tel." Moordaanslag. Zaterdagavond wercl te Schiedam een moordaanslag gepleegd, ge lukkig zonder ernstige gevolgen. Een zekere B. gepensionneerd Indisch mi litair wachtte Zaterdagavond zijn schoon zuster, die hij wist dat boodschappen deed, op en loste, juist toen zij een winkel ver liet een revolverschot op haar. De kogel vloog haar dwars door den neus. B. richt te daarna de revolver op zich zelf doch bracht zich slechts een onbeduidend schamp schot aan het hoofd toe. Onmiddellijk ge grepen werd hij door de politie in verze kerde bewaring gesteld, terwijl de vrouw op het politiebureau werd verbonden. Een fabrieksicwestic. Zaterdag bracht „Het Volk" het bericht, dat de firma Arnt- zenius Jannink en Co. te Goor al liaar ar- beideis ten getale van 700 het wérk over 14 dagen heeft opgezegd. Uit informaties 'door ons ingewonnen, biijkt.dat de fabriek der firma 7 Decem ber voor onbepaalden tijd zal worden stop gezet indien liaar niet bekend worden ge maakt de aanstichters van sabotage, welke, ondanks herhaalde waarschuwing, heeft plaats gehad, hetgeen de firma ook uit een oogpunt van gevaar niet langer kan toela ten. „Hbld." Bij de pinken noemt het Hbld. de Teerlingen eener jongensschool te Winters wijk die een voetbalclub hadden opgericht, maar geen geld voor een voetbal bezaten. De jongens waren echter niet verlegen. Ze hadden gehoord, dat er Zaterdagavond eene propagandalezing over voetbalsport gehou den zou worden. Daar kwamen natuurlijk ook de sportliefhebbers. De jongens kre gen verlof, als belangstellenden deze' le zing bij te wonen. Maar in de pauze sloe gen ze hun slag. Ze presenteerden den aan wezigen een inteekenlijst en smaakten bin nen 10 minuten de voldoening een bedrag bijeen te krijgen, meer dan genoeg, om een voetbal aan te schaffen. Van een dominee, die zich wachten liet. Zondagmorgen zou in de Ned. Herv. kerk te Almelo een predikbeurt vervuld worden door een dominee uit Dedemsvaart. Om te 10 uur aanwezig te zijn liet dominee zich per rijtuig van Dedemsvaart naar Harden- berg brengen, van waar hij per trein de reis naar Almelo zou voortzetten. Het karretje reed op een zandweg, maar het paardje vond zijn weg niet; de koet sier had een verkeerden weg ingeslagen en zoo kwam men inplaats van te Harden- berg, te Mariënberg aan. Nu was goede raad duur: de trein was vertrokken. Fluks een fiets gehuurd, en daar peddelde dominee heen. In een uur zou hij te Almelo wezen, zoo werd hem verzekerd. Tegenwind maak te, dat hij er twee uur over trapte. Intusschen was de kerk te 10 uur ge vuld, maar.... geen dominee. Men bleef wach ten of ging maar een luchtje scheppen. Te half elf zou dominee er wel zijn. Het pu bliek bleef wachten totdat men ten slotte de hoop op komst van den predikant opgaf en huiswaarts keerde. Eindelijk, daar kwam de peddelende domi nee, terwijl hem het zweet van het voor hoofd gutste. Voor stoelen en banken te preeken, dat ging nietj er bleef dus niet anders over dan huiswaarts te keeren. „Hbld." - Tramongeluk. Te Terburg had Zondag avond een botsing plaats tusschen de Gcl- dersche en de Geldersch-Westfaalsche stoom tram. De locomotief van de laatste ont spoorde, terwijl een hoeveelheid zoutzuur uit een der wagens vloeide over den weg en het emplacement beschadigd werd. Gedood. Te Rotterdam is gistermorgen op den Boezemsingel de 68-jarige N. L. K. door de electrische tram overreden en ge dood. Ongelukken. Zaterdagavond is een fiets rijder nabij Deventer, willende uitwijken voor de stoomtram, tegen een wagen gereden, dien hij niet had zien aankomen tengevolge van den rook van dc loesmotief. Hij is aan de gevolgen overleden. Brand. Te Dedem is een tabakspakhuis afgebrand, waarin voor een bedrag van 70000 tabak geborgen was. Alles is totaal verloren. Verzekering dekt de schade. Brandstichting. Te Nieuw-Buinen (gem. Borger)is aangehouden E. t. H„ vrouw van L. H„ die wordt verdacht zich in den avond van 18 dezer te hebben schuldig gemaakt aan opzettelijke brandstichting in de door haar en haar man bewoonde woning te Nieuw- Buinen. Zij is in het huis van bewaring te Assen opgesloten. N. R. Ct. Het oor doorgebeten. Zondagmiddag wilde het ongeveer tweejarig kindje van den heer N. te Abcoude grootvaders jacht hond een stukje van een koekje geven. Het kind kwam hierbij te vallen, waardoor de hond niet in het koekje, maar in liet oortje van het kind beet en wel zoodanig dat dit licliaamsdeeltje met 10 steken weer knoest gehecht worden. DE TOESTAND. De toestand in Europa is gespannen, maar aan de tendenzberichten van vele bladen moet men niet te veel waarde hechten. Kei zer Wilhelm werkt voor vredesbeboud. Ser vië is zoo oorlogszuchtig mogelijk en steunt op Rusland dat zooals altijd weer dubbel spel speelt. Van liet oorlogsterrein geen groote krijgsb. "ren te melden. De Bul garen bereiden een aanval op Adrianopel en Gallipoli voor. De Europeesche toestand. Allerlei wilde geruchten loopen door de Europeesche pers, alsof een oorlog tusschen Oostenrijk en Rusland als voor de deur zou staan. Nu is het zonder eenigen twijfel waar, dat de toestand ernstig is en dat vooral door het stoken van Rusland en het on- besuid optreden van den Russischen gezant te Belgrado, die naar het schijnt door de Russischen Grootvorstenpartij wordt ge steund, een uitbarsting (en dientengevolge een algemeenc Europeesche oorlog 1) niet tot dc volstrekte onmogelijkheden behoort. Maar... toch blijven wij weigeren te ge- looven, dat het kleine Servië met zijn pre tenties om een haven aan de Adriatische zee, liet zou kunnen brengen ertoe, om heel Europa iu vuur en vlam te zetten. En wij weigeren óók te gelooven, voor alsnog, aan een zóó groot gemis aan ver antwoordelijkheid bij de leiders der Rus sische en Fransche politiek, dat ze alleen om Oosteninjk te dwarsboomen en Servië zijn zin te geven, den eiscli van Servië met alle geweld en tegen alle rede in zou den willen doordrijven, zelfs ten koste van een .algomeenen oorlogI Op liet laatste oogenblik' zoo is onze vaste meening zal Rusland wel inbin den, en Servië zal dan óók terugkrabbe len, tenzij liet officierencorps tot een oorlog zou dwingen, die dan natuurlijk met een verpletterende nederlaag zou eindigen! Voor de Serviërs is, zou men zeggen, de toestand zoo helder als maar mogelijk is. Oostenrijk heeft zijn minimum-eischen me degedeeld, en uit alles blijkt dat liet daar niet af zal gaan. Maar de Serviërs blijven, snorkend van groot heidswaanzin, zou men zeggen, de allergroot ste eischen daartegen-in stellen. Zoo heeft de minister-president Pasehits een rede gehouden, die het programma van die eischen inhoudt, en uit d e z e n mond (ook de burgemeester van Belgrado gaat zieb aan dergelijke oorlogszuchtige taal te buiten, doch dat is van minder belang) van de hoog ste en de ernstigste beteekenis is! „De minimum-eisch van Servië voor zijn nationale ontwikkeling is, zoo zeide Pas- cliits, economische onafhankelijkheid, behou dens misschien een tolverbond met haar bondgenooten en een vrije doorgang naar de Adriatische Zee. Servië moet bepaald een strook van ongeveer 50 K.M. hebben van Alessio tot Durazzo! Deze strook za] worden verbonden met wat men vroeger Oud-Servië noemde, zoo ongeveer door het land, dat ligt tusschen een lijn van Dm-azzo tot liet meer van Ochrida in het zuiden en een van Ales sio tot Dzjakowa in bet Noorden. De uitgang naar de Adriatische Zee zal Servië niet al leen tot vrijen in- en uitvoer in staat stellen, maar het ook nieuwe buren geven, daar iedere zeevarende natie dan evenzeer Ser- vië's nabuur zal zijn, als Oostenrijk-Honga- rije het thans is. Dat is in het bijzonder het geval met Engeland en het verheugt Servië dat een tijdvak zonder onmiddellijke aanra king met Engeland en Engelsche instellin gen thans een einde zal nemen. „Dit verlangen van Servië in betrekking te komen met alle naties van de wereld, maakt der regeering het verleenen van eeni- ge bijzondere economische voordeelen aan eenige bizondere natie onmogelijk. Servië zou daardoor vooruitloopen op zijn economi sche toekomst en andere naties in een min der voordeelige positie brengen. Dat zal het evenmin doen als zijn billijken eiscb voor een uitweg naar zee laten varen .Servië kan niet inzien dat zijn vast besluit op dit punt, hetwelk het bereid is met alle middelen te verdedigen, door eenige vreemde natie an ders behoort te worden beschouwd dan als noodzakelijk voor bet heil van Servië en in gegeven door een zeer beslist verlangen naar duurzamen Europeescheu vrede en gelijkheid voor alle naties, die met Servië in verbin ding willen treden." Dit alles klinkt heel aardig en mooi in i theorie, maar als men bedenkt dat bet bo venstaande wil zeggen: de opslokking van j een groot deel van Noord-Albanië door Ser- vië, en tevens de volkomen negatie van de Oostenrjjksche eischen, dat geen Servische (o.i. Russische!) oorlogshaven aan den mond van de Adriatische Zee kan toestaan, dan komt dat in wat ander licht! De krijgsbedrijven. Zooals we al gezegd hebben: de krijgsbe drijven op de Tsjataldzja-linie liggen stil en de Turken vierenhun overwinning. Dat ze eens niet verslagen zijn, omdat er niet gevochten wordt, is óók een overwinning! De Bulgaren en hun bondgenooten han delen intusschen. Wij hebben al gezegd dat een 30,000 man troepen door de Grieken ter hulp worden gezonden. Die worden in de Egcïsche Zee, ten westen van Gallipoli, aan land gezet. Van de oostzijde marcheeren de Bulgaren op, die Malgara en Kesjan al heb ben genomen, en dus Gallipoli isoleeren. De J toeleg blijkt nu duidelijk: de bondgenooten willen de forten langs de Dardanellen be dreigen, misschien wil wen Se Grieksche vloot den toegang tot Constantinopel zien te verschaffen! Ook naar Adrianopel gaan alle nog beschik bare troepen der bondgenooten, behalve der Serviërs die met bet oog op een conflict met Oostenrijk naar hun land worden terugge roepen. De cholera. De cholera neemt schrikkelijk toe in Stam boel zoo seint men nit Konstantinopel aan de Frankfurter Zeitung Het aantal zie ken en van cholera verdachte gevallen be draagt er een twintig duizend. De rampzalige menschen worden als gevangenen vervoerd door soldaten met de bajonetten op de gewe ren. Hulp uit 't buitenland wordt geweigerd. Uit de Aja Sofia en de Aehmed-moskee, waar de ongelukkigen zóó dicht opeenge pakt zijn, dat ze nauwelijks kunnen liggen, worden er dagelijks tegen de honderd weg gedragen. De zieken krijgen niet anders dan brood en water. Velen sterven er van uit putting. Anderen weigeren alle voedsel, om dat zij vreezen dat men hen wil vergiftigen. In de voornaamste moskeeën bleven de lij ken vier dagen liggen; nu eindelijk is er be sloten ze geregeld weg te halen. De toestan den in deze kerken zijn niet te beschrijven. De ongebruikte schepen van de Mashouse- maatschappij worden nu ook gebruikt om zieken op te nemen. Zij liggen midden in den boven-Bosporus voor anker. In San Stefano is een veld afgezet waar meer dan duizend zieken liggen. Een moe dige Duitsche dame brak door het cordon heen en bracht rijst aan de huilente, kermen de soldaten. Tooneelen, die onwaarschijnlijk geweest zonden zijn in de donkerste middel eeuwen, zijn hier aan de orde van den dag. Toch heersch in Pera, op slechts enkele mi nuten van die plaatsen der verschrikking af, en maar ruim twee uur verwijderd van het oorlogskamp, de oude zorgeloosheid.... Een officieele verklaring van Duitschland. De officieuse „Nord-Deutsche Alg. Zei tung" publiceert, naar Reuter bericht een verklaring, die in tegenspraak met de on juiste beweringen, die invloed hebben gehad op den loop der beurs, constateert dat de bewering, als zou Sasanof sinds vier dagen zijn standpunt ten opzichte van de kwes tie der Servische havens hebben gewijzigd, reeds hierom otfjuist moet wezen, wijl de groote mogendheden zijn overeengekomen, niet van te voren haar gedragslijn nopens op zich zelf staande punten der Balkan kwestie te bepalen. In de tweede plaats is de bewering, dat Oosienrijk-Hongarije vijf legercorpsen mobi liseert, niet overeenkomstig dc •aarheid, hetgeen jifedereen kan afleiden u,t desbe treffende verklaringen, ai'koms ig uit ambte lijke kringen te Weenen of te Boedapest. In de derde plaats is de bewering, dat Oostenrijk-Hongarije voornemens zou zijn, binnen een paar dagen te Belgrado een ultimatum te stellen, een onwaarheid. De Albaneesche kwestie en het vraag stuk nopens de Adriatische havens zullen pas in verband met nog andere kwesties, die uit den nieuwen staat van zaken op het Balkan-schiereiland zullen voortvloeien, worden behandeld en geregeld. De „Nordd. Allg. ZSg." verklaart voorts dat het een bijzonder onverantwoordelijke daad is, door dergelijke valsclie tijdingen de openbare meening ongerust te maken, en zulks op een oogenblik, waarop de re geeringen van alle groote mogendheden er ernstiglijk naar streven om de hangende moeilijke kwesties langs vredelievenden weg eens en voor altijd tot oplossing te brengen. Verschillende berichten. In Saloniki is een complot onder de gevangen TurksoRc officieren ontdekt dat het doel had een omkeering in den staat van zaken uit te lokken, waarmee zij de voorwaarden van het protocol van over gaaf hebben overtreden. Onder de bij deze zaak betrokken Turksche officieren is dr. Mazim bei, die in Saloniki gebleven was als lid van de Roode Halve Maan. Naar aanleiding van de ontdekking van deze sa menzwering, zullen alle Turksche officie reu uit Saloniki worden overgebracht naar Griekenland. In Belgrado is men eiken dag aan het manifesteeren. Gisteravond (zegt een part. telegram aan de „Deutsche Tageszeitung", door de N. R. C. medegedeeld) trok we der een uit vele duizenden bestaande me nigte de stad rond. Voor de Konak hield de menigte stil en brak in vijandige uit roepen tegen Oostenrijk en Duitschland uit. Op Duitschland is men sedert de che's van de generale staven met elkaar gesproKfen hebben even vertoornd als op Oostenrijk- Hongarije. Voor het Fransche en Russische gezantschap hield cle menigte geestdriftige betoogingen voor den oorlog met Oostenrijk- Hongarije. De Fransche gezant verscheen aan het venster zonder echter op de toe spraken te reageeren. De Russische gezant sprak daarentegen tot dc menigte eenige vrienusohappelijke woorden. Heden zijn 30 zware bergkanonnen in de vestingen van Belgrado opgesteld. Sterke troepenafdeelin- gen worden nog steeds van het oorlogs- tooneel naar Belgrado gecommandeerd. Het volgende telegram van den Lokal Anzeiger uit Belgrado wijst erop, dat de Ser vische regeerders het nog niet tot het ui terste willen laten komen: De Servische mi nisterraad heeft zich onder voorzitterschap van den Koning met de eischen van Oos tenrijk bezig gehouden. De ministerraad be sloot het antwoord te geven dat voor het einde van de oorlogsoperaties en zonder me dewerking en toestemming van alle bond genooten voorloopig geen definitief ant woord gegeven kon worden. Na den vrede met Turkije zou de zaak een oplossiug krijgen, waarmede Oostenrijk tevreden kan zijn. Ja, maar als het officierencorps "dat in Servië oppermachtig schijnt, zijn zin kan doordrijven, loopt het anders' Een mijnramp in Frankrijk. Bij een mijnontploffing te Saint-Martin de Valgarques, in het Zuiden van Frankrijk, zijn gisteren 24 arbeiders omgekomen. De ontploffing werd veroorzaakt door het bin nenstroomen van mijngas in de gangen. Door een houweelslag van een der mijnwerkers was een ruimte, gevuld met kwade gassen, in verbinding gekomen met de gang; de gas sen ontploften. Slechts één man van de 25 kon zich redden. Dadelijk begon men ver- scbe lucht in de gangen te persen. Een red dingsploeg haalde reeds 12 slachtoffers tus schen bezweken stutbalken en steenkool naar boven. Een lawine In de Pyreneeën Naar uit Tarbes. aan den voet der Pyre neeën, bij Lonrdes, gemeld wordt, zijn door een lawine de toegangen naar een op den top van een berg gelegen eiectriciteitswerk afgesneden. Zestig arbeiders, die zich op het gebergte bevinden, hebben zicli nog niet door de sneeuwmassa's kunnen dringen, ofschoon twee dagen lang krachtige pogingen daartoe zijn gedaan. De toestand der arbeiders is ho peloos, daar zij geen voldoende voorraden le vensmiddelen hebben. Noodweer in Italië. Uit Rome wordt geseind: In Apulië en Si cilië heeft een vreeselijk onweder gewoed, dat velden en dorpen verwoestte. Te Foggia stortte een spoorwegbrug in elkaar. Bij Bari vergingen meerdere scliippersbarken. Vele stoomschepen leden ernstige averij. In Mes sina werd het kerkhof, waar duizenden slachtoffers van de aardbeving van 1908 be graven zijn, door een vloedgolf omgewoeld. Meer dan duizend lijken werden in zee ge spoeld. De zaak-Wilmart. Er moeten weer nieuwe vervalschingen van Nestor Wilmart ontdekt zijn. Het Hbld. van Antw. schrijft er het volgende van: Benevens de 75,000 valsche obligaties, heeft Wilmart er nog 1200 valsche preferente aan- deelen in omloop gebracht. Tot nu toe heeft de expert twee uitgaven ontdekt van obliga ties, natuurlijk buiten alle bepalingen om, uitgegeven. Deze aandeelen geven een intrest van pet. De gravin van Vlaanderen ziek. De gravin van Vlaanderen is vrij ernstig ongesteld. Zij lijdt aan influenza; een con sult werd noodzakelijk geacht. Dc gravin van Vlaanderen is de moeder van den Koning der Belgen; zij was een prinses van Hohen- zollern, werd geboren te Berlijn in Nov. 1845, en huwde in April 1867 te Berlijn met Philips, graaf van Vlaanderen, den broeder van wijlen koning Leopold II. De Christelijke Vakvereenigingen. In een Zaterdagavond te Keulen gehou den vergadering van de Centrumspartij hield de bekende dr. Trimborn een rede, waarin hij o.m. naar aanleiding van de Pauselijke encycliek over de vakvereenigingskwestie het volgende zeide: „Reeds heden kan nu gezegd worden dat van op- of prijsgeven der Christelijke vak vereenigingen absoluut geen sprake kan zijn. Nu vooral niet, omdat twee dingen vast staan. „Ten eerste het verlof voor de Katholie ke arbeiders lid te worden van de Christelijke vakvereenigingen. Dit verlof is in de en cycliek uitdrukkelijk vastgesteld. „Ten tweede geeft de encycliek zoo be slist mogelijk te kennen, dat niemand het recht heeft Katholieke arbeiders, die lid wor den van de Christelijke vakvereeniging te verketteren", zooals het helaas maar te zeer gebeurd is. Ik twijfel er volstrekt niet aan, ging Trimborn voort, dat de Christelijke vak vereenigingen kalm, beslist en vastberaden op den tot nu toe gevolgden weg zullen voort gaan. „In onze kringen is de sympathie voor de Christelijke vakvereenigingen onvermin derd, die sympathie die op den Katholieken dag te Aaken geweldig tot uiting is gekomen. Daarom roep ik de Christelijke vakvereeni gingen een opgewekt „Glück Auf" toe, een „voorwaarts" op den tot nu toe gevolgden weg." Wij geven deze woorden zonder eenig com mentaar alleen om te doen zien, welke uit werking de encycliek „Singulari quadam" in zekere kringen heeft. (Maasb.) De Portugeesche geestelijkheid. Uit Rome wordt aan de „Köln. Volksztg." geschreven Zooals men weet heeft de regeering dooi de pers laten melden, dat 800 priesters het staatspensioen zouden hebben aangenomen. Triomfeerend werd niet alleen gemeld, dat deze geestelijken bereid zijn, hun toestemming tot de scheidingswet te geven, zelfs wanneer Rome hen met straf bedreigde, maar dat zij ook trachtten, een nationale kerk te stichten. Een eerste onderzoek der door de vrijmetse- laarsregeering opgestelde lijsten gaf aan, dat daarop voorkomen namen van reeds lang Overleden geestelijken en geheel onbekende namen. Éen onderzoek heeft uitgemaakt, dat slechts een paar honderd priesters, welke door al lerlei trucs verleid zijn, bonafide het staats pensioen hebben aangenomen. Van de onge veer 3600 Portugeesche priesters zijn nau welijks 200 in verzet tegen hun bisschoppen en onder dezen zijn er nog velen, die wel dra weer op den goeden weg zullen terug keer en. Van een schisma, waarvan de Portu geesche regeering sprak en waarop ze hoop te, is geen sprake, daar de groote meerder heid der geestelijkheid, ondanks de barbaar- sche ver-volging, zich trouw, houdt aan de Kerk! TE VERKOOPEN: Woensdag 27 November H A ARTiEM Verkooplokaal Nassaulaan 1 10 en 7 uur Not. P. F. de Bordes en Mak. J. J. C. Sariet Verknoping. SCHOTEN. R. K. Kies vereeniging. Woensdagavond heeft de tweede lezing plaats vanwege de R.K. Kiesvereeniging in het Schoterkwar tier van de serie lezingen, die veertien da gen geleden zoo frisch zijn ingezet met een rede van den heer Mr. J. N. J. E. Heer- kens—Thijssen. Woensdagavond komt, we derom in het zaaltje bij den heer Staal aan de Gen. Cronjestraat, spreken de Wel- eerw. heer kapelan Janus, van Schoten over: Staatspensioen of Ouderdoms- en Inva liditeitsverzekering. En nu nog 'iets bijzon ders! Voor het eerst zullen op deze lezing ook dames worden toegelaten. Dit besluit van de R. K. K. zal op prijs worden ge steld, meenen wij. Wij wekken, de dames dan ook1 op om, zoo eenigszins mogelijk, van deze gelegenheid om den geest te voe' dpn gebruik te maken en zich warme voor standsters te toonen van de zaak', door de mannen in Schoten zoo krachtig verdedigd. BLOEMEND A A Ti. Gevonden en terug te bekomen, aan den politiepost alhier, een bruine glacé hand schoen; bij mevr. Jonkhart, Rustenburcher- weg 8, een doublé armband; aan het bureau van politie te Overveen, een bruin lederen portemonnaie met inhoud; bij A. Metzelaar, Militaireweg te Overveen, een boschfazant, bij den heer Doemen, Tetterodewev te Over veen een boxhond. HEEMSTEDE. R.K. Volksbond. In de gisterenavond ge houden vergadering van den R.K. Volks bond vervolgde kapelaan de Haar zijn so ciale cursus. Hadden we een vorige maal een hoop vreemde namen zoowel van per sonen als plaatsen te hooren gekregen, dit maal was de kost niet zoo taai en kregen we een heel duidelijke uiteenzetting van de inleiding der encycliek. Met groote aandacht werd deze causerie door de (wel wat klein in getal) aanwezige belangstellenden. Mis schien kan het zijn nut hebben er nog eens op te wijzen, dat deze cursus ook bijgewoond mag worden door niet-leden. Na afloop hiervan werden eenige bespre kingen gehouden over het te houden St. Nicolaasi'eest voor de kinderen der bonds leden. Tusschen den leeftijd van 5—9 jaar kan door de kinderen worden deelgenomen. Een schriftelijke opgaaf van de namen der deelnemers moet bij de bode den heer M. Meijboom gedaan worden. Verdere bij zonderheden worden bekend gemaakt in de agenda. Tot commissaris van orde werd de heer J. Daams gekozen. Vroedvrouw onver eeniging. Ds afd. Haarlem en Omstr. der Nederlandscho Vroed vrouwen vereeniging houdt a.s. Woens dagavond een cursusvergadering voor moe ders en a. s. moeders. B. en W. bieden ter goedkeuring aan het rapport der Plantsoenen-commissie, waarmee zij zich geheel kunnen vereenigen. Het rap port zegt o.a,. dat de indruk over de laatste aanplantingen over 't algemeen gunstig was. Veel te rooien valt er niet. Waterleiding- en W. stellen voor te leggen een water- leiftngsbuis in het Oostelijk gedeelte der Zandvoortsche laan, benevens bet plaatse» op die buis van een brand kraan, ten behoeve van de aldaar gebouwde percéeién. De koste» zullen zijn f 500. SANTPOORT. Door den storm. Gisterenavond waaide op den Hagelingerweg onze agent met fiets en al totaal ondersteboven 11 Eenige abon- né's zijn door dit ongeluk niet in het bezit van liun courant gekomen. Vier abonné'0 daar juist ter plaatse aanwezig, kunnen dit voor onzen agent getuigen, zoodat niet aa» onwil behoeft te worrfen gedacht. VEL8EN GEMEENTEZAKEN. Schrijver bij de politie- De Burgemeester stelt voor in te trekke» de raadsbesluiten inzake aanstelling en over dracht van het recht tot benoeming, enz. van een schrijver bij de politie. In de ver gadering, waarin een en ander was vastge steld, heeft de burgemeester reeds' meege deeld, dat naar zijne meening de uitvoering der besluiten, waarbij bij de politie op ee» jaarwedde van f 650 een schrijver was aan gesteld, en aan den burgemeester het be noemen enz. van dezen schrijver was opge dragen mogelijker wijze op ernstige be zwaren zou stuiten. Jaarwedden Secretarie- ambtenaren. B. en W, stellen voor vast te stellen d» regeling der jaarwedden, zooals zij nu dooi* de ambtenaren der secretarie wordt gevraagd- Die regeling luidt in hoofdzaak als volgt: Hoofdcommies f 1500, commies, (afdeeling- schef) f 1200, commies f 1100, adjunct-com miezen le klasse f 800, idem 2e klasse f 650/ klerken f 500, enz. XJMUIDEN. Haringvisscherij. Sedert onze vo rige opgave kwamen van de haringvisscherji alhier binnen de loggers: KW 97 De Vijf Gebroeders met 12 last, en de bomschuite0} KW 74 Katwijk aan Zee IV met 13 last, e» KW 76 Katwijk aan Zee .V. met 6 last ha ring. „A. H." Haringvisscherij. Sedert onze vo rige opgave kwamen van de hariugvisschetüi alhier binnen de stoomloggers IJM. 26, Ce-j lestine Juliette, met 22 last en de loggoA IJM. 148, Hoop op Zegen, met 15 last. V»1^ de beugvisscherij kwam alhier binnen sloep PR, 19, Drimmelen, (A. H.) HALFWEG. Een nieuw klooster. Door de Zus ters Ursulinen is aangekocht het café e» stalling van den heer J. B. Lijnkamp eh een hoek grond van de Burger Maatsehapp'l Houtrijk en Polanen" voor de stichting va# een klooster. HAARLEMMERMEER. Ten verzoeke van den Voogd raad, zijn op last van den Officier va» Justitie bij de Arrondissements-Rechtbank V Haarlem, vijf jeugdige kinderen van den »r': beider A. v. E. aan het ouderlijk Épza§ onttrokken en naar het Doorgangshuis P Haarlem overgebracht. Wijkverpleging. Men verzoekto j opname van het volgende: Aanstaanden D° derdagavond ten 7 uur zal in „De Beu» te Hoofddorp optreden met het onderweg „Wijkverpleging", de WelEdelZeergel. Dr. P. J. Barnouw van Heemstede. Deze vergadering (men zie de adverte» in dit blad) is voor iedereen toegankcl J^. Indien eenigszins mogelijk, zal alsnog f den getracht ook in onze groote en U1 strekte gemeente een wijkverpleging tot s te brengen. r «MOT Een goede opkomst van allen die symp seeren met dit heerlijk doel, is zeer wensclit; opdat als resultaat van deze ben rijke lezing ook onze gemeente den zege wijkverpleging moge ondervinden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 2