SbSt3(ousen. Is. lï. T WE E H U IJ S E UtBarteSjorissftraat Tel. I??©. Slobkousen* St&ten-Generaal. @0 cent. Ingezonden IMdeelingen. Sanpinosü bij Zenuwzwakte, Pf*emle voor1 de lezers van d üieuwe Haarlemsche Courant. Scheepvaartberichten N.V. Drukkerij de Spaarneetad, Kinderhuis vest 29—3$, Haarlem. Afgehaald aan het bureau onzer Courant iade prijs slenhts 50 cents. Het stelsel der politieke slimmelingen (Mr. Treub, 1809). Bewust bedrog (idem). Onbekookt plan (Mr. Veegeus, 1910). Onberaden stap (idem). Volkswaan van den dag (idem). Monopolie van den dag (idem), l'n de buart komend van de socialistische schrijvers (Ds. Bos, 1909). Misleidend in hooge mate (idem). Eene ten eenenmale valscli6 leuze (idem). liet is een aardige verzameling. EEN MISBRUIK. In het November-nummer van het Katho lieke Damestijdschrift „De Lelie", dat weer vele bijdragen bevat, schrijft Br. A. W. Au- sems het volgende over een nog algemeen be -1aand misbruik Het gebeurt niet zoo heel zelden, dat de een of andere moeder mij vraagt of ik niet zoo vriendelijk wil zijn, even de oorlelletjes van haar dochtertje te doorsteken, opdat zij haar kleintjes belletjes in de ooren kan doen. Ik antwoord dan, dat ik met die wilde- volksstam-gewoonten niet zoo precies op de hoogte ben; maar gaarne bij de Hottentot- ten of Boschjesmannen eerst wil informeeren, hoe dezen die behandeling ten uitvoer bren gen en dan tevens in ééne moeite door tegelijk wel even willen vragen naar de eenvoudigste manier om ook den neus te doorboren. Dit antwoord, op een passend sarcastischen toon gegeven, doet stees een herhaling van de vraag achterwege blijven, terwijl ik nooit nalaat nog een preekje ten beste te geven over de moederliefde, die niet vereenigbaar is met dergelijke wreede en gevaarlijke uitin gen van ij delheid. Dat het doorpriemen der oorlelletjes wreed en pijnlijk is, behoeft geen betoog en toch zien tal van moeders er volstrekt geen be zwaar in die mishandeling te laten voltrekken, terwijl diezelfde moeders bij de zoo goed als pijnlooze pokkeninenting zenuwachtig aan den dokter vragen „of hij het toch als je blieft voorzichtig wil doen!" Maar behalve wreed is de doorboring ook gevaarlijk en daarop wilde ik hier even wij zen. De hoofdreden, waarom het geschiedt, is natuurlijk de ij delheid: het dragen van oorknopjes en belletjes. Maar onder het volk is bovendien de mee ning verbreid, dat het doorsteken der ooren heilzaam is voor het kind, in 't bijzonder voor klierachtige kinderen. „Al de kwade stoffen werken er op uit", zegt de alwijze baker. En zij vindt schijnbaar steun voor haar uitspraak, als hot arme kind na eenige dagen rondloopt met pijnlijke, ge zwollen, ontstoken oortjes. „Ziet u wel, wat 'n kwaje stoffen het kind bij zich heeft," zegt ze dan. Maar ze begrijpt niet de beteekenis van het feit dat de kleine wond gemaakt is met een onrein instrument, met vuille vingers en dat het kind zelf het wondje bovendien infecteert door het over al piee in aanraking te brengen, zoodat het heel natuurlijk is, als er een uitgebreid ont stekingsproces ontstaat. Is het kind in werkelijkheid scrophuleus, misschien tuberculeus, dan kan het wondje aan de ooren een bron zijn van groot ge vaar. Afgezien van het feit, dat bij scrophu- ieuze kindertjes zelfs kleine verwondingen moeilijk genezen en zeer licht gaan etteren, is het herhaaldelijk waargenomen, dat aan de doorboorde oorlelletjes een tuberculeus pro ces ontstond. De beteekenis van tuberculeuze aandoenin gen van de huid behoef ik ook voor leeken niet te schetsen; iedereen kent de lupus, de „wolf" in het gezicht en kent de etterende wonden en lidteekens die menigeen aan den nu, het doorprikken van de ooren kan de aan leiding zijn tot dergelijke processen. In het Zeitschrift für Kinderheilkunde van 2 Augustus 1912 deelt prof. Epstein eenige van deze waarnemingen mede. Nu mogen gelet op het groot aantal kin deren, wier ooren doorboord worden en zonder stoornis genezen gevaarlijke en langdurige complicaties zeldzaam zijn, iedere moeder mo ge bedenken, dat juist haar kind het toeval treffen kan dat juist hij haar kind een ontste kingsproces kan optreden met groote misvor ming van het oor tot eindresultaat. Gelukkig intusschen schijnt het misbruik, tenminste hier te lande, aan het afnemen te zijn. Ik herinner me van vroeger dat niet al leen bij meisjes, maar ook bij jongens de ooren werden doorstoken. Men zag dan ook voorheen tal van marinen met oorringen rondloopen; tegnwoordig zijn het als ik mij niet vergis, alleen schippers die op deze wijze hun mannelijk schoon trachten te verhoogen. Epstein vond in Praag bij meisjes uit be teren stand in 50 pet. de ooren doorboord bij kinderen uit de volksklasse in 71 pet. Ik veronderstel, dat deze cijfers voor Hol land wel ongeveer dezelfde zullen zijn en meen derhalve, dat alle verstandige moeders waartoe ik natuurlijk in de eerste plaats de gehuwde lezeressen van dit tijdschrift reken een goed werk kunnen doen door dit ge vaarlijke, wreede en dwaze misbruik te be strijden. GEWISSELDE STUKKEN. De Staatsbegrooting voor 1913 en het beleid der Regeering. In een kloek stuk heeft de Regeering haar antwoord gezet op het door de afdeelingen der Tweede Kamer ingezonden verslag be treffende de Algemeene Beschouwingen der Staatsbegrooting. Wij nemen er het volgende uit over: De vele belangrijke wetsontwerpen, die in staat van wijze zijn of ter tafel liggen, doen het Kabinet ernstig afwachten een onpartij dig oordeel over de vraag waar de schuld schuilt, wanneer de wetgevende oogst niet zoo overvloedig is als bij gunstiger omstan digheden mogelijk ware geweest! Verdedigende liaar beleid op militair ge bied tegen het verwijt van teleurstelling, houdt de Regeering tevens vol, dat door de beide vorige Ministers van Oorlog veel en goed werk is verricht. Het Kabinet meent op militair gebied verscheidene maatregelen van groot gewicht te hebben tot stand ge bracht en dat met kracht met de verbete ring van onze weerbaarheid behoort te wor den voortgegaan. Verder behandelt de Memorie de critiek betreffende het speciaal beleid der Regee ring. Al maakte zij dankbaar gebruik van den belangrijken socialen arbeid van vooraf gaande Kabinetten, toch konden de vroe gere ontwerpen zonder meer niet bij de Ka mer worden ingediend. Een wetsontwerp betreffende uitbreiding van de Ongevallenwet tot de zeelieden en de zeevissebers zal de Kamer binnen enkele we ken bereiken. De uitbreiding der verzeke ring tot den landbouw is nog in bewerking. Bij de verdere ontwikkeling van haar so ciaal programma ontkent zij, dat bepaalde schade uit organisatorisch standpunt, door een voorafgaande behandeling van de Inva liditeitswet, niet kon worden aangebracht. Maar waar zij beaamt dat de ontworpen organisatie niet haar volle nut kan doen zou- der invoering der Ziekteverzekering, hoopt zij dat allen die haar werkplan steunen, zul len medewerken, tot de spoedige regeling van de Ziekteverzekering. Naar aanleiding van de opmerking dat de a.s. verkiezingen hoogst waarschijnlijk ten gevolge zal hebben dat toch tot Staatspen- sionneering zal moeten worden overgegaan, merkt de Regeering op, dat alleen bekend is dat de tegenwoordige meerderheid tegen Staatspensionneering is en dat de minder heid, die haar wèl wil, verdeeld is over de beste wijze van uitvoeren!.... In zake het rapport der Ineenschakelings- coromissie is thans de voorbereiding zoover gevorderd, dat spoedig verschillende wets ontwerpen van 'net Departement kunnen ver laten. De bedoeling van den Minister van Binn. Zaken ten opzichte van de openbare school, laat zich aldus resumeeren: Het is beter.dat de scholen worden opgericht en in stand ge houden door de deskundigen, belangstellen den en onmiddellijk belanghebbenden in de maatschappij, dan door de overheid, zij het ook dat de overheid steunend en tot op ze kere hoogte regelend moet optreden. Hoe meer dus de maatschappij zich van hare roe ping bewust betoont en hare kracht open baart, des te meer treedt de overheid op den achtergrond Het is dus een heugelijk ver schijnsel, wanneer de maatschappij hare taak zóó goed vervult, dat de openbare school ge heel overbodig wordt Van opzettelijke bena deeling der openbare school is dan ook geen sprake. Voor zoover de maatschappij te kort schiet, heeft z.i. de overheid in de behoefte aan onderwijs te voorzien en de Min. is zich er van bewust, dat hij steeds voor zooveel dit van hem afhangt, aan art. 192 der Grondwet en aan de Lager Onderwijswet een loyale uitvoering heeft gegeven. De Regeering acht dit zittingjaar wel de minst geschikte gelegenheid om het zoo ne telige vraagstuk der gemeentefinanciëu tot oplossing te brengen. Dat de koloniale politiek van het kabinet door het op den voorgrond stellen van con- fessioneele beginselen, kwade gevolgen zou hebben gehad, wordt niet toegegeven. De Re geering drijft niet naar kerstening; integen deel wil zij ook in de koloniën de gods dienstvrijheid volledig geëerbiedigd zien. Hare politiek haat het Nederlandsche gezag. Ten aanzien van de klacht dat de kerke- I lijke gezindheid van sommige ministers van invloed zou zijn op de benoemingen, ver klaart de Regeering dat de godsdienstige ge zindheid of de richting van een sollicitant Voor ome geabonneerden wordt de prachtige bouwplaat der KATHEDRALE KERK ST. BAVO te Haarlem, bestaande uit vijf kartons en met plattegrond en teekeningen, (gewone pry's f 1,26) verkrijgbaar gesteld voor slechts Na ontvangst per postwissel van het bedrag van 60 cents met de woorden: Bouwplaat St. Bavo, en met vermelding van dengen e bij wien men op de Nieuwe Haarlemsche Courant ge abonneerd is, volgt de toezending binnen acht dagen. I onder allo omstandigheden, niet huiten be schouwing moet blijven. Zij meent dat vooral de burgemeesters zoo veel mogelijk moeten passen in het millien van hun ambtsuitoefening, zoodat zooveel mogelijk naar harmonie tusschen de gezind heid van den burgemeester en die van de bevolking moet worden gestreefd; de ge wildheid worde beoordeeld in verband met clS plaatselijke toestanden en een onpartijdig optreden van het schooltoezicht, maakt ge- wenscht, dat de verschillende richtingen daarin behoorlijk vertegenwoordigd zijn. De Regeering is steeds doordrongen van haar plicht om aan iedere richting recht te doen wedervaren en weerstand te bieden aan overdreven eischen, ook van geestverwanten. Bij hoogleeraarsbenoemingen wordt als regel het advies van curatoren gevolgd. Bij de aanstelling van personeel hij de Posterijen en Telegrafie is steeds de grootst mogelijke verdraagzaamheid en volstrekte onpartijdig heid betracht. Het Kabinet wenscht de vrouwen van amb telijke betrekkingen niet uit te sluiten, maar de Regeering wenscht, als regel geen amb tenaressen in dienst te houden als zij in het huwelijk treden. Het vraagstuk van het vrouwenkiesrecht wordt verwezen naar de Grondwetsherzie ning. De Regeering geeft toe, dat onze artillerie van onvoldoende sterkte is. De oorlogsbe- grooting zal mettertijd tot 40 mill, stijgen. De weigering van den burgemeester te 's Gravenhage om de bekende kiesrechtbe- tooging toe te staan, kan bezwaarlijk een punt van behandeling in de Staten-Generaal uitmaken. Het was de Regeering aangenaam te ver nemen, dat het voornemen om de departe menten van Oorlog en van Marine samen te voegen, instemming vond. De vraag of ook de Indische Marine tot het ressort van den Minister voor de defen sie gebracht behoort te worden, zal met vrucht behandeld kunnen worden, wanneer het rapport van de Staatscommissie voor de verdediging van Nederl.-Indië zal zijn ver schenen. Intusschen zal de bemoeienis met de Indische vloot van het departement van Marine uiteraard op het Departement van Defensie overgaan. De Regeering verdedigt voorts het stelsel van kindertoeslagen en acht een algemeene verhooging van salarissen niet wel doenlijk. Voor een algemeenen indruk, dat de tucht bij het leger en de vloot, ook in Indië. veel te wenschen overlaat, bestaat geen voldoen de grond. Dat de slechte geest onder het mindere personeel te wijten is aan de actie der militaire honden, valt moeilijk te bewij zen, al twijfelt de Regeering daaraan ook niet! De Regeering blijft bij haar meening, dat het Motu proprio „Quantavis diligentia" in Nederland niet toepasselijk is. In deze over tuiging kan geen verandering -jzorden ge bracht door de destijds reeds bekende, op een ondergeschikt punt afwijkende zienswijze van een R. K. dagblad, waar de Regeering dit afwijkend gevoelen niet gedeeld heeft. Het tusschen de Ministers van Buitenland- sche Zaken en van Justitie gepleegd overleg heeft er dan ook toe geleid, dat geen termen aanwezig zijn, ter zake een verklaring te vragen van den Heiligen Stoel. De Kerkgenootschappen zijn volkomen vrij, maar de Regeering is ook volkomen vrij te genover hen, terwijl geen getuige en geen ambtenaar zijn gedragslijn met een beroep op het Motu proprio zou kunnen verdedigen. Naar de Regeering meent, ligt het niet op haar weg het eigendomsrecht des Rijks op het paleis te Amsterdam of op eenig ander der Rijkseigendommen te staven, tenzij zulks noodig ware ter weerlegging van gemotiveer de bedenkingen, welke door anderen, die hun nerzijds mochten beweren eigenaar te zijn, daartegen worden gemaakt. Het tot den Minister van Binnenlandsche Zaken gericht adres van eenige vereenigin- gen van architecten (om voor de stichting von monumentale bouwwerken de medewer king ook van den particulieren architect in te roepen)is in het algemeen niet voor inwil liging vatbaar. Er kunnen zich echter zeer bijzondere gevallen voordoen, waarbij de Re geering het wenschelijk zal oordeelen ook de voorlichting van particuliere architecten in te roepen. Ten aanzien van de plannen tot wijziging van den Gregoriaanschen kalender wordt medegedeeld, dat door de Zwitsersclie Re geering de verschillende Europeesche Regee ringen zijn uitgenoodigd zich in beginsel be reid te verklaren tot deelneming aan een in ternationale conferentie, die, zonder eenige bindende hesluiten te nemen, aan de gede legeerden gelegenheid zou geven tot een al gemeene gedachtenwisseling voor dit onder werp. Wanneer van voldoende instemming hij de Europeesche Regeeringen zal zijn gebleken, zullen^ ook de Regeeringen van andere lan den uitgenoodigd worden. Een wetsontwerp betreffende de feestda gen die met den Zondag op eene lijn te stel len zijn, heeft het Departement van Binnenl. Zaken bereids verlaten. Woonwagens en woonschepen. Door de regeering is ingediend het in de Troonrede aangekondigde wetsontwerp hou dende regeling betreffende woonwagens en woonschepen. Blijkens de memorie van toelichting komt het stelsel van het wetsontwerp op het vol gende neer. Geen woonwagen of woonschip mag be- woond worden, zonder vergunning van een Commissaris der Koningin, verleend aan een van de bewoners. De vergunnig wordt alleen verleend, indien de woonwagen of het woon schip ter bewoning geschikt is en de bewo ners voldoende middelen van bestaan heb ben. In de vergunning worden vermeld de na men van de personen die in den woonwagen of het woonschip verblijf houden. De burgemeester van de tijdelijke verblijf plaatsen zijn bevoegd op verzoek van den houder der vergunning de namen van per sonen te schrappen en nieuwe namen bij te schrijven. In de vergunning wordt tevens vermeld het geoorloofd maximum aantal bewoners en het nummer van de vergunning. Dit nummer moet, ter vergemakkelijking van de opsporing door de politie, op duidelijk zichtbare wijze op den woonwagen of op het woonschip worden aangebracht. Een algemeene maatregel van bestuur stelt omtrent een en ander nadere voorschriften. De vergunning wordt verleend voor den tijd van 3 jaren, doch kan in dien tijd worden ingetrokken, om bepaalde in de Vet genoem de redenen. Tegen hesluiten tot weigering of intrek king van de vergunning staat beroep open bij den minister van justitie. Bovendien ver zekeren strafbepalingen d6 naleving van de wet. Met het in werking treden van de wet ver vallen alle gemeentelijke verordeningen op het stuk der woonwagens. Alleen blijven de gemeenteraden bevoegd in de gemeente een bepaalde plaats aan. te wijzen, waar woon wagens en woonschepen eventueel zich moe ten bevinden. Het verblijf in de gemeente aan woonwagens en woonschepen geheel te ont zeggen zal echter niet meer geoorloofd zijn- Ten slotte zorgt een overgangsbepaling ei' voor, dat die bewoners die wèl een geoor loofd en voldoend middel van bestaan hebben doch wier woonwagen of woonschip onvol doende is ingericht, gedurende hun leven dit voer- of vaartuig zullen mogen blijven be wonen. Het uitstervingssysteem wordt hier due toegepast. De belangrijkste afwijkingen van het stel- stel der staatscommissie bestaan hierin: a. de vermelding van de namen der per sonen, die in den woonwagen of het woon schip mogen wonen; b. den duur der vergunning; e. de mogelijkheid van beroep tegen wei gering op intrekking der vergunning; d. de bevoegdheid der gemeentebesturen na het in werking treden dezer wet; en e. de overgangsbepaling. Gedurige vermoeidheid; Slapt 1 -oslieid» (slecht inslapen; vermoeid wakker worden;) Zenuwpijnen (pijn in den rug en in de lorden; hardnekkige hoordpijn;) hartkloppingen; ge brek aan eetlust; duizeligheid; misselijkheid; suizen in hoofd en ooren; gebrek aan kracht en levenslust, dat zijn alle verschijnselen en gevolgen van zenuwzwakte. Het middel dat snel en afdoende helpt in zulke gevallen is do SANGUINOSE; en wel hierom, omdat do SANGUINOSE den eetlust opwekt, en uv.' slaap diep en verkwikkend maakt. Niets dat verloren kracht beter herstelt dan rust; en die schenkt U de SANGUINOSE. Genees-' heeren en leeken verklaren dit. „Naar mijne overtuiging beveelt de SANGUINOSE zich aan voor alle ge vallen van uitputting en algemeene verslappingtoestanden". Haeltert, Doctor POL DEM A DE. Twee jaar geleden leed mijne vrouw aan verval van krachten; zij is door de SANGUINOSE weer geheel opgeknapt. Lichtenvoorde. E. HENSINKVELD. Wanneer gij het noodig hebt, doet dan Uw voordeel met het bovenstaande. Wanneer gij lijdt aan neurasthenie, proheer het eens on bevooroordeeld met de SANGUINOSE. Wat zij voor anderen deed, doen ze ook gaarne voor U. Prijs per fl. 1.50; 6 fl. ƒ8—; 12 fl. 15.—. WACHT U VOOR NAMAAK. VAN DAM Co., Den Haag. de Riemerstraat 2c/4. Te verkrijgen bij de meeste Apothekers en goede Drogisten. NEDERL. STOOMVAARTLIJNEN. Nias, v. Batavia n. Amsterdam, pass. 26 Nov. Cochin. Yang Tsze, v. Batavia n. Amsterdam, pass. 25 Nov. Gibraltar. Pak Ling van Batavia n. Amsterdam, arr. 26 Nov. te Suez. Karimoen v. Batavia n. Rotterdam, pass. 26 Nov. 6 u. v.m. Dungeness. Jacalra, v. Rotterdam n. Batavia, arriv. 26 Nov. te Sabang. Oranje Nassau arriv. 24 Nov. te Newyork v. West-Indie. Zuiderdijk, v. Rotterdam n. Philadelphia, arriv. 23 Nov. te Boston. Cliftonian vertrok 24 Nov. v.m. v. Phi ladelphia n. Rotterdam. Nieuw Amsterdam, van Rotterdam naar Newyork, pass. 24 Nov. Lizard. Sirius, v. Rotterdam n. Algiers, pass. 22 Nov. Gibraltar. Saturnus vertrok 23 Nov. v. Argostoli n. Catania. Adonis vertrok 25 Nov. van Carthagena naar Barcelona. Atlas vertrok 25 Nov. v. Cette n. Samos. Aurora, van Pillau n. Amsterdam, pass. 25 Nov. Holtenau. Euterpe vertrok 25 Nov. van Carthago na naar Malaga. Fortuna vertrok 23 Nov. van Algiers naar Malta. Neptunus arriv. 25 Nov. te Kopenhagen v. Amsterdam. Oberon arriv. 25 Nov. te Denia van Li- vurno. Vulcanus' v. Palermo n. Amsterdam, pass. 25 Nov. Dungeness. Themis, v. Amsterdam n. Dantzig, pass. 25 Nov. Holtenau. Tellus arriv. 23 Nov. te Smirna van Piraeus. (Zeepost). en dokter Bardon naar het hotel „De Blauwe Leeuw", waar de gerechtelijke schouwing zou plaats hebben en procesverbaal moest worden opgemaakt. De zaal, waar deze ge- rechtelijke formaliteiten moesten plaats heb- ben, was overvol. De jury bestond voor het meerendeel uit hoeren en winkeliers, die zeer oplettend wa ren, daat het geval buitengewoon hun be langstelling had gaande gemaakt Het droevig einde van de jonge vreemde linge ging hun zeer ter harte, want de mees- teu van hen hadden dochters die elders op de eene of andere wijze hun brood verdien den en van tijd tot tijd thuis kwamen om een paar dagen bij haar ouders door te bren gen. Wat met die onbekende gebeurd was, zou ook met hun dochters kunnen gebeuren. De vreemdelinge had voortaan in de eer ste klasse gereden, hun dochters maakten slechts gebruik van de derde, dat was het eenige onderscheiden daarom had dit voor val de gemoederen der plattelandsbewoners heel wat warmer gemaakt dan de meest op zienbarende inbraak of rooverij zou gedaan hebben, want ieder lid van de jury dacht aan rijn eigene dochter, toen hy in dat lieftallige bleeke gelaat zag, waarvan de schoonheid xelfs door den dood was ontzien. Lady Chatterly trad op als eerste getuige. Zij was zeer tegen den wensch van haar echtgenoot gedagvaard, maar de president van het gerechtshof had niet anders kun nen doen, omdat zij de eerste was geweest, die de doode in de spoorwegcoupé gevonden l had. Zij beantwoordde de vragen op zeer een- i voudigen toon. Eerst had zij gedacht, dat het meisje was ingeslapen en zelfs toen men haar in de wachtkamer had gebracht, vermoedde Ger trude niets anders dan eeu bewusteloosheid. De stationschef, de conducteur en Kenueth Ford konden niet veel meer doen dan de verklaring van lady Chatterly bevestigen. Dokter Bardon alleen kon verder gaan en verklaren dat de oorzaak van den dood het i vergif was geweest dat men had gevonden in de bonbons, die het meisje bij zich had. Er waren er nog drie in haar mandje, toen dit geopend werd. Twee daarvan bevatten genoeg vergif, de derde was onschadelijk. Dokter Bardon en de ambtelijke scheikun dige hadden de analyse gemaakt. Vervolgens kwam lord Chatterly, die nauwkeurig verklaarde, wat hij reeds aan den president van het gerechtshof had mee gedeeld. Een tweede conducteur was nog opgeroe pen, een vrij onnoozele jonge man, die mee deelde, dat hij de dame te Willmington in de coupé had zien zitten. Hij meende dat zij sliep en naar Salton moest, daarom had hij haar niet gewekt. De commissaris van politie verklaarde, dat het linnengoed van de overledene niet ge merkt was. Het was nieuw, van zeer eenvou dige kwaliteit, maar goed gemaakt. Aan al les had men kunnen merken, dat het meisje, hoewel zij eerste klasse reisde, tot den bur gerstand behoorde. Haar spoorkaartje,- dat men in de couxjó had gevonden, was te King Cros genomen en de commissaris van politie merkte nog op, dat werkelijk voorname men- schen hun dochter niet op zulk een verre reis zouden zenden. Overigens had zij niets van de geriefelijkheden bij zich, die welge stelde dames op reis meestal medenemen. Mr. Brister stelde de verdere behandelin gen voor een week uit, om een onderzoek te Londen te laten doen, maar hij vreesde, wel dat dit uitstel weinig haten zou. Kenueth Ford ging naar huis om aan zijn meester mee te deel en, dat er uit het onder zoek nog zoo goed als niets gebleken was. Ok mr. Cartwrigbt stelde veel belang in deze zaak, doch lady Edith gaf een aanwij zing, die van veel gewicht kon zijn. Gij weet, Kenueth, zeide zij, dat ik vroe ger reeds dikwijls te Rainham ben geweest, nu ligt er mij eene flauwe herinnering bij, dat er daar een huis was „The Firs" genaamd en waarin een kostschool voor jonge dames werd gehouden. Misschien is het meisje daar opgevoed en heeft zij, door het een of ander ongeluk, het besluit opgevat, bij baar gewe zen leermeesteres raad of bescherming te gaan vragen. Kenueth keek peinzend voor zich uit en zeide: Ik zou zelf wel eens naar Rainham wil len gaan. Wel is waar heb ik eigenlijk mi t de zaak niets te maken, maar ik moet toch voortdurend aan dat arme meisje en haar treurig lot denken. Haar familie zal het geheele verhaal van dit voorval wel in de couranten lezen, zeide Jim'Cartwright, maar daarom zou het toch niet kwaad zijn, Kenueth wanneer het u niet te veel moeite is dat ge eens naar Rainham ging. VIII. Kenueth Ford was er de man niet naar j om zich door moeite te laten afschrikken, wanneer een zaak hem ter harte ging. Den volgenden morgen vertrok hij per spoor naar Rainham en begaf zich van daar naar den postdirecteur ten einde dezen om in lichtingen te vragen. Toen Kenueth hem, behalve het doel van zijn komst, nog het een en ander omtrent het onderzoek had medegedeeld, zeide de post directeur: Het is niet mogelijk, dat de jonge dame naar „The Firs" wilde gaan, hoewel de Pre sident van het gerechtshof dat schijnt te ver onderstellen. Maar zie eens, merkte Kenueth Ford aan, het eenige stukje papier, dat wij bij haar gevonden hebben, bevatte de woorden „The Firs" en zij had een spoorkaartje naar Rain ham. Om haar spoorkaartje bekommer ik mb niets, bromde de postdirecteur. Er is hier maar een huis dat „The Firs" heet en dat het doel van haar reis niet geweest zijn. De doch ters van den ouden predikant van Rainham hebben het buis destijds gehuurd, het laten verbouwen en tot school inrichten. Die da mes .hebben jarenlang haar kostschool ge houden, totdat zij geld genoeg hadden om er rustig van te kunnen leven en zes maanden geleden hebben zij Rainham verlaten. Haai' nicht heeft de school overgenomen, maar zet die in eeu veel grooter huis voort en sedert staat „The Firs" te huur. Kenueth ging naar huis, overtuigd dat er te Rainham geen spoor te vinden was. Verondersteld dat de jonge dame, die nu dood in het hotel „Dc Blauwe Leeuw" lag. eenmaal eeue leerlinge van het instituut „The Firs" geweest was en naar haar school terug wilde keeren, om wellicht bij haar on derwijzeressen bescherming te zoeken, dar. was het feit, dat zij niet wist dat de school in andere handen was overgegaan, al bewij" genoeg, dat er tusschen de oude dames eP haar vroegere leerlinge geen kennismaking was aangehouden. Het zou dan ook niets gebaat hebben, bb de voormalige onderwijzeressen een onder zoek in te stellen. Lady Edit-h was nog wel van meening, da*1 men den dames Bell, zoo heetten de gewezen kostschoolhouderesen, er een brief over schrijven kon; zij zeide dat, wanneer de oP' gelukkige jonge vreemdelinge eens haar leer linge was geweest, zij althans den naam e® ht aders van haar onders of verdere bloed verwanten wel zouden kennen, maar da»* niemand haar gevoelen deelde, drong d moeder van Kenueth er niet verder op aafl* Alvorens men het onderzoek voortzette' werd de vreemdelinge begraven. Algeinecl was men te Salton van meening, dat zij nlC in een armengraf mocht worden gelegd. (Wordt vervolgd-)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 6