DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. r STADSNIEUWS. BUITENLAND. Kinderhuis vest 29-31-33, Haarlem EERSTE BLAD. De oorloq op den Balkan. INDERDAG 28 NOV KIM HER 1982 37ste Jaargang No. 7995 ABONNEMENTSPRIJS» LPer 3 maanden voor Haarlem I Qf 1.35 Voor de plaatsen, -waar een agent ïs gevestigd (kom tfer gem.j -1.35 Voor de overigo plaatsen in Nederland franco per post 1.80 Afzonderlijke nummers 0,03 Bureaux van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1426. PRIJS DER A DVERTENTIëNs Van 1G regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 et. Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 et per regel. BuitenL 20 ct. Dienstaanbiedingen 25 ct. (6 regels), driemaal voor 50 ct. contant). Alle betalende abonné's op dit blad, die in Kei bezit eener verzekeringspolis zijn, zQn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: GULDEN bij levenslange onge- schiktlie.id tot werken. GULDEN bij overlijden. GULDEN bij verlies van een band of voet. GULDEN bij II verlies van één oog. GULDEN bij verlies van één duim. SULDEN bij verlies van één wijsvinger. - GULDEN bij verlies van één anderen vinger. De nitkeerlng dezer bedragen wordt gegarandeerd 'door 'de Maatschappij „Hollandscbe Algemeene Verzekeringsbank" te Schiedam. Dit nummer (vree bladen. bestaat uit AGENDA. 29 November. Gebouw St. Bavo R. K. Volksbond Hoofdbestuur. Meubelmakers. Schouwburg De Kroon 8'A uur Ko Doncker's Schimmelspel: De liefde door alle tijden. Paleis van Justitie VA uur Bureau van consultatie. Bioscoop „Modern" Barteljoris- stra at Voorstellingen. Teylers Museum Tentoonstelling- van moderne aquarellen. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat "9). Geopend eiken dag van 10—5 uur, tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en R. K. Feestdagen. ►jh Solidariteit De Israëlieten in Amsterdam geven aan ons. Katholieken, een mooi voorbeeld. Er is daar n.l. pas een buitengewoon luxu eus café-restaurant gesticht, waarin de eige naars, de heeren Ferw.erda en Tieman, liefst alléén een select-deftig publiek zouden zien. Om dit te bereiken en ook om (begrijpe lijk!) een zeker soort van bezoekers te we ren die in tal van Amsterdamsche ontspan- ningsgelegenheden het waarlijk-deftige pu bliek eruit-houden, hebben de heeren F. en T. eenige maatregelen genomen die, op zeer onhandige wijze bovendien toegepast, de Is raëlieten heftig hebben ontstemd. JEen kellner'moet er gezegd hebben: „Jo den. willen we hier niet hebben," terwijl llien eenige Israëlieten een dubbelen of drie- dubbelen prijs der consumptie liet betalen. In hoeverre de exploitanten nu gelijk of ongelijk hebben (intussclien zijn middelen ais dit laatste nooit te verdedigen!) laten Wij volkomen in het midden; waarop we Willen wijzen is, dat de Israëlieten onmid dellijk te hoop zijn geloopen en dat de sterke solidariteit die hen bindt, zich dade lijk heeft geuit. Er heeft zich al een comité gevormd, Waartoe de allereerste en allerdeftigste Jo den van 'Amsterdam zijn toegetreden: ban kiers, advocaten en groote kooplieden, en dit comité heeft namens alle Joden aan de firma F. en T. den boycot aangezegd. Wij beoordeelen dit alles niet, doch vra gen: is het geen leer voor ons, Katholie ken V Voor ons, die ons dag in dag uit b.v. uilschelden, trappen en belasteren in 'ie antielericale en z.g. neutrale pers, en liicli altijd maar die pers op alle wijzen steunen? Voor ons, die altijd in eigen kring en bij éigen geestverwanten fouten zoeken of er aanmerking op maken, en hij onze vij anden alles door de vingers zien? Voor ons, die eerder met een zeker leedvermaak den geestverwant zien in een hoek gezet, dan dat wij solidair met elkander, voor hem "ouden opkomen? Die altijd in eigen kring kwestie hebben en vergeten dat eendrachtig Hont maken naar buiten de innerlijke kracht Versterkt? Waarlijk, aan de solidariteit der Joden, die omdat een enkele door een onhandigheid is beleedigd, als één man opstaan, hoog en 'aag naast elkaar, en voor elkaar partij Hekken, aan' die solidariteit mocht menig christenman, en menig katholiek vooral, nog Vrel eens een voorbeeld nemen! Kaariemsche Alledagjes No. 732. OVER ATAXEN. Ot' de Atax-maatschappij goede zaken '"aakt, en of Ataxen dus een artikel voor Haarlem blijken te zijn, beeft men ons ge staagd. Op het eerste gedeelte van deze tweeledige vraag- moeten wij het antwoord schuldig blij- I 'en, om redenen, die lezers, welke veel in Geldswaardig papier handelen, hegrijpen: het jaarverslag is nog niet verschenen, kan nog ,?Jet verschenen zijn, omdat de Ataxen sinds half Februari feitelijk pas rijden in onze stad. Op het tweede gedeelte valt wel wat te htwoorden: wij laten dan aan onze lezers j ver te beoordeelen of Ataxen voor Haar- een artikel, een luxe-artikel, of lieele- - hal geen artikel is. Zooveel burgerrecht als in Amsterdam, t0"ac de slager die naar de markt of het abat- v'u rooet, de aannemer, die naar karwei of u Let eene naar het andere gaat, enz. enz., ta e.en In gezelschap met twee of drie een hio+ neemt> beeft de Atax hier ter stede nog <jenL verkregen. Wij meenen dat de afstan- daarvoor in onze stad te gering zijn. kem' ,meeste gebruik wordt van de ataxen kiona vau 'Iet station- Vooral naar Bloe-J keibnf; en Overveen wordt menig tochtje aakt met passagiers, minder naar den Aerdenliout. De grootere afstand daarheen en de hoogere vervoerprijs hijgevolg zal hier aan wel wat schuld hebben. Naar Bloemen- daal is de prijs zoo hoog niet. Vooral door vreemdelingen wordt gebruik gemaakt van de Ataxen en hieronder blin ken natuurlijk de Amsterdammers nit, die zich met een Atax in hekend gezelschap ge voelen. Zij zijn dan ook voor dadelijk ge bruik gereed en goed geschikt voor men- schen, die haast hebben of den trein .gemist hebben. Des zomers maken vreemdelingen zeer dik wijls gebruik van de Ataxen om tochtjes in den omtrek te ondernemen, vooral in den hollen tijd wordt de streek tot aan Noordwijk en Noordwijkerhout zelfs bezocht; maar het drukste gebruik wordt van auto's gemaakt op voetbaldagen. Het gebeurt dan wel dat één chauffeur van 25 tot 30 „vrachtjes" heeft op één middag. Wij weten nog niet of de stalhouders veel schade van de Ataxen ondervinden, maar wel weten wij dat de rijtuigafdeeling der Atax-maatschappij er niet op achteruit gaat; wel vooruit. Met bovenstaande bijzonderheden moeten wij voor heden volstaan. Allicht heeft ieder voor zich zelf al lang een antwoord gege ven op de vraag, waarmede wii dit Alledagje aanvingen. Wij eindigen met een geruststelling te ge ven aan sommigen onzer lezers, die soms mochten willen klagen over vermeenden on wil hij aanvragen om een Atax. Het gebeurt vaak dat een Atax tegen een bepaald uur, stel 12 uur, bestel wordt en om 12 uur komt het ding niet. Dat zit 'm hierin, dat het Atax- bedrijf geen hestelwerk is, maar stationee- ringswerk. De auto's gaan er van door, wan neer er wat te doen valt en juist op het mo ment, (lat ze besteld zijn, zijn zij dikwijls weg. Die risico loopt een klant natuurlijk bij een bedrijf als dit, doch zoo weinigen zijn er, die dit willen of kunnen begrijpen, en dan hoogst onvriendeijk zijn tegenover de Atax- menschen. MUZIE K. Voor de tweed© maal is gisterenavond de pianist Carl Fricdberg, en nu voor een goed bezette zaal hier opgetreden. En als nu de plaatsruimte niet zoo beperkt vifas, zou ik weer uitvoeriger over Friedberg's spel schrijvenx zoo als hem altijcl zou willen hooren, zoo wil je ook altijd over hem spre ken. Zoo wekt liij de fantasie, voert hij den hoorder mee naar de dropmenlanden, waarin de muziek van Beethovdfï, van Chopin en Brahms ontstond! Dit is de ware, de hoogo kunst: de uiting van een geëmotio neerde individualiteit, die zichzelf geïnspi reerd voelt, door 's componisten intuïtie. Die Chopin-voordrachten gisteravond waren van volmaakte, innige schoonheid. Zóó is Cliopin, de verfijnde, de artistieke-sensueeleEn toch is Friedberg's spel zonder zinnelijkheid: het is alles zuiver, rein-natuurlijke en vooral fan tasierijke kunst. Ik hoop ter gelegener tijd uitvoerig op Friedberg's spel terug te komen. H. F. A. In den Schouwburg. „Fijne Beschuiten". Uitvoe ring van de Kon. Letterl. Vereeniging „J. J. Cremer". Op alle rangen was de Schouwburg giste ren vol, toen „Cremer" het wel amusante, zij 't ook wat ouderwetsche blijspel „Fijne Beschuiten van Justus van Maurik vertoon de. Zulke „Cremer"-avonden hebben een at mosfeer van gezelligheid en intimiteit, die we in ons Haarlem zoo gaarne zien, en die ook gisterenavond niet ontbrak. Wij willen over het blijspel-zelf, dat al zoo dikwijls is besproken, geprezen of gecriti- seord, hier nu niet spreken: het bevalt ons maar matig, hoeveel aardige zetten en geesti ge noppen er ook inkomen. Maar het is in ieder geval een stuk, dat iedereen zien mag, en daarenbovenhet werd uitmuntend gespoeld door onze „Cre- mer"-leden. Het publiek heeft zich gisteren avond smakelijk geamuseerd en de speelsters en spelers .werden herhaaldelijk, tot zelfs bij open doek, geapplaudisseerd; ook de beide kinderen kregen er hun deel van. De gouver nante Mathilde speelde met veel gevoel en behield tot het laatste oogenblik haar inge houden waardigheid. Jonker Montijn was on verbeterlijk en wekte reeds de lachlust op, als hij verscheen. Alleen de heer Klingel- man heeft ons niot geheel kunnen bevallen; de anderen voldeden allen. Pas kwart voor twaalf uur gingen wij huistoe. DE FORENSENBELASTING. Het bestuur der R. K. Kies vereeniging van Schoten (stadskwartier) is actief inzake de foreusenbelasting. Het wijdt de meeste aan dacht aan de kwestie. Een der bestuursleden, heeft zich dezer dagen naar den Haag begeven en heeft daar een onderhoud gehad over de zaak met een onzer regeeriugsmannen. Dit onderhoud geeft alle hoop dat een bevredi gende oplossing spoedig zal worden gevon den. Binnenkort zal de R.K. Kiesvereeniging meer in het openbaar in deze kunnen wer ken. Wij meenen dat de vereeniging werke lijk den juisten weg heeft ingeslagen. HET MISSIEWERK IN NEDERL. NIEUW- GUINEA. Men schrijft ons: Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, zal op Maandag, Dinsdag en Woensdag, 16, 17 en 18 December eene lezing met lichtbeel den gegeven worden over het missiewerk van Nederl. Nieuw-Guinea en de Molukken, door den Eerw. Pater A. v. Croonenburg, van het Missiehuis te Tilburg .Deze lezing, die in andere steden van ons land groot succes heeft gehad, zal ook ongetwijfeld de bizon- dere belangstelling ondervinden vau de Haarlemsche katholieken. Het geldt hier im mers een zaak, die ons katholieke Nederlan ders niet onverschillig mag laten: de kerste ning van onze Oost. En toch is daarover nog zoo weinig hekend. De meesten weten niet welk een vruchtbaar veld ter evangeli satie daar te bewerken valt en welke heer lijke resultaten er reeds bereikt zijn. Vooral weten zij niet, dat de meest wilde volken nog te vinden zijn in onze kolonie, die wij nu rees meer dan drie eeuwen bezitten. Dat al les zal in woord en beeld worden vertoond. Een heerlijke avond staat n hier te wach ten, want hier zullen verrassende bizonder- heden worden medegedeeld, niet alleen over het missiewerk zelf, maar ook over een schier nog onbekend volk a]8 de Marindineezen van Zuid-Nieuw-Guinea. Alles wordt toegelicht met prachtig-gekleurde heelden van foto's ter plaatse genomen. Niemand verzuime dus zich spoedig een toegangskaart aan te schaffen. TRAMVERKEER. Heden is men begonnen op de Leidsche- vaart met het leggen van een nieuwe lijn voor de E. S. M. Tijdens het leggen der nieuwe rails rijden de E. S. M.-wagons daar over enkel spoor. EEN HULDEBLIJK. Door de schoolkinderen van de Openbare Lagere School aan de Tetterodestraat, was geld bijeengebracht om een groot portret te doen maken van het overleden hoofd der school, den hsa» Bouwmeester. Eergisteren is dit portret aangeboden aan het waarnemend hoofd der school teneinde het een plaats te geven in de school, waarvan de overledene jaren lang hoofd is geweest. SERENADE. Gisterenavond half negen werd de aange kondigde serenade gebracht door het spoor wegmuziekcorps „Crescendo" aan het gouden echtpaar .Verbruggen, wonende Z. B. Spaarne 63a.. Om half negen trad het korps aan op het erf van Verbruggen en marcheerde daar na naar de feestelijk versierde woning. Tot tien uur duurde de serenade. Waarschijnlijk door het zeer ongunstige weder, was de be langstelling van den kant van het publiek niet bijzonder groot. De muzikanten werden onthaald op een verfrissching. LANDWEER-ONDERZOEK. Door den luitenant-kolonel districtscom mandant zijn voor de na-inspectie in de 2de helft van December opgeroepen 34 landweer- plichtigen. Hiervan waren voorheen 5 we gens ziekte, 15 om onbekende redenen en 3 wegens uitstel niet verschenen. Van de ove rige 11 dienstplichtigen werd de uitrusting en vooral de geweren niet in orde bevonden, waarvoor aan drie een straf is opgelegd. DE POST TIJDENS DE ST. NICOLA AS- DRUKTE. De Directeur van het postkantoor alhier maakt bekend, dat het kantoor van af 2 tot on met 6 December a.s. voor de aanneming van postpakketten zal zijn geopend van des morgens 7.30 tot des avonds 10.30. Noodigt belanghebbenden uit voor stevige verpakking te willen zorg dragen; het adres zoo mogelijk op den omslag zelf te schrijven, of waar dit niet kan, gebruik te maken van linnen labels; Steeds een los adres in het pakket te wil len sluiten, terwijl ten slotte in herinnering wordt gebracht, dat gedurende die dagen bij ieder pakket een adreskaart behoort te wor den gevoegd. RECLAMEZEGELS OP DRUKWERKEN. De directeur-generaal der posterijen en te legrafie heeft bepaald, dat de aanhechting van z.g. reclamezegels en etiquetten opge drukte stukken, nieuwsbladen en monsters, in verband met het bepaalde bij art. 3 14 van het Kon. besluit van 14 Dec. 1895, niet is toegelaten. G ARNIZO ENSB ERICH TEN. Bij Kon. Besl. is benoemd met ingang van 1 December tot reserve tweede luit. bij het res. perS. der landmacht bij het 10e Reg. Infanterie, de vaandrig P. P. J. van Deurzen. DRINKWATERVOORZIENING. In zijn memorie van antwoord op vragen gtjjsleld door leden in de afdeelingen der Tweede Kamer, heeft de Min. van Landbouw kennis gegeven dat een voor-ontwerp van wet betreffende onttrekking van water aan den bodem is door den Min. van TUnnenl. Za ken reeds in den loop van den -er van dit jaar aan de Staatscommissie v ïrinkwater- voorziening om advies gezo i. EEN ANTI-MILTTAIRfST? Volgens eene mededceling van den betrok ken persoon zou do eigenaar eener bui tenplaats nabij Velsen zijn koetsier, die landweerplichtig is, den dienst hebben op gezegd, omdat hij aan het landweeronder- zoek moest deelnemen! VAN ONZE GROENTENMARKT. Gisteren is alhier door H. v. d. Ploeg, tuin der, wonende te Heemstede, nog jonge raap stelen en jonge bossen radijs van den kou den grond aan de groentenmarkt gebracht, ze zijn opgekocht door A. Dolman van Zandvoort en W. G. Cramer, wonende Park straat, alhier. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: A. van den Hoef, Roosveldstraat 2, een bril; C. de Mooij, Ged. Voldersgracht 10, een vrouwenschort; D. Ot- telini, Klein Heiligland 67, een ceintuur met gesp; E. van Blokland, Zuid Brouwersstraat 30, een damestasclije; A. J. Boeser, Wilhel- minastraat 6, een bril; H. B. Harmans, Gr. Markt 16, een meisjeshoed; J. Busse, Kou- denhorn 40rood, een damesportemonnaie met inhoud; D. de Graaf, Zomerstraat 18c, een zakje met geld; P. van Goort, Schouwtjes- plein 16, een medaillon; R. Munsterman, Ba- kenessergracht 48, een portemonnaie met in houd; M. Warmus, Oranjeboomstraat 90, een bontje; H. Ruizenaar, 2de Zuid Polderstraat 26, een duif; A. Passcliier, Anthoniesteeg 24, twee abonnementeboekjes E.S.M. BESMETTELIJ K E ZIEKTEN. Volgens de laatste opgaaf in de Staats courant kwam in de week van 20 tot en met 26 November te Haarlem 2 gevallen voor van besmettelijke ziekten, nl. 1 van roodvonk en 1 van diphtheritis; te Haarlemmermeer 1 geval van roodvonk; te Heemstede 1 geval van diphtheritis; te Sloten 5 gevallen van roodvonk; te Velsen 1 geval vau diphtheritis; te Hillegom 4 gevallen van diphtheritis; te Katwijk 2 gevallen van roodvonk; te Voor hout 2 gevallen van diphtheritis en te War mond 1 geval van diphtheritis. Van onze Rechtbank (Zitting van gisteren). Het Schotervoetpad. Gisteren werd tegen den tuinder V. door het O. M. bij het Kantongerecht 3 boete geëischt. Bekl. bad over bet Schotervoetpad, dat van den Doodweg naar Santpoort loopt, ach ter het landgoed van den heer Bredius om, een liek gezet, zoodat men niet over het voet pad passeeren kon. Hij meende dat te mogen doen, omdat de gemeenteraad van Schoten een gedeelte van liet Schotervoetpad aan den openbaren dienst heeft onttrokken. Eenige Oud-Schotenaren kwamen verkla ren dat zij sinds jaar en dag hebben gebruik gemaakt van bet voetpad. De ambtenaar van het O. M. concludeerde daaruit dat de open baarheid van het pad dus bewezen was. Het besluit van den raad achtte het O. M. niet van kracht, omdat hij alleen liet recht heeft wegen aan den openbaren dienst te onttrek ken, als de gemeente daarover in publiek rechterlijken zin den eigendom ervan bezit. Het Scbotervoetpad, dat particulier eigen dom is, kan niet als zoooanig worden be schouwd. Ged. Staten hebben dan ook reeds aan den raad laten weten, dat zii het geno men besluit niet goedkeuren. Zoodoende mocht ook V. het pad niet aan den openbaren dienst onttrekken door bet met een hek af te sluiten. Beklaagde beriep zicli op het raadsbesluit, en voegde er aan toe, dat hij het pad afge sloten had, om ongeuoode voetgangers uit zijn tuinen te weren. Hein werd den raad gegeven om dan een hek langs de tuinen te zetten. Vurige schutter. Een jongmensch stond terecht, en dat jongmeiiscli is schutter, lid van een scliiet- vereeniging in Haarlem, zeer ijverig lid zelfs, gelijk uit liet volgende blijkt: Niet tevreden met zijn behendigheid te heb ben getoond op den schietwedstrijd, uitge schreven door de vereen. Gen. van Merleu, laadde hij zijn buks, toen hij van het tour- nooi terugkwam, met los kruit en begon te schieten in den Hout aan het einde van de Beeklaan. De politie kwam en temperde het vuur met een ijskoude bekeuring, wegens het in niet voldoenden staat opgeborgen dra gen van een vuurwapen. Het O. M. vroeg 15 boete. De bekl. vond het wat veel. De kantonrechter ,heeleniaal niet" en gaf de verzekering dat hij nog blij zon mogen zijn als de buks niet verbeurd werd verklaard, want dit zou een seliadepostje voor de ver-1 eeuiging zijn. (Zi> Stadsnieuws verder op in dit Blad.) DE TOESTAND. De vredesonderhandelingen schijnen in statu quo te blijven. Adrianopel wordt sterk aangevallen; de cholera teistert de Turken steeds erger, en de Bulgaren verster ken zich enorm bij Tsjataldzja. Tusselien Oostenrijk en Servië is wel ontspanning merkbaar. De vredesonderhandelingen. Geen nieuws van Tsjataldzja. Nieuwe con ferenties zijn aanstaande. De Bulgaren ver sterken zicli intussclien krachtig. Nu zij aan de Aegeïselio Zee het plaatsje Dede Agatsj hebben bezet, kunnen zij gemakkelijk van Saloniki versterkingen, mondvoorraad en munitie laten komen voor de legers bij Tsja taldzja en Adrianopel. En uit Saloniki ko men nu ook hun troepen naar de linie: ze ventien Grieksehe transportschepen zijn gis teren met 12,000 Bulgaren aan boord van Sa loniki vertrokken. Een kruiser begeleidt hen. Daarenboven helpen de bondgenooten: on geveer 50,000 Serviërs moeten de Bulgaren bij Tsjataldzja steunen en even zooveel bij Adrianopel. Adrianopel Het lijkt wel, of Adrianopel één der pun ten is, die zoowel de Turken als de Bulgaren doen dralen met de onderhandelingen. De Bulgaren hebben er het grootste belang bij, dat deze trotsche hoofdstad van Thraië, de tweede stad van Turkije, in bun handen is gevallen bij de vredessluiting, en daarom verdubbelen ze dan ook blijkbaar in deze da gen hun aanvallen. Reeds meldt een telegram uit Moestafa pasja, dat vele gebouwen in Adrianopel, in de buurt van de Moskee van Sultan Selim, in brand staan. Vluchtelingen melden, dat een deel der stad ouder water staat, ton gevolge van de over- strooming der Maritza en baar zijrivieren. In de stad heersclien hongersnood en anar chie. De Bulgaren loopen eiken dag storm, doch tot nog toe heeft de dappere Turksche bezet ting zich weten te weren. Hoelang zal 'tnog duren? De cholera. De cholera is ontzettend in de Turksche liuiën. De correspondent van het B. T. bij de Turken meldt er schrikkelijke dingen van; we geven hier eenige fragmenten uit zijn jongste brief: Zondag jl. stierven in Hademkeui alleen duizend soldalen aan de cholera. De Turk sche doktoren staan tegen zulke aantallen machteloos; lioe zij ook hun best doen, zij kunnen de besmetting niet localiseeren. Het lioofd-lazarat bevindt zich in deze plaats. Het geheele noordwestelijke deel van dit zeer aan zienlijke dorp, de kazerne van een Grieksch infauterie-regiment inbegrepen, is er voor ingericht. Maar liet aantal nieuwe zieken dat alle dagen wordt aangevoerd, neemt zoo toe, dat er een heele rij houten barakken bij ge bouwd moest worden. Doch ook die bieden nu geen ruimte genoeg meer. En thans moe ten er weer een menigte zieken in tenlcu worden neergelegd. Het heele cholera-kamp wordt afgezet door een dicht cordon van schildwachten. De doc toren wonen er binnen. Het gansche dorp weergalmt van het ontzettende gejammer en gegil der zieken, aan wie geen hulp verleend kan worden. Om de barakken en tenten ziet het er verschrikkelijk uil. Overal liggen daar de dooden met verwrongen gezichten, ge kromde lichamen, de handen tot vuisten ge bald, de verstijfde armen ten hemel gei-icht. Zoo liggen er twee, soms drie over elkander. Men ziet de lijken van hen, die tot aan het middel uit de vensters snakten naar lucht en zoo zfju gestorven, waar anderen zich in hun laatsten doodstrijd tusschenin dringen, terwijl zij het lichaam van de eene zij op do andere gooien. Heel het dorp is in één groote wolk van zwa veldamp gehuld. Op het station lagen de doo den vaak bij honderden neer. Nu worden de zieken, zoodra zij maar even vervoerd kun nen worden, uit een hulpstatiounetje in den trein geladen, die ben naar Konstantinopel brengt. Gedurende die reis spelen zich de afgrijse lijkste tooneelen af. De nog" wat manscho zieken gooien telkens de stervenden uit do portieren, zoodat de bermen van den spoor weg links en rechts bezaaid zijn met in ont binding verkeerende lijkeu. Toch wordt bij aankomst in Konstantinopel altijd nog min stens een vierde deel vau het aantal dood uit de wagens gedragen Oostenrijk en Servië, De verhouding lijkt ietwat beter in het bekende geschil. Een officieuze nota is doot de regeering gepubliceerd, die zeker verzoe nend luidt. Het heet daarin: „In de beschouwingen van de pers ovei het standpuut van Oostenrijk-Hongarije te genover de eischen van Servië in verband 1000 400 300 150 100 60 15 I CARL FRIEDBERG. f t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 1