De ULSTER DE GEHEIMZINNIGE VERDWIJNING SOLIST Kinder Tijdschrift 'Ciciedko^psï aires voor BANDEN en RIJWIELEN is Mm J. VAM OER üEERf Scfaagcfaelsir. f§B Tel. 242 BINNENLAND. Scheepvaartberichtsn. BUITENLAND KONINGSTRAAT. Verkoopingen, Boel huizen, enz, Posterijen en Telegrafie Verschijnt iedere 14 dagen en is overal gratis verkrijgbaar voor iederen kooper van SOLO Margarine a 45 ct. per pond. Boekbeoordeeling. I ilssfsisclitoeMesï alls is de groote mode zoowel voor Dames als voor Heeren, in groote verscheidenheid van STOFKLEUR en PRIJS te vekrijren bij feuilleton GRATIS HIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ™™U!i££ I ni.asimm, DE GRAVIN VAN VLAANDEREN. H. M. de Koningin heeft door haar ordon- nance-offieier, jhr. Wittert van Hoogland, haar deelneming doen betuigen aan den Bel gisehen gezant te 'sGravenhag met den dood der Gravin van Vlaanderen. Z. K. H. de Prins zond den gezant een te legram van rouwbeklag. Minister Van Swinderen bracht hem een condolance-bezoek. Vele burgerlijke, mili taire en diplomatieke autoriteiten legden hun naamkaartjes in 't legatiegebouw neder. JAARBOEKJE VOOR 1913 VAN DE V.P.U. Het nuttige jaarboekje voor den Ned. R. K. Volksbond, uitgegeven door de Volks- bond-Propaganda-Unie (V. P. U.), is voor de derde maal verschenen. Het boekje zal practisch nut afwerpen, vooral doordat oen volledige adreslijst is opgenomen van alle besturen der afdeelingen en onderafdeelin- gen van den Bond alsook van die der R. K. Vakbeweging. Een aantal artikelen, in het boekje ver vat, zijn der lezing alleszins waard. De heer J. W. Smit, voorzitter van den Ned. R. K. Volksbond, schrijft over: „Propaganda", waarin de schrijver de vorming aanbeveelt van propagandaclubs in alle afdeelingen. Ver der een artikel van Rector P. Stroomer, Gees telijk Adviseur van den Ned. R. K. Volks bond om de bedevaarten naar do Holland- sche bedevaartplaatsen aan te bevelen; een artikel van Fr. David de Kok O.F.M., over de derde Orde van Sint Fr&nciscuseen ar tikel van v. d. O. over katholieke dagbladen en geschriften; P. J. S. S. somt middelen op om propagandisten te ontwikkelen; A. h. J. Enrols prijst als het beste middel voor propaganda aan „stelselmatig, goed voorbe reid en met taai geduld volgehouden huis bezoek". Eindelijk een woord van P. J. S. Serrarem, voorzitter der V. P. U.; en eenige anderen, voeg daar nog de uitspraken bij van beroemde mannen over gewichtige vraag stukken en men kan zich voorstellen dat wij niet te veel schreven, met dit boekje van practisch nut te noemen. DE PUBLICITEIT IN NEDERLAND. De heer Petitpied, consul van Frankrijk te 's Gravenhage, tevens chef van do kanselarij der Fransche legatie alhier, die reeds meer malen in de „Moniteur Officiel du Commerce" rapporten zag opgenomen van zijne hand, in het belang van vermeerdering der handels betrekkingen tussehen de Fransche Republiek en ons land, heeft zijn jongste verslag over de publiciteit ten onzent thans door eene zeer uitgebreide aanvulling daarvan doen vol gen, waarin hij zijn mededeelingen over de Vakpers bijgewerkt heeft en ze heeft doen voorafgaan door eene opsomming van een aantal grootere en kleinere politieke en neu trale bladen, geïllustreerde tijdschriften enz. waarin hij zijn landgenooten aanbeveelt hun handelszaken en artikelen bekend te maken. Tevens beschrijft hij do verschillende wijzen waarop in ons land reclame wordt gemaakt; wijdt hij een afzonderlijk deel aan de rond wending van catalogi, prospectussen en circu laires, en geeft dan verschillende algemeene raadgevingen, gegrond op zijn langjarig ver blijf ten onzent. in het uitgebreide rapport wordt voor de wijze van annonceeren een onderscheid ge il tl Ü©ïb ÏHareiié Uit het Engelscb, door Z. v. K. 1(\) Het denkbeeld was uitgegaan van mr. March. Hij zeide dat, daar hij zelf een vreem- j leling was, hij buitengewoon veel medelijden bad met het arme, eenzame schepseltje en dat hij gaarne de gelieele begrafenis voor ^Ün rekening wilde h-ouden. j Bovendien wilde hij eene belooning van Honderd jxmd op de-ontdekking van den Pnoordenaar stellen, maar de President van bet gerechtshof verzocht liem daarmee te toillen wachten, tot het onderzoek geëindigd fcou zijn. -- Het was eene grootmoedige aanbieding, fccide mr. Brister tegen lord Ohatterly. Men vindt altijd dwazen die bereid zijn bun geld in bet water te werpen, spotte de '-raaf. Trouwens kan men volkomen veilig bedoening stellen op het vinden van een maakt tussehen de beide nijvere handels steden Amsterdam en Rotterdam en de weel- de-stad Den Haag, waar al de inwoners zoo „deftig" zijn, een woord dat de schrijver niet in staat zegt te zijn te verlaten, maar dat ongeveer hetzelfde beteekent als „souverai- nement distingué". Hij; meent, dat de bewo ners der residentie geen „Sandwichmannen" in hnn straten kunnen uitstaan, noch te veel reclamekarren, reclame-kameelen enz. en dat men daar huivert van achteloos op straat ge worpen reclamepapier, van reusachtige aan plakbiljetten enz. Omtrent dat alles meenen de Hagenaars „que oela ne serait pas „def tig" Men houdt daar meer van salon-re clame. In verder verband met dit oordeel verhaalt de heer Petitpied een gebeurtenis, welke hij weinig of niet bekend veronderstelt. Een bui- tenlandsch handelshuis in automobielbanden had in Den Haag een reclamebiljet doen aan plakken, voorstellende een kleinen deugniet die pogingen aanwendde om de banden van een automobiel te beschadigen door op haar weg een van spijkers voorzien plankje te plaatsen. De auto passeerde echter onbescha digd haar weg, hetgeen den snuiter deed uit roepen: „geen wonder, dat het niets gehol pen heeft, het Zijn natuurlijk de versterkte banden uit de fabriek X". Naar aanleiding van 'deze reclameplaat had den zich eenige leden van eene vereeniging tot bescherming en verheffing van de jeugd te 's Gravenhage, oordeelende dat een derge lijke reclameprent de straatjongens aldaar op slechte gedachten zou kunnen brengen, b.v. om automobielbanden te beschadigen, tot den burgemeester gewend om het aanplakken van die plaat verder te verbieden, waarop de burgemeester, zich met dit oordeel veree- nigende, de politie inderdaad last gas, deze wijze van reclamemaken verder te verhin deren, hoewel men te Amsterdam en tc Rot terdam, waar de plaat eveneens was aange plakt, daarin niets scheen te zien. De heer Petitpied beëindigt dit gedeelte van zijn rapport met, in tegenstelling met Den Haag, te wijzen op het karakter van Rot terdam en Amsterdam als handels- en ver- keerscentra en besluit zijn verslag met zijn landgenooten te wijzen op de groote beteeke- nis van het adverteeren en het maken van doelmatige reclame in Nederland, waar nog voor hen betere handelstoestanden moeten veroverd worden. „Msb," Een geaffronteerd belastingschuldige. Een belastingschuldige, Breda metterwoon verlaten hebbende en naar zijn Heimath in Limburg teruggekeerd, werd in zijne nieuwe woonplaats ten slotte per dwangbe vel herinnerd aan zijne verplichting tot het betalen van zijn belastingschuld. Dat de „geïnsinueerde" verneemt daar door in zijn „ponteneur" getrapt te zijn zegt liet „D. v. N.-B." zou men zoo zeggen bij het lezen van de volgende dichterlijke ontboezemingen waarmede hij per briefkaart aan den gemeente-ontvanger zijn hart lucht geeft: „Het afront mij aangedaan kan ik niet ongewroken laten, ik heb al zoo dik wijls in Christelijken zin de linkerwang aan geboden wanneer mij op de rechter gesla gen was. U weet evengoed als ieder dat ik de moeilijkste ervaringen van het men- schelijk bestaan te passeeren heb. Binnenkort kom ik te Breda dan zal ik mij ook overtuigen of u nog goed uw saluut kunt brengen. Verbeel je dat ieder mensch schijnheilig was, van den hoek naar het midden der Kerk schreed, daar zijn knieval deed dan echoot er het middageten bij in. Het eenvoudig saluut boven." Pech! Een monteur, werkzaam aan den ganliouder voor de fabriek te Oostzaan, ging naar Zaandam om een postwissel, groot ƒ206 te innen; dat geld was uit Dnitsekland ge zonden om het loon der werklieden te beta len. Toen bij te Zaandam kwam, werd hem daar meegedeeld dat het geld reeds den vo- rigen dag was uitbetaald vermoedelijk aan een anderen monteur, vroeger te Oostzaan werkzaam. Deze laatste wist dat het geld elke week daar aankwam. Ilbld. Gestoorde vreugde. Dinsdag begaf zich een bruiloftstoet der familie Breukel, be staande uit een 4-tal rijtuigen, naar Avereest. Het laatste rijtuig werd gegrepen door de tram, die naar Avereest reed, en totaal ver nield. Een inzittende oude heer werd zwaar gewond; een juffrouw word licht gewond. Het derde rijtuig werd in de sloot geslingerd, doch de inzittenden kwamen er ongedeerd af. De koetsier van het vierde rijtuig en diens paard werden ook deerlijk gewond. De ma- terieele schade is groot. Zw. Ct. man, die niet eens bestaat. Ik begrijp u niet. Het meisje pleegde zelfmoord, mr. March behoeft dus niet te vreezen, dat iemand ooit die belooning zal verdienen. Dat ben ik niet met u eens. Het schijnt mij een zeer geheimzinnig geval toe. 01 zij was jong en schoon en daarom wil niemand een kwaad woord over haar hoor en. Wanneer zij zeventig jaar of leelijk was, dan zou men wel anders denken. Waarom hebt gij zulk een vooroordeel tegen haar? Ik? een vooroordeel? riep de Graaf op hoogen toon. Gij gaat wel wat te ver, mr. Brister. Neem me niet kwalijk, zeide de rechts geleerde op zoo vriendelijken, openhartigen toon, dat niemand verstoord op hem had kun nen zijn, maar gij zijt de eenige, door wien ik z nik een streng oordeel over dat arme kind heb hooren uitspreken en daar gjj de laatste zijt, die met haar gesproken held, had men kunnen verwachten, dat gij nog wel iets meer belang in haar zoudt stellen dan wij. De Graaf glimlachte. Nu, om u de waarheid te zeggen, die gc- heele zaak verveelt mij vreeselijk. Mijne vrouw is er zoo door ontsteld, dat ze er half zenuwziek van is en bovendien heb ik een af keer van geheimen. Het voorval scheen wel een geheim te zul len blijven. Een bombardement. Van het terrein van de Eerste Hollandsche Vensterglasfa briek te Maassluis werd Dinsdagmiddag op niet zeer zachtzinnige wijze een Waalsche werkman verwijderd vertelt de N. R. Ct. De man was het daar niet mee eens en gaf aan zijn misnoegen uiting door het aan den weg gelegen kantoorgebouw van de fabriek op vervaarlijke wijze met groote steenen te bestoken, zoodat alle binnen zijn bereik ge legen ruiten van dit gebouw vernield wer den. De tegenpartij in het kantoor beant woordde dit bombardement met losse revol verschoten. Een belangstellend publiek sloeg dit bioscoopachtige gevecht gade. Politie was er echter niet te zien. Het gevecht eindigde faute de combattants, omdat de steenengooiende ontevredene door een paar kameraads meegetroond werd. Diefstal van een schip. Te Barger- Oompascuum (gem. Emmen) is de 42-ja- rige arbeider Willem M. aangehouden onder verdenking van verduistering van een schip, dat hij van E. St. te Zuidbroek in huur had. De verdachte is in het huis van be waring te Assen opgesloten. N. R. Ct. TE VERKOOPEN: HAARLEM. Notitie van Perceelen, welke verkocht zullen worden in bet Verkooplo kaal „De Gouden Leeuw", op Zaterdag 30 November 1912, des avonds ten 5 uur. Notaris J. A. WILKENS. No. 1. Een Woon- en Winkelhuis, Berg plaats en Erf aan de Oranjestraat. Get. 37. Nos. 212. Elf huizen met Erven en Tui nen aan de Adriaan Loosjesstraat, als: No. 2. Get. No. IA. No. 3. Get. No. IB, No. 4. Get. no. IC. No. 5. Get. No. ID. No. 6.Get. No. IE. No. 7. Get. No. IE. No. 8. Get. No. 1G. No. 9. Get. No. 1H. No. 10. Get. No. IK. No. 11. Get. No. 1L. No. 12. Get. No. 1M. De perceelen Nos. 2 tot en met 12 gecom bineerd. No. 13. Een Heerenhuis aan de Wester houtstraat te Heemstede. Get. No. 31. Notaris J. WILLEMS. Nos. 1416. Drie Heerenhuizen met Tui nen aan de Leidsche vaart, met uitgang door een gemeenschappelijke poort uitko mende in de Brouwersstraat, als: No. 14. Get. No. 104. No. 15. Get. No. 106 zwart en rood. No. 16. Get. No. 108. De perceelen Nos. 14 tot en met 16 ge combineerd. Notaris O. A. JOEKES. Nos. 1720. Vier Burgerwoonhuizen, be staande uit beneden- en "bovenwoningen met Erven en Tuinen, met zijuitgangen en uit gangen in een poort, aan de Pieter Kies- straat, als: No. 17. Get. No. 53 zwart en rood. No. 18. Get. No. 58 zwart en rood. No. 19. Get. No. 64 zwart en rood. No. 20. Get. No. 66 zwart en rood. De perceelen Nos. 17 en 18 gecombineerd. De perceelen Nos. 19 en 20 gecombineerd. No. 21. Een Heerenliuis en Erve met Tuin aan d.e Oostzijde van den Koninginneweg, op den hoek van en met uitgang aan de Olieslagerslaan. Get. No. 85. Notaris J. C. BURKENS. No. 22. Een Woonhuis en Erf aan de oostzijde van de Gierstraat. Get. No. 61, Notaris D. W. VAN NIEKERK. No. 23. Een Huis aan de Gortesteeg. Get. No. 20. Notaris A. J. C. DAAMEN. No. 24. Een Huis en Erf aan de Tugela- straat te Schoten. Get. No. 60. No. 25. Een Huis en Erf aan de Tugela- straat te Schoten, naast het voorgaande per ceel. Get. No. 62. De perceelen Nos. 24 en 25 gecombineerd. DE KINDERTOELAGEN. Bij Kon. besluit is bepaald, dat bij de pos terijen en telegrafie voor kindertoelagen ook in aanmerking komen die beambten, die ten minste 28 jaar oud zijn, zoodat ook zij, die minder dan drie jaren in vasten dienst zijn, thans iu liet genot van die toelagen kunnen gesteld worden. „Klein Hansje". Bij Paul Brand te Bussum. Wat' 'de uitgever Paul Brand te Bussum uitgeeft is alles prima van bewerking. En meestal ook van inhoud. Zeker is dit mooie prentenboek met alleraardigste versjes en zeer keurige gekleurde plaatjes een kin derboek zooals men het niet beter kan wen- schen. De plaatjes pakken de kinderen, en de versjes zijn zóó dat ze al heel gauw uit het hoofd geleerd worden: de beste aanbe veling altijd. Zooais gezegd, zit ook dit boek in een band, die sprekend en aller leukst is. Nogmaals: een mooi prentenboek in alle opzichten, voor St. Nicolaascadeau een der meest aanbevelenswaardige! „Janus Beek en zijn vliegma chine", door Mevrouw J. R. van ider Lans. Bij G. Mosmans en Zoon, te 's Hertogenbosch. Mevrouw van der Lans het is bekend weet wat echte jongensboeken, of liever kinderboeken, moeten inhouden. Daarenbo ven weet ze prettig, gezellig, te vertellen, en vooral weet ze de pittige lokale kleur zoo goed aan te brengen. Dat heeft zij in hare verhalen zoo vaak bewezen, dat be wijst ze weer duidelijk in dit werkelijk mooie jongensboek, dat in zijn prachtigen band een schat is voor onze kinderen! Daar enboven is dit verhaal Roomsch, van bij zonderheden en van opzet, voor Room- sche kinderen daarom nog dubbel geschikt en aanbevelenswaardig. Wij zouden niet we ten, hoe het probleem om een echt Roomsch kinderboek (voor wat grootere kinderen na tuurlijk) te schrijven, dat èn kinderlijk èn Roomsch èn toch ook het zoo geliefde we tenschappelijke tintje heeft, beter kan wor den opgelost dan zooals mevrouw van der Lans het deed in de avonturen van Janus Peek en zijn vliegmachine 1 Ik zeide reeds dat de uitgever het in een kleedje stak, dat den aantrekkelijken inhoud ook hij het zien alléén reeds aanbeveelt. Al is het voor beeld van Janus wat erg stout, en niet aanbevelenswaardig' om na te volgen door iedereen, - toch zullen de avonturen van dezen koenen liefhebberij-vlieger ellcen jon gen en elk meisje dat ze leest, hoogelijk interessecren! En het mooiste is dat mevr. van der Lans zoo in het voorbijgaan n< menige nuttige les weet te plaatsen, die pas kan komen! Een prachtig St. Nicolaascadeau voor kinderen van 8—15 jaar is dit boek zo der eenigen twijfel! IJMUIDEN, 27 Nov. Z.W. Gearriveerd 27 Nov. Iris, s. Stettin. Helena, s. Spanje. .Vertrokken 27 Nov.: Granit, s. Newcastle. NEDERL. STOOMVAARTLIJNEN. Ambon, van Amsterdam via Hamburg Batavia, pass. 26 Nov. Cuxhaven. Potsdam, v. Rotterdam n. Newyork paf 25 Nov. Nantucket. Manchester Spinner, van Montreal nas Rotterdam, pass. 27 Nov. Prawlepoint. Achilles vertrok 27 Nov. v. Livorno na: Palermo. Apollo vertrok 26 Nov. van Neufahrwass naar Pillau. Aurora, van Pillau naar Amsterdam, pas 26 Nov. Brunsbuttel. Themis arriv. 27 Nov. te Neufahrwasst van Amsterdam. (Zeepost.) Vleiend oordeel! Uit een rapport over het. Fransche kru door een Amerikaansche commissie geg ven, is het volgende geput: „Het Franscl kruit", aldus de commissie, „wordt z< slordig gefabriceerd, opgeslagen en onde zocht, dat het feitelijk met het Amerikaa sche kruit niets gemeen heeft, behalve da dat het eveneens geen nitro-glycerine bevat Vleiend en complementeus inderdaad! Een ramp te Brooklyn. Een ontzettende brand heeft te Brookl.v gewoed en, naar uit New-York gemeld word een groote zwavelfabriek met de gebouwe die daarbij stonden, geheel vernield. Er liai den hevige ontploffingen plaats, waardoor c fabriekswanden instortten. Acht werkliedc werden in het water geslingerd. Dertig a: deren liggen zwaar gewond in liet ziekei huis, sommigen zijn reeds stervende. Ook het verder onderzoek leidde tot niets, er werd geen spoor gevonden hoewel er nieuwe vermoedens waren gerezen. Men had het meisje te King-Cross in ge sprek gezien met een ouden heer. Hij had lang, wit haar en een zwaren, wit ten baard; zijn houding was eenigszins ge bogen. Men had gezien dat hij te Londen met haar in den trein stapte, maar hij had dien te York weer verlaten. Dit stemde overeen met de verklaring van Lord Ohatterly, dat hij haar te York alleen gezien had, maar verder was er geen spoor van den ouden heer te ontdek ken. Hij en het meisje schenen op vriendschap- pelijken, doch niet op vertrouwelijken voet tot elkaar te staan. Zij waren niet samen te King-Cross aangekomen maar hadden elkaar in de wachtkamer van het station ontmoet, dat was alles. Of de vreemdeling met het witte haar een gewetenlooze schelm was die het arme meisje in koelen bloede had vermoord, dan wel slechts iemand die toevallig met haar kennis gemaakt en tot York met haar meegereisd was, kon niemand zeggen. De uitspraak van de jury luidde dat de overledene door ver gift om het leven was gekomen, maar wie haar dat vergift had ingegeven, daaromtrent kon men niets xuet zekerheid zeggen. De politic had oen® photographic genomen ven «.c c,ce. e:: eci Mi V., taschje, haar mandje en haar kleederen, voor het geval dat haar familie nasporingen zou doen, en zoo geraakte de zaak wel niet in het vergeetboek, maar toch keerde de rust te Sal- ton terug de rust na een storm. IX. Jim Cartwright was naar Londen terug gekeerd. Hij hoopte dat hij Maud zou kunnen over halen om nog in October met haar te trou wen. j Intusschen volbracht de onderwijzer mr. j Jones nog zoo lang den dienst, hoewel hij noch hij zijn meerderen, noch hij zijn gemeen tenaren gezien was en laatstgenoemden voor al met verlangen naar den nieuwen onder- wijzer uitzagen. i Inmiddels werd liet ongelukkige meisje op i plechtige wijze begraven en niet slechts alle dorpsbewoners van villa's en kasteelen uit het graafschap vergezelden haar naar de laatste rustplaats. 1 De Graaf van Ohatterly was niet hij de be grafenis tegenwoordig, omdat hij dien dag voor zaken naar Willmington moest, maar zijne echtgenoote kwam met haar dochtertje aan de hand en de jonge ergename van Ohat terly legde een prachtige krans van witte I bloemen op de doodkist der onbekende neer, terwijl de arme menschen, die er omlreen Kamden elkaar tc.-.flnujierdcn, dat lady Ph»- lis geheel het karakter van liaav moeder lia De maand September was bijna verstr ken toen Kenneth Ford op zekeren dag- ec beleefdheidsbezoek aan liet kasteel hraelit. Hij kwam daar zelden, want de Graaf e hij stonden, zooals men weet, op zeer gespai nen voet met elkaar, maar hij oordeelde h< nu tocli zijn plicht te komen bedanken, <h zijn beschermeling benoemd was tot onde: wijzer van Chartterly, ofschoon hij voor d; benoeming als 'tware een koopprijs had b. taald. Toen hij kwam was de Graaf niet tliui maar de oude intendant, die hem dit medi deelde, veroorloofde zich er bij te voege: dat mylady hem wel zou willen ontvange: En mevrouw de Gravin zal wel ve: heugd zijn dat gij komt, mijnheer, ging M Jordan voort, want ik hoorde haar zooeve nog tegen de kleine lady Philis zeggen, de morgenochtend wat vroeger uitrijden wild om op Lane-House afscheid te nemen. Kenueth Ford staarde den ouden man ve: wonderd aan. Afscheid te nemen? Ja. Gij bedoelt toch niet dat de Gravin o reis gaat? Ja, mijnheer, mijnheer de Graaf en m< vrouw de Gravin gaan Dinsdag beiden o reis, eerst naar Londen en dan naar Franl rijk, waar zij twee maanden zullen bliivei (Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 5