a8t©§!@ Aanbevelenswaardig adres voor het koopen van ST. NICOLAAS- en KERSTCADEAUX. HOUTSTRAAT 35 Bekende grootst mogelijke sorteering in alle LEDERWAREN. BV*1 A.s. Zondag Geopend. "Hfj Ziet de etalage. Slobkousen. P. W* TWEEHUIJSENf BarteEjorissfraat 27. Tel. 1770» Slobkousen» BINNENLAND. RUILING TOEGESTAAN. Boekbeoordeelmg Rechtszaken. Ciparetfen zuiver handwerk. g(EOUABD MUF) overal verkriirbaar g M^ten-üenera»!. land der wonderen" gaf de noodige uitleg gingen en de onweerlegbare bewijzen en eindigde zijn „demonstratie" met de treffen de onmerbing, dat „God alleen een bevredi gende verklaring van deze plotselinge gene zing kan geven." En zoo werden er nog een zestal andere patiënten „voorgebracht". Mensohen die te Lourdes genazen van verschillende onge- nees'üke ziekten, o.a. een zekere Lebacq uit Roubaix, die wegers zijn blindheid ver lof had van het gemeentebestuur te Rou baix om te bedelen en een toelage van 15 francs ITij werd ook in Augustus genezen, j Men zal moeten erkennen, dat zulk een j bijeenkomst, al maakt de wereld daarover geen rumoer, van het hoogste belang is, om- j dat er aan verbonden is een antwoord op de ernstige levensvragen. N. T. Ct. liet bic scope-gevaar. 't „Geval" speelde zich af in Dresden bij een gewonen burger-bakker, 'n baasje, die hard moest werken voor zijn huisge zin, vrouw en drie kinderen en een dienst meid, 's nachts in de pufwarma bakkerij en overdag nv'sschien in zijn winkel. Hij had twee „knechts", een jongen van vijftien en een van zeventicnt Tot dusver is het alles heel gewoon: 'n stukje lagelijksch stadsleven. Nu komt het ontzettende, de tragiek, waarvan wij straks den ondergrond zullen geven. De oudste jongen besloot de bakkers-fa- mi io te vermoorden en haalde daartoe den jongen gezel over.... Lach nu niet en haal uw schouders niet op; 't is geen vertelsel, 't is een nuchter brok werkelijkheid en straks komt de psychologie van 't geval. De jongens probeerden samen de heele fa milie te vergiftigen met choor kali, dat ze voor een zwaar vergift hielden, en dat ze stil door het eten in de bakkerij klaar gemaakt, mengden. Het middel had niet de door de jongens gehoopte uitwerking. De familie bleef ge zond tot groote verwondering van de jeug dige mis ladigers. Toen ging de oudste 'smid da,:;s naar een drogist en kocht arsenicum.. voor de ratten, zei hij. De jongste moest dat 's middags door het eten doen, dat zou wel beter gaan. Maar dien dag was juist de baas zoo aardig en zoo goed voor de jongens, lachte hij met ze onder 't werk en liet ze mis schien eens snoepen, of gaf ze een sigaar, dat de vijftienjarige de misdaad niet uit voerde en het gif niet onder het eten meng de. De oudste was woedend, schold zijn mak ker bij 't naar huisgaan en sarde hem en plaagde hem. Ten slotte haalde hij hem over den volgenden nacht den baas met een ijzeren s.ang, die in de bakkerij stond neer te slaan; de andere familieleden zou men dan in bed wel knevelen en vermoorden. Daartoe werden touwen klaar gemaakt en strikken. Den volgenden nacht greep de jongste knecht inderdaad ook onverhoeds naar de ijzeren stang en bonfcte ze met een dof- 'en slag op het hoofd van den bakker. Een oogeubiik wankelde deze versuft, maar voor de tweede s ag neer kon komen, had hij de jongen aangegrepen en op den grond ge gooid. De oudste sprong nu toe en veins de de groo.se verontwaardiging. Hij sloeg zijn makker-in-de-mis laad, tot de baas hem zelf terug moest houden. Natuurlijk kwam de zaak toch uit. Bij het scherpe kruisverhoor voor den rechter. En nu komt juist de schrikkelijke psy chologie van 't feit, wat bleek uit het on derzoek? De jongs.e misdadiger had gehan deld geheel haast onder den invloed van den oudere. En deze? Wel diens hoofd was op hol gebraeht, diens zinnen waren ver bijsterd en diens heele verbeelding was ver dwaasd door het lezen van boeken ook, maar vooral door het vele bezoeken van bioscopen 1.... De advocaat die hen moest verdedigen, zeide met ieis van ontzetting in z'n anders onverschillig (uit gewoonte) klinkende stem, dat zulke gevallen niet alleen stonden, maar dat zijn practijk leerde, dat verreweg de meerderheid der al maar toenemende jeugd- misdaden veroorzaakt werd door de „Lese", maar vooral door de „Kino-Schund".... Ach, 'n uitzondering, of 'n heel buitenge woon geval zegt ge natuurlijk. Maar juist de uiterste consequenties spreken 't hardst en duidelijkstel Misschien dat dit felle stuk je leven toch wel hier en daar een weer klank vindt en op doet passen, ook al is 't niet voor zulke erge consequenties... (Ons Blad) Een melodrama. Een reusachtig drama, tragisch en gewel dig, heeft zich afgespeeld in het Nelson- Hotel te Gravesend (Engeland). Een jong- mensch had hier voor een nacht zijn in trek genomen. Des morgens na zijn aan komst stapte een onderofficier in de uni form der Anglo-Egyptische artillerie de ge lagkamer binnen. Het kamermeisje zag on middellijk, dat de bezoeker een tweeling broeder van den logeergast was en gaf hem het nummer van diens kamer op. Toen zij een half uur later den vreemdeling op het punt zag staan om naar het station te ver trekken, vroeg zij hem waar zijn broer de luitenant gebleven was. Tot haar groote ont steltenis begonnen zijn oogen eensklaps te fonkelen en riep hij woedend uit: „Die el lendeling 1 Hij heeft zijn verdiend loop ge kregen. Ik heb hem opgehangen... in de kast.... op zijn kamer!" Met een sprong was hij op straat en het meisje viel be wusteloos neer. Toen men er in geslaagd was haar bij te brengen, hertelde zij welk eon ontzettend drama zich had afgespeeld. De politie werd gehaald en de kast werd onder het gegil der aanwezige vrouwen door een dapperen diender geopend. En daar hing slap en levenloos de uniform van den zoon van den hotelier, die in Egypte gediend had Langzamerhand begon men nu de toe dracht der zaak te begrijpen. De jonge lo geergast had de uniform gezien, die aange trokken en er een ochtendwandelingetje in gedaan. Thuisgekomen was hij door de „bar maid" verrast en had haar in het geloof gelaten, dat hij zijn eigen tweelingbroeder w.s En ten einde haar bij zijn vertrek geen opheldering te moeten geven had hij een verzinsel bedacht, waardoor zij zoodanig ontstelde, dat hij ruimschoots de gelegenheid had zich uit de voeten te maken. Overigens, behoeven we te melden, dat mr. van Houten al even hard roept over de overwin ning als de andere linksche publicisten? De heer van Houten geeft er voorts in dezen brief de Staatspensioneering van langs. We lezen daaromtrent: „Het is met een begrijpelijk technisch woord het parasitisme; met een begrijpelijke volksuit drukking de klaplooperjj op de schatkist, be gunstigd door de neiging tot toegeven aan de hunkerenden naar gratuiteiten uit de openbare kassen. Met een deftig woord heet het in de tegenwoordige kamerdiscussie staatspensionee- ring en omvat bet thans van alle storting onaf hankelijke of tot de storting buiten alle verhou ding staande uitkeeringen voor ouden, invali den, weduwen en weezen." Het is een nieuwe vorm van een oud ver schijnsel, zegt de schrijver en hij gaat om het te bewijzen oude toestanden na, tot die onder de vroegere republiek toe. Hij kan het daarbij niet nalaten iets natuurlijks bij mr. van Houten een Seitenhieb uit te deelen aau de kloos terscholen, „de nieuwste parasieten, die meer subsidie uit de schatkist ontvangen, dan de wet bedoelt, zelfs meer dan zij kosten." Die uitlating is toch wat al te brutaal, nadat nog zeer on langs de heer Patjjn om een dergelijke uitlating door half het land is uitgelachen, toen hij, uit- genoodigd tot bewijzen, piepstil bleef. Laat de Toen de drie vrijzinnige groepen gelijktijdig keer yan £joujen nu eens dapperder zijn en eens hun concent ra tie-program opstelden, goedkeur- met bewyzen aank0men. den en den lande bekend maakten, was er alge- Qver het parasitisme der Staatspensioneering meen gejuich in 't linksche kamp. De liberalen voort£a£m<je) zegt de heer van Houten verder: spraken reeds de tale des overwinnaars, een j ^hans echter dreigt de ontwikkeling van oogenblik de onderlinge verschillen vergetend &en joeiier,parasiet door de toelating van met voorgewende blijmoedigheid of althans met €;schen van het proletariaat aan de staatskas IN HET SOCIALISTISCHE SOP. onderworpen stilzwijgendheid wederzijdsche of' fers in 't vooruitzicht stellend. Doch sindsdien luwde de concentratie-begees- tering bij velen, plaats makend voor de bittere realiteit. Een nobele, eerlijke persoonlijkheid als de heer van Karnebeek trad uit de concentratie gelederen. Een oud-vrijzinnig gediende als de heer van Houten brandmerkt nu, zoo schrijft de N. Ven- losche Courant, in zijn jongsten staatkundigen brief de in 't concentratieprogram opgenomen staatspensioneering als een socialistisch parasi tisme, als een klaplooperij op de schatkist. Een derde vrijzinnige schrijft in een nieuw verschellen vrijzinnig democratisch weekblad „Land en Volk", dat de vrijzinnig-democraten in een vlaag van absolute verstandsverbijstering de eigen politieke actie hebben gestaakt om nu met de unie- en vrij liberalen samen te werken en dat hij hoopt dat de oude radicalen spoedig hun bewustzijn zullen terugkrijgen. Ten slotte drijft ook het roode sportblad de „Notenkraker" den spot met de concentratie- groepen. Het stelt de heeren Borgesius, Drucker en Tydeman, de drie leiders der linksche kie zerscorpsen, als razende hardloopers voor, hol lende achter den soeialistlschen zegetrein, ter wijl Tydeman in wanhopige stemming wordt meegesleept, Drucker vol angst het socialisti sche treinvlaggetje aanstaart en Borgesius dap per de concentratievaan uitzwaait. Die spotprent is raak, vooral wat bij den „Notenkraker" minder frequent voorkomt wijl zij klaar en w aai is. Want, ondanks de verklaring in het concen tratieprogram, dat de strijd ook tegen de so ciaal-democratie zal gericht zijn, blijkt nu, ook voor de opengaande oogen van talrijke vrijzin nigen, dat de gehcele vrijzinnigheid in zuiver socialistisch vaarwater afdreef. Achter de forscli voortstoomende Troelstra-stoomboot dob bert het concentratie-schuitje met zijn angstige ingezetenen, die. gein raad of uitkomst meer wetend met hun staatspensioneering en hun al gemeen kiesrecht, toch den rooden ballast niet over boord wenschen te werpen. En zoo verkeeren de concentreerende heeren in ongeveer dezelfde netelige positie, welke voor de jongste verkiezingen in België door de libe ralen aldaar werd ingenomen. In België heeft het kiezerskorps overduidelijk getoond, dat het van deze kalf-socialisten niet gediend is. En we gelooven niet dat ons volk in dat op zicht minder practisch zal zijn. HET PARASITISME VAN HET STAATS PENSIOEN. Mr. van Houten heelt de verdienste, dat hem vaak naar de keel welt, wat hem op 's harten grond leit. Wat anderen zooveel mogelijk willen verhullen, brengt hij in het volle licht. Zoo ook tha is, schrijft „De Residentiebode": In zijn jongsten Staatkundigen Brief over de verkiezing in 1913 handelend, spreekt hij van een eventueele „overwinning (van) een vier bond ad hoc van alle oppositiegroepen." Foei, mr. van Houten! Iedereen weet wel, dat niet drie maar vier linksche groepen alle even goed haar best doen om de rechtscbe Regeering te verdrijven; aan niemand is het onbekend, dat de vier ten slotte samendoenmaar.de vier de is de sociaal-democratie en men moet dat niet zoo openlijk zeggen 1 voor zijn levensonderhoud en omzetting dier eischen in rechten. Het toekomstige conflict over deze eischen heet ook over verzekering te loopen, maar niet in den zin van door premie verworven uitkee- ring, maar in den zin van verzekerde, d. i. stel lig toegezegde gratuite voorziening van staats wege in het onderhoud van ouden en invaliden, weduwen en weezen van den arBSider; op den achtergrond ook van den werkloozen arbeider zelf. Dit woord arbeider wordt dan genomen als naam der proletariërs-klasse, niet als bewijs van een werkelijk uitgeoefenden maatschappelijken werkkring". De schrijver vindt het dan ook zeer gevaarlijk van hen, die Staatspensioen nastreven. „In het liberale stelsel passen slechts staatsbijdragen voor armenzorg." Toch zal straks de liberale pers wel verkondigen, zooals zij reeds deed, dat bet liberale program met de Staatspensionee ring vol staat van „kerngezonde liberale ge dachten 1" Mr. v. Houten pleit ten slotte weer, dat men het program maar moet laten varen en overwin nen zonder program. Gemakkelijke concentratie, maar o wee de overwinning dan? Men herinnere zich het mi nisterie-de Meester van 19051907 treuriger nagedachtenis 1 DE lvWEST! E-FERVYERDA EN TIEMAN TE AMSTERDAM. Gepubliceerd wordt nu de volgende verkla ring van de firma Eerwerda Tieman, die het café Trianon in Amsterdam exploiteert: Er is geen reden den kring van personen, die onder de verzekering vallen, minder ruim te nemen dan het ontwerp-Ziektewet doet; altijd, voorzoover zij aan gevaar voor beroeps ziekte zijn blootgesteld. De raad van Ar beid, die voor de uitkeering van ziekengeld gedurende de eerste zes maanden heeft te zorgen, heeft dan in het algemeen ook op de tegen beroepsziekten verzekerden de be palingen der Ziektewet toe te passen. Bij de ziekenkas geschiedt de inschrijving. Wat dienaangaande in de Ziektewet is be paald, geldt ook voorzooveel de verzekerden tegen geldelijke gevolgen van beroepsziekten zijn verzekerd. De uitkeering wegens beroepsziekte, in het ontwerp „ziekenrente" genoemd, wordt niet verleend, voordat de verzekerde zes maan den geheel of gedeeltelijk ongeschikt tot werken is geweest. Wanneer een erkende bijzondere of een plaatselijke kas de uitkeering van ziekengeld volgens de Ziektewet doet, betaalt zij de eerste zes maanden het ziekengeld, doch de ziekenkas van den Raad van Arbeid keert daarna de ziekenrente uit. Verder is voorzien in de uitkeering van begrafenisgeld en rente aan nagelaten be trekkingen, als in de Ongevallenwet. De premie wordt, evenals voor de ongeval lenverzekering, door de werkgevers opge bracht. Krachtens het ontwerp wordt aangenomen, dat de ziekte een gevolg is van het ver richten van bepaalde werkzaamheden. Is dat geval niet aanwezig dan moet het bewijs ge leverd worden van het oorzakelijk verband tussehen het verrichten der werkzaamheden en de ziekte. De ziekte behoeft niet te zijn veroorzaakt uitsluitend door het verrichten der werkzaamheden; zoodra het verrichten der werkzaamheden één der oorzaken is van roep in. De Verzekeringsraad kan niet ingrijpen <>P grond, dat bij de verhouding tussehen de verschillende premiën niet juist acht en even* eens op grond dat de premiën hooger rijn dan hem noodig voorkomt. Doch hij moet er voor waken, dat de Raad van Arbeid, in' dien de premiën voor het Rijk voor zijn ff6" bied gemiddeld te laag blijken, niet stil zit er dusdoende den lasten van het heden op de toekomst afwenscht. Van bepaalde ondernemingen kan bijzonde re premie worden geheven. Ingevolge het, ontwerp mag in geen geva de premie, geheel noch gedeeltelijk, van het loon van den verzekerde worden afgehouden- Hij, die ziekenrente ontvangt, kan gere" geld tegen loon werkzaam zijn. Het bestuur van den Raad van Arbeid kan te allen tijde ambtshalve de premie wijz1' gen eri de verzekerde en de werkgever kun nen te allen tijde wijziging der premie vra gen, of zijn na de laatste beslissing de om standigheden niet veranderd. Van alle be slissingen daaromtrent staat beroep open op den rechter. Voor de personen, die niet tegen ziekte zijn verzekerd, krachtens deze wet afzonder lijk premie te doen betalen, schijnt niet wen- schelijk. De premie zou vermo«deliik voor de meeste werkgevers zeer laag en de ver meerdering van administratie aan de hoffin? verbonden, belangrijk zijn. Voorgesteld word* daarom de kosten der verzekering van be doelde personen te doen opbrengen door alF werkgevers, die premie voor beroepsziekte be talen. onverschillig of en, zoo ja, hoevee1 van die personen in hun dienst zijn. In de beroepswet zal moeten worden be paald, dat de bank in twistgedingen over zie kenrente en uitkeeringen aan nagelaten be trekkingen partij is, al stelde zij geen be- Het bestimr der Rijksverzekeringsbank zorgt voor de samenstelling eener sfntistiek van beroepszieken in den zin dezer wet- dus uitsluitend van de ziekten aangewezen in den algemeenen maatregel van bestuur. Er zullen gegevens worden verzameld van beroenu-ieMen in algemeenen zin, maar dit «I ut naumiH"'w de ziekte, is schadeloosstelling verschuldigd. Voorts zullen bij algemeenen maatregel van bestuur ziekten worden aangewezen. Het ontwerp voorziet n.l. een geleidelijke uitbreiding naarmate meer kennis van be roepsziekten wordt verkregen. Moest dit bij wet geschieden, dan zou her haalde wetswijziging noodig zijn. Dit wordt is niet de taak van de Rijksverzek"'"* niet wenschelijk geacht. Daarom wijst de j algemeene maatregel van bestuur de ziekten aan. Het ontwerp verzekert niet werklieden, in bepaalde bedrijven, maar hen die in een on derneming bepaalde werkzaamheden verrich ten. De ziekte moet een gevolg zijn van het verrichten der werkzaamheden. Daaruit volgt niet, dat de werkzaamheden, op zich zelf, de ziekte moeten veroorzaken. Het is vol doende, dat het verrichten der werkzaam heden, onder bepaalde omstandigheden, de ziekte veroorzaakt- De algemeene maatregel zal voor iedere ziekte de werkzaamheden moeten aanwijzen die als vermoedelijke oorzaak worden be schouwd. Beroepsziekte wordt alleen aangenomen, in dien een der voor de betrokken beroepsziekte aangewezen werkzaamheden in een onderne ming is verricht. De beroepsziekte openbaart zich in den regel niet dadelijk. Een wettelijk vermoeden behoort ook na het verrichten der werkzaam heden te worden aangenomen gedurende ze keren termijn, die voor verschillende be roepsziekten verschillend kan zijn. De dag waarop- de ziekte zich heeft ge- „De firma Eerwerda Tieman betuigt haar openbaard moet in ieder geval worden vast- oprecht leedwezen over het feit, dat zij door een gesteld. ondoordachte order, waaraan nog door hare on- Ieder die ingevolge de Ziektewet wettelijk, dergesehikten de meest ongewenschte uitbrei-verplicht of vrüwillig verzekerd is en m een ding werd gegeven, naast anderen in het bijzon- onderneming verkzaamheden verricht b.j den j ,in art. 1 bedoeluen aigemcenen maatregel van der hare Joodsche gasten heeft gekrenkt. bestuur aangewezen is krachtens deze wet „Zn verklaart uitdrukkelijk, dat iedere anti- yan rechtewege verzekerd, semietische gezindheid haar volkomen vreemd In den regel zal do verzekerde over de is, dat zij het gebeurde als een ernstige, door eerste zes maanden ziekengeld ontvangen, haar gemaakte fout uitermate betreurt en haar Maar ook waar dit niet het geval is, wordt personeel de meest strenge orders heeft gege- geen ziekenrente uitgekeerd vóór den aan- ven, waardoor correcte behandeling harer bezoe- vang der zevende maand, kers, zonder onderscheid, voortaan verzekerd zal i Wordt ziekenrente uitgekeerd, dan is be- rijn. slist, dat de verzekerde aan een beroeps- „De firma Ferwerda Tieman biedt aan ziekte lijdt en behoort de door die ziekte ieder, die in hare lokalen eene krenkende beje-«oodig'gorden gening ondervond, hare oprechte verontschuldi ging aftn. FERWERDA TIEMAN. üc firma Ferwerda en Tieman deelt verder mede, dat zij, ter restitutie van haar te veel be taalde gelagen, 100 ter beschikking van het Ne-d. Tsraëlietische armbestuur stelt. GEWISSELDE STEKKEN. De Beroepsziektewet, arbeiders. ten laste der ziekenkas te komen. Een rege ling, welke onderscheidt naar gelang van de ziekte welke geneeskundige behandeling noo dig maakt, zou in de toepassing tot moeilijk heden aanleiding geven. Een bepaling is opgenomen met het doel om onder de ziekteverzekering en daarmede onder deze -wet te brengen allen, die in oen onderneming krachtens arbeidsovereenkomst werkzaamheden verrichten, krachtens art. 1 aangewezen en bevoegd zich tegen de ziekte te verzekeren, in de eerste plaats de losse Minister Talma, onvermoeid als immer, heeft nu weer bij de Kamer zijn wetsont werp tot wettelijke verzekering van arbei ders tegen geldelijke gevolgen van beroeps ziekten ingediend, waarvan hieronder een overzicht volgt: Bij nadere overweging is gebleken, dat de bepalingen der Ongevallenwet niet op be roepsziekten van toepassing kunnen worden verklaard. Voorgesteld wordt daarom de regeling te doen aansluiten aan de ontworpen ziekte verzekering. De premiën worden door de rijksverzeke ringsbank voor het geheele rijk vastgesteld. Oefenen evenwel omstandigheden in het ge bied van een Raad van Arbeid een bijzonder gunstigen of ongunstigen invloed op een of meer beroepsziekten uit dan is de Raad van Arbeid bevoegd de premiën voor die ziekten te verlagen of te verhoogen. Bij algemeenen maatregel van bestuur kun nen te allen tijde de grenzen voor de ver schillende premiën worden gewijzigd; een voorschrift tot periodieke herziening is niet noodig. Hendrik van Vei dek ris St Servatii.siegende, bewerkt dooi Marie Koenen. Bij Paul Brand te Bussum. De begaafde letterkundige Marie Koenen heeft hierin het eerste deel van deze won dermooie legende van den oudsten Neder- landsclien dichter eenvoudig-dichtcrlijk be werkt? Het gedicht heeft nu ongötwijtvid voor twiutigste-eeuwers nog vóél meer be-* koorlijkheid. De poëzie is niet gestoord, maar alleen in een nieuw-aantrekkelijk, als doorzichtig kleed gestoken. Verzen van B. H. Molkenboef O. P. Bij Paul Brand te Bus- sum. Vol intelligentie zijn deze verzen van pa ter Molkenboer: vruchten van een beschaaf den geest en fijn-voelend gemoed. Er zij o veel Vondeliaansche zinnen in, en niet al leen naar den vorm! De meeste verzen zijn oorspronkelijk en behoudens enkele ietwat-conventioneele trekjes zuiver-poe- tisch. Deze bundel is een waardevol bezit. Vlugschrift tegen 't Malthusia nisme, door Prof. G. Iluijs, R.K- pr. Bij J. Beijersbergen, te Breda. Een voortreffelijk geschrift tegen eei vreeseliik kwaad van onzen tijd. Een over tuigende, onweerspreekbare uiteenzetting, die verdient in zoo wijd mogelijken kring te worden gelezen. En dit is mogelijk, wij de prijs zeer laag is en onder ieders be reik. VAN ELDERS FAILLISSEMENTEN. Failliet verklaard: 21 Nov. A. E. EverS- dijk, rentenier, Voorst. 25 Nov. A. van Meijeren, landbouwer, ta Haastrecht. H. Groenheim, koopman en kleerma^ ker, Amsterdam, Kerkstraat 406. Geëindigd: door het verbindend worde» der uitdeelingslijst de faillissementen: J. B- Cremers, aannemer, Maastricht; N. Com mandeur, bakker, Amsterdam; H. J- BrasH. koopman, Enschede en T. van Beerschoten. Rotterdam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 14