De Luxe BroodMkerij Smakelijk Brood van uitsluitend prima kwaliteit. Mengelwerk. Voor goed genezen. N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HENRI C. J. CARELS, voorheen Paul Kassei* Kinderhuisvest 29—33 HAARLEM. INT. TEL 1426. Ondertrouwcirculaires Ondertrouwkaarten vanaf f3 p. 100, met enveloppen. 10 uur de Hoogmis; half 3 aanbidding; 7] Uur plechtig Lof tot sluiting van het 40- hrengebed. MAANDAG en volgende dagen uitreiking Öer H. Communie, óok kwart vóór 7 uur. WOENSDAG, geboden Vastendag. DONDERDAG, half 8 gezongen H. Mis ter eere van het H. Sacrament, 's Avonds half 8 Lof. VRIJDAG, 1ste der maand, 8 uur gezongen fi. Mis ter eere van Jesus' Goddelijk Hart. 4 uur gelegenheid om te biechten voor de Schoolgaande kinderen, 's avonds half 8 Lof. ZONDAG, feestdag van Maria's Onbevlekte Ontvangenis. HElVNEBROEK. ZONDAG, half 8 Vroegmis, 10 uur Boog- tois; 2 uur Catechismus; 3 uur Openbare Vergadering der Aartsbroederschap van O. L. Vr. Altijdd. Bijstand. MAANDAG en Dinsdag kwart over 8 II. Mis. WOENSDAG, Advents-vastendag; kwart over 8 H. Mis. DONDERDAG, kwart over 8 - H. Mis en 's avonds van 68 uur gelegenheid om te biechten. VRIJDAG, geen Vastendag, wel onthou- 'dingsdag. Eerste Vrijdag der maand; half 9 gez. H. Mis met korte toespraak en 's av. uur Lof ter eere v. h. H. Hart. ZATERDAG, kwart over 8 H. Mis en Van 48 uur gelegenheid om te biechten. lederen morgen wordt om kwart voor, 7 Uur de H. Communie uitgereikt. De gebeden worden verzocht voor Maria Teeuwen, geb. van Meurs, en Petrus Laarman, die met de laatste H. H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien en voor Cornells Lu ij ten, 'Alida Luiten, geb. van Bentem', die in den Heer zijn overleden. VOGELENZANG. ZONDAG, half 8 Vroegmis, 10 uur Hoog mis 's namiddags te half 2 Cath. en te half B Vespers. MAANDAG, de H.H. Missen te 8 uur en half 9. DINSDAG, de H.H. Missen te half 9 en 9 uur. Te 9 uur gez. Jaargetij voor Maria prins, hvr. v. Theod. v. Kampen. WOENSDAG, Vastendag. De H.H. Missen te 8 uur en- half 9. DONDERDAG, te 8 en 9 uur de H.H. Missen. Te 9 uur gez. H. Mis v. d. leden v. d. Broederschap der Ged. Aanbidding. VRIJDAG en Zaterdag te 8 uur en half 9 H. Mis. HIT-LEG OM. ZONDAG, 1ste Zondag van den Advent, jde H. H. Misen om half 7 8 en 9 uur en te half 11 de Hoogmis, 2 uur Cate chismus. 's Middags 3 uur Vespers, 's avonds half 7 Lof en predikatie. MAANDAG en Zaterdag de H. Mis in in het Maria- en St. Jozef-gesticht. Te 8 uur en half 9 in de kerk, de overige dagen half 8, 8 uur, en half 9. Voor en onder de H.H. Missen gelegenheid tot biechten. DONDERDAG, 's avonds van 57 uur ge legenheid om te biechten, 8 uur Congrega tie dar H. Familie. VRIJDAG, lste Vrijdag der maand, toege wijd aan het Goddelijk Hart van onzen Ver losser, te verdienen volle aflaat, gezongen H. Mis, 's avouds van 46 uur biechtgelegen heid voor de meisjes. ZATERDAG, Volle aflaat onder de gewone voorwaarden. Doel van dezen dag: eerherstel aan Maria in den titel van „Onbevlekt Ont- vangene, 's morgens van elf tot één uur biecütgeiegenlieid voor de jongens, 's mid dags van 4 uur af voor de overige paro chianen, 's avonds 7 uur Lof. WOENSDAG, Vasten- en Onthoudingsdag. VRIJDAG, geen Vasten, maar wél Onthou- 'dingsdag. De gebeden worden verzocht voor: Johanna van der Linden, hvr. van Fred, van I Santen. Herman us van der Hulst Cornelia de die ie Clerque wed. van Embertus Spreeuw Leonardus Schrama, Adrianus van der Meer, de Wed. Joanna Duindam, geb. v. Tongeren die met de laatste H.H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien en voor Maria Heemskerk, hvr. van Petrus Koop, Anna Maria Alida Topper Anna Maria Megroot, wed. v. Wilh. v. d. Aar. die in den Heer zijn overleden. LISSE. ZONDAG, te 7 uur en half 9 de gelezene H.H. Missen met onderrichting, te 10 uur de Hoogmis met predikatie, te half 2 Ca techismus, 3 uur de Vespers, waaronder de /'Rozenkrans zal gebeden worden en 's av. 1 te 7 uur Lof en Advent-predikatie. MAANDAG, slechts twee H.H. Missen. Te half 8 en half 9. Te half 9 gezongen Re quiem. WOENSDAG, vastendag. DONDERDAG, 's avonus van 57 uur ge legenheid om te biechten, 7 uur Lof en de oefeningen van den H. Kruisweg. VRIJDAG, 's avonds te 7 uur het H. uur ril Lof ter eere van het Goddelijk Hart an Jezus. ZATERDAG, 's middags van 3 uur af ge legenheid om te biechten, 's avonds 4 uur Lof, waaronder de Rozenkrans zal gebeden .worden. NOORI) WlJKEFtHOUT. ZONDAG, 7 en half 9 stille H.H. Missen met onderrichting, 10 uur de Hoogmis met predikatie, 's namiddags 2 uur Lof. DONDERDAG, half 9 gezongen H. Mis. DONDERDAG, half 9 Jaargetijde van Henricus Pennings, gezongen H. Mis van Requiem. VRIJDAG, half 9 gezongen H. Mis. De gebeden wot..en verzocht voor; Ente Eat i us, Mattheus van Noort, en Dina Wijnands, hvr. van Petrus van Eeden. die met de laatooi 11.u, Sacramenten der Stervenden zijn voorzien, VOORHOUT. ZONDAG, half 8 Vr-egmia; 10 uur Hoog- i mis; half 2 Catechismus, bijbelles cn Cate- chismusleeren; half 3 Lof, waarna gebeden! voor de overledenen. WOENSDAG, half 12 en 12 uur Catechis mus. DONDERDAG, half 12, 12 uur en half 4 de Catechismus, 's Avonds biechthooren van 67 uur. VRIJDAG, eerste Vrijdag der maand; 8 uur gez. H. Mis ter eere v, h. Godd, HarL 's Avonds 7 uur Lof. HOOFDDORP, ZONDAG, 7 uur voor Petrus Wagenmaker en Maria van der Gracht; 10 uur voor het Geestelijk en tijdelijk welzijn der Parochie; 3 uur de Vespers. MAANDAG, kwart over 8 uur overledenen. DINSDAG, kwart voor 8 uur voor Agatha de Iley-Oudejans; kwart over 8 uur voor Maria Anna Stammeijer-Buijs. WOENSDAG, Vastendag; kwart voor 8 uur voor Laurentius Brook; kwart over 8 uur voor Theodorus Braak en Joanna van Gal- licum. DONDERDAG, kwart voor 8 uur voor Maria van Schootenvan der Linden; kwart over 8 uur Joannes Bus en Adriana Maria Hoek. VRIJDAG, heden geen Vastendag, doch het is verboden vleesch en vet te gebrui ken; kwart voor 8 uur voor Bernardus Joan nes Brandt; kwart over 8 uur voor de le vende en overledene leden van het Genoot schap van het H. Hart. ZATERDAG, kwart voor 8 voor Corne lia Thuis—van der Wiel, kwart over 8 uur voor Nicolaas Dankelman en overledene, ta- milie. De gebeden worden verzocht voor, Joannes Wilhelmus de Heij1,: Wilhelmina Bakker, die met de laatste H. H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien en voor Maria van Schoten—v. d. LindeS Laurentius Brook die in den Heer zijn overleden. NIEIJW-VENNEP. ZONDAG, 7 uur Vroegmis, te 10 uur Hoog mis; 3 uur Vespers. Catechismus naar gewoonte. WOENSDAG, Vastendag. VRIJDAG, geen Vastendag, verboden ech ter. vleeschspijzen te gebruiken. Do Kerkberichten die te laat Inkwamen voor dit nummer, zijn opgenomen ie de NIEUWE ELAAKLEMSCHE COURANT van heden. Retraitcn bij genoegzame deelneming te houden in het St. Clemenshuis te Noord- wi„'L~rLout. 6—9 Dec. Meisjes uit dorpen (voltallig). 12—15 Dec. Heeren Tuinders hoofdz. uit Westland (vergoeding f 6). 18—21 Dec. Heeren Bloemistpatroons (ver goeding f 6). 23—26 Dec. Jongelingen uit steden (ver goeding f4). 2831 Dec." Jongelingen uit den Midden stand en Bloemistzoons (vergoeding f 6). 4—7 Jan. Mannen en Jongelingen hoofdz. Zij die aan een dezer Retraiten wenschen uit de bollenstreek (vergoeding f 4). deel te nemen, worden verzocht dit zoo spoedig mogelijk te berichten aan den Wel- eerw. Pater A. Philippona, St. Clemenshuis, Noordwijkerhout. 11 jaar, dus die reeds 11 zijn, komen' niet in aanmerking. Namens het Bestuur, 1 W. v. d. A a r d w e g, Secret. Afdeeling HEEMSTEDE. R. K. Vereenigingsgebouw Dinsdag 3 Dec. repetitie Harmonie St. Michael en Gymnastiekvereeniging. V r ij d a g 6 Dec. repetitie Tooneel- en Gym- nastiekver een i ging. Mededeelingen. Leden, welke kinderen hebben in den leef tijd van 5 tot 9 jaar, worden beleefd verzocht, indien zij dezen aan het St. Nicolaasfeest willen laten deelnemen, zulks vóór Maandag 2 December schriftelijk te melden aan den secretaris der afdeeling, den heer P. de Wildt (s.v.p. namen en leeftijd van elk afzonderlijk er hij te vermelden en het briefje door den vader met zijn naam te doen onderteekenen). Namens het Bestuur, T h. T e 11 i n g s, 2e Secr. Afdeeling BENNEBROEK en Omstreken, Dinsdag 3 Dee., 's avonds om half 8 nur precies, huishoudelijke vergadering. De le den worden er aan herinnerd dat deze ver gadering verplichtend is. Z o n d a g 8 Dec., na de Hoogmis, Bestuurs vergadering Prop. Club „Pius X". Namens het Bestuur, J. Van Bakel, Secret. Afdeeling LISSE. Bondsgebouw: Bondstraat H 47. Zaterdag 30 Nov., 'savonds van 7 tot 8 uur Spaarkas. Zondag 1 Dec., van half 10 tot 10 uur, gelegenheid om kaarten voor het St. Nico laasfeest te halen op vertoon van de contri- butiekaart. Dinsdag 3 December 's avonds 7 uur, re petitie der Zangvereeniging. Mededeelingen. De besturen der Onderafdeelingen worden vriendelijk verzocht de agenda's op te geven des Zaterdagsavonds hij den 2den secretaris C. v. d. Vlugt. Namens het Bestuur, C. v. d. Y1 u g t, 2e Secr. Afdeeling VOORHOUT. Maandag 2 Dee. 'savonds 7 uur, verga dering in „Café Flora", ter bespreking der coöperatieve aankoop van meel. Alle leden worden dringend verzocht deze vergadering hjj te wonen. Namens het Bestuur, A. Heerings, Secret. LEVERT: Afdeeling HAARLEM. Bondsgebouw Smedestraat 23. Zondag 1 December. Half één Bakkers Maandag 2 Decembers. Ondersteunings fonds. Bestuur Schoenmakers. Vergadering gecombineerde Vakbesturen. Repetitie Zang vereeniging. Dinsdag 3 December bestuur Timmer lieden. Bestuur Schilders. Woensdag 4 December. Vergadering Kleermakers. Donderdag 5 December Rederijkers. V r ij d a g 6 December. Inlevering candi- datenlijsten voor de leden Hoofdbestuur. Pro- pagandaclub. Zaterd ag 7 Dec. 8 uur Hulpspaarbank Schoterkwartier.' Half 9 Spaarkas St. Nico laas (Winterprovisie). Half 9 Spaarbank. In schrijving coöperatieve bakkerij. Bibliotheek. Mededeelingen. Do Bestuursverkiezing zal gehouden wor den op Maandag 16 December 's avonds van 8 tot 10 uur. De candidatenlijsten moeten uiterlijk Vrijdag 6 December, onderteekend door minstens tien leden, aan het Hoofdbe stuur ingeleverd zijn. De aftredende leden zijn: J. Borghout, F. J. Teeven en A. L. Vollaerts, die zich her kiesbaar stellen, terwijl een aanvulling moet zijn voor de heeren Heijboer en J. Overtoom; deze zijn niet herkiesbaar. Namens het Bestuur, F. J. T e e v enSecret. Afdeeling VELSEN en O. Bondsgebouw: Rijksweg H 24 h. Buitengewone ontwikkelingscursus door onzen Zeereerw. Adviseur pastoor F. I. M. Wassen, op Zondag 1 December, des avonds half 8 uur, welke kan worden bijgewoond door de leden met hunne dames. Daarna maandvergadering. Agenda: No tulen. Ingekomen stukken en wat verder ter tafel zal worden gebracht. Leden, die voor bode a 1 cent per lid in aanmerking wenschen te komen, worden ver- j zocht vóór 1 December zich schriftelijk hij den secretaris op te geven. Tevens worden er eenige leden verzocht zich op te geven voor „Eerbied in Gods Huis". Namens het Bestuur, P. v a n 't P a d j e, Voorz. Jac. Zuurbier, Secret. Afdeeling OVERVEEN en Omstreken. Zate - dag 30 Nov., des avonds van half acht to alf negen, zitting Spaarbank in het gewone lokaal. Mededeelingen. De jaarhoekjes zijn thaus verkrijgbaar bij oudergeteekende. Het St. Nicolaasfeest zal vermoedelijk plaats hebben op Dinsdag 10 December. Volgende weck officieel. Oiu abui zen te voorkomen wordt er aan herinnerd, dat de leeftijd van de kinderen is van 5 tot Daar boven aan het venster van het net te Zwitsersche huisje, dat den jonggetrouw den tijdelijk tot woning diende, stond de jeugdige echtgenoote van den rijksopzichter Dorings. Zij waS slecht gehumeurd en zag verdrie tig naar het landschap, dat in de herfstne- vels wegdoemde. Het heerlijke gezicht kon haai- onmogelijk droevig gestemd hebben; weide, bosch, berg en dal teekenden zich met de schoonste kleuren, zooals alleen de herfst; vermag te schenken. Mevrouw Dorings had daarvoor echter geen oog. Zij bepaalde zich alleen bij de gedach te, dat zij wel het ongelukkigste schepsel ter wereld mocht genoemd worden. Maar was het dan ook niet de grootste onrechtvaardigheid van onzen lieven Heer, dat nu juist, in het eerste jaar van haar huwelijk die akelige overstroomingen wel ke deze streken teisterden, den opzichter dwongen de stad barer inwoning to verla ten om hier onvermoeid die vervelende werkzaamheden te leiden? Wel is waar was 't voor hem een eerepost en bovendien een ruim gesalarieerde, maar wat had zij daaraan? Moest zij niet meerdere jaren ver verwijderd van de residentie, van vriendin nen en kennissen, verstoken van velerlei ge noegens in e&n akelig bergdorp treuren? En dat was nog niet alles 1 De oorzaak van het verdriet lag dieperzij had zich zoo erg, zoo heel erg in haren man bedro gen gevonden. Neen, dat bad zo niet kun nen denken, dat haar man heelemaal geen verstand had. Hij was goed en trouw; dat wilde ze niet bestrijden. Maar een liefdevol begrijpen van hetgeen zij somwijlen in stilte verlangen kon, een teeder tegemoetkomen ha- rer wenschen vond zij in het geheel niet bij hem. Zou het ahders mogelijk geweest zijn, dat hij haar gisteren, op hare verjaring hartelijk geluk gewenseht had Dorings zijn vrouwtje wel twintig gulden kon overrei ken met de opmerking, dat zij zich daarvoor maar iets naar welgevallen moest koopen, wijl hij geen tijd had aan zulke zaken te den ken. Hella schreide, toen zij andermaal aan die ontgoocheling dacht, dat nuchtere proza op zoo'n poëtischen dag. Geldl Geldl Koud ver achtelijk gold werd haar aangeboden, terwijl zij zoo vurig gewenseht had, dat men haar twee waaiers van palmbladen in hare bron zen standaards als cadeau vereerd had, iets, waarop zij ineer dan eens gezinspeeld had. Waarlijk haar man wist niet wat een vrouwenleven beteekende. Hij had veel te doen; zijn betrekking was moeilijk en zwaar; zij wilde dat gaarne gelooven. Den geheelen dag met die groots waterlaarzen in die over stroomde straten te moeten doorbrengen; nu eens stijgen, dan dalen, dan meten, dan teeke nen; 't was geen gemakkelijk werk. Maar er was toch wel een enkele minuut te vinden om aan zijne vrouw te denken en rekening te houden met hare vurigste begeerten. Neen? Welnu, mevrouw Dorings had zich gewroken. Toen haar echtgenoot gisterenavond ver moeid thuis kwam en gemoedelijk met zij ne vrouw het verjaringsfeest wilde vieren, had zij. zich zeer koel en gereserveerd ge houden. Ook heden-morgen bij het ontbijt wist zij; te zwijgen en toen zij hoorde, dat het rijtuig voorkwam, was Hella haastig naar hoven geijld om haren man bij diens vertrek niet te begroeten. Daar bemerkte zij', dat Dorings tamelijk ontstemd in den wagen plaats nam en meermalen omzag, als of hij hoopte dat haar blik hem volgen zou. Maar zij liet zich niet zien. Het anders pret tige wuiven met 'den zakdoek bleef achter wege en de opzichter vertrok als iemand, die vriend noch maas1 achterlaat. Hij kon nu ook eens ondervinden, wat het beteekent, in zijne gevoelens geminacht te worden. Nog altijd hielden dergelijke gedachten mevr. Dorings bezig, toen er op de deur geklopt werd. „Binnen", riep Hella en eene oude vrouw uit het gebergte, 'die de jonge mevrouw bij het bezorgen van huis en hof hielp, trad in het vertrek. Ook thans was zij druk be zig geweest en kwam vragen, wat er ver der diende gedaan te worden. Tegelijk zag zij het kametje rond, zoo behagel ijk en net jes ingericht, nog bevalliger, nu de zon alles helder verlichtte. Daar viel haar oog op de mevrouw, die scherp contrast met al het aangename dat het vertrek opleverde er zoo verdrietig uitzag. „U zijt wel gelukkig, mevrouw", sprak weemoedig de werkster, ,,'tls hier zoo be- hagelijk te zitten, ge behoeft u niet te pla gen, hebt een flinken man, die werkt en zwoegt en u voor zorgen vrijwaart. Daar sta ik nu reeds jaren alleen in de wereld en moet maar zien hoe ik mij redden kan. Ik zou wat willen geven, indien ik mijn man nog had. Hij behoorde tot die lieden die weinig spreken; hij was stil, zeer stil zelfs, maar de goedheid in persoon. Nooit ver geet ik den dag toen zij hem dood thuis brachten daar beneden bij het bouwen van dat huis, waaraan hij als timmerman werkte, is hij verongelukt. Het was toen mijn eenige troost, dat wij in vrede en een dracht gescheiden waren. Net op dien mor gen had ik hem een eind vergezeld en met een handdruk ging ieder onzer een anderen weg op. Het zou mij tot in de ziel spijten, wanneer er toen iets tusscken ons geweest was. ,Maar wat praat ik toch, mevrouw I Neem mij niet kwalijk 1 Zeg maar, wat ik nog te doen hebl" „Voor hedenmorgen niets meer," was het antwoord. „Maar komt, als het mogelijk is van avond even terug 1" „Heel goed mevrouw 1" Haastig liep de „vrouw uit het volk" huis waarts, de echtgenoote van den rijksopzich ter in eenen vreemden gemoedstoestand ver latende. Had die oude, kloeke vrouw wellicht op zettelijk dat verhaal van den plotselingen dood des timmermans opgedischt? Was het haar somwijlen opgevallen, dat hier in huis iets niet in orde was? Zij moest stellig gemerkt hebben, dat Hella zich niet gedroeg, zooals het eene verstandige liefdevolle vrouw betaamde. Mevrouw Dorings gevoelde dit; maar won der, zij kon het de arme vrouw, die in ont wikkeling veel lager stond, niet ten kwade duiden dat deze haar zoo gevoelig de waar heid gezegd had. „Inderdaad, de oude vrouw had gelijk. Zij, de jonge mevrouw bevond zich in een be- nijdenswaardigen toestand. Wat haar lot dan akelig, vreeselijk, onuitsprekelijk ongelukkig maakte, was immers niets van beteekenis zij was te zelfzuchtig geweest en koester de een al te groot verlangen naar weelde en genot. Zij had nog niet geleerd de plichten der vrouw te begrijpen, ennaar belmo ren te vervullen. Deemoed en opofferende lief de waren nog altijd onbekende begrippen voor Zwaar drukte deze bekentenis gevolg van het nadenken over hetgeen de werkster gezegd had op het hart der echtgenoote. Rechtvaardige Godl Zoo zij met haar ge luk gespeeld en de straffen des hemels over zich afgeroepen had? Kon haar man, bij zijn moeilijk werk ook niet een ongeluk treffen? Zou hij ook niet als lijk het huis binnengedra gen kunnen worden? „Neen, dat niet, goede Godl dat niet!" kwam het smeekend van hare lippen. En den arbeid opzij zettend, knielde zij neder, vroeg vergeving en bad voor den man, dien zij zoo zwaar beleedigd had Toen tegen den avond de opzichter door nat en vermoeid van zijn tocht terugkeer de, vond hij zijne vrouw in de huiskamer op hem Wachtende. Hij keek wel eenigszins verwonderd, toen zijn vrouwtje hem tegemoet snelde, hare ar men om zijnen hals sloeg en op hartelijken toon sprak: „God zij gedankt, Herbert, dat ik u goed en wel wederzie 1" De opzichter zei niet veel, maar ook zon der een enkel woord te zeggen, vond hij, dat zijne vrouw in haar voordeel veranderd was, en liet zich daarom gaarne haar ge babbel welgevallen. Hella zag dien avond voor zij zich te bed begaf, nog eens op naar den hemel. Die blik bevatte een gebed en eene belofte tege lijk. De enkele woorden van „de vrouw uit het volk" hadden hare oogen geopend en Hella volkomen genezen. „N.T.C." TEGEN VLOOIEN. Wij lezen in het verslag van den gemeen telijken gezondheidsdienst te Amsterdam: Het volgende is een vloeibaar middel tot vernietiging van vlooien: Een 4 pet. oplossing van groene zeep (resp. gele) zeep doodt de vlooien na 1 minuut. Daar dit middel zoo bij uitstek eenvoudig en werkzaam is, werden proeven gedaan om te zien of het ook, onder omstandigheden, die een praktische ontvlooiing van een kamer nabij komen, werkzaam zou zijn. Hiertoe werd een reageerbuisje met kamerstof gevuld en daarin vlooien gebracht. Het stof werd dan met eenige druppels zeepwater besprenkeld, zoodat het niet eens volkomen bevochtigd werd. Drie vlooien kropen uit het stof tegen den glaswand op en onttrokken zich zoo aan do schadelijke werking van het zeepwater. Toen na 7 minuten het stof uitgewasschen werd, bleken de 7 andere vlooien dood te zijn. Wil men dus met dit middel de vloeren of wanden van een vertrek behandelen, dan make men die goed nat, zorge vooral, dat vloeistof tnsschen de naden indringt en hou- de alles 10 minuten vochtig. De proeven onder het hoofd: Persoonlijke prophylaxe vermeld, werden verricht om na te gaan, of het mogelijk is den menseh tegen den steek van ratvlooien te beschermen door de huid met eenig middel in te wrijven, dat den vlooien onaangenaam is. Hiertoe werd uitgegaan van vlooien, die naar allen schijn onder gelijke voedingsvoorwaarden geleefd hadden; 5 van deze vlooien werden zonder meer op de menschelijke huid gebracht, om te zien of ze zuigen wilden. Toen dit experi ment positief uitviel, werd aangenomen, dat ook de overige vlooien van die partij onder normale omstandigheden den menseh zou den aanvallen. Geconcentreerd azijnzuur op de huid ge bracht en onvolkomen weder afgeveegd, ver hindert de vlooien te steken; ze worden er zoo onwel van, dat een gedeelte sterft en de overige ook, op de normale huid overge bracht, geen lust tot zuigen meer hebben. Brengt men echter 5 minuten later vlooien op het huiddeel, dat met het zuur behandeld was, dan zuigen deze laatste vlooien op nor male wijze. 01 Caryophyllorum en Tinctura Sabadillae hebben een gelijke krachtige kort durende pulicifuge kracht, evenzoo werkt een mengsel van Aq. Laurocerasi en Tinctura Sabadillae hebben 'n gelijke krach tige maar kort durende bij bovengenoemde middelen "verloren. Jodoform, zoozeer door Zupitza als pulici- fugum geroemd, verhinderde het steken op de menschelijke huid door C. fasciatus niet, ook al was de poeder zoo rijkelijk aange wend, dat de huid er geel van zag. Insectenpoeder heeft alleen dan effect, wan neer men de vlooien er geheel onder begra ven kan. Na 10 minuten leven ze dan nog wel, maar zijn verlamd en sterven na eenige uren. Met niet minder zorg dan vorige jaren werd ook dit jaar de ontsmetting ter hand genomen. De wijze waarop de ontsmetting in Amsterdam geregeld is, wordt hier ditmaal in extenso opgenomen omdat het verslag melding maakt van de onderzoekingen van Dr. Reieher over het verband tussclien ge halte aan Formaldehyde en brekingsindex van de Formaldehydeoplossingen. TEGEN MOTTEN. Behalve de algemeen bekende en gebruike lijke middelen tegen motten: kamfer en napbtaline, worden de volgende voorschrif ten door Linckensdorf aanbevolen: Mottenpoeder: Naphtaline 460, Pulv. colo- cynthidus 240, fijne tabak 60, insectenpoeder 180, pulv. boracis 120, amylum tritici 480, oleum terebinthinae 60. Ook de drie volgende voorschriften worden voor mottenpoeder gegeven: 1. Patchoulykruid 100 camphora 40, rad. Valerianae 50, rhizoma iridis 50, oleum pat- chouly 1. 2. Lupuline 30, camphorae 240, pulvis pipi- reris nigri 240, fijne tabak 450, poeder van cederhout £00. 3. Herba absynthii 200, pulv. pyrehri 300; thymol 10. Deze mottenpoeders worden in kleine zak jes tusschen de kleeren gelegd. Voor mottentinctuur worden de volgende voorschrifen gegeven: 1. Naphtaline 20, camphora 50, oleum pat chouly 5, phenol 20, oleum terebinth 50, ni'tro benzol 5, spiritus 850. 2. Herba et flores meliloti 50, worden mei spiritus 900, gedurende 8 dagen gemacereerc en in de aldus verkregen tinctuur 50 G. kam fer, 25 druppels patchouly en lavendelolie op gelost. 3. Camphora 50, spiritus rosmarini 50 tinct capsici 50, spiritus lavanduale 50, mosehi 0.5 Met deze mottentincturen werden stukkei vloeipapier bevochtigd,'die tusschen de klee ren worden gelegd. Het mottenmiddel thimoline bestaat ui' naphtaline 95, camphora 35, thymol 1.5. (Pharm. Weekblad) DE MENSCHELIJKE STEM. Afgaande op de verzekering van een ziel met gezag voordoend schrijver in de „Re vue Hebdomadaire", schijnt de menschelij ke stem, zoo schrijft, de O. d. S.-redacteui van het „Alg. H.", steeds lager te zakken, Van geslacht op geslacht, van de. eene eeuw na de andere daalt de stem. Onze voorouder: in het verre verleden wisten nauwelijks wa een bas was; in oer-oude tijden sprak en zonj men slechts met falset, dat is dus met eei hooge kopstem. Op het oogenblik spreek de óvergroote meerderheid der menschheic met een bariton-stem; doch daarneven open baart zich het verschijnsel van nog lagej geluid, dus langzamerhand afdalend naar der bastoon. Ook wat de vrouwen betreft daalt haai stem. Vroeger bezaten negen tiende hare; een hooge sopraan; tegenwoordig is de mez zo-sopraan overwegend; en als het nog wa langer duurt zullen de dames slechts in alt toon spreken. De geleerde voorlichter in het Fransch' tijdschrift brengt een troost; hij verzekert dat het dalen der menschelijke stemmen uiterst langzaam gaat. Zoodat eer1 de man nen allen met bassen, de vrouwen allen me alten spreken en zingen nog ongeveer der tig eeuwen zullen moeten verloopen. Voor de Toonkunst-, koor- en opera-di recteuren is er voorloopig dus nog geen re den om zich bezorgd te maken; doch mei zal niettemin verstandig handelen, de fono graafplaten met de mannenstemmen van Ca ruso, Urlus, Forchhammer, en de vrouwen stemmen van mevrouw Noordewier, Arnold son en Melba op een veilige plaats te be waren. Oud-Holl. metenvelopp. vanaf f 4per 100.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 19