DAGBLAD voor NOORD-en ZUID-HOLLAND. 1000 400 300 150 100 15 t Hebt den Paus lief! STADSNIEUWS. SCindeHiuisvest 29-31-33, Haarlem EER&TE BLAD. Letteren en Kunst, Zaterdagavondpraatjes. SATERDAG 30 NOVEMBER 1912 37ste Jaargang Bureaux van Redaotie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1429. Dit nummer bestaat uit zeuen bla den ui. o. de Officieel e Kerk- lijst en hetGeïllustreerd Zon dagsblad, in 8 bladzijden. i Het Bioscoopgevaar. Haarlemsche Alledagjes No. 734. ABONNEMENTSPBIJSi JPer 8 maanden voor Haarlem 71.35 Voor de plaatsen, waar een agent Is gevestigd (kom der gem.) - 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.80 Afzonderlijke nummers003 PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 1—6 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 et. Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 ct per regel. Buiten! 20 ct. Dienstaanbiedingen 25 ct. (6 regels), driemaal voor 50 ct. (A contant). GULDEN bij levenslange onge» ©chiktheid tot werken. Alle betalende abonné's op dit blad, die in fiel bezit eener verzekeringspolis zijn, zün volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voort GULDEN bjj IPft GULDEN bij füÉÜ GULDEN bij GULDEN bij overlijden. verlies van een band of voet. verlies van één oog., verlies van één duim. 3ULDEN bij verlies van één wijsvinger. - •V, GULDEN bij verlies van één anderen vinger. De tilfkccring dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Hollandsebe Algemeen© Verzekeringsbank* ts Schiedam. 1 December. B a v o". half 1. Bak- „D e Kroon". en Operette van 8 uur bet Rem- AGENDA. Gebouw „St. kers. Schouwburg •N. V. Opera- brandt-theater: De Troubadour. Bioscoop „Modern" Barteijoris- straat Voorstellingen. Bioscope-theater Groote Markt Voorstellingen. Brongebouw. 8 uur Bioscope .Kerm.'Smits. Voorstellingen. Teyler's Stichting. 1 uur. Toe- 'gang kosteloos. BLOEMENUAAL. Café „Rusthoek 2K Uur Amsterdamsch Trio. Matinée. ^AGENDA. 2 December. Gebouw „St. Bavo" Ondersteunings fonds. Bestuur Schoenmakers. Vergadering .gecombineerde Vakbesturen. Repetitie Zang- Vereeniging. Concertzaal „De Kroon" 8 uur •Liederenavond door mevr. reelene Martini —-Siegfried; piano: miss. Melville. Bioscoop „Modern", Barteljoris- straat. Voorstellingen. Bioscope-theater1 Groote Markt, r*— Voorstellingen. In een viertal breed-opgezette artikelen heeft „De Maasbode" het bioscoopgevaar besproken, dat het blad terecht „erger dan het papieren Kevaar" noemt. De conclusie waartoe het blad voor ons, ka tholieken, komt, is dat een z.g. neutrale Over- keids-censuur absoluut onvoldoende is, maar dat °r katholiek-bestuurde bioscopen voor katholie ken moeten komen, evenals de socialisten in België eigen bioscopen voor partijgenooten en kun kinderen oprichten. Waar dat onmogelijk is, moeten de films door katholieken gecontroleerd worden, en het blad ^ijst hierbij als voorbeeld op Nijmegen waar zulk een controle zeer gelukkig wordt uitge oefend. Wjj gaan in dit opzicht volkomen met „de klaasbode" accoord, maar wenschen erop te wij ten dat in deze artikelen nog één zaak is voor bijgezien, die toch van zeer groot belang en dut kan worden: de film-centrale die het (Jen- ^aalbureau der K. S. A. te Leiden zich voor genomen heeft op te richten. Men weet dat het plan bestaat, een voldoende "antal goede films te Leiden op te slaan, en deze 'e doen circuleeren in goede bioscoop-in richtin gen. Daardoor wordt natuurlijk de stichting v&n een katholieke bioscoop niet weinig ver gemakkelijkt. Wij meenden, dat deze aanvulling bij de ar tikelen der „Maasbode" over het bioscoop-gevaar ^iet mocht ontbreken, waar het blad aan de katholieken het kwaad-zelf, en alle middelen om het te breidelen, zoo duidelijk mogelijk wilde uiteenzetten. Paus Pius heeft dezer dagen in het Vatieaan een aantal priesters ontvangen, leden van de „Apostolische Unie" en hen toegesproken op zóó treffende en veelbeteekenende wijze, dat wij althans een gedeelte van deze toespraak onzen lezers niet willen onthouden. Z. H. wees er op, dat het karakteristieke van de priesters, leden der „Apostolische Unie", hunne liefde is voer den Paus. En hierop voortgaande, zeide Pius X: „Om den Paus lief te hebben, is het voldoende maar eens te bedenken, wie de Paus isl „De Paus is de bewaker van het dogma en van de moraal. Hij is de bewaarder van de grondregelen, die het huisgezin in eere bren gen, die de volkeren groot en de zielen heilig maken; hij is de raadgever der volkeren en der vorsten; hij is liet opperhoofd, onder wien nie mand zich getyranniseerd zal gevoelen, omdat hij God-zelf vertegenwoordigt; en hij is de va der van allen bij uitnemendheid, omdat hij in zich vereenigt alles wat liefderijk, edel en god delijk is. „Het schijnt ongeloofelijk vervolgde Z. H. doch het is maar al te bedroevend waar, dat men dit nog aan priesters soms moet aanbe velen, maar helaas: wij leven in een tijd waar in zich de harde maar betreurenswaardige noojzaak opdoet tot priesters ook.de vermaning te richten: hebt den Paus lief! „En hoe moet men den Paus liefhebben Non verbo neque lingua, sed opere et veritate: niet met het woord maar met de daad, in waarheid! Om liefde aan den Paus te toonen, moet. men allereerst hem gehoorzamen! „Als men den Paus liefheeft, rekent men niet angstvallig uit ten opzichte van wat hij ver ordent of eischt, tot hoever de gehoor zaamheid moet gaan of waarin men wel moet gehoorzamenals men den Paus liefheeft, zegt men niet dat hij niet duidelijk genoeg heeft gesproken, als ware hij verplicht aan ieders oor te herhalen wat hij zooveel malen toch duidelijk in woord en brief en andere docu menten al heeft gezegdmen trekt dan zijn be velen niet in twijfel, onder het gemakkelijk voorwendsel dat het niet de Paus is die beveelt, maar zijn omgeving; men trekt ook dan geen kringetjes om het veld waarover zijn macht zich uitstrekt of waarbinnen die beperkt zou zijn; men plaatst dan ook boven zijne autoriteit niet die van andere personen, hoe geleerd die ook zijn, als zij met den Paus van gevoelen verschil len: immers hoe geleerd die personen ook zijn, zij zijn niet heilig, want wie heilig is, kén niet in meening verschillen met den Paus! „Dit alles is de uiting van een bedroefd ge moed. Ik geef aan deze klachten den vrijen loop, en met een diepe bitterheid, niet tegen u, waarde medebroeders, maar mét u, om het gedrag van zoovelen te betreuren die niet alleen den wil van den Paus tot een onderwerp van discussie maken, maar zelfs zich niet schamen openlijk ongehoorzaam te zijn, tot ergernis der goeden en tot den val van velo zielen!". ft Deze allerernstigste woorden van den Paus moeten, meenen wij, in wijden kring overwogen worden Zij zijn zoo waar in hnn droevige beteekenis, zien wij niet dagelijks, ook om ons heen, hoe gerechtvaardigd de ernstige en roerende klacht is van den Opperherder? Is het niet, alsof de Paus in deze woorden met treffende duidelijkheid aanwijst de meer dan ergerlijke wijze waarop zijn voorschriften en vermaningen door zoovelen worden bedrihl, als er gezegd wordt dat de Paus „van de-toe standen hier niet op de hoogte" is, dat Z. H „door zijn omgeving wordt geleid" ofwel „niet uit eigen oogen" kijkt, door raadgevers „ver keerd wordt voorgelicht", en wat men al méér hoort voor uitvluchten? Wij herinneren aan wat er gezegd i3 over het decreet der veelvuldige H. Communie, aan de aperte ongehoorzaamheid van zoovelen in zake het alléén steunen en lezen van Katho lieke bladen en boeken, aan het droevige feit der schrijverij „van Katholieke zijde" in de anti-clericale pers, aan de ergerlijke uitlegging die aan !s Pausen toch zoo duidelijk schrijven over de Katholieke vakvereenigingen door velen in Duitschland pas weer is gegevenI.... Hebt den Paus lief! Inderdaad: de ware be teekenis van deze woorden, die tevens het devies zijn dat de eenheid en de katholiciteit der ware Kerk van Christus teekent, koa nooit beter worden uiteengezet dan Zijne Heiligheid het Zelf deed in boven-medegedeelde woorden R. K. VOLKSZANG. Na de goedgeslaagde algemeene vergade ring der R. K. Dioc. Vereeniging voor Volks zang, Donderdag te 's Gravenhage gehouden, had 's avonds een groote propaganda-avond voor volkszang plaats in den Dierentuin die eveneens een reusachtig succes is geweest. In zaal en galerijen was haast geen plaats onbezet. Ook de leden van het Hoofdbestuur wa ren met Mgr. Graaf, eere-voorzitter, daartoe door de afdeeling uitgenoodigd, aanwezig. Eenige geestelijken en Eerw. Broeders, als mede een aantal weeskinderen woonden deze uitvoering bij. De avond werd geopend, zoo meldt de Residentiebode hieromtrent, met een toe spraak van den Z.Eerw. heer B. P. F. Mohr, Pastoor te Rijswijk, voorzitter dor Haagsche afdeeling. In zijn rede wees Pastoor Mohr op het doel dezer propaganda-uitvoering, uitge gaan van de afd. Den Haag van do R. K. Ver eeniging voor Volkszang in dit Bisdom. De vereeniging wil door avonden als deze en door andere propaganda-middelen het oude volkslied weder in eere herstellen en naast dat oude lied nieuwe goede liederen plaatsen. „Gelukkig het volk, dat nog zingen kan". De heerlijke gave van den zang, door God den mensch geschonken, wil deze vereeniging ont wikkelen en leiden. Want het is treurig ge steld met het Volkslied en met het zangreper toire des volks. Wat zingt men? Een couplet van „Wilhelmus", van 't „Wien Neerlandsch bloed", en dan een „Wij leven lang! en an dere zangen van die soort. En welke liederen vol schunnigheden en barren onzin hoort men verder nog! Hot echte lied, uiting van het karakter en het medeleven met de historie des volks is verdwenen. En deze vereeniging wil trachten, dat lied in eere te herstellen, en tegen te gaan de onzinnige en soms schun nige liedjes, die in variété's on andere gele genheden worden gehoord en vooral die lie deren, welke een satanischen aanslag op het zedelijk leven des volks mogen worden ge noemd. De R. K. Vereeniging voor Volkszang wil belangstelling en liefde voor de ware kunst onder het volk aankweeken. Zij wil het goede Roomsehe lied in vereenigingen brengen, op dat ieder in staat zij, een goed lied te zin gen, en zoekt de medewerking van onder wijzers, geestelijken en toonkunstenaars, om het goede lied bij groot en klein te doen aan- leeren en nieuw® goede composities te ver krijgen en in 1® voeren. Door avonden als deze wil zij den smaak veredelen, den zin voor de kunst, die wij in de muziek bezitten, ontwikkelen en aldus weder het bewustzijn wekkende van de vroegere geschiedenis des volks, van zijn geloof, kunst en wetenschap, mede-arbeiden om God te dienen en geestdrift te wekken voor wat edel en schoon is. Na gewezen te hebben, hoe in België en Transvaal het oude volkslied in hooge eere staat, wekte de Eerw. spreker op om dat voorbeeld te volgen en goed te volgen. Dat kunnen we onder leiding van deze vereeni ging. In verband hiermede deed spr. een aan sporing hooren om lid te worden van deze vereeniging. Reeds bezit deze, hoewel zij slechts kort Instaat ruim 100 leden; dit ge tal is echter voor Den Haag veel te gering. Voorts bracht spr. een woord van dank aan rnej. A. v. d. Vij ver, de dames onderwijzeres sen en de hoeren, die hun medewerking tot de voorbereiding van dezen propaganda- avond verleenden, alsmede aan de kleinen. Ook dankte hij voor de groote opkomst, die de verwachting heeft overtroffen. Hierna nam de uitvoering een aanvang. Het eerst trad op de lieer Frans Daum, die „Vrij heid" van Richard Hol en „Gloeiend ge smeed" en „Bekeerd" v. den heer Pijzei zong. De liederen, die hij met zijn buigzame, aan genaam klinkende bariton deed hooren, von den bijval. Daarna waren de kinderen aan de beurt: ruim 100 meisjes waren op 't podium geschaard onder aanvoering van mcj. v. *t. Vijver. Dezen zongen eerst Vlaggelied en daarna liederen van Hendrika van Tussen broek, Cath. van Rennes, J. P. J. Wierts, en, na de pauze, liederen van Frans Abt-, en uit de liederenboeken „Ons Lied" en „De Leeu- werk". Zij deden, onder de zekere leiding van de directrice, beschaafden zang hooren, en sommige liederen gaven het publiek, aanlei ding om mede te zingen. Alleraardigst was de uitvoering van „Klein Broertje" van Cath. van Rennes, die op verlangen van het publiek werd herhaald. Mej. v. d. Vijver zong twee stemmige liederen van Cath. van Rennes met Frans Daum, en, na de pauze; eenige solo's: „Lentemorgen" van D. Stalman (gedicht van Jos. P. Hamers), 'n eenvoudig, stijlvol lied, vol diepen ernst, „In den regen" van L. A. Dobbelsteen (gedicht van Anna Sutorius), en „De historie van Prins Muizepoes" van Cath. van Rennes, van welke luimige liedjes vooral het laatste zeer in den smaak der medewer kende kinderen en ook van het publiek viel. Mej. v. d. Vijver, die in alle liederen haar goede stem-qualiteiten door een smaakvolle voordracht verhoogde, had veel succes. Zij ontving in den loop van den avond een bloemgeschenk. In 't tweede gedeelte van den avond trad de Harmonie der St. Jozeph-Gezellen-vereeni- ging, onder leiding van den heer F. S. Ogier, op met een marsch van den directeur en de bekende potpourri „De vroolijke St. Joseph- gezel", insgelijks van den heer Ogier, welke nummers, met de bekende kunstvaardigheid der Harmonie uitgevoerd, gaarne door het pu bliek werden gehoord en veel succes ont moetten. Mej. Marie van Hove begeleidde de solis ten, mej. Laura Drissen de kinderkoren: de begeleiding was bij beiden in goede handen. De kinderen werden in de pauze in goede orde naar de rotonde geleid, waar ze een ver snapering ontvingen; hierbij verleenden on derwijzeressen hare hulp. Aardig was de wij ze, waarop de meisjes onder het zingen van „Naar Huis" ten slotte de zaal verlieten. Pastoor de Meulder dankte, vóór de pauze een aanvang nam, namens het hoofdbestuur voor de uitnoodiging van deze afdeeling om dezen feestavond bij te wonen, die waarlijk gezien de eivolle zaal en de overgroote be langstelling, welke daaruit blijkt, een succes mag genoemd worden. Spr. bracht een hartelijk woord van dank aan mej. v. d. Vijver, wie hij geluk wenschte met het succes, door haar bereikt in de voor bereidende zangoefeningen der kinderen, als mede tot Pastoor Mohr, die door zijn krachtig woord getracht heeft de harten der aanwe zigen te verruimen door liefde voor de mu ziek, welke zooveel kan bijdragen tot blijd schap in dit leven. Immers, de echte Christen blijdschap moet ons deel zijn. Aan het slot zijner toespraak spoorde de spreker de aan wezigen aan lid te worden dezer vereeniging opdat de Haagsche afdeeling in groei en bloei toeneme. In de pauze bestond er gelegenheid zich als lid dezer vereeniging aan te melden. Naar wij vernemen, zijn ongeveer 100 leden toege treden. Een mooie aanwinst 1 De afd. Den Haag heeft men haai- propaganda-uitvoering een prachtig succes bereikt. «INT NICOLA AS-MISBRUIKEN. Sint Nicola as lijd is een aardige tijd, en' vooral voor de kinderen, 'maar er zijn ge bruiken bij, die ons niet kunnen bekoren. Daar is b.v. de al meer en meer in zwang komende aardigheid van kinderen uit de volkswijken, om in smerige vodden, z.g. ver- kleed, bij de ingezetenen te gaan bedelen om centen. Op zichzelf is dat al af te keuren, maar daarenboven: de bewoners der buitenwijken voorai. hebben er ontzaglijken last van om dat dit straatgespuis méér dan brutaal op treedt, Ze schelden, gooien met vuil, maken deuren en ramen zwart, trekken bellen stuk, en dat alles omdat ze niet overal centen krijgen bij hun bedelpartij. Een bewoner van den "Wagenweg moest gisteren met een em mer water zulk boevenpak zelfs tot heengaan nopen Zou de politie hierop niet eens wat scher per willen toezien? Dat. is geen onschuldige kinder-aardigheid meer, liet wordt welbewuste straatschenderij 1 CC XL VI. De St. Nico laasdrukte, en toaarom ik dü Hollandsere feest zoo leuk vind. Bijgeloof en voorleekens, en twee merkwaar- aige gebeurtenissen, Len eta blissement van stelselmatige ver giftiging, en waarom niemand vergif open en bloot zat laten liggen. Len protestbeweging noodig. ,jvPef> wat een drukte 1 Neen, lioor, het Sint Licoiaasreest heeft nog niets van zijn oude Ij 'factie verloren, als ik ten minste naga de kooplust is bij de menschen, die in dagen letterlijk de winkels bestormenI C al P.rofiteeron vooral de winkeliers van ^pe-artikelen en van die dingen die men L geschikt cadeau kan beschouwen, met en jjfpevens de banketbakkers, van de Sint (jjtelaasdrukte, toch heeft dit zijn weerslag tC ia andere zaken: er is nu een tijd van ö^meene werkzaamheid, waarvan iedereen Ijif voordeel trekt, 't Is toch ook werke- C'«en aardig feest, dat Sint Nicolaas- j In. duitschland en Engeland is Kerst ijs Jaarlijksche gelegenheid om cadeau bon geven, maar ik prefereer onze oud- •'ov aildsche gebruiken ook in dit opzicht Sfc? d.e vreemde dingen, die men in de it)e jaren ook hier te lande wil invoe- (j',Santa Claus" hebben de Engelschen ÜJ*on wonderlijken ouden man gedoopt, S li,'' ,et Kerstfeest de huizen binnenkomt, '<!me echter liever, aan den Holland- schen „Sinterklaas" en dan op zijn eigenij- ken feestdag, 6 December 1 Je ziet tus- schen twee haakjes ook hier weer, dat de Katholieke kerk, die de oudste brieven heeft en universeel is, ook in dit opzicht nog altijd de wereld regeert, zoodat zelfs de Joden en ongeloovigen den heiligen Ni' colaas in deze* dagen als een weldoener van de jeugd eeren, net zoo goed als wijEnfin hoe dat ook zij, het St. Nicolaasfeest is een echt mooi en echt Hollandsch feest, en tevens maakt het geregeld bij de win keliers heel wat goed van andere slechte tijden; ik hoop van harte dat dit voor onze collega's ook dit jaar het geval mag wezen; een beetje geluk is in onzen tijd geen over bodige zegenwenscli. Dat zie je weer aan onzen nieuwen burgemeester; wel, me lieve menschen, als ik bijgeloovig was en aan voorteekenen hechtte, dan zou ik zonder eenigen twijfel bang worden voor een ge lukkige loopbaan als burgemeester van Jhr. Sandbergl Verbeeld u: op den avond dat hij afscheid neemt van zijn oude gemeente blijft er onder het feestmaal dat hij de au toriteiten van die gemeente aanbiedt, een van de heeren plotseling dood in het volle feestgezelschapl En op den dag dat hij de eerste raadszitting gaat presideeren in de nieuwe gemeente waar hij als burgemees ter is geroepen, sterft er wéér plotseling een dergenen die tot de gemeentelijke au toriteiten behooren, zoodat die eerste raads zitting niet doorgaat 1 Bij geloovige lui schud den het hoofd, toen ze dat hoorden, en za gen er een leelijk voorteeken in. Nu, we zullen het maar liever anders opnemen: voor een ernstig. geloovig man als onze nieuwe burgemeester is,zijn zulke voorvallen ernstige waarschuwingen om te blijven volharden in die goede en een goed magistraat waardige gemoedsgesteldheid, die zich verried toen Jonkheer Sandberg zijn eerste rede sprak in de raadszaal: dat alleen van den Aller hoogste, die leven en dood in Zijn hand heelt, de zegen kan komen op het werk! Wanneer dat vertrouwen altijd werd in het oog gehouden door autoriteiten en stadsbe stuurders, wat zou ons stedelijk bestuur veel christelijker worden dan het isl In dit verband mag ik zeker ook wel aanroeren de kwestie van de openbare leeszaal, die zooveel stof heeft opgejaagd en in welke zaak de artikelen die de Redactie van dit blad schreef, zooveel belangstelling hebben gewekt. Ik las deze week ergens, dat de heeren pastoors van Breda een gezamelijk schrijven per circulaire aan de Katholieke inwoners dier stad hebben gericht, waarin zij het artikel uit „Boekenschouw" dat in onze „Nieuwe Haarl. Ct." is besproken, hun parochianen als een waarschuwing tegen die openbare leeszalen voorhouden. Ik mag ze ker nog wel eens herinneren, dat „Boeken schouw" het Roomsehe tijdschrift is dat over het al of niet zedelooze, al of niet schunnige, al of niet aanbevelenswaardige, van nieuw© boeken geregeld mededeelingen geeft. Welnu, dat tijdschrift noemde een heele serie boeken, couranten en tijdschrif ten op, die in de Haagsche Openbare lees zaal voor iedereen ter lezing liggen en waar onder er, spijt zedelijkheids wet en toezicht, zijn die een dragonder aan het blozen bren gen, om niet te spreken van de socialisti sche gifproducten die men natuurlijk als „neutraal" van opvatting, ook dient toe te laten. De hemel beware ons voor zóó'n eta blissement van stelselmatige vergiftiging der gemoederen alhier. Want weet u hoe hot gaat? Romannetjes zijn de lokmiddelen, die worden het meeste gelezen, en daar komt de jeugd vooral op af. En als ze eenmaal den loop hebben naar zoo'n inrichting, grij pen ze naar de kranten en boeken die er liggen, vanzelf! Een excuus dat ik onlangs uit den mond van een christelijk man, die totnogtoe steeds een voorstander is geweest van Openbare Leeszalen, tot mijn verbazing vernam is dit: het goede is toch altijd wel zoo Krachtig, dat het 't kwaad kan weerstreven en opheffen. En als er dan kwade dingen ter lezing liggen in zoo'n openbare leeszaal, dan moeten wij daarte genover maken, dat er ook goede boeken en kranten en tijdschriften zijn. Accoord, van Putten, met het laatste, maar met het eer ste ga ik absoluut en heelemaal niet ac coord. Want die meneer vergat dat de na tuur van den mensch, door de erfzonde im mers, al vanzelf geneigd is tot het kwaad, en dat zonder Gods bijzondere genade de mensch dus ook geneigd is, het kwade te nemen, en... het goede te laten liggen. En dan heb je dus iemand, die vergift slikt, en het tegengift dat er zorgvuldig bij ge legd is, stilletjes liggen laatl Maar in deze beeldspraak doorgaande: is het nu toch ei genlijk ook niet al te gek, dat we willens en wetens vergif zouden neerleggen in het publiek, voor iedereen, zoodat iedereen er aan kan komen, ook al leggen we er zorg vuldig een pakje tegengift naast? Voor de pokken laat men zich inenten, uit voorzorg; als er cholera in de buurt is, wordt alles ontsmet, als er een kind een be smettelijke ziekte heeft, moet er een plak- briefje boven de deur, en mogen de andere kinderen niet naar school, om anderen niet „aan te steken", en terwiji men düs over de gezondheid van het lichaam zoo zorgvuldig waakt en toeziet, zou men heele maal zonder éénige voorzorg de gezondheid van de ziel laten, of erger nog, de dingen die de ziel cn de reinheid van gemoed won den en hesmetten kunnen, open en bloot neerleggen voor iedereen?,.. Wat is dat voor een dwaasheid ofmisdadigheid Neen, ik hoop maar, dat het katholieke volk van Haarlem althans tegen die prac- tijken zijn protest zal laten hooren: waar blijven, zoo ben ik geneigd te vragen, onzai katholieke vereenigingen, die toch zoo noo dig hun steun konden geven door een pro- testbetooging of protestmoties tegen een zoo noodlottig besluit voor veler zieleheil? In onze krant werd door de redactie onlangs gevraagd: wie bindt de kat de bel aan? Dit natuurlijk, opdat de „Nieuwe Haarl." in de campagne die zij tegen de verderfelijke i Openbare Leeszaal-plannen heeft onderno men, niet schijnbaar alleen zou staan: zulk een o p e n 1 ij k e steun geeft relief. Ik vraag het hier nóg eens, en ik doe tevens een beroep op de Christelijke en geloovig-pro- testantsche kringen, om oveneens openlijk van hun stemming te laten blijken. Zulk een algemeen protest tegen een peperduro, onnoodige en daarenboven nog zeer schadej lijke instelling zal niet minder, dan indruk-; wekkend worden! 10 NOVEMBER, b

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1912 | | pagina 1